SI RFMFFN NIEUWS- en aovertentieblad voor zeeuwsch-vlaanderen. AB0NNEMENTSPRI1 S EESHEEEF --i— Woningbouwvereeniging frtjillbton Sam en zijn schat BINNENLAND. Rheumatiek, Jicht, I SpirCSal-CflUssing BUITENLAND. maanden Bii vooruitbetaling fr. per post t6,60 per ji SLUISKIL. ,,ik weet niet, waar ze de idioten van- daan halen." Burgemeester en Wethouders van PER NEUZEN brengen ter openbare kenms, dat het admini&tratief en financieel beheer der voornoemde Vereeniging voorloopig is ondergebracht op de Gemeente Seeietarie. Alle nota's en rekeningen dienen aldaar te worden ingediend. Ter Neuzen, den 15 bebruari 1928. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZ1NGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVTJLLE, Secretaris. HET ONTWERP-ZIEKTEWET Dr. F. E. Posthuma, oud-Minister. heeft in een belangwakkende voordracht de be- zwaren ontwikkeld, welke in breede krin- qen bestaan tegen het inqediende wets ontwerp tot .wijziging der Ziektewet 1913. Dit wetsontwerp geeft een groote uit- breiding aan den kring der verplicht-ver- zekerden; het betrekt erin categorieen van personen, die of daaraan geen behoefte hebben (de hooger gesalarieerden)ol in wier nooden reeds op andere wijze is voorzien (het huispersoneel), of die geen recht op ziektegelduitkeering krachtens verplichte verzekering behooren te kunnen doen gelden (degenen, die wel eens een dag voor een ander werk verrichten)Z,oo is het een volslagen raadsel, waarom een dienstbode, die ziek wordt, die in het ge- zin verpleegd wordt, en wier oon door- betaald wordt, ook nog een recht op ziek tegelduitkeering moet worden gegeven. De ervaring, die juist het huispersoneel met de Invaliditeitswet heeft opgedaan moest een meer dan a schrikwekkend voorbeeld zijn. En wie zal het noodig ach- ten aan het hooger qesalarieerde perso- neel (directeuren. procuratiehouders) wier dagloon meer dan f 8 bedraagt, een ziektegelduitkeering te garandeeren tot een maximum van 70 van f 8. E eze uitbreiding van de bescherming der wet leidt de aandacht af van de hoofdzaak: de verzekeriing van arbeiders in dienst van een onderneming; bevordert in hooge mate de administratieve rompslomp en daardoor de administratiekosten. Voots wordt bezwaar gevoeld tegen de volgende bepalingen van het ontwerp. le waarbij de verzekering wordt uit- qebreid tot alle arbeiders, ongeacht het bedrag van hun loon en ongeacht ol zij in een onderneming wenkzaam zgn ot le. waarbij aan de bijzondere zieken- kas een voorrang wordt gegeven; 3e waarbij het aantal ondernemmgen, dat te zamen een ondernemingszieken- kas mag oprichten, tot vier is beperkt; 4e. waarbij aan den werkqever belem^ mering bij het oprichten van een onderne- minqsziekenkas in den weg worden ge- legd. in dezen zin, dat zijn arbeiders daar- over' zullen hebben te beslissen; 5e. waarbij bedrijfsvereenigingen op- qericht door werkgevers, slechts telkens een levensduur van vijf jaren is toebe- deeld, ook al voldoen zij aan de bepalm- fle6e^erwaar'bij in de Ziektewet ten aan- zien van de dagloonberekening bij ziekte wordt afgeweken van de overeenkomstige bepalingen in de Ongevallenwet KARD. W. VAN ROSSUM ERNSTIG. Naar de Maasb. verneemt is Kardinaal j 928 W. v. Rossum te Rome door een ernstigen aanval van griep getroffen. Het hart is zwak, waarom men zich over zijn toestand ongerust maakt. DE AUTO-TENTOONSTELLING. De Amsterdamsche auto-tentoonstel- ling 1928 behoort weer tot het verleden, en de vele duizenden, die er hun nieuws- gierigheid kwamen bevredigen, hebben