dv hMMdattiidfiet teste, LANBB0UW3ERICHTEN. S P 0 B T. gebruiken, <doch in kleineren getale, en die komen er toch wel, zoodat het gouverne ment geen moeite doet deze te lokken, aangezien men spoedig een teveel zou krijgen. Het Gouvernement laat, voor de ont- wikkeling van het land, toe, de emigran- ten die beschikken over het noodige reis- geld, die door hunne vertegenwoordigers in het buitenland geschikt worden geoor- deeld en ook door een dokter geschikt verklaard worden. Voor dezulken wordt dan van Gpurver- nementswege ook gezorgd, dat zij, zoodra ze aankomen weten waar naar toe, waar ze werk hebben. Hun baas verlangt, dat ze minstens kennis hebben van het bestu- xen van een span paarden. Het minste loon, boven kost en inwoning is 25 tot 30 dollars per maand. Indien na eenigen tijd mocht blijken, dat de baas hun niet bevalt, of omgekeerd, zoxgt het Gouvernement ook nog voor plaatsmg bij een ander. Br wordt ook naar gestreefd de menschen zooveel mogelijk bij een te brengen naar hun religieuze gezindten, zoodat ze met gelijkgezinden kunnen verkeeren en zich daard'oor te eerder thuis gevoelen. De Hollanders worden in hoofdzaak bestemd voor het dichter maken der bevolking in de reeds ontgonnen en bewoonde streken. Voor verdere ontginning van h^t land, dat met zijn 9 miliioen inwoners, dus 1 millioen meer dan Nederland, 300 maal grooter is, komen menscjien van andere naties beter in aanmerking. Het land is er zeer best. Het seizoen van den landbouw vangt aan 15 Maart. Men rekent er op, dat met 1 Maart de vorst ophoudt en dan na een halve maand het land geschikt is voor bewerking. De vorst valt in met de maand November. In den wintertijd wordt niets gedaan. In den zomer is de oogst zoo overvloedig, dat men aan wintervruchten geen behoefte heeft. Er moet hard worden aangepakt, niet in den zin van zwaar werk (menschen met een gekromden rug ontmoet men er niet), maax werken met overleg, de waarde van de werkkrachten zit, zooals de Canadee- zen dat verstaan, in het hoofd van den werkman. Het spreekt van zelf, dat zwak- kelingen, die hier mislukken, ook in Cana da niet slagen. Met dezulken gebeurt daar geen wonder. Men moet zich aan om- standigheden weten aan te passen. Aan dezulken kan hij het emigreeren naar Ca nada aanraden. Zulke menschen heeft Canada voor zijn ontwikkeling, voor zijn sterker worden noodig. Als men gaat is het gelijk met welke. lijn men gaat, al ziet hij gaarne dat men het doet met de sche- pen van de Canadian Pacific, die zeer goed voor de emigranten zorgt en namens welke maatschappij hij hier kwam, waar- van de heer C. Jansen te Ter Neuzen de vertegenwoordiger is. Hij weet wel, dat er ook personen uit Canada teruggekeerd zijn. Maar toch be- weert hij, dat nog niemand van Canada kwaad heeft gesproken. Als zij die terug- kwamen daaromtrent iets zouden zeggen, zou het zaak zijn, ook eens van andere zijde iets te hooren hoe die personen zich daar gedragen hebben. Iedere medaille heeft een keerzijde. Na de met belangstelling aangehoorde rede werd een pauze gehouden, waarna nog vertoond werden films met betrekking tot de beoefening van tuinbouw en fruit- teelt en daarna ook van de veeteelt. Deze films gaven daaromtrent een zeer gunsti- gen indruk. De heer Van Ark stelde zich voorts ook ter beschikking van'alien die persoonlijk nadere inlichtingen van hem wenschten. BOND VOOR STAATSPENSIOEN. