GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. GEMEENTERAAD VAN AXEL. TOB NOOIT HOEKJE. LNt.ic,/,UMJEM MEDEDEELINGM ^cftermd -—izWet oesv"-1 •I -r'Ww_teyc" Bij Apoth en Drogisten Prij IWIIII1B II I II IH SSfKaHaJMETXCK.'S!!OC s 75,40 en de. De zwarte komt hem dan tegemoet en heeft midden op het bord nog de ruimte. Van in tien zetten mat geven, komt dan niets. De taak, om den zwarten Koning zooveel mogelijk op te sluiten, is bij den witten Koning voor- loopig niet in goede handen. Daarvoor zal het sterkste van de twee witte stukken moeten dienen, het Kasteel, met den langen arm: dat geheele rijen en banen bestrijkt. Vandaar de sleutelzet 1. Tala7. Door de zevende rij te bezetten, sluit het Kasteei dan zwarten Koning op de achtste rij voorgoed op. 1KMg8. De zwarte Koning is de eenigste overlevende van zijn leger. Hjj moet dus zelf wel zetten zooiang hij nog kan. Hij heeft slechts het veld g8 om er naar toe te gaan. Doch hij is tavens op het goede pad: hij snelt naar b8 toe, om het lastige Kasteel van uit de flank te slaan. Een kasteel werkt immers slechts in rechte richtingen en is dus van uit de diago- naucu Zcer Kweisbaar. Doch deze bewegmg naar b8 kost ZWart 6 zetten. Men telle ze even op: g8, f8, e8, d8, c8, b8. Dezen tijd maakt zich nu de witte Koning ten nutte, om naar de kauippiaats op te rukken: 2. KK1—g2. Louder nuip van den eigen Koning zijn n.l. minstens twee Torens noodig om den vjjande- lij'ken ivonmg mat te zetten. 2.. 3. 4. b. 6. Kg8f8 Kf8e8 Ke8d8 Kd8c8 Kg2f3 Kf3e4 n.eiu6 Kd5dd Een goede zet (in de notatie met een uit- roepteeken aangeduid). to w'.tie ivoimig is er namelijk op uit, om het ivasteel in zijn taak, den zwarten tegen- stanaer op de achtste rij te „blokkeeren", af te loesen. Daarvoor beschikt hij over een front van drie velden. Slaagt hij er in, dan heeft het Kasteel de handen vrij om den genadestoot te geven. \vas de witte Koning naar c6 gegaan, dan zou de zwarte door op z'n passen terug te komen het spel kunnen rekken tot 13 zetten. Dit kan hij thans niet, want op 6Kc8d8, volgt 7. Ta7a8fj-, d.w.z. mat! Kc8b8 Nu is do Toren „en prise": hij kan met den volgenden zet door den zwarten Koning worden genomen. 7. Ta7c7 Weer de eenigste goede zet! De Toren vlucht niet verder dan noodig is in het machts- gebied van zijn Koning, waar hij „beschermd" staat. Dat gebied mag de vijandelijke Koning onder geen voorwendsel betreden, ook niet om er een stuk te slaan: hij zou daar zelf worden gestagen, iets wat niet kan. Van uit c7 blokkeert nu de Toren, naast de zevende rij, nog de c-baan, dus ook veld c8. 7Kb8a8 De Koning gaat naar het eenigste hem over- gebleven veld. 8. Kd6c6 De Koning komt met zijn den vijand toege- keerd front naderbijhij bezet reeds de velden b7, c7, d7. 8Ka8—b8 Weer het eenigste vluchtveld. 9. Kc6b6 Nu is het Kasteel vrij om te handelen. De blokkade is geheel door den witten Koning overgenoinen, die het front a7, b7, c7 bezet houdt. 9Kb8a8 Zijn laatste vluohtplek en laatste zet. 10. Tc7c8ff Mat omdat: 1. de Koning niet kan uitwijken: all^ vel den om hem heen zijn door den vijand bestre- ken, dus ontoegankelijk. 2. de Koning het schaakbiedende stuk niet slaan kan: het ligt hier juist een weld buiten zijn beredk. (Op b8 zou het geslagen worden.) 3. de met mat bedreigde partij geen eigen stuk tusschen haar Koning en het schaakbie dende stuk plaatsen kan, om de werking van dit laatste op den Koning te „onderbreken". Hier heeft Zwart geen stukken meer. Bezat hij b.v. nog een Toren en kon hij dezen op b8 plaatsen, dan was het mat gepareerd. Behalve de in aanmerking bij den 6den zet genoemde variant, is de volgende nog interes- sant: Speelt Zwart inplaats van 5Kd8c8 den zet 5Kd8e8, dan volgt: 6. Kd5d6! Ke8fS, 7. Kd6e6, Kf8—g8, 8. Ke6—f6, Kg'8h8, 9. Kf6g6, Kh8—g8, 10. Ta7—a8-J-+. Aan de hand van het heden geplaatst dia gram hopen wij in ons volgend artikel met de Dame kennis te maken, waama de opgedane ervaring voldoende zal zijn, om de andere stuk ken vlugger te leeren kennen en korte typigche partijen te bespreken, die als bakens bij het practische spel dienst kunnen doen. Vergadering van Donderdag 2 Februari 1928, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burge- meester. Tegenwoordig de leden: J. J. de Jager, L. J. Geelhoedt, D. 