SEMENBDE BERICHTEN. Smetten bij Kinderen PUROL die gevalleri de beschikking over het noo- dige hulpmateriaal te krijgen ware. Heit is te hopen, dat meerderen onder de burgerlijike bcvolking, zidh geroepen zullen gevoelen, oun ziicih ten bate van het algemeen, de noodige kermis en voor- lichting te laten bijbrenigen, want ook in zake ongevallen, evengoed als in finan- cieelen zin, heeft bet: ,,wie spoedig helpt, helpt diubbel" zijne beteielkenis. Colligite fragmenta, ne pereant. Evenals reeds in bijna alle landen ge- schied is, worden door eenige liefhebbers van folklore en dialecten hier te lamde stappen gedaan, om te komen tot het in bet leven roepen van een Nederlandsch tijdischrift, waarin de oude giebraiken, die zoowel vroeger als tihans noig in het volks- leven worteJen, maar, waarvag, tenge- volge van allerhanide omstanidigheden reeds veel verloren is gegaan, in woord en schrift vast te leggen. Maar niet alleen vastleggen en verza- melen van deze brokken, welke als uiitin- gen van een rijk volksleven uit vroegere tijden te beschouwen zijn, en ooik werke- lijik als zoodanig beschouwd moeten wor den, maar ook de gedachte, dat deze ge- heel of gedeeltelijk uitgestorven uitingen, weer aaijleiding zullen geven tot nieuw leven in stad en land, en het hare kunnen bijldragen tot een verfrisscibing en ver- fraaiing van de volkscultuur, heeft eeniige personen aanleiding gegeven, tot het op- rich ten vaneen tijdscbrift, dat in dien geest zal werken. Oude Volksliederen, ook gewestelijke tbans gedoemd tot vergetelheiid te gera- ken, volksspelen, volksdansen en geibrui- ken bij de wisseling der jaargetijden, bij kermissen, doop, bruiloften, enz. zullen daarin verzameld en voor bet nageslacht vastgelegd worden. Ne pereant. Opdat 3* niet verloren ziouden gaan. En veel, dat eens deel uitmaakte van den rijken taalschat eener bepaalde streek, zal er deel van blijven uitmaken, als het eemmaal vastgelegd zal zijn. Het programma, dat ontwifckeld wordt, omvat: 1. dialecten, in dicht en proza, uitdrukkingen, spreekwoorden, verouder- de woorden en wat verder tot deze ru- briek mag behooren; 2. namenstudien, familie- en geslachts- naanen, scheldnamen, plaatsnamen, namen van gebouwen van allerlei aard; 3., volksliederert, volksdansen, spel- en kinderliederen; 4. folklore, gewoomten, gebruiken, sagen, legenden, bijgeloovigheden, op- sciiriften, raadsels en ten slotte levens- schetsen van personen, die zich in vroe gere, zoowel als in den tegenwoordigen tijd over hun daden naam hebben gei- maakt in verband met de streek hunner inwoning en meer andere zaken, die met de folklore en de dialecten in nauw ver band staan. Dat nu is het doel, hetwelk het in wor ding zijnde tijdscihrift zich voor oogen stelt. Ook voor onze streek is het van belang, weshalve wij het wenschelijik oordeelen, er de aandacht op te vestigen en de lief- hebbers en beoefenaren van dezen tak van wetenschap uitnoodigen zich met een der oprichters in verbinding te willen stellen. Het adres is: Admiraal de Ruyterweg 473 111 Amst erdam W e st SELZAETE. Men is thans met het bouwen van de spoorbrug over het kanaal GentTer Neuzen zoo ver gevorderd, dat men dit jaar in de maand Mei de brug in gebruik denkt te kunnen nemen. Vroeger lag op dezelfde plaats een spoorbrug, doch deze werd door de Duitscbers ,,opgeblazen", waarna ze haar deden springen. Over deze brug zal het verkeer per spoor dan weer kunnen plaats hebben van Eecloo, Selzaete enzoovoorts, naar Lokeren, Aalst en verder. Ook voor den oorlog gescbiedde zulks, terwijl men tot nu steeds den omweg over Gent moet maken. Zoowel het personen als goede- renvervoer zal dus dit jaar worden her- steld, hetgeen van zeer groot