ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENT1EBLAD VOOB ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 8191. Maandag 5 Maart 1938. 68e Jaargang fetjilleton. Sam en zijn schat AB011£*i£f<rSPRIiS: BINNENLAND. BUITEN. LAN D. 1 our Dinnen Ter Neuzen 1.40 pet 3 maanaen Vooi 't huitenland f 2.70 per 3 tnaanden franco per post - Dit blad veeachiint iedeeen Maandag- voor ouiten fer Meuzen tr. per post j i,«u i»er a maaoaen Abonnementen voor 't buitenland alleer bii vooruitbe taiinq Woenadag- en Vri|iui«avo..<l Bi] vooruitbetaling fr. per post f 6,60 per jaar TWEEDE KAMER. Verqadering van Vrijdaq. Op een vraag van den heer Kleere- koper (s.-d.) antwoordt de voorzitter, dat de motie-Kleerekoper bij de Indische be- qrooting ingeuiend, voor Paschen benan- deld wordt. Aan de orde is de aardewerknoodwet. De heer De Visser (c.-h.) vraagt, of de toestand zoo nijpend is, als de regee- ring voorstelt; of dumping daarvan hoold- oorzaak is, en of het door de regeej.ing voorgestelde middel deugdelijk is. Hij be- toogt, dat niet de toestand van de heele Maastrichtsche industrie nijpend is, daar de uitvoer van sommige artikelen zeer toe- genomen is en de financieele resultaten niet achteruitgaan. Dumping bestaat z. i. niet, en als een maatregel tegen dumping wordt ingevoerd, moet hij noodzakelijk blijvend zijn. Spreker betoogt, dat de Maastrichtsche industrie achterlijk is, en de werkeloos- heid in Maastricht minder ernstig, dan de regeering het voorstelt. Indien de regee- ring hem niet met cijfers overtuigt, zal spreker tegenstemmen. De heer Droogleever Fortuyn (v.-b.) vreest, dat de regeering de beteekenis van het ontwerp onderschat, en dat deze een- dagsvlieg eerder een gevaarlijke muskiet is. Hij meent, dat er geen waarborg be staat voor de tijdelijkheid van het ont werp en dat de moeilijkheden van het be- drijf niet hebben aangetoond, dat het ont werp aan het doel zal beantwoorden. De heer Vliegen (s.-d.) betoogt, dat het ontwerp gaat in de richting van protectie. Spreker wil geen protectie en acht haar niet noodig, daar de industrie zichzell kan helpen door moderniseering. BELASTING VAN NEDERLANDERS IN DEN VREEMDE. Op het wetsontwerp, houdende bepa- linqen betreffende de belasting van niet binnen het rijk wonende Nederlanders en van de nalatenschappen en schenkingen van Nederlanders, die niet zijn ingezete- nen des rijks, heeft de Minister van Fi- nancien een nota van wijziging ingediend, o,m. strekkende, in de eon si derails te doen vervallen de woorden ,,van niet binnen het rijk wonende Nederlanders enz. De Minister handhaaft dus het ontwerp waarvan art. 1 .verworpen is voor wat betreft de belasting van de nalaten schappen en schenkingen van Nederlan ders die niet zijn ingezetenen des rijks. NAAR GENeVE. De Minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. Mr. Beelaerts van Blokland, is naar Geneve vertrokken tot het bijwonen der vergadering van den Volkenbondsraad. NOG LA GERE DRUKWERK- TARIEVEN. Het Hoofdbestuur der Posterijen en Teleqrafie deelt mede: Op het algemeen drukwerktariet wordt een belangrijke korting verleend voor de bestelling van ongeadresseerd drukwerk, hetzij huis aan huis of alleen aan de adres- sen, waar tevens andere poststukken moe- ten worden bezorgd. Bii de tariefsverlaging met ingang van 1 Februari j.l. is de vraag onder het oog gezien of de bedoelde korting in vollen omvang gehandhaafd zou kunnen blijven, nu het g'ewone drukwerktarief reeds met 25 verlaagd werd. Besloten is de tegenwoordige korting van 50 voor de stukken beneden een gewicht van 25 gram te handhaven. De korting van 25 voor stukken