Hawdeltb«richttw. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Staat alles U tegen? vaardigen van valsche rijksdaalders aange- troffen, terwijl de twee valsche munters. de gebroeders W., op heeterdaad betrapt werden. Beiden zijn naar 't boofdbureau van politie overgebracht en ter beschikking der jostitie gesteld. Ongeveer twee maanden geleden zgo zij met hun bedrijf begonnen, dicb deuitgifoe dateerd pas van de laatste 14 dagen en beperkt zicb tot Amsterdam en de naaste omgjeving. DE TERECHTSTELLING TE CARDIFF. Daar de beweging ten gunste van DriscoIIi en Rowlands niets had uitgewerkt, zijn beiden Vrjjdagochtend om acht uur te Gardiff opgehangen. De dnizenden die Vrijdagochtend bij de gevangenis wachten op de mededeeling dat bet recht zgn loop had gehad, scbenen meerenieeis niet van bun schuld overtuigd. Van 's ochtends vgf uur af waren de men- schen komen toestroomen en er waren meer dan honderd p flitieagenten samengetrokken, om hen in bedwang te houden, die in drie cordons op eenigen afstand van elkaar op- gesteld waren. De Room3ch-katholieken en het Leger des Heils wisselden elkaar af bij bet voor- gaan van de menigte in gebed. Het Leger des Heils liet het gezang„Naerer, my God, to Thee" aanheffen. A lie mannen badden bet hoofd ontbloot en vele vrouwen snikten luid. Een werk- man en verscheidene vrouwen vielen flauw. Toen het uur van aehten naderde, verdub- belden de biddenden de vurigheid van hun gebeden. Daarna volgde een diepe stilte, waarin men duidelijk het klokje boven de poort van de gevangenis hoorde luiden, ten teeken dat het vonnis voltrokken wa-. Er werd „schande"geroepen en een deel van de menigte zong „The Wearing of the Green", het oude lersche rebellen- lied. Er werden vuisten gebald en uit dagende kreten geslaakt tegen de 7 M. hooge granieten muren van de gevangenis. Lang- zaam verspreidde zich daarop de menigte. Drie broers van Driscoll hadden voor de gevangenis gewacht en ffeden, toen de ken- nisgeving van de terechtstelling werd aan- geslagen in een auto weg. Er was ten hnize van de Driscolls een treurige familie- bgeenkomst, waarbij de mis gelezen werd. De moeder van Driscoll, een vrouw van 60 jaar was geheel overstelpt van verdriet. KAMER VAN KOOPH. EN FABRIEKEN VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN TE TER NEUZEN. V«rgaderLng op Zaterdag 28 Jamuari 1927, Voorzitter de heer J. A. van Roimpu. Afwezig wegems venhmdering door zaken de heeren I. A. Risseeuw en M. J. Oggel. Herkozen wordt tot voorzitter de heer J. A. van Rompu, tot voorzitter der afkleelinig groot- bedrijf de heer P. A. Neeteson, tot dienis plaats- vervamger de heer L. de Feijter-Huijssentot voorzitter der afdeeling kieinbedrijf de heer G. Stevens en tot diens p laatsve rvamger de heer U J. Oggel. Tot ledien van de financieele commissie wor- den henkozen de heeren P. A. Neeteson, M. J. Oggel en L. F. M. van Waesibergbe. Tot leden der commissie voor het hand el sr register de heeren I. A. Risseeuw, A. van de Walle en A. van 't Hoff. De vergaderimg is door den VOORZITTER gwpend met de volgende rede: Mijne Heeren, Overeenkomstig de goede gewoonte, wil ik, nu we weer voor de eerste maal in dezen nieu- w«n jaahkring vergaderd zijn, een woord van welko-m toeroepen en mijne voldoening uitdruk- ken, dat ik met alien, die op dieze plaats den voirigen jaarkrinig begonnen nog mag bijeen zijn. Oo-k heibben de periodieke venkiezingen die in het laatst van het vorig jaar plaats hadden- in de samenstelMng der Kamer geen verande- ring gebracht. Voor mijm persoon den kiezers dankende voor het vertrouwen waarmede zij mij opndeuw hebben vereerd, wenisch ik ook de andere heeren, die dat voorrecht met mij genoten en een rueuwe zittingsperiode zijn be gonnen, daarmede geluk. Ook wensch ik in het algemeen de leden, den Secretaris en het vender pensonieel der Kamer geluk bij den aamvang van het nieuwe jaar, en ik hoop, dat het u en de uwen, naar wensch moge gaan, zoowel bij de behartiging der za ken die ons hier bezig houden als in uwe par- ticuliere zaken