AIGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCK-VLAANDEREN. ^ezetzalf Uo. 8173. Maandag 23 Januari 1928. 67e Jaargang. Een nieuwe neus ABONNEHENTSPRUS; Onttrekken publieken dienst DIENSTPLICHT. ~B INNEWLAWD. FEUILLETON, rawe hyid BUITENLAND. ■am Voor binnen Ter Neuzen f 1,40 per 3 maanden Voor buiten Ter Neuzen fr. per post J1,80 per 3 maanden Bij yooruitbetaling fr. per post /6,60 per jaar yUw 't buitenland f 2,70 per 3 maanden franco per post Abonnementen voor 't buitenland alleen bij vooruitbetaling. aan den publieken dienst te onttrekken. jaarlijksch onderzoek verlofgangeis. IN HET LAND VAN MAAS EN WAAL. Zooals bekend heeft het comite-Kete- laar ©en inschrijvi.ng qeopend voor het in- zamelen van qelden tot het bouwen van 50 woni nig en voor socia<al achterlijke ge~ zinnen in Maas en Waal, die bij de uit- keering of steun aan de door den waters- nood naar van die zijide bleweerd werd verqeten zouden zijn. De inizamelinq is qelukt, de noodig geach- te ,,ton" is ruimschoots bijeen, en de huisjes kunnien gebouwd worden. Naar thans wordt gemeld weigert de gemeen- teraad van Dreumel met 'dat comite m©e te werken en neemt de raad van Appe! tern een afwaclhtenide bonding aan. De oorzaalk hiervan zou zijn, dat die ge- mieentelbesturen hadden verwacht, dat het eiqenidcm dier woningen aan de giemeen- ten zou zijn overgedragen, hetqeen echter niet de bedoeling van het comite is. Naar gemeld wordt, zal ondertusschen spoedig met 'het bouwen worden begonnen. WERKGEVERS EN WERKNEMERS. Het Verbond van Nederlandsche We'rhgevers deelt mee, dat het bericht heeft ontvangen van het Algemeen Ne- d!erlandsch Vakverbond, het R.K. Werk- lied'enverbond in Nederland, het Chr. Na- tionaal Vakverbond in Nederland en het Nederlandsch Verbond van Vakvereeni- gingen, dat hun voorzitters en secretaris- sen'bereid zijn deel te nernen aan de be- sprekinq van de vraag of overleg en sa me nwerkinq op gebieiden waar de belan- gen van werkgevers en arbeiders parallel l'oopen, mogelijik zou zijn. Het Verbond had bij sdhrijven van 6 Januari j.l. de genoemde vakcentrplen tot een deroelHke bespreking aiitgenoodigd. In onderling overleg is besloten de ver- gadering te doen plaats viniden op Vrij- dag 10 Februari a.s. door- ARTHUR GASK. 1NGEZONDEN MEDEDEELINGEN 56) Vervolg. Ik herinner me, dat ik wonderlijk ge- noeg niet meer bang was voor- Angas Forbes. Hij scheen mij op te passen en ik mieenide, dat dokter Carmichael ook tel- kens binnenikwam en Diana meebracht om mij te bewiaken, terwijl ik sliep. Ik had lange gesprekken met dokter Carmichael en ik vertelde hem alles, wat ex sinds zijn dood was voorgevallen. Hij lachte veel en vroeg, hoe ik het wel in de gevangenis vond. Toen zeide hij, dat hij zich in zijn graf verveelde en dat het hoog tijd werd,dat iemand hem er eens uithaalde. Op leen nacht werd ik wakker en vond de learner heel rustig. Ik kon de klok hooren tilkken en zag, dat er een donker scherm om de lamp hing. Ik trachtte mijn hoofd op te heffen, maar ik was te zwalk. Ik denk, dat ik kreunde, want ik hoorde onmiddellijk een stoel achteruit schudven en een oogenblik later gleed een vrouw naar het bed toe. Ik voelde mijn hart stil staan, want ik zag, dat het Margaret Price was. Zij iknMde bij mijn bed en streelde mijn gelaat. ,,Sst, liefste," fluisterde zij. ..Tab maar niet. Jie bent volkomen veilig. Toen kwamen die verscihrikkeliike her- iimeringen weer boven en ik voelde, dat mij de tranen in de oogen sdhoten. t. voor DE EERSTE KaMLR OVER HET