boven 25 gram en ben "den 50-gram, wordt voorts n-g ultrp. eti -.1 ook van toepa&slng zijn op stub ben boven 50 gram. Verwacht wordt, dat als gevolg van deze gunstige tariefstelling de verzending van drukwerk zonder adres nog aanzien- lijk zal toenemen. DE SCHUTTEVAER. De zeeziekte van den marconist en ook het winnen van plaatsruimte aan boord, hebben den heer Schuttevaer doen beslui- ten het draadlooze zend- en ontvangtoe- stel, alsvorens hij van Londen de reis naar New-York aanvaardde te doen ver- wijderen. Ze gaan alzoo van daar met z'n drieen de reis vervolgen. HENRI TER HALL. Ter gelegenheid van de opvoering van zijn dertigste revue te Amsterdam is de heer Henri Ter Hall aldaar Vrijdagavond allerhartelijkst gehuldigd. Hij werd o.m. 3 toegesproken door den wethouder, den heer Ketelaar. In zijn antwoord deelde de heer i er Hall mede, dat hij tnans heeft overwogen hiermede het bijltje er bij neei te leggen. Het gezelschap zou echter in tact blijven onder directie van de heeren Buziau en Kohler. HET NED. HERV. KERKGEBOUW TE BORCULO HERSTELD. Onder zeer groote belangstelling is j.l. Zaterdagnamiddag de eerste dienst ge- houden 'in het herstelde kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente te Borcuio, dat door de stormramp van 10 Aug. 1925 was ver- woest. De openingsrede werd uitgespro- ken door Ds. Barbas van Hengelo (Geld.) voorzitter der herstelcommissie van kerk .Hlles bij elkaar heeft de kerk f 110.000 gekost. Aan alien in het gansche land en ver daar buiten, die door hun milde gaven dezen herbouw mogelijk hebben gemaakt, bracht de spreker warmen dank. Hij wees de Herv. gemeente van Borcuio op haar plicht alles thans goed te onderhouden. Het kerkgebouw en pastorie werd na- mens de Herv. gemeente aanvaard door den president-kerkvoogd, den heer J. Ros- sinq en de toren door den burgemeester, den heer Jhr. Ir. R. R. L. de Muralt. Ds. P. van der V/al, consulent van Borcuio, te Neede, sloot met een toespraak over 1 Thess 5 24: „Hij die u roept is ge- trouw", waarna gebed, gemeentezang en zegen volgden. WERKLOOZEN KUNNEN NIETS EISCHEN. Eenigen tijd geleden is in Friesland door arbeiders die'te werk gesteld zijn bij van rijkswege gesubsidieerde werkver- schaffinqen, ean comite samcnqcstcid, dat zich ten doel stelde verbetering te ver- krijge'n van de arbeidsvoorwaarden bij deze werkverschaffingen. Dit comite heeft de verschillende wen- schen, o.a. verhooging van de ioonen, een vaste vergoeding voor verzuim bij vorst en regen, permanente openstelling van de werkverschaffing voor ieder, ter kennis van den Minister van Binnenlandsche Zaken gebracht en verzocht, zijn wan- schen in een bespreking te mogen toe- lichten. De Minister heeft thans het comite medegedeeld, dat, waar de werkverschaf fing beoogt hen, die niet op andere wijze in hun levensonderhoud kunnen voorzien, in staat te stellen zichzelven en hun gezin het noodige te verschaffen, inwilligen van de verlangde arbeidsvoorwaarden niet i mogelijk is. De Minister heeft het comite verder er op gewezen, wolke maatr^gelsn den laat- sten tijd zijn getroffen om de positie van i de arbeiders 'bij de werkverschaffing te 1 verbeteren. Gewezen is op het uitgewerkte stelsel S van accoordwerk, een snellere afdoening van de aanvragen om plaatsing, hulp bii regenverlet, enz. DE WINKELSLUITINGS- VERORDENING TE ROTTERDAM. In de zitting van den qemeenteraad te Rotterdam heeft de voorzitter medege- deeld, dat van Ged. Staten bericht is ont- vanqen, dat zij de verordening op de win- kels'luiting aan de Kroon ter vermetiging zullen voordragen wegens strijd me: de UCHet betreft hier de strijdigheid van de verordening met de Zondagswet, bestaan- de in het to'elaten van het venten met bloe- men op Zondag. In verband met deze oreigende metig- verklaring zal de raad de verordening op het rondbrengen van melk, die oorspron- kelijk met de winkelsluiungsverordening een geheel uitmaakte, afzonderiijk op nieuw vaststellen. Hit het Engelsch door P. G. WODEHOUSE. 