'Scheele, P. van Cadsand, C. A. Verlinde,. A. de Bruijne, P. F. de Bakker, H. J. Colsen, N. A. Hamelink, L. J. van Driel, C. van den Bulck en D. van Aken; later ook de heer W. Bedet. De VOORZITTER: Mijne heeren! Ons is wederom het voorrecht verleend, dat wij het nieuwe jaar zijn ingetreden. Dat kan ons tot dankbaarhed stemmen. Geen der leden werd in 1927 door den dood ontnomen, terwijl de raad in September, zonder stoornis werd ge- completeerd. Moge dit alles in het nieuwe jaar bestendigd biijven, en uwe gezinnen voor rampen biijven bewaard. Het mag hier zeker met eenige erkentelijk- heid worden gezegd, dat de scheepvaart over 1927 is toegenomen, zelfs belangrijk is toege- nomen, zelfs andere havens relatief heeft over- troff en. Wanneer er echter toch nog een belangrijk aantal werklieden werkloos is geweest, moet de oorzaak daarvan in andere omstandigheden worden gezocht, die mij de hoop doen uit- spreken, dat daarvan spoedig een afdoende regeling moge tot stand komen. Dit jaar ging, na een reeks van vooruit- gaande jaren, het bevolkingscijfer terug. Voor zoover daaruit mocht blijken, dat door naar elders te gaan werken, men zich een betere positie weet te verzekeren, kan dit worden toegejuicht. Voor zoover het echter een symp- toon is van een algemeen, verschijnsel en ge- tuigt van gebrek aan levensmoed en levensver- antwoordelijkheid, kan daarop voortdurend worden gewezen, doch is daarin met het schrij ven van .ngezonden stukken geen verandering te brengen. Of Vvij m de toekomst nog iets zullen berei- ken in het belang dezer gemeente, valt niet met eenige zakerheid te zeggen. Of meerdere welvaart is te verwachten, wordt door weini- gen voorspeld. Voor nnj poisoonlijk is dat geen vraag, doch ik sta te ver verwijderd Van hen, die als be- stuursoigaan leidmg dienen te geven. Wij moeien dus niet uit gabrek aan zelfver- trouwen wachten, zij het naar we hopen niet al te lang; en voor zoover arbeid van u wordt gevraagd, moge daarop Gods zegen rusten en deze onze woonplaats ten goede komen. En hiermede mijne heeren, verklaar ik deze eerste vergadering in dit jaar, geopend. 1. Notulen. De notulen der vergadering van 17 Novem ber en die van 8 December 1.1. worden met algemeene stemmen vastgesteld, zooals die aan de leden zijn toegezonden, nadat de heer Hame link alsnog aanteekenmg heeft verzocht, dat hij heeft verzocht geacht te worden te hebben gestemd tegen het voorstel betreffende een andeie rangmdeeling van het person eel ter secretarie; vermeld staat dat dit met alge meene stemmen is aangenomen. 2. Onderzoek geloofsbrief gekozen lid van den raad. J De VOORZITTER deelt mede, dat zijn inge- i komen de geloofsbrief en bijlagen van het ge- j kozen lid van den raad, den heer W. Bedet, Hij benoemt eene commissie bestaande uit de he-ren sen tele en Colsen met den gemeente- secretaris, om deze stukken na te zien en daar- over rapport uit- te brengen. Hij schorst ondertusschen de openbare ver gadering. Na de her-opening der vergadering geeft de heer Scheele namens de commissie te kennen, dat de stukken in orde zijn bevonden en zij mitsdien adviseert tot toelating van den heer Bedet. De VOORZITTER noodigt alsnu den heer Van Cadsand, als oudste raadslid in jaren, uit, den benoemde de raadszaal binnen te leijlen, waar- in deze voldoet. De heer BEDET ,legt de bij de wet voorge- schreven eeden af. De VOORZITTER wijst er op, dat ingevolge de nieuwe kieswet de heer Bedet als opvolger van den heer Van Dijke den raad binnentreedt zonder politieken strijd, daar thans bij de ver- kiezingen de eventueele tusschentijdsche op- volging ook reeds geregeld wordt. In dat op- zicht heeft zijn komst dus een stil verloop. Hij hoopt, dat het hem gegeven zij