AL6EMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 8171. Woensdag 18 Januari 1928. 67® Jaargang. Een nieuwe neus MEHTSPRUS; een wijziging van de dienstregeling van den Provincial Stoombootdienst op de Wester- Scheide, iiin Walsoorden—Hansweert, BINNENLAND. F K 01L L B TOM. UlTfcflLAO. jmmmtms&mms-ix' m i mammmammmm maxmemm&w- Voor binnen Ter Neuzen 1,40 per 3 maaniien V^. 't buitenland f 2.70 per 3 maanden franco Voor buiten Ter Neuzen fr. per post J 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetalinf fr. per post /6,60 per jaar per post Abonnementen voor 't buitenland alleen bij vooruitbetaling. Hijnt iederen Maandag-, Woenssdai- Vr POSTERIJEN, TELEGRAFIE EN TELEFONIE IN 1927. De diensten der posterijen, telegrafie en telefonie hebben over December 1927 op- qeibracht onderscheidenlijk f 4.504.056, f 553.140 en f 1.105.915, tegen f4.617.063, 549.838 en 1.062.724 over dezelfde maand van 1926. In totaal bedroeg de opbrenqst over 1927: f 46.659.800, f 6.906.678 en f 21.148.219 teg. f 47.840.862, f 6.647.902. en f 20.322-607 in 1926. De raming over 1927 bedroeg f 45.315.000, 6.534.000 en f 20.728.200, zoodat de opbreftgst ruim twee millioen gulden boven die raming uit- gaat. DE INENTING TEGEN POKKEN. Op vragen van het Tweede Kamerlid Kersten: 1Is Uw Excellemtiie met van oordeel, dat de mededeelingen over de waargemo- men gevallen van encephalitis post vacci- nalis. die thans regelmatig in de Staats- c our ant worden gedaan, nog zeer veel aan belangrijkheid zouid'en winnen, wan neer tevens werd verm eld, hoeveel inen- tinigen in dat zelfde tijdvak zijn verricht; of wanneer (inidien over het aantal der veirichte inentingen niet snel qenoCg vol- dbende gegevens verzaimeld kunnen wor den) al thans werd opgegeven voor hoe veel irientingen entstof is uitgegeven? 2. Indieri d'e vorige vraag door Uw Excelleritie bevestiigend wordt beant- woord, is Uw Excellentde dan bereid te fcevorderen, dat voortaan de mededeelin- qen in den aangegeven zin worden uitge- breiid en dat de reeds gedane alsnog wor den aangevuld heeft de Minister van Arbeid, Handel en Nijveriheid geantwoord: 1. In de Ned'erlandsche Staatscourant van 11 dezer, no. 8, is reeds opgenomen een opgave van de hoeveelheden pok- stof, verstrekt in de week van 17 Ja nuari 1928. Dergelijke mededeeling zal voortaan geregeld plaats vinden. Het ligt in de bedoeling, maandelijkis mededeeling te doen van de hoeveelheden, die zijn ver- sitrekt in de afgeloopen maand en in de overeenkomstiige maand van het voFige jaar. Voor meer bijzonderiheden zijn ge gevens niet ibeschikbaar. Het aantal ver richte inentingen wondlt eerst eenigen tijd na afloop van een 'dienstjaar bekend. Wekelijiksche of maandelijksche mede deeling daarvan is practisch niet mogelijk, dioordat ihet niet uitvoerbaar is voor de medlici van iedere inenting, die zij ver- richten. terstonid' mededeeling te doen. 2. De vraag is in 'het bovenstaande reedis beamtwoord. door ARTHUR GASK. 54) (Vervolg.) COOLIDGE TE HAVANA. President Coolidige is met zijn vrouw en een gezelschap van 86 o.fficieele men- schen te Havania aan bcord van het Ame- rikaanisohe linie-schip Texas aan wal ge- komen. De Amertkaansche delegatie dlie hem naar het Panamerikaansche Congres vergezelde, was tweemaal talrijlker, dan die wielke president