ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAO VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Vezetzalf MIJJNHARDTS No. 8185. Maandag 20 Februari 1928. 58? Jaar gang. Sam en zijn schat De Burgemeester en Wetboadersvan TerNeuzen, BINNENL AND. FEUILLXT ON. BUITENLAND. 4.n uuiten Tet Neuzen Ir. per post f 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post /6,60 per jaa: ABQN1£i£NTSPRIJS: vZ TZteJLdTw per 3 maanden franco per post - Abonnementen voor 't buitedand alleer.bij vooruitbetaHnp. Dlt blad verschljnt lederen MaandajJ-. Woensdaii- en Vriidagavond. DIEN STPLICHT. [NGEZONDEN MEDEDEELIN GEN Uitspraak inzake vrijstelling. Algemeene Politieverordening voor de gemeente TER NEUZEN. EERSTE KAMER. Vergadering van Vrijdag. Voortgezet wordt de behandeling van het defensie-ontwerp. Minister Lambooy zet uiteen, dat de commissie-Gooszen de splitsingsgedachte heeft aangewakkerd. Indien spreker in het personeelsvraagstuk niet had inge grepen, zou er een hopelooze toestand zijn ontstaan, waardoor de splitsing onont- koombaar zou worden. Aan afzonderlijke Uit het Engelsoh door P. G. WODEHOUSE. 11) Vervolg.) 23*. decs geneest kleine wondjas Ministers van oorlog en marine is geen behoefte. De Minister zal het nog gemakkelijker krijgen als hij zijn arbeid kan doen in een werkkamer. Spreker wijst op het blijven oestaan van de functies van chefs van den staf van het materieel en het personeel. Alle drie verklaarden van de fusie geen nadeelen te vreezen voor de zaken die zij voorstaan en ook, dat zij de voorkeur gaven aan deze organisatie boven de in- stelling van de functie van directeur- generaal. Na korte replieken en duplieken wordt het ontwerp aangenomen met 27 tegen 18 stemmen. Tegen de c.-h., de v.b. behalve de heer De Muralt, de a.-r. behalve de heeren Anema en De Veer, en de r.k. \31omjous, Verheyen, Arntz, Steger en deerkens Thijssen. ALLE HONGAARSCHE KINDEREN VERLATEN ONS LAND. Op 27 Februari zullen de laatste Hon- gaarsche kinderen, die zich nog in ons and bevinden (in 't geheel ongeveer 2000) met extra treinen van Utrecht via Arnhem naar Boedapest worden gebracht, om vandaar naar hun respectievelijke woonplaatsen terug te keeren. AMBTSWONING MINISTER. Het aangekondigde wetsontwerR tot jestemming van een ambtswoning voor den Minister van Buitenlandsche Zaken is thans verschenen en wel in den vorm van een ontwerp tot wijziging van de begrooting van financien voor 1928, waarop wordt ingevoerd een artikel: In- richting van een ambtswoning voor den Minister van Buitenlandsche Zaken: f 70.000. In de memorie van toelichting wordt er aan herinnerd, dat in 1925 een wetsvoor- stel tot aankoop en inrichting der ambts woning van een villa met bijbehoorend terrein aan het Plein 1813, verworpen werd, voornamelijk op grond van hooge kosten, die daarmede gemoeid waren. Het huidige kabinet, evenals zijn voorganger van oordeel, dat het noodig is om van rijkswege in een ambtswoning van den Minister van Buitenlandsche zaken te voorzien, heeft een financieel niet bezwa- rende oplossing gevonden, door het rijks- pand Lange Voorhout no. 38 daarvoor aan te wijzen. Dit pand, waarin thans het rijkstoezicht op de spoorwegdiensten is ondergebracht, geeft een woning van niet te grooten omvang, die echter voor het ontvangen van gasten voldoende ruimte biedt. Het zal niet noodig zijn aan dit pand veel ten koste te leggen voor zijn nieuwe bestem- ming. De kosten van veranderingen en inrichting met stichting van een garage met huisknechtwoning