km i Dam- en Schaakiubriek, i m wm^w GEMEENTERAAD VAN CLINGE. DAMMEN. Lvm. SCHAKEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. mm x mm m I Wm tot de hieJft. De eene uitgever na den anderen heeft Desmond verteld, dat alleen oppervlakkige verhalen van populaire schrijvers nog aftrek vinden. De men- schen hebben geen lust meer om boeken te lezen die tijd kosten, .terwijl zij bij de radio ziitten te wachten, zeide er een. Bovendien zijn de danszalen steeds vol en voor veile mensoben is de bioscoop en de radio de eenige voorlichting gewonden. De gewoonte om met een boekje in een hoakje te zitten, raakt in onbruik, De op- pervlakkigheid 'neemt toe. Desmond voelt waarschijnlijik dat het moeilijk is. teg en den stroom van den tijd op te roeien en zijn raad is daarom, den jongeling van Engeland te redden door de programma's van de radio op hooger intellectueel peil te brengen. Men moet den luisteraars niet het middelmatige, maar het beste geven. En men moet een krachtige propaganda voeren om ernstige lectuur niet te verwaarloozen. De Ame- riikaansche jongelingschap is reeds met een pot nat van oppervlakkigheid over- goten. God beware Engeland, besluit hij, indien on:s land dit stadium mocht herei- ken. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. In de Woensdag voortgezette vergadering van de Staten van Zeeland, kwam het eerst aan de orde het voorstel om in handen van den Raad van Restuur der P. Z. E. M. ter afdoe- ndng te stellen het verzoek van den Bond van techniei inzake een nader onderzoek over het onttslag der heeren G. Reuvens en H. C. A. Roosa. De heer ADRIAANSE meant, dat het on- doenlijk was voar de stateniedem het heele groote dossier door te werken en wil nog aandringen bij de P. Z. E. M. een onpartijdige oommissie voor onderzoek te benoemen. De heer DE PAUW wil de zaken alsnog voor het scheidisgerecht gebracht zien en stelt een motie in dien geest voor. De beer DIELEMAN zegt, dat Ged. Staten de stukken toch ook hebben moeten doorwer- kem. De raad van bestuur zal niet medewer- ken aan een nieu»w onderzoek. Een der heeren is door spreker aanbevolen voor een andere betrekking, maar bij de P. Z. E. M. liet de saimenwenking te wenschen over. Deze zaak moet als afgedaan warden beschouwd. De heer VAN 't HOFF is tegen een nader onderzoek, ©en ambtenaar moet zich onder- werpen aan het bov£n hem gestelde gezag. Spreker zou aan het besluit willen toevoegen, dat men verdere adressen ter dezer zake voor kennisgeving zal aannemen. De heer VAN DER WART is ook geschrok- ken van het groote aantal stukken. Wat hij er van inzag, geeft hem aanleiding met Ged. Sta ten mede te gaan. De heer ADRIAANSE trekt zijn voorstel in ten behoeve van dat van den beer De Pauw, wat wordt verworpen met 29 tegen 9 gtemmen, die der S. D. A. P. en V. D. De VOORZITTER ontraadt toevoeging, dat men verdere adressen voor kennisgeving zal aannemen, men moet niet op beslissdngen voor- uit loopen. Het voorstel van Ged. Staten wordt onge- wijzigd aangenomen. Electrificatie Zuidgroep. Thans komen de versahiUen.de voorstellen inzake de electrificatie aan de orde. Ten eerste de mededeeMng van Ged. Staten inzake den stand in Zeeuwsch-Vlaanderen. Naar aanleiding van gemaakte opmerkingen in de afdeelingen, melden Ged. Staten, wat be- treft de kwestie met de cent-rale te Ter Neu- zen, dat, daargelaten of van deze centrale ge- zegd kan worden, dat zij in bloeianden toe- stand verkeert opgemerkt wordt, dat naar de meening van den Raad van Bestuur der P. Z. E. M. de eisch van gelijke tarieven voor de kom en voor de buitenwijken niet voor inwil- liging vatbaar is. In de 'kom bedraagt thans de prijs