naar zijn vermogen in het belang der gemeente te wer ken en dat hij in samenwerking met spreker en de andere heeren zijn beste krachten daar voor zal willen geven, en deze wijze waarop hij het lidmaatschap van den raad kan ver- strekken hem een aanleiding zal zijn tot vol- doening voor zichzelf. De heer BEDET wijst er op, dat de voor zitter hem oproept, om werkzaam te zijn in het belang der gemeente. Hjj is ook, geleid door die centrale gedachte, hier gekomen, maar is overtuigd, dat die taak toch niet zoo gemakke- lijk is, aangezien „algemeen belang" door de een zus, en door de ander weer zoo bekeken wordt. Hij meent dat niet beter te kunnen ver- klaren dan door een aanschouwelijk beeld, n.l. een stuk elastiek, dat men kan uitrekken tot in den ruimsten zin, doch waaraan men ook een zaehteren vorm kan geven, door er niet zoo hard aan te trekken. En zooals het alge meen belang zich hier in deze vergadering af- speelt, wil hij wel verklaren, dat hij voor zich den zaehteren vorm zal kiezen, dat men van hem moet verwachten, dat hij het elastiek niet al te veel zal uitrekken en wenscht te werken in bezadigden zin. Hij wenscht hier het alge meen belang te dienen, maar niet mee te doen aan hetgeen men in de wandeling tribune- praterij noemt, hij hoopt daaraan niet mee te i doen. - Wat de geestelijke belangen betreft, stelt hij zich op het standpunt, dat daaromtrent de grondslagen van het christelijk volksleven zijn neergelegd in het christelijk-historisch en in het anti-revolutionair program. De heer HAMELINK: Voor hoeveel pro- cent, voor 70 of 75 I De heer BEDET: Voor wat de stoffelijke belangen betreft, kan van mij worden verwacht dat ik mij zal scharen aan de zijde van hen, die zooveel mogelijk willen bezuinigen tot ge- zondmaking van de gemeentefinancien. Dat i probleem is niet gemakkelijk, aangezien wel I iedereen wil bezuinigen, doch slechts in zoo- j ver het geen stokpaardjes van hem zelf be treft. Ook mag de bezuiniging niet zoover worden doorgedreven, dat dringend noodzake- lijke uitgaven achterwege biijven moeten. Ik acht het ook gewenscht, opdat er geen misverstand zal bestaan omtrent de houding tusschen mij en den heer Van Aken, er op te wijzen, dat deze met mij gekomen is op een lijst, die der christelijk-hi&torische kiesvereeni- gipg, en dat deze onlangs bij de algemeene be- schouwingen in dezen raad wel heeft gezegd, dat hij in het algemeen is gekozen door de christelijk-historische kiezers, doch niet door de organisatie, i De heer VAN AKENDat heb ik niet ge zegd. De heer BEDET wil er op wijzen, dat de heer Van Aken in dat opzicht de kerk met de politiek verwhrt; het ontbreekt hem in dit op- zicht aan onderseheidingsvermogen en dat is I de oorzaak geworden van de breuk ontstaan tusschen hem en den heer Van Riet, waardoor hij heeft gemeend den zetel die hem rechtens toekwam niet te moeten bezetten. Ik-heb ge- i meend dit in het licht te moeten stellen, omdat het in in de toekomst zou kunnen voorkomen, dat de meeningen vah mij en den heer Van Aken niet conform gaan, dat er geen eensge- zindheid wordt beredkt en er daarover geen misverstand zal bestaan. Dit wil echter niet zeggen, dat, indien de heer Van Aken hier goede gezonde denkbeelden naar voren brengt, hij daaraan geen steun zou kunnen verleenen. De VOORZITTER dankt den heer Bedet voor zijn inleidend woord, dat een terugslag j is op de debatten hier bij de algemeene be- schouwingen over de begrooting gevoerd, doch spreekt de hoop uit, dat bij de debatten het j elastiek niet te lang zal gerekt worden, daar j dit zich dan bij de behandeling der zaken zou wreken. 