in den tuin, zullen ten hoogste f 70.000 beloopen. DE BEVOLKING VAN NEDERLAND Blijkens de jongste mededeeling van het Centr. Bureau voor de statistieken tel- de 't absoluut bevolkingscijfer van ons land op 1 December j.l. 7.615.227 zielen. tegen 7.513.888 een jaar te voren, gevend derhalve een toeneming met 101.339 zie len of 1 -34 In de^groote steden boven 100.000 zie len, bedroeg op 1 December de bevolking 1.872.612 zielen, tegen 1.846.779 een jaar te voren. Er was hier dus een vermeerde- ring met 25.833 zielen of 1.40 Wat in De heer Braddock bekeek hem eens nauwkeurig. „Zeg eens", zeide hij. „Ik zal je eens iets vertellen, iets vertellen, iets dat je interesseeren zal erg interesseeren zal Jij bent Sam Shotter. Precies." ..We waren samen op school.' ,,Zoo is het." ,,Die goeie, ouwe school." ..Juist." Een diepe vreugde weerspiegelde zich op des heeren Braddocks trekken. Hij greep Sams hand en drukte die hartelijk. „Hoe gaat het, ouwe kerel, hoe gaat het", riep hij uit. ..Ouwe Sham Spotter goeie Hemel. Alle duivels. Groote goed- heid! Denk eens aan. Goeien dag." En met een stralenden glimlach sprong hij opeens den weg over en verdween in de menigte. Zelfs het moedigste hart kent zijn klein moedige blikken. Sam voelde zich diep terneergeslagen. Er is geen grooter ellen- overeenstemming is met den welbekenden ,,trek" naar de groote steden. PROTEST ANTSCH-CHRISTELIIKE ARBEIDERS-INTERNATIONALE. Het staat thans vast, dat de Protes- tansch-Christelijke arbeidersorganisat-ies in Duitschland, Nederlanid, Zwitserland en Polen op 10 April a.s. te Dusseldorp zullen bijeenkomen tot stichting van een Protestantsch-Christelijke arbeidersinter- nationale. Minister Slotemaker de Bruine heeft zich >ereid verklaard, op dit congres als spre- ke op te treden met het onderwerp: De noodzakelijkheid en de taak der Protes tantsch-Christelijke arbeidersinternatio- nale. De behandeling van de statuten zal worden ingeleid door den heer T- Haas, uit Zurich. Het economisch-wetenschappelijk in- stituut der kerken te Geneve, het Interna- tionaal Arbeidsbureau en het Internatio- naal Christelijk Vakverbond zullen, bene- vens enkele andere corporaties en perso nen, uitgenoodigd worden, op dit con gres als gast aanwezig te zijn. Het staat reeds vast, dat ook iemand uit Engeland het congres zal bijwonen. EMIGRATIE NAAR CANADA. In „De Arbeidsmarkt, Orgaan voor de Practijk", het (tegenwoordig losse) bij- voegsel van het Tijdschrift van den Ned. Werkloosheidsraad, schrijft de heer H. C. Hengeveld over de emigratie naar Ca nada: naar men weet zullen voortaan geen financieel gesteunden meer in Canada worden toegelaten. Schrijver meent, dat de bezwaren der Canadeesche regeering niet zijn gericht tegen de Ned. emigran- ten zelf, maar voortkomt uit de vrees, dat de Canadeesche scheepvaartbelangen, door het financieel steunen van Ned. emi- granten, zouden kunnen worden geschaad. ,,In een der persberichten lazen wij. dat het verbod van heel weinig beteekenis is, omdat er toch zoo weiing menschen met steun gaan. Deze meening kunnen wij niet geheel onderschrijven, omdat er toch altijd' geschikte menschen zijn die inder- daad niet in staat zijn om zelf alle kosten te betalen, er zijn er zelfs, die in het ge heel niets kunnen bijdragen. Wij willen daarom niet zeggen, dat de maatregel ons ontsteld heeft, want in het afgeloopen jaar bedroeg het aantal gesteunden nog geen 10 van de geheele Nederlandsche emi gratie naar Canada. „Als wij aannemen, dat zeker 25 der