Vrouwenhanden PUiROL BUITENLAND. DE WOLGA-BOOTMAN, de wonderschoone film, die DE WOLGA-BOOTMAN l£^tlZONDEN MEDEDEEL1NG1V welke huishoudelijke arbeid verrichten, blijven zacht, gaaf en blank door Doos 30-60-90, Tube 80 ct- comunisten aan de Boven-Digoelen diit? Kapitein Becking moest dus tot de com munisten zeggen of doen zeggen, dat zij niet tot arbeid waien verplicht. Ddt is matuurlijik geschiedt; intusschen paste men een ander systeem toe om de mannen tot aribeid te bewegen. Hun toelage voor levensmiddelen was per dag f 0,72; men bepaalde dat zij f 0,42 zouden krijgen, en bovendien f 0,30 voor 'hen die wild en werken. Een ,,lokmiddel" om misdadige elementen deze kwalificatie is van de Regeering te brengen aan den arbeid voor hun eigeA belang en voordeel. Het bompje spek waarmee men jeugdige rat ten belaagt. Naar de strenge regelen der wet had het bestuur (vertegenwoondigd door ka pitein Becking) over deze geinterneerden even veel, of even weinig, zeggenschap als b.v. een controleur op Java over vol- komen vrije liaden. Dus bespra'k kapi tein Becking dit bij de inspectie van Mei met den gouverneur. Hij wenschte enkele urgente maatregelen in te voeren. De gouverneur gang met dit plan accoord en gaf kapitein Becking de opdracht, voor een en ander een ontwerp te maken en dit naar Ambon te zenden. Het ontwerp ging naar Ambon; daar men niet kon wiachten op de goedkeuring werd het al dadelij'k ingevoerd; echter zonder straf- bepaling. De eexstvolgende post bracht het bericht, dat het bestuur van Ambon het ontwerp voor de keur ongeschikt had bevonden. Intusschen had men vandaar geen beter ontwerp gezonden. Denhalve vroeg kapitein Becking om vervanging door een ander. Dit geschiedde tegen medio Julii. Intusschen deed zich de gaba-kwestie voor. In principe was vastgesteld, dat voortaan aan militairen en geinterneer den geene gepelde rijist doc'h gaba (niet ontbolstende rijist) zou warden verstfekt. Men kon dan dagelijks, al naar de be- hoefte, de gaba ontbolsteren; de geinter neerden konden dit doen in rijstblokken. Men vergde dus niets onredelijks van de geinterneerden, Het rijstblok is een na- tionaal instrument; er zit poezie in het stampen der padi, en dit heeft nationale zangen gei'nspireerd. Toen kwam de ©erste zending gaba. Het was de gewoonte, dat de dwangar- beiders de voor de geinterneerden bestem- de levensmiddelen bradhten tot op de brug over de kali tusschen de beide neder- zettingen. Daar werden zij neexgelegd en afgehaald door de geinterneerden, die ze dan 30 of 40 M. verder naar hunne loodsen brachten. Aldus geschiedde den 14en of 15en Juli ook met de gaba. Des namiddags om 5 uur werd bericht, dat de geinterneerden de afhaling der levens middelen ihadden gestaakt; zij lieten de zalkken gaba op de brug liggen. Terwijl kapitein Becking nabij de brug stand liep een der communisten langs hem en spuwde naar hem. De dader werd gearresteerid en direct weggevoerd. In tusschen was het gebeurde van veel be lang; communisten hadden geweigerd hun levensmiddelen te vervoeren, waren daartoe giedwongen, waarbij twee onwil- ligen wenden gearresteerd. Dit alles werd onmididellijik per radio aan het bestuur te Ambon medegedeeld. Dit antwoordde reeds denzelfden dag. Het bevatte de mediedeeling voor kapitein Becking: dat men (voor de geinterneerden) moest sta- iken met de verstrekking van gaba; en de toezegging: dat de betrokken ambtenaar van Ambon den 24en Juli zelf aan de Boven-Digoel zou komen met vijftig zak- ken gepelde rijist voor de geinterneerden. Men begrijpt welke uitwerking de be- kendwordiing van dit hoogst dwaze be richt aan de Boven-Digoel had. Want het kon niet geheim blijven. De twee gearresteerde