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, zal morgen (Donderdag) in het lo- kaaL van den beer M. J. Adriaansen, al- hier, de Propaganda- en Feestvergadering worden gehouden door den Bond voor Staatspensioen, afdeeling Ter Neuzen, waar o.m. de gewone huishoudelijke zaken worden behandeld, doch bovendien zal deze worden opgeluisterd door enkele ar- tisten op het gebied van voordracht, zang en dans. Waar deze behoorden tot het vroegere hier gunstig bekende gezelschap van den heer Caspeele, mogen wij ver- trouwen, dat de bezoekers een aangena- men avond te wachten staat. SAS VAN GENT. Zondag hield onder groote belangstel ling zijner leden, de Zeeuwsche Postdui- venbond zijne jaarvergadering in het Ho tel Centraal alhier. Uit het verslag van den penningmeester bleek in kas te zijn frs. 1427. Het bestuur werd herkozen. De vluchten werden als volgt vastge- steld: 20 Mei Dourdan; 3 Juni Orleans; 17 Juni Tours; 1 Juli Angouleme'; 21 Juli Bordeaux; 22 Juli Dourdan, 5 Aug. Dour- dan; 19 Aug. Dourdan. Al deze vluchten worden gegeven in samenwerking met den grooten Bond van Selzaete. Op de vluchten van 3 Tuni en 5 Aug. worden frs. 500 gratis prijzen voor df leden beschikbaar gesteld. SAS VAN GENT. Kampioenschap Biljarten. Zondag 1.1. werd de laatste match gespeeld in den biijartprijskamp voor het kampioen schap van Zeeuwsch-Vlaanderen, welke telken jare gehouden wordt in het Hotel Centraal door den heer F. Kieboom. Aan dit kampioenschap is verbonden een ziiveren wisselbeker, die in eigendom over- gast aan den kampioen, die hem drie achtereenvolgende malen wint. Het aantal spelers bedroeg 16. in 1925, als wanneer het kampioenschap in de kunst van Dom Bosco voor het eerst werd uitgeschreven, was het de heer Louis Vermandel alhier, die den beker als over- winnaar thuis bracht. In 1926 was de heer Edm. Vermoet alhier de gelukkige, terwijl in 1927 de heer Aug. Gembrugge als derde Sassenaar den beker op zjjn naam. bracht. Voor het jaar 1928 bleken een paar heeren uit Sl'uiskil de beste leerlingen van IHGEZOMDEi 'MEOEOEELIIGE den beroemden niljartprofessor. Als kampioen trad uit den strijd zege- vierend te voorschpu de heer A. J.KriJger van Sluiskil, terwijl de heer H. Meert uit Sluiskil als tweede prjjswinner geboekt werd. De heer 0. A. Hulsters uit Westdorpe volgde als derde, terwijl den heer Louis Vermandel alhier den vierden prijs werd toegewezen. BOSCHKAPELLE. Voor aanbesteding van een nieuw woonhuis ten behoeve van den heer P. de Blok, onderwijzer alhier, was veel belang stelling. Ingeschreven werd; Metselwerk; P. Vermeulen, Stoppeldijk, f 2142; P. de Roo, Stoppeldijk, f 2094; A. de Loos, Stoppeldijk, 2040; J. van den Bergen, Stoppeldijk, f 1979; Gebr. Lam bert, Boschkapelle f 1845. Timmerwerk: J. van Kerkhoven, Kloos- terzande, f 1645; J. Dobbelaar Boschka pelle, 1495; J. Krieckhaert, Hengstdijk, f 1489; A. Kool, Stoppeldijk, 1480; J. de Waal, te Kuitaart, f 1448. Schilderwerk: E. Lambert, f 184; J. Hermans, f 160, beiden te Boschkapelle. In massa: C. Wisse, Zaamslag, 4486; A. Kool, Stoppeldijk, f 3680. De gunning werd aangehouden. STOPPELDIJK. In plaats van den postbode A. Serra- rens te Zaamslag, wiens benoeming als bestellex alhier op zijn verzoek is ingetrok- ken, is als zoodanig benoemd, de heer J. F. Verplanken, van het postkagtoor te Amsterdam, geboortig van Hengstdijk. RECHTSZAKEN. Politierechter te Middelburg. Zitting van 14 Febr. 1928. De volgende zaken werden behandeld; J. F., oud 37 j„ koopman te Biervliet, werd verdacht, dat hij op 11 Januari j.l. te Biervliet J. Babijn, C. A. den Decker, I. Bogte en E. Ch Dhaenens, heeft geslagen gestompt en geschopt Eisch f 15 boete of 15 dagen hecht. Uitspraak f 5 boete of 5 dagen hecht. J. A. R., oud 27 j., werkman te Ter Neuzen, werd ten laste gelegd, dat hij op 15 December 1927 te Ter Neuzen Mari- nus de Jonge, met een prikkel of een stok heeft geslagen. Eisch vrijspraak. Uitspraak vrijspraak. D. H„ oud 19 j., en J. M., oud 24 j., visschers te Breskens, werden beklaagd, dat zij op 2 Januari jl. te Breskens J. T. Maas hebben geslagen, gestompt en ge schopt. Eisch ieder ,f 10 boete of 