belang is voor Noord Belgie. Op een nader te bepalen datum in de maand Mei zal de brag worden geopend. welke opening zal gepaard gaan met feestelijkbeden. We vernemen, dat reeds eenige dag en een troep zigeuners, van sta d naar stad, dorp en gehudht treikt, opgiei'aagd door de Belgische politie, die de zwer- vers als 't ware niet uit het oog verliest. Te Oost Eecloo en Ertvelde hebben ze door handige trucjes tal van slacht- offers gemaakt. O.a. werden bij winkeliers groote be- stellingen gedaan, terwijl de lamdbouwers werden bezocht voor voeder voor paar- den enzoovoorts, hetgeen door de zwer- vers te ikoop werd gevraagd. Betaald werd weinig of niets, terwijl. daar waar men niet kon „koopen", bedreigingen werden geuit. Velen, die eenigszins be- vreesd waren voor den troep werden bet slachtoffer. De politie deed1 reeds enkele onderzoekingen in de woonwagens, waar versclhillende goederen in beslag moeten zijn genomen. De ikan® is niet uitgesloten, dat men ook Zeeuwsch-Vlaanderen met een bezoek ..vereert", docb ook de Nederlandscbe politie is verwittigd en houdt een oogje in 't zeil. Maandag zwierven de zigeuners naibij de grens van Sas van Gent. EEN TUWELIERSWINKEL LEEGGESTOLEN. Zondagmiddag is te Rotterdam een inbraak gepleegd, welke zoowel door de wijze, waarop de dieven hun slag hebben voorbereid, als door de groote van den buit tot de zeldzaamheden behoort. In pand 20 aan den Binnenweg is ge- vestigd een filiaal van de juwelierszaak van de firma A. Siebel Ir. Zondagmiddag omstreeks 4 uur heeft de filiaalbouder met vrouw en kind zijn boven den winkel INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Gebruik bij ontstoken of roode huid en het het allerbeste geneesmiddel, en dat is Doos 30 ct. gielegen woning verlaten. Hij moet, om buiten te komen, door den winkel gaan. Op dat oogenblik was er nog niets ver- dachts te bespeuren. Tagen half zes is de bewoonster van de tweede etagie, een bejaarde dame, uitge- gaan om naar de kerk te gaan. Ook zij moet, om buiten te komen, door den win kel. Toen zij in den winkel kwam, zag zij, dat dlaar alias overlhoop was geihaald. Enkele sieraden lagen iplatgetrapt op deft grond en verder waren alle vitrines en de uitstalling leeg gehaald. De dame beeft dadelij'k de politie gewaarschuwd, en deze heeft terstond een onderzoek ingesteld. Daaruit is het volgende gebleken: Ac'hter den winkel is een kantoor ge- legen en een muur van ongeveer 30 centi meter dikte scbeidt dit kantoor van een opslagplaats van meel, welke in bet aan- grenzende pand is gevestigid. Tegen deze tusschenmuur zijn zakken met meel opgeslagen. Nu is gebleken, dat de dieven in deze stapels zakken, een nesbje haden gebouwd, door een aantal zakken te venplaatsen. In dit nestje zit men, voor een ieder in het pa'fchuis ver- borgien, vlak tegen den tusschenmuur. In dezen muur hebben zij een gat ge- hakt, dat groot genoeg is, om een vol- wassen man door te laten. De politie veronderstelt, dat de dieven die heel wat tijld noodig-gehad moeten hebben, om bet gat in den muur te breken zich ge- durende een groot aantal weken, iederen Zaterdagmiddag in het pakhuis hebben laten insluiten; om dan, als de gelegen- heid gunstig was, den muur te bewerken. Langzamerband is het hun gelukt, op een plaats dezen muur dunner en dunner te maken, totdat dan einidelijk; Zondag middag, het doorhakken van het laatste sbukje, de voorbereidingien, tot den groo- ten diefstal heeft voltooid en zij naar bin- nen konden gaan. Ook in een anderen muur, welke de afsoheiding vormt, met een sigarenmake- rij, bleek op die manier een gat te zijn ge- maikt. Voor zoover men beeft kunnen nag aan, is daar niets gestolen. De waarde van de gestolen