GEMENQDE BERICHTEN. GEMEENTERRAD VAN OVERSLAG. GEMEENTERAAD VAN HENGSTDIJK. De heer 't GILDE heeft wel eenig bezwaar en is er niet voor den functionaris te veel werk op te dragen, burners bet is bij zijne benoeming ook al beweerd, dat er veel werk aan verbon- den is. De VOORZITTER beweert, dat het ambt den geheelen persoon eischt. Wat de toekomst brengen zal weten we nog niet. De heer P. DE FEIJTER is er ook niet voor den man te veel werk op te leggen, de instruc ts kan later nog altijd gewijzigd worden. De heer VAN DE BILT meent, dat het nooit kwaad kan, dat het er in staat. Als hij eigen werk genoeg heeft moet hem geen ander op- gedragen worden. Vroeger kwam het op de secretarie wel voor,' dat er in de kantooruren weinig werd gedaan om overmen te kunnen maken. Zulks mag niet gefoeuren. De heer J. DE FEIJTER vindt het ook goed, dat het er in staat. De heer VAN DIXHOORN kan zich er ook mede vereenigen, hoewel hij er tegen is den boekhouder met werk te overlbelasten. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. 5. Wijziging begrootingen dienst 1928. Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat is ontvangen een schrijven van Gedeputeer- de Staten van Zeeland, dd. 23 December 1927, waarin versohillende opmerkingen van admi- nistratieven aard gemaakt worden betreffen- de de ter goedkeuring ingezonden gemeente- begrooting, die voor het grondbedrijf en die voor de gemeentegasfabriek, alle voor den dienst 1928, met verzoek daarin versehillende wijzigingen aan te brengen. Zij stellen voor, die aangegeven wijzigingen aan te brengen. Een tweetal gestelde vragen dienen echter nader onder de oogen te worden gezien, nl.: Volgnummer 35/208/211. Deze bedragen (in de gemeentebegrooting) verschillen met die van het gasbedrijf, omdat het salaris van den boekhouder is geraamd op de aanvangsjaar- wedde en in die van het gasbedrijf met mede- telling van het proefjaar voor periodieke ver- hooging. Zij vertrouwen, dat de raad met hen op het stand-punt staat, am het proefjaar mede te laten fellen voor periodieke verhooging. Volgnummer 150. Gedeputeerde Staten mer- ken op, dat, in verband met de hier en daar aangewende pogingen tot bezuiniging, de vraag rijst of de raad er zich voldoende reken- schap van geeft, dat een boventallig onderwij- zer aan de openbare lagere school, de sala- rieering van vier onderwijzers vordert. Burgemeester en Wethouders merken op, dat dit in de vorige vergadering door den raad reeds onder de oogen gezien is. Zij hebben thans bij die vraag opnieuw stil- gestaan en zijn op dit moment zonder nader onderzoek van meening, dat de afschaffing van den boventalligen onderwijzer achteruitgang van het onderwijs beteekent, waardoor thans het kind het meest getroffen zou worden en zij geen vrijheid vinden om een voorstel in den geest der vraag aan den raad voor te leggen. De VOORZITTER vraagt of het proefjaar mede moet tellen voor periodieke verhooging van het salaris van den boekhouder der gas- fabriek. De heer VAN DE BILT is er tegen en meent, dat het nu langzaam aan tijd begint te worden om geen tractementen te verhoogen waar het niet noodig is. De heer P. DE FEIJTER zou er voor zijn het proefjaar mee te rekenen. De heer VAN DIXHOORN schaart zich aan de zijde van den heer Van de Bilt, mede met het oog op de drukkende belastingen. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten overeenkomstig den wensch van Gedeputeerde Staten om het proefjaar mede te laten tellen voor periodieke verhooging. 6. Overname van den Oostelijken berm van den Buitenweg. Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat de Oostelijke berm van den Buitenweg, groot 135 c.A., evenals versehillende andere bermen in den. polder Beoostenblij Benoorden behooren aan den heer J. de Putter (Steen- bosch). Genoemde eigenaar heeft onlangs de ge- meente aangeboden om die zijkant van den weg aan de gemeente in eigendom af te staan, voor /I in totaal, benevens de kosten van ov-erschrijving. Aangezien die berm in de toekomst voor ver sehillende doeleinden, o.m. als rijwielpad kan gebezigd worden, stellen zij voor op dit aanbod in te gaan. De heer 't GILDE vraagt of op den berm niet eene beplanting kan aangebracht worden. De heer OGGEL zegt, dat plantrecht er niet bij is, en het is daar ook niet breed ge noeg. De heer DIELEiMAN zou er voor zijn, omdat de weg daar meestal vettig ligt, er een flink rijwielpad van te maken. De VOORZITTER stelt voor eerst het be- slu it te nemen tot aankoop en later er dan over te praten. De heer VAN DIXHOORN stelt voor een woord van dank te brengen aan den eigenaar voor zijn royaal aanbod. Wordt besloten. tot het voorstel van Burge meester en Wethouders. 7. Verlaging woninghuur in de Juliana- straat. In de vorige vergadering werd door den heer Dieleman voorgesteld om op den huurprijs van de woningen der Vereeniging tot vei'betering der volkshuisvesting over de geheele linie van wege de gemeente een tpeslag te' geven van f 1 per week op den minimum huurprijs, zoo dat deze dan voor iedere woning f 3 per week zou worden. Naur aanleiding van een uitgedrukten wensch, om een overzicht te krijgen van de kosten die van aanneming van dit voorstel het gervolg kunnen zijn, hebben Burgemeester en Wethouders zich in verbinding gesteld met het bestuur der betrokken vereeniging, welke bij haar adrvies om den huurprijs te verminderen eene berekening van de gevolgen heeft inge zonden. Daaruit blijkt, dat de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid bij de berekening van het jaarlijiks tekort op de exploitatie waarin door het rijk voor wordt tegemoetgekomen, terwijl het resteerende 14 wordt gedragen door de gemeente, geen rekening houdt met de niet verhuurde woningen en als inkomsten rek-ent 52 X 48 woningen a 4 9984, terwijl over 1926/27 inderdaad was ontvangen f 9096, alzoo f 888 minder. Volgens den. huidigen toestand zou de op- brengst zijn 52 weken X 35 woningen X 4 7280, alzoo eene huurderving van 13 wonin gen X 52 weken X f 4 2704, terwijl door de gemeente aan 12 huurders een toeslag wordt verleend van f 1 per week f 624. De gemeente draagt dus bij25 in het exploitatie tekort 1312, huurderving van 13 leegstaande woningen f 2704, gemeente-toeslag f 624, totaal f 4640. Wanneer de woningen alle aan 3 per week worden verhuurd en men aanneemt, dat er van de 48 in totaal 6 onbewoond blijven is de op- brengst per jaar 6552, alzoo 3432 minder dan de door den Minister berekende som. Daarbij komt dan nog de bijdrage van 25 ad f 1312, zoodat dan in totaal f 4744 voor re kening der gemeente komt. Aan de hand dezer cijfers adviseert het be- j stuur tot verlaging der huur over te gaan, te meer daar de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat in de toekomst nog meerdere personen voor toeslag in aanmerking zullen komen, zoodat dit op den duur de gemeente nog duurder komt te staan. De VOORZITTER de.stukken nader toe- lichtende, merkt op, dat de woningbouw een nadeel voor de gemeente oplevert, doch men dit niet grooter mag maken door de woningen leeg te laten staan. De regeling behoort echter zoo weinig mogelijk kostbaar te worden. Naar hetgeen hij hier en daar hoorde, gelooft hij ook, dat bij een algemeenen huurprij's van f 3 per week, de woningen wel verhuurd zullen worden. De heer 't GILDE heeft eenige aandacht geschonken aan de cijfers die omtrent de Julianastraat zijn verstrekt en die hebben bij hem nagenoeg alle bezwaren weggenomen. Als de huur met 1 over de geheele linie wordt verlaagd, ziet hij niet in, dat er nog 6 woningen zouden blijven leeg staan en dan gaat men deze woningen zeker om hun betere bewoonbaarheid meer prefereeren. Een stre- ven om de huizen in overeenstemming met loon en 1-evensstandaard te brengen verdient zeker sympathie. De heer OGGEL gelodft niet, dat de wonin gen in de Julianastraat door de huurders erg geprefereerd worden, hij is er ook wel tegen om menschen, die f 1500 