cjiestcuiiden (laacj c^eschat) ook wel had kunnen gaan zonder steun, dan is dat een bewijs, dat alleen beperkte mogelijkheid voor gesteunde-emigratie noodig is om aan bonafide aanvragen te kunnen vol- doen." Schrijver zegt verder nog o.m.: ..Het jongste Canadeesche besluit heeft duidelijk aangetoond, dat men vreest, dat er misbruik gemaakt wordt, of althans ge- tracht wordt te maken, van de gesteunde emigratie door aspirant-emigranten die geen steun noodig hebben. Wij hebben vroeger daarop reeds bij herhaling de aan- dacht gevestigd. ..Zoodra was niet bekend, dat emigra tie met steun verboden is, of verschillende steunklanten bleken op eens toch wel in staat zelf de kosten te betalen...... ..Het kan toch ook nooit de bedoeling qeweest zijn steun te verleenen aan men schen die het niet noodig hebben en om het systeem: emigratie voor rekeninq van den emigrant, algemeen te veranderen in: landverhuizing op kosten van den belas- tingbetaler." de, dan die van den man, die van plan is geweest om geld te leenen en bemerkt, dat hij zijn verzoek te lang heeft uitge- steld. Met gebogen rug ging hij verder. Hij sloeg Charing-Cross Road in en ging langs Green Street naar Leicester Square. Hij' drentelde lusteloos het plein over, toen hij opeens op den muux de woorden Panton Street zag. Hij stond opeens stil. Die naam kwam hem bekend voor. Toen herinnerde hij zich weer. De Pikante Kaas, die weelde- plek, dat deftige oord, waar Bates en Tresidder heen waren, was Panton Street. Hoop herleefde weer in Sam s hart. Een oogenblik te voren scheen zijn ziel verscheurd te zullen worden, maar nu rechtte hij zijn rug en versnelde zijn stap. Die goede, ouwe Bates Die prachtkerel van een Tresidder! Dat waren nu net de lui, die hem uit de soep konden helpen. Hij zag heel goed in, hoe onrijp het oor deel is, dat men in zijn jeugd vormt. Als jeugdige knaap op school had hij Bates of Tresidder altijd met booze oogen aan- gekeken. Hij had ze in zijn geest ge- brandmerkt, in zijn jeugdige overijling, als lammelingen en knullen. En ziet en kijkt, toen hij ze een half uur geleden ontmoet had na jaren, was hun edel karakter al dadelijk gebleken. En eerst nu, nu hij Panton Street afspeurde, als een tijger op zoek naar prooi, besefte hij wat een beste kerels ze eigenlijk waren en hoe graag hij ze toch eigenlijk mocht. Het waren uitstekende menschenkranen, alle- bei. En toen hij zich herinnerde, hoe hij in knapelijke verbinding voor hun groote deugden, Bates eens zes stevige had ge- geven met een wandelstok, stierf hij bijna van schaamte en berouw. Het was niet moeilijk om de Pikante Kaas te vinden. Er was niets beschei- dens of verborgens aan deze allernieuw- ste Londensche nachtkroeg. De straat- deur stond open en rijtuigen reden voort- durend aan om hun last van mooie vrou- wen, en welgekleede begeleiders af te zetten. Bovendien, om het vinden nog gemakkejijker te maken voor de aller- domsten, stond er buiten op het trottoir een enomic porticr, schittercnd uipedost in het gala-uniform van een Tsiechisch- Slowakijschen veldmaarschalk, of iets dergelijks, die op zijn hoofd een punt- muts droeg, omgeven door een rooden band, waarop in groote, gouden letters: Pikante Kaas stond te lezen. Goeien avond." Ik wou meneer Bates spreken." De veldmaarschalk keek hem uit de hoogte aan. Deze man voelde oogen- schijnlij-k niet veel sympathde voor hem. Sam begreep maar niet waarom. Met het vooruitzicht van een leening vond hij iedereen aardig. ..Mijnheer wie?" t ..Mijnheer Bates."