sieraden aan het maken van een inventarisatie is men nog beizig bedraagt rond f 40.000. Bovendien is uit de kassa een bedrag van f 300 a f 400 gestolen. De dieven hebben met bun buit, ver- moedelijk evenals zij .dit na het verrieh- ten van hun voorbereidende werkzaam- beden altijd hebben gedaan, de meelop- slagplaats verlaten, door een acbterdeur, welke met een veiligheidsslot is gesloten, wat men van binnen uit gemakkelijk kon openen. De firma Sibel is tegien inbraak ver- zekerd. EEN VREESELIIK DRAMA. Maanidagmiddag lomstreeks half vier heeft zich op de brug van het Konings- plein tegenover den Heiligeweg te Am sterdam in enkele oogenblikiken een vree- selijk drama afnespeeld. Volgens de verklaring van een oogge- tuige stonden op dat oogeniblik een jonge- man en een 20jarig meisje op de brug te praten. Daar bun woordemwisseling in het geheel niet heftig was en niets er op duiidde, dat de jongieman en het meisje twist hadden, sloegen de voorbijigangers geen aandacht aan het gevaar. Plotseling echter haalde de man uit zijn jaszak een revolver te voorschijn en loste daarmee twee schoten op het meisje. Het eerste scbot trof het meisje, dat zich om- wenidde en blijkbaar vlucbten Wilde, in den rechter bovenarm. Onmiddellijk daarop, nog voor omstanders dit hadden kunnen verlbinderen, loste de man een tweede scbot, dat ditmaal beter doel trof en het meisje deed ineenzaikken. De dader keerde daarna bet wapen tegen zich zelf. Een derde scbot ldonk en de man stortte eveneens neer. IJlings toe- geschoten politieagenten bielden de groote menigte die zich onmiddellijk op de plek des onheils bad verzameld, op een afstand en belastten zich met het transport van de beide lichamen naar het politiebureau aan den Singel, dat zich in de onmiddel- lijke naibijlbeid bevindt. Het meisje leefde nog, toen het er bin- nengedragen werd. De tweede kogel bleek haar in den rug vlak onder het recbterischouderblad te zijn gedrongen en den longtop te hebben doorboord. Zij gaf eenig bloed op en overleed na enkele mi- nuiten zonder nog tot het bewustzijn te zijn teruggekeerd. De naam van het ver- moorde meisje, dat in de Nes woonde en zonder beroep was, luidde Truus Glab- beek. De d'ader, een vier- en twintigjarigie Italiaansche beeldemaker, genaamd Nardi Domenico, die eveneens in de Nes woon de, bleek geen letsel bekomen, maar door die, hevige emotie het bewustzijn verloren te hebben.. Men moest er voorloopig van af zien hem aan een verhoor te onderwerpen. Omtrent de motieven, die de man voor zijn daad heeft gelhad, tast men nog in het duister. De op hem bevonden papieren geven daaromtrent geen opheldering. Vermoed wordt echter, dat men hier met een liefdesbistorie te doen heeft. EEN AUTO GESTOLEN. Ten nadeele van den aannemer A. D., uit Hilligersberg, is, toen deze op een bruiloftsfeest aan de Persoonslhaven te Rotterdam was, iemanid er met zijn Ford- auto vandoor gegaan. Het is een grijize wagietn, met 4 zitplaatsen, en genummerd B 474. De commissaris van politie in de vijfde afdeeling, bureau Nassaukade, ver- zoekt hun, die eenige inlichtingen hierom- trent kunnen geven, zich op zijn bureau te melden. GEVAARLIJKE HOND. Te Herpt is een 3jarig zoontje van den beer C. v. Grevenbroek door een hond aangevallen, die het jongetje de lappen vleesch als t ware uit den hals beet. In levensgevaarlijken toiestand is het knaapje opgenomen. De bond is doodgescboten. ANALPHABEET TEGEN WIL EN DANK. Een oud mannetje komt het post kantoor binnen; hij komt zijn rente halern. En triomfantelijk doet hij, want in plaats van bet kruisje, dat hij al zoo dikwijls gezet beeft, z:et hij nu zijn naam. „Ja", zegt hij trotsch, ,,dat heb ik van mijn kleinizoontje