en f 1800 inkomen hebben nog toeslag te geven, maar zou toch noodgedwongen meegaan. De heer KRUIJSSE zou over die inkomens maar willen heenstappen en zooveel mogelijk trachten alle woningen verhuurd te krijgen. De heer 't GILDE komt op tegen de mee ning van den heer Oggel omtrent de inkomens van f 1700 a 1800 in de Julianastraat. Die moet men mpt een lantaarntje gaan zoeken. Ook het standpunt van den heer P. de Feijter deelt hij op verre na niet. Deze is de repre- sentant van de huisjesmelkers. Als wij dezen weg opgaan streven, wij naar huurverlaging voor de geheele gemeente. Ook de heer Van 't Hoff zal, naar hij hoorde dan zijn woningen afslaan en op deze manier worden de huren verlaagd van. bijna zestig woningen. Spreker dacht dat Burgemeester en Wet houders de gedachte van den heer Dieleman als hun voorstel hadden overgenomgn en had dat liever in de stukken ter visie gezien. Het is beter, dat het in het prea-advies te lezen is en elk heeft geen tijd alle cijfers te door worstelen. De heer P. DE FEIJTER ziet ip huurver laging geen voordeel, en is er ook niet voor toeslag te geven aan menschen die het betalen kunnen, terwijl toeh zooveel andere ingezete- nen ook zoo zwaar belast zijn. De heer KRUIJSSE zegt, dat er hoe lan- ger hoe meer woningen leeg zullen komen, terwijl de Minister geen rekening houdt met de leegstaande, dus de huurderving voor reke ning van de gemeente komt. Als er maar 5 woningen onbewoond overblijven, dan maakt de gemeente reeds winst, die natuurlijk nog grooter wordt wanneer alle woningen bewoond worden. De heer VAN DE BILT steunt het voorstel- Dieleman uit oogpunt van noodzaak. De VOORZITTER geeft in overweging voor- loopig de huur vast te stellen op f'S of tot wederop'zeggens toe. De heer OGGEL meent, dat zulks op de ver- huring remmend zal werken. De heer KRUIJSSE acht het ook gevaarlijk met het oog op de garantiestelling van 25. dan zitten we op een goeien dag voor pLm. 12 ontruimingen. De heer VAN DIXHOORN zegt, dat het altijd wel een schadepost blijven zal, het aan- tal van 48 is te groot. 't Was beter dat voor 2, 3 en 4 gulden kon verhuurd worden. De heer P. DE FEIJTER acht f 4 ook te veel voor werkmenschen, maar voor menschen met vaste tractementen niet. Tot stemming overgaande wordt het voor- stel-Dieleman aangenomen met 8 tegen 3 stemmen. Voor stemmen de heeren Oggel, Kruijsse, Wolfert, Van de Bilt, 't Gilde, Glaessens, Die leman en J. de Feijter; tegen stemmen de hee ren Koster, Van Dixhoom en P. de Feijter. 8. Vergoedingen bedoeld in art. 13 der L. O. Wet. Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat na de beslissing op versehillende verzoe- ken om vergoeding overeenkomstig art. 13 der L. 0. wet, nog talrijke vragen van dien aard zijn ingekomen. Zij stellen voor, overeenkomstig de beslis sing in vorige vergadering, over 9 maanden van het vorige jaar de volgende vergoedingen toe te kennen, berekend per jaar en per kind: Joh. van Cadsand f 15, M. van Doeselaar f 15, M. Haak 7,50, G. Koekkoek f 10, P. Koekkoek f 10, Cath. de Koeijer f 15, A. de Putter 10, L. Sehieman f 15, C. Simon 5, P. F. Velleman /15, H. Willemsen f 20, J. K. C. Wolfert flO. Met algemeene sterruaien wordt aldus be sloten. 9. Reclames hondenbelasting. Naar aanleiding van ingekomen reclames in zake hondenibelasting stellen Burgemeester en Wethouders voor te beschikken als volgt: ontheffing te verleenen aan D. Dekker, voor een half jaar ontheffing te verleenen aan D. G. Riemens en den aanslag van L. J. Wiemes te handhaven. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 10. Omvraag. a. De heer KRUIJSSE kan, als voorzitter der woningbouwvereeniging mededeelen, naar aanleiding der in de vorige vergadering in ver band met een vraag van den heer Van de Bilt gestelde vraag, dat aan het gezin van Adr. Vinke. door de woningbouwvereeniging een woning is verhuurd. Spreker deelt voorts mede, een schrijven te hebben ontvangen van Vinke, waarin deze verklaarde zich beleedigd te gevoelen, omdat spreker zou gezegd hebben, dat de slaapplaats in onzindelijken toestand verkeerd. Dat is onjuist. Zijn opmerking was, dat de' toestand onhoudbaar was wegens de beperkte ruimte. b. De heer KOSTER vraagt naar de vor- dering van den. aanbouw der nieuwe ovens aan de gasfabriek. De VOORZITTER zegt, dat er thans aan ge- werkt wordt het bestek in elkaar te zetten. c. De heer KOSTER vraagt, hoe het komt dat. de gaslantaam aan den Oudenweg dikwijls overdag brandt en's nachts juist niet. De VOORZITTER zal hiernaar onderzoek doen. De heer VAN DE BILT had 't zelfde over de verlichting willen zeggen. Maar 't schijnt, dat de druk van de lantaarns niet in orde is, soms is er bij helschdonker geen licht en dan weer branden ze bij voile maan. De VOORZITTER zal een en ander met Directeur en Gascommissie bespreken, maar zegt ook, dat in den laatsten tijd bij die harde vorst vele lantaarns bevroren stonden, waar door de ontsteking niet functioneerde. De heer J. DE FEIJTER geeft in overwe ging die heele automatische beweging op te doeken, en doen zooals vroeger, dat zal toch niet zooveel meer kosten. d. De heer CLAESSENS vraagt hoe het komt, dat 2 menschen P. de Coninck en G. de Olercq geen vergoeding voor hagelschade heb ben gekregen. De heer OGGEL zegt, dat ook P. Dieleman geklaagd heeft vergeten te zijn. De VOORZITTER zal daar een onderzoek naar instellen. e. De heer CLAESSENS vraagt of er bp de tewerkstelling van werkloozen rekening wordt gehouden met hen, die reeds lang zonder werk zitten. Zekere Van Hoeve zit al 7 weken zonder. De VOORZITTER vindt het goed, dat zulke klachten aangebracht worden, dan kan daar rekening mee worden gehouden. De heer 't GILDE vraag naar de mogelijk heid van verplaatsing van de groote booglamp van Sassing naar Kijkuit. De VOORZITTER zegt, dat de ondervinding heeft geleerd, dat deze lamp op de Sassing ab- normaal duur was aan onderhoud en deskun- dige bediening, hetgeen, gezien de plaats waar deze gestaan heeft, voor de veiligheid van die omgeving gerechtvaardigd was. Nu is de vraag gesteld of deze lamp, nu de verlichting in die wijk met gas geschiedt niet overgeplaatst kan worden naar Kijkuit, moet spreker daarop ontkennend antwoorden, daar dit gedeelte van de gemeente wel voor een verbeterde verlichting in aanmerking komt, maar niet slechts een punt met zoo'n lan- taarn, die zooveel voor exploitatie vraagt, om dat voor dat bedrag met andere lantaarns ook andere gedeelten der gemeente bevoorrecht zouden kunnen worden. De heer OGGEL gelooft, dat het wel f 300 a 400 zou kosten. De heer 't GILDE zou gaarne een speeifica- tie van kosten hoorenhij vermoedt, dat er een groot bedrag aan arbeidsloon in begrepen is, omdat de man- die de lantaam bedienen moest, uit Axel moest komen. Hij gelooft echter, dat de man die van Kijkuit met de autobus rijdt best met de bediening zou kunnen worden be- last. De VOORZITTER zal gaarne de juiste kos ten opgeven. f. De heer 't GILDE zegt klachten te heb ben gehad, dat Petrus Dieleman (Plaatje), veel last van water ondervindt en vraagt daarin verbetering aan te brengen. De VOORZITTER zegt onderzoek toe. g. De heer't GILDE vraagt of het rapport over het onderzoek naar corruptie Gasdirec- teur in besloten zitting zal worden behandeld. De VOORZITTER antwoordt bevestigend, daar nog geen enkele zitting omtrent dit onder zoek openbaar is geweest. h. De heer DIELEMAN vraagt aan het huis van Van de Vijver te Sassing een lantaam te ploatsen met het oog op het lossen en lad-en van schepen. De VOORZITTER zal dit bij Burgemeester en Wethouders ter sprake brengen. i. De heer DIELEMAN vraagt ook nog of het niet mogelijk zou geweest zijn, om bij den laatsten sneeuwval toen er toch 70 a 80 werk loozen waren, er eenige van aan 't werk te zetten om de straten schoon te maken. De VOORZITTER zegt, dat men nog slechts de beschikking had over een bedrag van f 60 Voor zoo'n werk moeten paarden, karren -en