RuiMe timid PUROL INGEZONDEN MED EDEELIN GE N MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten Zenuw-Tabletten Staal-tabletten Maag-tabletten 60 ct 75 ct 90 ct 75 ct van Handen en Geiaat verzacht en geneest men zeer spoedig met Doos 30, Tube 80 ct. niemand lastig en doet uitstekend zijn plicht. Door den heer Colsen was de schijn gewekt, alsof een slager, als hij weet te moeten slach- ten, tweemaal 24 uur zou moeten wachten. Dat is nu bij onderzoek gebleken niet zoo te zijn. Men moet echter de kans hebben, iemana die niet meegaande is en niet naar goeden raac. wil luisteren, tot zijn plicht te dw-ingen. Men kan wel een hulp-keurmeester aanstellen, maar dan kost dat geld aan de gemeente, aan de slagers en ten slotte aan de ingezetenen, ter- wijl de huidige toestand, bij algemeene mede- werking goed kan geregeld worden. De voorgestelde wijzigingen, opgenomen in de notulen der vergadering van 8 Dece.mber 1927, worden aangenomen met 12 stemmen tegen 1. Tr voor stemmen de heeren Hamelink, Van Driel, Van den Bulck, Van Aken, Bedet, De Jager, Geelhoedt, Scheele, Van Cadsand, Ver- linde, De Bruijne en De Bakker; tegen stemt de heer Colsen. 7. Afwijking van art. 10 der Bouwveror- dening. Naar aanleiding van ingekomen adressen stellen burgemeester en wethouders voor: a. gunstig te beschikken op een verzoek van L. Wieland, om hem afwijking toe te staan van het bepaalde bij art. 10 der Bouwverorde- ning, voor den herbouw van zijn woning staan- de aan de Tholensstraat te Ter Neuzen; b. gunstig te beschikken op een verzoek van C. L. de Smidt, om hem afwijking toe te staan van het bepaalde bij art. 10 der Bouw- verordening voor den verbouw van een wo- ning, gelegen aan de Westkolkstraat, no. 32, te Ter Neuzen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 8. Onttrekken van grond aan den publie- _ken dienst. Burgemeester en wethouders, gezien de in gekomen verzoekschriften van: a. L. de Bruijne, om het perceel gemeente- grond gelegen aan den Stationsweg, op de bij het verzoek behoorende teekening in roode kleur aangegeven, kadastraal bekend in sectie M n. 286 gedeeltelijk, ter oppervlakte van on- geveer 110 M2. aan hem te verkoopen; b. Th. P. Vaal, om hem het stukje gemeen tegrond, gelegen achter het perceel Nieuwe- diepstraat 39, kadastraal bekend in sectie L no. 1654, op bijbehoorende teekening in flauwe arceering aangegeven, ter oppervlakte van ongeveer 5 M2. aan hem in gebruik te geven. overwegende, dat de gevraagde perceelen thans bestemd zijn voor den publieken dienst; dat zij hiervoor niet bestemd moeten blijven en het dus aan den publieken dienst kunnen worden onttrokken; dat tegen deze voorgenomen onttrekkmg geene bezwaren zijn ingediend; stellen voor genoemde perceelen grond aan den publieken dienst te onttrekken. De heer HAMELINK vraagt of door uitgifte van het perceeltje grond aan den Stationsweg het daar staande urinoir moet vervallen. De VOORZITTER antwoordt dat dit ver- plaatst worjlt. x De heer HAMELINK acht het toch met raadzaam. Het pleintje voor het station is toch al niet ruim, en men moet daar met nj- en voertuigen kunnen keeren. Men weet ook met welke toestand daar in de toekomst ontstaat. Mogelijk wordt het station toch ook wel eens verbouwd. De VOORZITTER acht de voorgenomen ver koop van grond en het daarop te stichten ge- bouw geen belemmering voor het wenden van rjj- en voertuigen. Het is het lager gelegen terrein. De heer SCHEELE moet er zich tegen ver- klaren; door dezen verkoop van grond wordt het daar alles ook weer zeer eng. Aan de eene zjjde is het goed gezien van burgemeester en wethouders, dat ze een perceeltje grond, dat niets opbrengt, willen verkoopen, maar aan de andere zijde meent hij, dat de gemeente dit zelf in de toekomst wel eens zou kunnen noo- dig hebben en op grond daarvan zal hij tegen die onttrekking aan den publieken dienst stem- men. De VOORZITTER betoogt, dat de toestand daar, vergeleken bij de bestaande niet veran dert. Het blijft even breed. En wat verbou wing van het station betreft, indien dit eens gebeurt, zal het zeer vermoedelijk niet daar herbouwd worden, aangezien er ook reeds over gesproken is om dit dichter bij de stad te bren- gen. Er blijft nog genoeg ruirnte om te kee ren of te wenden. Het oude urinoir wordt afgetoroken en naast de te stichten woning een nieuw gebouwd. Het onder a bedoeld voorstel wordt aange- nomen met 12 stemmen tegen 1 (tegen de heer Scheele) het onder b vermelde voorstel wordt aangenomen met algemeene stemmen. 