Gesprongen Handen Springende Lippen Winterhandera en Wintervoeten lNGbZONDEN MEDEDEELINGBN. I N tt E Z O I) K ft W K I) K I* R KLIN K N. Doos 30 en 60, tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Verzacht en 'geneest PUROL goedikeuring van het Fransohe bestuur, dat tx>en hiar heerschite. Hij begon toen met hier onderwys te geven. In het jaar 1802 werd meester Huyssem door daartoe bevoegde auto- riteitein. officied benoemd tot schoolonderwijzeir in plaatie van meester Zager. Daar hij reeds ▼an af zijn jeugd was doondrongen met ijver ▼©or den godsdienst, en met een brandeniden yver beziei d was om. de gemeente uit Gods Woord te stichten, vomd meester Huijssen in den toemmaligen predikant, Ds. De Visser, een man, die hem daartoe met alle bereiidvaardig- heid opleidde, met het resultant, dat hij zieh reeds 30 Juli 1817 bij het classikaal bestuur te IJzendijke aanbood voor het afleggen van het examen als catheeheseermeester. Dit examen, den 24 Sept. d.a.v. bij genoemd be*tiuur op voldoende wij-ze afgelegd hebbende, ▼•rkreeg hij 2 October 1817 zijn aanstelling. AIzoo bevoegd verklaard tot het geven van godsdienstoniderwijs, was hij in de gelegenheid om in de gemeenten van den ring Axel, bij ■iekte of afwezigheiid der predikanten, zij.ne hulp te verleenen tot het vervulien van predik- beurten, en bleef hij aldus op liefdevolle wijze, en zonder eeniiige bezoldiging, niet alleen in de gemeente zijner geboorteplaats maar ook in de uaburige gemeenten, in overeenstemming met do leeraren, mode arbeiden aan den opbouw ▼an Gods Koninkrijk, terwijl hij op school nieit minder de rechte man op de reohte plaats was. De gewenischte afloop van zijn examen noopte hern aan de Herv. Kerk een geschenk, bestaan- d« uit een prachtige kleine koperen lichtkroon, fcer waarde van f 11,50, te doen toekomen, om daarmede een blijk zijner belangstelling in deze gemeente te geven, waarvan hij later nog meerdere treffende blijken heeft geleverd. In 1802 werd meester Huijssen door den Kerkeraad em andere bevoegden, ook mede in ▼erband met de Franscihe overheersching, tot •otvanger der armenfomdisen benoemd, De Diaconie, wedker fondsen beheerd werden door administrateurs, aangesteld vanwege de burgerlijke overheid, hoezeer nu alleen en uit- sluitend met armenzorg belast, zag zich onder- tussohen van verscheidene, vroeger genoten, in- komsten beroofd. Een en ander had tot gevolg, dat verscheidene baten of renten de Diaconie souden zijn ontvallen, had niet meester Huijs- *en zich daar met onvermoeiden ijver mede bernoeid, zich voor de belangen der Diaconie Idoekmoedig in de bres stellende. Een gevolg zijner bemoedingen, ondersteund door invloed- ryke personen, was, dat het hem gelukte van die rente, welker uitbetaling sinds 1794 had opgeihouden, nu eens 2 en dan 3 achterstallige jaren tegelijk te onitvangen, tot alles was aan- gezuiverd, hoezeer daarop ook aanmerkelijke ©nkosten vielen. In 1820 werd meester Huijssen benoemd tot ontvanger der kerkelijke fondsen, welke be- trekking hij nog hetzelfde jaar geheel vrijwil- lig overgaf aan een opvolger, maar werd daar- mede andermaal belast 1 Januari 1828. Ln 1829 kwam er groote behoefte aan een ruiimer schoollokaal. De school toch, een ge- dealte der waning uitmakend, welke aan mees ter Huijssen in eigendom toebehoorde, had •lechts een lengte van 7 el bij een breedte van 6,5 el en een hoogte van 3 el. Zij was dus niet alleen onigeschikt, maar ook te bekrompen ▼oor de schoolgaande kinderen van een ge meente welker bevolking steeds toenam. Bij een contract, tusschen het