3. Ingekomen stukken. a. Dankbetuiging van de Vereeniging „Het Groene Kruis" voor de voor het jaar 1928 toe- 1 gekende subsidie. Aangenomen voor kennisgeving. b. Bericht van A. J. van der Sloot, dat door hem word bedankt voor de benoeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur. Aangenomen voor kennisgeving. c. Bericht van P. Langkamp, dat hij tot zijn spijt wegens drukken werkzaamheden geen zitting kan nemen in de commissie van toe- zicht op het lager onderwijs in de kom. Aangenomen voor kennisgeving. d. Een dankbetuiging van het bestuur der R. K. bewaarschool te Sluiskil voor de voor het jaar 1928 toegekende subsidie. Aangenomen voor kennisgeving. e. Bericht van J. C. Jansen, dat door hem de herbenoeming tot lid der commissie van toe- Zicnt op het lager onderwijs voor Sluiskil-Drie- wegen wordt aangenomen. Aangenomen voor kennisgeving. f. Een bericht. van P. F. de Bakker, dat de benoeming tot lid der commissie van toezichx op het lager onderwijs in de kom door hem wordt aangenomen. Aangenomen voor kennisgeving. g. Proces-verbaal van de op 23 December 1927 ten kantore van den gemeente-ontvanger gehouden opneming der boeken en kas, waai oij is gebleken, dat het batig slot over het dienst- jaar 1926 biijkens de ingediende rekening be- draagt van den gewonen dienst f 20.776,85%, van den kapitaaldienst 2149,10, en dat de in- komsten van den dienst 1927 tot op heden heb ben bedragen f 421.705,53, samen f 444.631,48% en dat de uitgaven van den dienst 1927 hebben beioopen f 371.341,03, zoodat in kas moest zijn f 73.290,45%, hetgeen overeenkomt met het totaal der in kas zijnde en in het proces-verbaal omacnreven waaraen. Aangenomen voor kennisgeving. h. Een schrijven van gedeputeerde staten van Zeeland, d.d. 30 December 1927, waarbij zij benchten de beslissing op de begrooting te hebben verdaagd, doch het gemeentebestuur maonugen om te beschikken over de helft van de op de begrooting voor het loopende jaar voor gewone uitgaven gebrachte sommen, als- mede om te ontvangen de goedgekeurde be- lastmgen en heffingen. Aangenomen voor kennisgeving. i. Een aan burgemeester en wethouders ge- richt schrijven van de It.K. Armenvereeniging H. Wi'inbrordus waarin, in verband met een vacature in het Burgerlijk Armbestuur, ter vervuinng dier vacature aanbevolen wordt de heer A. Reuneker, Van Steenbergenlaan. Het bestuur meent, dat men het met haar eens zal zijn, dat een Katholiek uit de kom der gemeente daarvoor in aanmerking mag komen, daar door deze benoeming het contact met hunne weldadigheidsvereenigmgen nau- wer, oprechter en vruchtbaarder zou zijn. r.r pijgevoegd is een afschrift van een zelfde schrijven gencht tot het Burgerlijk Armbe stuur. Burgemeester en wethouders stellen voor, dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De heer COLSEN kan zich daarmede niet vereenigen en vraagt, of burgemeester en wet houders over den mhoud van dit schrijven niet eens hebben nagedacht. Kunnen ze daarmede instemmen en hebben ze dat schrijven aan het armbestuur doorgezonden De VOORZITTER deelt mede, dat burge meester en wethouders zich hierover geen oordeel hebben gevormd, en meenen dit zoo te kunnen laten passeeren. Het wordt hier aan den raad medegedeeld en als de leden er op in wenschen te gaan kunnen ze daarvan bij de benoeming van een lid voor het burgerlijk arm bestuur doen blijken. De heer COLSEN is het met die opvatting niet eens; het schrijven had behooren te wor den doorgezonden, omdat het armbestuur er bij het maken eener aanbeveling rekening mee kon houden. Men moet het armbestuur in hev opmaken zijner aanbevelingen vrij laten, maar als de raad straks bij de stemming een ande- ren weg zou uitgaan, wordt tekort gedaan aan de aanbeveling van dat college. De VOORZITTER geeft te kennen, dat de Willibrordusvereeniging zich eerst tot het armbestuur had moeten wenden, en eerst in dien zou gebleken zijn, dat het burgerlijk arm bestuur er geen notitie van nam, had men zich tot den raad kunnen wenden. De heer HAMELINK stemt toe, dat de voorzitter formeel gelijk heeft, maar gelooft, dat men in deze toch niet zoo precies aan die formaliteiten moet houden. Indien we de be staande lijnen vasthouden, blijkt daaruit, dat de R.K. paroehie Ter Neuzen in verschillenu opzicht in tweeen gesplitst is, voor bepaalde administraties. Dit is gebleken bij de subsi die voor het Wit-Gele Kruis aan de kom