BURGERL1JKEN STAND, IN GEZON DEN MEDEDBBLINGKJBb INGEZONDEN STUKKEN. dei firma Wilson vermeld stonden ten over 1914 f 40.— 1915 95.— 1919 31.— 1920 100.— 1921 100.- 1922 400.— 1923 25.— 1924 130.— 1925 ,,470— 1926 400— 1927 ,,570— Totaal f 2391— welke cijfers door ons in de betrokken rekenin- gen zijn nagegaan en het volgende overzicht govern Leverantien door de firma Wilson over 1919 436.68 1920 786.20 1921 7022.09 Vz 1923 1230.36 1924 5324.50 1925 5038.26 over 1922 geen bestellimgen. Den volgenden dag is de Directeur in de ver- gadering van Burgemeester en Wethouders orttboden, waaraan hij voldaan heeft. In deze sitting is genoemde heer emstig over deze renlaste legging ge&proken met hetzelfde resul tant, daar hij pertinent verklaarde, dat hij nim mer provisies of retourcommissies ontvangen heeft of op eenigerlei wijze in het bezit daar- van is gesteLd of gekomen. Tevens vond het college het noodig de vraag te etellen, hoe het mogelijk was, dat hij in het begin van het jaar een voorschot had gevraagd op zyn in uitzicht gestelde gratificatie in ver- band met de meerdere werkzaamheden, ver bonden aan de uitbreiding vaij het gasbuizen- net naar Ter Neuzen en hij nadien een auto kocht en de f 300.die van gemeentewege waren verstrekt voor zijn vervoermiddel, door hem werdhn teruggegeven. Dit beantwoordde hij, met bewijzen stavende, dat dit was van zijn particuliere inkomsten van panden in het buitenland. Na dit onderhoud is den volgenden dag een vergadering belegd met de Gaseommissie, waarin verslag van het een en ander is ge daan. In die vergadering ward1 een voorstel aan B. en W. saamgesteld om een commissie van onderzoek te benoemen, bijgestaan door een accountant en desnoodig een technicus. Aan dit advies is geen uitvoering gegeven, emdat het College van Burgemeester en Wet houders dit, gezien het justitieel onderzoek, jiiet gewenscht achtte. Tot hiertoe is weer gegeven, wat gedaan is, voordat Uwen raad opdracht gaf om als com- mcssie van onderzoek verder te werken. Den 20 October 1927 is de Commissie bij eikander geweest om het werkplan vast te stellen. Daar men niet aan de hand van eenige ge gevens kon aanvangen hebben wij in de lste plaats de leveranciers, welke bij het Gasbe- drjjf in de boeken voorkwamen voor leveran tien, in een vertrouwelijk schrijven gevraagd^. te willen mededeelen of van harentwege aan •nzen Directeur in eenigen vorm provisie of retourcommissie zijn of warden uitgekeerd of in het bezit gesteld, en zoo dit in bevestigenden zin moet beantwoord worden, wij gaarne ver- namen hoeveel prooenten van leveringen door ben zijn betaald. Deze vraag is gesteld aan de volgende leve ranciers: 1. Steemkolen Handelsvereeniging te Utrecht; 2. Handelsvereen. „Gasovenbouw" v. h. H. Bergemedster Jr., Heerlen; 3. Handel Mij. R. S. Stokvis en Zn. te Rot terdam; 4. D. van den Berg te Dordrecht; 6. Bamag en Didier te Zeist; 6. Oscar Hamerlinck te Ter Neuzen; 7. Imenexco v.h. E. Schulze H. Rijndijk te Leiden; 8. Rotterd. Brandstoffen Groothandel te Rotterdam; 9. Gebrs. Polak te VLissingen; 10. Staatsmijnkolen Groothandel te Almelo; tl. W. C. Sodderland, Den Haag; 12. Polens en Co. te Nijmegen; en 13. de Nederl. Muntmeterfabriek G. Wil son te Den Haag; welke laatste firma ook door one is gevraagd om een rechtstreeks antwoord, amdat wij wel van de zijde van de justitie op de hcogte waren gesteld van de provisie, die zij uitgekeerd hebben. Tevens vonden wij het gewenscht aan die fir ma te vragen nu een verbintends was getee- kend met de overige fabrikanten van in Ne derland vervaarddgde gasmeters, dat zij zich tegenover eikander verbonden hebben en mits- dien verklaard hebben, dat door hen geen steekpenningen in welken vorm ook, noch direct, nioch indirect aan beambten, werknemer of andere vertrouwenslieden en afnemers te zuilen geven, ons te willen mededeelen of do andiers aan dan Directeur toekomende provi sie, than® ten bate komt van het bedrijf, van de overeengekomen levering van minstens 500 lichtmeters per jaar. De antwoorden, die wij van de bovengenoeim- «e firma's ontvingen, waren niet van. denzelf- den inhoud, doch wel van dezelfde strekking. 