10 dagen hecht. Uitspraak ieder f 10 boete of 10 dagen hecht. W. J. A., oud 53 j., schilder te IJzen- dijke, werd ten laste gelegd, dat hij op 8 Januari 1928 te IJzendijke A. P. van Hijfte heeft beleedigd. Eisch f 5 boete of 5 dagen hecht. Uit spraak f 3 boete of 3 dagen hecht. J. A., oud 26 j., werkman, zonder vaste woonplaats, gedetineerd, werd ten laste gelegd, dat hij in de maanden December en Januari j.l. te Breskens zonder middelen van bestaan heeft rondgezworven. Eisch 3 dagen hecht. plus 3 jaar R. W. I. Uitspraak 3 dagen hecht. plus 1 jaar R W. I. Zitting van Woensdag 15 Febr. 1928. De volgende vonnissen werden uitge- sproken: J. M., oud 36 j., magazijnmeester te Hulst, is wegens diefstal veroordeeld tot 3 maanden gevang. D. R., oud 26 j., werkman te Ter Neu zen, is wegens diefstal veroordeeld tot 2 maanden gevang. A. B., oud 43 j., molenaar te Honte- nisse, is wegens overtreding van de motor- en rijwielwet, met vernietiging van het vonnis van den kantonrechter, veroor deeld tot f 25 boete of 25 dagen hecht. Door J. S., oud 36 j., landbouwer te IJzendijke is cassatie aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank te Middelburg van 3 Februari j.l., waarbij hij met beves- tiging van het vonnis van den kanton rechter te Oostburg, is schuldig verklaard aan een paard noodeloos op pijmlijke wij- ze arbeid doen verrichten is, veroordeeld tot eene geldboete van f 40 of 40 dagen hecht. VOETBAL. Zeeuwsche Voetbalbond. le Klasse B. Uitslagen van Zondag. Breskens heeft haar positie weer eenigs- zins versterkt, door op eigen terrein met 10 van De Zeeuwen te winnen. De stand is thans als volgt: •d S doeIp. B a. l* O O Breskens 8 6 1 1 13 25—7 1.62 Clinee 9 7 - 2 14 39-16 1 55 Axel 9 7 2 14 39-16 1.55 De Zeeuwen 10 4 6 8 2823 0.80 Vlissingen III 10 2 1 7 5 1455 0.50 Terneuzen II 8 8 13—41 -. PAS OP VOOR AARDAPPEL- WRATZIEKTE. De Rijkslandbouwconsulent voor Zee- land publiceert in het Landbouwblad voor Zeeland en Noord-Brabant de volgende waarschuwing: ,,Er is reeds meerdere malen gewaarschuwd voor het gevaar, dat gelegen is in het impor- teeren van nieuwe aardappelrassen, waar- van bekenid is, dat ze vatbaar zijn voor aard- appelwratziekte. Gelukkig is deze ziekte nog niet geconstateerd in onze provincie en der- halve moeten we bijzonder op onze hoede zijn, dat ze niet op de een of andere wijze binnengesleept wordt. De maatregelen, die de Overhei'd moet treffen, indien een geval van wratziekte ont- dekt wordt, zijn van een zoodanigen aard, dat alles in 't werk gesteld moet worden de ziekte buiten onze provinciale grenzen te houden. De practijk moet beseffen, dat er groote belangen op het spel staan en dat het hoogst onvoorzichtig genoemd moet worden wan neer potermateriaal gekocht wordt van nieu we rassen, die vatbaar zijn voor wratziekte. Het heeft me getroffen, dat ondanks de waarschuwingen men toch o.a. in Walche- ren overgegaan is tot aankoop van Oden- walder blauwe aardappels, een Duitsche soort die vatbaar is. We kunnen toch niet beweren, dat wp in onze provincie behoefte hebben aan blauwe aardappels. Het is beter onze eigen rassen te brengen tot de hoogst mogelijke productie en daarbij in 't oog te houden, dat het verstandig is aan te sturen op de teelt van onvatbare soorten en in geen geval er nieuwe rassen bij te halen die vat baar zijn. Men zij dus nogmaals gewaarschuwd. Straks is het wellicht te laat!'' Paardenfokkerij. AFDEELING ZEELAND VAN HET STAMBOEK v. h. NEDERLANDSCH TREKPAARD. Maandagmiddag werd in de Societeit „De Vergenoeging" te Middelburg, de algemeene vergadering gehouden van de Afd. Zeeland van het Stamboek v. h. Nederlandsch Trek- paard, onder voorzitterschap van den heer H. A. Hanken, terwijl ook de heeren Jhr. Van Vredenburch en De