en te Sluiskil, ook in zake de R.K. bewaarscholen en ook voor de armenzorg zijn de administra ties geschedden. De armenzorg in de kom be- hoort dus ook afzonderlijk te worden bekeken en indien de raad zich nu in dien geest uit- sprak, zou dat toch voor het burgerlijk arm bestuur een vingerwijzing kunn.r.n zijn, om in die richting een voordracht te doen. Het ligt toch in den aard der zaak, dat het gewenscht is, dat een zoo talrijke groep als die der Katholieken in de kom ook is vertegen- woordigd. Bij een eventueele uitbreiding van dat bestuur met b.v. twee leden, zou er dan rekening mee kunnen worden gehouden en daarom zou spreker het schrijven niet voor kennisgeving willen aannemen, doch het nog eens aanhouden. Hij zou daarom het schrij ven willen doorzenden naar het burgerlijk arm bestuur, met verzoek er rekening mee te wil len houden. De VOORZITTER merkt op, dat hem uit de stukken nader blijkt, dat burgemeester en wet houders ook een afschrift hebben ontvangen van een door de Willibrordusvereeniging aan het burgerlijk armbestuur verzonden brief, van dezelfde strekking. Dat college heeft er dus kennis van genomen. Nu hebben burge meester en wethouders voorts ontvangen een voordracht ter voorziening in de vacature in het burgerlijk armbestuur. Bij die voordracht is echter ook rekening gehouden met de ver- vulling eener vacature van een bepaalde ker- kelijke groep, die anders ook niet vercegen- woordigd is en dus ook recht kan doen gelden. Hij meent, dat thans op dit schrijven niet kan worden ingegaan. Straks, indien de benoe ming van een lid van het burgerlijk armbe stuur aan de orde komt, kan er op worden teruggekomen. Het schrijven behoort voor kennisgeving te worden aangenomen. De heer COLSEN zal er dan straks op terugkom'en. Het voorstel van burgemeester en wethou ders wordt met algemeene stemmen aange nomen. j. Een schrijven va.i B. N. van Dijke, die daarin te kennen geeft van af 1 Februari in eene andere betrekking werkzaam te zullen zijn en hem alsdan den noodigen tijd zal or.^- breken de raadsvergaderingen bij te wonen. In verband hiermede bericht hij ontslag te nemen als raadslid. Aangenomen voor kennisgeving. k. Een afschrift van het besluit van den voorzitter van het hoofd- tevens centraal- stembureau, waarbij tot lid van den raad is benoemd verklaard J. van Riet. Aangenomen voor kennisgeving. 1. Een schrijven van als voren, waarin deze bericht, dat de heer J. van Riet de benoeming niet heeft aangenomen. Aangenomen voor kennisgeving. m. Een afschrift van het besluit van den voorzitter van het hoofd- tevens centraal- stembureau, waarbij is benoemd verklaard tot lid van den gemeenteraad W. Bedet. Aangenomen voor kennisgeving. n. Bericht van als voren, dat de heer W. Bedet de benoeming tot lid van den raad heeft aangenomen. Aangenomen voor kennisgeving. o. Een missive vay gedeputeerde staten van Zeeland, d.d. 2 December 1927, waarbij zij doen toekomen een afschrift van een tot hen gericht senrijven van den Minister van Arbeid, Han del en Nijverheid, d.d. 29 November j.L, no. 306, met verzoek daarvan mededeeling te doen aan uen raad. Dit schrijven luidt als volgt: „Naar aanleiding van nevenvermeld schrij ven aeel ik uw conege mede, dat, nu een com- imss.e de zaak van den waterleidmg voor Zeeuwsch-Vlaanderen onderzoekt, er de voor- keur aan moet worden gegeven, van de zijde der regeenng geen invloed uit te oefenen. Door den loop der zaak die door de benoe ming der commissie in een geheel ander licht is komen te staan, zou op het oogenbiik een uitspraak van de zijde der regeenng een ge heel verkeerd effect hebben. Dit bei,eekent lntusscnen niet, dat mijn ge- voelen over het raadsbesluit gewijzigd is. U zult wellicht aanleidmg vinden, mijn standpunt aan de betrokken gemeenten te doen kennen". (Dit schrijven betreft de raddsbesluiten van Ter Neuzen, Axel en Clinge in zake ontbin- ding der Zeeuwseh-Vlaamsche Waterleiding- maatsChappij, die door de betrokken burge- meesters aan de Kroon ter vernietiging