ALGEMEEN NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 8175 Vry'dag 27 Januari 1928 68e Jaargang A89NNEMENTSPRMS: EEaSTE BLAD UITSLAG Aanbesteding. Jezus' gezondheid. BINNENUNO. BUITENLAND. Voor binnen Ter Neuzen f 1,40 per 3 maanaen Voor 't buitenland f 2,70 per 3 maanden franco Dlt blad verschllnt lederen Voor buiten Ter Neuzen fr. per post 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post /6.60 per jaar per post Abonnementen voor 't buitenland alleen bij vooruitbetaling. iHaaiKlajS', Woensdag- eim Vrijdagavond. van onzen Nieuwjaarswedstrijd. De uit slag van den wadstrijd is als volqt: le prijs: de heer A. VAN DEN BRUELE te Ter Neuzen. 2e prijs: de heer J. DE KRAKER Cz., Julianahoeve te Zaamslag. 3e prijs: de iheer S. JANSEN, te Axel, Magrette. Aan de volgende inzenders, wiier biljet het meest overeenstemde met den uiitslag, zal een boekwerk of een gratis albonne- «jent op ons blad, gedurende een half jaar, worden uitgereikt: C. WitteMiaas, Axel, Magrette. D. van Dixhoorn, Hoek, C 104. P. M. de Visser, Biervliet E 27. J. van Alten, Sluisikil. P. idle Vos, Othene D 57, en Abr. van Doeselaar, Ter Neuzen P 60. De prijizen liggen aan ons Bureau ter beschiikking of worden, op venzoek toege- zoaden. Burgemeester en Wethouders van PHILIPPINE, zullen op Donderdag 9 Pebruari 1928, des middags 12 uur, aanbesteden: Het onderhouden van de werken der Gemeente- haven gedurende 1928. Aanwijzing op den dag der aanbesteding voormiddags 10 uur. Bestekken verkrijgbaar ten Gemeente- huize tegen betaling van f 1,25, alsmede bij den Architect L. DE BRUIJNE teTer Neuzen, door wien nadere inlichtingen worden verstrekt. P. A. RAMMELOO, Burgemeester. GEIRNAERDT, Secretaris. Philippine, 4 Februari 1928. Onder dit misschien op het eerste en ook nog op het tweeide gezicht eenigszins vreemd aandoend opsc'hrift, heeft een in korten tijd beroemd geworden Duitsche scihrijver: Otto Bordhert, van wiens boek Der Goldigrund des Lebensbildes jesu" in de Duitsche oorspronkelijke uitgave reeds tienduizenden exemplaren zijn ge- plaatst, terwijl er ook in andere taien berwerkinigien of vertalingen van zijn vei> sohenen, een. hoofdstuk gesohreven, waar- in hij diuiidelijk laat uitkomen, dat 6r aan Jezus qezonctheid en naar het lichaam en naar de ziel niets heeft ontbroken. Mohammad was een ziekelijk persoon. Reeds dat hij een profetische roaping-ont- vimig stond niet los van ieen krankheid, en ook verderop is hij zijn-leven-lang ziek gelbleven naar geest en lic.haaip. De een noernt hem een epilepticus, de ander ziet in hem een hystericus: hoe het zij: gezond of ook maar norimaal was hij miet. En Boeddha maakt evenmin 'den indruk een gezond persoon te zijn geweest, veeleer was hij ieimand, wiens kraohten grooten deels waren uitgeput en vergaan. In de Evangelien vinden, wij er echter geen enikel spoor van, dat Jezus ooit ziek is geweeist. Bij Jezus' grootsten discipel, Paulus de eemige van jezus' jonge- re.ni, van wiens leven wij eenige meerdere bijzonderheden weten, vinden wij hier en daar sporen van ziekte en Mohaamslijden. Bijl Jezus echter niets van dat alles. En naast het onCbreken van berichten over een of andere zwakheid vinden wij ook nog tal van aanwijzinqen, die duiden op grdote kracht en taaie volhardmg, ook bij het doormaken van ontzaglijke vermoeie- nissen. Telkens en telkens wordt ons bij,voor beeld verzakerd, dat Jezus vroeg opstond. De laat eindigende dagen waren altijd weer vroeg beg on nenHier en daar staat venmeld, hoe Jezus al weer werkzaam was terwijl het nog