er weder de meest uiteenloopende modellen hooren aanprijzen. Ook aan de bedrijfs- auto's was thans een behoorlijke plaats ingeruimd. Men mag aannemen, dat de groote kosten, welke aan een dergelijke tentoonstelling verbonden zijn, dubbel en dwars zijn goedgemaakt en dat inderdaad behoorlijke winsten in de zakken der ex- posanten zijn gevloeid. Dit echter zal velen, die overigens gaarne aan dezen auto-show dit financieel succes gunden, met een onbevredigd gevoel doen heen- gaan. Immers, geen enkele van de namen der automobielen, welke het publiek moesten worden aangepraat, had een Nederland- schen klank. Uitsluitend buitenlandsche merken werden aangeprezen, en in de beschrijvingen, welke de importeurs wed- ijverden om rond te deelen, werd hoog op- gegeven, van de reusachtige afmetingen hunner fabrieken en van de voortrelle- lijkheid van het buitenlandsch product, bij den bezoeker moest al spoedig de vraag rijzen, of datgene, wat de eenvou- diqe jongeling vermocht, die de reusach- tiqe Fordifabrieken stichtte, in ons eigen land ten eenenmale onmogelijk was. Zeker de voorwaarden, waaronder onze vaderlandsche industrie moet werken, zijn zwaarder dan waar ook, maar kon Neder- land, dat toch op zoo velerlei gebied een vooraanstaande plaats inneemt, het zelts niet brengen tot een bescheiden plaatsie in de automobiel-industrie? Het doet wel hard aan, dat van de vele millioenen. die ons volk voor het auto-verkeer uitgeett, niet een paar binnen onze eigen grenzen kunnen blijven, dat men zich in het eigen land op een tentoonstelling in het buiten- land waant, waar naast de automcbielei. van buitenlandsch fabrikaat zells geen plaats kon worden ingeruimd aan een zui- ver nationaal product: de banden. Neen, waarlijk, de duizenden automobielen, die op onze wegen zijn verschenen en zulke groote bedrdgen voor wegenverbetermg noodzakelijk maken, doen er ons telkens aan herinneren, dat Nederland op dit punt jegens zichzelf nog heel veel heeft goed te maken! „OLYMPIADE"-POSTZEGELS. Naar gemeld wordt zullen de „01ym- piade -postzegels in den loop der volgen de maand verkrijgbaar worden gesteld. Zij zullen de volgende afbeeldmgen dra- qen: een voetballer, een lange-afstandioo- per, een kogeistooter, een bokser, een schermer, en ruiter, een roeier en een zeil- 'dCDe vier eerste zegels zijn ontworpen door L. O. Wenckelbach en de vier laat- ste door Fokko Mees. De zegels zullen worden uitgegeven m de waarde van 1 kj, 2, 3, 5, 1 A, 10, 15 en 30 cents. De toeslag bedraagt voor de zegels van 1^, 2, 3 en 5 cents: een cent; vo'or de zegels van l^/i cent 2/7 cent; voor de zegels van 10 en 15 cent: 2 cent en voor de zegels van 30 cent: 3 cent. Naar men weet zal de meerdere op- brengst beschikbaar worden gesteld voor het Olympisch Comite, terwijl de geldig- heid der postzegels loopt tot 31 December GEKNOEI MET LEERLINGEN- AANTAL. Naar V. D. verneemt heeft de justitie aanleiding gevonden een onderzoek in te stellen naar de verhcud-ngen bij de bijzon dere school te Schoonoord, gemeente SI een. Het schijnt, dat op deze school leerlingen staan ingeschreven, die reeds lang van de school waren, waardoor finantieel nadeel zou ontstaan, zoowel voor het rijk als voor de gemeente. Deze finantieele manupulaties zouden in ver- band staan met een voorgenomen uitbrei ding der school. De justitie, die verschil- lende personen aan een verhoor heeft on- derworpen heeft verschillende boeken in beslag genomen. DE HOOGE RAAD VAN ARB EI D. De Hooge Raad van Arbeid heeft in