1. Het antwoord van de Steenkolen-Han- delsivereenigingluidende, „dat naar aanlei- ddng van ons schrijven werd medegedeeld, dat zij op vragen als in dat schrijven gesteld, prin cipled niet schriftelijk konden antwoorden. Tot het verstrekken van mondelinge inlichtin- gen verklaarde zij zich gaarne bereid", nood- aaakte ons om deze aangelegenheid mondeling verder af te wikkelen, waarvoor de Burgemees ter en de heer J. de Feijter zich naar Utrecht feebben begeven, om nadere inlichtingen, waar ten slotte een ontkennend antwoord \yerd ge geven, verduidelijkt met de enkele orders, die van de gasfabriek van Axel waren verwerkt. 2. de Handelsvennootschap „Gasovenbouw" v.h. H. Burgemeister Jr. te Heerlen antwoord- de positief, noch direct noch indirect in welken vorm ook, eenige provisie is of zal worden uitgekeerd. 3. de Handels Maatschappij R. S. Stokvis en Zn. berichtten, nimmer eenige provisie op leveringen, in welken vorm dan ook, zijn uit gekeerd, noch op andere wijze in het bezit van genoemden Directeur zijn gesteld. 4. De Firma D. van den Berg te Dordrecht ffaf kennis, dat aan den Directeur geen mrovi- sies of procenten zijn uitbetaald geworden. 5. Bamag-Didier te Zeist ontkende aan den Directeur eenige provisie in welken vorm zijn of werden uitbetaald, noch door ons Bureau, *och door de firma's, die wij in Nederland ver- tegenwoordigen. 6. De Groothandel in Steenkolen Oscar Ha merlinck te Ter Neuzen, deelde beleefd mede, «m ieverancier der kolen te zijn, hij steeds de prijzen zoo concurreerend heeft moeten stellen, dat het geven van provisie en commissies to- taal uitgesloten is. 7. De N.V. Internationale Handel Maat schappij Imenexco te Leiden antwoardde, dat haar firma reeds uit principe nooit provisies of retourcommissies geeft en hebben zij ook den Directeur dezer Gasfabriek deze niet uit gekeerd. 8. De N.V. Rotterdamsche Brandstoffen Groothandel te Rotterdam doet het genoegen deze vraag ontkennend te kunnen beant- woorden. 9. Gebrs. Polak te Vlissingen berichten be leefd, dat van hunne zijde aan den Directeur der Gasiabriek in geen enkele voim provisie is of wordt uitgekeerd. 10. De Staatsmijnkolen Groothandel „Over- ijssel" te Almelo moet op den inhoud van ons schrijven in ontkennenden zin antwoorden. 11. De N.V. Gas- en Waterlelding Mij. W. C. Sodderland te 's Hage verklaarde op sere- woord, dat nimmer eenige belofte of g.ft, on- der welken vorm ook, noch aan den Directeur van het Gasbedrijf alhder, noch aan eenig per- soon bij het Gasibedrijf betrokken, is gedaan of gegeven. 12. De Firma Polens en Co. te Nijmegen verklaarde gaarne, dat zij. aan den Directeur der Gasfabriek geen provisie hebben uitge keerd, noch zullen uitkeeren in welken vorm ook. 13. Het antwoord van die N.V. Nederl. Muntmeterfabriek G. Wilson te 's Gravenhage, hetgeen door Mrs. R. V. Bakker en J. van Kuijk, advocaten en procureurs te 's Hage, gezondfen is, luidde als volgt: „De heer W. Wilson raadpleegt mij naar „aanleiding van Uw schrijven d.d. 20 October „No. 22/178, onderwerp: Provisie voor leverin- „gen aan Directeuren van Gasfabriefcen. Bij- „gevouwen zend ik U een afdruk van een acte „conform mijn advies op 1 October door client „en zijn collega's in Nederland verleden, waar- „door client blijk geeft zijn voile medewerkimg „te verleenen, opdat aan het misbruik van „steekpenningen voor zooverre dit bestond1 een „elnde wordt gemaakt. „In verband met deze verklaring heb ik ge- „meend client te moeten adviseeren de door U gestelde vragen, onbeantwoord te laten". Daar deze brief zeker abusievelijk ongetee- kend was toegezonden hebben wij om onder- teekende antwoorden gevraagd, aan welk ver- zoek is voldaan met het volgende schrijven van dezelfde rechtskundigen, luidende: „De heer W. Wilson toont mij heden Uw „schrijven van 25 dezer. Ik zend U hierbij twee „copieen van de U gezonden brieven, welke „thans geteekend zijn en voeg daaraan toe, dat „de heer Wilson met zijn collega's uitdrukke- „lijk is overeengekomen te handelen, zooals in „casu tegenover U is geschied. Hij heeft dus „geen vrijheid om zijn houding te wijzigen". Op ons ander schrijven inzake prijzen leve ring