Vries, resp. voor- zitter en secretaris van het hoofdbestuur de vergadering bijwoonden. De Voorzitter bracht in zijn openings- woord hulde aan de nagedachtenis van wij- ien de heeren U. Luijk en C. j. Vael, die o.a. als jury-leden voor de keuring van merrien veel voor het Stamboek hebben gedaan. Na het lezen der notulen van de vorige algemeene vergadering, meende de heer morenaar, dat daarin niet juist staat weer- gegeven wat met de f 1200 uitgetrokken voor fokpremies zal geschieden. De Voorzitter meende dit beter later bi] het desbetrettende punt der agenda kon wor den behandeld. Na mededeelingen van enkele ingekomen stukken, bracht de secretaris-pennmgmees- ter, de heer A. J. Lako, het jaarverslag uit, waarin hij zegt, dat het jaar 1926 slecht was, doch 1927 nog slechter. Noch voor fokpaar- den, noch voor werkpaarden werden goede prijzen besteed, voor veulens was het een xorten tijd beter, doch deze beterschap doof- de later weer uit, en het bleef slecht tot het einde van het jaar toe. De prijzen voor dek- hengsten waren ook slecht. Wat betreft het aantal leden, deelde spreker mede, dat bij aanbieding der kwitantie in 1926 er 218 be- dankten, in 1927 was dit 226 en in 192o 126 het aantal bedraagt thans 1700. Br werden in 1927 35 hengsten en 562 merries aangeqeven en 1800 veulens ingeschreven, tegen 26, 365 en 2200 in 1926. Dit laatste cijlfer wijst op het minder aantal gedekte merries in 1927. De gezondheidstoestand qeeft geen aanleiding tot opmerkingen. I ot de trouwe leden zegt de secretaris: steun het afdeelings- en het hoofdbestuur, houdt stand, denikende aan het „Luctor et Emergo ik worstel en ontkom. Het verslag wordt goedgekeurd met dank aan den secretaris. De heer Booijmans wijst er op, dat door de scheiding der 3jarige merries in groote en kleine maat met 1.59 M. als scheidingsmaat, de qroote klasse 50 tot 60 paarden en de klei- ner'e maar 20 tot 30 telde op de nationale tentoonstelling en hij zou willen vragen dit I.60 te doen zijn. De Voorzitter zegt dat dit verzoek in han- den der tentoonstellingscommissie zal wor den gesteld. De heer Thorenaar zou willen voorstellen de merriekeuringen al te schaffen, het nieuwe stamboek houdt die ook niet en het is dan ook maar een klasseeren en beteekent eigenlijk niets. De Voorzitter acht het toch noodzakelijk. Een der leden ondersteunt het idee van den heer Thorenaar. De heer Lako begrijpt wel, dat sommige leden dit overbodig werken achten, maar dat is het toch niet, want van de 802 voorge- brachte dieren werden er 240 afgekeurd dus ruim Er wordt wel eens gezegd, dat het stamboek zoo weinig richting geeft, maar als deze selectie afgeschaft werd, dan zou men de leden op een verkeerd pad brengen. Daar het voorstel verder niet qesteund wordt, komt het niet in stemming. Thans kwamen enkele vragen, gesteld door afdeelingen in Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen aan de orde. Het eerste betrof de wensch om het bran- den van hengsten op den hals als bewijs zij zijn goedgekeurd, faciiltatief te stellen en over te laten aan den eigenaar of hij dit al of niet gewenscht acht. De heer Sturm lichtte dit toe en zegt dat de verkoop naar Belgie er door bemoeilijkt wordt. De dieren hebben nl. 2 brandmerken een op den hals en een aan een der pooten. De heer De Putter meent, er toch geen enkel bezwaar tegen is te doen zien, dat het Belgische paarden zijn. De heer Dekker onderschrijft dit. De heer Sturm zegt, dat men zich er niet voor behoeft te sehamen het Nederlandsche paarden zijn, maar het geeft nadeel. De heer Aernaudts zegt, dat men er last in de portemonnaie van heeft. De heer Gast vraagt of het dan soms de bedoeling is Hollandsche paarden met Bel gische papieren te verhandelen. Een der andere leden meent, dat op