Ter IT e asensclie Courant Een nieuwe neus Vrijdag 20 Jan. <028. No. 8172 IWEESE BLAD. BUITENLAND. FEPILLKTOH. 6EMEN6DE BERICHTEN. EEN ONTPLOFF1NG IN HET PALEIS VAN DEN BELGISCHEN KROONPR1NS. In deDerniere Heure verscheen het sensa- tiewekkende bericht, dat zicb Maandag- ochtecd in de werkkamer van dfn Beleiscben kroonprins Leopold in bet Beilevuepale s te Brussei een ontploffing zou bebbeu plaats gehad, waarbij ruiten aan stukken vlogen en ook de zoldering zou zjjn bescbadigd. Het blad zeide, dit niet slechts tij toeval te bebben vernomen en liet daarbjj ver- onderstellen, dat men hier wel met een mislnkte aanslag kon te doen bebbeD. Een ufficieus Belga bericbt kwam dit echter beslist tegecspreken en meende te mogen verzekeren, dat het heele bericht ran de Derniere Heure *uit de lucht ge- grepen was. Een hofbericht, iets later gepubliceerd, geeft toe, dat er zich wel een kleine ont- ploffiing in een kacbel in het door prins Leopold en prinses Astrid bewoonde Bellevue- paleis heeft voorgedaan, maar dat er geen. schade is aangericht en alle in verband daarmede door de pers gepubliceerde bjj- zonderheden geheel verzonnen zijn. DE AMERIKANEN IN NICARAGUA. De bevelhebber van de Amerikaansche troepen in Nicaragua heeft aan de Nicara- guaanscbe katholiekegeesteljjkheid rerzocht, geen buwelijken tusscben Nicaraguaansche meisjes en Amerikaansche marinematrozen in Nicaragua in te zegeneD. Mgr. Canuto Jos^ Reyes, bisschop van Granada, heeft thans, volgens bericht flit New York aan de Times", een circulaire uitgegeven, waarin bij het verzoek inwilligt op grond ran de overweging, dat de mariniers geen rast verbljjf hehben en dat de kans bestaat, dat zjj de meisjes in den stcek laten, en ook omdat de mariniers niet over voldoende middelen besehikken om behoorlijk een gezin te onderhoudeD. Aan de priesters* wordt daarom verboden, voortaan deze hnwelijken in te zegecen. AMERIKAANSCHE VLOOTPLANNEN. Het bouwprogram van een nieuwe Ame rikaansche kruiservloot begint een nacht- merrie te worden voor de marine-staven der andere groote zeemogendheden. In het program dat de Amerikaansche minister van marine half December aan het Congres heeft voorgelegd, vroeg hij 25 kruisers. Terwjjl het program nog bij de commissie uit het Huis van Afgevaardigden in behan- deling is, welke er alvast de bepaling uit heeft geschrapt dat de President het achteraf zal kunnen opschorten of anderszins wijzigen en zoodoende bezig is, er een bindend karakter aan te geven van dat wat ge- achreven is, ook geschreven blijft zou thans admiraal Hughes, de bevelhebber van de Amerikaansche linie-vloot, voor een nog ambitieuser program zijn opgekomen. Men legt hem de woorden in den mond dat hij 43 kruisers het onontbeerljjke minimum acht en het gerucht dienaangaande heeft den Japanschen minister van marine weer een antwoord ontlokt, dat Reuter uit Tokio overseint. Wanneer het, zoo zeide de Japanner, daartoe komt, zal Japan bier iets tegenover moeten doen. Nog wilde hp zich troosten met aan te nemen dat het Amerikaansche Congres zulk een omvang- rijk vlootplan niet zou goedkeuren. Anders begint natuurlijk een nieuwe wapenings- wedstrpd ter zee. M»n kan natuurlijk ook onderstelleD, dat Amerika thans bezig is met bet maken van groote gebaren teneinde Engeland te dwin- gen, met han^ende pootjes terug te komen van zijn oorspronkeljjke minimum-eischen door ARTHUR GASK. 55) Vervolcj.) Hoar eens, mijnlheer Forbes", riep ik ziedend uit. ,,Nu bent u niet redelijk meeir. U bent van het be pin tot het einde bevooraordeeld. Denik u nu even in mijn positie in. Terwijl dokter Carmichael i eefdiezaq allies er even rooskleuriq voor mij uiit. Ik had een sterlken vriend en ik had een