en ondememinigen en ook in uw gezin. Ik hoop, dat ons de kraehten zuller worden gesdhonken om, als tot hiertoe onzen arbeid in het belang onzer landstreek, die onze voile belangstelling heeft, met ijver voort te zetten, en dat deze, onder Gods Z-egen, moge strekken tat het algemeen wel zijn van ons vaderland in het algemeen en van onze streek in het bijzon der. Economischen toestand. Overigens rust op mij den plicht een indruk - weer te geven over den economischen toestand in het bijzonder voor wat betreft het gebied onzer Kamer. Vele collega's van Kamers hebben zich voor mij reeds uitgesproken, en dan blijkt daaruit, dat de algemieene indruk, die ik, gelet op ver schillende teekenen had vehkregen vrijwel be- vestiigd wordt, dat er in het algemeen gespro- loen langzamerhand verbetering komt, al kan niet gezegd worden, dat de na-oorlogsche in- zdnking geheel is verdwenen en de toestand voor bepaalde bedrijven nog allerminst roos- kleurig is te noemen, en sommige industrieen steik lijden onder buitenlanscbe ooncurrenitie, terwijl dlaarentegen onze industrieen in het aoeken van uitvoergebieden bemoeilijkt worden door beschermende redden in het buitenland, aangezien de handelspolitiek der ons omrin- gende landen nog allerminist is ingericht over eenkomstig den „geest van Geneve". In dat verband moet het niet verwond-eren,, dat steeds meer en meer stemmien opgingen, die er bij de regeering op aandringen onze een- zijdige vrij handelspolitiek los te laten en b.v. door dubbeltarieven onze industrie tegen de maatregelen van het buitenland te bescher- men, want vooral als grenisbewoners weten wij het maar al te goed door maatregelen van het buitenland wordt cms normaal econo- misch leven in uitgroei tegengehouden; terwijl daarentegen ons land zijn deuren voor het bui tenland in bijn-a alle opzichten, wageniwijd open- aet, dikwijls ook weer tot nadeel onzer eigen oncfememingen. Wordt eenerzijds op het ne men van verweermiddelen aangedrongen, van andere zijde wordt aangevoerd, dat onze re geering de noodige wapens zou missen, om verdiedigend tegen de buitenlandsche tariefpo- litiek op te trfeden. Ik moet in dit opzicht be- scheidemheid betrachten, daar mij de gegevens ontbreken om dit vraagstuk in zijn geheel te overzien, doch meen in deze vertrouwen te moeten uitspreken in onze regeering, die daar- toe we-1 in de gelegenheid is, en die reeds blijk heeft gegeven in enkele bijzondere gevallen van koers te willen veranderen. -Ofschoon, het ook in on® gewest in enkele bedrijven wat beter begint te gaan dan voor- gaanrie jaren, zelfs met voldoeninig op uitbrei- diing wordt gewezen, zijn nog vele klachten ont- vaingen gelijkluid'end aan die van voorgaande jaren, n.l. te hooge productiekosten als1 gevolg van verschillerude social© wetten, die bovendien minder soepel worden toegepast, dan in het buitenland, en bovendien ook de nabijheid van een land met lage valuta, waar de loonen aan- zienlijk lager zijn dan in ons land. In sommige gevallen tracht mien tech concurrentiemogelijk- heid te scheppen idoor betere outil 1 age, en weet het verschil in de productiekosten daardoor eenigszins te nivelleeren, doch dit voordeel zal weer wordien verloren, zoodra de buitenland- sche concurrent zich op dezelfde manier instal- leert. Aangezien nog verschillende inlichtingen voor ons volledig overzicht ontbreken, verwijs ik voor de resultaten van verschillende takken van bedrijf naar het later uit te geven jaar- verslag, en zal mij thans in hoofdzaak tot al gemieene opm-erkingen bepalen. Uitkomsten van den landbouw. En dan moet worden geconstateerd, dat de uitkomsten van den 'landbouw, voor het gebied onizer Kamer van zoo groote beteekenis, in het afgeloopen jaar over het algemeen genomen beneden het middelmatige zijn gehleven. Vele landibouiwers zijn getroffen door de vemieling van hun oogst, door een hagelslag zooals wij dien nog niet heleefden. Gelukkig mag gecon stateerd worden, dat het liefdadig Nederland ten1 opzichte van verschillende dier slachtoffers voor wie de