gemeentebestuur en meester Huijssen gesloten, en goedgekeurd bij resolutie van Gedeputeerde Staten, d.d. 17 Juli 1829, no. 14, droeg laatstgenoemde den eigen dom van dit schcolhuis, en'het daartoe behoo- rende erf, in vollen eigendom aan de gemeente onrer, milts hem van dat tijdstip tot aan zijn averlijden jaarlijks f 72 als lijfrente uit de gemeentekas zouden worden betaald. Met groo- ten dank is dit voorstel aanvaard en aan de daarbij gestelde verbintenis voldaan, tot zij door den dopd van den contractanit, op 14 Maart 1844, is komen te vervallen. Na 40 jaar alhier als schoolonderwij-zer werkzaam te zijn geweest, en tevems sedert 1802 als voorzanger en koster gefungeerd te hebben, verkreeg meester Huijssen op zijn ver- ■oek in Nov. 1836 eervol ontslag uit deze ver- oenigde betrekkingen onder genot van een jaar lijks pansioen uit de gemeemitekas van f 100. Hij bleef aanvankelijk nog werkzaam als ontvanger der kerkelijke- en armenfondsen, doch legde die van kerkelijke ontvanger vrij- willig neder 7 Juli 1840 en die van ontvanger der gesubsiidieerde diaconie 12 Jan. 1843. ilaar ook de treffende bewijzen van belang- ■tellimg, welke de gemeente van meester Huijs- »en mocht ondervinden, mogen evenmin als de herinnering aan de vervulling zijner betrek kingen, onvermeld gelaten worden, aangezaen daaniiit blijikt, dat niet minder dan het stoffe- lijk welzijn, ook het geestelijk heil der ge meente hem nauw aan het hart lagen. Sedert hij op 24 September 1817 bij het classikaal bestuur van IJzendijke tot het geven van gods- dienstonderwijs was toegelaten, en daama door den kerkeraad sals caitechiseermeester, heeft hij zooweJ bier als in naiburige gemeen ten zonder eenige vergoeding meegewerkt aan den opbouw van Gods koninkrijik. Na aldus 25 jaar in kerkelijken dienst te zijn geweest, en 246 maal in deze gemeente en 211 maal in andere gemeenten te hebiben voorgegaan, be- haagde het .hem, tot een duurzame herinnering hieraan, de Herv. gemeente te begiffcigen met eon fraai bewerkt zilveren doopbekken, ten opschrift hebbende: „Uit achting voor de ge meente, is dit aan de kerk van Zaamslag ge- •chcnken, op den 24 Sept. 1842, door Comelus Huijssen". Dit geschenk, alsook de vele an dere die reeds vroeger waren gescboniken, te reel om hier te moemen, ze werden door het kerkbestuur cnider hartelijke dankbetuiging aanvaard. Nadat meester Huijssen op 3 'Maart 1844 voor de Protestantsche gemeente te Gent had gespraken, waarvoor hij een uitnocdiging had onitvangen, werd hij, huisrwaarts keerende, door een hevige bezetting op de borst overvallen en averleed 14 Maart d. a. v. Zijn lijk werd Woensdag 20 Maart 1844 onder enorme be langstelling op de begraafplaats alhier bijge- zet in een gemetseld graf, hetwelk is gedekt met een zerk, waarop gebeiteld staat: ,,Hier ligt het stoffelijk overschot van den heer Cor nelius Huijssen, in leven onderwijzer der jeugd, catecbisieermeester en krankenbezoeker te Zaamslag; overleden den 14 Maart 1844, oud 69 jaar, 9 maanden, 23 dagen". Ook na dit onverwacihte afsterven ontving de gemeente nogmaals een bewijs, dat hij tot in zijn laatste oogenblikken harer in gunstige ge- daehte was geweest, Bij missive van de exe- cuteuren in zijne malatenschap van 26 April 1844 werd den kerkeraad medegedeeld, dat de overledene bij zijn testament, gepasseerd 12 Maart te voren, aan de diaconie had bemaakt een som van f 1000, vrij van "reehten, mits daarvan de helft zou besteed worden aan het herstel van haar toebehoorende armhuizen, mitagaders f 500, eveneens vrij van recnten aan de kerkelijke