nacht was En een doorwaaikte nacht in de stille eenzaam- heid op den berg volgde niet zelden op een dag, waarin de Heiland het zoo druix had gehad, dat zij geen tijd hadden ge- vonden om brood te eten, en waarop zdoveel hulpzoekenidle lijders hem omring den, dat zijn moeder en breeders, die hem wenschten te zien en te spreken, hem niet eens vermochten te bereiken. Er is op geweziein, hoe de groote rede- voering te Kapernaiim, die zoo noodlottig voor Jezus' lot is geworden, dat na het uitspireken daarvan vele discipelen terug- gingen en niet meer met hem w if d'en wan- delen (Joh. 6), gdhouden is onmiddellijk na een geheel doorwaakten nacht. En wie kan aan den Meester eenig spoor van ui'tgeputheid of vermoeienis bespeuren, als hij het verhoor ondergaat bij Pilatus, nadat hij zoo'n vreeselijken lijdensnacht vol van de aangiijipendste emoties en afmattendste pijnigingen en martelingen en verguizingen heeft doorstaan Er zou een heel lijiscje uit de evangelien kunnen wor den gegeven over doorwaakte nachten van Jiezus, en als de ..anderen" sliepen, bieef hij nog waken en bidden. Ook kan en moet er op worden gelet, hoe ontzaglijlk vermoeiend het leven van den Heere Jezus is geweest. Welke groote afstanden zijn door hem afgelegd, en dan in dat klimaat en over die mee- rendeels onbegaanlbare of in elk geval slecht begaanbare wegon! Men kan er onder meer op wijzen, en dat doet Bor- chert in zijn reeds genoemd boek dan ook met nadruk hoe Jezus bijvoorbeeld den zeer grooten afstand naar en van 1 yrus, geheel in het Noorden des lanidte, ja reeds ver buiten de grenzen, te voet heeift af gelegd, een weg over Libanon en Anti- Lfbanon, en dus met steile hellingen en groote dalingen, en dan van de zee ver binnenwaarts naar Cesarea Filippi, terwijl dan vandaar al weer spoadig de weg naar Galilea werd ipgeslagen. En d'at, nog eens, in die warme landstreek! Bovendien werden deze reizen nog dubbel ver- moeienid door de gesprekken, tijidens deze tocihten qevoerid, gesprekken, die altijd gingen over diepe en hooge onderwerpen, waarbij het innigste zieleleven was be- trokken. Men is in de gelegenheid ge weest om een van deze reizen heel nauw- keurig na te gaan: den tocht van Jericho naar Jeruzalem, een wandeling van wel zes uriem met een klimming gedurende dien tocht van een, duizend meter! En dan is het bovendien een weg zonder boomen en dus zonder schaduw met allerlei sdher- pe steenen,- onherbergzaaim, met slechts een pleisterplaats: de be'kende (ook heden ten dage ons nog aangewezen) ..heriberg" uit de gelijkenis van den barmhax^ge.n Samaritaan. Vlak voordat deze reis werd ondernomen,, had1 Jezus nog een blinde te Jericho genezen, en onmiddellijk na aankomst te Jeruzalem zat de Heiland al weer aan bij een feestmaal zonder de minste sporen aan den dag te leg gen van vermoeiienis! In alle opzichten tcont Hij ons dus wel het beeld van een bijkans on- vermoeilbaar persoon! Wil men die lichaamskracht van den Heiland nu nog beter zien en verstaan, dan zal men moeten letten op de groote onrustigheid van zijn heele leven, waar- mede zijn eigen groote zielerust wel een sterk contrast vormt. Heeft Jezus niet zelf gezegd, hoe de vossen holen hadden en de vogelen des hemels nesten. terwijl de Zoon des menschen geen plaats had om het hoofd neder te leggen? Vanaf den eersten dag, waarop Jezus Nazareth verliet, kon hij bijina zonder uitzonderinig dalkloos worden genoemd. Wilde men bier of daar eens ovexnachten, dan kwam het nog voor, dat zij hem niet ontvingen en hem dus geen plaatsje wilden