communistische weigeraars moesten weer op vrije voeten worden ge- steld, konden dus niet worden gestraft. Kapitein Becking heeft, nadat het bekenid was, dat de twee weigeraars moesten worden vrijgelaten, en dat de resident met 50 zakken gepelde rijist zou arriveeren, telegrafisch zijn verzoek om ontslag dat reeds per post was verzonden her- haal'd. Hij kon onmogelijk longer zoo werken. Dus kregen de communisten gepelde rijst, en de militairen gaba. Niet vele Hollanders zullen dit relaas van hetgeen aan de Boven-Digoel is ge- schied kunnen lezen zonder nu en 'dan de vuist te ballen. Wij alien die odk hier weer zien op welke manier ons bewind naar buiten op- treedt, ©n hoe het met den dag afneemt in de wijize kracht welke vooral in een Oostersch land onmisbaar is, wij mogen ons troosten met de gedacihte, dat er an- idere tijden zullen komen. Vermoedelijk zullen wij nog meerdere kaakslagen heb- ben te incasseeren voor de groote restau- ratie begint en Holland zich zal ontwor- stelen aan den geest van defaitisme en verwording welke thans domineert. Zoo denkenid aan hetgeen thans mogelijk is tot groote schade aan den Hollandschen naam, mogen wij ons het goede woorld herinneren, ook dit zal voorbij gaan. HET KANAAL ANTWERREN^GENT. De conclusies der commissie belast met ihet bestudeeren van het kanaalplan Ant- werpen'Gent worden in sommige Ant- werpsche bladen nogal fel beknibbeld en meestal onivoldoende geheeten. Het door de commissie voorgestelde trace gaande van de zoogenaamde ,,Draaiende Sluis bij Antwerpen, tot het kanaal van Ter Neuzen, halfweg tusschen Gent en de INGEZONDEN MED EDEELINGEN. een episode weergeeft zich afspelende tijdens de Kussische revolutie, die te zien geeft een spel van zuivere menschelijicheid en ontzaglijk lijden, gei'nspireerd door het lied BURU4KI, het lied van de Wolha-scheepstrekkers liep in ons land het eerst in het grootsche theater Tusschinski te Amsterdam, voor voile, reeds dagen te voren uitverkochte zalen. De directie van het Concert- en Bioscoopgebouw alhier heeft zich voor Ter Neuzen het ver- tooningsrecht van dit belangwekkende meesterwerk verzekerd, waarmede zij hare steeds interessante series films vervolgt. begint hier te loopen a.s. Zmerdagavond te 6V2 uur. Het is te verwachten dat de liefhebbers ook thans weer in grooten getale zullen opkomen om van de vertooning van deze schoone film te genieten, en dat, om teleurstelling te voorkomen, plaatsbespreking is aan te raden. ss-:r - De belaniistellenden uit de gemeenten ZAAMSLAG en AXEL kunnen na afloop der vertooning met de laatste tram terugkeeren, zoodat zij op ge- makkelijke wijze in de gelegenheid worden gesteld die vertooning bij te wonen. Bij voldoende deelname zal weder een autobus naar HOEK rijden. Nederlanidsche grens zou, zegt de Nep tune", het huidige traject Antwerpen Gent, voor de binmenscheepvaart met 31 K.M. verikorten, maar het houdt in het geheel geen rekening met het eigenlijke idioel dat met de uitvoering van dit plan diende te worden beoogid; het totstand- komen van een maritiemen waterweg waaxdoor het mogelijk zou worden vroeg of laiat, Antwerpen met zijn natuurlijke voorhaven Zeebrugge te verbinden. Z00- lang deze verbinding niet is verwezenlijkt is het nut dat Zeebrugge voor Antwerpen oplevent zoowat hetzelfde als dat van de Kruisschanssluis zonder kanaaldok. De .Neptune" herinnert vervolgens nogmaals aan het plan van den Belgischen generaal ide Selliers de Moranville waarbij betoogd wondt dat de venbetering der Schelde- passen op den duur toch geen gelijken tred kan houden met de eischen van de moderne sdheepvaart, dat de geul van Bath, de bocht bij Austruweel enz. be- stendige gevaren zijn voor deze