gasmeters berichtten dezelfde advocaten ons het navolgende: „De heer Wilson raadpleegt mij, naar aanlei- „ding van Uw schrijven d.d. 19 October 1927, „No. 22/179, onderwerp: Levering gasmeters." „Naar aanleiding daarvan heb ik de eer U „mede te deelen, dat de firma Wilson nimmer „met het oog op de uitkeering van eenige „provisie aan een directeur van een gasbedrijf „haar prijs heeft verhoogd." Teneinde de contra-partij in deze de di recteur niet® te ontbouden, om zich tegen aanklachten en vermoedens te verdedigen, hebben wij dien functionaris in de le plaats een afschrift doen toekomen van het aan Uwen raad gericht schrijven van den heer H. van der Stel te Apeldoom, om hierop van antwoord te dienen en in de 2e plaats verzocht alle inlichtingen te ver strekken, die noodig zijn om het gewekte wan- trouwen weg te nemen en de geuite verdacht- makingen te vemietigen. Hierop ontvingen wij het navolgende schrij ven, dat ons gezien de toon die dat schrijven iruhbudt, pijnlijk stemde, daar de Directeur in deze als „besohuldigde" in de gelegenheid ge steld wordt am zijn onschuld tot klaarheid te brengen en onze taak niet anders is, dan de zaak zoo objectief mogelijk tegenover Uwen Raad uiteen te zetten. De brief Luidde als volgt: „Aan den Voorzitter van de Commissie van Onderzoek, inzake beheer van de Gasfabriek te Axel." WelEd. gestr. Heer. „In Uwe functie van Voorzitter der Com missie van Onderzoek inzake beheer van de Gasfabriek, deel ik U in antwoord op Uwe missive d.d. 21 dezer Dossier 22/180 mede, dat ik niet van zin ben om op Uwe verzoeken in dit schrijven vervat uitvoerig in te gaan. Het is mijn meening, dat de Commissie van Onderzoek de taak heeft, om objectief en on- bevangen te onderzoeken, wat haar ter onder zoek is opgedragen, maar met met behulp van een insinueerenden dreigbrief, als waarvan Uwe Commissie mij een afschrift deed toeko men, afkomstig van een persoon, omtrent wiens reputatie geheel beschaafd en onbevan- gen Nederland eene opinie koestert, die waar- lijk niet onverdeeld gunstig is, iemand te tar- ten een lang verbeide uitlating te doen". „Ofschoon het Uwe taak en niet de mijne is te onderzoeken, of datgene wat mij ten laste wordt gelegd waar is en wettig en overtuigend te bewijzen, wil ik U, op Uwe tweede vraag wel in zooverre antwoorden, dat ik van leveringen, ten behoeve van de Gasfabriek te Axel, geen provision genoten heb of geniet." Hoogachtend, (get.) K. WIEGHMANN. Niettegenstaande dit schriftelijk antwoord, meende de Commissie den Directeur toch in de gelegenheid te moeten stellen om zijn positie, waarin hij gebracht is tegenover de Commissie persoonlijk te verduidelijken. Het onderhoud met hem, moest door zijn ongesteldiheid eenigen tijd worden uitgesteld. Teneinde dit te bespoedigen heeft een bezoek van de Commissie ten zijne huize plaats gehad. Het resultaat was, dat hij verklaarde niet schuldig te zijn aan de corruptie en hij niet kon instaan voor de verdachtmakingen, die achter zijn rug geschieden, voorts geen andere inlich tingen ten zijnen gunste naar voren kon bren gen, dan dat hij steeds in het belang van en zoo goedkoop mogelijk voor de gasfabriek gewerkt heeft hetgeen lo. in de oorlogsjaren wel geble- ken is door de wegneming van de in de per- ceelen aanwezige dubbele meters diestijds in gebruik voor licht- en kookdoeleinden en deze te bestemmen voor de nieuwe aansluitin- gen, waardoor een belangrijke som op aan- schaffing materialen is bespaard geworden en dat in dien duren tijd; 2o. wat overigens met eventueele vergelijkingen van onze grondprij- zen met die bij andere gasfabriekan zal beves- tigd worden. Deze vergelijkingen hebben wij achterwege gelaten, om'dat ons gebleken is, dat geen ver- schil van grondprijzen wordt gemaakt door leveranciers voor bedrijven waar wel provisie in ontvangst wordt genomen en voor die waar deze zijn of worden geweigerd. Op de vraag waarom hij, ondanks de ver- dachtmaking door de firma Wilson am zijn naam te noemen in de boeken van uitgekeerde provision en retourcommissien toch nog advi- seert tot aankoop van meters van de firma Wilson, deelde hij mede, dat zijn naam niet kan voorkomen