ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 8192 Woensdag 7 Maart 1928. 68e Jaargang Bekendmaking. Sam en zijn schat DE tvaHhansinNt BESTE PIJPTABAK indenPtysvatv EEESTE BL AD. A. 230.000 K.G. Macadam 10.000 K.G. Macadam BINNENLAND. F1UILLET0H. "77"" J. x, (l,n Voof huiteri Ter Neuzen lr. per post f 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetalinf tr. per post /6.60 per jaar ABONKEMENTSPRMS: v££ franco per post Abcnementen voo: bjjltenland Uleen Ml voornltbetaliM. DO bJad ieaeren WasWoensdag- en Vri.rtasavond. Bmrgemeester en Wethouters vaa HOEK zullen op Dinsdag 13 Maart 1928, (jjp yoormidiiags ten 10 ure aaubeste ien z,g. Granaille V2 te leveren vo6' 1 Mei 1928, franco op den wal aan den nieuwen westelijken kanaalarm te Terneuren op aan te wrjzen plaats. Do meting der macadam geschiedt door waterverp'aatsing. Gezegelde inschrpsingsbiijetien van f0,50 hoofdsom geteekend door den aannemcr kzanen tot op het uur der besteding franco ten raadhu ze worden bezorgd, m>"» o?tr- legging van een monster. Het 1 >ssen van de macadam moet geschieden door werk- menschen nit deze gcmeente. Hoek, 24 Februari 1928, Borgemeester en Wetbouders van Hoek, A. WOLFERT, Burgemeester. J. DREGM4NS, Secretari->. VAN HET BINNENHOF. De agenda, welke der Kamer na het rec£s wachtte, bevatte vijf belangrijke wetsontwerpen, maar zegen schijnt er met op te rusten! Het eerste ontwerp, de radio-wet, is g-een succes geworden voor Minister Van der Vegte. Immers, ondanks diens hard- nekkige verdediging van de voorgestelde belasting; welke ten onrechte in het kleed vas een retrihutie was gehuld. werd deze met overgroote meerderheid door de Kamer afgewezen. Ongetwijfeld werd de Kamer daarbij geleid door de overwe- ging, dat de vereenigingen, behoudens de sodalistische V. A. R. A„ zelfstandig wil- len blijven voortwerken en geen Staats- siHbsidie wenschen, en dat het waarlijk niet aangaat, belastingpenningen te innen omdat een groep niet afkeerig van zoo- danige Staatshulp zou zijn. Een tweede ontwerp, de wijziging van de Dienstplichtwet, is teruggezonden naar de afdeelingen voor een nieuw onderzoek, in verband met de nieuw voorgestelde be- paling, waardoor de lichting-sterkte aan gewone dienstplichtigen verminderd wordt met het aantal vrijwilligers. Gen derde ontwerp, de capitulantenwet, is na een korte behandeling uit den parle- mentairen horizon verdwenen. Bedolven onder de critiek, door niemand in de Ka mer in bescherming genomen, was het ontwerp ten doode opgeschreven. Op verzoek van Minister Lambooy werden de beraadslagingen geschorst en men weet, dat een wetsontwerp, dat bij de Kamer de verkeerde deur uitgaat, n.l. naar het Departement terug, niet licht weer op het Binnenhof terugkeert. Aan de Capi- tuiantenwet is een fatsoenlijke begrafenis bezorgd Een vierde ontwerp, dat strekte om de Nederlanders in het buitenland in onze belastingen te betrekken, is na een uitvoe- rig enlevendig debat verworpen. Van ver- schillende zijden was critiek tegen dit ont werp losgekomen, die weerklank vond in de redevoerinqen van talrijke sprekers. De aangevoerde bezwaren waren zeer zeker overtuigend. Niet alleen wordt de directe aanleiding tot dit ontwerp (belas- tingvlucht) steeds minder dringend, nu Nederland zijn belastingpeil verm'ndert en in het buitenland de belastingdruk