DEPARTEMENT VAN DEFENSIE. Blijkens het afdeelingsvenslag der Eer- ste Kamer hadden „vele leden" ernstig bezwaar tegen de instelling van een d'e- partement van defensie; zij verklaarden hun stem niet daaraan te kunnen g'2ven. DRAADLOOZE VERB1NDING BELGIE- AMERIRA. Donderdag is de etrste officieele draad- loos telefonischeverbindmgtusschenAmerika en Belgie tot stand gekomen. Minister Thysse, voerde in zijn Kabinet een gesprek met den Belgischen ambassa- deur in Amerika. Het gesproken woord was zeer duideljjk te yeistaan. Vcor de Belgische en Amerikaansche ingenieurs be- teekent een belaugrrjk succes. HET AFGEBRANDE GEREOHTSHOF TE GENT. Met den herbonw van het in Maart 1926 door brand vernielde gerechtshof te Gent zal, in de eerste helft van Februari een begin worden gemaakt. De buitenmuren en de quasi-Renaissansestijl van het gebouw zullen behouden worden. Men hoopt met het heele werk in 1930 klaar te komen. EEN ACTIVIST STELT ZICH TER BESCHIKK1NG VAN DE JUSTITIE. De correspondent van de N. R. Crt. te Brussel meldtEen der in Nederland sedert den wapenstilstand verolgvende Vlaamsche politieke ballingen, Bracke, is zich Dmsdag- middag komen aanmelden bij het parket alhier. De heer A. J. M. Bracke, die te Vlissingen woonde, waar hij als leeraar bjj htt middelhaar onderwijs een betrekking had gevonden, was na den oorlog wegens medewerking aan de Vlaamsche zelfstan- digheidsbewegirg in het door de Duitsche troepen bezette gebied, door een Belgisch gerecht bij verstek tot 12 jaar opsluiting veroordteld. De Brussel che correspondent van Het Volk meldt dat de heer Bracke aan heim- wee leed. Het verlangen naar zijn vader- land werd zoo sterk, dat hij besloot met zpn gezin naar Belgie terug te keeren. Onmiddellijk na zijn aankomst te Brussel heeft hij zich bij de justitie aangemeld. Hjj werd in de ge»angecis opgesloten. Men verwacht, dat hij spoedig in vrijheid zal wo den gesteld in afwachting van de.her- zienirg van zijn vonnis. TIEN VROUWELIJKE BURGEMEESTERS BLJEEN. Op uitnoodiging van de Lady Mayor van Liverpool, mejuffrouw Bevm, waren Zater- dag 9 burgemeesteressen van andere ge- meecten in vol ambtsornaat in Liverpool In een oogenblik had Margaret haar armen om mij been geslagen en hield mij tegen zich aan. ,,Het is allemaal voorbij, lieveling," zei de zij, ,,en je hoeft nergens over te toib- ben. Je bent heel veilig en mijnheer For bes is onze vriend". Ilk was te zwak om het te begrijipen. maar haar stem kalmeerde mij en ik viel weer in een rustigen slaap. Een groote week later lag ik op een zonnigen middag languit op een rieten rustsboel, warm ingepakt en met mijn hoed diep in de oogen, mij koesterend in een warm winterzonnetje. Angas Forbes zat naast me, maar een heele andere Angas Forbes, dan de lezer tot nu toe heeft leeren kermen. Hij was nu een vriendelijke, goedihartige en bijna liefihebbende vriend voor mij. Een dokter, dien zijn patient ten zeerste ter harte ging en een man, die al zijn kracht en scherpzinnighieid aanwenidde om mij te beschermen en mij van mijn vijanden te redden. ,,Trek je hoed in je oogen, Cups", zeide hij half lachend. ,,Denk er aan, dat je er nog niet bent en ik heb ook geen zin om zes maanden te gaan zitten, eer we uit Adelaide kunnen wegkomen, oimdat ik jou voor de politie heb verlborgen. Je bent veel te roekeloos, kerel en de een of an- der zou je nog van de straat af kunnen herikennen, zelfs met je baan^L Hij loosde een diepen zucht en schudde zijn hoofd tegen mij. ,,Een mooie geschiedenis op mijn