van een K.W.U. voor 1 icht 40 cts. rolgenis de nog loopende concassie zou die kun- nen worden teruggebracht tot 30 cts. Het is bekend, dat wegens het hoogere verbruik aan betrekkelijk groote kornmen andere voorwaar- den bunnien worden gesteld dan aan buiten wijken met verspreid wonende bevolking; voor de laatste kan de prijs niet zoo laag worden gesteld als voor de eerste. Overeenstemmimg tusschen de P. Z. E. M. en het bestuur der centrale te Ter Neuzen is nog niet ten voile bereikt, en dat, al moge het waar zijn, dat Ter Neuzen niet vraagt om de "P, Z. E. M., het omgekeerde evenzeer het geval is. Hierbij bestrijdt de heer OVERHOFF de ge- hedmiainmighedd inzake de Rijksconcessie. De Staten hebben het reoht beter te kunnen wor den ingelicht, anders zou- spreker wijziging van den vorm der N.V. meer directen invloed der Statenleden willen verkrijgen. Waar het gebruik met 25 is gestegen, ziet spreker de toefkomst niet ongunstig in. De centrale te Westdorpe is echter nog niet aan haar maxi mum belasting, dit kan door Ter Neuzen over te nemem, de P. Z. E. M. heeft dan ook dege- lij,k Ter Neuzen noodig. Anders moet men er toe komen door een kabel door de Schelde. De heer WELLE MAN juicht het toe. het in Zeeuwsch-Vlaanderen zoo goed gaat, maar waarsohuwt goed op de prijzenpolitiek te let- ten. Ook spreker dringt op meer openbaar- berd aian. De heer DE PAUW bepleit, wat meer toe te geven aan Ter Neuzen. Laat men wat doen om tot overeenstemming te komen. terwilile van de goede oplossing. De eisch zal moeten wondem toegegeven: de stroomprijs op 40 cts. Dan zal de raad van Ter Neuzen zeker over- gaan concessde te verleenen. We zien dns met spanning de ondarhandelingem tegemoet. De heer DIELEMAN zegt, dat inderdaad in de afdeelingen enkele mededeelingen zijn ge- daan over de rijksconcessie, maaT een kwestie van debat mag 't nog niet worden, Doch Ged Staten zijn bereid door de P. Z. E. M. aan den Minister te doen verzoekem, dat over sommdge dingen de geheimhouding mag worden opge- licht ter mededeeling aan de Staten. Wat de ondeihandelingen met Ter Neuzen betreft, men moet toch ook nadeel probeeren te weiren. De voorwaarden scbijnen een be- zwaar te zijn voor Ter Neuzen. Op den eisch van 40 cts. kan alleen worden ingegaan, als dit geen schade berokkent aan de P. Z. E. M. Als de ddrectie dat een onovcrkomelijk be- zwaar vindt, zou 't niiet goed zijn van den Raad van Bestuur er toch op aan te dringen. Aan de prijzenpolitiek wordt ernstige aan- dacht gewijd. De mededeelingen warden z. h. st. aange nomen. De Middengroep. Ged Staten hadd'en als laatste plan naar voren gebracht voor de Bevelanden en Wal- cheren een eigen centrale. Dit gaf den heer VAN 't HOFF aanleiding te vragen of er moeilijkheden met de P. N. E. M. zijn, of de P. N. E. M. geen stroomleve- ringscontract voor Beveland wil aangaan, of dan de Societe Anionyme te Vlissingen, dat niet wil doen; waarom dan een eigen centrale wordt voorgesteld; of samenwerking met Mid- delburg ten. behoeve van het platteland van Walcheren onmogelijk is gehleken; welke over- wegingen er toe leiden een kleine eigen cen- t trale te bouwen; of een contract met de cen trale te Vlissingen op korten termijn niet mo- gelijk is; waarom geen schrijven van Middel- burg is overgelegd; en of Ged. Staten bereid zijn het bestaanide Statenbesluit loyaal ui't te voeren, opdat Bevelanden en Walcheren niet langer behoeven te wachten. De heer OVERHOFF zegt, dat men na aller- led andere piannen weer tot het eerste, een eigen centrale is teruggekomen. Hij hoopt het nu uit is met veranderen. Spreker zou toch ook een onderzoek willen of een kabel door de j Schelde