toe- neemt, maar 00k is de Volkenbond ern- stig doende met een regeling van deze materie. Bovendien zijn onbillijkheden in verband met de sterk uiteenloopende be- lastingstelsels in de verschillende landen niet te voorkomen; zal de opbrengst n et evenredig zijn aan de gekweekte ont- stemming en de onvermijdelijke kwets:ng van het rechtvaardigheidsgevoeL Het beste middel tegen belastingvlucht is nog steeds: verlaging van de Nederlandsche belastingen. Minister De Geer, die voor het meer technische gedeelte voor versterkinq ach- ter de Regeerings'afel had gezorgd ctooi den directeur-generaal der belas'ingen naast zich te doen plaats nemen, moge door zijn knappe rede zieltjes hebben ge- wonnen, het waren er niet genoeg, en de meerderheid wilde van de belasting van uitwonende Nederlanders niets weten. Zoo is dan de parlementaire storm op- gestoken; het is zeker geen fortuinlijke week voor de Regeering geweest. De Tweede Kamer, totnutoe zoo gedwee. laat zich naar het schijnt thans wat krach- tiger gelden en niet maar telkens wetsont- w'erpen slikt, die in de Eerste Kamer toch weinig kans hebben. Een tikje afgunst wellicht op de Eerste Kamer, welker pu- pulariteit ongetwijfeld belangrijk is ge- stegen, doordat zij meermalen toeganke- lijker bleek voor de bezwaren van bulten- af In elk geval is deze week opnieuw gebleken, dat verzet uit de burgerij, op waardige wijze tot uitdrukking gebracht, Weerklank kan vinden bij hen, die de be- slissing in handen hebben, en dat vooral onze pers een hoogst belangrijken in- vloed kan doen gelden! Uit het Engelsoh door P. G. WODEHOUSE. in Vervolg.) ..In bont Werkelijk ,.Kreeg een concessie om de slangen in de diergaarde van bonten petjes te voor- zie* en van dien tijd af, was hij binnen. ,,U verbaast me", zeide de heer Corne lius. ,,Heel belangwekkend." ,,Een xoman van den handel was Sam het eens. ,,En om nu op het huis terug te komen Jiuistl', zeide de heer Cornelius, en hii keek eens naar het geld op de tafel, zijn stem klonk zacht en vriendelijk. Hij zag er nog altijd uit, als een priester der Deuiden, maar een priester, die een vrijen Zaterdagmiddag heeft. „Hoe lang zou u Mo>n Repos wel willen huren, Mijnheer ..Shotter heet ik Onbepaalden tijd.'' ,,Laten we dan zeggen, drie maanden hinti voor uit.' it ,„Laten we dat zeggen." ,,En xeferenties." Sam was op het punt om den naam van mijnheer Wrenn te geven, maar opeens scihoot hem te binnen, dat hij dezen heer eiigenlijk nog niet ontmoet had. A1 had hi] nu zijn sche'erkwast en zijn scheermes ge- bruikt en voedsel uit zijn voorraadkelder INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. //1 Rheumatiek kan chronisch worden! Dat kan U voorkomen door te zor- gen steeds Sptrosal-oplossing in huis te hebben, om bij het eerste teeken van rheumaiische pijnen de pijnlijke plekken met Spirosal- oplossing, die diep in de huid en spier en dringt, in te wrijven. 6*Ue$siri& TWEEDE KAMER, Vergadering van Dinsdag. Voortgezet wordt de beraadslaging over het Aardewetje. De heer Smeenk (a.-r.) betoogt, dat de theoretici de werkelijkheid niet uit het oog mogen verliezen, welke is, dat alle landen hun tarieven verhooger. ondanks Geneve, terwijl het voorgestelde ontwerp slechts een anti-dumping-maatregel is. Spreker acht het ontwerp in het belang van de Maastriohtsche industrie; hij vreest geen represaiiles en is geneigd voor te scemmen. De heer Oud (v.