ramp een ru'ine zou geworden zijn, helpend is opgetreden. Na den hagelslag kwam echter d'e vele regen. Van een en ander was het gevolg, dat opibremgst, kwaliteit ei» de prijzen ten slotte geen gunstiig resultaat opleverden. Ook valt op de resultaten van de veeteelt niet te roemen, daar in verband met stdllen handel de prijzen niet hoog waren. Tuinbouw. In den tuinbouw, die zich thans in onze streek begint te ontwikkelen waren de uitkom sten mindier dan het voorgaande jaar. De kwa liteit van het fruit was ook niet te best. In die branch© zal men ook nog moeten leeren. Sorteeren en de wijze van verzenden laten nog te wenschen over hetgeen niet gunstig werkt op den naam onzer telers. Om in het goede spoor te komen zal meerdere uitbreiding noodig zijn, opdat men kan geraken tot het inrichten van eigen veilingen en niet meer afhankelijk is van die van elders, hetgeen met betrekkelijk hooge vervoerkosten gepaard gaat, terwijl men overigens1 van uit deze streek over verschillen de verkeersmiddelen beschikt voor snelle ver- zending naar Engeland, een groote afnemer van groenten en fruit. De werkloosheid. Uitbreiding van den tuinlbouiw, zou zeker voor een deel tegemoetkomen aan een kwaal, die onze streek in steeds sterkere mate teistert n.1. do werkloosheid. Werd tijdiens de oorlogsjaren alleen en in het bijzonder Ter Neuzen door werkloosheid getroffen,, wegens het stdlvallen van het haven-bed rijf, en wordt deze gemeente daardoor nog altijd zwaar ge- drukt, omdat het havenbedrijf zich onder de huidige om-standigheden nog niet voll-edig heeft kunnen herstellen, in de laatste jaren onder- vindt men dit euvel ook in toen-emende mate in de andere gemeenten onzer streek en moet men allerwege op mixidelen tot beteugeling van dit verschfjnsel bediacht zijn. Verschillende omstanidigheden zijn daarvan oorzaak. Eener- zijdls bestaat voor een deel der bevolking van enkele plaatsen, dat zich daarop vroeger toe- legde, geen gelegenheid meer om buiten hunn-e gemeente, buiten onze provincie, of in het bui tenland te gaan werken. Ik heb daarbij het oog op grondiwerkers en vakli-eden. In de twee- de plaats heeft men door gebrek aan werk- krachten tijdens den oorlog n-aar middelen ge- zocht om zich in den landibouw voor verschillen de werkzaaimhedlen met minder werklieden te behelpen, hetgeen een vermeerdering der land- bouwmachines en andere werkmethoden tenge- volge had, en die toestand heeft zich ook na den oorlog niet ten gunste van het aantal voor de landbouwbedrijven benoodigde werkkrach- ten gewijzigd. Ten d-erde deel ook on-s gew-est in de natuurlijke toeneming der bevolking van Nederland, had het ook zijn percentage in de 100.000 zi-elen die telken jare de bevolking vain Nederland vergrooten. Een „te veel" aan werkkrachten. En tegenover dat aJles ontstonden niet in voldoend© mate nieuwe bromnen die werkgele- gemhedd brachten. Daardoor ontsitond er in onze streek een „te veel" aan werkkrachten. Met betrekking hiertoe kan weiniig wordien ge- daan, men is daarvoor in zeer groote mate aan- gew-e-zen op het p-articulier initiatdef en ik kan dan ook alleen de hoop uitspreken, dat aan het hoofd van de nijverheidsinrichtingen die we be- zitten ondememende mannen staan. die, waar moigelijk, het indtiatief zullen nemen tot uit breiding van de te Sluiskil gevestigde cokes- fabriek hoorde ik diemaangaande goede geruch- ten en dat voorts ondememers voor het stichten van nieuwe fabrieken hun oog zullen laten vallen op Zeeuiwsoh-Vliaanderen. E-r is hier nog overvloed van zeer gunstig aan diep water en spoor gelegen terredn. Loop der bevolking. Overigens werd ik na dan jiaarsovergang ge troffen door een onwillekeurig verschijnsel, dat de minder gunstige toestanden van het weirknemersivraagstuk in ons geibded m.i. vol- doende teekenen. Het was n.l., toen ik uit de dagbladen kennis nam van den loop der be volking van verschillende gemeenten. En nu kwam het verschil in mijn geivoelens van nu en in het verleden. Vroeger verschafte ons een- stijigemd cijfer van het aantal iniwoners