gemeente om die te bestem- men voor 3 zilveren schotels, ten gebi uike bij het H. Avondmaal. Hiermede, mijniheer de Voorzitter, enkele rrepen uit het leven van meester Huijssen. Veel meer zou ik er, aan de hand der geschie- denis nog kunmen noemen, maar ik vraag: is het nag noodig? Immers neen. Hieruit is mi reeds voldoende gebleken, dat bij dezen man niet alleen het maatschappelijke, maar ook niet minder het geestelijke leven op hr<>g peil stonden, waarvoor Zaamslag aan hem als- uog grooten dank is verschuldigd. En wat de heer Van der Baan betreft, Joost van der Baan werfi geboren te Zierikzee, 24 Augustus 1808. Van hem kain ik weinig mede- deelen. In zijine Geschiedkundige Beschouwin- gen van Zaamslag, zoowel in het burgerlijke als in het kerkelijke, dat van zijn hand uit- kwam, vindt men als vain zelf, over hem niets, dan alleem dat hij in Zaamslag de opvolger is gewordan van meester Huijssen, en hij op 7 October 1836 uit 21 sollioitanten tot onder wijzer werd benoemd, en 7 December d. a. v. die betrekkimg aanvaardde, terwijl hem ook bijna al de andere betrekkingen werden op- gedragem, die zijn voorganger had bekleed. Aan hem is het te danken, dat veel van de historic dezer gemeente voor het nageslacht is bewaard geblerven. Van zijn hand kwam uit de Geschiedkundige Besehrijvimg van Zaam slag. Dat boekdeel, dat bijna 400 bladzijden bevat, is zeer interessiant om te lezen. Het boeit van begin tot eind en strekt den schrij- ver mitsdlien tot eer. j Ten slotite Willem Te Water werd geboren te Amster dam in het jaar 1668 en in deze gemeente tot leeraar bevestigd 22 April 1725. Hij trad al hier in het huwelijk 16 Aug. 1726. Nadat Ds. Te Water door een getrouwe waameming van zijn aimbt, zich in zijne Zaamslagsche gemeen te een bijzondere liefde en achting had ver- worven, werd hij na 17jarigen dienst naar de niaburige gemeente Axel als predikant beroe- pen, welk beroep hij aamnam, en 1 Juli 1742 hier zijn afscheid preekte, om in den namid- dag in zijn nieuwe gemeente. te worden be vestigd. Z Aldaar heeft Ds. Te Water zich zeer ver- ddenistelijk gemaakt, ten tijde van den inval der Framschen in ons gewest, toen Axel en omstreken een bezoek kreeg van 20.000 sol- daten op 17 April 1747. Hoewel bijna al zijn collega's waren gevluoht, alsmede duizenden iniwoners, was het Ds. Te Water die bleef, steeds zijn ambt getrouw, vertrouwende op zijn Hemelschen Vader. Wei maaikte hij zich een oogeniblik ongerust, toen hij op zekeren dag bij den Pranschen commandant werd ontboden, niet wetende wat hem daar gebeuren zoude. Maar hij ging er heen en, wonder boven won der, liep alles goed af en werd hij als een broeder behandeld, terwijl hij ook werd ge- rustgesteld ten opzichte van het houden der godisdienstoefeningen. E,n dat de Framsohman woord hield, bleek, toen de leeraar den volgen- den Zondag voor zijn gemeente optrad, daar de kerk toen ter voorkominig van wanordelijk- j hedlen door een waoht werd bewaakt. Ook wanneer hij ging preddken in de ge meenten Zaamslag, Hoek en Ter Neuzen, werd hij-door den bevelhebber op den voet gevolgd, om te voorkomen, dat hem iets kwaads zou gebeuren. Met getrouwhaid werden door Ds. Te Water die gebeurteniss«n vodgehouden, tot de gevluchte predikanten, eferst die van Zaam- slag, daarna die van Hoek, tot hunne gemeen ten terugkeerden, terwijl die van Ter Neuzen voor goed wegbleef. Na de gemeente Axel 22 jaren te hebben gediend, overfeed deze beminde predikant 26 Maart 1764. De VOORZITTER dankt voor deze toelich- tang; hij vertrouwt, dat de raadsleden het op prijs zullem