-d.verwijt de regee ring, dat zij het bestaan van den nood- toestand als grond voor het ontwerp niet aannemelijk maakte. Spreker bestrijdt het argument der regeering. dat de meest-be- gunstigings-clausule represaiiles voorkomt en betoogt, dat de regeering in een ander verband de waarde dezer clausule betwij- felde in verband met de specialiseering van de tarieven in sommige landen. HET ZEVENDE LEERJAAR. De provinciale vereeniging der Staats- kundig Gereformeerde 'Partij in Zeeland heeft in haar jongste vergadering een motie aangenomen, waarin zij, gelet op de aanhangige wetsvoorstellen tot vervroeg- de invoering van het verplichte zevende leerjaar, verklaart ernstige principieele bezwaren te hebben tegen de geheele leerplichtwet, en inzonderheid haar diepe teleurstelling uitspreekt over de voorge stelde wetswijziiging. DE VICE-PRESID-ENT VAN DEN RAAD VAN STATE. Naar wij vernemen heeft de heer Mr. Dr. W. F. van Leeuwen, vice-president van den Raad van State aan H. M. de Koningin eervol ontslag uit die betrek- king gevraagd. EERE-DOCTORAAT F. M. WIBAUT. De senaat der universiteit van Amster dam heeft in zijn Maau'uag gehouden zit- ting besloten, het eere-doctoraat in de handelswetenschappen te verleenen aan den heer F. M. Wibaut te Amsterdam. De promotie honoris causa zal plaats hebben bij gelegenheid van de overdracht van het rectoraat. VUURWERKFABRIEK VERWOEST. Uit Semarang wordt gemeld, dat een vuurwerkfabriek te Koedoes in de lucht is gevlogen. Er zijn vele tientallen gewon- den. Verscheidene huizen in het Chineesche kamp zijn beschadigd, evenals de woning van den controleur B. B Een aan al ge- wonden ligt nog onder de pu nhoopen. Zeven doktoren zijn naar Koedoes ver- trokken. De veldpolitie en vrijwilligers zijn begonnen met het opruimingswerk en het vervoer van de gewonden. Tot dusver zijn twintig lijken givonden en vijftig gewonden weggehaald.- Velen moeten nog onder de puinhoopen liggen. De politie, het bestuur en de ge- zondheidsdiensten uit den geheelen om- trek verleenen hulp. De verwoesting strekt zich over een groot gebied uit. JAN TOOROP. i Na een langdurige ziekte is Zaterdag- avond te 's Gravenhage op 69jarigen leeftijd overleden de kunstschilder Jan INGEZONDENMEDEDEEL1 N GEN. genoten, toch scheen hen dat niet nadei tot elkaar te brengen. Hij dacht na. „Lord Tilbury. Dat is de knaap", zeide hij. „Lord Tilbury van de Mammoet Uitge- versmaatschappij zeide de heer Cor nelius van eerbied bevangen, ,,Kent u ,,Hem kennen. Wij zijn als broers. Hr is maar een bedr.oefd klein beetje, dat Lord Tilbury doet, zonder mij eerst ge- raadpleegd te hebben. Misschien kunt u hem even opbellen. Ik moet hem meteen laten weten, dat ik in het land ben De heer Cornelius greep de telephoon van den haak en het gelukte hem om na even wachten het nummer te krijgen en na met verscheidene onderknuppels ge- sproken te hebben, boocj hij vol eerbied, toen hij met den grooten man in pecsoon verbonden was. Hij .overhandigde Sam den hoorn. „Zijn Lordschap wenscht met u te spre- ken, mijnheer Shotter. ,,Ik wist het wel, ik wist het wel zeide Sam. „Hallo Lord Tilbury. Met Sam. Hoe maakt u het Ik ben net aangeko- men. Ja, met een vrachtboot en ik heb allerlei avonturen gehad. Daar kunnen