17) Vervolg.) ,,Je wilt toch niet zeggen je kunt toch njei je wilt toch niet beweren, dat ze hier woont. ,,Dat is nogal glad.' „Toch niel, hier hier, in dit huis. ,,Natuurlijk." ,,Goeie Hemel." Sam trilde als een espenblad. Een over- weldigend idee had zich van hem meester gemaakt. „Goeie Hemel riep hij uit met pui- lende .oogen. Dan, zonder een woord ffleex want het was geen tijd voor Pr^~ ten, maar voor daden rende hij de kamer u-it. De voordeur uit te Snellen, de stoep af te hollen naar het verhuurbordje toe, was voor Sam het werk van een oogenblik. Onder de groote letters van: ,,Gemeubeld te huur", ontdekte hij kleinere letters, waarin aan ieder, die daarin belang stelde werd medegedeeld, dat het alleraardigste villa'tje Mon Repos te bevragen was bij de firma Matters en Cornelius, makelaars in huizen Ogilvy Street Valley Fields S. E. Hij galoppeerde de stoep weer op en sloeg een roffel op de deur. Wat zullen we nu eten informeerde Claire, DE GASBEDRIJVEN. Bij Kon. besluit zijn tot 1 juli a.s. ge- schorst de besluiten van den raa" der ge meente Doetinchem resp. strekkende tot het verleenen, met ingang van 9 Februari j 1 van niet-eervol ontslag aan den heer G.' Pieterson als directeur van het ge- meentelijk gasbedrijf en tot ontzegging aan den ontslagen gasd„ ecteur van den toegang tut dc tctfeinwfi ra gebouwen van de gasfabriek gedurende den termun, verloop.ende tusschen het ontslag en de beslissing van de Kroon ter zaice van de qevraagde vernietiging. Deze Koninklijke beslissing is genomen uit overweging, dat het wenschelijk is om, hangende liet onderzoek naar de vraag of bedoelde raadsbesluiten in strijd zijn met de wet of met het algemeen belang, het inwerking-treden daarvan te voorkomen. „Waar is Ogilvy Street „Dien kant op, eerste weg, links. ,,Daok je. „Tot uw dienst 1" Op het grindpad bleef hij even pern- zend staan en keerde .op zijn schreden terug. bent u er alweer zeide Claire. ,,Zei je rechts of rechts 1" Links". „Dank u." Niet te danken zeide Claire. Nu daalde Sam met een spxong de stoep af, maar bij het hek kwam er ineens lets bij hem op. r „B:ent u aan het trainen, informeerde Claire geduldig. ,,Het trof me opeens^, legde bam uit. „Dat ik geen cent heb." Ja, wat wilt u, dat ik er aan zal doen '.Die makelaars willen natuurlijk een qedeelte vooruit betaald hebben. „Ja, dat klinkt heel waarschijnlijk. Gaat u een huis huren Ik huur Mon Repos zeide Sam, „bn ik moet geld hebben. Waar is mijnheer Braddock „In bed." „Waar is zijn kamer? ,,Bovenste verdieping achter. ,,Dank u!" „Blij, u van dienst te kunnen zqn, zeide Claire. Haar bewering, dat de gast des huizes in bed was, bleek juist. Toen Sam het aangeduide vertrek betrad, vond hij zqn ouden schoolkameraad op zijn rug li<3dja met open mond en verward haar. riii snurkte rhythmisch. Op een stoel naasi hefn stond een-blad met een trekpot. toast en een koud gepocheerd ei, dat er zoo taai en leerachtig uitzag, dat Sam, toen hi) ENGELAND EN EGYPTE. De Egyptische bladen bevatten, naar de N. R. Crt. schrijft, het bericht dat het ka- binet van Sarwat-pasja het ontwerp van het tractaat met Engeland thans eenstem- mig verworpen en hiervan aan den Brit- schen hooge-commissaris kennis gegeven heeft. Dit beteekent