in dat bewuste boek, daar hij nim mer die gelden ontvangen heeft. Tevens ver- zekerde hij, dat de Justitie wel de overtuiging zal hebben of krijgen, dat deze gegevens uit die boeken niet betrouwbaar zijn. Vervolgens, dat hij het Gemeentebestuur en de Gaseommissie zal blijven adviseeren met op den voorgrond te stellen personen van zaken te scheiden om steeds de gasmeters van Wilson te betrekken, gezien de ervaring met andere fabrikaten, dat dit steeds de beste zijn, welke in aanschaffing wel iets duurder zijn, doch in het gebruik goedkooper, vanwege de geringe slijtage en beperkte reparation. Ten slotte is in onze Commissie nog de vraag naar voren gekomen om den heer Kenis de vertegenwooichger van de firma Wilson d.e j met het uitreiken der provisies was belast te hooren, doch hebben deze gedachten prijs ge- j geven, omdat de overtuigde bewijzen, ons toch niet in onze handen zullen gesteld kunnen wor den. Tot hiertoe hebben wij ons onderzoek uitge- strekt, waarvan wij in het vorenstaande ver slag doen. Gezien de resultaten van het onderzoek mee- nen wij te concludeeren, dat men niet met overtuigende bewijzen heeft kunnen constatee- j ran, dat de Directeur der Gasfabriek in strijd i heeft gahandeld met artikel 9 zijner instructie, luidende: „Behalve de hem toegekende jaarwedde met het genot van vrije woning, vuur en licht, worden door hem geene andere emolumenten provisien van welken aard ook, genoten. Dergelijke inkomsten verkregen wordende, moeten zonder eenige uitzondering worden verantwoord ten bate der fabriek." Axel, 19 Januari 1928. De Commissie van Onderzoek. (Volgen de handteekemngen der leden). AFZiONDERLIJKE NOTA van een lid der Commissie. Naar de meening van een der leden van de Commissie had men in moeten gaan op het aanbod van den heer Van der Stel om zonder daaruit voortvloeiende bijzondere onkosten de door hem schriftelijk uitgesproken beschuldi- gmg van den directeur nader te bewijzen, waartoe gezien de tevoren gevoerde corres pondence en het daarop volgende onderhoud gerceoe aanleiding was." „net komt dut lid onbegrij.pelijk voor, dat de Commissie (zoomin als de raad) niet den pLcht heeft gevoeld zich door den heer Van tier Stei of diens juridischen adviseur heeft laten assumeeren, temeer waar door een der ieuen van de Commissie de waarde der hulp van een deskundig raadsman terdege werd be- grepen, echter, al was dit niet om het onder zoek naar de eventueele corruptie in de hand te werken, doch om den directeur te bescher- men. Door dit lid zijn in ieder geval buiten de Commissie van onderzoek zaken gebracht van welke zulks pertinent verboden was door de door den Voorzitter opgelegde geheimhouding, tegen welk feit door genoemd lid emstig werd gepiotesteerd daar dit er niet weinig toe heeft bijgedragen, dat het geheele onderzoek moest misiukken, Naar de meening van dit lid is het dan ook, gezien de tegenwerking van verschiillende zij- den maar het beste, dat aan het onderzoek der Commissie als zoodanig een einde komt. Alvorens de Commissie een conclusie uit- spreekt, zal zij het resultaat van het onder zoek der Justitie dienen af te wachten, terwijl het geenszins buitengesloten is, dat op andere wijze gestreefd zal worden naar opheldering van verschillende thans duistere feiten. •Naar de meening van dit lid kan dus in het tegenwoordige stadium nog minder van een rehaibilitatie van den directeur sprake zijn, als van een schuldigverklaring. De VOORZITTER zegt, dat hij gemachtigd is namens de commissie te verklaren, dat de commissie van onderzoek naar de vermeende corruptie van den directeur der garfabriek, niet met overtuigende bewijzen heeft kunnen constateeren, dat de directeur in strijd heeft gehandeld met art. 9 zijner Instructie welke luidt: „Behalve de hem toegekende jaarwedde, met genot van vrije woning, vuur en licht, worden door hem geen andere emolumenten, provisien van welken aard ook genoten. Dergelijke in komsten verkregen wordende, moeten zonder eenige uitzondering worden verantwoord ten bate van de fabriek." De heer 't GILDE staat erop, in het open- baar zich nog nader omtrent zijn ingediend minderheidsrapport te