een onder leiding van den Minister van Arbeid gehouden vergadering zijn advies vastgesteld omtrent bij den Raad aanhan- gig gemaakte voor-ontwerpen van een arbeids-bemiddelingswet en tot wijziging der Invaliditeitswet. De Raad oordeelde vrijwel eenstemmig dat een wet in den geest van het voor- ontwerp arbeidsbemiddelingswet wen- schelijk is. Wat de wijziging der invaliditeitswet aangaat kon een groote meerderheid zich vereenigen met de verhooging van de loongrens van f 1200 tot 2000 of meer en ook was er een meerderheid van den Raad voor wijziging der Ouderdomswet. voor- namelijk beoogend opneming van de mo- gelijkheid voor het sluiten van verzeke- ringen waarbij de premien worden ge- restitueerd bij overlijden voor het intreden van het rentegenot. BESCHERMING VAN DE KLOMPENINDUSTRIE. De heer Drop, lid van de Tweede Ka- mer, heeft aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid de volgende vragen gesteld:* I. Heeft de Minister zich reeds een oordeel gevormd omtrent het denkbeeld, geopperd in de vergadering der Twieede Kamer van 29 November 1927, om ter bescherming van de klompenindustrie centralisatie van den verkoop van regee- ringswege te bevorderen? II. Zoo ja, wil de Minister dan van dat oordeel doen blijken? III. Zoo neen, tegen wanneer kan een beslissing ten deze worden tegemoet ge- zien? Burg, en ^Veth. van Sint-Jansteen hebben in een adres aan de Tweede Ka mer verzocht, maatregelen te nemen in verband met de malaise in de klompen industrie. de plaaggeesten van velen - neemt U Spirosal-oplossing, het diep in de huid dringende inwrijfmiddel. U bemerkt alras, hoe de pijnen in spieren en gewrichten verzacht worden. Een Soyefc - product. DE CRISIS IN DE DEUTSCHE REGEERINGSCOALITIE. Te Berlijn duren de beraadslagingen tusschen en in den boezem van de partijen voort, maar licht is er naar de N. R. Crt. schrijft nog niet in te zien. De vraag hoe de coalitie nog in stand te houden zou zijn, is intusschen op den achtergrond gedron- gen door de gedachtenwisseling over de i kwestie, welke wetsontwerpen nog afge- I daan moeten worden, indien de twistende coalitie-genooten tot aan de ontbind r. van den Rijksdag voor de leus bijeen- blijven. Naast de begrooting meent men, dat hiervoor ook het wetsontwerp tot liquidatie van de oorlogsschadeloosstellin- gen voor benadeelde Duitsche burgers in aanmerking komt. Maar het belangrijke en dringend wetsontwerp betreffende steun voor den noodlijdenden landbouw wordt er niet bij genoemd. Dit kan dan een geschikt object worden om de gunst van de kiezers te verwerven door hun gouden bergen te beloven, vooral voor de rechterzijde die ten gevolge van de sterke strooming naar links de verkiezing met eenige b'educhtheid tegemoet ziet. De volkspartij heeft op het verwijt van het centrum, dat zij zich door haar onver- zoenlijke houding tegenover de schoolwet niet aan de fameuze richtsnoeren bij het aangaan van de regeeringscoalitie gehou den heeft, geantwoord, dat de coalitie niet tot stand is gekomen met het uitsluitende doel om de schoolwet af te doen, maar om een reeks belangrijke en spoedeischendc maatregelen door te zetten. De vraag, of zij haar eigen ministers uit de regeering zou moeten iterugtrekken waartoe het centrum haar gesommeerd heeft is zegt zij, de zaak van haar eigen partij. Deze bittere verwijten over en weer zijn wel het duidelijkste bewijs voor de inner- lijke verzwakkinq en aftakelinq van de coalitie. Het centrum moet reeds tot de slotsom gekomen zijn, dat het bij het