afstaan voor zoo'n nacht ,,omdat zijn aangezicht was als reizen.de naar Jeruzalem". Het gasbvrije dak van de zusters van Lazarus heeft ongetwijfeld tot de uitzonideringen behoord. En daarom werd er ook niet zelden in de open lucht vernacbt, wat in die streken allesbchalve een genot mag he eten. Immers weten wij uit de latere lijdensgesdhiedenis, hoe de dienaren een kolen-vuurs hadden aangelegd om zich te kunnen wanmen, en als een wellicht1 wat verwerkelijkt Schriftgeleerde zijn voor- voornemen, te kennen geeft om Jezus te volgen, moest deze ook de waarschuwiing vernemen: dat de Zoon des menschen niet had om het hoofd n^der te leggen. Er zijn echter ook nog meer en andere bewijzen, voor de groote lichaamskradht van den Heiland? Zijn openbaar optre- den werd immers inigeleid met een verblijf van veertig dagen en nachten in een woestijn,, en ander voeid'sel was daar moeilijlk te vinden dan datgene, waarmede oclk de Dooper zich tevireden stelde: sprinkhanen en wilde homing. Elders komen plaatsen voor (in de geschidenis van d'e Samaritaansche bijvoorbeeld) waar we hooren, dat Jezus langen tijd geen voedsel tot zich mam, zelfs niet op de vriendehjke aansporing zijner discipe len. Hij toch had „een spijze om te eten, die „gij niet weet", sprak de Heiland. Duartegenover staat dan ook weer en is dit ook niet een bewijs van noeie en sterke gezondheid? dat Jezus kon sla- pen als hij wilde. Zeker, het is een bewijs van kinderlijk Godsbetrouwen, als er van hem wordt medegedeeld, dat hij sliep tijdens den storm op het meer, maar is het niet tegelijkertijd een bewijs van kracht em groote validiteit? Ja, Jezus slaapt dan zoo rustig en zoo vast, dat ook de huilende storm en het slimgerend scheepje hem niet kunnen wakker maken. Zoo'n slaap heeft men genoemd de ge- zo'mde vermoeidheid en de rust van een natuurkind. dat van zijn zenuwen absoluut geen last heeft. Daartegenover staat dan 66k weer, dat Jezus weet wakker te blij- ven als anderen telkens en telkens door slaap overmand worden! Hun geest mag gewillig zijin, hun lichaam is zoo zwak; bij jezus zijn en lichaam en geest beide enorm sterk. In het ge'heele leven van Jezus vindt men geen spoor van een zicihzelf sparen of in-acht-nemen. Met nadruk verklaart hij zich tegen het dragen van twee „rok- ken", alle luxe, alle overdaad wijst hij af. En nu geldt dit alles werkelijk niet al leen van de dagen, waarin het betrekkelijk alles ,,voor den wind" ging, neen, het geldt alles even,goad en evenzeer van jezus' lijdenstijd. Wie het woord ,,Geth- semane" noemt, geeft tevens reeds aan, hoe groot dit ziele- en lichaamslijden is goweest. Maar andanks dat alles houdt jezus het vol. Al die verhooren vlak ach- ter elkaar met al de in,spanninig, die daar- mede gepaard gaat jezus verdraagt ze niet alleen, maar komt er doorheen. Het is beikend, dat velen dikwijls de geeseling niet overleefden, Jezus doorstaat haar in nog onigeibroiken kracht. Zeker, eindelijk verlaat zijn kracht hem, maar hoe lang heeft dat niet geduurd! Jezus' sterk en gezond lichaam is een gewillig en be- kwaaim voertuig en werktuitg geweest voor zijn groote geestkracht. Want wij mogen van Jezus' gezondheid spreken in tweeerlei zin: Bij hem gold het Romeinsche ideaal van de „mens sana in corpore sano", een gezonde geest (ziel) in een gezond lichaam. Van Mohammed weten wij, dat hij een niet klein deel van zijn leven doorbracht buiten het daglicht. Hij zocht het don- ker op: Jezus daarentegen, wandelde in het licht. Van Hallucinaties is in zijn leven geen spoor, en van