scheep- vaart en er geheel op Belgisch grond- giebied, een waterweg tusschen Antwer pen en de zee dient te komen die toegang verleent aan scihepen met 10 meter diep- gang en meer. BELGIe EN FRANKRIJK. Het gaat met de onidenhandelingen tus schen Belgie en Frankrijk over een han- delsverdrag nog altijd niet naar wensch en naar de Brusselsche corresp. van het Hbl., zoudien volgens de ,,Vingtieme Sie- cle" de onderhandelingen feitelijlk weer eens zijn afgebroken. De Belgen kun nen het met hun Fransche vrienden over een bevredigende regleling van de econo- mische betrekkingen maar niet eens wor den. Sedert 1892 berustten de commer- cieele betrekkingen tusschen beide landen niet op een handelsverdrag maar slechts op een modus vivendi. Een inaand na den wapensitilstand zegde Frankrijik zelfs den te voren van kracht zijnden modus viven di op, die Belgie het Fransche minimum douanetarief toestond. Onder een nieu- we tijdelijke regeling, die fcelkens ver- nieuwd werd subkelde men voort. In Mei 1923 echter kwam er eindelijk een handelsverdrag tot standdat echter in Feibruari 1924 door de Belgische Ka- mer met 95 teg'en 79 stemmen werd ver- worpen als te ongunstig voor Belgie. Deze verwerping gaf aanlei'din" tot den val van het kabinet—Theunis (in het tele gram van Zaterdagmorgen werd gespro- ken van dien val enkele maanden ge- leiden, bedoeld was natuurlijk enkele jaren geleden). De heer Jasoar werd als zondcbok uit het ministerie verwijiderd en Theunis vonmde een nieuw kabinet met den heer Hymans, diie tihanis wederom minister van buitenlandsche zaken is en het ook nu met Frankrijk niet eens kan worden. Het vorige jaar waren nieuwle onderhande lingen over een handelsverdrag begon- nen, waarbij het ontwerp van het intus schen bekrachtigde nieuwe Fransche douanetarief als grondslag diende. Op dit tarief werd van Belgische zijde zeer sclherpe critiek geoefend. Tegenover de zeer protectionistische bedoelingen van Frankrijk ver.keerde Belgie in een ongun- stige positie en vele belangen in Belgie acbtten zich door het nieuwe Fransche tarief bedreigd. Het van zekere zijde in Belgie gepropageerde denkbeeld van een tolune met Frankrijk vond dian ook weinig instemiming. Naar thans blijkt is men bij de gevoer- de onderhandelingen niet verder geko- men: de partijen Staan nog lijnrecht tegen over elikander. Vermoedelijk zullen spoe- dig door den heer Hymans mediedeelin- <cj'6ii worlden cfGda-sn over den stand d6r besprekingen. Na de ervaringen van 1924 zal men in het Belgische departement van buiten landsche zaken wel wat voorzichtiger zijn gewordenvoor een tweede maal zal men zich niet wagen aan een voor- loopig accoord, dat door het parlement miogelijlk wederom niet zal worden be- krachtigd. En zoo sohijnt men dus weer op een' dood punt te zijn gekomen. DE POKKEN. Verleden week zijn er volgens de offi- cieele statistiek, niet minder dan 398 nieu we gevallen van pokken in Engeland en \Vales aangegeven. Dit was een ver- meerderinig met 123 gevallen in verge- lijking met de week die daaraan vooraf- ging en waarin reeds het hoogste totaal sedert ruim tien maanden was voorgeko- men. Het ergst is het graafschap Yorkshire (W. Reding) geteisterd met 87 gevallen, dan volgen Durhamshire met 71 gevallen en Monmouthshire met 57 gevallen. Verleden week is er geen enkele pa tient bezweken. VERDERE DALING VAN HET GEBOORTECIJFER. In 1927 is het geboortecijfer in Enge land) en Wales tot het laagste cijfer n.l. 16.70 per duizend inwoners per jaar, ge- daald zoolang de statistiek bijgehouden is. In 1926 was het nog 17.72 geweest. Het sterftecijfex daalde ook nag iets van 12.46 op 12.35 per jaar, maar in deze vex- houding zullen de