ALGEMEEN NIEUWS EN ABVERTENTIEBLAD VOOR ZEEBWSQH-VLAANDEREN. Spit 8177. Woensdag 1 Februari i 67 Jaargang. Sam en zijn schat Kloosterbaisem ~"~BU i t e nO n d7"~ in den rug ABONNEMENTSPRIJ S; Aanbestecfiing. BINNEHLAND. FBPILLBT OH. aanbesteden: 3) Ineens is het er %Jong of oud; rheumatii pijnen Voor binnen Ter Neuzen 1,40 per 3 maanden Voor buiten Ter Neuzen fr. per post 1,80 f*r 3 maanden Bij vooruitbetalimg fr. per post f6,60 per jaai V't buitenland f 2,70 per 3 maanden franco per post Abonnementen voor 't buite'nland alleen bii vooruitbetalmg. Oft blad verschllnt lederen Waanda^, Woen»dai|. en Vrlldaigavopd. Burgemeester en Wethouders van PHILIPPINE, zulien op Donderdag 9 Februari 1928, des middags 12 uur, Het onderhouden van de werken tier uemeente- haven gedurende 1928. Aanwijzing op den dag der aanbesteding voormiddags 10. uur. Bestekken verkrijgbaar ten Gemeente- huize tegen betaling van f 1,25, alsmede bij den Architect L. DE BRUIJNE teTer Neuzen, door wien nadere inlichtingen worden verstrekt. P. A. RAMMELOO, Burgemeester. GEIRNAERDT, Secretaris. Philippine, 25 Januari 1928. WIJZIGIN'G POSTTARIEVEN. Met inganq van 1 Februari hebben de posttarieven de navolgende wij'zigingen ondergaan: Brieven binnenland. Het tarief der brieven van een gewicht van meer dan 20 gram is gewijzigd en be draagt voor elken brief: boven 20 gram t/m 250 gram 15 cent; fcoven 250 gram t/.m 500 gram 20 cent; boven 500 gram t/m 750 gram 25 cent; boven 750 gram t/m 1000 gram 30 cent; boven 1000 gram t/m 1500 gr. 35 cent; boven 1500 gram t/m 2000 gr. 40 cent. Lokaal port. Ingevoerd is een afzonderlijk port (lokaal port) voor briefkaarten en voor brieven van een gewicht van niet meer dan 20 gram afkomstig van en bestemd voor een door dien directeur-generaal vast te stellen kring. Dit port bedraagt: voor elke briefkaart 3 cent; voor elken brief van een gewicht van niet meer dan 20 gram 5 cent. Het lokaal port voor brieven (5 cent tot 20 gr.) en briefkaarten (3 cent"* is van toepassing voor d'e plaatsen, wijken en buiurten, die gelegen zijn binnen den be- stellinigskrinig van het postkantoor, waar d'e stukken ter post zijn bezorgd. Gedrukte stukken binnenland. Ingevoerd is een tweeledig tarief voor gedrukte stukken. n.l.: a. een port voor dnukwerken, waar- van spoedbehandeling wordt verzocht. door middel van een in het oc1 loopende boven het adres gestelde aanwijzing ,,Spoed" of een soortgelijke tezelfder plaatse aangebracihte aanduiding; dit port is gelijk aan het bestaande drukwerkport; B. een port voor de overige gedrukte stukken, hetwelk bedraagt: voor een gewicht tot en met 500 gram \Y cent per 50 gram of res tend gedeelte van 50 gram; boven 500 gr. t/m 750 gr. \7Y cent; boven 750 gr. t/m 1000 gr. 20 cent; boven 1000 gr. t/m 1500 gr. 25 cent; boven 1500 gr. t/m 2000 gr. 30 cent. De behandeling van druikwerken, welke niet volledig zijn gefrankeerd naar het hiervoren vermelde tarief of niet zijn voor- zien van de vorengenoemde aanwijzing Uit het Engelsch door P. G. WODEHOUSE. „Spoed" of een daarmede overeenkomen- de aanduiding, kan tot een gunstiger ge deelte van den dag of uiterlijlk tot den volgenden morgen worden verschoven, indiien daartoe met het oog op de hoeveel- heid te verwerken corespondentie aanlei- ding bestaat. fivenwel zal zulks, als algemeene