9. Verkoop van een perceel gemeentegrond. Burgemeester en wethouders stellen voor, het volgende besluit te nemen: De gemeenteraad van Ter Neuzen; gezien een op 31 December 1927 ingekomen verzoek van L. de Bruijne te Ter Neuzen, om adnkoop van het perceel gemeentegrond, ka dastraal bekend in sectie M, no. 286 gedeelte lijk ter oppervlakte van ongeveer 110 M2., ge legen aan den Stationsweg, voor het station, op bijbehoorende teekening in roode kleur aan gegeven; overwegende, dat dit perceel gemeentegiona, thans bestemd voor den publieken dienst, by zijn besluit van heden daaraan is onttrokken, dat dus tot verkoop kan worden overgegaan gehoord een voorstel van burgemeester en wethouders; besluit: aan L. de Bruijne te Ter Neuzen te verkoo pen het perceel gemeentegrond, kadastraal bekend in sectie M no. 286 gedeeltelijk, ter oppervlakte van ongeveer honderd tien vier- kante meter (110 M2.), of zooveel meer of minder als later bij kadastrale opmetmg blijken zal gelegen aan den Stationsweg, voor het station, op bijbehoorende teekening m roode kleur aangegeven, voor den prys van zeven gulden vijftig cent (f7,50) per vierkante me ter en onder de navolgende voorwaarden: 1°. de kooper moet de koopsom voor de on derteekening der op te maken akte vol- doen ten kantore van den gemeente-ont- vanger; 2°. de kooper aanvaardt zijn gekochte in den staat waarin het zich op den dag van de onderteekening der op te maken akte zal bevinden, geheel voetstoots en alzoo met alle voor- en nadeelige rechten, bekende en onbekende gebreken, erfdienstbaarheden, buurlasten en alle verdere gevolgen welke er zich toe mochten behooren. 3°. de kooper komt in het bezit en op het ge bruik van zijn gekochte onmiddellijk na de onderteekening der op te maken koopakte; 4°. de grondlasten en alle andere belastin- gen, lasten en schuldplichtigheden van het verkochte geheven wordende of later te heffen zijn voor rekening van den koopei vanaf den 1 Januari 1929. 5°. de kooper is verplicht binnen drie maan- den na den dag waarop door gedeputeerde staten van Zeeland de vereischte goedkeu ring van dit besluit is verleend, eene koop akte te doen opmaken en te onderteeke- nen. 6°. alle rechten en kosten op den verkoop en koop en op de levering van het verkochte vallende alsmede de kosten van verplaar- sing der paal van de electrische verlfch- ting aldaar, zijn voor rekening van den kooper. 7°. het gekochte moet worden bestemd voor den bouw van eene. woning met boven woon- en slaapvertrekken en moet bebouwd zijn binnen twee (2) jaar, nadat de akte van koop en verkoop is onderteekend. 8°. wanneer het perceel niet bebouwd is bin nen twee jaar na de onderteekening der akte, vervalt de grond weer aan de ge meente zonder dat deze verplicht is het gestort bedrag geheel of gedeeltelijk terug te betalen en moet de kooper bovendien de kosten betalen voor de weder ten name stelling van de gemeente. 9°. wanneer het perceel niet wordt volge- bouwd moet het niet bebouwde gedeelte van den openbaren weg worden afgeschei- den met een muur van minstens twee meter hoog. De heer SCHEELE vraagt, welk gebouw er komt. Toch geen met verlofslokaliteit, Daar zou hij tegen zijn, aangezien we die daar al ge noeg hebben. De VOORZITTER gelooft niet, dat dit in de bedoeling ligt. Hij meent, dat het voornemen bestaat er een winkel met een bovenwoning te bouwen. De heer SCHEELE wil hieromtrent zeker- heid, ook in de toekomst, en zou daarom aan de voorwaarden nog willen toevoegen, dat in het op dezen grond te bouwen perceel geen vergunning of verlof overeenkomstig de Drankwet zal mogen worden geiixploiteerd. Dit amendement wordt aangenomen met 7 tegen 6 stemmen. Voor stemmen de heeren Van Aken1, Bedet, Scheele, Van Cadsand, De Bakker, Colsen en Hamelink; tegen stemmen de heeren Van Driel, Van den Bulck, De Jager, Geelhoedt, Verlinde en De Bruijne. Het gewijzigd voorstel wordt aangenomen met algemeene stemmen. 