rijken vriend1. Ik had een be- scihenmer, (die levendiq belanq in mij steldie, en wien ik z.elfs zoo zeer ter harte qdrjqdlat hij zich ander het bereik van de strafiwet steldie door mij te buiisvesten, in het voile bewtustzijn, dat ik een misdadi- qer was, veroordeeld tot vijf jaar dwanq- arbeid. En dan was er noq een sterkei band' tusschen oms. Hij had mijn leven in zijn hand en heel alleen, zonder eeniqen bijstand in dat eenzame huiiis heeft hij mij qevoerd door de vailed der schad'uwen en idaairlbij heel wat op het spel qezet. Niiemand kan dat beter beseffen, dan u zelfwant hij had min of meer in mijn tejqenwoordiqen toestand kunnen qeraken: een lichaam, dat in het qeheim beqraven was en een verlbonqen qraf. En dan was er noq iets. In de laatste weken voor zijn dood had dokter Carmichael besloten om weer in de wereld teruq te keeren en ik zoiu dam bij hem zijn qebleven. Ik ver- zeker <u, dat mijn vooruiitzichten buitenqe- woon moot waren, als hij maar was blij- ven leveni." Een ooqenihlik zweeq ik, want ik beqon op de mislukte vlootconferentie te Geneve voor de verdediging en bescherming (an zpn rijkszeewegen, maar men loopt dan ernstig kans zich te misrekenen. Het Amerikaansche zelfbewustzijn, geschraagd door 's lands voorbeeldeloozen voorspoed, uit zich op het oogenblik in allerlei richting en er zijn teekenen genoeg dat het Ameri kaansche Congres zeer bouwlustig is wat de vloot betreft. //Columbia" vertoont sterke neiging cm met »Bretannia" samen over de golven te regeeren en Amerika zal zijn neutrale scheepvaart in een oorlog nooit meer talen aandoen wat het, voor het zelf in den oorlog kwam, zijn koopvaarders door Engeland moest laten welgevallen. De eenige verstandige politiek van Engeland hiertegenover is zich te matigen teneinde den overbuurman aan den Atlan- tischen Oeeaan in gemoedelijker stemming te brengen. Het kondigde begin D«cember aan dat het maar een kruiser van de drie kruisers die nog op het bouwprogram stondeD, op stapel zon zetten. Op het program van het nieuwe dienstjaar 1928-29 stonden er weer drie en thans wordt bekend gemaakt dat slechts van twee ervan de kiel gelegd zal worden. Op zes kruisers dus een beperking tot de heltt. Afge- scheiden dus van hetgeen Engeland theo- retisch voor zijn rjjk als onontbeerlijk beschouwt, is het in de praktijk begonnen met wat men bij de onderhandelingen tusschen Engeland en Duitsehland jaren geleden een vlootvacantie" ncemde, een begrip dat tegengesteld is aan wapenings- wedstrijd. Deze vlootvacantie zou nog beter vast- gelegd kunnen worden in de besluiten van een nieuwe vlootconferentie tusschen de drie groote zeemogendheden. De vacantie zou van Engelschen kant moeten eindigen, indien de Amerikaansche vlootplancen zicb eenmaal beginnen te materialiseeren. zoo goed als Japan thans te verstaan geeft dat het in dit geval iets er tegenover zou moeten doeD. Het goede van een gezamen- lijke vlootvacantie is dat zij ook in de richting van moreele ontwapening zou werken, immers het bewijs zou leeiren dat er geen argwaan bestaat ten aanzen van in de toekomst dreigende conflicten. De tegemoetkoming van Engelsche zpde ver- dient nu wel een antwoord van Amerikaan^ schen kant in denzelfden geest. TER NEUZEN, 20 Jan. 1928. BEGROOTING WEGENFONDS. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot vaststelling van de be- grootirg van het wegeifonds voor 1928. Het ontwerpen dezer begrooting heeft vertragirg ondervonden doordat overw.ogen is in hoever de uitvoering van de ver- betering der wegen nog kan worden be- spoedigd. Voor verbetering en aanleg is het be- drag, dat men in 1928 hoopt te kunnen verwerken, meer dan tweemaal zoo hoog als in 1927. Wanneer men in aanmerking neemt, dit in de jaren onmiddellijk voor- afgaande aan de instelling van het wegen- fonds, pei jaar ongeveer een bedrag van 45 millioen werd besteed, dan bestaat er, naar de minister meent, allereden om van voort- varende voorbereiding te spreken. nu die uitgaven in 1927 op ruim 11 millioen en in 1928 tot ruim 21 millioen konden worden gebracht, zonder dat s'oornis in den regel- matigen gang van zaken behoeft te worden gevreesd. Omtrent de in de Memorie vermelde voornaamste verbeferingen, deelen we de volgende mee betreflende Z e e 1 a n d Voor den rjjksweg MiddelburgGoes Kapelle op Walcheren is 40.000 uit- getrokkenvoor het gedeelte van even- genoemden wegopZuid-Beveland 175.000; voor pnteigening ten behoeve van den aanleg van een nieuwen weg van Kapelle naar deNoord-Brabantsche grens f 300.000; voor verbetering van den weg Breskens Belgische grens f 150.000 voor verbetering van den weg Ter Neuzen Belgische grens 102.000. mij heel zwak en Leveriq te qevaelen. De sitrijld1 tusschen ans duurde zoo lanq, dat ik door mijn qroote zwa'kheid er bijna bij neerviel. ,,Ga alsjeblieft door, mijruheer Cups", zieiiide Anqas Forbes drooqweq. ,,Iik wil nu wel toeqeven, dat u qeen onverdien- stelijlk advocaat bent." Ik sli'kte eens en qiniq vender. ,Maar wat had ik, toen dokter Carmi chael overleden was, vraaq ik u. Veertien idaqen na een operatiie, die mijn qezicht vermiinkt had, zoodat ik nierqens heen kon qiaan,, zonder een ovenmatiqe belanqstel- linq te wek'ken naar de oorzaak van de litteekens er naar mijn naam. Inderdaad bedchikte ik slechts over een paar pond, en voonuiitzichten om een stuiver los te Ikrijiqen, had ik niet. Wat voor kansen op ontsnappinq had ik dus zonder qelid1 Ik verzeker u, dat ik in dat huis zat als een rat in de vail en de herimnerinq er aan maakt mij nu noq ellendiq. Stel u in mijn plaats. ,,Het was een snik-warme zomensche daq. De 'kamers wa.ren donker qehouden, de qordijnen neer. Daar laq het lichaam op dien vloer uitqestrekt en daar zat ik, noq zwalk na mijn opera tie. Besluiteloos, aniqistiiq hurkte ik in een hoek, doodelij'k bevreesd, dat de be! aan het hek zou overiqaan en iemand zou wi'llen binnen komen. En er moest toch iets qieidaan wioridien, dat was de qrootste ellende. Ik moest een besluit nemen." Ik zweeq, omdat ik uitqeput was, maar Anqas Fonbes bleef mij aankijken, onbe- wioqen, meende ik, meed'ooqenloos ,Jie haidt een door dokter Carmiohaiel iqetaclkende cheque in huis", zeide hij, ..vijffciq pond qroot en die incasseerde je den achttienden Februari. Noem je dat SLUISK1L. Zaterdag j 1. werd in de Openbare School alhier een ouderavond gehouden. De op- komst was bevredigend. Verslag werd uit- gebracht van het door de Oudercommissie georganiseerde St. Nicolaasfeest. Ten be hoeve hiervan bleek ontvangen te zpnf89 en uitgegeven f 92. Het tekort werd on- derling gedekt. De penningmeester deelde mee, dat de school nu een St. Nicolaas- costuum in eigendom bezit. Na toelichting door den Voorzitter der Oudercommissie en het hoofd der school werd besloten toenadering te zoeken tot Ter Neuzen om te komen tot aansluiting bp het aldaar gevestigde Comite van Actie voor het openbaar onderwijs, Van de leden der Oudercommiesie traden periodiek af de heeren A. Brakman en Jac. P. van Doeselaar, die herkozen werden. Na uitvoerige toelichting aan de hand der Lager Onderwijswet werd besloten aan den gemeenteraad te verzoeken, met iDgang van 1 Mei a.s. aan de openbare school te Slniskil een assistent aan te stellen. Nu een tweetal verzoeken om boventallige leerkrachten van alle scholen verworpen waren, was men algemeen van gevoelen, dat de kleine scholen dear niet de dupe van mochten worden. Na eenige besprekingen van meer internen aard werd de bijeenkomst met eenopwekkend woord gesloten. GEMEENTERAAD VAN AXEL. In de op Dinsdag 24 Januari, desvoor- middags 10 uur te houden openbare ver- gadering komen de volgende punten in behandeling 1. Notulen. 