waarschijnlijk het begin van een moeilijken diplomatieken strijd, waardoor weer twee landen toege- voegd worden aan de reeds lange lijst van staten die een chronisch verschil van mee- ning hebben. Uit de bijzonderheden die totdusvex over den inhoud bekend waren geworden, kon men opmaken, dat de En- gelsche politiek naar een soort van defen- sief en offensief bondgenootschap ge- streefd had, al wilde zij haar bondqenoot niet als een staat van gelijken rang be- naar de toilettafel ging, vol afschuw zijn blikken afwendde. De toilettafel bood een veelbelovenden aanblik. Opgestapeld naast boord en haarborstels des heeren Braddock lag een bergje bankbiljetten en zilvergeld een bekorend schouwspel, terwijl de stralen der morgenzon cx overheen stoeiden. Met bevende vingers, streek Sam alles °P- toen hij papier en potlood gevonden had, bleef hij even peinzend staan, om naar woorden te zoeken. Het is dwaas om den stijl van den mees ter te willen verbeteren. Snert 1 odhun- ter had getoond, dat hij in djt soort lhe- raire compositie een klasse beter was dan ieder ander, en Sam vergenoegde er zich mee, om hem als voorbeeld te nemen. Hij schreef: ..Beste Brad. Je zult zeker wel ver- baasd zijn, te hooren, dat ik je geld ge-- leend heb. Ik zal het je te -legener- tijd teruggeven. Intusschen zooals oir Philip Sydney tegen den gewonden sol- daat zei: Ik heb het meer noodig dan jij. Hopend, dat je het goed maakt, Je onderdanige S. Shotter." En toen hij het epistel tegen de boor- dendoos had aangezet, ging hij de kamer uit. Maar boven aan de trap scheen het hem plotseling toe, of hij iets vergeten had, een klcine liefdedaad. Hij keerde terug; nam j het gepocheerde ei en legde het voorzich tig naast het hoofd van zijn vriend op het kussen. En toen hij dit gedaan had, gnig hij welgemoed naar beneden en koos den handelen. Over de tegemoetkoming die Engeland getoond heeft om Egypte tot zulk een bondgenootschap te krijgen, is reeds gesproken. Uit gezaghebbende bron weten wij nog steeds niet of alle bijzon derheden over de door Engeland aange- boden concessies juist zijn, maar men mag gerust aannemen, dat het niet schriel is geweest. De zaak is echter, dat de natio- nalisten minder rekening houden met het- geen Engeland sedert het het land onder zijn protectoraat had, gaandeweg van zijn vroegere gezag prijs heeft gegeven en thans nog prijs wil geven, dan met het- geen het er als minimum waarop het geen verder afdingen gedoogt, van wil behou- den. De Egyptische nationalisten eischen dat Engeland de onafhankelijkheid welke het Egypte in theorie heeft toegestaan, in de praktijk zal erkennen door er zijn troe- penmacht uit terug te trekken. Voor Lon den is dit vanwege de sleutelstelling die Egypte in de Britsche machtspositie in- neemt, een onvervulbare eisch. De En- gelsche regeering is bereid haar troepen na verloop van eenige jaren uit Alexan dria en Ka'iro terug te nemen, maar wil ze in elk geval aan het Suez-kanaal, dat voor het Britsche rijk een levensader is, hand- haven. De scheepvaartbelangen van de wereld in het algemeen zouden er trou- wens evenmin bij gebaat zijn, indien daar een staat met Oostersche tradities baas werd. Dan speelt ook de Soedaneesche kwes- tie vermoedelijk een groote rol in de on- overbrugbare tegenstellingen. De berich- ten, dat Engeland de vroeger aangegane overeenkomst nopens het Engelsch-Egyp- tische condominiumover Soedan zou handhaven, zijn te vaag, om er iets uit te besluiten. Deze pvereenkomst heeft in elk geval niet verhinderd, dat Engeland, toen de Egyptische nationalisten in boe- dan begonnen te woelen, de Egyptische ambtenaren