verklaren. Hij betreurt dat de commissie, niettegenstaande men ken nis droeg van het feit, dat de directeur in 1924 zich tevoren met Burgemeister en Wilson in verbinding had gesteld voordat het rapport door den heer v. d. Stel; want niemand minder dan deze heeft het rapport van de uitbreiding naar Ter Neuzen opgemaakt voor de leve ring van ovens en buizennet. De heer v. d. Stel had men moeten hooren en hij sluit zich hieromtrent geheel en al aan bij een zijner medeleden, daar het er niet toe- doet wie Van der Stel of Kenis zijn. Het gaat om het groote euval der corruptie en de belangen van duizenden belastingbe- talers. Spreker protesteert ten sterkste tegen de slappe houding van den raad en zal zich voorbehouden nadere andere stappen te doen in de richting van opheldering. De VOORZITTER merkt op, dat een en an der in algemeene termen in het rapport is weergegeven en zou liever niet verder afdalen in allerlei onderdeelen waarover het rapport geloopen heeft. De heer OGGEL wijst er op, dat het rapport en de nota nu ten slotte zijn vastgesteld en dat daaruit blijkt, dat men niets heeft kunnen bewijzen. De heer VAN DIXHOORN zal op het rap port geen aanmerkingen maken, maar moet toch verklaren, dat, alhoewel hem niet de schuld van den directeur is gebleken, er toch dingen in voorkomen, die niet recht duidelijk zijn, zooals het weigeren van antwoord door de betrokken firma Wilson. Door den heer Van der Stel zijn openlijk verklaringen afgelegd. Het zou daarom z.i. op den weg van den directeur liggen, om deze kwestie door de justitie te laten uitmaken. Er zijn leveranciers die geweigerd hebben te voldoen aan een verzoek om inlichtingen. Dit lijkt toch verdacht, daar zit iets in. De heer OGGEL vindt het jammer, dat een lid van de commissie van onderzoek in de openbare vergadering gaat verklaren, dat hij met tevreden is over het onderzoek, als zou dit niet naar behooren zijn geschied. Spreker had het kenbaar maken van zijn bezwaren meer op zijn plaats gevonden, wanneer hij dit in de <mmmissie-vergaderingen had gedaan; deze uitlating geeft niet de noodige waarde aan het rapport; daarbij moet spreker nog mede deelen, dat de heer 't Gilde in de laatste ver gadering nog een antwoord heeft gekregen, toen hij met een dergelijk bezwaar over de uit- breidingswerken naar voren kwam. Hierop is wel degelijk gezegd, dat de directeur, zonder gegevens van leveranciers van buizen, en die van ovenbouwers geen berekening kon maken voor de uitbreidingsplannen, terwijl het aan- wijzen van een adviseur buiten den directeur is geschied, nadat de directeur der gasfabriek te Tilburg, en die van Leiden was gevraagd, daarvoor de heer Bruinwold Riedel is aange- zocht. De firma Wilson heeft, volgens den heer Van- Dixhoorn geen antwoord gegeven. Teneinde hierop een pertinent antwoord te krijgen, zou men gebruik moeten maken van de hulp van tusschenpersonen, die op vermoe- den werken, hetgeen niet zonder bezwaar is uit te maken, wat wel de wensch van den heer 't Gilde zou zijn geweest, doch de geheele com missie, uitgezonderd den heer't Gilde had geen behoefte of was huiverig om met den heer Van der Stel in aanraking te komen, daar deze zelf corruptie heeft gepleegd. De VOORZITTER acht het ongewenscht om personen te noemen. De heer OGGEL voortgaande herhaalt: Nog te meer wenschten de leden dezen heer niet, omdat de heer Van der Stel's reputatie niet hoog is te noemen, daar deze persoon voor der gelijke handelingen in de gevangenis hesft ge- zeten. Daarna heeft hij zijn stilzwijgendheid verkocht aan verschillende gasdirecteuren, en ten slotte onder den schijn van het algemeen belang te dienen verschillende feiten in het licht werpt, wat aan verschillende directeuren hun betrekking heeft gekost. Spreker is van meening, dat hij dit doet in zijn eigen belang, omdat hij voor elke conferentie een zeker be- drag vraagt, zoo ook in Axel. Volgens ge voerde correspondentie zou hij den Burgemees ter en den heer 't Gilde ontvangen voor eene conferentie in Den Haag, waar hij toch moest wezen. Op de vraag van den Burge meester, wat de kosten waren uit deze con ferentie voortvloeiende, antwoord de hij, dat