Wilson naar de vre- desconferentie te Versailles begeleide. Men weet, schrijft de N. R. Crt., dat Kel logg, de secretaris van Staat (buitenland- sdhe zaiken), zijn voorganger Hughes en Dwtoht Morrow, de Amerikaansche ge- zant in Mexico, er deel van uitmaken. De groote republiek van het Noorden vet- sciheen dus d'itmaal op ostentatieve wijze in de vergadening van heel Amerika. In overeenstemming 'hiermee heeft Coolidgie een lange en indrulkwakkende oipeniingsrede gehouden, die een verzamel- groep aan Amerika was om zichzelf te zijn. Hij zag den ontdekker Colombus als den man die den koers had gebaand, welke van despotisme naar democratic had geleid. Stoffelij'ke voorspoed, groo- ter dan oo.it het menschelijik ras te beurt was gevallen, was thans de bekroniing van die evolutie. De passage die in Coolidge s rede de meeste aanidachit moet trekken, is die over de souvereiniteit der kleine naties. Het geluid klinkt niet onbekend in de ooren van de mogendheden die zich niet tot de grooten mogen rekenen. In den grooten oorlog heeft men den kleinen schoone be- lofteni gedaan, maar bun rechten vertre- den, wanneer het belang der grooten di.t eisdhte. Het begon met den inval in Bel- g.ie en werd voortgezet met de dwinge- landij van weerskanten op de zeewegen. Na den vrede hebben d'e kleinen in den Volkenibond later beklag gedaan over het drukikend overwicht der grooten. 'Fhans zeide Coolidge: „De souvereiniteit der kleine naties is geeerbiedigd. Het is met het dioel om sterkere waarborgen aan dezie beginselen (namelijk van recht en fciillijikiheiid1) te geven, om het aantal en het veld van deze zegeningen uit te breiden, dat dit congres bijeen is gekomen". Men heeft luide gejuicht bij deze pas sage over de kleine naties. Eenigszins veelbeteekenend misschien, gegeven Amerikaanische krachtdadige tusschen- komst in Nicaragua en in Haiti bijvoor- beeld. Aan het banket dat Maandag- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Ik had Angas Forbes niet aangekeken, terwijil ik sprak. Ik hi eld mijn oogen neergeslagen. Zoodtra ik echter uitge- sproken had, zag ik naar hem op en zag, dat 'hij op zijn beurt nu het hoofd had af- gewend. Blijkbaar deed hij manhaftige pogiingen om zijn ontroering meester te blijven. Hij staarde strak in het vuur, maar bij het schijnsel daarvan kon ik zien, dait zijn oogen vol tranen stoniden. Eindelijik draaide hij zich om, heel kalm en met -een volkomen beheerschte vlakke stem zeide hij: ,,Hoe laat gebeurde dit alles?" ,,Dat weet ik niet precies", antwoordde ik. ,,Maar ik denk zoo ongeveer om half adht 's oohtends. We h add en juist ont- beten en waren daama in den tuin ge- gaan. ,,En hoe lang schat je, diat er verliep tusschen het oogenblik, dat jij hem vond en dat hij den geest gaf?" ,,Een minuut of twee, hoogstens". ,,Leed hij veel, denk je?" Ik aarzelde. ,,Ik geloof het niet alleen was hij erg benauwd. avonidt op de opening gevoHgd is, zal nieu we welsprekendheid gevloeid zijn, want alle gedelegeerden hebben er aangezeten. Na Coolidge's vertrek begint het werk van het congres pas. Met de omschrijving van ihet doe! als: versterking van de waarborgen voor de beginselen van recht en billijkheid, heeft Cooliidg-e eigenlijlk zelf den weg gebaand, voor een politieke geidlacibtenwisseling, die belangrijik