sleeen worden gehuurd, waar direct heel wat geld in steekt, en we wisten niet, waar het toen vandaan te halen. Spreker heeft trottoirs schoon laten maken en zand laten strooien, zoodat het verkeer hier binnen de gemeente niet veel last ond-ervonden heeft. De heer DIELEMAN gelooft, dat niet veel menschen dat den Voorzitter na zullen zeggen. De trottoirs, ja, waren schoon, maar in het midden der straten daar werd niet veel aan ge daan, er werd ontzettend over geklaagd. Er was reeds /300 voor steunverleenlng uitge- keerd. En de werkloozen werken ook liever voor hun loon, dan dat ze het als steun ontvan gen. Hij vraagt in't vervolg bij voorkomende gelegenheden de straten veilig te willen hou- den. De VOORZITTER zegt in deze niet alleen te staan, want de wethouders dachten er ook zoo over, maar zullen bij een volgende gele- genheid met de gemaakte opmerking wel reke ning willen houden. De VOORZITTER sohorst de openbare zitting, die overgaat in eene met gesloten deuren, ter behandeling van het rapport inzake vermeende corruptie van. den Gasdirecteur. (Wordt vervolgd.) Onder presidium van den Edelachtbaren beer G. Stevens, vond Dinsdag 31 Jan. in de ge meente Overslag de eerste openbare raadsver- gadering van dit jaar plaats. Alle leden waren aanw-ezig. De Burgemeester gaf in zijn openingswoord het volgende overzicht over het jaar 1927. Mijne Heeren. In de eerste zitting des jaars roep ik U alien een hartelijk welkom toe, vergezeld van de beste wenschen voor U, Uw gezin en onze ge meente. Als we een terugblik werpen over het afgeloopen jaar, dan bemerken wij, dat Van de ruim 539 H.A. er ruim 446 als bouwland zijn gebruikt; voor de ooftteelt 2 H.A., eikenhout 3 H.A., bakhout 1 H.A. 500 A., dennenbosschen 1 H.A., dus totaal aan bosch ruim 5 H.A. Dijken en bermen 23 H.A., moeras en water 17 H.A., tramweg 88 A., onbelastbare eigendom- men slechts 6 A., en erven en gebouwen 11 A. Voor de granen vinden we voor wintertarwe ruim >26 H.A., rogge 100 H.A., wintergerst 6, zomergerst 5 en haver 85 H.A. Van de peul- vruchten is dit voor de veldboonen 6 H.A., erw- ten 14, bruine- en witte Jxxmen 91 H.A. Voor het vlas kunnen we melden 8 H.A., consumptie- aardappelen 80 H.A., terwijl we voor de fa- brieksaardappelen ruim 96 H.A. vonden. Sui- kerbieten 26 H.A., voederbieten 25 H.A., kool- rapen 10, gele wortelen 1, roode klaver 9 en kunstweiden 5 H.A. De met ingang van het vorig jaar door ons ingevoerde controle op d-en tol leverde praeht- resultaten op, bracht de tol in de voorgaande jaren ampertjes f 300 op, in 1927 boeken we 740. Een woord van dank is hier zeker op zijn plaats aan den rijksveldwachter Dieleman en onzen gemeenteveldwachter Van Roojjen, die, met vollen ijver, als gold het hun eigen zaak, het toe-zicht op den tol uitoefenden. Men be- denke slechts, dat de tol der gemeente Philip pine, met den drukken verbindingsweg tus- schen Oost- en West-Zeeuwsch-Vlaanderen voor 1928 verpacht is voor f 725. Bijzonidere vermelding verdient het door onze gemeente aangelegd rijwielpad naar de Roode Sluis, een pad van 1 Meter breed en ongeveer 3 K.M. lang, goed verhard en hier en daar van fijne sintels voorzien. Dit goede werk werd van versehillende zijde ten zeerste geap- precieerd. Het vormt dan ook een kortere verbinding naar Koewacht, de Roode Sluis (ons tramstation)de kom onzer gemeente en Wach- tebeke v.v. Langs dit pad is er ook nog heel wat natuurschooin. Dank voorts aan de hee ren lanidbouwers, die kosteloos paarden en karren hebben beschikbaar gesteld voor het vervoer der benoodigde sintels. De belasting konden wij ook nog iets verla- gen, zijn we in het voorgaande van 3.50 op 2.75 gegaan, thans gaan we van 2,75 op 2,60. Hier- bij ben ik verzekerd van aller instemming, in- dien ik hulde breng aan onzen gemeentesecre- taris, die teven-s als gemeente-ontvanger zijn beste krachten wijdt. Doordat het vorige hulppostkantoor is om- gezet in een peststation, zijn we er nog op