en een noodcentrale te Goes, voor ge- val de kabel defect mocht zijn, niet oven ge- wenscht is. De heer WELLEMAN wil in ieder geval duid-elijk berekening van de versohillende plan- nen, opdat de Staten goed kunnen oordeelen. Nu de Mabeg-kwestie door dat die maatsehap- pij binnen afzienbaren tijd de verldezen wel niet meer zal kunnen dekken is veranderd, be- hoeft daarmede nu niet zoo heel veel rekening worden gehouden. De heer KODDE zou willen weten of een eigen centrale rendabel zal zijn en dringt op spoed aan, omdat velen op Walcheren naar stroom verlangen en sommige reeds benzine- motoren aanschaffen, v.-at later weer schade zal blijken te zijn voor de electriciteit. De hieetr ONDERDIJK meent, dat men over Walcheren nu niet anders moet beslissen ach- terom Middelburg heen, dat toch ook met plan- men voor het platteland bezig is. Op de verschillende vragen zullen Ged. Staten in de voigende vergadering antwoorden. Noordgroep. Thans kwam aan de orde het voorstel om een deel van den Noordgroep te electrificeeren. De heer WELLEMAN gaat de geschiedenis ten deze na en meent, dat men hier het Zeeuwsch-Vlaamische systeem gaat toepassen, eerst de beste plaatsen en dan verdere uitbrei- dinig. Spreker wil het Voorstel beschouwem los van de toelichting en kan er zich dan wel mede vereenigen. Te meer waar hij in het brengen van electriciteit toch nog altijd een veihoogen van het welvaartspeil ziet. Maar ook omdat Ged. Staten verzekerden de financien der pro- vinoie het wel dragen kunnen. Spreker wijst er op, 'dat dit niet zeggen wil, dat hij meent er niets anders moet worden bevord-e/i dan electriciteit. De heer SONKE is blij een deel van den Noordgroep aan de beurt komt, maar had gaarne nadere onderhamdelinigem met St. Maar- temsdijk geziem. Al is spreker over het alge- meen niet voor oveiheidsbedrijven, toch meent hij bet beste is, deze voorziening voort te zetten. De heer OVERHOFF zegt, dat niet de ren- tahiliteit het voomaamste is hij een overheidis- bedrijf, wel het brengen vaai stroom. De heei- VAN OEVEREN meent de voorstel len volledig moeten worden aangenomen, men krijgt dan een groep gemeenten, die geeleotri- ficeerd zijn. De heer KODDE vraagt o.a. zoo weinig mogelijk stroom op Zondag te leveren. De heer v. d. WEIJDE brengt dank voor den- steum aan het voorstel, dat zJi.s. wordt aangenomen. Overname netten te IJzendijke en Koewacht. Aan de orde is bet voorstel tot het verlee nen van een crediet van 63000 aan de P.Z. E.M. voor overname van de netten te IJzen dijke en Koewacht. De heer WELLEMAN bespreekt de wijze van berekening der ovemamesom, en meent dat een vaste norm daarvoor moet worden ge steld. Men ziet geen vaste lijn in de voorstel len voor beide gemeenten. Spreker vraagt enkele cijfers. De heer HENDRIKSE geeft cijfers om aan te toonien, dat de overname te IJzendijke voor de P.Z.E.M. doeh ook voor de gemeente voor- deeliig is. De heer DIELEMAN zegt algemeene rege- len niet zijn te stellen. Het voorstel wordt aangenomen z. h. s. Dit zelfde geschied met het voorstel tot aan gaan earner geldleenimg van f 485.000 ten be hoeve van den Noordgroep, en met die tot wij ziging der begrootingen 1927 en 1928. Hiema sluit de VOORZITTER in naam der Koninigin de najaarszitting 1927 der Staten van Zeeland. Vergadering van Dondendaig 12 Jan. 1928. Afwezig waren de leden Kindt en Bogaert. De Voorzitter wenscht de leden een geluk- kig jaar zoowel voor hen persoonlijk als voor hiunne dierbaren en hoopt dat de leden gezond van hart en opgewiakt van geest in een toon van' onderling vertrouwen en waardeering de belangen der gemeente zullen behartigen. De heer Van der Heijden dankt