geen kosten hieraan verbonden waren, terwijl hij later een nota indiende van 18,60, zoodat eigen belang wel degelijk blijkt. Be j heer VAN DIXHOORN zegt, dat den heer Oggel naar zijn meening wel wat te veel omihaal van woorden gebruikt. Hier ligt toch een brief, waarin de directeur aangeklaagu wordt niet correct gehandeld te hebben, vol gens hem zou het de zaak van den directeur zijn om Van der Stel voor deze aantijging bij de justitie aan te klagen. De heer 't GILDE acht het buitengewoon droevig dat den heer Oggel in strijd met de straks gemaakte afspraak zooveel omhaal van woorden gebruikt. Hij staat verstomd van diens naieviteit om trent de in de gaswereld heerschende usance's. Er ligt hier, zeer terecht is dit door den heer Van Dixhoorn betoogd, om de hier gedepo- neerde aanklacht van v. d. Stel die de directeur op advies van een advocaat (en na het verraad van den heer Claessens) niet durft aan te klagen. De heer Oggel heeft hem een verwijt ge maakt, dat ik den directeur zijn onho.felijk- heid verweet over het niet ontvangen van fit- tersibaas-sollicitanten en noemde dat een be- leediging dezen morgan, en nu gaat hij zelf iemand die zich niet kan verdedigen hier, zoo als de heeren v. d. Stel en Kenis beleedigen. Is wat aan den heer't Gilde niet geoorloofd is wel geoorloofd aan den heer Oggel als le wethouder. Spreker doet hierbij een vlammend protest hooren tegenover de insinuatie dat den beer v. d. Stel zijn stilzwijgendheid aan de gas directeuren zou hebben verkocht. Dat is een vuige lasterdaad en hij tart den heer Oggel buiten de raadszaal zooiets van v. d. Stel te zeggen. Hij weerspreekt dat den heer v. d. Stel niet opzettelijk naar Den Haag zou zijn gekomen. Deze had dien dag op zijn programma alleen het onderhoud met hem en den Burgemeester en moest 's anderendaags in het naburige Wassenaar zijn. De heer Oggel vermag niet te zien het groote nationaal belang van de bestrijding der corruptie en heeft zijn kleinzieligheid in dezen getoond door zich met den heer Claessens, die de heele zaak heeft verraden, een onwaarach- tige strijder tegen de corruptie te betoonen. De heer OGGEL protesteert tegen deze be- schuldigingen. De heer CLAESSENS protesteert hiertegen eveneens en vraagt den heer 't Gilde een en ander te bewijizen. Hij kan integendeel bewij zen, dat de heer Bruinwold Riedel hier is ge komen op uitnoodiging van den Burgemeester, buiten weten van den directeur. De VOORZITTER deelt mede, dat eenige heeren zijn uitgenoodigd om voor het uitbrei- dingsplan bestek en teekening te maken. Toen men meende in den heer Van Mierio den juis- ten man gevonden te hebben, heeft deze ge vraagd het werk te mogen overdragen aan zijn zoon, hetgeen niet gewenscht werd geacht. Daarna is iemand uit Leiden aangezocht, wien het werk echter te omvangrijk voorkwam. Spreker heeft toen den heer Van, der Hegge Zijnen bij een bezoek aan Axel om raad ge vraagd en deze heeft den heer Bruinwold Rie del, te Utrecht, aangewezen. Aan dezen is daarna, in overleg met de gaseommissie, de opdracht gegeven. De heer CLAESSENS wijst er nog op, dat, ind'.en men zou meenen, dat de directeur rela- ties had met de firma Wilson, het toch vreemd moet schijnen, dat dan de heer Van Reekum de buizen leverde. De correspondentie, waarop de heer't Gilde doelde, is ook gavoerd voor de aunneming van het werk, zoodat dan, als het om provisie te doen was, de directeur wel alle aannemers had moeten aanschrijven. En daar van is toch niets gebleken. De heer 't GILDE zal hiervan niets meer zeggen, nu de gebruiken onder aannemers en fabrikanten zijn bekend geworden. De heer P. DE FEIJTER is zeer verwonderd door de bespreking van de leden der commis sie in deze vergadering. Z-e hebben een rapport opgesteld, verklaren alien met hun handteeke- ning, dat er geen bewijzen van schuld zijn, en nu hoort de raad van hunnentwege toch weer verwjjten, dat er schuld is, al wordt geen enkei feit genoemd waaruit zou bljjken, dat de direc teur schuldig of strafbaar is. Eigenaardig is het, dat de heer 't Gilde, die het rapport mede heeft onderteekend, nu critiek gaat uitoefe- nen op de wijze waarop het onderzoek gevoerd