vol doening, omdat men daarin zag een teeken van welvaart. Nu is het anders, nu za-et men daar in een toeneming van de zorg, waar het met de werkloozen been moet en versch-aft juist die vermindering van bevolking voldoening, omdat zij de zorg venmindert en omdat zij over het algemeen het gevolg is van het groote aantal personen, dlat vertrokken is naar andere -*te- dem-, naar andere landen of andere werelddee- len, om te trachten een bestaan te vind-en, dat op bet oogenhlik voor alien die hier wenm ter plaatse niet is te verkrijgen. En dit verschijn- s-el zal zich zeer vermoedelijk in de naaste -toe- kornst no,g voordoen, aangezien onze regee ring in emigratie hetzij naar fabriekscentra, hetzij naar het buitenland ,,het" geneesmriddel schijnt te zien en d-it met de daarvoor inge- stelde organen op verschillende wijzen hevor- dert. Fabriekmatige vlasbewerking. Al zouden we het graag anders zien, mogen we onder dfeze omistandigheden den gang van zaken niet betreuren en moeten we het toe- ju-ichen, dat er ondememende lieden zijn, die trachten elders een bestaan te vinden in plaats van hier te blijven met het gevaar te worden een voorwerp van aanhoudenide zorg der arm4 besturen. In aanknooping aan dit verschijnsel breng ik in h-erinmering, dat de Kamer als een besluit van de laatste vergaderimg van het jaar 1926 in het afgeloopen jaar -bij de Regeering een over het algemeen in ons land -met voldoening is vernomen, doch, zooals ik toen aanstipte: bet was fataal voor het zeehavenbedrijf van Ter Neuzen, dat de aan het verdrag vastgekoppelde spe- ciale Belgische spoorwegtarieven, die het voor een gezond herstel van het havenbedrijf nco- dig heeft, weeAnaar een ver verschiet zag ver- schoven. Naar aanlekling van dat gebeuren zijn er bij de regeering stappen gedaan, om, in afwach- tinig van definitieve regelin-gen, maatregelen te treffen waardoor voor het verkeer op die haven de toestand zou worden genivelleerd. Uit hillij-kheidsoogpunt is daarvoor alles te zeggen. E-ene beslissin-g is d-aarov-er nog niet genomen: ik wil de hoop uitspreken, dat zij niet afwijizend moge zijn. Het is wel jammer, maar de lijst van teleur- stellingen is nog niet gesloten. Werd reeds op de staatsbegrooting -voor 1927 een post ver- wacht voor een ontworpen uitbreiding van de los- en laadgelegen- heden voor de zeevaart te Ter Neuzen, die echter uitgleef, na bet bezoek van d'en Mi- m-ster van Waterstaat en een over dit punt met dien- Mini-ster gehoudem conferent-ie he- stond alle hoop, dat die post dan toch niet op de hegrooting voor 1928 zou ontbreken. Dit is echter wel het geval, en haart v-er- wond-enng. Hieru.it vol-gt. dat on-ze aand'acht d-anrop nog s-teeds gevesti-gd moet bliiven. Een ander belang. waarop ook de -aand-acht van- den Minister bii vemi-euwing werd geves- tigd, wa.= d-e kanaalovergangem te Sa.s van Gent en Sl-uiskil, nl. -de zoozeer noodige electrische hediening der groote draaibruggen, die thans meermalen zoo lamg onen staan, dat bet verkeer lamigdurio- wordt -gestremd. en hoe d rnkker d-e vaart oo Gent wordt, hoe meer 'hin der van d-it euvel wordt ondervon-deni. Voor zoover on-s hekend is, leet^en -planoem voor die electrificatie geroed, doch wordif stardk-onnin-g gewn.cht on omderhand'elingen deswege met Belgle. waarvoor de tiid mw niet riin zou ziin. D-e vraag kan worden gesteld. of de Ned^rianids-che -staat zelf g-een roenimg ge- voelt deze voor bet verkeer dory Vla-and-eren- zoo on-gu-nstige verk-eerstoestand op te lossen. Een -amdier vraagstuk i:s in Zeouwseh-Vla'nTi- deren ook stork naar voren gebomen, nl. die der klompenindiiKtri©. welk bed.riif d-oor velen won-endo a an d° Oo=t- grens beoefend- wordt. er welv hedrilf Ook door de corcurrertie uit het buiten-lar,^ mot onid-ergariig hedlreigd wordt. Ook wvrvr ,f7iin- flia^tne is dp ?tPiitn der rp<?p,eT^rPlP• 'ni^p^opmpT). ^•nr vprlnidt, bp^aat P-T pen vrvvrniptvno~, fl-ovc industrio tegesmoet te komen. Ik hnrv,. f?;,p dan wat m-eer voldoenln-g zal krm-neri hiod°r dan d-e maatregelen gewomaen in