10. In gebruikgeven van gemeentegrond. Burgemeester en wethouders stellen voor, het navolgende besluit te nemen: De gemeenteraad van Ter Neuzen: gezien een op 6 Januari 1928 ingekomen verzoek van Theodorus Pieter Vaal te Ter Neuzen om aan hem in gebruik te geven het stukje gemeentegrond, gelegen achter het per ceel Nieuwediep 39, kadastraal bekend in sec tie L no. 1654, op bijbehoorende teekening in flauwe arceering aangegeven, ter oppervlakte van ongeveer 5 vierkante meter; overwegende, dat dit stukje grond, thans bestemd voor den publieken dienst, by zijn be sluit van heden daaraan is onttrokken; dat dus kan worden overgegaan, dit per ceeltje in gebruik te geven; gehoord een voorstel van burgemeester en wethouders; besluit: Aan Theodorus Pieter Vaal te Ter Neuzen, of aan zijne rechtverkrijgenden tot wederop- zegging in gebruik te geven het perceeltje gemeentegrond gelegen achter het perceel Nieuwediep 39, kadastraal bekend in sectie L, no. 1654, op bijbehoorende teekening in flauwe arceering aangegeven, ter oppervlakte van on geveer vijf vierkante meter en wel onder de navolgende voorwaarden: 1°. Ter erkenning van het eigendomsrecht der gemeente Ter Neuzen op den grond boven- genoemd, betaalt verzoeker of betalen zijne rechtverkrijgenden, voor het eerst voordat de vergunning wordt uitgereikt en voorts ieder jaar voor den 31 December eene retributie van een gulden (f 1ten kantore van den gemeente-ontvanger. 2°. verzoeker of zijne rechtverkrijgenden moeten dit gedeelte door een muur van den openbaren weg afscheiden ten genoe- gen van burgemeester en wethouders. 3°. wordt deze vergunning opgezegd dan moe ten verzoeker of zijne rechtverkrijgenden dezen muur afbreken en den grond in den corspronkelijken toestand, zooals die thans is, terugbrengen en aan de gemeente teruggeven. Blijven verzoeker of zijne rechtverkrijgenden in gebreke aan deze voorwaarde te voldoen, dan heeft de ge meente Ter Neuzen het recht om voor re kening van verzoeker of van zijne recht verkrijgenden alles te doen vefrichten wat noodig is om dezen grond weer in den oorspronkelijken toestand terug te bren g0nt 4°. deze vergunning wordt alleen geldig wan neer de bovengenoemde voorwaarden dooi verzoeker binnen een maand na hare dag- teekening bij eene op zegel geschreven verklaring worden aanvaard. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 11. Beschikbaar stellen van de raadszaal. Burgemeester en wethouders, gezien een op 10 Januari 1928 ingekomen adres van het bestuur van de Afdeeling Zeeland van den Nederlandschen Bond van gemeente-ambtena- ren, houdende verzoek om van gemeentewege een lokaliteit beschikbaar te willen stellen; overwegende, dat door genoemd bestuur m deze gemeente, ingaande 14 Januari j.l. is op- gericht een Bondscursus, ter verkrijgmg eener akte van bekwaamheid in de administrate en de controle der gemeente-financien; dat in verband hiermee op iederen Zaterdag middag van ongeveer 2,30-5,30 uur les zal worden gegeven; dat er van de zeven leerlmgen die aan dezen cursus deelnemen, vier werkzaam zijn op de secretarie der gemeente; dat de cursus in het algemeen belagn moet worden geacht; dat het daarom billijk is, dat door de ge meente eene lokaliteit,zoonoodig verwarmd en verlicht wordt beschikbaar gesteld; dat waar in de openbare U.L.O. school des Zaterdags geen school gehouden wordt en de centrale verwarming dus niet wordt aangesto- ken, de raadzaal de beste lokaliteit is, die voor meergenoemd doel kan worden beschikbaar gesteld; stellen voor te besluiten; Aan het bestuur van de Afdeeling Zeeland van den Nederlandschen Bond van gemeente- ambtenaren tot wederopzegging, zoonoodig verwarmd en verlicht, beschikbaar wordt te stellen, de raadzaal dezer gemeente, op iederen Zaterdagmiddag van ongeveer 2,305,30 uur, voor den opgerichten Bondscursus, ter ver- krijgen eener akte van bekwaamheid in de ad ministratie en controle der gemeente-financien en wel onder de navolgende voorwaarden: 1°. Voor het gebruik van de raadzaal betaalt verzoeker ieder jaar voor den 31 Decem ber een bedrag van tien gulden 10), in de gemeentekas; 2°. De ingebruikgeving geldt alleen voor het geven van lessen aan bovengenoemde cursus; 3°. Eventueele aangerichte schade is geheel voor rekening van den gebruiker. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 12. Aanschaffing van vier abonnements- rijwielen. Bij de behandeling der gemeentebegrooting voor 1928 aldus schrijven burgemeester en wethouders aan den gemeenteraad hebben wij uwen raad toegezegd, te zijner tijd met een voorstel te zullen komen betreffende de rij- wielen voor de politie, wanneer n.l. kon worden nagegaan wat in het financieel belang der ge meente zu zijn of voor de gemeente rijwielen koopen en deze dus in onderhoud geven bij de rijwielherstellers, of eenige z.g. abonnements- fietsen aan te schaffen, die ieder jaar tegen betaling van een vast bedrag per rijwiel en per jaar aouden worden vernieuwd. Nu van de verschillende rijwielherstellers de nota's over 1927 zijn ontvangen, kunnen de kosten per jaar worden berekend. In negen maanden is voor de drie rijwielen, bij de politie in gebruik een bedrag betaald voor onderhoudskosten van ongeveer f 90, wat voor een geheel jaar een bedrag van ongeveer 120 beteekent, gemiddeld kost een rijwiel per jaar dus een bedrag van ongeveer f 40. De duur der rijwielen mag voor de politie niet langer genomen worden dan twee jaar. Voor een goede fiets moet een bedrag betaald worden van ongeveer f 75, een bedrag dat eer- der te laag, dan te hoog genoemd kan worden. In dit geval komt ieder rijwiel dus per jaar te kosten f 40 f 37,50 (V2 van f 75) is f 77,50. Ongetwijfeld een hoog bedrag. Wij hebben daarom den Inspecteur van Poli tie een onderzoek laten instellen naar de z.g. abonnementsfietsen. Ieder jaar wordt dan een nieuw rijwiel ge- leverd, het onderhoud, waaronder ook begre- pen is het deskundig schoonmaken en nazien eenmaal in de week, komt voor rekening van Men leverancier, na een jaar ontvangt deze de rijwielen terug, waarna weer een nieuw rij wiel geleverd wordt. Bereikt wordt hierdoor, dat altijd goede rij wielen, hoogstens een jaar oud in gebruik zijn, hetgeen zeker een groot belang is. Uit het onderzoek, dat door den Inspecteur van Politie omtrent deze zaak is ingesteld is gebleken, dat de kosten van een abonnements- rijwiel per jaar zullen bedragen ongeveer een bedrag van 60. Een rijwielhersteller althans is genegen tegen dezen prijs een uitstekend rijwiel te leveren, onder bovengenoemde voor waarden. Waar het in onze bedoeling ligt, na aanneming van ons voorstel een inschrijving voor de levering der benoodigde rijwielen te openen, zal dit bedrag zeker niet hooger zijn. Teneinde te voorkomen, dat minderwaardige exemplaren geleverd worden zullen alsdan na- tuurlijk door ons eischen gesteld worden voor de te leveren rijwielen. Zooals boven reeds is opgemerkt zijn thans drie rijwielen by de politie in gebruik, een ge- tal, dat beslist noodig is. Het zal voorts geen betoog behoeven, dat ook de Inspecteur van Politie, over een rijwiel moet kunnen beschik ken, zoodat genoemd aantal tot vier dient te worden opgevoerd. De totale rijwielkosten der politie zullen dus bedragen 240 waardoor na- tuurlijk komt te vervallen, de post rijwiel- toelage voor den Inspecteur van Politie, waar- voor een bedrag van 25 is uitgetrokken. Koopt de gemeente vier rijwielen aan, die twee jaar zouden meegaan en dus in slechtere condities zouden verkeeren, dan het geval zal zijn, wanneer ons voorstel wordt aangenomen, dan zou de gemeente jaarlijks voor een uitgaaf komen te staan van viermaal f40 voor onder houdskosten plus tweemaal f 75 voor het aan- schaffen van 2 rijwielen is in