regel althans voorloopig alleen gelden voor de z.g.n. massa-reclamedruk werken. Nieuwsbladen binnenland. Het port der nieuwslbladen en bijvoeg- sels, waarvan de frankeering geschiedt bij abonnement, is verlaagd en vastgesteld op; I van een nieuwsblad van een gewicht van niet meer dan 55 gram Y cent; boven 55 gram tot en met 150 gram 1Y> cent; voor elke 50 gram of gedeelte van 50 gram boven 150 gram cent. Monsters binnenland. Het port der monsters is nader vastge steld op 2 cent per 50 gram of gedeelte van 50 gram, met behoud van het thans geldende minimum van 5 cent per zending. Expressebestelling binnenland. Het rechit wegens expressebestelling in het binnenlandsch verkeer van briefpost- zendi.ngen is verlaagd tot 10 cent, dat we gens expressebestelling van postpaketten tot 15 cent. Zeepcsttarief Suriname en Curasao. Het port der akten en gedrukte stukken in het verkeer met Suriname en Curagao, per zeepost is verlaagd tot 1 Yi cent per 50 gram of gedeelte van 50 gram, met een minimum van 7Yi cent voor akten; het port der monsters is in dat verkeer ver laagd tot 2 cent per 50 gram of gedeelte van 50 gram met een minimum van 5 cent per zending. Het port der bij abonne- ment gefrankeerde nieuwsbladen, welke per zeepost naar Suriname en Curacao worden verzonden, is verlaagd en gelijk aan het tarief, geldende vodr bij a)bonne-» ment" gefrankeerde nieuwslbladen in het binnenlandscih verkeer. In 'het verkeer met Ned.-Indie blijven de tarieven voorloopig ongewijzigd. Frankeerzegels, enz. In gebruik worden gesteld: a. frankeerzegels van Yi en van 1 cent; b. briefkaarten (enkele en du'bbele) met zegelafdnuk van 2 cent; c. formulieren voor adreswijziging met zegielafdruk van \Y cent; d. postzegelboekjes, inhoudende 24 frankeerzegels van 1 Yi cent; e. arbeidslijsten met aangehecht brief- kaartformulier, voorzien van een zegelaf- druk van 3 cent, prijs 8 cent; f. portzegels van 3, 7 en 12 cent; Tegen 1 Febr. a.s. verschijnen nieuwe uitgave van de tarieftabel en van het ta- riefboekje, welke verkrijgbaar worden ge steld bij alle kantoren, der posterijen tegen den prijs van resp. 5 en 10 cent per sfuk. HALLO AMERIKA! Maandag is het telefoonverkeer tus- scheri Nederlanid en Amerika geopend. De officieele opening had plaats op het bureau van den Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafiie door den Minis ter van Buitenlandsche Zaiken, den heer Vervolg.) „Snert", zeide Sam, „ik steek over naar England." „Iik ook. Ik ga Maandaig." ,,Waarachtig", zeide Sam nadenkend. „Ze denken, dat ik Zaterdaig met de Mauritania" ga, rmaar ik heb wel lust om met jou te varen. Ik vind zoo'n tete a tete van zes dagen met Lord Tilbury niet aanlokkelijk!" ,,Wie is dat nu weer." ,,De eigenaar van de Mammoth Uitge- versmaatscihaippij, waar ik een betrekking heb." ,,Ben je er hier dan uitgegooid?" Het hinderde Sam wel wat, d!at deze slecht onderlegde man zoo onmiddellijik de situatie begreep. Ook vond hij Snert wat tact loos. Hij had toch kunnen doen, alsof hij meende.dat er hier van ontslag nemen sprake was. ,,Ja, zoo zou je dat kunnen noemen." „Toch niet omdiat ik in zijn stoel zat?" ,,Neen. Oogenschijnlij.k zijn er allerlei redenen. Snert, het is heel vreemd, dat mijn oom het plotseling in zijn hoofd heeft gekregen om mij wieg te bonjouren naar Enigeland. Een paar