geboorteoverschotten in 1933 opgehoudien hebben te bestaan. VROEGER FRANSCH BEZIT AAN EEN DUITSCHER IN CONCESSIE GEGEVEN? De Matin" meldt, dat de sovjet-regee- ring voornemens is bet tijdens de bolsje- wistische revolutie in beslag genomen Fransche industrie- en mijngebied van Makejewka bij wijize van concessie af te staan aan een Duitsch induistrieel, die word't gesteund door een Amerikaansche qrolap. Het blad dringt erop aan, dat de Fransche regeering daartegen zal prote- steeren te Moskou, Washington en Ber lin. DE STEVIGING VAN DE DEUTSCHE REPUBLIEK Hoewel het uiterlijik dikwijls andersom lijkt, kan men zeggen, schrijft die N. R. Crt., dat de republikeinsche instellingen in het nieuwe Duitsche rijk steeds vaster wortel schieten. Dit is niet het mimst het gevolg van de aniti-republikeinsohe actie van de partijen van rechts. Zij mafcen, dat de krachten die over de republiek waken, gestadig op hun hoede blijven en, na bijna een jaar aan het bewind te zijn geweest, wor.dit de tegenwoordige regee ring scoalitie er aldoor duidelijker aan herinnerid, dat zij alleen op ihet kussen zal blijven, zoo lang het centrum met zijn sterken repulblikeinschen vleugel voor medewerking te vinden is. Marx, de rijkskanselier en leider der centrum-partij, staat onder sclherpe con- trole van de democratische elementen wier leidens Wirth en Stegerwald, den man van de •katholieke vakbewegimg, zijn en, als het oogenblik mochit aanbreken, dat Marx te kiezien zou krijgen tusschen hamdlhaving van de regeeringscoalitie en van de eenheid van zijn eigen partij, dan is het niet twijfelachtig, dat hij die laatste boven de eerste zou stellen. De manoeu vres die het centrum totdusver verricht heeft om in de regeering te blijven en voor vele stoutigiheden van rechts de 00gen te sluiten. hebben hun reden in de scihoolwet. Het centrum heeft als katho lieke partij bij deze wet overwegende confessioneele belangen. Maar wanneer zij eenmaal, na veel geplooi en geschik vooral met die volkspartij, in veiliige ha ven aangeland zal zijn, kan men ver wachten, dat het politieke aspect veran- dert. Dan zal het centrum haar coalitie- genooten van rechts kradhtiger op de vingers kunnien tikken, wanneer zij dln- gen doen die tegen den geest van de de mocratische republiek indruischen. In den laatsten tijd hebben wij voor- beelden van opstandighfeid gezien onider de leiders der katholieke vakbeweging tegen het gezag van Marx. Het verzet tegen zijn beleid heeft den vorm van drei- gementen aangenomen. Br is gesproken over afscheiding van den democratischen vleugel van de partij en het stellen van eigen candidaten tegenover de officieele van het centrum bij verkiezingen. Maar de scheur is nu weer voorloopig gedicht en alweer moet men hiervan waarschijn- lijk de voornaamste oorzaak zoeken in het Beit, dat de schoolwet door het centrum nog binnengehaal'd moet worden. Wan neer deze wet afgedaan is en de alge- meene verikiezing voor den Rijksdag in aantocht is, zal het centrum tactisch ge- noeg zijn, om zijn onafhanlkelijikiheid te hernemen en er tokening mee te houden dat de politieke stroom onder de kiezers op het oogenblik sterk naar links ge- rich t is. Wat er aan de benoeming van generaal GrOener tot minister van rijksweerbaar- heid als opvolger van Dr. Gessler vooral is gegaan, is een aanwijzing geweest, dat de reehterzij'de niet altijd haar wil kan doord'rij'ven. Dc tihanis benosmds minis- ter was voor haar geen persona grata, omidait hij voor een man van onverdacht republikeinsche gezindheid doorgaat. In elk geval is hij een d'er mannen die zich naar den nieuwen toestand geschikt en met het oude regime gebroken hebben. Groener heeft Hindenlburg terzijide ge- staan