totaal een bedrag van f 310. De abonnementsrijwielen, zijn dus ook in het financieele belang der gemeente. In verband met bovenstaande stellen wij u voor, vier abonnementsrijwielen beschikbaar te stellen voor de politie en ons te machtigen deze op de meest voordeelige wijze aan te schaffen. De heer COLSEN herinnert, hier meermalen te hebben betoogt, dat men voor f 35, welk be- drag- aan den agent te Sluiskil werd betaald, geen rijwiel kan onderhouden. Nu blijkt dat men hier 70 rekent. De heer VERLINDE: Zeker, maar als iemand een eigen rijwiel berijdt, poetst hij het zelf op, als het noodig is, en wordt het met wekelijks naar een reparateur gebracht. De heer SCHEELE heeft de berekemng en de nota van den reparateur nagezien en daar- uit bemerkt, dat het schoonhouden een heel stuk van het beraamde bedrag in beslag neernt. Hij zou denken, dat de politie toch ook allicht een oogenblik beschikbaar zou hebben voor het schoonmaken van hun rijwiel. Dat men het eens naar een reparateur zou brengen als het wat erg vuil is, is iets anders. Ook merkt hy op, dat het onjuist is, dat het schoonmaken 25 cent kost, want er komt ook wel eens een bedrag op de nota dat 100 °/c hooger is. De VOORZITTER: Dat was dan voor 2 stuks De heer SCHEELE: Dat maakt een verschil, dan kan dat bedrag er bij worden genomen. Het komt mij echter voor, dat de politieagen- ten best in staat zijn zelf een rijwiel in netten staat te onderhouden en als dat gebeurde, zou er van het noodig geachte bedrag nog wel wat af te krygen zijn. De VOORZITTER voert hiertegen aan, dat het, als er abonnementsrijwielen genomen wor den voor den leverancier van belang is, dat hy ze zelf in goeden staat onderhoudt, want dan krijgt hij na een jaar het rijwiel ook in goe den staat terug. Als de agenten ze zelf zouden onderhouden, zou men rijwielen moeten koopen. Men moet een van tweeen doen, rijwielen koo pen en zelf onderhouden of abonnementsrijwie len nemen welke men den leverancier laat on derhouden. Het voorstel wordt aangenomen met 12 stemmen tegen 1. Voor stemmen de heeren Hamelink, Van Driel, Van den Bulck, Van Aken, Bedet, De Jager, Geelhoedt, Van Cadsand, Verlinde, De Bruijne, De Bakker en Colsen; tegen stemt de heer Scheele. 13. Regeling inzake emigratie van inge zetenen. De Minister van Arbeid, Handel en Nijver- heid bericht ons aldus schrijven burgemees ter en wethouders aan den gemeenteraad dat de re^eering besloten heeft ook voor 1928 een bedrag beschikbaar te stellen, teneinde aan personen die naar Canada willen emigreeren en die niet over de noodige geldmiddelen be schikken om de reis zelf te betalen, de helpen- de hand te bieden. Dit jaar zal echter niet worden gesteund met voorschotten aan de emigranten, doch het be- schikbare bedrag zal zoo worden aangewend, dat het strekt tot eene belangrijke verlagmg der zeepassagekosten van Rotterdam naar Canada. Tengevolge hiervan zullen de emigranten de navolgende kosten zelf moeten kunnen betalen: a. de reiskosten van Ter Neuzen naar Rot terdam; b. de zeepassagekosten bedragende: 1. voor personen van 10 jaar en ouder f 80; 2. voor personen van 1 tot 10 jaar f 40; 3. voor personen jonger dan 1 jaar (naar den maatstaf van een kind pergezin) f 4; c. de reiskosten van de havenplaats (van aankomst) in Canada tot aan de plaats van bestemming in dat land, welke kosten naar ge- lang van den afstand bedragen f 45 tot 80 per emigrant; d. het landingsgeld waarover beschikt moet kunnen worden, bedragende ten minste voor alleenreizende emigranten f 62,50, terwijl ge- zinnen naar gelang van de grootte moeten kun nen beschikken over een bedrag varieerend van f 250 tot f 437,50. Hieruit blijkt, dat een alleenreizende emi grant op zijn minst moet kunnen beschikken over een bedrag van f 200. De gemeente moet nu als aandeel in het be drag, met hetwelk het rijk bijdraagt in de zee passagekosten restitueeren: 10 jaar en ouder tot 10 jaar f 15 xGEZONDEN MED ED EEL IN GRK, Bij Apoth. en Drogisten a. voor personen van f30 per persoon; b. voor personen van 1 per