dagen geleden heeft een waarzegster mij gezegd, dat ik spoedig een lange reis zou ondernemen, en dat ik aan het eind diaarvan een blond meisje ontanoeten zou... Snert. ,,Hm." ,,Ik zal je wat laten zien." Hij tastte in zijn zak en haalde een por- tefeoiiille te voorschijn, En toen hij zoo ver was, bezon hij zich eerst nog eens. Maar hij scheen zijn aarzeling te overwinnen, deed de portefeuille open en haalde er met een wijding, die herinnerde aan de heilige harudelingen van een Oostersch priester bij een reliqu'ie-sdhrijn, een toegevouwen stuk papier uit. iemand, die niet zoo heel fijn opmerkt, zou, misleid door zijn oogenschijnlijk luchthartiige gedraigingen, Sam Shotter als een door en door materialistischen jongen man gedoodverfd hebben, in wiens wa- penrusting de romantieik geen kwetsbare plaats zou vinden. Niets was minder waar. Want h'oewiel hij hondend' en zeventig pond woog, schoon aan den haak, en of- scihoon hij, als hij vroolijk was en dat kwam nogal eens voor een lach hoo- ren liet, die in zijn welluidendlheid herin nerde aan het schateren van een hyena in de wildernis, toch was Sam buitemge- woon gevoelig. Anders zou hij dit 'docu ment ook niet in ijzn bezit hebben. ,,Maar eer ik je het laat zien," zeide hij .en hij keek Snert eens scherp aan, ,,moet ik je iets vragen. Vindt je iets grap- pigs, iets belachelijiks. iets komisch in het feit, dat een kerel in Canada gaat vissohen en daar strandt in een hut honderd mijl buiten de beschaafde wereld met niets am te lezen en niets om naar te luisteren, belhalve naar het liefd'eslokken v#n de wilde eenden en naar het gewauwel van een Fransch-Canadeeschen gids, die geen drie woorden 'behoorlijik Engelsch ,,Neen", zei ^nert. „Ik ben nog niet klaar. Vindt je om verdler te gaan vindt je er iets vreemidls in, dat als zoo'n kerel in een derigelijken toestand een portret van een Beelaerts van Blokland, dlie een gesprek hield met den Amerikaanschen staats- secretaris Kellog te Washington. Dit en die. verder gevoerde gesprekken kwamen goed over. Zaak is het, bij het voeren van een gesprek met Amerika bij het telefoontoestel alles wat geluid kan ver- oorzaken te weren. Overigens kan men op zijn bureau, of in zijn huiskamer gezeten, een praatje hou- den mef een zakenrelatie of een familielid in de Vereenigde Staten, indien zij ook aan het telefoonnet zijn aangesloten, Men behoeft slechts het gesprek aan te vragen op de wijze zooals men thans aan de ,,rijkstelefooneen intercommunaal ge sprek aanvraagt. De kunst gaat inder- daad ver tegienwoondlg. Er zijn ook reeds particuliere gesprekken gevoerd. Het eerste was dat van de directie van het Algemeen Handelsblad met die van een geiijknamig blad te New-York, dat ook reeds zijn hondiendjarig bestaan heeft her- dacht. Wij gelooven, dat het ondertusschen nog wel een poosje zal duren, eer er van die verbinding een druk gebruik gemaa.kt zal worden. Voor het oogenblik is het tarief n.l. nog wel een beetje machtig, n.l. f 200 per gesprek van 3 minuten! WACHTGELDERS Bij HET ONDERWIJS. In het afgeloopen jaar werden de vaca- tures bij bet Lager Onderwijs zooveel mo- gelijk vervuld door wachtgelders. Thans zijn, naar de ,,Tel." meldt, aan de Ge- meentebesturen en Rijksinspecteurs nieuwe lijsten verstrekt, waaruit blij.kt, dat er na d'e benoemiingen der laatst^ maanden nog rue'm 300 leerkrachten op wachtgeld zijn. Hienvan worden zij die 60 jaar of ouder zijn, vrijigesteld van verplichte sollicitatie, de igroep van 40 tot 60 jaar is verdeeld in gehuwden en ongehuwden. Voor al de onigethuwden in deze qrozp is solliciteeren verplicht. De inspecteurs hebben opdracht te onderzoeken, waarom de in hun in- spectie wonende wachtgelders niet be- noemd zijn of niet solliciteeren. Geven de befrokkenen gezondheids- redenen op, dlan moet een mediische ver- klaring worden overgelegd, en bij -ernstige ongeschiiktheid1 pensioen worden aan;ge-- vraaqd. LUCHTVERKEER. De plannen van den heer Van Lear Black om naar Kaapstad te vliegen, welke plannen de Koninklijke Luchtvaartmaat- schappij in studie had genomen. zullen verwezenlijkt worden. De K. L. M. heeft de route uitgezet, de vliegtijden vastge steld en besloten, een van haar met een motor uitgeruste vliegtuigen de H-NADR daartoe tot een vliegtuiig, met drie moto- ren te verbouwen. De heer Van Lear Black heeft de ver- voerovereenikomst met de K. L. M. ge- teekenid. Het vertrek is voorloopig op 1 Mei be- paal'd. De heer Van Lear Black had nauwe- lijks deze vluciht naar Kaapstad en teruig goedigekeurd, of hij legde de K. L. M. een nieuw probleem voor n.l. om deze vlucht te comibineeren met een andere naar Britsch-Indie tot een bezoek aan eenige vrienden en van daar naar China. Deze zaak wordt tihans bij de K. L. M. bestudeerd. beeld van een meisje op den muur vindt geprikt door een vorigen bezoeker. en als hij vijf weken lang niets anders heeft te doen, dan daar naar te staren, vindt je het dan wanderlijk, dat hij tot over zijn ooren verliefd raakt? Denkt na, eer je ant- woo rdt." ,,Neen", zeide Snert, na een oogenblik peinzens. Hij was niet iemand, die spoe dig den humonistiscihen kant van een zaak ontdekte. ,,Best", zeide Sam. „Dat is je geluk. Want als je ook maar even gegrijnsd haid't een mondvertrekking maar dan zou ik je vierkant uit het raam heb ben gesmeten. Nou, die man ben ik". Welke man?" ,,Die de plhoto op den muur vond en er verliefd op werd. Kijk." Vol eerbied vouwde hij het papier open. Dit bleek nu een ged'eelte te zijn van een pagiina, giescheurd uit een of an- der geillustreerd blad, dat zoo midden in de week een Engelschman komt opfleu- ren. Het tijdelijk verblijf aan den wand van de visschershut had aan het geheel geen .goed1 gedaan. Het was verschoten en .gieel geworden en in een hoek liep een donkere vlek, die er op scheen te wijzen, dat op den een of anderen tijd een bezoe ker van de hut wat onhandig met zijm eten was geweest. Toch staarde hij er naar als een dolend ri'did'er naar de heilige Graal. „Nu?" Snert bekeek het papier eens wat nauw- keuriger. ,,Dat is schapenjus", zeide hij op den vlek wijizenid met de o-nfeilbare en snelle diagnose van een deskundige. ,,Runderjus iis noo'it zoo donker". Sam keek zijn vriend met een fellen haatlbliik aan, dlie een qevoeliger mensch mii'sscihien een onaangename gewaarwor- ding had kunnen bezorgen. DE STOPGEZETTE EMIGRATIE VAN GESTEUNDEN NAAR CANADA. ,,Immigranten aan wie geld gegeven of gieleend is idoor een liefdadige instelling ten einde het hun mogelijk te maken, dat zij in Canada onder de bepalingen van deze wet binnenkomen, of wier overtocht naar Canada geheel, of gedeeltelijk door een liefdadige