stellen, dat Burgemeester en Wet- houders hebben gemeend de nomea fan enkele i maninen met bijzondere ver dienst en jegens de gemeente, door hun voorstel hebben gemeend te moeten vereeuwigen. De heer DE REGT vraagt welke straat met „Miolen>straat" bedoeld wordt. De VOORZITTER deelt mede, dat dit de noordelijke straat is van het complex dat ge- S bouwd is ten westen van de Axedsche straat, daar bij de woning van den gemeente-secreta- ris. Zij loopt van daar tot de sloot van den heer Dees. De links van deze ombuigende straat is genoemde „De Punitstraat" omdat zij loopt in de richting van de hoeve ,,De Punt", en de van daar terug naar de Axelsche straat loopende straat, alwaar verwacht wordt, dat toch ook huizen zullen komen, is genoemd Tumstraat De heer WISSE vraagt naar den oorsprong van den naam „Diaconiestraat". De VOORZITTER r Die loopt voorbtf den heer Buijze em geeft uitweg aan land van de Diaconie. De heer HAAK verklaart weinig of niets van de historie af te weten, maar moot ver- klaren dat, waar de heer D. Dees de ver- diensten van den heer Van der Baan naar vo- ren bracht, hij daaromtrent het tegenoverge- stelde wel eens heeft hooren vertellen en het daarom beter was geweest d:ien naam weg te laten. Hij zal daarover echberr verder niets meer zeggen. "F De heer VAN HOEVE merkt op, dat de ge meente dien heer daifk verschuldigd is voor zijn uitgebreide studie omtrent de geschiedenis van Zaamslag, die door hem is te boek ge- steid. Dat is voor Burgemeester en Wethou- ders het motief geweest, am een straat naar hem te veimoemen. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester en Wethiouders vooroenuns zijn ge- emailleerde naambordjes te laten aanbrengen. De aanischaffingskosten zullen dan wel iets hooger zijn, doch ze zijn duurzaaim. Voor sommige straten zal er met een kumnen worden voistaan. De heer DE REGT meent, dat, als die bord- jeis er komen, de bijaandere aandacht der po litic er op zal behooren te worden gevestigd, dat de jeugd er geen spel van gaat maken om die tot mikpumt te gebruiken, waardoor ze zouden kunnen worden besohadigd. De VOORZITTER ziet dat bezwaar niet in, maar moest het vermoeden van den heer De Regt bewaarhedid worden, dan zal er zeker op warden gelet. Er kan voor den aanvang wel een wenk worden gegeiven er t^ezicht op te houden. A De heer VAN HOEVE gelooft, dat de heer De Regt die beslist te donker inziet. Die bordjes worden geplaatst tegen-rfiti huizen en indien men daar naar zou gaan gcoien, zouden de ramen -toch ook gevaar loopen, Het loopt met die bordjes vrijwel af; hij wijst daarvoor op de borden geplaatst door de Automobiel- elub en de Wielrijdersbond, welke er toch ook goed bij staan. Het voorstel van Burgemeester en Wethou- ders wordt aantganomen met algemeene stem- men. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethou- ders wijziging reglement vrijwillige brandweer. Aan den raad der gemeente Zaamslag. Bij besluit van den raad van 27 October 1922 werd vastgesteld eene verordening voor de vrijwillige brandweer. Bij in d:e" vergadering ingediend en aange- nomen amendement werd aan de verordening in art. 4 eene bepaling ingelascht sub b lui- dende „bij het bereiken van den 65jarigen leeftijd"; Bij besluit van 18 Januari 1923 werd aan de verordening toegevoegd een artikel 19a luidende; „De Leeftijd, bedoeld in artikel 4his is niet van toepassmg op het tihans bestaande be stuur". Deze bepaling werd alsnog opgenomen in verband met het bereiken van den 65jarigen leeftijd van den toenmaligen opperbrand- meester. Thans is aan dien