den Voor zitter namiems den raad, biedt wederkeerig den burgemeester de gelukwensohen van den raad voor hem en zijne familie aan en hoopt, dat de Voorzitter zijne plichten als burgemeester zoo getrouw mogelijk zal nakomen. Bij de ingekomiein stukken doet de Voorzit ter mededeeling van den loop der bevolking in 1927. Besioten wordt adhaesae te betuigen aan de adressen van het gemeentebestuur van Axial omtrent verbetering van het postvervoer voor Zeeuwsch-Vlaanderen en van den Bond van Bedrijfsautohouders inzake de uitvoering van het Rijkswegenplan. Voor kennisgeving wordt aangenomen een schrijven van den Minister van Arbeid, inhou- dende, dat, nu een commissie de zaak van de watarleiding onderzoekt, er de voorkeur aan moet worden gegeven, van de zij.de van de Regeering geen invloed uit te oefenen; dat door den loop der zaak, die door de benoeming der oommissie in een geheel aruder licht is komen te staan, op het oogenblik een uitspraak van de -zijde der Regeering een geheel ver- keerd effect zou hebben; dat dit intusschen niet beteekent, dat het gevoelen van den Mi nister over het raad sbesluit is gewijzigd. Aangehouden worden en -in handen gesteld van Burgemeester en Wethouders ter fine van onderzoek en rapport een verzoek van eenige ouders van sehoolgaande kinderen om wijzi ging der school geldheffing zoodanig, dat een vermnnderd schoolgeld wordt geheven voor het tweede en volgend kind uit hetzelfde gezin, en een veirzoek van de vereeniging „Eendracht maakt Macht" om intrekking van het raadis- besluit tot heffing van liggeld voor het inge- bruiknemen van den openbaren weg als opslag- plaats: Omtrent het eerste verzoek meent de heer Teulings, dat van een schoolgeldregeling in dien zin reeds is afgezien in eene vorige ver gadering, daar het schoolgeld berekend Wordt naar het helastbaar inkomen en dus reeds af trek voor kinderen is toegepast. Van den gemeentedeurwaarder A. Poppe te Hulst is ingekomen een bezwaarschrift tegen het raadslbesluit tot vermindering zijner wedde van f 150 tot f 100. De raad is van oordeel, dat deze vermindering alleszins gerechtvaardigd is door de aanzienlijk verminderde werkzaam- hedein van den gemeentedeurwaarder en het streven in het algemeen naar bezuinn'ging op de gemeentelijke uitgaven. Het besluit wordt gahandhaafd. Op de gemeentebegrooting dienst 1927 wordt o.m. gebracht een post van f 250, wegens bij- drage aan een bijzonderen cursus voor vervolg- onderwijs. Op grond van het Koninklijk be sluit djd. 23 Maart 1925, Stbl. No. 100, achten Burgemeester en Wethouders niettegemstaande de circulaire van Gedepiuteerde Staten van 2 Dec. j.l. den raad alsnog bevoegd tot het be- schikbaar stellen van gelden voor genoemd doel. Een raadsbesluit tot aanvulling van het reglement van het Burgerlijk Armbestuur ,be- treffende toezicht 6p udtbestede personen wwdt gewijzigd overq^nkomstig de mdniste- rdeele 'aanschrijving. Naar aanleiding van dasbetreffen.de verzoe- ken van de afdeeling Clinge van den Ned. R. K. Bond van Landarbeiders en van het Hoofdbe- stuur van dien Bond en van herhaalde aan- schrijvingen van -de Minister van Arbeid wordt hasloten met ingang van 1 Jan. 1928 weder toe te treden tot de regeling vervat in het Werk- loosheidsbesluit 1917. Hierna volgt eene lang- durige baspreking omtrent het correspondent- schap der Openbare Arbeidsbemiddeling; de meerderfheid van het college van Burgemeester en Wethouders wil het correspondentschap tegen eene afzonderlijke bedooning opdragen aan een ambtenaar ter secretarie, de wethou- der Vercauteren wil het correspondentschap op de secretarie brengen en het onder de ge- meenteadmimstratie