2. Me dedeellngen en ingekomen stukken 3. Voorstel tot aanvulling van de vacature in de commissie van advies inzake steun aan werkloozeD, wegens het bedanken van den heer F. Die- leman. 4. Voorstel tot aanvulling van de instructie van den boekhouder van het Gasbedrpf. 5. Voorstel tot wijziging van de ge- meentebegrooting, dienst 1928 en het grondbedrpf, dienst 1928. 6. Voorstel tot overcame van den Oostelijken berm van den buitenweg van den heer J. de Putter (Steenbosch) 7. Stemming over het voorstel van den heer F. Dieleman, om de woning- huren in'de Julianastraat te verlagen. 8. Btslissingen op verzoeken om ver- goeding als bedoeld in art. 13 der L. O.- Wet. 9. Reclames Hondenbelasting, dienst 1927. BOSCHKAPELLE. Zondag had de jaarlijksche algemeene vergadering plaats van den varkensbond z/Helpt Elkander". Daar de voorzitter overleden en de onder- voorzitter wegens onvoorziene omstandig- heden verhicderd was, werd de bpeenkomst geopend door den Secretaris, die in een korte toespraak den pas overleden voorzitter herdacht, die van 1901 tot eicd 1927 deze functie met eere bekleedde, memoreerde wat hij al die jaren tot bloei der vereeniging had gedaan en sloot zijne rede met een „dat hij ruste in vrede De notulen werden onveranderd goedge- keurd. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat de ver- eenigiDg thans 130 leden telt, er 157 varkens doorloopend waren verzekerd en 58 voor zes maanden, waarvan er 10 stierven. De ontvangsten beliepen f 619,49 en de uitgaven f 460,15, zoodat er een batig slot is van f 159,34. Op 17 Jan 1927 was in kas 1 1160,55, op 15 Jan. 1928 was dus in kas f 1319,89. Aangenomen werd het volgend voorstel: leder lid kan ten alien bij het varken, dat doorloopend is verzekerd, een of meer andere laten verzekeren. De vervaldag der contribute hiervoor is de eerste dag der maand, waarin bedoeld(e) varken(s) wordt of worden in- of afgeschreven. Tot voor- niiet weten, hoe je aan qeld moest ko men 1" ,,Iik wist het tooh niet zeker. Hoe kon ik viooruit weten. dat ik oniqemoeid in het Kuis kon blijven, totdat mijn qezicht qe- nezien was Hoe Wist ik, dat het lot mij zoo qumstiq zou zijn Ik had werkelijk stom qeluk. Toen ik naiar de banik qiniq om die vijftiq pond te incasseeren, namen ze daar aan, dat ik dokter Carmichael zelf was. Het lot hielp me. Toen hoorde ik, -dat de directeur ziek was Weer een bof Hoe kon ik vooruit weten, dat hij stervien zou Als hij was blijven leven, zou het haniderdimaal moeilijker voor mij zijn qewieest am zaken met de bank te doen. Ik zou er veel te veel mee qewaaqd ihefclben en zeker zou het onmoqelijik zijn qeweest om mijn handteekeninq te laten verifieeren, toen ik de aandeelen wilde verzilveren. Werkielijk, de dood van den dlirecteur maakte al het verschil in de wereld voor mij en dat was toch iets, wat ik niet had kunmen voorzden." Wanneer besloot je voor het eerst", vie'l dokter Anqas Forbes plotselinq in, ,,om dokter Carmicihaels handteekeninq n a te maken Lk aarzelde een ooqenbllk. „Ik denk, dat ik voor het eerst besloot", amtwoord- de ik lamqzaam, „om te trachbein mij zijn haindteekeninq eiqen te maken" ik leq- de den nadru.k op de uibdrukkinq „eiqen maken' ,,den daq na zijn dood. Die moqelijkhiaid kwam bij mij op, toen ik zijn papieren doorzaq, Ik merlkte toen, dat hij heel rijk was. U kunt het qelooven of niet" hier klonk er iets sipottends in mijn stem maar het voornaamste qe- noeiqen, dat ik in die vervalsohinqen viond, was het bewustzijn, dat ik precies d'eed, wat hij wenschte". Ik haailde mijn zitter werd gekozen de heer Stallaert Perdaen, tot onder-voorzitter de heer Jac. Eemanen tot commissaris van orde herkozen de heer A. Mahu. Het voorstel van de heer D. de Bakker om een H. Mis te laten opdragen voor de zielerust van den over leden voorzitter vond onverdeelde instem- ming. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank, Middelburq Zitting van 20 Januari 1928. De volgende vonnissen werden uitge- sproken P. D. v. d. K., oud 24 j., arbeider te Ossenisse, beklaagd geweest van diefstal, vrijgesproken. L. d. F., oud 15 j., te Ter Neuzen, is wegens strooperij met vc-rnietiging van het vonnis van den kantonrechter, veroordeeld tot 3 maanden tuchtschool, voorwaardelpk met een proeftijd van 2 jaar. J. R., oud 11 j„ te Axel, is wegens alsvoren met vernietiging van het vonnis van den kantonrechter, teruggave aan de ouders bevolen zonder straf. "W DON WAGEN-T WIST. In het woonwagenkamp op de kleine Heide bp Venlo, wilde zekere J. Meijer zpn schoonvader L. G. te lijf, omdat deze zpn zoon had laten arresteeren wegens diefstal van geld uit zijn wagen. Toen G. vluchtte mishandelde Meijer zpn schoon- moeder. Daarop greep G. een geweer en echoot op Meper, die in een been getroffen werd. G. is gearresteerd, en Meper werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar hp Dinsdagavond aan inwendige verbloeding is overleden. Het slacbtoffer is 34 jaar oud. EEN MEISJE IN BRAND GERAAKT. In een huis aan de Hoefkade was een 15jaTig meisje bezig met het smelten van was op een gascomfoor. Toen zp het blik van het vuur afnam sloeg de vlam erin en de gloeiende inhoud stortte over haar kleeren. Radeloos vloog zp naar buiten, waar gelukkig een voetganger, die juist passeerde, de tegenwoordigheid van geest had om onmiddellijk zpn jas uit te trekken en de vlammen te dooven. Nadat ook nog anderen hulp hadden verleend werd het meisje naar een kliniek op 't Oranjeplein vervoerd en vandaar later naar't ziekenhuis. Haar toestand is gelukkig niet ernstig. EEN SLEEPBOOT YERONGELUKT. De sleepboot Steinmetz was met het s.s. Oitutz op sleeptouw naar Warnempnde. Bp GrossKrein raakte de Steinmetz in het ps en door de vaartvermindering liep de Oitutz op de sleepboot en boorde haar in den grond. De machinist, die in de machinekamer was, is verdronken. VIER SCHOTEN2 Een echtpaar in de rue Bargue te Parijs werd des nachts wakker doordat er aan het slot gercorreld werd. Daar er sedert eenige dagem een sleutel vermist werd, ver- moedde man en vrouw onraad. Den man riep tot driemaal toe doch kreeg geen ant woord. Hij greep daarop een revolver en loste 4 schoten. Toen hp even later ging kpken, vond hij het lichaam van een mede- bewoner voor de deur liggen. De onge- lukkige, die kort daarop overleed, had zich in de deur vergist. DRONKEN MENSCHEN SPREKEN DE WAARUEID DOCH OVERDRIJVEN OOK WEL EENS. Donderdag is een dronken arbeider uit de Berlijnsche voorsiad Fritz een chauffeur in wiens taxi hij naar Berlijn reed door zijn zenuwachtige houding opgevallen. Toen de chauffeur hem vroeg wat er aan de hs%id was, verklaarde hp zpn vrouw te hebben vermoord. De politie, die hem arresteerde, kon echter vaststellen, dat hp //slechts" na een echtelijke twist zijn vrouw met een mes een paar ongevaarlpke wonden had toegebracht. schoudiers op. ,,Hij raadde mij aan om moed te scheppen en dat heb ik op die manner heqreipen. Dat is alles." ,,Dus je beweert", zeide Anqas Forbes, „dat je binnen vier-en-twintiq uur na zijn sterviein een plan de campaqne maakte om jie zijin heele vermoqen toe te eiqen,en ..Neen, dat beweer ik niiet", zeide ik (bits. ,,U wilt" me er