h°t holn-n-e d-e,r xdasn'ndustrie. Ik wil ©r nog aan h°rinneren. dat bii d-e laatste herzie-ninkr van het tariof v-an inrvoerrenhfen d-oor de Kaimor iq geadvi- seerd ook d° klomoen nit hot hui-tenland aan ear m-voerrecht te on-derwemor r-' ter door de "Reeeerirg afgewezen. In- den stand van de kwestie kanaal Axelsche Sassing-Hulst kwam nog geen verandering, alleen kan mee- gedeeld worden dat, naar aanleddin-g van een schrijven van d-en Minister van Waterstaat, d-at^ eventueelen aan-leg ndet -zou kunnen ge- schied-en zonder een bijdrage van de betrokken streek, het bestuur der betrokken- vereeni-ginig den Minister van Waterstaat heeft gevraagd (daarbij in aanmerkimg nemende bedragen ge geven voor andere waterstaatswerken) of hij tot den aanleg bereid zou zijn, indien de be trokken streek met beh-ulp van^de provincie 10 bijdroegi Daarop is nog geem antwoord ontvangen. Met betrekking tot het verkeer op de haven van Ter Neuzen, kan ik aanstippen, dat dit o-mstandigheden in aanmerkin-g genomen, niet onbevredigend was. Met -inhegrip van de 38 stoomschepen met kolen voor Slui-skil kwamen met bestemmin-g voor Ter Neuzen binnen 248 zeeschepen, metende 170.830 netto registerton- nen tegen 335 schepen in het jaar te voren. Toen was dit aantal schepen echter sterk be- iruvloed door de kolen-staking in En-geland1, waarvan on-geveer 150 hier 1-edlig kwafnen om te bunkeren, zoodat de normale vaart dit jaar beter was. Toenemend was de aanvoer van stukgoedOren en er kwamen 63 schepen met steenkolen, tegen 16 in het jaar te voren. Het aantal houtschepen was ook 50 hooger, de sanvoer van pijp-aarde was vrijwel stationair, die van ijzer verduhlbeld. De uitvoer van steen-kolen was het afgeloo pen jaar veel geringer dan het jaar te voren, aangezien de schepen thans niet kwamen bun keren. Voo-r stuikgoederen en steen-soorten was deze vrijwel igelijk aan het j-aar te voren. De binnemscheepvaart was drufcker. E-r kwa men binnen 1969 schepen, tegen 1837 in het jaar te voren. De aianvoer van stukgoederen was zeer toegenomen, die van steenkolen en gehakken steen geringer, die van oesters en mass el en berlu id-end grooter. Ook de uitvoer was grooter. Er vertrokken nl. 2241 schepen, tegen 1706 in 1926. De grootste toeneming valt te constateeren in den uitvoer van stukgoed-eren en- natuursteen, ben-evens meststoffen en aairdappelen, welke laatste het afgeloopen s-eizoen in af-wijking met an-dere jaren in -beduidende partijen naar Holland1 werden verscheept. De uitvoer van «uLiira. uu. uoun strOQ was mjn(ler. en alles -met precies op wieltjes bleek te gaan, Tegelijk, aangezien de gegevens daarvoor in en -bovendren enkele gebreken aan het l.icht - kwamen, die zich bij elke nieuwe zaak voor- laatste pogin-g heeft aan-gewend am maatrege len te verkrijgen die konden strekken tot voor- komimg van al-geheel-e stopzetting der fabriek matige vlaislbewerking, hetgeen, sinds die be drijven, tijdens den'oorlog werden op-gericht, aan zoo vele handen werk gaf, doch welke, onbeschermd, d-e oon-currentie teigen Bel-gie niet kunnen doorstaan. Zooals bekenid, geeft -die pogin-g geleid tot het instellen eener Staatscommissie, die on- 1-an-gs aan den Minister van Binnenlandsche Zaken- en Landibouw haar rapport Iheeft u-itge- bracht. De verwaclitdngen die het werk dier ccimmissie v-cc-r de vlasfaihrieken zou heibben waren zooals in de oonferentie met d-en Minister van- Arbeid, Han-del en Nijverheid op Z-aterdag 29 October 1927 dezerzijds op grond van ter kennis gebomen feiten reed's is te ken- nen gegeven niet hoog gespannen. Uit het geen mij d-eeer dagen ter kennis kwam blijkt, dat dit alles-zinis is bevestiigd. De regeering ge- voelt er blijkens die mededeelin-g niets voor om op een of andere wijze de uitvoer van stroo- vlas naar het buitenland te belemmereni, n-och door een uitvoerverbod-, noch door een uit- voerrecht, en evenmin is zij gene-gen een teelt- premie toe te kennen per Hectare in het bin- nenland -bewerkt vlas, welke mi-ddelen waren genoem-d als kunn-ende strekken tot opfoeuring