visioenen, slechts zel den. Geen enlkel moment van extase kan uit Jezus' leven worden genoemd, terwijl een man als Paulus aan de Corimthiers ge- tuigde, dat hij meer met tonioen sprak dan een van hen. Zeker kan het wel als een bewijs van de betrauwibaarheid onzer berichtaevimg worden aamgemerkt, dat van den Heiland dergelijke bewijzen van een verkeeren in extatischen toestand zelfs niet in de verte warden genomed. Maar wel was Jezus geest zoo sterk, dat deze steeds o-ver zijn lichaam heerschte, terwijl nimmer in zijn gedrag lets was op te merken, dat op dweperij of onnatuurlijikheid geleek. Over geld en geldswaarde spreekt Jezus nooit met verachting, al stelt hij den Mammon- dienst aan de kaak. "Het bekende gezafig versje, dat goud en zilver als slijk e" dat prac'ht en schoonheid der ijdelheid gelij'ken, zijn niet aan Tezus' woorden ontleend. Bij en onder alles bleef Jezus sober en nuchter. Van Bernard van Clairvaux woxdt verhaald, dat hij een langen weg langs het meer van Geneve had afigekigd, maar later beweerde niets van die zoo schoone natuur te hebben ge- zien, Jezus genoot van bloemen en v eg els als de Psalmist, die het ruime hemelrond Gods eer en heerlijkheid vertellen hoorde. En zoo was dan groote innerlijke rust zijn deel en kinderlijk vextrouwen. Terecht kan daarom in alle opzichten worden qe sproken van Jezus' gezondheid. zijn werkzaamheden heeft gesteld. Andere leden konden zich met deze be- schouwingen niet vereenigen. Zij meen- den dat, al zou de vaccinatie buiten deze grenzen liggen, de Minister, indien er voor de volksgezondheid onmiddellijk ge- vaar dreigt, gerechtigd en zelfs verplioht is met overscihrijding dier grenzen het ge- vaar te keeren. Of het handhaven van den vaccinatie-dwan'-' nu waarlijk zulk gevaar voor de volksgezondheid oolevert, achtten deze leden een zeer moeilijk te I jeantwoorden vraag, maar zij meenden. dat de in de eerste plaats aan het woord zijnde leden te weinig aandac'ht schenken aan de omstandig'heid, dat de bestaande wet idwingt tot vaccinatie, ook zelfs van kinderen van ouders, die dat gevaar aan- wezig achten, en dat in verband daar- mede, ook de mogelijkheid, dat het ge vaar ibestaat, reeds veel gewieht in de schaal legt. iDeze leden verklaarden geen gewetens- bezwaar tegen vaccinatie te hebben en zij erkenden het recht van den staat o,m in het algemeen belang tot vaccineeren te dwingen; voor hen is dus slechts de vraag of bij den tegenwoordigien stand der we- tenschap de vaccinatie een ernstig gevaar voor de gezondheid oplevert. En zoolanq naar een antwoord' op die vraag wordt gezocht, komt het bun niet onredelijk voor den dwang op te schorten. Waar vrijwel algemeen met nadruk ge- wezen werd op de groote belangien van de volksgezondheid, welke bij dit ontwerp ibetrokke'n waren, werd er van verschil- lende zijden op aanged'rongen, dat de re- geerinig in ieder geval zorg drage, dat bij hernieuwd optreden der gevreesde ziekte voldoend-e entstof aanwezig zij en vooral van goede kwaliteit. Deze laatste namelijk liet bij de jong- ste ziekteverschijnselen te Maastricht in vele gevallen te wenschen over. Ten slotte werd' er op aangedrongen, om de in art. 1 bedoelde overgangs- periode zoo kort mogelijik te maken. INGEZONDEN MEDEDEELINGE EERSTE KAMER. De vaccinatie. Verschenen is het voorloopig verslag inzaike het ontwerp tot wijziging en aan- vulling van de wettelijike bepalingen be- treffende de vaccinatie. Algemeene instemming vermocht dit wetsontwerp niet te vinden. Naar het oordeel van enikele leden kun nen zij, in