rangsohikken, dus zonder extra beloondng. De heer Teulings vraagt eerst of er wel zoo- veel werk verbonden is aan het correspondent schap, dat eene belooning billijik is, en als de Voorzitter zulks verzekert en erop wijst, dat het toe-ken neri eener belooning bij verordening is bepaalid, meent spreker, dat de vroegere corespomdenben niet mogen worden voorbijge- gaan en deze die taak beter kunnen waarneanen dan de ambtenaren ter secretarie, die toch al zoovee! werk hehben. De heer Van den Branden acht het het doelmatigst, dat als slechts een correspondent benoe-md wordt, deze te Clinge gevestigd is, omdat zulks is hem als gewezen correspon dent bekend de bemoeixngen van het cor respondentschap te Clinge aanzienlijk uitge- brieder zijn dan die te Nieuw-Namen en om dat te Clinge voo-rts een vereeniging met werk- loozenkas gevestigd is. Verder meent hij, dat eene beloondng van den correspondent tevens ambtenaar ter secretarie slechts bil- lijk is als de werkzaamheden buiten de secre- tarie-uren worden uitgevoerd. Besioten wordt het correspondentschap ter secretarie te vesti- gen aan Burgemeester en Wethouders over te laten, wie met de werkzaamheden ware te be- lasten en voorts na afloop van het jaar te be- oordeelen welke belooning billijk wordt geacht. Ten aanzien van het inkooptarief van de N.V. I'.Z.E.M. wordt besioten te beriehten, dat het contractu eel e tarief verkozen wordt boven het speciale voor 1927 aargeboden tarief; het eerste is voor de gemeente aanmerkelij-k voor- deeliger gebleken. De heer Texilhigs vraagt ten deze, of net mogelijk is speciaal met het oog-op de fabri- kanten te Nieuw-Namen, toe te staan, dat ook dies winters na vier uren, d.i. geduren.de d-en spertijd, electriciteit voor kradht af te n-emen, daar men er anders toe zal overgaan een eigen electrische installati-e te plaatsen, hetgeen voor het G. E. B. een aanmerljelijk verli-es van stroomverkioop zou beteekenen. De \roorzitter wijst er op, dat dit wegens die hooge kosten van den electrischen stroom in den spertijd niet mogelijk is tengevolge van het contract met de P.Z.E.M. Spreker zal eyenwel informeeren of niet op een of andere wijze aan dezen onhoud'baren maatregel is te ontkomen. Van de R. K. vereeniging van vlassers te Suit Jansteen, is een verzoek ingekomen om vermindering van meterhuur voor de vlassers van Kapellebruig alhier door de meterhuur voor eene kraohtinstallatie evenals te Sint Jansteen tei bepalen op f 1. Op dit verzoek wordt af- wijzend beschikt, aangezien bij ondeizoe-k ge bleken is, dat de vlassers van Kapellebrug al hier bij inadhtneiming van andere tarieven (meterhuur voor licht en stroomprijs voor licht) zeker in niet ongunstiger positie verkee- ren dan de vlassers te Sint Jansteen. De heer Van den Branden uit ten deze nog een klaeht over het v-erminderen van het licht bij het ontsteken der s-traatverliohting of bij een filmvertooning, als van eiectrisch licht wordt gebruik gemaakt, waarop spreker van antw-oond wordt geddenid door den directeur van het G.E.B. Ten aanzien van het verleenen van een toe- slag in de z-eepassagekosten aan emigranten naar Canada wordt in begdnsel besioten mede- werking te verleenen met voorbehoud echter van het recht elk geval afzonderlijk te beoor- deelen. Bij de rondvraag deelt die Voorzitter mede, dat de opbrengst der belasitingen op staan- plaatsen en vermakelijkheden in 1927 netto bedraagt f 385; op voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt afgezien van het plan om de heffingen in te trekken; eene soepele tcepassing wordt verzocht en toegezegd. De heer Van den Branden verzoekt' tfe bevor- d-eren, dat de vuilnis bij het, rudmen