opperbrandmeester op zijn verzoek met ingang van 1 Januari 1928 eervol ontslag verleend. Het komt ons daarom thans gewenscht voor Uwe vergadering voor te stellen gemeld arti kel 19a in te trekken. Deze intrekking zal ten gevolge hebben dat die zitting hebbende bestuursleden met hun 65e jaar zullen moeten ontslagen worden, even- wal meenen wij in overweging nemende, dat die leden nog geruimen tjjd van dien leeftijd verwijderd zijn en men toch op dien leeftijd over het algemeen niet meer over de noodige vlughead beschikt, dat deze intrekking geen bezwaar kan opleveren. De VOORZITTER deelt nog mede, dat in- dertijd in het reglement een bijzondere wijzi ging is aangebracht om den opperbrand meester, den heer Stoffels, bij de reorganisatie van de brandweer nog in dienst te kunnen houden. Nu deze echter ontslag heeft ver- kregen achten zij het gewenscht de vroegere bepaling te herstellen, dat iemand bij het be- re.ikcn van den 65jarigen leeftijd ontslagen wordt. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethou- ders om aan mej. A. C. Polderman met ingang van 1 Januari a.s. eervol ontslag te verleenen wegens opheffing der be- trekking van onderwijzeres aan de open- bare lagere school in den Grooten Huis- senspolder. Wordt overgelegd het navolgende concept- besluit: De raad der gemeente Zaamslag: overwegende, dat met 1 Januari 1928 het aantal verplielite leerkrachten aan de openbare lagere school in den Grooten Huyssenspolder van 2 op 1 wordt gebracht, zulks in verband iflet het aantal leerlingen over 1927 dat de financien der gemeente niet gedoo- gen, de kosten aan het hebben van een over- complete leerkracht verbonden, voor rekening der gemeente te nemen; geihoord een voorstel van Burgemeester en Wethouders; besluit: met ingang van 1 Januari 1928 eervol ont slag te verleenen wegetts opheffing der betrek- king aan mejuffrouw Ant ho ni a Cornelia Pol derman, onderwijzeres aan de openbare lagere school in den Grooten Huijssenspolder. Verauts nu aan de school niemand is verbon den tot het geven van handwerkoniderwijs, zijn inimiddels sollicdtaniten opgeroepen naar de be- trekking van onderwijzeres in het vak hand- werken, waarvan de kosten door de gemeente moeten worden gedragen. Bij het afzeniden der agenda zijn de voor- bereidingen nog niet zoo ver gevorderd, dat Uwe vergadering eene voordracht ten fine daaruit eene benoeming te doen, kan worden overgelegd. Met een en ander wordt echter de noodige I speed betraoht, terwijl het in ons voornemen ligt, om, mocht eene benoeming niet in de ver- gadering van 30 December kunnen plaats heb ben door ons een tijdelijke kracht zal worden aangesteld. De heer JANSEN verklaart met eenige ver- woindering kermis te hebben genomen van de oproenpiing voor vakonderwijzeres, voor wat den vorm betreft waarin die opioeping js ge- schied, dat de sollicitanten nl. zelf moeten op- geven welk salaris zij wenschen. Het gevolg daarvan zal zijn, dat zij, die de minste eischen stelt, de meeste kans maakt. Als die lijn eens werd doorgetrokken bij een oproeping voor gemeente-secretaris, veldwachter enz., dan zou de gemeente misschien ook wel voor een dierde gcedkooper uit kunnen komen, dan thans het geval is. Het is wel juist, dat er tegeewoordig verschillende onderwijskrachten zonder betrekking rondloopen, die graag een kleiinigiheiid zouden verddenen, maar daarvan mag naar sprekens meening geen misibruik ge maakt worden. Maar er is nog iets anders. Burgemeester en Wethouders zeggen in hun toelichtdng, dat de gemeentefinancien niet gedoogen een bo- ventallige leerkracht