geleerd". Och arme, de teJeurstelling was groot. Men vertrouwdle het niet: dat kruisje, dat was bij, en niet die andere met een onder- teekening. Neen, de zaak wais niet in orde, hij moest naar buis om papieren of geboorte-akte te halen om zicb te legiti me eren. Als Ze nu maar gelooven, dat hij ge- boren is! Historisch. j (Hbl.) EEN SPOOKHUIS IN HUIZEN. Een naclhit hadden de nieuwe huurders te Huizen in die woning geslapen, den volgenden dag verlieten zij het huis reeds weer om naar de oude woning terug te keeren. Een tweede bewoner bood zich aan en precies hetzelfde geburde; overbaast ver- liet ooik deze het bewuste pereeel omdat hetspookte: de vorige bewoner, eenigen tijd geleden gestorven, kwam 's nacbts terug. Gevolghet leegstaande huis is niet te verhuren. Een strop voor den eige- naar, die al een belooning gaf aan hen, die een naeht in 't' huis wilden blijven. De belooning is hij kwijt, in het huis ge- beurde natuurlijk niets wonderbaarlijks. Maar de woning hlijft leeg Staan! Wij scbrijven 1928! BRUTALE DIEFSTAL. Aan bet postkantoor te Neede heeft een zeer bratale diefstal plaats gehad. Een vrouw was aan den idlaar aanwezigen les- senaar bezig een giro-biljet in te vullen. Toen ze hiermede niet vlot kon opscbie- ten, bood een heer in grijze jas haar hulp aan. Terwijl deze bet hiljet invulde, zond hij de vrouw naar het loket om een post- zegel te koopen en onderwijl maakte hij zich uit de voeten met medeneming van de portemonnaie met inboud, welke die vrouw op dlen lessenaar bad laten ligoen. Onmiddellijk werd aangifte gedaan bij de politie, doch tot nog toe zonder resul tant. ONTPLOFFING IN EEN. POSTKANTOOR. Naar het Leeuw. Nbl. meldt, is in de bestellerskamer van het postkantoor te Leeuwarden plotseling de inboud van een doos, die zich tusschen de andere post bevond en er uiterlijk even onscbuldig uitzag als deze:, onfcploft. Een muur werd bescbadigd1, doch persoonlijke ongelukken deden zicb niet voor. Bij onderzoek bleek de doos patronen te bevatten. Daar het natuurlijk strong verboden is dergelijke gievaarlijfce zaken" de post ter verzending aan te bieden, zal dit muisje voor den afzender nog wel een staartje hebben. RUW WEER OP HET HOLLANDSCH DIEP. Vorige week Donderdagochtenid stak uit 't Zuidwesten plotseling op het Hol- landscb Diep een hevige storm op, welke de golven boog opjoeg. Een motoribeurtscbip werd op 'n zand- bank geworpen, doch kwam om half elf, door het opkomend water, weer vlot. Versoheidene sleepbooten moesten met hun sleepem de haven van Willemstad in- loopen of keeren in de ricbting van de Dordsche Kil. VAN DEN EEN EN ARM IN DEN ANDEREN. De politie zocbt den laatsten tijd een persoon uit Elshout, die veriblijf hield te Brassel, verdacbt van verduistering van een bedrag van f 600. Het kwam de politie ter oore, dat de giazocbte te Drunen in bet buwelijk zou tred'en. De brigade- commandant der rijksveldwaclht en de brigadier stelden zich verdekt bij de kerk op en juist toen de braidstoet de kerk verliet, rukten zij den argeloozen bruide- gom van den arm zijner braid weg en was hij aan „den arm" der wet overge- leverd. HAVENARB.EI DER TE ROTTERDAM DOOR AUTOBUS DOODGEREDEN. Vrijidagmorgen te half acht is de 58jadge havenarbeider C. K. te Rotter dam op den Breeden Hilledijk overreden door een autobus, welke voor een andere autobus moest uitwijken en dlaardoor op het trottoir terecht kwam. De man werd 25 meter meegesleurd en was onmiddellijk dood. Tegen den bestuurder van de autobus is proces-verbaal opgemaakt. LUXE-AUTO BIJ ARNHEM IN BRAND GEVLOGEN. Vrijdagavond omstreeks acht uur is een luxe-auto, waarin de heer A. I. van Asselt, directeur van de Handelsvereeni- giing ,,Rijnland", Paul