instellinig of uit de publieke kas is betaald, (worden niet toegelaten) tenzij een schriftelijke permissie van den betrokken miinister, of in geval het perso- nen/ betreft, die uit Europa komen, een scihriftelijike toestemmiing van den adjunct superintendent van de immigratie voor Canada te Londen verkreg'en is voor het binnenkomen in Canada en dat binnen 60 (NGEZONDEN MEDEDEELINGK Ineens. terwljl Ge een stoel verzet, een krant opraapt of een andere oogenschijn lijk onschuldige beweging maakt, schiet de pijn in Uw rug. Als ge er het minst op voorbereid bent, krijgt Ge het Spit in Uw rug. Hebt Ge Akker's Klooster- balsem in huis - en omdat dit middel in zoovele gevallen te pas komt, zijn velen niet gerust. wan- neer niet een pot in hun kast staat - dan kunt Ge U van stonde aan met dezen weldadigen balsem laten wrijven. Het zal U verbazen hoe snel Uw aanval verdwijnt. AKKER's al den last, die men heeft met emigranten, die men weer terug moet zenden. Men vreest en zoo zal de ervaring ook wel zijn, dat die gesteund'e uitge- zondenen niet tot het beste mateniaal be- hooren om er een nieuwe natie uit te bou- wen. Men wees ons hierbij op het beken- de Utreohtsche geval, dat nogal beroering heeft gebracht, ook in Canada z'elf en vooral in de gemeetfle en de provincie, waarin deze Utrechtenaars waren terecht gekomeni. Men had met deze werklieden heel wat last gehad voor ze weer goed en wel het land uit waren. Groote beteekenis scihrijven deze met d'e imigratie belaste vertegenwoordigers van de Canadeescihe regeering en de Ca- nadeesche spoorwegen echter aan den maatregel niet toe. Jaarlijks gaan er immers tusschen de 1500 en 2000 Nederlanders als landver- huizers naar Canada. En in 4 jaar tijds zijn er niet meer dan een kleine 400 ge- steumenden uitgezonden. Voor wie zijn overtocht zelf betaalt is er noig boeren- werk 'genoeg in Canada te vinden. De vertegenwoordiger van de Canadian Pa cific Railroad toonde ten bewijze daarvan een recente aanvraag uit Winnipeg om niet minder dan 400 boererlarbeiders van den Protestantschen godsdienst. En ge- lijke aanvragen om Kafholieken en aan- vragen, waarbij de godsdienstige gezindte geen rol speelt, heeft hij evenzeer in zijn bezit, Groote pot 60 ct. Zeer groote pot fl.— K ,,Geen Goud zoo goed" g dagen na het afgeven van die toestem- mig daarvan gebruik is gemaakt. Aldus het artikel, waarvan thans door de Canadeesche regeering, het tweede d'eel van ,,terzij" af buiten werking is ge steld en waardoor aan het binnenkomen van gesteunde emigranten een einde is giemaakt. Van dit be si uit is dezer dagen bij het emigratiebureau voor Canada te Rotter dam bericht in'gekomen. Om welke reden de Canadeesche regeering daartoe is over- gegaan is niet bekend1, waarschijnlijk om i.mi ijiuibw muni'iii riTninr'nrnr ii ~imniTTim ,,Ik laat je daar een beeld van een ge- zichtje zien, tintelend van jeugd en le-- vensvreugde", riep hij uit, ,,en het eenige wat je wieet te zeggen is, dat de een af andere vandaal, dien ik idolgraag den nek zou omdraaien, met zij.n ellendig eten ge- morst heeft. Goeie Hemel, man, kijk eens naar dat meisje. Heb je ooit zoo iets gie- zden?" „Hm, niet kwaad." ,,Niet kwaad! Zie je dan niet, dat ze een wonder is?" Inderidaad bood' de photo wel eenigen grond voor Sam's geestdrift. Hij stelde voor een