laten inloopen. Mijn eerste plan was alleen zijn hanidteekemiinq te qelbiruiiiken om het contanbe qeld1 op te vraqen. Mijn plannen waren in het beqiin niiet zoo veel omvattend, maar ze werden qroobsciher, zooals ilk u al verklaarde, toen ik besefte hoe qemakkelijik alles qinq bij die bank." Hij keek mij nadenkend aan. ,,En bij elikaar heb je onqeveer zeven- en-veertiqdulzend pond opqenomen, niiet waar?" ,,Zoo onqeveer", antwoordde ik. ,,Eer meer dan minder." Hij lacihte kort. ,,En je bent bij mij qe- komen", qinq hij verder, heel lanqzaaim. als wooq hij ieder woord, ,,met het idee, zeq je, dat ilk je zou helpen on.tsnappen met al dat qeld naar een anderen staat Weer kreeq ik een qevoell van duiize- liqiheid. maar met een opperste poqinq Wist ik mij te belheerschen. ,,Hoor eens, mijinihieer Forbes", zeide ik moe. ,,Ik heb zoo qenoeq van deze qeischiiedenis, dat het mij niiets meer kan schelen wat er verder qelbeurt. Een paar keer ben ik vanidaaq op het punt qeweest om mij voor den kop ■te sclhiieben, daarqinds in dat bloemperk, maar vanaivond had ik zoo'n. dorst, dat ik iin ieder qeval eerst wiilde drinken. Ik zaq u daair op het balcon staan en in eetn opwellinq kwam ik hier." Opeens werd mijn stem weer luohtiqer en jik qinq voort: DE HOND ALS WEELDE-OBfECT IN ENGELAND. Weldra zullen in Emqelanid noq alleen de rijike ede'llieden en qroot-qronidbezitters honden kunnen houden. De nieuwe be- lastinq, die er pas op de ihionden is inqe- voerd, is zoo zwaar, dat meer dan 200.000 honidenbezitters zich van hiun lievelinqen moeten ontdoen. Velen laten ze echter noq liever afmaken. Voor de asphyxia- tie-inrichtinqen moet een waar qedranq qiew.eest zijn, daar de termijn voor betalinq der belastinq juist afiliep. Er helbben zich daar roerende tafereel- tjes afqespeeld. Veel ouide dames beween- den haar schooithondjes en kusten ze al- vorens ze aan 't personeel over te qeven. De ware beul echter lijkt veeleer die Brit- sche weitqever, ortqenaakbaar voor qe- voelsoverweqinqen, en zoo hard deqenen treffend idie vaak qeen anderen kameraad hebben dan hun hond MAAKT RADIO ONS LUI? In de Eveninq Standard tracht Shaw Desmond, een romansdhrijver, deze vraaq te beantwooriden. Er 'zijn verontrusten- de teeikenen, meent hij, in de twee laatste jaren in Amerika en Enqeland waar te nemen qewieest, De ernstiqe roma.n be- qint veel minder aftrek te vinden. Het debiet ervan is verminderd met een dierde TOB NOOIT HOEKJE. Wrevel. Wat die nevel is voor de bloe- men, dat is de wrevel voor het liohaam. Hoe kwaad gaat het den wrevelmoedige, die zijn misncegdlheid opkropt, die zijn wrok en boosihead met zich omdraagt en steeds weer met zijn gedachten en gevoelens verwijlt bij het voorwerp van zijn misnoeigdheid. Als in een nevel van elleridigen wrok gaat hij van den eenen dag in den anderen en voor ziohzelf is hij het ongelukkigste schepsel, dat men zich kan denkem, omdat nooit een sprankje van bietere gevoelens afkomstig, vermag dien dich- ten nevel te doorboreai. Wij hebben het zoo dikwijl-s gezien, dat zuike menscihen meenen, dat zij met gelukkig meer kunnen leven, wanneer met aan hun gevoel van wraak is voldaian. En ofsebioon zij dit meenen, gaan zij steeds voort met ongelukkdg te zijn en te blijven; zij zijn te laf om hun wraak te nemen en niet groot genoeg, om hun gevoelens van wrevelmioedigheid den kop in te drukken. Een wrevelmoedige is een half mensch; hij weet niet, waaraan of aan wien hij zijn gemoed zal koelen, omdat dit voortdurend vervuld is met wrok jegens iemand, dien hij niet aan- durft. Het is een der bekendiste dingen in de wereld der psychiaters, dat men bij zeer emstige gieastesstorimgen altijd bijna stuit op een tijd- perk van