en soldaten ov.er c\e grei s fieeft gezet. De verzekering, dat Enge land zich bereid verklaart, aan Egypte den watertoevoer uit So e waarbor- gen, doet al vermoeden condominium zal blijven vatten als uit- oefening van een gemeersc! r "pelijk ge zag, waarbij het zelf de beslissende stem be'houdt. Sarwat-pasja was als de man die de on- derhandelingen gevoerd had, tusschen twee stoelen komen te zitten toen de na tionalisten niets van het ontwerp wdden weten en hij het overige kabinet niet op zijn hand kon krijgen. Instede van af te treden, heeft hij nu een eenigszins verras- sende zwenking gemaakt door aan de een- stemmige verwerping ervan mee te hel pen. Van nieuwe onderhandelingen valt, gezien de halsstarrige houding der natio nalisten, niets meer te verwaehten. DE POLITIEKE TOESTAND IN SERVIe. Raditsj, de Kroatisc-he radicale leider, was de vorige week in de Servische Skoepsjtina he'ftig te keer gegaan en had daarbij uitdrukkingen gebruikt, die voor koning Alexander beleedigend geacnt werden. Deswege werd hij, naar de N. R. Crt. schrijft, uit het parlement ge- sloten, maar Raditsj is daarop kort beslo ten naar den Koning toe gegaan, om hem uit te leggen, dat zijn woorden anders be- doeld waren geweest dan men ze had u t- gelegd. De Koning heeft met zijn veront- schuldigingen steliig genoegen genomen, koninklijken weg, die leidde naar het kan toor van de firma Matters en Cornelius makelaars in huizen, Ogilvy-street. HOOFDSTUK XI. Sam krijgt een huishouding. Wat de heer Matters wel gedacht zou hebben van Sam, toen hij een paar minu- ten later het kantoor binnenstormde, zul len we nimmer weten, want de heer Mat ters stierf in het jaar 1910. De heer Cor nelius vond hem absoluut beneden peil. Na een Snellen taxeerenden blik door zijn goud-gerande brilleglazen, ging hij zoo ver om deze meening aan zijn bezoeker kenbaar te maken. „Ik geef niet aan de deur," zeide hij. Hij was een eerbiedwaardige oude man met een witten baard en borstelige wenk- brauwen en hij sprak met iets in zijn toon, alsof hij een priester der Druiden was, die eerst bij het altaar den dienst zong, eer hij zijn mes begroef in het lichaam van het menschen-slachtoffer. ,,Ik geloof niet in liefdadigheid zonder onderzoek." ,,Een anderen keer zullen we het wel eens over uw geloof hebbenzeide Sam. „Laten we nu eerst eens over huizen pra- ten. Ik wil Mon Repos in Burberry Road huren." De Druid was op het punt om de aloude ru'ine te citeeren, die verwijst naar een j politie-agent, toen hij met niet geringe j verbazing opmerkte, dat zijn jeugdige be zoeker een belangrijke hoeveelheid con- tanten op de tafel uitspreidde. Hij slikte eens. Het was voor clienten in zijn bu reau iets heel ongewoons om zaken te komen doen, op een manier, die meer her- want het is zijn ernstige strever; de drie nationaliteiten van zijn na den oorlog coo- zeer vergroote koninkrijk, de Serviers, Kroaten en Slowenen, met elkaar te ver- zoenen al heeft dit nog heel wat voeten in de aarde. Het gebeurde met Raditsj is eenigszins merkwaardig, omdat hij bij de laatste mi- nisterieele crisis een van de mannen is ge weest, wien de vorming van een nieuw kabinet op was gedragen, maar die daarin niet geslaagd was. Drie weken van on- derhandelen hebben die crisis niet op af- doende wijze kunnen oplossen en het ein- de is geweest dat Woekitsjewitsj aan het hoofd van de regeering is gebleven, ech ter met een kabinet van eenigszins gewij- zigde samenstelling. De coalitie-regeering is gelijk daarvoor gevormd uit radicalen, met inbegrip van een lid van de groep van wijlen Pasjitsj, democraten, Slowenen en Bosnische