der vla%industrie. Zij is van oordeel voor de nog bes-taande groote fabrieke-n niets te kun nen dioen en beroept er zich voorts op, d'at die industrie in andere d-eeletn van on-s land, In Schouwem, in Noord-Brabant en in. het Noor- den van ons land, zich-zelf kan bedruip-en. De regeeringshulp voor de vlasindustrie bepaalt zich naar mij werd meegede-eld tot het instel len eener klein-e p-ermahenite ambtelijke vlas- commissie, welke de regeering bij voortduring zal kunnen a-dviseeren omtrent alles wat de vlasindustrie betreft, meer in het bijzonder in het Zudiden des lands. In deze commissie zijn benoemd de heeren Ir. H. A. Straatman, hoofdinspecteur van den Arbeid, Ir. Com. Stevens, rijksl-andbouwcon- sul-ent, en Meyer de Vries, rij'ksin-specteur voor de werkverschaffing in algemeenen d-ienst. Deze commissie schijnt ook in het bijzonder tot taak te zullen hebben het geven van voor- lichtinig aan- -de vlasisers omtrent d'e economi- sche inrichtin-g van hun bedrijf. Voorts wordt ook getracht invloed ten goede uit te oefen-en bij de P. Z. E. M. v-oor het verkrijgen van een lagerem, stroomprijs ten behoeve der vlasbe werking. Indien ik het goed heb ver-staan zou, indien gemeenten voorstellen deden om in den win ter vlasbewerking ter hand te nemen als middel tot werkversphaffing, overwogen worden of daaraan steun zou kun nen wordien verl-eand, doch zal daarbij rekeninig worden gehiouden met de financieele positie d-ef gemeenteni. Ofschoon dit wel oraze alge- meene belangstellin-g heeft, valt werkverschaf- finig niet onder de bemoeiingen der Kamer, da-ar dit -slechts bulpmiddelen zijn, met een tij- delijk karakter. We kunnen dit ongu-nstig resultaat van ons pogen betreuren, doch moeten er in berusten. Het ko-mt mij voor, dat onze middelen in deze voor het oogen-bliik zijn uitgeput. We hebben niets verzuimd wat o.i. de zaak waarvoor wij streden kon dienen, en hebben ons dus ni-ets te v-erwijten. De verantwoording voor den staat van zaken ten deze rust op de regeering. Na het verloop der vlas-kwestie te hebben gemetmoreerd, herinner ik er aan, in mijn vo rig jaaroverzicht te hebben gewezan op een rai-euw verschij-nsel, dat een bedrei-ging was voor de beetwortelsuikerindustrie, nl. de uitvoer van suikerbieten naar Frankrijk. Dat dit juiist gezien was -blijkt uit het vender verloop. Was die uitvoer toen nog van betrek kelijk weinig omvang, in het verloopen najaar is deze aanzienlijk toegenomen. Indi-en ik juist ben ingeldoht betrof de uitvoer alleen uit Zeeuwsch-Vlaanderen ongeveer 50 niillioen kilogram-men en werd van- een der Zeeuwsche eilan-den van een uitvoer van 10 millioen ge- sp-roken. Als men nagaat d-at een fabriek wel ke per etmaal 1 millioen Kg suikerbieten ver- werkt, daarvoor per etmaal 300 man in dienst heeft, kan men gemakkelijk berekenen h-oe groot de vermindering van werkgelegehheid in ons land is als gevolig van dien uitvoer, terwijl zij verdar drukt op de geheele campagne onizer nationale industrie, die door gemis aan de noodige suikerbieten een te korte campagne maakt en diaardoor duurder exploiteert. Het was zeker noodig de aandaoht der regeering op dit feit te wijzen, dat alleen een gevolg is van de zeer sterke bescherming die de Fran- sche beetwortelsuikerfa-brieken in bun land ge- naeten. Na deze minder bemoedi-gende omstandig- hed-en te hebben gereleveeid, meen ik een an der gelui-d te kunnen doen hooren omtrent een ander belang dat de voile belangstelling onzer Kamer had, nl. de betere verbinding van bet Westelij.k deel van Zeeuwscli-Vlaande-ren m-et h-et overig deel vain Nederland, door een verbeterden overzetdienst van yiissingen naar Bireskens v.v. door het in die vaart komen der -z.g. ferryboot. Het is wel jammer, dat, op het tijdstip van het gereedkomeu dezer groote overzetboot ook de aanlegplaatsen, die van rijkswege worden gem-aakt, en de aansluitingen te land te Bres- ken-s, nog ndet gereed waTen. Toen de boot gereed was, hebben Gedeputeerdie Staten ge- meend, dat deze zoodra mogelijk voor het ver keer moest worden