der slooten in het dorp, die nu sores zeer laug blijft liggen, steeds zoodra mogelijk wordt opgeruijjid. Op verzoek van den heer Hagemahy zal de Voorzitter onderzoeken, of het kadegeld voor boomen hier inderdaad veel hooger is dan te Paal. Spreker beveelt nog aan een onderzoek naar d.e beiastbare inkomens van versohillende ingezetenen, daar hij klaohten heeft gehoord over onbillijke belastingaanslagen. De Voorzitter zal een en ander onderzoeken. Hierna gaat de raad over in geheime zitting. Onderstaande merkwaandige partij werd on- langs gespeeld tusschen den Luikschen speler Lissoir en den grootmeester-dammer B. Sprin ger, den Hollandschen blindspel-virtuoos. Het geniale van deze partij zal nog meer waardee- ning vinden, als men weet, dat Springer met zwart speeldemet zijn rug naar het bord gekeerd. De zich telkens wijziggnde standen rnioest hij alzoo nauwkeurig in het hoofd hou- d-en en zich rekenschap geven van de tallooze complicaties. Springer is de eerste damspeler, die „blind" spelend (d.i. zonder het bord te zien) success en kan boeken. In dit opzicht bes-taat een groot verschil met het schaakspelVan grootmeesters als Alje- ohin, Reti, emz. heeft men meermalen kunnen lezen, dat ze twintig en nog meer partij en tegelijk „blind" speelden. Met dammen is dat i-etwat anders! Een bewijs, dunkt on-s, dat daimmien niet zoo eenvouidig is als het lijkt! In de volgende partij nu zal men zien, dat het spel van Wit er op berekend is den blind- speler door zeer onregelmatige standen in de war te brengen. Springers spel geeft ervenwel blijk van een buatemgewoon scherpe visie. Men oordeele dioor de partij nauwlettend na te spelen. Wit. Zwart Lissoir (Luik) B. Springer 1. 32—27 18—23 2, 34—29 23 X 34 3. 39X30 20—25 4. 44—39 25X34 5. 39X30 12—18 6. 50—44 7—12 7. 44—39 1—7 Zwart houdt zjjn stand zeer regelmatig en gesloten. 8. 49—44 9. 39—34 10. 43—39 11. 48—43 12. 31—26 13. 37X28 14. 26—21 15. 28—23 16. 33X31 17. 30X19 15—20 10—15 20—24 17—21 21X32 4—10 16X27 19X28 11—17 14X23 Zwart, de blindspeler, heeft' een prachtigen oentrumstand en Witis nergens, ondanks of beter gezegd door zijn onregelmatigheden. 18. 38—33 10—14 19. 42—38 5—10 20. 4742 14—19 21. 41—37 10—14 Practisch is wit nu reeds verloren Tegen een speler als Springer kan men nu eenmaal geen buitemsporige dingen doen! 22. 46—41 7—11 23. 31—26 2—7 De tactiek van zwart is duidelijk. Steeds maar aansluiten, in gesloten colonne vooruit en overiigens af wachten, afwachten! 24. 35—30 11—16 25. 33—29 7—11 26. 30—24 19 X 30 27. 34X25 23X34 28. 39X30 18—23! Zwart neemt dadelijk het centrum in. De strijd begint nu pas goed. 29. 4035 15—20! Een meesteriiike zet. 30. 44—40? 12—18 31. 4034 14—19! Schitterend gespeeld, om 3429 te verhin- derem. Het zwarte spel dwingt wel bewon- diering af. 32. 25X14 9X20 33. 30—25 20—24! 34. 34—30 17—22 35. 45—40 8—12 36. 40—34 11—17 37. 34—29 23X34 38. 30X39 18—23 39. 37—32 22—27! 40. 32X21 16X27 .41. 41—37 6—11 42. 37—32 11—16 43. 32 X 21 16 X 27 44. 42—37 23—28! De variant, door den blindspeler bij den 39en zet met 2227 ingeleid, is. dus wel goed be rekend geiweest. De stand van wit is nu hope- loos. En nog geeft hij het ndet op! 45. 38—33 17—22 46. 37—31 12—17 47. 43—38 19—23 Juist, en riiet 2832, daar wit zich dan door 2520 even herstiellen zou. Nu heeft wit geen zet meer. Zie onderstaand diagram. Stand na 47 zetten. ZWART 1 2 3 4 5 WIT Ieder 8 schijven. Er volgde nog: 48. 35—30 24X35 49. 25—20 3—9! 50. 38—32 27X29 51. 31—27 22 X 31 52. 