we nog eens om lachen. Ik ben op het oogenblik in Valley Fields, om een huis te huren. Ik heb u als referentie opge- geven. Is het u best Prachtig Lun- chen Dolgraag 1 Ik kom zoo gauw mo- gelijik. Moet eerst even een nieuw pak koopen. Heb in mijn kleeren geslapen... Nu goeden dag. Dat is met de referenties dus in orde zeide hij tegenfi den heer Cornelius. „Nu gaan we door." „Ik zal onmiddellijk een contract laten opmaken, mijnheer Shotter. Als u mij uw adres wilt opgeven ..Adres", zeide Sam verbaasd. „Wel Mon Repos natuurlijk," ,,Maar ,,Kan ik er niet ineens in trekken „Och ja, als u dat bepaald wilt. Maar ik geloof niet, dat het huis heelemaal In orde is. U hebt 00k nog linnengoed noo- dig." „0, best. Dat is met een paar uur win- kelen in orde." De heer Cornelius glimlachte toege- vend. Hij was heelemaal pro-Sam ge worden. ,,Echte Amerikaansche voortvarend- heid", teemde hij, met zijn witten baard spelend. „Nu ik heb er niets tegen, als u er op staat. Ik zal de sleutels voor u ha- len. Vertelt u mij eens, mijnheer Shotter", vroeg hij, terwijl hij in de laden schom- melde „wat heeft dat vurig verlangen bij u gewekt om in Valley-Fields te gaan wonen Als een goed inwoner zou ik er niet verbaasd over moeten zijn. Ik heb er mijn heele leven gewoond en zou voor geen millioen ergens anders heen willen." „Ik zal het u niet aanbieden." ,,Ik ben te Valley Fields geboren, mijn heer Shotter en ik houd van het plaatsje en daar schaam ik mij niet voor. Is daar een mensch, met een ziel zoo zwak verlangde de heer Cornelius te weten. „Die nimmer bij zich zelve sprak, dit is mijn eigen geboorteland. Wiens hart niet in hem van vuur verteerde, als hij zijn schreden huiswaarts keerde, na het zwer- ven aan het vreemde strand „He ja," zeide Sam. „Dat zouden we allemaal wel eens willen weten „En zoo hij leeft", ging de heer Corne lius voort. ,,Zie, zijn bestaan. Voor hem vangt geen te zingen aan. Hoe hoog van staat, hoe groot van naam, hoe rijk in ICld.per pond 20chperons 10chper1/2ons Toorop. Met hem is een der meest be- kende kunstenaars van de nieuwe rich- ting heengegaan. WERKTIJDEN BIJ DE WERK- VERSCHAFFINGEN. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft bepaald, dat ingaande Maandag, de werktijd in de van rijks- wege gesubsidieerde werkverschaffingen moet worden gesteld op 9 uur per dag en 50 uur per week. Indien tegen invoe ring van de verlenging van werktijd op Maandag overwegende bezwaren moch- ten bestaan, kon de Minister goed vin den, dat die verlenging op 12 dezer aan- vangt. Op dien dag zal evenwel de lan- gere werkdag in ieder geval moeten wor den ingevoerd. NA GAS, DE ELECTRICITEIT EN DE GEMEENTEWERKEN. In een uitvoerige beschouwing van Mr. J. W. Tijsma in de ,,Leeuwarder Courant" over de gascorruptie lezen we, dat het hem door tamelijk betrouwbare goed, hoe wijd zijn faarn, al dezen zaken toch ten spijt, de ellendeling in zijn een- zaamheid ,,Ik heb een afspraak om half twee", zeide Sam. ,,Zal levend toch 't leven derven en tweemaal in ellende sterven, vergaan tot stof, waaruit hij ontstond, onbeweend, be- zongen door geen mond. Die woorden, mijnheer Shotter Zeker iets van u zelf „Die woorden, mijnheer Shotter, zullen verschijnen op het titelblad van de ge- schiedenis van Valley-Field, die ik bezig ben samen te stellen, een geschiedenis, die