sa- mengaan met rechts slecht gevaren is en dat, ook in het belang van de eenheid in eigen boezem, de tijd aangebroken is, om de bakens weer naar links te verzetten. Aan zijn benijdenswaardige positie tus schen links en rechts heeft het de macht die het als regeeringspartij kan uitoelenen, te danken en daarom behoeft het de hoop dat het zijn voornaamste wenschen op onderwijsgebied. hoe de zaken ook ver- der loopen, zal kunnen doorzetten, niet op te qeven. Het vaste kiezerscorps waarop het steunt, heeft het dusver voor de al- brokkeling van zijn macht behoed. UITSLUITING IN DE METAAL- INDUSTRIE. De industrieelen in de Duitsche metaal- nijverheid hebben besloten om met ingang van 22 Februari een uitsluiting over het qeheele rijk te beginnen. Deze maatregel komt niet geheel onverwachts, daar vonge week reeds bekend was geworden, dat de centrale orqanisatie de midden-Duitsche industrieelen onvoorwaardelijk steunde. Door het besluit worden in het geheel meer dan 800.000 arbeiders getroffen. In Berlijn alleen zijn er meer dan 200.000. Bij den strijd zijn alle metaalverwerkende industrieen betrokken: de machine-, werktuigen-, electro-tecbnische en over eenkomstige industrieen. LINDBERGH. Lindbergh is behouden uit Havana (Cuba) in zijn woonplaats St. Louis teruggekeerd. Ook de overtocht Havana— Ver. Staten was zonder stoornis afgeloo- pen, en de knappe vlieger had weer een nieuwen triomf aan de vele andere toege- voegd. Daar de jongste groote rondvlucht ondernomen was met de bedoeling, betere betrekkingen in het leven te roepen tus schen de Ver. Staten en Latijnsch-Ame- rika, een pogen waarmee Lindbergh onge- twijfeld succes heeft gehad, schijnt er een plan te zijn opgevat om hem nog eens speciaal te eeren. Het heet, dat het be- stuuT van de Woodrow Wilsonstichtinq overweeqt of aan Lindberqli de Wilson- vredeprijs zal kunnen worden verleend. BEVEILIGING TEGEN DUIKBOOT- RAMPEN. In antwoord op een vraag heeft een onder-secretaris van de Engelsche marine in het Lagerhuis meegedeeld, dat de ad- miraliteit 'de mogelijkheid overweegt, om voortaan groote ijzeren oogen aan °nder- zeeers te laten construeeren, teneinde bij de rampen als met den Amerikaanschen onderzeeer S 4, het reddingswerk te ver- gemakkelijken. TER NEUZEN, 15 Febr. 1928. EMIGRATIE NAAR CANADA. Gisteravond werd in het ..Concert- en Bioscoopgebouw dat geheel gevuld was met belangstellenden uit Ter Neuzen en omgeving (er waren ook nog belangstel lenden van gene zijde van den Braakman) door den heer W. van Ark, kolonisatie- menager, eene lezing gehouden namens de Catiadeesche Kolonisatieafdeelmq, over emigratie naar Oanada. Alvorens hij de lezing' aanving werd vertoond een film in bee'ld brenqende gebouwen gesticht door de Canadeesche Kolonistieafdeelmg, bewerking van het land, en het oogsten. Spreker zette voorts uiteen, dat voor de Nederland'ers Canada het eenige land is, waarheen men met succes nog kan emi- qreeren. Daarvoor komen nl. 4 factoren in aanmerking. In de eerste plaats dat de landstreek een ruim bestaan kan ppleve- ren in de tweede plaats dat het klimaat geschikt is, in de derde plaats dat de m- heemsche bevolking zedelijk en moreel op hetzelfde peil staat, en ten vierde dat die bevolking genegen is de emigranten onder zich op te nemen en daarmede samen te leven. Aan al die voorwaarden voldoet Canada voor de bevolking uit het Noor- den van Europa, dus ook voor de Neder- landers, als zijnde van Germaanschen oor- sprong. doch die zich niet vereenzelvigen kunnen met de zuidelijke volken, die van Latijnschen oorsprong. Waar die vier factoren niet aanwezig waren. is cie emi gratie of kolonisatie steeds gestrand. Canada biedt een ruim bestaan aan per sonen met kennis van den landbouw en die niet bang zijn ,,aan te pakken die ei qeen bezwaar tegen hebben ,,eerst door het dal te qaan'h om daarna ,,den berq e bestijgen' Dan leverf Canada uUmdn- tende vooruitzichten voor hen en hun Men kan er ook wel ambachtslieden Uit het Engelsch door P. G. WODEHOUSE. 