in dienist te houden. Hebben Burgemeester-en Wethouders al eens een berekening gemaakt op welk bedrag het der gemeente zou kunnen komen te staan als een assistemite werd aangesteld, hetgeem voor een school beneden de 144 leerlingen mogelijk is? Dat was misschien ook een oplossing. De VOORZITTER deelt mede, dat deze kwestie uitvoerig door Burgemeester en Wet houders is overwogen. Ze zijn ten slotte tot de oomclusie gekomen, dat het 't best was eens een oproeping te doen. Er zijn thans 3 solli citanten. De een vraagt f 800, de twee andere f 600. Indiien men aan die school een assistent zou aangtellen, zouden er ook aan andere scho- len moeten gegeven worden e,n zou dit der ge meente een /3000 kc. ten. Burgemeester en Wethiouders meenden, dat ee .dien weg ndet mochten bewandelen. De heer JANSEN wijst er op, dat er, als het hoofd van de school alleen voor 30 leerlingen komt te sitaan, verdeeld over 6 of 7 klassen, van vruchtdragend onderwijs wel geen sprake zal kunnen zijn. Men moet zich hierbij niet op vroegere jaren beroepen, want de tegenwoor- diige methoden verschilt met de vroegere zeer veel, terwijl ook de eischen veel hooger gewor- den zijn. 'De heer WISSE merkt op, dat de genoemde bedragen, 600 en f 800 voor het geven van handiwerkonderwijs hem hoog voorkomen. Voor die bedragen zou men z.i. ook een assistant kunnen krijgen. En als men dien weg uit ging zou men toch nooit tot het door den Voorzitter genoemde bedrag komen an zou dit dus niet van zoodanigen aard worden, dat het een bezwaar werd. De VOORZITTER acht het't best, d'at eerst wordt beslist over het voorstel tot het ver leenen van ontslag aan mej. Polderman. w Dit voorstel wordt aangenomen met alge meene sitemmen. De VOORZITTER schorst de openbare zit ting, die overgaat in eene zitting met gesloten deuren. Na het wederopenbaar worden der vergade ring stelt de Voorzitter narmsns Burge meester en Wethouders voor, over te gaan tot het benoemen, tijdelijk voor 1 jaar, eerier vak- ieerares aan de openbare lagere school in den Groote Huissenspolder, op eene jaarwedde van f 200. De lessen in de handwerken zullen dan zoodanig worden greegeld, dat deze op een dag plaats hebben. De alfabetische voordracht bestaat uit de dames P. J. Balfoort te Ter Neuzen, P. s, Dieleiman te Hontenisse, en A. G. M. J. Kaan te Ter Neuzen. Met 8 stemmen wordt benoemd mej. D;de- man; op mej. Balfoort zijn 3 stemmen uitge- hraoht. I 9. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders wijziging reglement Algemeen Burgerlijk Armbestuur. Burgemeester en Wethouders bieden ter vaststelling aan het navolgende besluit: De raad der gemeente Zaamslag; gelet op zijn besluit van 2 December 1.1., No. 5, goedgekeurd door bee-ren Gedeputeerde Staten van Zealand, den 9 December d.a.v., Nummer 150, 3de afd.; gelet op eene aanschrijving van heer en Gedeputeerde Staten voornoemd, d.d. Decem ber 1927, Nummer 127, 3de afdeeling; gelet op de Armenwet; op voorstel van Burgemeester en Wethou ders: besluit; de bij het voornoemde besluit aan artikel 15 van het reglement voor het Algemeen Bur gerlijk Armbestuur der gemeente Zaamslag toegevoegde alinea te lezen ats volgt: „Tot uitbesteding van een arme zal niet worden overgegaan, alvorens door een geneas- kundige sohriftelijk is verklaard, dat hem na een opzettelijk daartoe ingesteld onderzoek van den bestedeling en van alle leden van het ge- zin, waaraan de uitbesteding zal worden toe- vertrouwd, is gebleken, dat de gezondheids- toestand zoowel in lichamelijk als in gees telijk opzioht van geen ihunner een gevaar oplevert voor hunne huisgenooten. Dit voorstel wordt aangenomen met alge meene sitemmen. 