( .Mijnheer Yates." ..Mijnheer Bates. Mijnheer Bates. |e kent mijnheer Bates toch wel?", zeide Sam. .Bates?" DE ..BLIJDE INTREDE" VAN PRINSES ASTRID. De ..blijde intrede" van prins Leopold van Belgie en zijne gemalin prinses Astrid van Zweden, welke reeds het vorig jaar moest plaats hebben te Gent en te Luik, maar tengevolge van allerlei omstandig- heden werd verdaagd, zal nu, naar men uit Brussel meldt, met Pinksteren, te Gent gebeuren. Bij deze gelegenheid wordt het nieuwe oudheidkundig museum in de merkwaardige Bijlokelabdij inge- wijd en een waterfeest georganiseerd op het kanaal Gent—Ter Neuzen. De blijde intrede te Luik zal omstreeks denzelfden tijd plaats vinden. TER NEUZEN, 20 Februari 1928. POLITIE. De Inspecteur van Politie te Ter Neu zen, maakt bekend, dat omtrent de navol- gende gevonden voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn aan de daar achter ver- melde adressen: Rijweilbelastingmerk, P. Sol, O 139, Driewegen. Parapluie, M. C. de Doelder, Lange Kerkstraat 49. Vulpenihouder, W. Cleeren, Dijkstraat 51/53. Knipmesje, Bureau van Politie. Dameshandschoenen, P. van Es, Kerk- hoflaan 31. Snoer Parels, C. Weststrate, Westkolk- straat 5. Rijwielbelastingmerk, A. J. Neve, Steen- kamplaan 67. Dasspeld (goud), P. Goosen, Wijk O, 10, Axel. Een Gulden, J. Everaert, Steenkamp- laan 16. Rozenkrans, J. Bavekoo, Nieuwe Kerk- strBd't 42 Wollen Das, A. Hamelink, De Doelder- straat 6. Zij den Halsdoek, W. van Wijk, Donze- Visserstraat 92. Wollen Das, E. Dhert. Dijkstraat 85. Knipmes, J. de Rijke, Javastraat 40. Rijweilbelastingmerk, A. v. d. Velde, Wulpenbek, Hoek Kinderhandschoen, Polderman, Donze- Visserstraat 85. AANGEHOUDEN. Zaterdag j.l. werd door de recherche alhier aangehouden in een logement in deze gemeente de Italiaan A. B., die naar hier was gekomen om werk te zoeken. Met vrouwe Justitia had hij nog een schuld te vereffenen. GOED AFGELOOPEN. Zaterdagmorgen j.l. reed zekere J. de S. hier wonende, met zijn vrachtauto op den Verbindingsweg van het Dok naar de Baanidijk Hij ontmoette een handkar. Bij het uitwijken daarvoor verloor hij zijn stuur en kwam met zijn auto, duikelende over den kop, in het bouwland terecht. Hij zelf kwam met den schrik vrij, doch zijn wagen werd zwaar beschadigd. Uit een door de politie ingesteld onder- zoek is komen vast te staan, dat den be- stuurder van de handkar geen schuld treft. RUMOERIGE ZEELIEDEN. Zaterdagavbtid j.l. was er bal in het cafe van R. alhier. Daar waren verschil lende leden der bemanning van het Duit- sche stoomschip, dat momenteel in deze gemeente steen voor Amerika ligt te laden. Toen het tijd van sluiten was, kwam de ,,Of Tresidder." ..Bedenk u nu maar eens goed", zeide de veldmaarschalk vermanend. Op dit oogenblik kwam van den ande- ren kant van de straat de gestalte van den heer Willoughby Braddock, die met zeer versnelden pas zich voortbewoog. Zijn blik was star voor zich uit gericht. Hij had zijn hoed verloren. ..Brad", riep Sam. De heer Brad keek over zijn schou- der, wuifde met de hand, glimlachte aller- lieflijkst en verdween snel in den nacht. Sam voelde zich als de ezel tusschen de schelven hooi. Zou hij dat dwaallicht volgen of zou hij zich houden aan het uit- nemend conservatieve beginsei van „Te weet, wat je hebt?" Hoe zou Napoleon gehandeld hebben? Hij besloot te blijven: ,,Een ouwe schoolkameraad", merkte hij op, bij wijze van verklaring. ,,Hm", zeide de veldmaarschalk en zag er "uit als een opgezette sergeant-majoor. „En"., zeide