benut, hetgeen vooral voor wat de haven te Breskens betreft, slechts ge- brekkig kon geschieden. Nu men dit toch deed, Gebrek aan eetlust Verstopping Slechte spijsvertering en alle voedingsstoornissen moeten spoedig zwichten voor. Foster's Maagpil- len, die uw geheele or- ganisme verkwikken. Foste r's Maagpillen Alom verkrijgbaar a f 0.65 per flacon. doen, kwamen critieken los, critieken waarvan men niet den indruk kon krijgen dat zij op- bouiwen bedoelden. Ik zal, in verband met een-e andere ambte lijke posi-ti-e, waardioor ik tot -die boot in nauw verband sta, over die critiek niet veel zeggen, doch wensch liever de toekomst te laten spre- ken. Al kon het uitoefenen van den dienst met die boot nog slechts gebrekkig plaats hebben, toch bl-eek reeds, welk een beteekenis zij, door haar laadcapaciteit, voor het verkeer had en ik ben overtuigd, dat dit ten voile tot zijn recht zal komen zoodra alle werken gereed zijn en men spoediig algemeen zal moeten erkennen -dat door het in de vaart komen dier motorveer- boot het verkeer tussch-en en Bres kens een -grooten stap voorwaarts is gekoimen. In mijn vorig overzicht heib ik oo-k breedvoe- rig mededeelin-g gedaan van de pogingen die, in medewerking van enkele gem-eentebesturen en corpora ties, waren aangewe-nd voor herstel van trein 1063 als sneltrein tussch-en Roosen- d-aal en Vli-sisingen, in het belang van het reizigersverkeer en postvervoer naar verschillende d-eelen van Zealand, spe- ciaal Zeeuwsch-Vlaanderen. Met genoegen hebben we kunnen constateeren dat het is ge- lukt, de spoorwegautoriteiten van het hierbij voor onze streek betrokken belang te oveir- tuigen en een voor onze belamgen gunstige be- sli-ssing is genomen, waarvan sedert den aan- vang van den zomerdienst de gemakken weer zijn omdervonden. Een andere zaak die ik het vorige jaar aan- stip-te, kwam intusschen tot beslissin-g, nl. de b-ehandeJin-g van het Nederlandsch-Belgisch verdrag door de Eerste Kamer, die dit om re- denen van staatsbelang meende te moeten ver- werpen. Het viel wel te bespeu-ren, dat dit dezelfde staten zijn opgenomen, vestdg ik de aandacht op de toeneming van de scheep-vaart naar de Axelsche Sassing. Daar kwamen in 1926 637 schepen, terwijl er 639 uitvoeren. Het afgeloopem jaar arriveerden er 839 sche pen en vertrokken 838, alzoo een toename van ongeveer 200 schepen. De sterkste toeneming vertoont de aanvoer van vlas enz. tot 389 schepen, en die van steen tot 39 schepen. Be- hou-dens een grootere uitvoer van aardappelen, tot 37 schepen, was deze s-tationnair. Het aantal ledtig vertrokken schepen steeg van 328 tot 492. Ik wil nog gewagen van een bloeiend be drijf, dat der N.V. Van Melle's Confectionery Works, waarvan het lid onzer Kamer de heer Van Melle een der directeuren is. Deze in- richting genoot het afgeloopen jaar ook de eer het bezoek van den Minister van Arbeid, Han del en Nijverheid die er zijne bewordering over uitsprak. Zij mag zich ook in toenemende mate in die belangstelling van het koopend publiek verheugen en kon haar omzet met nieuwe fabricaten uitbreiden, hetgeen hij voortduring ook aan vele handen werk verzekert. Ook de N.V. Ter Neuzensche Scheepsbouwe- rij al is zij in bet algemeen over -den gang van- zaken in de scheepsbouwwereld niet te- vreden gewaagd van bevred-igende uitkom sten. Zij heeft voortdurend werk door nieuw- bouw en rep-aratie. Ten slotte meen ik te kunnen constateeren, -dat d'e midd-en-stand de valuta-concurrentie uit het nab-urige Belgie vrijwel te boven is, dat bij tal van airtikeJen niet meer van een prijsver- schil kan gesproken worden-, waarmede ik eyenwel niet zeggen wil, dat de voorkeur voor het koopen in het buitenland over het alge meen nog niet is verdwenen. Voor de bouwbedrijven was het een hep a old slechte toestand. In de n-ieuiwbouw is eenige Te Ter Neuzen bij Firma A. van Overbeeke Leunis, Axelsohestraat en Westkolkstraat. 