persoon; c. voor personen jonger dan 1 jaar f 2 per persoon. De genieentelijke bijdrage is alzoo veel ver- minderd, het bedrag waarover de emigranten zelf moeten kunnen beschikken daarentegen aanmerkelijk verhoogd, terwijl van terugbeta- I ling aan de gemeente geen sprake meer is. Niettegenstaande het feit, dat belanghebben- den zell meer moeten bijdragen, hebben zich toch verseheidene personen voor emigratie aan- gemeld ai het is te verwachten, dat nog meer- deren vdgen zullen. Waar zij hierdoor zelf bewijzen, dat het met hun voornemen om zich in Canada te vestigen emst is en door de gemeente geen hoog bedrag moet vorden bijgedragen, meenen wij onze medeweiking niet te mogen onthouden. Op het oogenblik hebben zich ongeveer een tiental jersonen aangemeld, waarvoor de ge meente, gaat uw college met ons voorstel ac- coord eei bedrag van 315 zal moeten beschik baar stelen, nemen wij aan dat zich alsnog een tiental jersonen aanmelden (een getal dat vrij zeker aai den hoogen kant zal zijn), dan zal de emigrate bij aanneming van ons voorstel een uitgaaf vorderen van ongeveer f 600, een be drag, (at naar onze meening gewettigd is, wanneei in oogenschouw genomen wordt, dat de meesen gedurende een zekeren tijd van het jaar doer het armbestuur ondersteund moeten worden. Wij sEllen u dan ook voor, de regeling van den Minster van Arbeid, Handel en Nijverheid betreffeide de hierboven behandelde zaak voor dit jaar toe te passen. De VIORZITTER merkt op, dat er zooals bekend, n de laatste dagen berichten zijn ont vangen, die er op duiden, dat in de emigratie met oveheidssteun stagnatie is ontstaan. Het voorstel strekt natuurlijk alleen voor het geval dat het coor kan gaan. De h®r HAMELINK ziet er niets in; hy heeft delijst van opgegeven personen eens na gegaan en daaruit blijkt, dat het in hoofdzaak vrouwen zijn wier mannen reeds in Canada zijn, mel hunne kinderen. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenonen. 14. Aaigaan eener geldleening van 28.550. Burgeneester en wethouders schrijven aan den gementeraad het volgende: Wij delen u mede, dat wij niet geslaagd zijn onder de.n de desbetreffende besluiten gestel- de voorwarden in het plaatsen der geldleening groot f 200, waarop betrekking heeft uw be sluit van 16 Juni 1927, goedgekeurd door ge- deputeerd staten 24 Juni d.a.v. onder no. 46, le afd. andie van f 28.000, te sluiten ingevolge uw beslui van 11 Augustus 1927, goedgekeurd door gedouteerde staten 19 Augustus d. a. v. onder no. 22, le afd. Wat deeerste leening betreft teekenen wij hierbij aa, dat deze oorspronkelijk tot stand is gekoma door beleening van effecten der ge meente bi de Nederlandsche Bank (zie uw be sluit van .6 Juni 1927). Toen echter die bank hare rent* op beleeningen verhoogde tot 5 terwijl he betrekkelijke raadsbesluit spreekt van eene ente van ten hoogste 4% werden de geldenad /2000 weer afgelost, om niet in strijd te handelen met het reeds genoemde besluit. Wat d< tweede leening betreft, deelen wij mede, dat het thans bekend is, dat de kosten van de uitoering van het stratenplan aan de Scheldekaa oorspronkelijk geraamd op f 28.000, ullen bedragen 25.000, zoodat f 3000 miner geleend zal kunnen worden. Wij moetn dus nog leenen f 2000 25.000 27.000 lominaal. Een gelgever heeft zich thans bereid ver- klaard die elden aan deze gemeente te willen leenen ondr de volgende voorwaarden: rente 4 per aar, koers 94 en betaling van 1 over het aominaal bedrag voor plaatsings- provisie. Dar in de betrekkelijke raadsbeslui- ten een kots van 100 vermeld is, zullen wij dus deze leeiing kunnen sluiten, indien de bo- vengenoemd besluiten in overeenstemming met het aariod worden gewijzigd. Uit een oog- punt van giede administratie achten wij het echter beter,dk besluiten in te trekken en een geheel nieuw btsluit te nemen. Er zal dus ge leend moeten v'orden een bedrag van f 27.000 nominaal, of <mgerekend f 28.550, waarbij de aflossingsbedr.gen zijn berekend op ronde sommen, terwil het resteerend bedrag ad f 163 kan gedekt woden door overschrijving