Sam. (..Kan ik nu mijnheer Bates even spreken?" ,,Neen, dat kan u niet/ ,,Ia, maar hij is binnen. En u bent buiten," zeide de veldmaar- sell t Hij ging weg om een jonge dame met een vrooli'jk uiterlijk uit een taxi te helpen. En terwijl hij dit deed, klonk er een stem van de stoep: ,,Zoo ben je daar eindelijk? Sam keek verlicht op. De goeie Bates INGEZONDEN MEDEDEELINGRW. tabletten tegen verstopping politie en maande die heeren aan wat spoed te betrachten, doch daarin hadden zij blijkbaar geen zin, waarom zij uit het cafe werden verwijderd. Daar zij op straat zeer luidruchtig ble- ven, maande de politie hun aan stil te zijn en naar boord te gaan. Ook hieraan voldeden zij niet. Een hunner, die onder drakinvloed verkeerde en die naar -de politie absoluut niet wilde luisteren, werd daarom gearresteerd. Aan het politiebureau was hij blijkbaar zoo beangst, dat hij een natuurlijke be hoefte in zijn pantalon deed. VERLIGHTING VAN DEN WEG STATION LOCAALSPOOR— STEIGER TE HOEDEKENSKERKE. Zooals destijds gemeld, werden 27 Oct. 1.1. door het lid der Staten, den heer A. C. de Pauw, aan Gedep. Staten van Zeeland de volgende vragen gesteld: 1°. Is het uw college bekend, dat bij avond de verlichting langs de weg Hoe- dekenskerke (station locaalspoor) tot bootsteiger totaal onvoldoende is, hetgeen tot groot ongerief strekt voor het reizend pubiiek, en ongelukken niet buiten geslo- ten zijn 2°. Indien vraag een door uw college bevestigend beantwoord wordt, wat den- ken Gedep. Staten dan te doen om aan deze middeleeuwsche toestand zoo spoe- dig mogelijk een einde te maken Hierop is door Gedep. Staten dd. 10 dezer geantwoord als volgt: Toen aan de Commissie van Toezicht op de Prov. stoombootdiensten bekend was geworden, dat de verlichting van den weg van het station van den locaalspoor- weg te Hoedekenskerke naar den steiger aldaar niet voldoende was, heeft zij on- middellijk maatregelen doen nemen om het gedeelte van dien weg van het wacht- lokaal van de boot naar den steiger vol doende te verlicbten. Het overige gedeelte van den weg is nog in beheer en onderhoud bij de Neder landsche spoorwegen. Het staat nog niet vast, bij welk lichaam de weg definitief in beheer en onderhoud zal komen. In af- wachting daarvan heeft de directie der spoorwegen thans, volgens haar brief dd. 24 Jan. i 928 aan de genoemde commissie van toezicht, haren ingenieur Van der Veen te Goes opdracht gegeven, voor de verlichting van den weg tusschen haar station te Hoedekenskerke en het boven- bedoelde wachtlokaal der Provinciale boot het noodige te verrichten. GELDBELEGGING. Naar we vernemen zullen de inschrij- vingen op de 1.000.000 30jarige 5 Sinking Fund Goud Oblig. ten laste der stad Brisbane ten voile worden toeqe- wezen. TOMATENKWEEKERS. In een te Middelburg gehouden verga dering van de voornaamste tomatenkwee- kers op Walcheren en Zuid-Beveland is besloten, in het a.s. seizoen een bijzondere veiling van tomaten te Middelburg te stond in den verlichten deurpost. Van de viej: menschen, die een groepje vormden op den drempel van de Pikante Kaas spraken er nu drie tegelijk. De goeie, ouwe Bates zeide: „Dat is schitterend. Ik dacht, dat je niet meer kwam." De dame zeide: ..Het spijt me, dat ik zoo laat ben, ouwe heer." Sam zeide: „Oh, Bates." Hij stond een klein eindje van de hoofd- groep af, terwijl hij sprak, en zijn woor den gingen verloren. De dame verdween in het gebouw. Bates maakte zich gereed om haar te volgen, toen Sam weer sprak. En dezen keer kon