18 stilstand iingetreiden. Er is in de verste verte geen voldoende werk voor de in het gebied der Kamer aanwezige vakli'ed-en. Daaruit ontstaat dte toestand d-at ^werklooze iknech-ts als patroon optreden en bij openbare inschrijvingen mee- dingen tegen ongekend lagen prijs, met die be- doeling dan door zelf lange werkdagen te maken nog iets te verdienen, waartegen de patroons die personeel in dienst hebben, dat maar 8% uur mag werken en het standaard- loon geniet niet kunnen optomen. Ons werd ook nog 'n ander gevolg giesdgnaleerd van die in- derdaad te lage inschrijvingen, die in de eerste plaats het bouwbedrijf in het algemeen druk- ken, nl. dlat de leveranciers van bouwmateria- len er door lijden ingevolge uitgestelde beta- lingem. Wellicht dat men, dOor de slechte er- varingen, in dit opzicht eenigszins tot bezin- niinig zal komen. Met betrekking tot de werkzaamheden van het Hamdels register zij aangestipt, dat werden ingeschreven 70 zaken, terwijl 23 werden op- geheven. Op 31 December 1.1. was het laatste dossienmimmeir 1769. Eir werden 492 inlichtingen verstrekt, tegen 407 in 1926, terwijl werden afgegeven 1411 certificaten van oorspron-g of andere verkla- ringen, -tegen 1688 in het jaar te voren. Ik ben aan het slot van mijn overzicht em het weergeven mijner imdrukken. Ik dank u alien voor de wijze waarop ge mij, in het afge loopen jaar hebt gesteund, bij de leiding dezer Kamer, in het bijzonder de leden van het Bur- reau, met wie ik nauwer in aanraking kwam. Niet minder dank ik den Secretaris, die door de wijze waarop hij de te behandelen zaken voorbereidt en door grondig onderzoek van de te behandelen onderwerpen, mijn taak zoozeer vergemakkelijkt. Ook mij-n dank aan den ad- j-unct-secretaris voor zijn toewijding bij het verrichten der werkzaamheden voor de Kamer en de uitvoering der bepalingen betreffende het H an dels register (Applaus.) (Wordt vervolgd.) Rotterdam, 30 Jan. 1928. VEBMARKT. Aangevoerd werden 680 vette runderea 233 vette- en graskalveren, 893 schapew en lammeren en 1696 varkens. De noteering was als volgt: Koeien le kw. /1,02s tot 1,07s; 2e kw. 0,97* tot 0,85, 3e kw. /0,75 tot /0,65, Ossen le kw. 0,92 tot 0,97s 2e kw. /0,85 tot 0,753e kw. 0,65 tot /0,55; Kalveren le kw. /1,70 tot /1,8a, 2ekw. 1,55 tot 1,30 3e kw. 1,10 tot 0,95Schapen le kw. /0,68 tot 0,70; 2e kw. 0,65 tot 0,60 8e kw. 0,50 tot 0,45. Lammeren 0,75 tot 0,85Varkens le kw. 0,63 tot 0,65 2e kw. /0,61 tot 0,59; 3ekw. 0,57 tot 0,55 exportv. 0,54 tot 0,58 Vet vee en vette kalveren met redelgkem handel in eerste kwaliteiten tegen vaste pTgzen, overigens matigen omzet en af- wijkende prgzen. Schapen en lammeren met redelgken aanvoer en handel. Varkens eveneens met redelgken aanvoer en handel, goede kwaliteiten prijshoudend. BINNENLANDSCHE GRANEN. Tarwe wederom ruim aangebod en, flauw gestemd, lager verkocht, goede en aller- beste soorten 12,tot 13.50, overi gens naar kwaliteit 10,tot 10,85 Gerst Chevalier, 12,50 tot 13, Baver flauw gestemd, 10 tot 11, extra blanke daarboven. Erwten, kleine groene, prgshoudend, naar kwaliteit, 18,tot 26,50. Schokkers puike 34,tot 35,50, overigens naar kwaliteit 20,tot 33, rir e boonen raim aanbod, vaster ge- gtemd, 25,tot 36, zaai daarbovea. FIJNE ZADEN. Lgnzaadvoer /18,tot /20,Zaai- lgnzaad 24,tot 25,Br. Mos- terdzaad tot Blauwmaan- zaad 33,tot 34,Karwgzaad 33,tot 35,Koolzaad 21, tot 23,Kanariezaad 11,tot 12,50 Geel Mosterdzaad tot AARDAPFELEN. Zeeuwsche Blauwe 5.25 tot 6, Zeeuwsche Bonte 5.25 tot 6.—. Zeeuwsche Eigenheimers 5,75 tot /6, Brielsche Eigenheimers 6, tot 6,80. Red Star 5,tot 5,50. Bravo's 6 tot 6,60, Drielingen eigenheimers 4.25 tot 4.75. Drielingen bonte en bl. 3,tot 3,50. Industrie klei 4,20 tot 4,60. Alles per H,L. Aanvoer redelgk, vraag matig. VLAS. Aangevoerd: Blauwbloei 10600 E.G. 1.40 tot 2. Groningsch 16000 K G, 1.40 tot /1.85. Wit Zeeuwsch 1000 K.G. /1.20 tot 1.50. Holl. Geel 16400 K.G. 1,40 tot 2,-. Dauwroot 700 K.G. 1,20 tot 1.40. Handel vlug. Hulst, 30 Jan.^1928.' EIERVE1LING V. P. N. Aangevoerd 27000 stuks Kippeneleren 6,80. Eendeneieren 0,per 100 stuks. BOTER 1,60 tot 1,70 per K.G.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 3