10. Omvraag. a. De heer HAAK vraagt of Burgemeester en Wethouders nog niet hebben overwogen door de werkloozen wat sneeuw te laten weg- ruimen. Er ligt op het dorp veel sneeuw en ook op sommige wegen buiten. Het was een goede gelegenheid om werk te versehaffen. Alleen heeft men dan voor het wegvoeren ook voerfiedien noodig. Er is misschien wel een geschikte plaats om het te brengen. De sneeuw is niu hinderiijk, het kan nog wel een poosje vriezen, doch als het gaat dooien wordt het een verbazende troep en op grand daarvan is het wegruimen ook gewenscht. De heer BAKKER had ook al verwacht, dat men wel zou begonnen zijn met het laten weg ruimen van sneeuw. Er leggen groote hoopen, sneeuw en als men er eventueel op zou moe ten waohiten tot die weggedooid is, zouden de straten, waaronder verschillende nieuwe, zeer lang nat blijven liggen, hetgeen daarvoor niet bevorderlijk is. De VOORZITTER deelt mede, dat van mor- gen met het opruimen van sneeuw een aanvang is gemaakt, in de eerste plaats aan de opril- len van de wegen, daar de toeistand op den duur niet houdlbaar is. Voor het wegruimen van sneeuw op het dorp zal het 't best zijn die te voeren naar het slachtplein, dat is ddcht- bij. Hij heeft hlerover niet kunnen spreken met Burgemeester en Wethouders omdat er haast bij was en de heer Van Hoeve moeilijk te bereiken. Hij heeft het daarom voorloopig besproken met den wethouder De Feijter. Hij wijst er voorts op, dat't opruimen van sneeuw bij de tram ook langzaam gaat. Deze hebben gewerkt om de lijn vrij te krijgen, maar laten nu de sneeuw leggen. Hij heeft daarover met dan directeur gatelefoneerd, die toezegging deed er zoodra mogelijk werk van te zullen maken. De heer VAN HOEVE meent, dat uit de mededeeling van den Voorzitter zou kunnen worden afgeleid, dat hij zich met de kwestie van het wegruimen van sneeuw niet heeft be- moeid. Hij wil evenwei meedeelem, dat hem hlerover verschillende klachten bereikten en dat hij gistervoormiddag naar hier is gekomen om daarover met den Voorzitter te spreken. Maandag en Dinsdag ging het natuuriijk moei lijk, wegens de feestdagen, er aan te begin- nen, maar hij voor zich heeft Dinsdag al ge- zegd: dat mag geen dagen duren. Den vol- genden dag was er nog geen verandering en toen zijn er menschen bij spreker gekomen. Hij is daarom hiier gifteren bij den Voorzitter gekomen, om het nemen van maatregelen te bespreken. Burgemeester en Wethouders heb- beai het toezicht op de wegen. Hij heeft hem ook verzocht zich in verbiniding te stellen met den directeur van de tram, want van wege de tram heeft men wel de trambaan vrij ge maakt, doch de sneeuw op den weg gegooid, waarvan belemmering voor het gewoon verkeer het gevolg is. Het idee van spreker was, te trachten de sneeuw zoo spoedig mogelijk opgeruimd te krijgen. Er moet niet op de tram gewacht worden. Het opruimen zou vamdaag moeten geschieden. Er zijn voldoende arbeiders op Zaamslag om dat werk te doen. De vUORZITTER deelt mede, dat vandaag een aantal memschen te werk zijn gesteld. Hij bevestdgt het onderhoud met den heer Van Hoeve en is toen naar huis gegaan, om met den directeur van de tram te telefoneeren, en hem te vragen als 't u belieft wat spaed te maken met het opruimen van de sneeuw, daar dit voor de gemeente zoo'n grooten ovcrlast gaf. Het antwoord luidde, dat daarvoor zou worden- gezorgd, zoodra er werkkrachten be- sohikbaar waren. Toen hij te kennen gaf, dat er hier werkloozen genoeg waren, was het antwoord, dat