deze wijze de controle weg zou zijn. Weer een ander vraagt waarom wel een merk aan den voet en niet aan den hals. De heer Sturm zegt, dat het rijksmerk aan den voet weer verdwijnt, doch dat aan den hals blijft. De Voorzitter zegt, dat als men het bran- den facultatief stelt men de niet gebrande paarden ook niet moet opnemen in het stam boek, anders zal het op fraude uitloopen. De heer De Putter waarschuwt er voor, dat de Belgen zullen gaan geuren met de Hollandsche paarden. Het voorstel wordt verworpen met 96 tegen 52 stemmen en 5 bianco. Het tweede verzoek was om te bevorde- ren, dat Zeeland in plaats van 3 voortaan 6 commissarissen in het hoofdbestuur zal hebben. De Voorzitter zegt, dat hieraan wijziging der statuten voor af zou moeten gaan. De heer Sturm wijst er op, dat Zeeland 70 der hengsten aanbrengt en het daar- om niet ongewenscht is het aantal commis sarissen werd uitgebreid. De heer Scheele wijst er op dat men in een democratischen tijd leeft en wil als de statuten gewijzigd worden daarin tevens be- palen, dat bestuursleden niet meer direct her- kiesbaar zullen zijn, uitgezonderd1 die van het Dag. Bestuur. De heer S. Gast is niet voor en ook niet tegen het voorstel tot uit'breiding van het aantal commissarissen, maar wil wel eens meer van de motieven hooren. Men kan toch niet all een rekening houden met het aantal hengsten, doch moet ook het aantal. leden in aanmerking nemen. Spreker is er tegen, dat een lid met bijv. 40 paarden meer zou te zeg gen hebben dan een lid met bijv. 10 paarden. De Voorzitter meent, dat een en ander nog eens overwogen moet worden en wil het uiitstellen tot de a.s. algemeene vergadering. De heer Gast wil er toch wel eens iets meer van hooren. De heer Van Dixhoorn voelt voor het voorstel en ook voor dat van den heer Scheele, zij zijn de moeite van het overwegen zeker waard. De Voorzitter herinnert er aan, dat het hoofdbestuur deze vragen ook eerst zal moe ten behandelen. De heer De Putter wil ook eerst de zaak nog eens overdenken en nu eerst meer ge- wichtige voorstellen afhandelen. De heer Gast wil dan weten waarover men denken moet. De heer Sturm wil ook uitstellen. De heer v. d. Minne wijst er op, dat er geen uitgewerkt plan is en het toch voor alle afdeelingen van belang is. Het hoofdbestuur moet het nader onder het oog zien. Thans kwam de wensch ter sprake om het stamboek in Belgie te doen erkennen. De Voorzitter zegt, dat er alles gedaan wordt wat kan in die richting. Spreker vindt gelegenheid er op te wijzen, dat geheel Belgie 1721 leden van het Stam boek telt en Zeeland alleen een 1800. De heer Aernaudts komt terug op het aan tal commissarissen en meent, dat men men schen met 2 of 3 paarden niet mag laten be schikken over die met 20, 30 of meer paar den. De heer Van Vredenburch zegt, dat art. 5 der statuten voorschrijft naar het aantal leden. Men kan dit natuurlijk op verschil- lende wijzen regelen. De 3 zuidelijke pro- vincies Zeeland, Noord-Brabant en Lim- burg hebben ieder 6 stemmen, dus samen 18 van de 27 in het hoofdbestuur. Het is niet waar, dat de commissarissen uit Zeeland in een hoek worden gedrongen. Spreker zal de kwestie bespreken in het Hoofdbestuur en op de algemeene vergadering ook bij de rondvraag. Hij zal niet nalaten daarna over deze kwestie een buitengewone algemeene vergadering te beleggen. De volgende wensch was om het daarheen te sturen, dat meer afzetgebied wordt ge- vonden. De Voorzitter zegt, dat alle zeker dien wensch zullen onderschrijven, maar het is er een heel moeilijke tijd. De heer Van Vredenburch zegt, dat het vinden van afzetgebied een der moeilijkste vraagstukken in de vereeniging is. Daarbij komt, dat men niet alles in de courant kan zetten, als men bezig is afzetgebied te zoe- ken, want men