wa- ren voorgedragen.) Burgemeester en wethouders stellen vooi, dit schrijven aan te nemen voor kennisgeving. De heer SCHEELE vraagt, wat burgemees ter en wethouders nu denken te doen; de uit- voering van het raadsbesluit is opgeschori door het beroep van den voorzitter op de Kroon, dat nu evenwel op niets is uitgeloopen. De VOORZITTER: We hebben nu het raadsbesluit doorgezonden. De heer SCHEELE geeft te kennen, dat heel deze kwestie op hem een onaangenamen in- druk maakt, hij moet dit bejammeren en be- treurt het ook, dat er niet met bekwamen spoed aan deze zaak wordt gewerkt. In de laatste vergadering der aandeelhouders, is eene beslissing in den geest van het besluit van den raad van Ter Neuzen feitelijk opge- schort door het voorstel van het bestuur, om eene commissie te benoemen die het geheele vraagstuk overzien zou, en dan aan de ge- meentebesturen een rapport van hare bevindin- gen zou sturen. Dat is nu echter al maanden geleden en er is inmiddels niets verricht. De benoemde heeren hebben een oproeping ont vangen om op 17 December samen te komen en kregen een paar dagen later bericht, dat; de vergadering niet doorging. Het is begrij- pelijk, dat er verhinderingen kunnen komen, waardoor een vergadering eens een paar dagen moet wordenuitgesteld, maar we zijn nu in middels anderhalven maand verder en hooren nog van niets. De schuld van het uitblijven dier vergadering ligt niet bij de leden dier commissie, doch bij het bestuur der waterlei- ding en spreker hoopt, dat dit nu binnenkort eens voortgang zal maken, want anders zullen de gemeenteraden genoodzaakt zijn het zelf te doen. Hij wil dat bestuur wel waarschuwen, dat deze raad niet met zich laat sollen. De heer VERLINDE geeft te kennen, dat hij dezelfde vraag had willen stellen, aange zien hij van meening was, dat het raadsbe sluit nog niet was uitgevoerd. Hij meent, dat dit had moeten geschieden zoodra bekend was dat er geen beslissing van de Kroon zou val- len. Hij zal nu afwachten hoe het besluit is uitgevoerd. Het schrijven wordt thans aangenomen voor kennisgeving. (Wordt vervolgd.) Vergadering van Dinsdag 24 Januari 1928, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Rurgeimeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, A. E. C. Kruijsse, M. W. Koster, Ph. J. van Dixhoom, C. Th. van de Bilt, H. Wolfert, Ch. Claessens, A. Th. 't Gilde, F. Dieleman, J. de Feijter en P. de Feijter, benevens de Secretaris J. L. J. Maris. (3. Vervolg.) Nadat de openbare vergadering is heropend, deelt de VOORZITTER mede, dat in de ver gadering met gesloten deuren mededeeling is gedaan van het resultaat der commissie van onderzoek in zake vermeende corruptie "bij het gasibedrijf, en dat bedoelde commissie een rap port heeft samengesteld, dat met een begelei- dend schrijven en een afzonderlijke nota van een lid der commissie aan den raad is toege zonden. De inhoud dezer stukken is als volgt Aan den Raad der gemeente Axel. Hiernevens hebben wij als Commissie, belast met het onderzoek naar de eventueele corrup tie bij het gasbedrijf, de eer U een rapport van de werkzaamheden aan te bieden. Hienbij is tevens gevoegd een korte uiteen- zetting van de meening van een lid der Com missie. De stukken, welke bij uw opdracht in onze handen zijn gesteld, gaan weder hierbij terug. Ten slotte acht de Commissie het niet on- dienstig U in overweging te geven om een algemeene bepaling saam te stellen en in de bestaande en nog vast te stellen instructies te verwerken, dat op straffe van niet eervol ont slag het verboden is, provision of procenten van leveringen, ten behoeve van de gemeente aan te nemen of op eenigerlei wijze deze in het bezit te verkrijgen. De Commissie van onderzoek, enz. RAPPORT van het onderzoek naar de even tueele corruptie bij het Gasbedrijf te Axel. In .besloten zitting van Uwen Raad d.d. 11 October 1927, werd Burgemeester en Wethou ders en de gascommissie opgedragen een on derzoek in te stellen bij het gasbedrijf in deze gemeente naar