kan worden. Hier is vcrlichting voor elken rheuroaiicklijderl Splrosal-oplossing, hd indrin- gende invrijfmiddel, werkf pijn- stillend en brengt een weldoende wnrmte teweeg. Een floyek product. ,,Hadt hij ook eenigen doodstrijd?" ,,Neen, hij bewoog zich niet, totdat zijn ihoofd op zijde viel, terwijl hij stierf". ,,Worstelde hij niet om zijn adem terug te krijgen?" „Neen, in het geheel niet, hij hijgde alleen zijn lichaam bewoog ziich niet". ,,En waar kwam het bloed vandaan?" ,,Ik heb geen bloed gezien". „Ook niiet uit de neusgatem?" ,,Niet, dat ik mij herinner. Ik herin- ner mij niets van bloed." ,,Was hij bij zijn voile bewustzijn?" „Ja volkomen, tot zijn laatste oogenblik toe". „Kon hij duidelijk spreken?" „Ja, heel duiidlelijk, maar heel zwak. Hij kon alleen maar fluisteren". „Je zegt, dat zijn rechtsrarm onder hem gebogen lag. Was dat degene, die gebro- ken was?" Ik scihudde mijn hoofd. „Lk weet het niet. Ik heb hem eigenlijk niet aange- raakt, voordat ik hem in het laken rolde en toen was ik veel te aenuwachtdg om ergens op te letten. Ik had nog nooit een lijlk aangeraakt." „Zeg me nu eens precies welke woor- den hij gebruikte". „Ik liep naar hem toe en wilde zijn hoofidi verleggen, maar hij zeide: ,,Raak mij niet aan". Toen ik een dokter wilde gaan lhailen, zuchtte hij: ..Geeft ndets Atlas nek gebroken". Toen zeide hij: „Beste kerel, Cups Ik geef alles aan jou niiet bang zijn -moed, man. Zoek Angas Forbes op. Vertel 't hem". Dat TER NEUZEN, 18 Januari 1928. ENGELSCHE HANDELSCORRESPONDENTIE. Bij het dezer dagen te Den Haag ge houden examen voor Engelsche Handlels- corxespondentiie, slaagde onze stadgenoot de heer J. Haak, procuratiehouder bij de Nedenlandsche Middenstandsbank, al- hier. CHR.-HIST. KIESVEREENIGING. In de gisteravond gehouiden ledenver- gadering der Chr.-Hist. Kiesvereeniging alhier, uitgeschreven naar aanleiid'ing van het bedanken als raadslid van den heer B. N. van Dijke, werd, naar ons werd medegeideeld, wederom scherpe afkeuring uitgesproiken over de houdiing zoowel bij de verkiezing als bij de algemeene be- schoiuwingien in d!en gemeenteraad, van het thans' nog zittend raadslid, den heer D. van Aken. Ben motie werd aangeno- men met slechts 3 stemmen tegen, waar- in die afkeuring is neergelegd en waarin genoemd raadslid verzocht wordt zijn inandaait ter beschikking te stellen. Een comimissie van 3 person en werd aangewezen om deze motie mondeling ter kennis van den heer Van Aken te brengen. Die voorvallen in die partij tijdens de laatste verkiezmg vooir den gemeenteraad en daarna, schijnen aanleiding te zijn. dat het thans benoemd lid van den raad, de heer J. van Riet. bezwaair maakt zitting te nemen nevens den heer Van Aken. FOLIES-BERGeRE. Gisteravond werd id'oor het gezielsohap van de „Fo>lies-iBergere". directeur de heer E. Kindemnans, te Brussel, in het ..Concert- en Biioscoopgebouw" de aan- gekondigde opvoering gegeven van de opexette in 3 biadrijven ,,Eva, het fabrie'ks- meisije", van Willlner en Bodansky, mu- ziek van Franz Lehar. Deze kan in alle opzichten geslaagd heeten. De belangstellenden in derge- lij.ke uiitvoeringen hebben getoonid de po- gingen om in de eigen plaats iets goeds te geven te waardeeren, want zij waren in zoo'n grooten getale opgekomen, dat alle plaatsen bezet waren. Door