leeftijd". Wij waren op het balkon van de eerste verdieping in het Hotel Groot-Australie en er waren bijna drie weken verloopen sinds dien gedenikwaardigen nacht, dien i'k had doorgebracht in het bloembed van het plantsoen tegenover ons. Er was verschenen om kennis te maken. De tien dames lieten zich, onder groote belang- stelling, op de trappen van het stadhuis te Liverpool fotografeeren, waarna haar een maalipd en een tocht door de stad en de havens werd aangeboden. Hot aantal vrouwelijke burgem^esters i*, grooter, maar eenige dames waren verhinderd. TER NEUZEN, 23 Jan. 1928. EEN MOOI SUCCES. Onder de hervormdngien, welke door den Inspecteur van Politie, den heer M. C. Hack, alhier na diens indiensttreding op 1 Maart 1927 bij de gemeentepolitie dezer stad zijn ingevoerd, mag zeker wel genoemd woirden de nieuwe wijze, waar- op thans het Algemeen-Politieblad wordt beheerd. Hierdoor werden tusschen voornoem- den datum en ultimo December van dat jaar aangelhouden 29 personen, die daar- dooir de hun door de Justitie opgelegde straffen hebben ondergaan. Voorwaar een mooi succes. BRUTAAL. Nadat Wo/e.nsdag, 11 dezer, nabij de R.K. kerk alhier een rijwiel was ont- vreemd, is Zaterdagavond jl. hetzelfde geschied in een cafe in deze gemeente. De cafehouder had zekenheidishalve alle op zijn erf geplaatste rijwielen ih zijn ge- lagkamer laten zetten. Niettegenstaande dit, bleek te 10 uur dien avond, toen een ingezetene van Zaamslag daar zijn rijwiel kwam weghalen, dat dit verdwenen was. De politie werd gewaarschuwd. Deze stelde ter plaatse een onderzoek in. Haar Week, dat te 7 uur van denzelfden avond, terwijl niemand in het cafe was, (de cafe houder en diens vrouw zaten te eten) achterlangs de gelagkamer is binnen ge komen, waarom de vrouw des huizes hem daar op zijn verzoek een glas bier heeft verstrekt. Daarna nam hij Am de plaats, waar het vermiste rijwiel had gestaan, een rijwiel weg en vertrok daarmede. De cafehoudster meende, dat die man dat rij wiel daar had gezet, tearwijl haar man in de gelagkamer was en zag in dat weg- neimen geen kwaad. Uit het signalement, dat zij van hem op- gaf bleek, dat hij zelden in dat cafe komt; dat hij in den zomer van het vorige jaar daar voor het laatst was geweest; dat hij ongeveer 1.70 M. lang is, flink, gezonde kleur, ongieveer 30 jaar oud, donlkere fiets- pet en donkere overjasvermoede 1 ijk hak- kelt hij. Het signalement van het ontvreemde rijwiel luid't: Merk: ,,Simplex-Standaard", zwart ge- lakt, geel gebiesd heerenrijwiel, terugtrap- rem, zwairt stuur, zwarte kettingkast, ba- gagedrager van achteren, model-Solar carbidlantaarn, waarde f 80. Vermoedelijk heeft de dader op de ach- templaats van bedoeld cafe laten staan een zleer oud heerenrijwiel; merk: ,,Trans- valia", op het balhoofd de kleuren van de Nederlandsche vlag, welke overschilderd zijn; Solar carbidlantaarn, een pedaal, waande f 3. De Inspecteur van Politie alhier ver- zoekt ieder, die inliohtingen kan geven omtrent het vermiste rijwiel en den per- soon van den dader, zich aan zijn bureau te vervoegen. heel veel gabeurd, sindsdien, en eigenlijik ook heel weinig. Ik was aldoor in het hotel gewieest en toch was er niemand in mijn buurt geko men, behalve Angas Forbes en Marga ret Price. Er was een heele verandering in mijn leven gekomen en ik had heel wat dagen noodig, zelfs nadat ik zoowat hersteld was. om alles te kunnen bevatten. Het bleek, dat toen ik dien avond zoo plotseling in zwijm viel voor Angas For bes, de stoere Schot