Krugerstraat te Arnhem, was gezfeten, komenide uit de ricbting Apeldoorn op den Apeldoorn- sclhen weg nabij de begraafplaats Mos- kowa, ongeveer op een afstand van een uur loop en van Arnhem, door tot nog toe onbekende oorzaak in brand gevlogen. De bestuurder schijnt uit de auto te zijn gesprongen. Toen eenige miilitairen de plaats pas- seerden, vonden zij den heer v. d. A. in bewusteloozen toestand langs den weg ligen, terwijl de auto in lichte laaie stonid. Onmiddellijk werd de brandweer uit Arnhem en de geneeskundige dienst ont- boden, Met een motorspuit werd de branid geblusdht. De heer Van der A. werd, nog altijd in bewusteloozen toe- stand1 ver.keerende, naar Arnhem ver- voerd. s Avonds te half elf was hij nog niet bij kennds. DRONKEN PATIeNTEN. Een versclhijinisel, dat in de Russische ziekenihuizen, en speciaal in die te St. Petersiburg, nog al schijnt voor te komen, isdronkenschap onlder de patienten. Het Peterbungscbe gemeente- bestuur heeft tbans besloten, bier een stokje voor te steken. Om te beginnen zal een scherpe controle worden inge steld op de eet- en drinkwaren, die be- zoekers voor patienten medebrengen, ter wijl voorts bepaald is, dat patienten, die zicb aan dronkenschap scbuld'ig makien, ongeacbt hun toestand, uit bet ziekenlhuis zuflen worden ontslagen. WEER STORM EN STRENGE VORST IN HET OOSTEN. In New-York en omgeving wintert het opnisuw. Een man is reeds doodgevroren, terwijl er verder tal van kleine ongeluk ken zijn voorgekomen, tengevolge van de glaidheid. Een storm teistende Zaterdag de Oost- kust, waardoor de groote Oceaanstoomers belangrijke vertraging hebben en ver- scbeidene kleinere kustvaartuigen in ge vaar verkeeren en om hulp vragen. De masten en het tuigage zijn bedekt door dikke ij slag en. De temperatuur was Zaterdag 18 gra- den Faihrenheit vorst en men verwacht, dat het nog kouder zal worden. EEN HOTEL-AVONTUUR IN BERLIJN. Twee Rotterdammers, oom en neef, die voor bun zaken regelmatig in Berlijn moeten zijn, hebben daar de vorige week, in het hotel, waarin zij gedurende een reeks van jaren gewoon zijn hun intrek te nemen, een avontuur beleefd, dat geluk- kigerwijze goed is afgeloopen, maar dat een zeer onaangename zijde bad kunnen hebben inidien het toeval den beiden hee- ren niet gunstig was geweest. Op een avond omstreeks 7 uur terug- keerende van hun beslommeringen, bega- ven de beide Rotterdammers zicb naar hun learners. Een familielid, idiat zich in de hal van het hotel bevond, verzocht den jongste bij hem te komen, maar deze ant- woordde, dat hij zijn banden zoo vol had met post, een portefeuille enjz., dat hij eerst mee moest naar hun kamers. Dlaar gekomen, verzoc'ht hij den oom de ideur te openen, omdat hij geen hand vrij had. De deur bleek niet op slot te zijn en toen het licbt "was opgedraaid, zagen zij midden in de kamer een keurig gekleed heer staan met lakscboenen, slob- kousen, glace hanidscboenen enz., die den beeren goeden miiddag zeide en den oom vroeg, of deze mister Smith uit Londen was, „Icb warte scbon teine halbe Stunde". Neen, mister Smith was het niet. Welke kamer moet u hebben? Nummer 215 zei de gast. Dit is 202, antwoordde de oom. Entsehuldigen Sie, zei de deftige meneer, dan ben ik blijkbaar in de ver- keeride kamer. En daarmede wilde de relatie van minister Smith heengaan. De jongste Rotterdammer had intus- scben bemerkt, dat zijn koffers niet meer op hun plaats stonden en hij beduidde den ongenooden gast, dat deze toclh beter even kon wachten. Wiie heeft u in deze kamer gelaten, was de vraag. Het ka- mermeisje, luidde het antwoord. Geroe- pen, onitkende deze dit echter ten stellig- ste. De hufskneciht bleek evenmin den meneer te hebben