bij het ordelijk terugvoeren van het Duitsche leger van de slagvelden. Hij is minister van verkeerswezen geweest toen rechts nog geen kans tot mederegeeren had. De republikeinsche partijen zagen in hem een geschikt opvolger van Dr. Gessler en verwachtten van hem, dat hij een kradhtiger hand zou toonen om die anti-republi'keinsche uitwassen in de rijksweerbaarbei'd weg te snijden dan zijn eens democratische voorganqer. Er is een heftige strijd achter de schermen voor en tegen Groener gevoerd, maar de wil van president Hindenhurg heeft te zijnen gunste ten slotte den doorslag gegeven. Daarna moesten de protesten van de na- tionalen wel verstoimmen, want de poli tieke wijsheid van den man, die hun eigen candiidaat voor het presidentschap is ge weest, durfden zij niet betwisten. Wan neer d'e boven de partij staande president Hindenburg het een politieken eisch van het oogenblik adit, dat het departement van rijksweerbaarheid door een republi- keinsclh-gezind man bestierd wondt, is dit een bewijs, dat hij, met alien eenbied voor die ,,symbolen van het verleden", met de republikeinsche instellingen als met een sterke realiteit rekening houdlt. TER NEUZEN, 25 Januari 1928. GEMEENTERAAD TE TER NEUZEN. Aangezien de heer Van Aken niet heeft voldaan aan het in de motie der Ghr.-Hist. kiesverenigin'g tot hem gerichte verzoek om zich als lid van den gemeenteraad terug te trekken, heeft de heer J. van Riet, benoemd als opvolger van den heer Van Dijke, en die, zooals gemeld nevens den heer Van Aken geen zitting wilde nemen, d'e benoeming niet aanvaard. Door het centraal-stembureau is thans benoemd de heer W. Bedet. DRAAGT ELKANDERS LASTEN. Zaterdag had de jaarlijksdhe verplichte vergad'ering plaats van den varkensibond ,,iDraag,t elkauders lasten", alhier. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dlat de inkomsten der vereeniging bedroegen f 239,60 en was uitgegeven f 152, dbs een voordeelig slot te boekein viel van f 187,60, dit bedrag gevoegd bij het slot der vorige rekening, was er een totaal bezit op heiden van f 703,91. De vereeniging heeft een ledental van 49. Vastgesteld werd om de verplichte inenting ook dit jaar Weer te doen plaats hebben. Tot hulp-kenrmeester werd benoemd die heer A. de Zeeuw. De vereeniging had dit jaar 45 verzekerde varkens. De contribotie werid weder vastgesteld op'40 cent per maand en per varken en de uit- keering op 65 cent per kilo tot en met 25 kilo en verder 55 cent cent per kilo. OTTERS GEVANGEN. Door den heer Th. C. te Spui, werd V rijidag nam id. dag een vischotter gescho- ten, welke een lengte had van 1.26 M. en een, -gewicht van 1 QYi K.G. Daar deze dlieren niet gemakkelijik te bemachtigein zijn, hebben zij een flinke waarde, wat een buitenkanisje voor den heer C. is. Het beest zat in een boom aan den water'kant en werd er zoo uitgemikt. (Zel.) Onder de gemeente Assenede, op de wijlk ,,Holleken", niet ver van de Neder- landsche grens, is door den jachtopziener, Die V., een otter gevangen, die 1 meter 30 lang was en niet minder dan 8 K.G. woog. SOCIALEN EN ECONOMISCHEN TOESTAND VAN ZEEUWSCH- VLAANDEREN. Door het lid der Tweede Kamer, den heer Mr. Kortenhorst, zijn aan den Mi nister van Financien, voorizitter van den raad van Ministers, de volgende vragen gesteld: I. Is de Regeering bereid mede te deelen, welke wenschen omtrent den so- cialen en economischen toestand van Zeeuwsch-Vlaanderen in den laatsten tijd aan de Regeering en meer speciaal aan de Ministers van Waterstaat en van Arbeid, Handel en Nijverheid, zijn be- kend geworden II. Wil de Regeering de Kamer op de hoogte stellen van den stand der werk- loosheid en van den economischen toe- stand in het algiameen van