36X27 17—22! en wit gaf eindelijk op. Het opzettelijk on regelmatige spel is door Springer dus ondub- belziinniig afgestraft. J. J. K. Een cursus voor leeken en beginners. Hoewiel wij geen talent voor het onderwijs bezitten, voldoen wij gaarne aan een van ver schillende zijden geuiten wensch, om een ge- deelte der voor deze sehetsjes beschikbare pilaahsruimte be besteden aan een z.g. cursus. Liefhebbers, die zich aangetrokken gevoelen door schaakproblemen en deze gaarne zouden willen oplossen of tenminste de oplossingen be- grijpen, anderen, die hun kennissen sehakers ook in daze tijdkorting gezelschap willen hou- den, niet het minst de jongeren uit onze huis- gezinnen, spontaner verleid dan d®. ouderen door alles wat sport en spel, kunst en weten- schap is kunnen zich met een minimum van moeite orienteeren. Eenige oefening zal hen dan spoedig doen ondenvinden de bekoring, die de conventie Van regelen, schaakspel geheeten, bevat, de trai ning van geest en karakter, die ze biedt. In het volgend nummer hopen wij met dit overzicht te beginnen. Kalief Alnoektadi tegen Schaakmeester Assoeli. De volgende om haar groote schoonheid op- geteekende en bewaard gebleven schaakpartij werd tusschen genoemde twee Arabieren te Bagdad gespeeld in de tiende ©euw onzer jaar- tellimg. Als vooraf diene, dat het schaakspel zich sindsdien verder heeft ontwdkkeld. De rochade is niet bijzonder oud, slechts eenige eeuwen. In Italie was ze tot voor kort nog niet in tel. De bebeersching van alle rechbe en schuine lijnen door de Komingin dateert uit de 15de eeuw. Voordden heette de Dame „Vizier", zij was het stulk van de gerimgste waarde op het bord, tenminste in opening en middenspel. De pion- zet over een of twee veiden, ter keuze, wan- neer de pion nog niet bewogen is, stamt uit de 13de eeuw. In het tijdperk van onderstaande partij waren de schaakregelen de volgenden: 1. De pion doet telkens maar een pas voor uit en kan op de 8ste rij slechts Dame („Viiaier") worden. Hij slaat zooals tegen- woordig. 2. De Dame („Vizier") gaat slechts om een veld vooruit en wel alleen in schuine richting, b.v. Ddl-c2. 3. De Raadsheer springt in schuine richting over een ruit heen, dus naar de derde ruit, ook over eigen of vjjandelijke stukken of pionnen, b.v. Rfl<13, ook wanneer pion nog op e2 staat. 4. De Rochade bestaat niet. 5. Koning, Paard en Toren gaan zooals tegenwoord.ig. 1. g2—g3 g7—g6 2. g3g4 f7f6 3. e2e3 e7e6 4. Pgl—e2 d7d6 5. Thl—gl De Toren, het machtigste stuk van het bord, verschaft zich een open lijn. 5. c7c6 6. f2—f3 b7b6 7. f3f4 a7—a« De zwarte troepen worden met orde opge- HET WATER WAARSCHUWT U. Als gij last hebt van een brandende, smarte- lijke pijn bjj de loozing, of de urine dik is en troebel, met een soherpen geur, zanderig of met bloeddeeltjes, bestaat er geen twijfel of uw nieren zijn verzwakt. Neem Foster's Rug- pjjn Nieren Pillen, want uw nieren hebben be- hoefte aan een specifiak niermiddel. Let ook op de hoeveelheid geloosde urine. Als gij zeer groote of zeer kleine hoeveelheden Loost, als gij te vaak of te weinig aandrang kr\jgt, wijst dit vrij zeker op nierzwakte. En dat is emstig genoeg: er bestaat gevaar voor bloedveigdftiging en de schadelijke gevolgesi op iedere zemuw, spier of weefsel van uw lichaam. Stel het niet uit neem Poster's Rugpija Nieren Pillen. Verwaarloazing kan ernstige gevolgen met zich brengen. Foster's Pillen worden in Holland sinds vele jaren gebmikt en zijn alom bekend om hun goede resultaten. Men kent geen beter middel tegen nierzwakte, blaas- en urinestoomissen, rugpijn, spit, water- zuchtige zwellingen, rheumatiek en andere gevolgen van schadelijke stoffen, die bij trage working der nieren in het bloed achterblijven. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u g-aeond maken en houden. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a 1.75 per flacon. 34 Te Ter Neuzen bij^pirma A. van Gverbeeke Leunis, Axelsehestraat en Westkolkstraat. stdd en maken de achterlinies wat vrij. Da pionnen worden hier slechts als voorhoede ge- bruikt. Wit volgt op de Koninginnezijde het systeem van Zwart, op den Koningsvleugel brengt hij echter de figuren in het spel. 8. f4f6 De f-Pion moet het natuurlijk doen, want op 8. g5 kon Zwart met f5 antwoorden. 8g6xf5 9. g4Xf5 e6Xf5 Er werd toen al blijkbaar geofferd ea „ge- geten", anders had 8... g5 de Torenlijn langer gesloten kunnen houden. Doch zwart krijgt ook een open lijn... 10. Rflh3 (valt f5 aan) Pg8e7 Th8g8 (den pion krijgt Wit wel) 11. Tglfl 12. Pe2—g3 Tg8g5. 13. Rh3Xf5 h7h6 Zwart neemt natuurlijk niet terug, omdat een Paard hier ongeveer tweemaal de waarde van den Raadsheer bezit, maar brengt pion h7 in veOighedd. 14. Rf5—h3 (valt f6 aan) Ph8—d3 15. d2d3 Op 15. Pe4 zou Tg6 volgen, terwijl Pio* d6 door Rf8 verdedigd is. 15d6d'5 16. c2c3 Dd8c7 17. b2ib3 De Pionnenbewegingen hebben veel gemeen met het opschuiven van schijven in het Dana- spel. Men vermoedt, dat het schaakspel wit een of ander Damspel is ontstaan door diffeirentia- tie van de waarde der schijven. 17Ta8a7 18. c3c4 Rf8d6 19. P!bl—c3 Rc8e6 Het spel is gelnspireerd door het doek, een maatsrbelling van den vijandelijken Koning te scheppen. In twee zetten kunnen de zwarte Raadsheeren nu vanuit b4 em, g4 de veiden efi en d2 dichtbij den Koning bestrijken, terwijl Pd7c5—d3f dreigt. Wit, zooals men tegenwoordig eveneemi zou doen, brengt alle stukken op z'n tweede rij, om de Torens op de f-baan te kunnen verduib- belen. Vandaar zijn schjjnbaar ernstige actie op den Koninginnevleugel, die tenslotte een sohijnislag blijkt. 20. c4Xd5 c6Xdb Welke stijl- of spelwettem de afruil in die tijid volgde, blijkt niet duidelijk uit deze partij. Hierop kan o.m. van invloed geweest zijn het feit, dat Pat en „Roi depoudlle" ook een eoort verlies beteekenden. 21. d3—d4 (belet Pc5) Rd6—f8 22. Tflf2 (begin verdubbeling Torens) Dc7—<16. 23. b3b4 (de „Vizier" kon zich na Tc7 wel eens op c5 offeren). 23Ta7c7 24. Keld2 b6b5 Het Paard wil naar c4. 25. Rcl—a3 Pd7—b6 26. Ra3c5 Dreigt Pe7 af te ruilen, wat oageveer oruee kwaliteitswinst zou beteekenen; begint de om- sdngeling van den zwarten Koning. 26Pe7c6 (valt b4 aam.) 27. a2a3 (Pion f6 valt toch) Ke8—f7 (beschermt f6) Tf7 was misschien beter, doch niet meer voldoende. 28. Ddlc2 (slechts wegens Tafl) Re6c4 Het Paard moet nu op b6 blijven, om pkni d5 te beschermeilsinds Pe7 door Rc5 is weg- gejaagd. 29. Tal—fl Tg5g6 De stand is hoogst belangwekkend. De biok- kade van Zwart is voltooid. De beschikbare wdtte stukken vallen beslissend aan: 30. Pg3h5 Kf7—e8 31. Ph5Xf6f Ke8d8 32. Pf 6 X d5 Tc7—b7 Ruilen komt op hetzelfde neer (de Dame doet slechts een schrede zijwaarts!). 33. Tf2Xf8f (de Raadsheer kon niet weg) Kd8d7. 34. Rh3—f5+ Kd7e6 35. Pd5—f4ff. Mat, omdat d5 door het Paard, e5 door den Pion, de f-ruiten door Tf8, e7 door Rc6 en d7 door Rf5 bestreken worden. Een merkwaardige oorkonde! Een stuk ge schiedenis, dat heel wat meer inhoudt, dan op het eerste gezicht te oordeelen en licht werpt op de arabdsche beschaving van duizend en 6en nacht! Voor psychologen een dankbaar studie-object. Ook voor ons is deze parij zeer mooi, of- schoom zij, wegens de vreemde spelregelen, ndet dadelijk als een, doorloopend verhaal aan- doet. Een kleine studie, en ook dit Is het geval Oplossing schertsprobleem. Stand: Wit: Kel, De6, Tal, Pa4, pg4. Zwart: Kd3, Dh8, Ta8, pg7. Oplossing: 00Off (lange rochade).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 6