is. De stukken zijn alle ter tafel geweest en hij kan niet aannemen, dat de directeur, die toch ook al een jaartje ouder wordt, de com missie zou bedriegen. De heer DIELEMAN is, ofschoon het wel wat lang geduurd heeft voor het kwam, de commissie dankbaar voor het rapport. Het be- vredigt hem ook, dat het voor den directeur gunstig is uitgelbracht, met uitzondering dan door den heer 't Gilde, die er zich in besloten vergadering mee vereenigt, doch zich in deze openbare vergadering al£ een minderheid open- baart, die, naar sprekers meening, in strijd is met de goede zeden. De raad kan de commissie dankbaar zijn, maar ook den directeur. Hij acht het noodig, dat die man in zijn eer wordt hersteld. Er is niets waaruit een positieve be- schuldiging kan worden afgeleid. De VOORZITTER geeft te kennen, dat die gedachte in het rapport is neergelegd. De heer OGGEL vraagt nog het woord. De VOORZITTER meent, dat er geen aanlei ding bestaat, het rapport nog verder te be- spreken. De heer OGGEL wenscht het woord voor een persoonlijk feit. De heer't Gilde heeft hem direct beschuldigd. Hij zal niet op al diens ge- schetter ingaan, maar-als deze zegt, dat spre ker een onwaardig strijder tegen de corruptie zou zijn, dan wil hij er op wijzen in deze toch niet alleen te staan, doch dat hij in zijn op- vatting alle leden der commissie aan zijn zijde heeft, terwijl de heer 't Gilde alleen staat. Uit de gegevens, aan de commissie overge- legd, heeft men moeten zien, dat den directeur niets wat op corruptie trekt, kan worden ver- weten, doch dat deze steeds heeft gewerkt in het belang der gemeente en der gasfabriek. 1 Spreker vindt het jammer, dat de heer't Gilde !door zijn spreken in de openbare vergadering probeert om de kracht aan het rapport te ont- nemen, doch h\j spreekt de hoop uit, dat de 1 meening, door de gaseommissie in gunstigen zin uitgesproken, ook bij het publiek gevestigd j zal blijven. De heer 't GILDE verklaart daarover j.l. Vrijdag zijn meening reeds te hebben gezegd. 1 Hij wijst voorts op zijn goed recht om een minderheidsrapport in te dienen en wil dit nog STOP DIE RHEUMATIEK! Verwaarloos nimmer de geringste aanval van rheumatiek. Die kan u maamdenlang pijn en ongemak kosten. Ofschoon weinig men- schem bij vochtig of koud weer geheel van rheumatiek bevrijd blijven, behoeft deze kwaal niet die kwelling te zijn al-s het geval is. De oorzaak is gewoonlijk urinezuur, en zooals be kend, is het de taak der nierem om dit urine zuur en andere schadelijke bestanddeelen uit het bloed te filtreeren. Men kan derhalve in het algemeen zeggen, dat men bevrijd kan blijven van rheumatiek, als de nieren gezond en geregeld werken. Bij slecht weer en na een gevatte koude, of als ongewone inspanning de nieren verzwakt heeft, is derhalve de eenige veilige weg om de werking dezer allerbeLamgrijkste organen te veirsterken. Daarvoor wordt geen middel ster- ker aanbevolen dan Foster's Rugpijn Nierem Pillen, want tenzij de nieren gezond zijn en goed werken, hebt gij kans niet van rheuma tiek verschoond te blijven. Verzuim geen kost- bare tijd. Neem Foster's Pillen zoodra gij de minste rfieumatisohe pijn voedt; wek de trage nieren op en versterk ze, en bevrijd u zoo- doende van nierverschijuselen als rugpijn, spit, ischias, rheumatiek en die ellendige urine- stoomissen. Verkrijgbaar (in glasrverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a 1,75 per flacon. 36 Te Ter Neuzen bij Firma A. van Overbeeke Leunis, Axelsohestraat en Westkolkstraat. wel even onderteekenen. Dat is niet in, maar voor de vergadering gebeurd. Niettegenstaande heeft biji onder voorbehoud, dat het justitieel onderzoek eerst moest zijn afgeloopen, geen bezwaar tegen onderteekening van het rapport der commissie. De VOORZITTER maakt bezwaar den heer 't Gilde verder te laten spreken, aangezien i« afgesproken, dat ieder hierover slechts twee- maal het woord zou voeren. Daar geen der andere leden verder het woord verlangt, of hoofdelijke stemming vraagt, acht hij dit goedgekeurd met algemeene stemmen. Hij sluit de vergadering door het uitspreken van het dankgebed. (Buiten verantwoord el ijkheid der