dat gewest III. Is de Regeering voornemens om in het economisch belang van Zeeuwsch- Vlaanderen maatregelen te treffen Zoo ja, waarin zullen die bestaan. GEMEENTELIJKE HEFFINGEN VAN SCHEEPVAARTRECHTEN VOOR DE BINNENSCHIPPERIJ. Op vragen van het Tweede Kamerlid Duyimaer van Twist: Is het den Minister bekend, dat de bin- nenscihiipperij in tal van gemeenten hooge gemeentelijke belastingen in den vorm van seheepvaartrechten heeft op te bren gen, waardoor aan den eenen kant wel de gemeentekassen worden gebaat, maar aan de andere zijde de binnenschipiper op on- diraaglijke wijze wordt belast? Weet de Minister, dat deze hooge plaat'Selijke belastingen, die zelfs in enkele gemeenten den sluitpost voor de begroo- ting uitmaaikten, de uitoefening van het schiippersbedrijf in ernstige mate bemoei- lijken en verzwaren? Is de Minister bereid om maatregelen te treffen, die kunnen dienen om de schip- pers voor onredelijlke belastingbetaling te vrijwaren? Heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw geantwoorid: Ondergeteekende m'eent te kunnen volstaan met te verwijzen naar de mede- deeling in de memorie van antwoord be- treffende hoofdstuk V der Staatsbegroo- ting voor 1928, onder het hoofd: ..Ge meentelijke heffingen van schippers", dat zijn aandacht blijft gevestigd op de heffin gen van seheepvaartrechten en dat, bij de beoordeeling van de ter goedkeurinq aangieboden tarieven, gewaaikt wordt tegen te hooge opvoering van die rechten. Opgemerkt zij nog, dat ingevolge de cir- culaire van 4 Juni 1926, de gemeentelijke seheepvaartrechten, die van beteekenis zijn voor het intercommunaal verkeer, bij de beoordeeling voor de vereischte ko- niiiklijike goedkeurinq, een punt van over- leg met de betrokken scheepva'artorgani- saties uitmaken. Zooals ondergeteekende in de verga d'ering van de Tweede Kamer op 18 November 1927 modht te kennen geven, is hij bereid de raadpleging van de scheep- vaartorganisaties uit te breiden tot de seheepvaartrechten, welke voor het in tercommunaal verkeer geen overwegende beteekenis hebben. DE TERUGGANG DER BEVOLKING VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Door de R. Kath. kiesvereeniging te Sais van Gent is de volgende motie aange nomen: „De R. Kath. kiesvereeniging te Sas van Gent, in algemeene vergadering bijieen, met smart beschouiwende de alge meene ontvolking van Zeeuwsch-Vlaan deren, waar in het jaar 1927 in bijna aille j gemeenten het aantal inwoners met tien- tallen verminderde en de botale bevolking met eenige honderdtallen terug liep;' 'overwegende, dat als de voornaamste oorzak-en van dezen verontrustenden teriuggang van het Zeeuwsch-Vlaamsche volk moeten worden besdhouwd1: le. de zeer groote werkloosheid, waar in zich thans duizenden arbeiders bevin- den, alleen in Oostelijk Zeeuwisch- Vlaanderen zijin ruim 1200 werklooze landarbeiiders; 2e, de zich uitbreidend'e zedeloosheid, waaridoor het aantal geboorten steeds minder wordt, in het afgeloopen jaar had Zeeuwsch-Vlaanderen geen 20 ge boorten per 1000 inwoners meer, terwijl dit petal voor Nederland nog bijna 24 bedraagit; venzoekt met klem en aandrang -den be- stuurders van het rijk, de provincie Zee- land, en van alien, wien het bestaan en het welzijn van het Zeieuwsch-Vlaamsche volk ter harte gaat om: a. spoedigen en daadwerkelijken steun voor va'kkunidige ontwikkeling, werkver- ruiming en werkverschaffing, teneinde aan duizenden bereidwillige handen werk, en aan tienduizenden monden het nood- zakelijk voedsel te verschaffen, en b. krachtige beteugieling van de open- bare zedelooisheid en van de gelegenheid daartoe: o.a. door slechts die bestuurders te kiezen, aan te stellen of te behouden, die de goeid'e