muzelmannen. Maar toch is er een wijziging van beteekenis in de nieuwe regeering gekomen, waarop de aanda^ht gevestigd verdient te worden, juist in ver band met het geharrewar tusschen de na tionaliteiten. De crisis was uitgebroken ten gevolge van het verzet van de democraten tegen een radicalen minister van binnenland- sche zaken. De radicalen wilden echter niet weten van de benoeming van een de- mocraat op dien gewichtigen post. En he> slot is nu geweest, dat een derde de por- tefeuille heeft gekregen, die de twee par- tijen elkaar niet gunden. Zoo werd dr. Ko- rosjets een clericaal Sloween, de nieuwe minister van binnenlandsche zaken. Daar- mee is het precedent geschapen dat een niet-Servier aan het hoofd van dit belang rijke departement staat. De post is ook hierom van zooveel gewicht, omdat de mi- nister van binnenlandsche zaken de ver- kiezinqsmachinerie in het land m zil* macht' heeft. Van den nieuwen minister verwacht men natuurlijk, dat hq de grie- ven van de niet-Servisehe elementen zoo veel moqelijk zal verhelpen en ^odotndt een andere richting geven aan de totciuf- ver Alservische richting van de Zrndsla- vische politiek, wat tot de binnenland sche pacificatie zou bijdragen. Men vermoedt dat alweer konmA Alexander in deze regelmg m het van de verzoening tusschen zqn onder- danen de hand heeft gehad. MISLUKTE MOORDAANSLAG TB BERLIJN. Vrijdagnamiddag is op den plaatsves- vangenden directeur van het riiksburea* voor de regeling van oorlogsschade te Berlijn-Friedenau, Geheimer Tustizrat Bach, een moordaanslag gepleegd. Evea voor vier uur betrad een vroegere farmer ui Duitsch Oost-Afrika, Langkoop gehee- ten, het gebouw en verzocht den heer Bach te spreken. Bij den portier vulde hq een aanmeldingsformulier in, waarna M zich zonder verder te wachten, recht- streeks naar de kamer van Bach die, naar hij wist, zijn aangelegenheid be- handelde. Met de woorden: Zonder geld ga ik hier niet vandaan!" begon Langkoop net qesprek „In dezen koffer" zoo vervolg- de hij „bevindt zich n helsche machine qevuld met vijftien pond dynamiet. Ik i neem de bom in mijn hand en berg niet op, voordat ik een cheque van 112.000 mark en bovendien 60.000 mark in con- 1 tanten heb ontvangen!" De heer Bach verloor evenwel zijn iri^erde aan de wijze van handelen te Bagdad in de 1001 Nacht, dan aan die I in een moderne Londensche voorstad. Hq had niet meer verbaasd kunnen zijn. ak kameelen met schatten beladen, Og ivy Street waren langs geschreden. S „Wat is dat allemaal?", vroeg hij knip- oogend. ,',Geld," zeide Sam. Waar heb je dat vandaan?' Hij keek Sam vragend aan. En Sam. wien bad, scheerpartij, ontbijt en het bezit van contanten naar het hoofd was geste- gen, had weer eens vergeten, dat er iets j zonderlings in zijn uiterlijk was en kwam op eens tot het besef, dat er hier alweer iemand was, die hem niet op zijn woorct geloof de op het eerste gezicht. j „Oordeel mij niet naar mijn uiteriijken schijn," zeide hij. „Ik zie er wat schooie- rig uit, omdat ik veel heb doorgemaa.<t. Toen ik aan boord ging in New-York was ik zoo vief als een jonge man maar zijn kan. De menschen stootten elkaar aan. als ik voorbij kwam op de pier en zeiden: Wie is dat?" „Komt u uit Amerika? „Uit Amerika." O," zeide de heer Cornelius, alsol dat alles verklaarde. ,,Mijn oom,' zeide Sam, die de wqzi- gin'g in de atmosfeer onmiddellijk voelde en er zijn voordeel mee deed, ..is John B. Pynsent, de vermogende millionnair. van wien u wel eens gehoord zult heb benNiet? Een van onze grootste industrieelen. Maakte zijn fortuin in bont." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 1