vooruitgegaan, waar nu die gelegenheid is ge- opend van 820 uur, voor zoowat alle post- zaken. Een schaduwzijde is er, jammerlijk, en wel, dat iemand, die maar een goed jaar ingezetene onzer gemeente is en die de Nederlandsche nationaliteit niet bezit, dat die persoon de Nederlandsche wet onderschat heeft en in een smokkelzaakje maar liefst zijne beide getuigen (geen iniwoners van Overslag) -meineed liet plegen en daarom hun verdiende straf niet ontgaan zijn. De bevolking op 1 Januari 1927 was 181 mannen en 161 vrouwen, terwijl we op 1 Janu ari 1928 boeken 187 mannen en 161 vrouwen, dus 348. Het aantal huwelijken was 7 en het aantal gefooorten 10, terwijl er slechts twee overleden zijn te melden (beiden van een hoogen leeftijd). De bevolking is dus met 8 zielen toegenomen. Zeer tot ons genoegen kan ik U thans mede deelen, dat men op Belgisch Overslag doende is, om voor de jongere vrouwen, werk thuis te verschaffen, door hen goederen te laten ver- vaardigen- door een Gentsche firma. Het is mij mogen gelukken, toezegging te krijgen, dat ook de vrouwen van Hollanidsch Overslag hier- aan kunnen deelnemen, zoodat deze menschen de gemeente niet zullen behoeven te verlaten om elders werkgelegenheid te zoeken en dat die betreffemde huisgezinnen hun inkomsten zullen zien vermeerderen, wat dus ook, naar ik hoop, meer welvaart in onze gemeente zal brengen. Maar, mijne heeren, dit wil ik U thans bijzon- der op het hart drukken, dat gij mij steeds, te zij.ner tijd, zult inlichiten, indien U bekend moest worden, dat er in huisgezinnen niet gelet moest worden op overmatige arbeidsduur. Laten we hopen, dat we, de hier reeds zoo lang verwachte electriciteit mogen bekomen; dat, nu de weg aan de Roode Sluis op het pro- vinciaal wegenplan voorkomt, ook weldra in orde moge zijn en dat de belanghebbende, daar ter plaatse, hunne voile medewerking zullen verleenen, opdat deze weg aan de eischen moge voldoen, o.a. de verbindingsweg Ter Neuzen Brussel met 30 K.M. te bekoiten. Hierdoor zal een druk verkeer ontstaan, hetgeen onze ge meente slechts ten goed kan komn. Ik dank U alien, voor Uwen steun, welke ik mocht ondervinden, ook de wethouders en onzen ijveren secretaris-ontvanger, alsook het ov-enge gemeentepersoneel. Ik beveel mij dan voor Uwe medewerking ook dit jaar aan. Ik hoop, dat de Overslagsche vrouwen zich niet onibetuigd zullen laten bij de landelijke actie tot huildiging van H. M. Koningin-Moeder. Mijne Heeren, we mogen met tevredenheid terugzien op het jaar, dat achter ons ligt en hopen onze wferkzaambeden onder Gods besten zegen te mogen voortzetten. De ingekomen stukken passeerden vlot den hamer. Onder deze bevond zich een verzoek om. adhaesiabetuiging aan het request der ge meente Axel ter verkrijging van een betere postverbinding van en naar Zeeuwsch-Vlaande- ren. Op voorstel van den voorzitter werd hier- aan ten deele adihaesie betuigd. De raad kan zich het best vereenigen met het voorstel, dat in de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Ter Neuzen werd gedaan. Dit na een uitvoe- rige uiteenzetting van burgemeester Stevens. Eenige posten van administratieven aard in de gemeentebegrooting werden gewijzigd. Ln- gewilligd werd een destijds door den amibte- naar van het operubaar ministerie gedaan ver zoek om de plaatselijke politie-verordening te wijzigen, met dien verstande, dat de vergun- ning voor het venten in de gemeente in den vervolge door Burg, en Weth. zal word-en ver leend en niet meer door den burgemeester al leen, zooals dit vroeger het geval was. Ten slotte werd nog besproken het verkrijgbaar stellen van abonnementen op den tol, hetgeen aan Burg, en Weth. werd overgelaten. De om vraag gaf niets bijzonders, waama den leden hun jaarlijksch presentiegeld werd uitgekeerd. Alle leden zijn aanwezig, alsmede de Secre- taris, onder Voorzitterschap van den Burge meester. Deze opent de vergadering met een korten doch welgemeenden nieuwjaarsgroet. Z.Ed. wenscht den leden zoowel als hunne ge- zinnen het beste en spreekt de hoop uit, dat zij, ieder naar zijn vermogen de belangen der ge meente zullen behartigen. 