wier oogen de vaccinatie ge- bleken is een zegen voor ons volk te zijn welke ons bewaard heeft voor een van de ontzettendste epidemieen, welke vroe- ger het mensclhdom teisterd'e, niet zonder bezorgdheid tegenover de strekking van dit ontwerp s'taan. Zij toch konden z:ch niet onttrekken aan den indruk, dat deze opschorting van de verplichting voor kin deren, en personeel, om niet dan gevac- cineerd de scholen binnen te treden. be- stemd is over te gaan in een definitieve ont'heffinig van die verplichting, hetzij dan uitdrukkelijik, hetzij in den vorm van voortgieizette verlengingen van tijdeli'lke maatregelen. Mocihten 's ministers motieven voor het voorstel niet liggen op het terrein der ge- wetensbezwaren en deze bewindsman in- derdaad in beginsel nog voorstanider zijn van de verplichting, omschreven in art. 17 der wet van 1872. dan zouden deze leden het op prijs stellen, dat de Minister dit openhartig zou verklaren, en mededeelen, waarom hij dan wel, am het mogelijike ge vaar, aan de vaccinatie veribonden, te be- zweren, het veel grootere gevaar, dat uit het niet-vaccineeren ontstaat, oproept. En in verband met deze vragen, ver- zochten deze leden bovendien en in elk geval een duidelijk antwoord op d'e vraag, wat er, naar 's ministers overtuigiing, ge durende den schorsingstermijn zou moe ten voorvallen, om, na afloop daarvan. de verplichting ex art. 17 weder in werking te doen treden, m.a.w. verlenrring onno,o- dig te doen achten. Naar het oord'eel derzelfde leden komt de Miniisffer door de indiening en yerdedi- ging van dit ontwerp wel deqelijk in strijd met zijn opvatting van de regeerings- verklarinq van 11 Maart _(C)26, neerge- ,nd in zijn, nota van 7/16 Februar: volqens welke de vaccinatie l,r>t bin ten civ qrenz'en, idie het zittend kaJbinet zich vock Het waarschuwingssignaal voor Uw licheam is de pijn. Vanneer Uwe zenuwen onraad nelden, dan is er iets niet in orde. De rheumatiek zii b.v. niet in Uwe zenuwen, maar de zenuwen geven die pijn aan. Het kwaad moet gezocht worden in de spieren. Deze veroorzai: bij beweging de pijn. Aspirin-Tabi tten geven dirJE opluchting. Zij I a ten het bloe:! sneller JSs de spieren stroomen en maken ze weder buigzaam. Lit V er op, dat U de echte Aapiiin-Tableit".! verkiiigt, kenbaar asn het „Bayer"- krais en den oranje band. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. o ■^Q-55-AO-5Qct.p./j> pond. nVDCUWE EG BE PTS TABAKS-FABRiE KEH Prij« 75 cts. Weiger namaak of losse tabletten. 6 STAATSLEENING 1923 B. De Minister van Financien maakt in de St.-Crt. beikend. dat op 1 April 1928 wor den, afloslbaar gesteld alle niet-uitgelote schulidibekentenissen der 6 Staatslee- ning 1923 B. ONDERSCHEI DING VOOR DEN RIJ KSTELEGR A AFDI ENST. De Volkenibond heeft voor het zijnent- wege te bouwen station voor draadlooze telefonische en telegrafische uitzendingen als Nedferlandsclh expert benoemd Dr. Ir. N. Koomans, hoofdingenieur der tele- grafie te 's Gravenhage. In verband hiermede zal de heer Koo mans zich dezer dagen naar Geneve be- geven,. DE ERUPTIE VAN DEN KRAKATAU. Bij ihet Departement van Kolonien is van den Gouverneur-Generaal van Ne- derlandscih-Indie telegrafisch bericht ont- vangien, dat in verband met d'e verhoogde werking van den vulkaan ICrakatau in het belang van een snelle berichtgeving voor het geval een vloedgolf mocht op treden, door de genie een radio-station wordt ingericht op Lang-eilan.d, gelegen onmiddeliijk ten Noorden van het eiland' Kraiketau en een tweede op Pasaroean, dat vrij hoog en veilig