zeden bevonderen willen; om daardoor het eervol bestaan van het Zeeuwsch-Vlaamsche volk te hamdhaven; besluit deze motie ter kennis te brengen van de regeering en overige betrokken geestelijlke en wereldlijke overheden, der R. Kath. Staat'spartij en de pers". INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. VLASBEiDRIJF IN ZEEUWSCH- VLAANDEREN EN DE ECONOMI- SCHE TOESTAND VAN DAT GEWEST. Eeniigen tijld geleden heeft de in het vorige jaar door den Minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw inge- stelde commissie, wej'ke een onderzoeik had in te stellen naar den toestand van het vlasbedrijif in Zeeuwsch-Vlaanderen, haar rapport ingediiend. Nadat dit rapport op verzoek van den reeds genoemiden Minister naider onder oogen is gezien door de commissie voor werkloozensteun heeft de Minister be- sloten een kleine permanente ambtelijke vlascommissie in te stellen, welke de re geering bij voorbduring zal kunnen advi- seeren omtrent alles wat de vlasindustrde betreft, meer in het bijzonder in het Zui- den des lands.. Deze commissie zal bestaan uit de hee- ren Ir. H. A. Straatman, hoofdinspecteur van den Aribeid, Ir. Corn. Stevens, rijks- landbouiwiconsulent en Meyer de Vries, rijks-inspecteur voor de werkverschaffing in algen:eenen diemst. Verder besloot de Minister plaatselijike pogingen om des winters door miiddel van vlaSbewerking de gevolg en van de werk loosheid te lenigen, onder voorlichting van de reads genoemde comimissie, indien noodig en mogelijtk te steunen. Voorts wiordt ernstig overwogen om versc'hillen- de gemeenten in Zeeuwisch-Vlaanderen die werk willen verschaffen in afwijking van de elders gelid'enide regelen te subsi- dieeren. Met Gadeiputeerde Staten van Zeeland zal overleg woriden gepleegd teneinde te gieraken tot verlaging van de electriciteits- tarieven voor de vlasbewerking. Omtrent deze en andere zaken Z.- Vlaanideren betreffende, o.a. aanleg en verbeteren van wagen en kanalen, ont- watering van gronden, toepassing van de Lanidarbeidarswetenz., heeft verder een dgzer dagen een bespreking plaats gehad tusschen den Commissairs der Koningin in Zeeland, het lid van Ged. Staten den heer J. A. van Rompu en den secretaris van de Kamer van Koophamdel te Ter Neuzen eenerzijids en de commis sie voor de werkloozensteun anderzijids. Verscihillende zaken zullen nader onder oogen worden gezien, SAS VAN GENT. Cursus in Eerste Hulp bij ongevallen. Binnenkort zal onder leiding van den heer Puylaert, arts alhier, weer een cur- suis in eerste hulp bij ongevallen gegeven worden. Het aantal dergenen, die in idergelijke gevallen vlug en oordeelkundig eerste hulp kunnen verleenen, in afwachting van defiiniitieve hulp door den ter hulp geroe- pen dofcter, is nog betrekikelij'k klein en bepaalt zich op een enkele uitzomdering na, vrijiwel tot de fabrieken. Deze hebben met het noodige hulp- materiaal ook personen in dienst, welke in idringenlde gevallen, die taak op zich kunnen nemen. Maar het zou o.i. ook zeer zeker niet kwaad zijn, als onder de bevolking zelf een behoorlijk aantal personen gevonden werd, om bij voorfcomemde gelegeniheden buiten het milieu der beidrijven handelend te kunnen optreden. Met ihet oog op het steeid's drukker wordenid verkeer langs straten en wegen is het ri'Sico van dien aard geworden, dlat aan geschoolde hulp bij verkeersongeval- len werlkelijke beihoefte is omtstaan. Zoo zou het b.v. niet ondienstig zijn, wanneer op 'enlkele geschikte plaatsen in het cen trum, alsook op de buitemwijken verbaind- kisten geiplaatst werden, waar in dringen- ermd Utegen vervalschmg I Apoth.en Drogisten. Prijs 75,40en 25ct.|

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 2