meisje in jachtkostuum, naast haar paard staande. Het was een mooi, jongensslank kind van een jaar of achttien, iets laniger dan de middelmaat en zij keek u aan met heldere, rustige ernstiige oogen. De hoekjes van haar mond ginigen wiat peinzend omlaag. Het was een snoeperig monidlje, maar Sam die de photo nauwikeurig bestudeerd had en zich zelf als uiterst deskundig beschouwde, meende dat het glimlachend nog liever zou zijn. In chocolade-letters stond onder de photo: ,,Een schoone dbchter van Nim- rod". Onder dezie di'ohterlijke ontiboezeming had naar alle waarschij'nlijkheid een na dere omsahrijving gestaan van ihet sujet, maar de heiligschennfende hand, die het blad had uitgescheurd', had ongeluikkig ook den onderstaanden tekst vernietigd. ,,Eenvoudig goddelijk", zeide Sam ge- roerd. „Hoe is dat vers van Tennyson over een rozefknop ook weer?" Tennyson toen ik op ,,De Zee- vogel" voer, was er een kerel, /die Penny- man heette „0, hou je mond! Is ze niet heerlij'k, Snert? En wat meer zegt blond. Denk je ook niet?" Snert krabde zich eens langs de kin. EEN ONDERZEEeR ZOElO De onderzeeer S 3, een zusterschip van de S 4 is Zaterdag tijdens een storm van een eskader afgedwaald. Het eskader was onderweg van Hampton roads naar de manoeuvres bij Guantaname op Cuba. Onderzeeers en andere vaartuigen zoeken de omgeving af. De onderzeeer fs—het laatst gezier on- geveer 100 mijl ten Zuiden van Kaap Hatteras. Nader wordt gemeld, dat de onder zeeer terecht is. DE STRIJD TEGEN DE ROOMSCH-KATHOLIEKEN IN MEXICO. De berichten, dat er een 500 ma* Mexicaansche troepen onder bevel van generaal Figuerroa in een hindlerlaag zijn gevallen, hun door katholieke opstande- limgen gespannen, vestigen schrijft de N. R. Crt, weer eens de aandacht op den GEZONDEN MEDEDEELTNGEl kdn iedereen krijQen. Inwrijven der pijnfijke ■jfekken H Ui f oplosslna die diep in de huid d brengf onmiddellijk ver. —Bij opothekprs en drogisten— Hij ovenwoog die dingen graag. ,.Of donkerzei hij. ..Idioot. Vertel me nou niet, dat ze geen blauwe oogten heeft". ..Misschien". gaf Snert aarzelend toe. ,,En heur haar zal goiudlblond zijn,. of misschien .ook heel lichtbruin". ,,Hoe kan ik idlat nu weten?" Snert", zei Sam. ,,Het eerste, wat ik in Engeland doe, is naar dat meisje zoe ken". ,,Dat is nogal gemiaikkelijlkSnert wees met zijn neuswarmertje naar den buiit. ,,Docihter van Niitnrod. }e neemt gewoon een telephooniboek en zoekt zijn adres op. Dan ben je ineens klaar". ,,Wat ben je toch practisch", zeide Sam vol bewondering. ,,Het lastige is alleen, dat die ouwe Nimrod wel buiten wonen zal. Het klinkt zoo sportief". ,,Ja", zei Snert. ,,Dat is wel zoo!" ,,Neen, het beste zal zijn, dat ik op- spoor, waaruit deze pthoto is gescheurd en dan het nummer opzoek om het onder- schrift te lezen". ,,Kan welmeende Snert. Blijkbaar had hij nu genoeg van dit onderwerp. Sam staarde droomerig naar het por tret. ,,Zie je dat putj.e in de bin, Snert? Goeie Hemel, wat zou ik dat meisje graag zien lachen!" Hij stopte het document weer weg en zuchtte: Lief d'e is heel wonderlijlk, Snert." De groote mond van den heer Tod- hunter vertoonde een sarcastische grijns. ,,Als je het leven zoo kent als i'k", zieide hij, ,.dan heb je liever een kop lekkere thee". (Wordt -vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 1