1. Notulen. Daarna leest de Secretaris de uitvoerige notulen der voorgaande vergadering, welke met voile belangstelling worden aangehoord en waarvoor de Voorzitter hem dank bracht. Zij werden dan ook ongewijzigd goedgekeurd. 2. Uitbetaling der presentiegelden. Elk lid ontving naar evenredigheid der bij- gewoonde vergaderingen, zijn deel. 3. Ingekomen stukken. a. Dankbetuiging der geitenfokvereeniging voor de verleende subsidie. b. Verzoek om in de politieverordening op te nemen een veribod tegen het vloeken. De Voorzitter acht zulks niet noodig, aan gezien deze slecihte gewoonte in deze gemeente niet of slechts sporadisch voorkomt. c. Verzoek van den Koninklijk-en Politie- bond, om financieelen steun. Eve nee ns voor kennisgeving aangenomen. d. Schrijven van Burg, en Weth. te Goes, waarbij afsohrift van de begrooting van keu- ringsdienst van waren, dienstjaar 1928. Wordt ter visie gelegd. e. Van het gemeentdbestuur van Axel oni adhaesiebetuiging ter verkrijging van een beter postverkeer. Na toelichting van den Voorzit ter wordt met algemeene stemmen adhaesie verleend. f. Verzoek van het R. K. kerkbestuur, om een voorschot op de vergoeding over 1928 in zake het bijzonder onderwijs. De Voorzitter licht in, dat adressant recht heeft op dit jaarlijksch voorschot, 't geen om de drie jaar verrekend wordt. Wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. 4. Wijziging gemeentebegrooting 1927 en 1928. Een paar veranderingen van administratie ven aard worden aangebracht. 5. Idem reglement Armbestuur. Ged. Staten verzoeken een artikel in te voe- gen, waarin het geneeskundig onderzoek ver- plichtend wordt gesteld zoowel voor de(n) be- stedeling(e) als van diens (dier) tegenwoor- dige als toekomstige huisgenooten. Hierin zal worden voldaan. 6. Benoeming leden der commissie tot we- ring van schoolverzuim. De Voorzitter verzoekt dit punt aan te hou den daar door onvoorziene omstandigheden nog geen voordraoht is opgemaakt. Aldus geschiedt. 7. Subsidie-aanvrage gemeentefeestcom- missie 105jarige Betje de Witte. 't Betreffende verzoek wordt door den Secre taris voorgelezen. Er blijkt uit, dat de uit- gaven, welke gespecifioeerd zijn vermeld, be- liepen f 107,80. Bij de ingezetenen was opge- haald f 41,50, zoodat er een tekort is van f 66,30. De Voorzitter der feestcommissie, wethou-der Van Hijfte, verdedigd uitvoerig vermelde uit- gaven en het goed recht der subsidie-aanvrage. De heer Warrens meent, dat er f 60 is gecol- lecteerd. De heer De Waal bestrijdt de subsidieverlee- ning op grond, dat de feestcommissie niet in 't belang der gemeente is opgetreden, waarop de heer Van Hijfte repliceert, dat 't juist in het belang der gemeente is geschied. De heer Van Deursen: 't Zou wonder wezen als ze erop tegen krwamen, aan de politie is wel gegeven; men kan toch niet ontkenneP, dat 't prachtig was De Voorzitter acht 't een beroerde geschie- denis, wil daarom de discussie hierover slui- te.n en tot stemmen o-vergaan. De uitslag hiervan was, dat het verzoek met vier stemmen tegen werd afgewezen. Tegen stem-den de heeren Schelfaut, De Waal, War rens en De Bakker. Voor stemmen de heeren Van Hijfte, Van Deursen en Van Heese. 8. Omvraag. De heer Van Heese merkt op, dat de weuk- verruiming, waarover in de vorige vergadering van gedachten is gewisseld, in 't dak is blij ven zitten. Spreker dringt aan op steun en hulpverleening, daar deze toch zoo hard noodig zijn. De Voorzitter antwoordt, dat al het moge- lijke is gedaan. Het polderbestuur is in den arm genomen, drie huishoudens zijn daar te werk gesteld. Burg, en Weth. willen degenen steunen, die aangesloten zijn, waarop de Secre taris op verzoek van den Voorzitter, de namen der twaalf aangeslotenen afleest, benevens het bedrag, dat deze ontvangen hebben. De heeren Van Hijfte en