de eventueele corruptie, wat volgens medtedeelimgen het geval zou zijn en waarbij de directeuir van het bedrijf zou be trokken zijn. Deze opdracht werd door Uwen raad ver- strekt, naar aanleiding van mededeelingen van den Voorzitter, die met Uw mede-lid 't Gilde begin October 1927 een nader uitgebreid on derzoek te 's Gravenhage en Utrecht heeft in- gesteld, zonder den Officier van Justitie te Middelburg hiermede op grond van art. 162 van het Wetboek van Strafvordering op de hoogte te stellen, welk onderzoek in verband stand met een ontvangen mededeeling van den heer Van der Stel, gericht aan den heer 't Gilde, als zou de heer Wiechmann ook be trokken zijn bij de veel voorkomende corrup tie bij dte gasbedrijven in Nederland. Hoewel Burgemeester en Wethouders reeds hieraan hun aandacht hadden geschonken - in verband met de in de dagbladen voorkomen de berichten over het verstrekken van provi- sies van leverantien door bepaalde firma's aan directeuren van gasbedrijven door den di- recteur der gasfabriek bij schrijven van den 9 September 1927, de vraag te stellen of ook dergelijke handelingen op dit bedrijf plaats hadden en of hij van dergelijke leverantien, die voordeelen genoot. Hierop werd door den directeur den 15 Sep tember d.a.v. aan het college medegedeeld, dat hij van dergelijke leverantien, die voordeelen n l e t genoot. Afgezien van deze mededeeling, zag de Voorzitter als Hulp-Officier van Justitie zich genoodzaakt uiitvoering te moeten geven aan de vraag van den heer't Gilde of dit hem, als Burgemeester bekend was en of hjj bereid was deze aangelegenheidi te onderzoeken, anders zou de heer 't Gilde zijn maatregelen nemen. Aan de hand van deze mededeeling heeft de Burgemeester in tegenwoordig,heid van den heer 't Gilde een onderhoud met den heer Van der Stel te 's Gravenhage gehad, die ons ver- schillende gebruiken, de corruptie betreffende, mededeelde en dat voor en na de vergaderingen (algemeene) van de Vereeniging van Gasfa- brikanten het gebruik was, dat de Directeuren van verschillende bedrjjvein, waarbij ook de heer Wiechmann, elkander mededeelingen de- den van al of niet voordeelige jaren, ten opzichte van provisie, retouroommissies, etc. Ook' deed hjj eenige mededeelingen van het plan van uitbreiding naar de buitenwijken en naar Ter Neuzen. Vervolgens, dat het hem be kend was, dat de Directeur der Gasfabriek te Axel ook schuldig was aan de corruptie omdat hij ook gelden'van de firma Wilson te 's Gra venhage in ontvangst genomen heeft, hetgeen gebleken is uit de boeken die ten kantore van die firma in beslag genomen zijn. Overigene verwees deze heer de heeren naar de Justitie te Utrecht om meerdere gegevens te verzame- len. Bij de Justitie te Utrecht heeft eerst een conferentie plaats gehad met den heer politie- rechter en daama met den heer rechter-com missaris. Daar ter plaatse werd medegedeeld, le. dat de naam van den Directeur der Gasfabriek te Axel mogelijk wel in de inibeslaggenomen boe ken van de firma Wilson te's Hage voorkwam; 2e. dat een der firmanten verklaard had steek- pennongen te geven en wel op de navolgerwle wijze. De bedragen warden aan een vertegen- woordiger der firma de heer Kenis ge geven, ten einde deze aan de betrokken Direc teuren in him bezit te stellen. 3e. De heer Kenis heeft ook tegenover de justitie verklaard dat alle gelden, welke hem ter afdraging zijn ter hand gesteld aan de opgegeven adressen zijn afgegeven. Verdere inlichtinigen konden daar niet war den verstrekt, doch werd een nader onderzoek ter plaatse toegazegd Dit onderzoek, dat eenige dagen daama door een commissaris van politie uit Utrecht heeft plaats gehad, bracht in zooverre resultaat op, dat de Directeur een verklaring aflegde, dat hjj nimmer provisie genoot of gemoten had en overigens geen retourcommissies in ontvangst genomen heeft. Tjjdens dit bezoek hebben de heeren de na- volgende cijfers ter hand gesteld, die in de boe- Het zwakke geslacht. Dan worden vrouwen tot hyena's. Friedrich von