mag geen concurrenten over de grenzen wakker schudden. Men wilt geen verkoopbureau en dit is wellicht min der gewenscht. Ook Belgie ondervindt ten deze opzichte groote moeilijkheden. Het beste zou wellicht zijn een persoon in het land zelf aan te stellen, bijv. in Frank- rijk. De personen die van daar kwamen op de keuringen in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn niet gekomen door het Zeeuwsch-Belgisch stamboek, maar door het Stamboek van het Nederlandsch Trekpaard. Men is thans in 4 landen aan het werk en getracht zal worden vele buitenlanders naar Den Haag te trek- ken met de tentoonstelling. De vplgende wensch was om in Den Haag afzonderlijke afdeelingen voor Nederland sche en voor ingevoerde hengsten te krijgen. (De Voorzitter zegt, dat er zooals bij alle zaken wat voor en wat tegen te zeggen is. De heer De Koning vraagt of dan beide afdeelingen toch voor den kampioen kunnen mededingen. De Voorzitter zegt dat alle natuurlijk de zelfde rechten zullen houden. De heer De Putter vraagt of men bang is voor de Belgische paarden. De heer Aernaudts zegt van neen, maar op een nationale tentoonstelling moet men toch een categorie van Nederlandsche paar den hebben. Men mag daarbij andere niet uitsluiten. Als men dit niet doet zullen de Belgen zeggen, dat de mooiste paarden van bun afkomstig zijn, alle kunnen echter ge- rust mededingen naar het kampioenschap. Men mag de dieren niet onder elkaar men- gen, maar ook niemand dupeeren. De heer Van Vredenburch zegt, dat deze kwestie reeds dikwijls is besproken. T»e« er verleden jaar een categorie was, kregea de Nederlandsche paarden toch bijna alle eerste prijzen. Als men twee categorie# neemt, maakt men reclame voor het Belgi sche paard ook, dat is de keerzijde van de medaille. Voor dit jaar voelt spreker er ech- I ter wel wat voor. De heer Van Dixhoorn zegt, dat men het in 1910 te Axel reeds zoo deed en hij vodt daar nog steeds veel voor. De vraag zal aan het Hoofdbestuur wor-1 den toegezonden. Thains kwam een voorstel naar voren om het insehrijfgeld voor hengsten terug te V brengen op f 25, waarbij van andere zijdel werd gevoegd een voorstel om dat voor del merries op f 15 te brengen. De Voorzitter wil dit ook aan het Hoofd-f bestuur mededeelen. De heer Aernaudts vindt het een zeer ge-l vaarlijk terrein, maar meent, dat de heng-l stenhouders het meest in het gedrang zijnl gekomen. Maar er moet geld zijn, waarl moet anders alles uit betaald worden. Spre-I ker zou de verlaging dan ook voorloopigl tot de hengsten willen beperken. De heer Gast acht vermindering niet van I beteekenis, men wil dat er reclame wordt ge-| maakt, maar dan moet er ook geld zijn. De heer Aernaudts wil ook gaarne del hengsten houden zoo het is. De heeren Koning en Scheele meenen ook,J dat men niet aan het geld moet komen, der laatste zegt, dat de begrooting toch reeds I met een tekort sluit. De royementsvoorstelle*. Thans kwam aan de orde het voorstel I van het Hoofdbestuur, het royement bedoeld I in art. 11 der Statuten toe te passen op alle j leden, die lid zijn of zullen worden van een j in Nederland opgericht of op te richten j Trekpaardenstamboek, en om het Hoofd- j bestuur te machtigen in bijzondere gevallen (zulks ter zijner beoordeeling) het royement van daarvoor in aanmerking komenden op I te heffen. De heer De Putter zou gaarne een toe- lichting van het bestuur hooren. De heer Van Vredenburch had gaame I eerst de leden hooren praten, maar nu alle j zwijgen, wil hij opkomen tegen geschrijf als in het Handelsblad werd gedaan, hij weet 1 niet dat het Hoofdbestuur iets gedaan heeft j waardoor dit gerechtvaardigd zou zijn. I Spreker betreurt heel de zaak, niet alleen I den aanval, maar ook de wijze waarop die is geschied, het doet