binnenigelaten en deze maakte opnieuiw aanstalten om het terrein te verlaten. Weer verlhinderde de neef dit. Het kamermeisje had den huisinspec- teur gewaarschuwd en deze nam dien man mee naar een andere kamer. Bij onder zoek bleek de necessaire van den neef, waarin zich o.m. een parel, een gouden dasspeld, gouden hemdknoopen, een gou den potlood enz. bevonden, verdwenen. Het kamermeisje had gezien, dat de man op den gang aan zijn slobkousen knutselde en het gestolene werd teraig- gevonden onder den ganglooper. De politie was gewaarschuwd. De agent die kwam, haaldie zijn revolver te voor schijn en gelastte: handen op. Bij fouil- leering vond men op den dief geen wa- pens, waarvoor ieder bang was geweest, voonal omdat de man steeds de handen •in zijn zakken hield. Het personeel had ziicb dan ook steeds acbter den man op- gesteld. Miaar uit elken zak kwam een souvenir: een breekij'zer, loopers, een dievenlantaarn, een gouden horloge, nog een gouden horloge, enz. enz., benevens een looper, waarmede alle kamers te openen bleken. De betreffende poliitiecommissaris be- tuigde den volgendien .dag den beiden Nederlanders zijn dank, en meende, dat zij van gieluk mocbten spreken, tezamen boven te zijftjekomen. Was de oom, een man op leeftijd, alleen gekomen, dan zou de dief hem ongetwijfeld b.v. met het groote breekijzer, dat men den volgenden dag nog onder den ganglooper vond, hebben neergeslagen. Want deze hotel- dief, die het in verband met het uiterlijk van den neef niet geraden scheen te heb ben gevondein, een vecbtpartij te begin nen, was een recidivist, hoofd van een inbrekersbemde, een man dien men zocbt, als verdacbt van ongeveer twintig in- braken. De Berlijinsche relaties van mister Smith uit Londen" zal men, indien men ze toevallig in zijn kamer vindt, met eenig waintrouwen moeten bejegenen. ONTZETTENDE VERWAAR- LOOZING VAN KINDEREN. Te Coventry zijn twee woonwagen- bewoners elk tot zes weken gevangenis- straf veroordeeld, omdat zij hun vijf kin deren onverzorgd in een plaggenhut op bet open veld hadden acbtergelaten. Als ,,toezicht" was er slecbts een meisje van 13 jaar, dat een maand lang zonder hulp over de omgelukkige wichten moest moe- deren. De kinderen waren ten slotte ontzetitend vervuild! een hunner moest naar het ziekenhuis worden overgebracht en aldaar geopereerd, ten einde zijn leven te redden. DOOR EEN OLIFANT VERPLETTERD. In de buurt van Takengon (in de Alas- landeniklaagde de bevoiking erover, dat een eenzame mannetjes olifant, waar- schijnlijk een uitgestootene, zich in den omtrek opbield en buitengewoon woest was. Een officier en een drietaJ marechaus- sees trokken er op uit en na lang zoeken werd bet spoor van den olifant gevon- den. Toen het dier zelf ontdiekt was, zag men met een groot exemplaar van het mannelijk geslacbt te doen te hebben met een slagtand. Voorzichtig werd het dier met een grooten boog omisingeld. Een van de militairen, de Ambonees j Kollewai, waagde zich tot op enkele me ters acbter het beest en zocbt juist een goede, kwetsbare plek om zijn doodelijk scbot te lossen toen idie olifant zicb om- keerde, op den militair afvloog en voor- dat deze den tijd had om te vlucbten of te schieten, werd hij door den kolossus ver- pletterd. Zijn kameraden snelden toe en vonden slecbts het opengescheurde ont- zielde lichaam van den soldaat. De man laat een vrouw met eenige kinderen acbter. DE VROEGERE SCHOONMOEDER NAM WRAAK. Toen Zaterdag te Riga een jongeman voor de tweedie maal in het huwelijik trad en met zijn braid voor bet altaar knielde, sprong opeens een bedelares naar voren en wierp bruid en bruidegom een hoeveel- beid zwavelzuur in het gelaat, waardoor beiden voor hun leven