9) Vervolg. Korte inhoud van de vorige 8 nummers. Sam Shotter is bij den aanvang van dit ver- haal drie maanden werkzaam op bet kantoor van zyn oom, John. B. Pynsent, en in d.en ij heeft hij, volgens dien oom, kans gezien „om het best-geschoolde kantoorpersoneel van biew- York door en door te demoraliseeren hn daarom heeft John Pynsent het besluit geno men, zijn vaderloozen neef onder de hoede te stellen van Lord Tilbury, door wiens bemid- deling hij naar Londen zal vertrekken, om daar in het krantenbedrijf te worden opgeno- men. Voor dat vertrek vertelt Sam aan zijn vriend „Snert", den kok van de „Araminta", dat hij verliefd is op een meisje, wier portret hij op een stuk afgescheurde krant vond, ergens in een visschershut in Canada Dan maken wij in een volgend hoofdstuk, keininis met „het meisje uit het tijdschrift". Zij heet in werkelijkheid Kay Derrick en zij is de dochter van kolonel Erenhace Derrick, Mid ways Hall, Wilts. Zij is 22 jaar, bij zonder knap en secretaresse van mevrouw Winning- tonBates. Zij heeft haar ouders verloren en zij wordt nu zoo'n beetje ongevoed door haar oom Matthias Wrenn, hoofdredacteur van „De Huisvriend". Kay Derrick heeft een vriend, die Willoughiby Braddock heet en Willoughby is een oud-kostsehool en sportkameraad van Sam. Ziedaiar de „draden", waarlangs het i toeval, het noodlot zoo men wil, leidt naar de ontmoeting van den held van dit verhaal met het meisje, wier portret toen zij achttien was, i in een geillustreerd tijdschriftje werd afge- drukt en zoo diepen indruk maakte op het gemoad van den jongeman, die, in Londen aan- gekomen op het punt staat zijn entree te ma ken in Tilbury House. Hallo", zeide de eerste uitverkorene. Hallo", zeide de tweede. ,,Zoo, zoo", zei Sam. En toen volgde er een pijnhjk stilzwg- qen, zooals dat zoo dikwijls het geval is, als schoolkameraden elkaar voor hel eerst na langen tijd ontmoeten. De bende keurigen vroegen zich angstig af, wan- neer de onvermijdelijke aanrakinq komen zou, en het school Sam opeens weer te binnen, dat hij dit edele tweetal altijd bn- zonder onaangenaam had gevonden in zijn gulden jongenstijd. Maar desniet- tegenstaande verlangde de etiquette, dat er' even een gesprek zou worden ge- voerd. ,,Wat hebben jullie uitgevoerd? vroeg Sam. „Ie ziet er zoo feestelijik uit. „Gedineerd", zeide de eerste uitver- ,,Reunisten-diner' zeide de tweede. ,,Och ja, natuurlijk. Altijd om dezen tijd van het jaar. is het niet? Een heele boel lui, zeker?" „0 ja?" ,,Een goed diner?' „Gaat nogal", zeide de eerste uitver korene. „Niet slecht", zeide de tweede. ,,Beroerde speeches ,,Ellendig ,,Neen." „Die vent Braddock. ,,Verschrikkelijk.' „Je meent toch niet, dat die ouwe Brad een speech heeft afgestoken: zeide^ Sam verheugd. „Was het erg beroerd?' ,,Beroerdste van allemaal. ,,Absoluut." ,,Dat verhaal over dien Ier!" „Beneden peil!" „En al dien onzin over de goede, oude school." ..Bar!" ,,Als je het mij vraagt zeide de eer ste keurige gestreng, ;^an was hij zoo dronken als een