niet alleen de vele historische bijzon- derheden van Valley-Field zal omvatten, maar bovendien mededeelingen, waartoe mijn ambt van makelaar in huizen mij in het bijzonder in staat heeft gesteld. Ik krijg soms vreemde clienten, mijnheer Shotter." Sam was op het punt om te zeggen, dat de clienten dan toch wel een vreemden makelaar kregen, en dat de zaken zoo tegen elkaar opwogen, maar bij nader in- zien zag hij maar van die opmerking af. „Misschien interesseert het u om te weten, dat een bekend misdadiger, iemand die als een tweede Landru zou kunnen gelden, eens heeft gewoond in het huis, dat u nu huurt." „Dan maak ik het een stuk fatsoen- lij-ker. ..Net als Landru, had hij het uiterlijk van een fatsoenlijk man. Hij heette Fin- glass. Niemand scheen eenige achter- docht omtrent hem te koesteren, totdat de politie mededeelingen kreeg en trachtte hem te arresteeren als medeplichtige aan een bankberooving. „En kregen ze hem vroeg Sam maar gegevens bekend is, dat wanneer de campagne tegen de gasdirecteuren be- eindigd is, een soortgelijke campagne zal beginnen tegen de bij het electriciteits- bedrijf in ons land betrokkenen en daarna tegen de gemeente-architecten. SLACHTOFFER VAN ZI]N BEROEP. Te Ngadiredjo, in de afdeeling Temanq- qoencj van de residentie Kedoe, een der javasche pesthaarden, waar deze vreese- lijike ziekte nog steeds niet is uitge- roeid, is de beambte bij den dienst der pestbestrijding, de heer E. Calver. slacht- offer geworden van zijn ambtsbediening. In het laatst van de vorige maand over- leed hij aan pest. Dit sterfgeval vestigt, aldus De Locomotief, weer eens de aan- dacht op de groote gevaren, waaraan vooral het lagere personeel van den dienst der pestbestrijding bloot staat. Dit per soneel is in het bijzonder belast met het ontsmettingswerk in de kampongs en ■dessa's. Als men daarbij bedenkt, dat de positieregeling dezer lieden nagenoeg matig geinteresseerd. Neen, hij ontsnapte en vluchtte naar de provincie. Maar ik vroeg u juist, waar- om u u in Valley-Fields wilt vestigen. U schijnt heel snel een besluit te hebben genomen". „Och, ik zag mijn buiirfamilie toeval- lig en het trof me, dat het nu juist de men- schen waren, naast wie ik graag zou wil len wonen." De heer Cornelius knikte. ,,De heer Wrenn staat hoog in aanzien bij ieder, die hem kent." ,,Hij heeft een prettig scheermes, zeide Sam. „Als u naar Tilbury House gaat, zult u hem misschien ontmoeten. Hij is redac- teur aan Peky's Huisgezin." „Och kom," zei Sam. „Pyke's Huisge- zin." „Ja, ik koop geregeld een nummer. ,,En zijn nicht vond ik zoo'n allerliefst meisje. „Ik ken haar eigenlijk niet,' zeide de heer Cornelius onverschillig. „Jonge vrouwen boezemen mij geen belangstel- ling in." Het spreekwoord van parelen voor de zwijnen kwam Sam in de gedachten. ,,Ik heb geen tijd meer," zeide hij koel. Maakt u wat haast met dat contract, alst- ublieft. En als er soms iemand opduikt, die Mon Repos wil huren, dan slaat u hem met deze liniaal maar op zijn hersens." Mijnheer Wrenn en ik schaken veel samen," zeide de heer Cornelius. Sam stelde geen belang in deze seniele ver- maken. Goeden morgen," zeide hij stijfjes en stapte de deur uit. (Wordt vervolgd.) NSCHE COURANT z.g. Ballast 1—3 Een Sojfet-produd. hem 1 1 t- f

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 1