in een ellendig par ket was; hij wist niet, wat te doen. Eerst had hij geloofd, dat het zijn plicht was om mij dadelijk aan de politie uit te levCren hij had geaarzeld am dat te doen, want, niettegenstaande zijn voor- oordeel, had ik hem er half en half van avertuigd, dat ik de waarheid sprak. Onbevreesd had ik een sterken troef uitgespeeld. toen ik om zijn bescherming vroeg, orndat zijn doode vriend dat zoo gewenscht had. Want hij had een bijna bijgeloovige vereering voor den gestor- vene. Hij was een paar jaar ouder dan dokter Carmichael en was buitengewoon aan hem gehecht. Ze waren jeugdvrienden en de eerste moeilijkheden van hun loopbaan hadden ze samen gekampt. Ze voelden voor elkaar een waarlijk broederlijke genegenheid'. Maar later was er een diepere grond gekomen voor zijn affectie voor den doode, en toen hij mijdaarvan vertelde, brak zijn stem en kwamen zijn woorden sledhts hortend, door tranen. die nimmer alle vergoten konden worden. De vrouw, die dokter Carmichael be- schermd had en die de oorzaak was ge weest van den val van den grooten chi- rurg, was de zuster van Angas Forbes en POLITIE. De Inspecteur van Politie alhier maakt bekend, dat omtrent de navolgende gie- vonden voorwerpen inlichtingen te be- komen zijn aan de daar achter vermelde adressen: Gereedschapstang, Bureau van Politie, I Damesportemonnaie, C. Putter, Oost- kolkstraat 5. Kinderschoen, Wed. Huibrechtse, Gre- j nulaan 19. Ring met sleutels, C. van der Gouwe Kazernestraat 8. Paardedeken, C. Meeuwsen, Dr. Buij- zestraat 13. Haarikam, M. van Dixhoorn, Javastraat l 8/10. NIEUW KANAAL GENT— ANTWERPEN 1 Naar de „Neptune" verneemt, heeft de ministerieele commissie, belast met het bestudeeren van een kanaalplan van Ant- werpen naar het kanaal van Gent naar Ter Neuzen, lhaar taak beeindigd. Zij besloot voor te stellen dit kanaal te gra ven tusschen Roodeuhuyze aan het kanaal GentTer Neuzen en de „Draaiende Sluis" aan de Schelde. Het nieuwe kanaal zal voor schepen van 600 ton bevaarbaar zijn. De afstand tusschen Gent en Antwerpen voor sche pen zal door dit kanaal 31 K.M. verkort worden. Bovendien zal men het waterpeil van de Moervaart en het Stekene-kanaal kunnen verlagen, waarddor men het wa ter dat geregeld 700 H.A. productieve gronden onderzet, zal kunnen afvoeren. INVOER VAN PAARDEN IN BELGIe. De Brusselsc'he correspondent der „Maasbode" meldt: Daar de rijksveeartsenijdiensten geval- len van snot hebben gieconstateerd, bij uit het buitenland komende paarden, zul len tot nader order eenihoevige dieren al leen mogen ingevoerd' worden langs eenige tolkantoren waaronder: Antwer pen (.haven), Gent (haven), Schepen- burg Westkapelle)Brugge, Zeebrugge, Middelburg, Watervliet, Selzaete, De Clinge (dorp, Paal en station), Santvliet, Esscihen (station en dorp). Dr ge'importeerde dieren worden in de quarantainestallen aan de malleine-proef onderwonpen, op kosten der importeurs. SAS VAN GENT. Verongelukt. In aansluiting aan het bericht voorko- mende in het Vrijdagnummer vanditblad, melding makende van een ongeluk, over- komen aan een dienstgeleider der Rjjks- ambtenaren te Groenlo, zg bericht, dat de verorgelukte is de heer Jan van Honk, die vier jaar geleden zijn stand plaats Sas van Gent met Eibergen verwisselde en sedert 1 October 1.1. te Groenlo gevestigd was. De verongelukte laat eene weduwe met 3 minderjarige k nderen na en wordt heden op de begraafplaa's te Woensel, gemeente Eindhoven, begraven. Nader wordt ons gemeld, dat Van Honk, na den vreeselgken