meeuw." ..Absoluut", meende nummer twee. ..Ik heb hem onder het diner voortdu- rend geobseiweerd, hij dronk panje als water." Een zwijgen. ,,Kom," zeide de eerste wat onrustig. ,,We moeten eens verder." ,,We moeten er van door! zeide de tweede keurige. ..Soupeeren in de Pikante Kaas. ,,Waarin?" vroeg Sam. "Pikante Kaas. Nieuwe nachtkroeg in Panton Street. Ik zie je nog wel eens.' .O ja," zei Sam. Er dreigde weer een stilzwiinen, toen een taxi langzaapi kwam aanriiden, en de twee keurigen wipten er verheuqd in. ,,Vreeselijk om zoo ten oncl^r te qaan, zeide de eerste. ..Afgrijselijk," zeide de tweede. ..Goddank, dat we ontsnapt zijn. „Ja. „Hij was van plan om iets te vragen, zeide de eerste uitverkorene. „Ik zag bet aankomen, meende de tiweede. Sam drentelde verder. Ofschoon de heeren Bates en Tresidder nooit gunste- linqen van hem qeweest waren, behoor- den ze toch tot wat de heer Braddock qenoemd zou hebben en die benaminq had hij wel elf keer in zijn speech gebe- Ziqdde goeie, ouwe school, en de ont moeting had hem aangename gewaarwor- dingen gegeven. Zijn gevoel van de heer te zijn, die zijn bezittingen bezoekt, werd al sterker, toen hij zich een weg door de meniqte baande. Hij keek de voorbij- qanqers eens met een qullen bemoedelii- ken, zorgeloozen lach aan en wenschte, dat hij ze goed genoeg mocht kennen, om ze eens fideel op den rug te slaan. En toen hij den hoek van Wellington-Street bereikte en op een haveloozen straatzan- qer stuitte, die zijn droevig lied uitgalm- de voelde hij het als een persoonlijke beieediging, dat zooiets op zijn gebied voorkwam. Hij was zich bewust, cat uij persoonlijk verantwoordelijk was voor den treurigen toestand van den armen kerel, en die toestand deed een beroep op zijn edelmoedigheid. Toen hij dien avond op weg ging, had Sam zijn geld in tweeen verdeeld. Zgn baqaqe was met zijn kredietbrief met de Mauretania" naar Europa gekomen; en daa'- het wel een heelen dag duren kon eer hij met dit schip in verbindinq kwam, had hij voorzichtigheidshalve het meeren- deel van zijn contagten in zijn portefeuille geborgen, het bestemmend om nieuwe kleeren te koopen en andere benooaigu- heden, teneinde een behooi'lijk entree in Tilbury House te kunnen maken. De rest die voldoemde was voor de avond- feestelijkheden, had hij in zijn broekzak Hij grabbelde nu in zijn rechterbioc.v- zak. Zijn vingers tastten om een halve kroon. Hij liet die meteen weer los. Hp voelde zich wel grand seigneur, maar toch niet zoo sinjeurlijk en hij zocht naar een pkar stuivers. Tot zijn verbazing ont- dekte hij, dat zijn zak leeg was, behaive dan die daalder. Hij zocht in zijn anderen zak, die was ook leeg. De verklaring was natuurlgk dat plei- ziertjes veel geld kosten. le kunt jezel en een gulzigen scheepskok niet te goed doen in 'restaurants, bussen nemen en un dergrounds door heel Londen en in een bioscoop eindigen, zonder je kapitaal aan te spreken, Sam kwam aarzelend tot het besluit, dat die overgebleven daalder zgn eenig klein geld was. L^ientengevolge was' hij op het punt om dan maar met edelmoedig te zijn en verder te qaan, toen de zanger, die zich qewerkt had door Het meissie, dat men nooit vergeet een populaire ballade aanhief. die qetiteld was. „Zeelui malen er niet om En zon der twijfel was het de wensch om de re- putatie van de groote broederschap. waarvan hij kunstlievend lid was van blaam te zuiveren, dat Sard besloot om qui te zijn. De daalder ging in andere handen over. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 1