Redactie.) Axel, 7-2-'28. Mynheer de Redacteur! Nog steeds het slachtoffer zjjnde van het eerzuchtig optreden van den heer 't Gilde, die de ons toekomende plaats in den Axelschen Raad nog steeds bezet houdt, zijn we gedwon- gen, ons van tijd tot tijd tot U te wenden om eenige plaatsruimte in Uw blad. Deze maal i» het naar aanleiding van het gevoerde debat en de gestelde vragen van den heer't Gilde die ze inmiddels was vergeten over het verbod van opvoering van de film „Potemkin". Dat die film in besloten kring is opgevoerd, is zeker in weerwil van den heer 't Glide's eerste vraag, waarin den Burgemeester verant- woording wordt gevraagd voor het tolereeren (toelaten) in besloten kring. De zaak werd dus door hem aldus gesteld: Openbaar of niet. Wat practisch beteekent: niet. Het zij hem gegund. Evenals zijn beroep op de „traditio- neele geestesvrijheid". Iemand, die om per soonlijk belang een politieke vereeniging mond- dood maakt, moet men wat vergeven. Ook al zegt zoo iemand dan nog met lef maling aan de politiek te hebben. Wat de heer 't Gilde er van in den Raad zeide, was grootendeels in strijd met zijn vragen, welke vrijwel bestaan uit zinledige frasen. De heer Dieleman gaat over't geval nog al te keer; echter meestal op gezag van Dr. Beumer, den bekenden burger- wachteling! Wat hij er zelf van weet, is blijkbaar al heel weinig. Wat hij er van zegt is bovendien nog on- waar. Men ga echter niet te ver met het op- hitsen der autoriteiten tegen ons. Ook hier zijn grenzen. Waarom verteit de heer Diele man, dat de Afd. Axel der S. D. A. P. maar 7 leden telb? De S. D. A. P. is hier niet in 't geding. De vertooning geschiedde op ver- antwoordelijkheid der modeme vakbeweging. Dat weet hij toch? Als hij dan toch wat wenschte te vertellen, waarom zegt hij dan niet dat de S. D. A. P. in Nederland in 25 jaren tijds van 2 op 24 zetels in het parlement is geste- -gen en dat in dienzelfden tijd de A.-R.-partij (zijn partij) van 24 op 13 zetels is ghdaald. Dit heeft er everuveel mee te maken, en is veel dichter bij de waarheid. Om belangstellendesn gerust te stellen, ben ik gemachtigd mede te deelen, dat de Afd. Axel der S. D. A. P. gezon- der is dan ooit; haar ledental is bijna nooit grooter geweest en groeit gestadig. Met dank voor de plaatsing. C. HAMELINK. HOEK. Geboorten. 23 Jan. Suzanna Janneke, d. van Gelein Platteeuw en van Suzanna Huijssen. j Overlijden. 6 Jan. Karel de Koeijer, oud 56 j., z. van Pieter en van Maria Heinsdijk (beiden overl.). 19 Jan. Maria Keukelaar, echtg. van Daniel Pladdet. WESTDORPE. Geboorten. 25 Jan. Hilda, d. van Alfred Franciscus van Bastelaere en van Maria Chris tina de Grof. Olga Celina Marie, d. van Oscar Marie Joseph van Waes en van Maria Anna Catharina de Nijs. Overlijden. 29 Jan. Melanie Dellaert, oud 79 j., wed. van Jacobus Bemardus Wjjne. SINT JANSTEEN. Huwelijks-aangiften. F. Frankevjjle, oud 30 j., jm. en A. M. Verschelden, oud 25 j., jd. P. L. Mortier, oud 22 j., jm. en I. J. de Backer, oud 20 j., jd. L. J. Thuij, oud 19 j., jm. en G. L. Saman, oud 19 j., jd. J. F. Seghers, oud 20 j., jm. en J. M. van Bunder, oud 20 j., jd, P. A. Aerts, oud 22 j., jm. en L M. Geerts, oud 24 j., jd. P. Schuren, oud 31 j., jm. en A. M. Thuij, oud 24 j., jd. P. Geerts, oud 22 j., jm. en A. Maas, oud 24 j., jd. A. P. Weemaes, oud 25 j., jm. en A. C. Kant, oud 24 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. A. de Witte, oud 21 j., jm. en P. B. de Rechter, oud 16 j., jd. Th. J. C. Dumoledn, oud 30 j., jm. en R. M. Hes ters, oud 32 j., jd. F. Frankevijle, oud 30 j., jm. en A. M. Verschelden, oud 25 j., jd. Geboorten. M. C. Bouwens-Vercauteren, z.; M. M. WaelputLauret, d.; E. C. J. van den BergenDobbelaar, z.; A. M. Danckaert De Bot, z.; A. M. J. van AckerVerhaegen, z.; M. L. PeetersVan Waesberghe, z.; M. PoppeVan Campen, d.; L. M. d'Hooghe Storp, z.; A. C. van LentBurm, z. en d.; M. C. d'HoogheVan Remoortere, z.; L. Herre- weijersPierssens, d. Overlijden, J. B. B. de Cock, oud 22 j., i ongeh.; J. F. Letens, oud 72 j., ongeh.; E. A. I van Helstand, oud 46 j., echtg. van S. A. M. Stevens.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 7