val, waardcor hjj een schedelbreuk opliep, zonder tot bewnstzjjn te zijn gekomen in het ziekenhuis over- leden is. een zuster, van wie hij heel veel hield. Angas Forbes was in het buitenland geweest, toen het allemaal gebeurde, maar bij zijn overhaaste terugkomst had zijn zuster hem alles toevertrouwd. Gedreven door de verregaanide bruufcbeid van haar echtgenoot, had zij op een avond plotse ling haar huis verlaten en daar zij ge- loofde dat dokter Carmichael haar lief hadv stelde zij zich onder zijn bescher ming. Maar dokter Carmichael besefte, dat het voor haar een sociale ondergang zou bedluiden; hij legde dus zijn liefde het zwijgen op en .dxonq er op aan, dat zij zou terugkeeren. Zij had echter geweigerd en ten slotte was hij vol trots openlijk haar minnaar en beschermer geworden. En toen later al het sclhandaal en de ellende gevofgd was, had hij nooit ook maar een woord gezegd am er op te zinspelen, dat de fout niiet alleen bij hem lag. Maar Angas Forbes had het wel qe- weten en toen zijn vriend ten val was ge- hracht was Forbes' gienegeniheid hem bijna tot een obsessie geworden. Aan al deze dingen had hij gedacht, dien avond, toen ik bewusteloos op de sofa lag, waar hii me had neergevlijd en ten slotte in groote vreeze, dat hij zijn ge- storven vriend onrecht zou doen, als hij anders handelde, had hij besloten om mijn sclbuld niet als vaststaand aan te nemen en mij te redden. Geld kan bijna alles in deze wereld be- werkstelligen en toen hij eens besloten was, leverde het voor Angas Forbes niet de minste moeilij'kheden op om allerlei schikkingen te treffen. Hij had mij zelf uitgekleed en te bed ge- legd. Toen had hij aan de hoteldirectie laten weten, dat een vriend die hem be- zocht plotseling ziek was gewiorden en dat /estiging geneesheer. Er wordt medegedeeld, dat binnenkort een geneesheer uit de omgeving zich te Sas van Gent zal komen vestigen, of liever eenige malen in de week hier zal zitdag komen houden. Te dien einde is do r den betrokkene hier ter plaatse een huis gehuurd, waar gedurende de spreekuien gelegenheid zal geboden worden tct het inroepen van genees- kundige adviezen en medische hulp. G e v a 11 e n. Tijdensden koppelwedstrijd in hetGentsche Velodroom is onze stadgenoot Bram Ran- schaert, die Zaterdagavond aan dien wedstrijd deelcam, naar het schgnt zoo orgeiukkig gevallen. dat hg van verdere deelneming moest afzien. Per specialen auto is Bram in den avond naar hier moeten vervoerd worden. Of deze val voor den betrokkene ernstige gevolgen gehad heeft, is tot dusverre nog niet bekend. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank, Middelburg De rechitbank heeft in hare zitting van 20 Januari de volgende zalken behandeld Fl. J. id'e S., oud 28 j., wiedbaas te Koe- wacht, w©nd verdacht dat hij in 1927 te Koewacht een geldsbedrag van f 0.90, weik geld hij van A. de Waele had ont vangen om zegels te plakken voor. de ar- beiders zijner wied'kooi, zich heeft toege- eigienid. Eisc'h 3 maanden gevang. J. S., oud 35 j., landbouwer te IJzen- dijke, was door den kamtonrechter te Oostburg veroordeeld tot f 40 boete of 40 dagen hecht., wegens het noodeloos een paard op pijnlijke of kwellenide wijze ar- beid doen verrichten te Hoofdplaat op 8 November jl. De verdaohte en de amb- tenaar van het O.M. waren in hooger beroep gekomen. Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. J. M., oud 36 j., en K. L. de C., oud 39 j., beiden magazijnmeester te Hulst, wer den ten laste gelegd, dat zij op 14 October jl. te zamen en in vereeniging 13 zakken met steenkolen, die zij moesten overfbrengen naar het Liefdehuis te Hulst, zich hebben toageeigend. De zaak tegen M. werd uitgesteld. Tegen de G„ werd 3 maanden gevan- genisstraf geeischt. C. J. C., oud 36 j., landbouwer te Over- slag, geidetineerd, werd verdacht dat hij in October jl. te Zuiddorpe, door misbruik van gezaq heeft uitgelokt, -dat zijn knechts R. E. de Br. en N. J. L. v. D., in een straf- zaaik voor het kantongerecht, als getuigen een valschen eed hebben afgelegd1, betref- fende vervoer van runderen aan de grens. De beide feiten werden afzonderlijk behandeld. I Eisclh in de eerste zaak 6 maanden ge- vangenisstraf. Mr. Lambooy, raadsman van verdachte bestread de dagvaard'ing en meende dat het bewijs niet was geleverd. Hij vroeg vrijspraak. Tevens verzooht hij ontslag uit het voorarrest, wat de rechtbank wei- gerde. Eisch in de tweede zaak vrijspraak. het noodzakelijk was, dat deze in het hotel verlbleef en ook, dat er iemand moest komen om te helpen verplegen. Daarna en hij lachte eens wrang had hij de Raintons opgiebeld en gevraagd of Margaret Price onmiiddellijk kon ko men. Margaret was hem niet onbekemd. De weelk te voren had hij Dick Rainton op- gezocht om hem uit te schelden, omdat hij mij besdhermde, en daar Rainton zelf af- wezig was. werd hij door mijn meisje ont.- vangen. Zij hadden toen een heftig ge sprek gehad en zooals Angas Forbes rui- terlijik bekende, toen was hij voor het eerst aan mijn schuld gaan twijfelen. Margaret had hem alles medegiedaeld, wat ik haar verteld had en zij wees vol min- achting de veroniderstelling van de hand, als zou ik met mijn karakter tot zulk een misdaad in staat zijn. Hij was het niet met haar eens ge weest, maar hij had haar genoag leeren waardeeren, om te weten, dat ze een vrouw was, op wien men staat kon maken en toen hij haar noodig had, had hij zonder aarzielen haar het geheim toevertrouwd. Zij had er onmiddellijik in toegestemd- om mij te verplegen en zoo, zonder eenigen band van sympathie tusschen hen, hadden ze beiden getracht mij mijn gezond'heid weer te geven en te zorgen, dat mijn identiteit niet onthuld werd. Maar hun gereserveerdheid was al spoedig voorbij, en binnen een paar uur was er geen verschil meer in hun oordeel over mij. Ik was gaan ijlen en in mijn iflkoorts had ik alles, wat ex in de Torentjes qe- beurd was, nog eens doorleefd. ENSCHE COURANT Dit blad verschljnt I »•«»«-« W«re5r»®sel«jfS- en ♦•'s,l|«laigs*vortcI. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter opepbare kennis, dat het voornemen bestaat een pereeel geraeentegrond, ongeveerter op- pervlakte van honderd vijftien vierkante meter (115 M2) gelegen naast het pereeel Stationsweg 63, kadastraal bekend in Sectie M, No. 266 gedeeltelijk- Eventueele bezwaren hiertegen kunnen worden ingebracht vodr den 31 Januari 1928. Ter Neuzen, den 23 Januari 1928. Burgeineester^en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemees er. B. I. ZONNEVIJLE, Secretaris. *De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter kennis van de gewone dienstpliehtigen der Landmacht van de lichtingen 1916 en 1919, dat behoudens •nvoorziene onastandigheden, het jaarlijksch onder zoek dier dienstpliehtigen zal plaats hebben in de maand JUNI a. s. Plaats en tijd van het onderzoek zullen nader worden bekend gemaakt. Ter Neuzen, 23 Januari 1928, De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. (Slot volqt.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 1