de bekenid- i heid, die het gezelschap van de Folies- Bergere, dat als regisseur heeft de heer H. Caspeele, alhier door een vxoeger op- treden verworven heeft, was men ver- zefcerid iets goeds te zullen krijgen. Bij de ouverture bleek reeds van de goede kwaliteiten van het orkest, ondler leading van den heer Emile Verwilst, en anen heeft vOorts gedurende de welver- zoxgde uitvoering ten voile kunnen genie- ten van het spel en den zang der ver- schillemde artisten, zoowel als van de koren en de muziek, terwijl het oog ge- Streeld werd id'oor schitterende costumes. Wii noemen in de eerste "laats om haar spel en zang mej. Manon Latour, in de tiitel-rOl, met haar partner, de h6er Aerts, was allies, wat hij zeide, en onder die laatste woorden stierf hij". Weer een lang stilzwijgen in de kamer en miiniuterulanig was het geknap van het houtvuuxtje het eenige geluid, dat de stilte verlbrak. Als Angas Forbes treurde over wat ilk hem van zijn dooden vrienid ver- telde,' dan was i'k minstens even bewogen door de droeve herinneringen, die mijn woorden bij mij hadden opgexoepen. Ik zag in mijn verbeeldinig weer het donkere, sttiile huis, ik zag het jichaam bij de trap liggen, ik hogrde de groote honidien in den tuin hiuiilen en ik voelde weer diien on- besdhrijfelijken angst, dien zelfs de meest gielharden bespeuren in de nabijfeeid van den dood. Mijn overpeinzingen werden gestoord dbor Angas Forbes. Hij onttrok zich het eerst aan de betoovering, die over ons gekomen was. ,,Je zegt", zeide hij heel rustig, „dat dokter Gairmiichael ongeveer om half acht 's morgens stierf. Wanneer heb je hem dan beg raven?" „Denzelfden dag", antwoordde ik. „On- geveer twee uur na zijn dood Hij keek me heel strak aan. ,,Ben je daar heelemaal zeker van?" „Absoluut", antwoordde ik. „Het graf was dfch't en de grond was gelijk ge- maakt, eer de leveranoier belde en dat was altijd om ongeveer elf uur." Hij sprak nu snel en streng. „En wiil je me nu vertellen, denk je, dat ik geloof, dat je een graf van zes voet in een paar uur kan graven Hij boog als Octave Flaubert, den fabrikamt, maar laten daarop onmiidddlijk voloen mevr. Ninrie Verscihoore, ails Pipsie, die vooral met den heer Denis, als Dagobert, een Sichiitterend samenspel te zien gaf. Dat de heer Denis, met zijn oer-komisch spel hier de sympathie van het publiiek heeft ver- wiorven, bleek we! uit het applaus waar- medie zijn opkomen werd begroet. Hij bewees den gelheelen avond, dat hij er dan ook mag zijn. Door den heer Cas peele werd een waardige vertolking ge- gegeven van de rol van den werkbaas Larcusse. De vendere dames en heer en, die in de operette meewerkten, gaven zich ten voile ieder voor de hen toegedachte taak, zoodat een mooi geheel werd vex- kregen. Dat het publiek voldaan was, kan zieiker wel worden afgeleid uit het herhaald applaus bij open doek en de meeridere biseerinigen van uiterst leuke geideelten. Het was een mooie avond, die daar- door nog wel eens herlhaling in de toe- komst beiooft. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN VEREENIGD TOONEEL. In het ,,Luxor-Theater" alhier trad gis teravond op het ,,Vereenigd Tooneel onder leidinig van den heer Veltman, uit Amsterdam. De opkomst was tamelijk. Buiten het programma werd als inleiding opgevoerd het tooneelspel in een bedrijf ,,Moeders droom", waarna volgde de op voering van de klucht ,,5 dagen naar Parijs Het spel dat de leider, de heer Veltman, hierin ten beste gaf, kon niet voorkomen, diat het effect van dit stuk, dat toch elders zooveel goede uitvoering beleefde, niet ten voile aan de bestaande verwachtingien voldeed. POLITIE. De Inspecteur van Politic alhier maakt bekend, dat omtrent de navolgende ge- vonden voorvvcrpen inlicibtingen te beko- men zijn aan de daar achter geplaatste adressen: Sleutel, bureau van politic. Glace Hanidschoen, J. Bogaart, Tho- lenisstraat 107. Kiiildler-portemonnaie met inhoud, J. de Putter, Van Bovenstraat 30. Een kussensloop, S. Harte, Lange Kerk- straat 42. Horlogeketting, S. Dieleman, Beneden- weg 16, Sluiskil. Huissleutel, J. Fermont, Nieuwe Kerk- straat 12, Sluiskil. Twee ziilverbons, bureau van poldtie. Konijn, G. Verliinde, Steenkamplaan 110. Roeispaan, A. de Ridder, Nieuw- Neuzenpolder. Paar bnuine glace handschoenen, D. Liebers, Tholensstraat 117. Kinder-iportemonnaie met inlhoud, J. Neels, Dr. Buijzestraat 4. Sleutel, A. de Pauw. Oostkolk 1. Ring met sleutels, W. de Regt, Dekker- straat 62. Broekriem, M. Loof, Dijkstraat 36. Lederen haindschoen, E. J. Bakker, De Feijiterstraat 35. BED RIJ FSO N GEV AL. Gisterenmiddag ongeveer 5 uur waren enkdle werklieden bij den bouw der nieu we cokesovens te SluiSk.il bezdg een z.g.n. dreg of bagger (meer bekend onder den naam Jacobsladder) met behulp van een kelderwind in een anderen stand te bren- [,en. Toen dit afgeloopen was, wilde de elgische werkman R. J. Vandenbosch, oud 48 jaar, wonende te Gent-Brugge zich voorover en bracht zijn gezicht vlak •bij het mijne. ,,Lieg je dan ten slotte toch Denk er aan, dat er in de laatste negen weken geen druppel regen was gevallen en de gronid moet dus keihard zijn ge- weest." Ik week niet terug en ik wist, dat zijn oogen niet strenger keken dan de mijne. „Het graf was al een week lang giagra- ven", zeide ik koel. ,,Het was gegraven voor het geval, dat ik de narcose niet zou kunnen doorstaan. Hij keek me wat verwon/derd aan. „Verklaar u naider", zeide hij kortaf. ,,Toen dokter Carmichael", begon ik, „voor het eerst over een operatie aan mijn gezicht praatte, ten einde mij zoo te ver- anid'eren, diat niemand mij meer zou her- kennen, was ik dadelijk verrukt van dat plan. Hij waarschuwde mij echter, dat onider de gegeven omstandigheden, d'e operatie waarschijnlijk heel gevaarlijk zou zijn, omdat hij mij moest narcotisee- ren en opereeren tegelijkertijd. ,,lk vertelde ihem, dat het er voor mij niets op aan kwam, wat er ook gebeuren mochit, omdat ik in ieder geval uit de zorg zou zijn Hij lachte en zeide, dat het voor mij goed en wel was, maar d'at hij er mee zittein zou. Hij zou met een lijk zitten in het heetst van den Australischen zomer en dat was geen grapje. Toen stelde ik, (half in scherts, half in ernst, voor om mijn graf vast in orde te ma ken, voor het ge val, dat er wat mocht verikeerd gaan en toen hij eindelijk tot de operatie besloot bleef hij dat als voorwaarde stellen. Ik Voor engros Firma GEBR. STEENLAND, (B.), die dommekracht wegnemen, doch Week hem, dat deze te zwaar was en liet hij deze, teneinde te voorkomen dat die kelderwind op zijn voeten zou vallen, los en liep weg met het ongelukkig gevolg, dat hij, zijn