wrok in het leven van den patient. Terwille hiervan alleen moesten de menschen er zich voor hoeden, om wrevelig te zijn. Nie- mand toch weet, hoe ooit een lang gekoesterde wrok te eeniger tijd zijn zenuwgestel kan schok- ken. Maar er meet daarnaast in ieder mensch een hooger motief leven, om den wrevel uit zijn geest te bannen: het gevoel, dat ook hij- zelf in anderen wel eens gevoelens van mis- noegen heeft opgewekt. Wie wrevel in zich voeltopkomen over het een of ander, bedenike, dat hijzelf ook zijn medemeniscihien wel eens reden heeft ge geven tot minder aangename gevoelens jegens zich. En bij die gedachten, zuivere hij zijn ziel ran den vloek der wrevet- moedigheid, die op hemzelf zwaarder rust dan op hem, dien hij wil treffen. Dr. JOS. DE COCK. Voor de leaers van dit blad geeft onze psychologische medewerker Dr. Jos. de Cock, Van Merlensitraat 120, 's-Gravenhage, gratis zielkundige adviezen o.m. over de wijze, waar- op zij hun geest kunnen verfrdsschen en hun wolskracht eni energie kunnen versterken. De vragen zullen in dit blad geregeld worden be- handeld. Mochten de beantwoordingen te uit- voerig worden dan direct schriftelijk aan de aanvragens. Strijder te H. Het is dwaas van U om te denken, ik ben voor het ongeluk geboren en daarom doe ik maar niets. Zeker het lijkt er wiel eens wat op, dat het geluk voor den een meer is wegge- leigd dan voor den ander. Dit is slechts schijn, want een ieder, de een jong en de ander oud maakt in zijn leven wel eens een slieehte perio- de mee. Het geeft ons echter niet het recht bij de pakken te gaan neerzitten. Juist de tagetnislag moet U een prikkel zijn om met moed te willen aribeiden en hierdoor trachten een overwinming te behalen. Op deze wijze komt U er uit. Dus kop op en aan den slag, Mej. G. te T. In dit geval kunnen wij U geen raad ge -'n Raadpleeg U maar liever Uw hu'fedokter. Aan onderstaande adressen is persoonlijk antwoord gezoniden, aanigezien beantwoording in dit blad te uitvoerig weird: H. D. te T.; Mevr. S. te T.; Mej. P. te B.; X. te E. „U zaqt, dat u een vriend van doikter Carmichael bent dat ben ik ook. Daar om kom ik nu juist bij u. Hij vond1 mij eens, zooals ii mij nu viradit, opqejeaqd, zonder vrienden en vluchtende vocr de justitie. Een misdadiqer, al was ik on- sohiuldiqHijhielp mij en bood mij een sohuilplaats. Hij qaf mij weer een be- ho.orllijk beistaan. Als u nu eeniqe pieteiit voor hem hebt, als u eeniqie qeneqenheid voelit voor den man, die stderf, witlt u mij dan om zijnentwil helpen, zooals hij mij eens hielp U weet, 'dlat ik hem niet ver- moondde, en als u dat niet wilt erkennen, is het alleen maar omdat uw dwaze trots u weerlhoudt. U bent koppiq als eein mudezel. Ik zeq u, dat u een qroote, stomme... ik dreiqde hem met de vuist, u bent een... u bent ieen...' Een vree- selijik qeqons in mijn ooren. mijn stem scheen vain heel ver te komen. Er kwam een waas voor mijn ooqen, en met een bonis, -dien ik noq net hoorde, viel ik voorover op de tafel. Toen wist ik niets meer. Ik herinner mij niet veel. van wat er in d'e volqenid'e tien daqen qebeurde. Ik be sefte wel, dat ik verpleeqd werd. want ik merlkte, dat ik telkens werd qevoerd en dat er koude compressen op mijn hoofd werden qeleqid. Ik herinner mij ook prik- ken iin miiin arm en iemand, die voort durend „Sst" zeide en mijn qezicht streel- de. Ik weet, dat ik voortdurend praatte, want hiet qeluid van mijn eiqen stem was aldloor in mijn ooren en stoorde mij in mijn droomen. Ik meende, dat Marqaret Price dikwijls bij mij was en dat Anqas Forbes mij met j zijn qoede, qroote ooqen voortdurend1 aartkeek. (Wordt vervolqd.) JVAN flmniwwwu w-r

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 5