Van Heese wijzen op de vlasindustrie; met steun der gemeente zou men hierin met Belgie kunnen concurree- ren. De Voorzitter geeft hieromtrent inlichting en zegt, dat Zuiddorpe een dubbeltje toeslag verleent, 't geen hier wel 30 a 40 cent zou moe ten bedragen. De heer Van Deursen betwijfelt of onze men- sefhen van de vlasbewerking wel voldoende kennis hebben en de heer De Waal vraagt zich af wie daar eenige duizenden guldens zal in- steken. De heer Van Deursen meent, dat, als de boe- ren het vlas maar hier hielden, was er werk en ze zouden geen schade lijden. De Voorzitter had verwacht, dat men in deze vergadering met iets anders voor den dag had gekomen. ZEd. heeft onlangs eene verga dering bijgewoond, waar de emigratie naar Duitschland ter sprake kwam. Jonge krachten zullen daar reeds spoedig welkom zijn met vooruitzicht op een flink loon. In Belgie is dit vooruitzicht minder goed en in Frankrijk nog ongunstiger. De heer Van Deursen vindt dit een goeife uitkoimst en de heer Van Heese hoopt, dat het een aansporing moge wezen voor 't vervolg. De heer Van Deursen brengt het uitslachten ter sprake en vraagt, waar men daarvoor moet •zijn; de veearts verbiedt het te doen in een sohuur. De Voorzitter verwijst, de heer Van Deur sen naar den keurmeester, doch zegt verder, dat in de drie gemeenten Hengstdijk, Ossenisse en Hontenisse niet voorzien is in een openbaar slacbthuis, spreker zal trachten hierover met genoemde gemeenten besprekingen te houden om tot eene bevredigende oplossing te geraken. Hij meen-t hierover thans de discussie te kun nen sluiten en belooft de noodige stappen hieromtrent bij de autoriteiten te doen- Dit wordt goedgevonden. De heer Van Hijfte acht het noodig voor ver- scheidene gezinn-en het schoolgeld te verlagen en als compensatie daarvoor de belasting van meergegoeden te verhoogen. De Voorzitter voert hier tegen aan, dat het schoolgeld geheven wordt naar 't inkomen, bovendien kan ontheffing gevraagd worden. De heer Van Hijfte infomjeert hoe 't zit met de verzekering tegen ongelukken van den electricien; dit is toch een gevaarlijk werk, hij was bij den heer Kerckhaert in dienst. De Voorzitter antwoordt, dat dit tot de be- moeii'ngen van het Rijk behcort en de electri cien moet dit regelen met zijn werkgever. De heer De Waal brengt de leurderskwestie nog ter sprake, waarop de Voorzitter toezegt dit in 't college van Burg en Weth. aan de orde te zullen stellen. •Daar niemand meer het woord verlangt, sluiit de Voorzitter de vergadering. DOOR HAAIEN VERSLONDEN. Uit Melbourne wordt -^emeld, dat de vlieqerluitenant Quiller, die als specialist gold voor het springen uit een vliegtuig met een valscherm, op noodlottige wijze om het leven is gekomen. Hjj deed in de buurt van Sydney boven de zee weer een sprong uit een vliegtuig. Een boot was spoedig ter plaatse, waar hij terecht moet zijn gekomen, om hem op te pikken. De 12000 toeschouwers wachtten echter tevergeefs op zijn terugkomst. Haaien, die daar ter plaatse zeer talrijk zijn, had den Quiller verslonden. HET KON NIET De heer en mevrouw L. te Londen wa ren een gelukkig paar; hij was techniker en zij was steno-typiste op een klein kan- toor. Tien jaren lang was hun huwelijk reeds zielsnelukkig, omdat beiden hard voor den kost moesten werken en er netjes konden komen", maar meer ook niet. De heer L. had het ongeluk door .een erfe- nis rijk te worden en een ander leven te gaan leiden, terwijl mevrouw L. geen ge noegen vond in zijn dure gedoe; zij wou liever steno-typiste blijven en een beschei- den inkomentje hebben. Zij diende een verzoek tot echtscheiding in, hetwelk werd afgewezen. De rechter zeide: ,,AIs uw man in het ongelijk gesteld wordt, moet hij u jaarlijks een hoog bedrag uit- keeren, en dan is u niet gelukkig. In het ongelijk kunt u niet gesteld worden; u moet dus maar getrouwd blijven, er zit niets anders voor u opHet spijt ons wel!"

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 6