vaart niet op tijd kunnende stuiten, terecht kwam in een betonnen koker en van een hoogte van 10 M. naar beneden stortte. Ernstig verwond werd hij in het ziekenhuis aldaar opgenomen. Aflhoewel hij bij kennis is, is zijn toestand ernstig. Men v re est voor zijn leven. Hij bekwam een ernstige hoofdwond. KOEWAGHT. Mej. C. Lammens, alhier, is met. ingang van 1 Februari a.s. benoemd aan de R.K. School te Boschkapelle. Op algemeen verzoek werd Zondag j.l. door onze R.K. Tooneelclub ,,Tot Nut en Genoegen", nogmaals een opvoering gegeven van het pracbtdge tooneelspel ,,\Vat niet sterven kon" en het zeer leuke blijspel ,,Meneer Klaproos De zaal was goed bezet. Beide stukken werden wederom met succes opgevoerd. Nu de kerk en pastorie op het Bel- gdsche gedeelte van onze gem'eente ver- kocht zijn, heeft het R.K. Kerkbestuwr be- sloten over te gaan tot het bouwen van een nieuwe pastorie. De plannen zijn reedis in handen van een architect. LOOP DER BEVOLKING OVER 1927. ZUIDDORPE. De loop der bevolking in deze gemeente over 1927 was als volgt Geboren 7 m., 11 vr., totaal 18. Gevestigd 15 m., 25 vr., totaal 40. Overleden 3 m., 9 vr., lotaal 12. Vertrokken 30 m., 34 vr., totaal 64. Mannen Vrouwen Totaal Op 31 Dec. 1926 509 482 991 Op 31 Dec. 1927 498 475 973 Alzoo verminderd met 18 personen, Voltrokken huwelijken 11. Er overleed 1 persoon buiten degeir.eenle. geloof, dat hij mij alleen goed wilde door- dringen van het gevaar, dat ik loopen fling. Ik dolf het graf, gedurende de twee dagen, die verliepen tusschen den tijd1, dat hij chloroform koc'ht en de operatie. En zoo kwam het, dat er al een graf ge- reed was." Angas Forbes maakte geen enkele op- merkin/g, toen gooi-de hij er plotseling uit: ,,En als dokter Caxmdchael inderdaad stierf op de wijze, zooals jij mij beschreef, ihoe kunnen we dan nog weten, of jij hem niiet van de trap hebt afgegooiid, en zoo toch de oorzaak bent van zijn gebroken netk 1" Ik 'liet zooveel minaohting als maar mo- geJijk was in mijn stem doorkliinken. ,.U kunt dan alleen maar mijn schuld bewijizeni, uit de omstandig heden." Ik •haallde mijn schouders op. ,,En daaruit kan even goed mijn onschuld wordein af- gieleiid. Zooals ik u nu reeds aantoonde lhad ik alles te verliezen bij zijin dood en Diets te winnen." „Nu, je hebt er an der s nogal aardig wat mee gewonnenmerkte hij nuchter op. „Zeven en veertigduizend pond is geen peulscihiil." ,,Maar hoe kon ik in vredesnaam weten. dat 'ik er ooit een stuiver van zou zien 7" protesteerde ik. „Het was maar een toe- val. dat iik zijn vermogen realiseeren kon." ..Verklaar dat ook eens nader, alsje- blieft", zeide hij sarcastisch. ,,Ik kan je niiet volgen. Ik ben niet zoo heel helder. zeKer." (Wordt vervolgd.) tt.mmi nii'ii' *mi Mllll—I—Wll 'tlHTllT11 i III Mlf 1 atMn^nsm. IDlt bladl v-iPSi- De Biirgemeester van TER NEUZEN, brengt ter kennis van logement-, koffie- en bierhuishouders en verdere onder- nemers van voor het publiek toegankelijke bedrijven dat van af heden op het Gemeentehuis (bodekamer) op de gewone kantdorurfin GRATIS verkrijgbaar is imgaande 1 Febr. 1928, tot nadere aankondiging Ter Neuzen, 18 Februari 1928. De Burgemeester voornoemd, J. IIUIZINGA. iwimramr- --rinrwi c--.—m Stationsstraat, MIDDELBURG.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 1