van den gewonen diens; naar den kapitaaldienst. In verbandmet het vorenstaande stellen wij u voor het v'^gende besluit te nemen: De raad da gemeente Ter Neuzen: gehoord ee voorstel van burgemeester en wethouders; gelet op zijt besluit van 16 Juni 1921, goed gekeurd door edeputeerde staten 24 Juni d.a.v. onder no. 4( le afd. tot het aangaan eener leening van /2000 en zijn besluit van 11 Augustus 192, goedgekeurd door gedeputeer de staten 19 Augustus d.a.v. onder no. 22, le afd., tot het iluiten van eene geldleening van 28.000; overwegendt, dat burgemeester en wethou ders niet gtslaagd zijn in het plaatsen dier leeningen onder de in de desbetreffende beslui ten gestelde TOorwaarden, n.l. tegen een koers van 100 dat echter een geldgever bereid is de voren- genoemde bediagen aan deze gemeente ter leen te verstrekken tegen een koers van 94 en eene rente van 4 per jaar; dat het thans bekend is, dat de kosten dei uitvoering van het stratenplan aan de Schelde- kade, waarop betrekking heeft het raadsbesluit van 11 Augustus 1927 voornoemd, f 25.000 zul len bedragen; dat de gemeente dus zal moeten aangaan eene geldleening in totaal van f 2000 f 25.000 f 27.(00. dat om dit bedrag te kunnen krygen zal moeten geleend torden een bedrag van 28.550 tegen een koers lan 94 c/<waarbij de bedragen der jaarlijksche iflossingen zijn berekend op ronde sommen; b esi(it de in de overwegingen van dit besluit ge noemde raadsbeslliten in te trekken en voor de in die besluitei omschreven doeleinden aan te gaan eene geldeening groot 28.550, tegen een koers van 94 en eene rente van 4 G per jaar, af te ltssen in 25 jaar en wel de eerste tien jaren fl265 en de volgende vyftien jaren f 1060 per iaar; echter met het recht der gemeente om bn alien tijde tot vervroegde aflossing over te gaan; de betaling van rente en aflossing dezer leening te doen uit de ge- wone middelen der gemeente, zoo noodig door verhooging der plaatselijke belastingen. De heer SCHEELE merkt op, dat het wel een wat laag bedrag aan hoofdsom wordt. Het voorstel wordt met algemeene stemm-en aangenomen. 15. Wijziging gemeentebegrooting, dienst 1927. Burgemeester en wethouders stellen voor de begrooting voor den dienst 1927 te wijzigen als volgt: onder de inkomsten te verhoogen de volgen- de posten: bijdragen van het rijk, krachtens art. 38, derde lid, der Woningwet 3555; voordeelige saldi der exploitatierekeningen der 6 nood- woningen f 28,76vergoeding der gemeente Axel der kosten voor herleggen en onderhou den van opgebroken bestrating in verband met het leggen van gasbuizen f 3000; bijdrage van het rijk in de belooning van den correspondent der arbeidsbemiddeling f 65; voorschotten van het rijk in het belang van de verbetering der volkshuisvesting f 123,58; bijdrage van hoofd- stuk VII van den gewonen dienst 35ont- 1 vangsten wegens uitloting en conversie van effecten 1890; bijdrage van hoofdstuk VI ran den gewone dienst 85.50; schadevergoeding gezonken beerschuit f 600; totale vermeerde- ring der inkomsten f 9382,84; onder de uitgaven te verhoogen de volge*de posten Weeding en uitrusting der politiedienaars en veldwachters 280; bureaubehoeften f 95; reus- geld voor passanten en overige uitgaven der politie 145onderhoud der lantaarns en ver dere kosten der verlichting 780; bijdragen ter tegemoetkoming in de betaling van renten en aflossing van een door de gemeente verleend voorschot in het belang van de verbetering der volkshuisvesting f4740; aandeel van het rijk in het voordeelig saldo der exploitatierekening der 6 noodwoningen f 44,98; onderhoud van straten en pleinen fl500; onderhoud van wegen en voetpaden f 200; kosten ter zake van verzekering, pensionneering enz. van amb- tenaren en beambten f 36,50; bijdrage aan hoofdstuk XVI van den kapitaaldienst wegens dekking van kosten van het sluiten van geld- leeningen 85,50; kosten van het lichten en herstellen der gezonken beerschuit f 600; bij drage aan hoofdstuk VII van den kapitaal dienst 35; jaarwedden en wedden der onder- wijzers f 100; kosten