denken aan zenuwachtig- I heid. Waarom heeft men hem niet eens in I het 5de district genoodigd om de zaak uiteen I te zetten, zooals men te Oostburg heeft ge- I daan. Spreker komt er tegen op, dat de heer 1 Zonnevijlle, secretaris der regelingscommis- j sie, dus officieus persoon, stelling neemt tegenover eene vereeniging, waarmede hij nauw contact heeft. Spreker ontkent, dat de samensmelting der stamboeken buiten mede- weten van den heer Van Oijen is gebeurd, hij was juist een dergene, die de samensmel ting heeft bevorderd. Als de heer Zonne vijlle de Telegraaf citeert dan moet hij het volledig doen en ook zeggen, dat dit blad de afscheuring verkeerd noemde. Als het Nieiuwsblad' van IJzendijke zegt, dat Duitschland als afzetgebied verloren is ge- gaan, dan zegt spreker, dat dit komt door dat er in Duitschland een misere onder den land bouw is, zooals hij hoopt, dat nimmer voor ons land zal komen. Maar ook is er een oorzaak in de hooge prijzen die men te Axel voor de paarden durfd'e vragen. Zooals gezegd de koopers zijn thans op initiatief van het N. T. S. ge komen, en het nieuwe stamboek heeft alleen getracht er mede in relatie te komen. Spre ker begrijpt niet waarom men tegen roye ment kan zijn, als men toch bij een ander stamboek is aangesloten. Als men leest in de Ter Neuzensche Courant of in de Be- tuwe, zijn het altijd dezelfde menschen, die schrijven. Als men meent, dat de Voorzitter en het Hoofdbestuur niet deugen, dan moet men ze er uit gooien. Nu wil men nog gaan beweren, dat het voor een Nationale veree niging voordeel is deze strubbeling,^ maar spreker past voor zulk een reclame. Zelf de bekendste critici in Gelderland kwamen met een voorstel tot royement. In Limburg vroeg men of spreker niet meer tot overleg bereid was, en dit is hij maar alleen met de fokkers, niet met buitenstaanders. In dit geval zijn er leiders en lijders, en de laatste inogen niet de dupe worden van verkeerd opgewekte verwachtingen. Daarom moet er gelegenheid zijn, dat zij terug kunnen komen. Spreker is nog voor elk redelijk overleg bereid. Men moet in het belang der veree niging toonen hoe men over deze zaak denkt. De heer De Putter keurt het af, dat nu de aanwezige leden van het nieuwe stamboek niets zeggen. (Hieronder waren ook be stuursleden.) iHet voorstel van het Hoofdbestuur wordt zonder verdere discussie bij acclamatie aan- qenomen. De Voorzitter bracht de aanwezigen danTc, dat zij dus alle achter het Hoofdbestuur blijven staan. De rekening over 1927 aanwiizende goed slot van f 4862,58 (v. j. f 5045 85) en de begrooting 1928 met een eindci]fer van f 13.572,58 en een post onvoorzien van f 3872,58 werden beide goedgekeurd. Tot afgevaardigde werd in de vacature wijlen den heer G. Luijk met 84 van de stemmen gekozen de heer A. van Hotegem te Kruiningen en tot lid der jury voor de merriekeuringen de heer Alph. Aernoudts met 62 stemmen, terwijl in een tweede vaca ture zal worden voorzien in de volgende vergadering, daar nu niemand meer de vdl- stre'kte meerderheid kreeg. Tijdens deze stemming las de heer_L»eluk noq een schrijven voor van den heer Zonne- vijile, waaruit blijkt, dat het nieuwe stam boek alle 2jarige paarden opneemt, die elders geweigerd worden. De vaststelling van de voorwaarden voor deelneming aan de keuring voor fokpremien. werd ook tot de vergadering van April aan gehouden. Na een korte rondvraag, waarbij aan een lid, dat betoogde, dat hij en anderen nu f 1 aan deze en f 0,50 aan de nieuwe vereeni ging betaalde, dat het bestuur in deze niets kan doen en het lid zich met zich zelf moet overleggen wat hem te doen staat, sloot de Voorzitter de vercjadering, die reeds heel wat minder bezoekers bevatte. a QJ M 3 V t.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 2