gelegen is op de kusit van Bantam. Het onderdistricts,hoofd van Pasaroean is door een, direct Oost- waarts over hoog gelegen terrein loopen- ,de telefoonlijn verbonden met de hoofd- plaats Serang. WETTELIJKE REGELING VAN DE WERKLOOSHEIDS- VERZEKERING. De Minister van, Arbeid, Handel en Nijverhedd, de heer J. R. Slotemaker de Bruin,e, heeft aan den Hoogen Raad van Arbeid geschrewen: Gelijik uwen raad bekend is, heb ik mij bij de behamd'eling van de begrooting van mijn departement voor 1928 bereid ver- klaard, een voorstel in zake wettelij.kie regeling van de werkloosheidsve rzekering voor te bereiden. In de gedachtenwiisselinig, die toen plaats vond, ging men uit van de onder"- stelling, dlat ook de werkgevers zullen bij- dragen in de kosten van de verzekering, en van de wensche 1 ij kh#iddat de verze kering via de werkioozenkassen der ver- eenigingen van arbeiders behouden blijft. Bij de overweging van deze ged'achten treden aanstonds drie praioalabele vragen op den voorgrond, n.L: I. Inidien, naast verplichte premielbe- taling door alle werkgevers voor alle in hun dienst zijnde arbeiders, de vrijwillig- heiid1 inzake de toetreding tot de werkioo zenkassen der vakorganisaties geihand- haafd blijft, zullen de werkgevers bijdra- gen ook voor arbeiders, die niet tegen we,rklooshei,d verzekerd zijn. Is zoodanige regeling te aanvaarden II. Aan welke organen kan het iunen van de premien van de werkgevers het doelmatigst worden opgedragen III. Wordt langs dezen weg in vol- doen.de mate bereikt, dat het aantal ver- zekerden zich belangrijk zal uitbreiden, welk doel met een wettelijke regeling mede wordt nanestreefd Ik zou het bijzonder op prijs stellen, in dien ik omtrent bovenstaanid'e vragen het oordeel van uwen raad zou mogen ver nemen. DE KINDERPOSTZEGELS EN -BR.I EFK AARTEN Volgens de voorloopige o- "'aven be- draagt de winst op de van 15 December tot en met 15 dezer verkochte kinder post- zegels ruim f 120.500, dat is onqeveer f 12.000 meer dan verleden jaar. De winst geimaakt op de kinderbrief- kaarten, kan, op ongeveer f 9500 worden geselhat, hetgeen aanzienlijk meer is dan verleden jaar. In tataal is dus ten buhceve van de. kinderbescherming ongeveer f-130.000 bijeengebracht, en naar schatting kan on geveer f 20.000 meer dan verleden j?.-,r in verdeelimg gebracht worden. De cijfers van de oplbrengsten van de zeqels van td'e vorige jaren waren: 1924 '25 pl.m. f 52.000, 'l925-'26 pl.m. f 75.000. 1926—'27 pl.m. f 108.000. HET VRAAGSTUK VAN EUPEN—MALMeDY. Naar men uit Brussel meldt, wordt er den 15den Februari te Mechelen. op ini- tiatief van de Vlaamsch-Nationalistische partijafdeeling alidaar, een volksvergade- rimg gehoudleni onder het voorzitterschap der adivokaten De Braibandere en Muys, met het doel ,,te protesteeren tegen de reohtsverkrachtingen welke zoowel in EupenMalmedy als in Vlaanderen wor den gepleegd en tegen d'e jacht op de priesters die hun nationaal gevoel, krach- tens het elementairste natuurrecht niet kunnen nodh willen verlooclhenen". Naast verse heidene Vlamingen zal ook door Charles Libert, voorzitter van den Heimatbund, te Malmedy, of J. Dekottay- Cremer, voorzitter van den Boerenlbond te Malmedy, op deze vergad'ering worden ge sproken. KNOEIERIJEN VAN EEN VROUWELIJKE STAATS- SECRETARIS. Mrs. Florence Knapp, de eerste vrou- welijke secretaris van den staat New- York wordt wegens knoeierijen in haar COURANT MenwKMMHMnfi* y V--: 'J-;/; J -■ L V,j fBISO-BMI aaaKii M| nBj i 11 -ibt

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 1