van instandhouding van schoolgebouwen, alsmede van terreinen voor het onderwijs in lichamelijke oefening f 376 kosten ter zake van verzekering, pensionnee ring enz. van ambtenaren en beambten f 110; kosten van het herhalingsonderwijs 115,45; kosten ter zake van verzekering, pensionnee ring enz. van ambtenaren en beambten f65; bijdrage aan het bestuur der school voor christelijk onderwijs te Sluiskil in de kosten van bij zonder herhalingsonderwijs f 104,20; kosten van de districtsarbeidsbeurs en van de intercommunale arbeidsbemiddeling fl65; ren te en provisie van tijdelijk ter voorziening in de behoefte aan kasgeld opgenomen gelden 137,50; voorschotten in het belang van de verbetering der volkshuisvesting f 123,58; aankoop van nieuwe effecten in verband met uitloting en conversie f 1890; kosten vallende op den aankoop van rentegevende stukken f 36 kosten van het sluiten van geldleening©* 85,50: totale verhooging der uitgaven f 11.838,21. 16. Benoeming lid van het Burgerlijk Arm bestuur. Door het Burgerlijk Armbestuur is, ter voot ziening in de vacature ontstaan door het niet aannemen der benoeming door den heeT A. i. van der Sloot eene aanbeveling ingezonde* waarop no. 1 is geplaatst W. Bedet; 2. L. De^i Pzn. De heer HAMELINK geeft te kennen, dat het niet zijn gewoonte is, over een voordrackt het woord te voeren, maar hij meent deze aan beveling van het Burgerlijk Armbestuur niet onbesproken te mogen laten, omdat er in de* laatsten tijd meermalen brieven van het B*r- gerlijk Armbestuur zijn ingekomen, waari* werd te kennen gegeven, dat de gemeenteraad niets over de handelingen van dat college *e zeggen had. Ook deze aanbeveling staat in dat teeke*. Immers, onlangs is eene aanbeveling ingezon- den, en werd no. 1 niet benoemd, en zou Est dus in de lijn hebben gelegen een nieuwe aa»- beveling te doen. Maar neen, hoewel duidelijk gebleken was, dat no. 1 de gewOde man niet was, plaatst het Burgerlijk Armbestuur took denzelfden persoon weer no. 1. Dit alles in verband brengende schijnt wel, dat't Burgerlijk Armbestuur zich op 't stand- punt plaatst, dat de gemeenteraad alleen rol- doende is om aan haar de noodige finan- cien beschikbaar te stellen, maar zich overi- gens heeft te schikken naar hetgeen het Bnr- gerlijk Armbestuur doet, en dat men nu door het inzenden dezer aanbeveling eens goed w* doen uitkomen: je zullen onder ons juk door- gaan. Hij is van oordeel, dat het Burgerlyk Arm bestuur rekening had behooren te houden mev de uitspraak van den gemeenteraad, maar dat het door deze voor wat betreft no. 1 betrert onveranderde aanbeveling in te zenden allee* beoogt zijn haan koning te doen kraaien. Get stelt zich op het standpunt, aan den gemeente raad geen verantwoording schuldig te zijn, art moge wettelijk zoo zijn, maar dan is er toch ook een moreelen plicht en sprek^r hoopt, dat net Burgerlijk Armbestuur in de toekomst reke ning zal houden met den geest van den ge meenteraad. De heer BEDET merkt op, dat die redeneo- ring terug slaat op zijn persoon, op de zake*, die vanwege het Burgerlijk Armbestuur zy* afgehandeld en waarover de critiek is geri»ht tegen den toenmaligen voorzitter. Bij de beoordeeling dezer zaak heeft de heee Hamelink echter de zaken niet goed uit elkaar kunnen houden, zijn onderscheidingsvermogew ging daarbij schuil. In de brieven, die vanweg* het Burgerlijk Armbestuur aan den raad zy* uitgegaan, is nimmer bedoeld te schrijven, dat de raad niets met het Burgerlijk Armbestuar als zoodanig te maken had, maar wel, dat de interne aangelegenheden buiten controle va« den gemeenteraad staan. Daarin is het Bur gerlijk Armbestuur zelfstandig. Wel heeft het Burgerlijk Armbestuur zijn begrooting aan de goedkeuring van den gemeenteraad te onder- werpen en kan niet over de gelden beschikke* tenzij de begrooting de goedkeuring van de« gemeenteraad heeft verworven, omdat die gel den worden verkregen uit de belastingen der gemeentenaren. Daar mag dus voluit over ge- sproken worden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 6