Schiller. Zeker, vrouwen tobben ook wel en of ze klagen kunnen en zuchten onder benarde om standigheden: geen verstandige vrouw zal het ontkennen en geen man, hoe ridderljjk van aard, zal het oneens zijn met onze woorden. Maar het is ons in de practijk des levens dik- wijls voorgekomen, dat wij moesten erkennen, dat de gewone gezonde vrouw gesteld tegen over den gewonen, flinken man het in. he*. Ura- gen van de moeilijkheden des levens verder bracht dan haar echtvriend. Wjj hebben vrou wen gezien, die de zorgen des levens fierder wisten te trotseeren dan de overigens flinke mannen, die zij hun echtgenooten noemden. Het is een bekend feit, dat vrouwen pijnen beter doorstaan dan mannen, waarschjjnlijk als gevolg van een verharding in dit opzicht air gevolg van haar taak van kinderenvoortbreng- ster eeuwen en eeuwen achtereen. Maar dat de zwakke sekse zoo sterk is in het dragen van zorgen, dat wordt door de mannen maar al te dikwijls over het hoofd gezien, wanneer het leed is geleden. Deze uitspraak is niet een galant saluut, maar een waarheid, die de man wel eens mag hooren. Wat kan een vrouw niet, missen zon der klagen; wat is zij een hyena, dm uit de ,,lijken van kleedingstukken en huisraad" iets weet te maken, dat te gebruiken is; wat is »ij bewonderensiwaard in het uitdenken van leu- gens, waarmee zjj haar man in den waan moet brengen, dat alles best marcheert. Washington Irving zegt ergens: „Vaak was ik in de ge- legenheid de Zielskracht der vrouwen gade te slaan, waarmee zij de sloopendste kentering der fortuin verdragen. Rampen, die den geest van een man breken en hem in het stof doen buigen, schjjnen alle energie van het zwakkere geslacht wakker te roepen en zulk een onver- saagdheid en verheffing van karakter mee te deelen, dat dit somtijds de grenzen der ver- hevemheid nadert". Laten de mannen zich hieraan spiegelem, want wie zich aan de vrouw spiegelt, spiegelt zich zacht. Dr. JOS. DE COCK. Voor de lazers van dit biad geeft onze psyohologiscihe medewerker Dr. Jos. de Cock, Van Merlensitraat 120, 's-Gravenhage, gratis zielkundige adviezen o.m. over de wijze, waar op zij hun geest kunnen verfrisschen en hun wilskrachit en energie kunnen versterken. De vragen zuilen in dit blad geregeld worden be- hamdeld. Mochten de beantwoordingen te uit- voerig worden dan direct schriftelijk aan de aanvragers. Driftkop te T. Overriding is gebrek aan zelfbedwang. Als gij in gegeven omstandigheden Uzelf niet z66 in Uw macht hebt, dat gij de omstandigheden beheerscht en in staat zijt rustig den toestand te overzien, maar ohbesuisd en met een „dollen kop" handelt, berokkent gij Uzelf veel ellende, waarvan een eindeloos getob: „had ik maar eerst gedacht en dan gedaan!" het gevolg is. Terecht zegt het dichterwoord, dat het woord op de wijze van een kogel voortvliegt, wanneer het aan onze lippen is ontglipt. Menschen, die in overijling handelen bereidem niet slechts zichzelf veel leed, maar hun daad wreekt zich in de meeste gevallen ook op ande- ren, die van het ondoordaehte woord of de ondoordachte handeling de nadeelige gevolgen ondervinden. Weliswaar valt gewoonlijk nog wel iets te herstellen; wel vinden uitdrukkin- gen als: „Ik deed het in drift", „Het spjjt mij, maar ik wist niet wat ik deed", soms ver- geving in de oogen van hen, die onder de over ijling hebben te ljjden gehad, maar het ver- dient de voorkeur dat de mensch zich bijtjjds bezinne. Ieder mensch weet voor zichzelf, dat wan neer hij zich van te voren geen rekenschap geeft van zijn daden, hij in een op de du'zend gevallen kans heeft juist gehandeld te hebben en dit is dan nog maar „per ongeluk". Gij moet dus zelfbedwang aankweeken, gy moet als het ware Uzelf onder den duim krij- gen. Nu gij Uw fout zelf inzipt is genezing ook mogelijk. Aan onderstaande adressen is persoonlijk antwoord gezonden, aangezien beantwoording in dit blad te uitvoerig werd: Mej. M. te T.; Vrager te H.; Familiegroep te Z.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 6