verminkt zijn. De scbuldige was niemand anders idan de voormaligie scboenmoeder van den man, die aldus diens hertrouwen wilde verhin- deren. Om ongemerkt te kunnen nade- ren, had zij zicb als bedelares vermomd. Alvorens de politie de daderes kon pak- ken, was zij door de omstanders reeds halfdood geslagen. In het ziekenhuis is het verminkte jongie paar desondanks door den priestec in het huwelijik verbon- den. MUITERIJ IN EEN ENGELSCH- INDISCHE GEVANGENIS. In de gevangenis te Allahabad zijn honderd gevangenen aan het muiten ge slagen. Zij deden een aanval op den cipier en sneden den directeur den neus af. Andere bewaarders snelden te hulp en verstrooiiden de muiters, die daarop een toevlucbt op het dak zochten. Nadat zij hier tweemaal tevergeefs gesommeerd waren, om zich over te geven, vuurden de bewaarders. Een muiter werd gedood en zestien werden gewond. Ten slotte werd men den gevangenen baas, maar ook eenige bewaarders liepen kwetsuren op. EEN HELIUMBRON ONTDEKT. Op bet terrein van de Opel-fabrieken te Riisselsheim is een heete bron ontdekt en tevens werd in een kloof van 600 meters diepte beliumgas waargenomen. Onderzoekingen worden ingesteld door het geologische instituut, van de tech- nische hoogieschool te Darmstadt. Van dit onderzoek en van de vraag of de ex ploitable loonend zal zijn, zal bet afhan- gen of de Opel-fabrieken de bron zullen exploiteeren, Heliumgas is kostbaar en wordt wegens zijn onbrandbaarheid gebrufkt voor luchtsohepen. Het is de eerste maal, dat dit gas in Europa wordt aange trof fen. ZADEN VAN TWINTIG EEUWEN. Na omstreeks 2000 (weUicht zelfs 2400) jaar bedlolven te hdbben gelegen is een pas-ontdefct Etraskisch graf bij Targuinia, niet ver van Civita Veccbia, zijn zaden van versclhillende bloemen, die werden uitgezaaid, tbans voortreffelijk opge- komen. Botanisten, wien men" bet resultaat liet zien, hebben verklaard, dat de bloemen behooren tot een soort, die nog tegen- woordig in sommige deelen van Klein- Azie voorkomt. Daarmee wordt weUicht tegelijk de tbeorie gestaafd, dat de Etrus- kers oorspronkelij'k uit die streken zijn giekomen. BIJ VERGISSING VERGIF GEDRONKEN. Terwijl hij in zijn apotheek te Dundalk, in het graafscbap Louth, Maandagavond bezig was, geneesmiddelen .te mengen, dronk dr. Charles MacDonnell. de ge- neeskundiige ambtenaar voor de tuiber- culose-bestrijding in zijn graafscbap, bij vergissinig een glas water waarin strych- ndnen was opgelost. Hij is Vrijdag ge storven, MILLIOEN ENiDRO OM VAN EEN DAG. Bij een bezoek aan het huis zijner schoonouders in het dorpje La Chapelle Vieille Forest (Bourgondie) ontdekte een Parijsch taxi-chauffeur, Gerveau, in een hoek van een booizolder drie oude, onder stof bedolven schilderijen. Zijn 83jarige schoonvader deelde hem mede, dat zijn moeder die dingen een hal ve eeuw geleden cadeau had gekregen vain een Bretonsch edelman bij wien zij had gaddend. Noch zij moch hijzelf hecht- te er waarde aan. Gerveau maakte de schilderijen schoon en ontdekte, dat een voorstelde „Ceres omringd door mooie jonge meisjes' en de signatuur .Tiziano (Titiaan) droeg. Plaatselijke ..experts schatten de waarde op 6 a 10 millioen fr.! Er werd familieraad gehouden en beslo ten dat Cerveaiu den Titiaan aan het Lou vre te koop zou bieden. Ook werd na tuurlijk reeds besproken, hoe de millioe- nen te verdeelen en waarvoor al dat geld te bested'en. Toen dit geregeld was, ver- trobken Ceryeau en zijn vrouw naar Parijs. Echte experts werden er bij gehaald. En och arm! De Titiaan bleek een goed- geslaagd dertigcents-oleografietje uit vroeger tijd te zijn, waarop eenvoudig de naam Tiziano was aangeibraebt. i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 3