niemand, die op rede- lijken afstand was, hem misverstaan. ,.Hei, Bates." ,,Hei", zeide de veldmaarschalk en mas- seerde zijn oor met een blik vol afschuw en verwijt. Bates keerde zich om en toen hif Sam zag, kreeg hij weer dien verschrikten blik van iemand, die waant door lieflijke lan- douwen te gaan en plotseling een afgrond ziet gapen of een slang of een brullenden leeuw tusschen de struiken. Maar op dit beslissende oogenblik, aarzelde Claude Bates niet. Met een Snellen achterwaart- schen sprong die, als hij hem maar later op den dansvloer had kunnen uitvoe- ren, de matelooze bewondering van een ieder zou hebben gewekt verdween hij en gaf Sam het nakijken. (Wordt vervolgd. CO U RANT T Duiteniana j ^,/u pei uiaauu^ - - De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter ilgemeene kennis, dat een uitspraak op aanvrage om vrijstelling van den dienstplicht, ter secretarie dezer gemeente, voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Tegen deze uitspraak kan binnen tien dag en ■a den dag van deze bekendmaking in beroep wor- den gekomen A. door den ingeschrevene wien de uitspraak geldt, of door diens wettigen vertegenwoor- diger B, door elk der ovenge voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven personen, of door hunne wettige vertegenwoordigers. Het verzoeksehrift moet met redenen omkleed zijn. Het behoeft niet gfezegeld te zijn. Het moet worden gericht aan de Koningin, doch worden ingediend bij den Burgemeester, ter secretarie dezer gemeente. De Burgemeester zorgt voor de doorzending. \oor zooveel betreft uitspraken door Gedeputeerde Staten gedaan, kan bovendien de Commissaris der Koningin, binnen denzelfden termljn bij de Koningin in beroep komen. Ter Nenzen, den 20 Febr. 1928. De Burgemeester voornoemd, .1. HUIZINGA doen te weten dat door den Raad dier gemeente i» zijne vergadering van den 2 Februari 1928 is vastgesteld de volgende verordening: le. In te trekken het raadsbesluit van den 8 December 1927 tot wijziging der algemeene politie verordening. 2e. Vast te stellen de navoigenue verordening tot wijziging der algemeene politieverordening voor de gemeente Ter Neuzen, vastgesteld in zijne vergade ring van den 21 Februari 1924, gewijzigd in die van den 11 Juni 1925, den 22 October 1925 en den 28 April 1927 Arturei i. Artikel 49 wordt ingetrokken. Artikel 2. Artikel 69 wordt g wijzigd als volgt Het is verboden aan bestuurders van motorrijtuigen en rijwielen om daarmede over een openbaren rijweg in de bebouwde kommen te rijden, met een grootere snelheid dan 20 K.M. per uur. Deel vaD den rijweg maken uit de daartoe be- hoorende paden en bermen of zijkanten. t Voor hetgeen onder motorrijtuigen moet worden verstaan geldt de omsehrijving, vermeld in artikel 1 sub 1 der motor- en rijwielwet. Artikel 3. In artikel 70 worden de woorden »artikel8,laatste lid, vervangen door de woorden vartikel 7, eerste lid". Aldus vastgesteld door den Raad der gemeente Ter Neuzen, in zijne openbare vergaderine van den 2 Februari 1928. (get.) J. HUIZINGA, Voorzitter. (get.) B. I. ZONNEVIJ LT.E, Secretaris. Zijnae deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zeeland volgens bun bericht van den 1IM-15 Februari 1928, no. 170—1, derde afdeeling in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be- hoort den 28 Februari 1928. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secreisris. Recept Fa. v. d. Valde, Apothekar Doos 60 cb. Bij Apobh.en Droqisben.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 1