dit te veel geld zou kosten. Vervolgens zijn er klachten gekomen over belemmering van wegen buiten, en is hem ge- vraagd maatregelen te nemen, dat de sneeuw daar werd weggeruimd, waarbij werd te ken- nen gegeven, dat, als spreker dit niet deed, men zich zou vervoegen bij den Gommissaris der Kominigin. Toen heeft spreker er over ge- sproken met den wethouder De Feijter en is overeengekomen. dan te beginnen om de kwaadste plaatsen, die op de oprillen, en in de Polderstraat, te laten opruimen. De heer VAN HOEVE merkt op, dat de Voorzitter hem had toegezegd de tramdirectie te zullen aanzeggen, dat de sneeuw zoo spoe dig mogelijk moest worden weggeruimd. Het ontvangen antwoord klopt daar niet op. Men zegt van die zijder dat kost geld, ja, dat zal wel, maar het moet toch weggeruimd worden. Dat men in de eerste plaats heeft gewerkt om de trambaan vrij te krijgen kan men toegeven, maar daarbij is de sneeuw op den publieken weg geworpen en nu moet de tramdirectie toch die sneeuw van het terrein der gemeente laten verwijderen. Hij acht het onjuist, dat die groote hoopen sneeuw er nog liggen. Er moest reeds aan gewerkt zijn om die weg te krijgen. De VOORZITTER heeft op grand van de ontvangen toezegging wel hoop, dat ze met bekwamen spoed aan het opruimen zullen be ginnen. Overigens liggen er nog op verschil- U AARSCHUWINGEN VAN NIERZWAKTE. Doffe pijn in den rug na inspanning, of soherpe steken., als gij u na bukken opricht, is dikwijis het eerste verschijnsel van ernstige nierzwakte. Spoedig daama kunnen urine- stoornissen, hoofdpijn, een afgemat gevoel, duizeligheiid, zenuwachtigheid, hartkloppingen, kortademigheid, vermagering of kraehteloos- heid optreden. De nieren behooren tot de teerste organan van het licbaam, en dergelijke verschijnselen waarschuwen u, dat uw nieren verzwakt of aangedaan zijn. Verwaarloos zulke waarschvi- wingen niet! Kom de nieren zonder uitstel te hulp met het middel, dat zij noodig hebben. Begin onmiddellijk met het gebruik van Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen, het specifieke mid- del voor zwakke nieren en blaas. Dit bevar- dert de goede werking der nieren, en besahermt u tegen rheumatiek, lendepijn, ischias en urinestoomissen. Mannen en vrouwen uit alle deelen van Hoi- land getuigden hoe terdege Foster's Rugpijn Nieren Pillen werken. Het middel is gegaran- deerd zuiver, en het is zoodanig samengesteld, dat de nieren de juiste hulp ontvangen, waar door zij weder flimk en krachtig werken. Daarom behaalden Foster's Pillen ook zulke goede en duurzame resultaten. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etifeet let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a 1,75 per flacon. 35 Te Ter Neuzen bij Firma A. van Overbeeke Leunis, Axelschestraat en Westkolkstraat. «*iOBinan i linn eg— i icaEiawa——r lenide plaatsen groote hoeveelheden sneeuw m hij acht dit een onhoudbaren toestand. De heer DE FEIJTER gelooft, dat de tram de sneeuw die zij op den weg geworpen heeft, ook wel zal laten opruimen. Er liggen echter ook sneeuwhoopen, die daar niet door de tram geworpen zijn, en die zouden toch ook weg moeten. Hij zou daarom van gemeentewege die meeste sneeuw laten wegvoeren, van d* Poldersche school tot den dijk, en op den weg onder den zeedijk. Daar kon een wagem be laden met 400 K.G. meel en bespaimen met 2 paarden er naar hij vemam niet door. Daar belammerd de sneeuw het verkeer, dat toeh voortgang moet kunnen hebben. Hij kan er zich mee vereenigen am de zaak op te ruimen. De heer HAAK merkt op, dat dit ook be treft de sneeuw op de wegen buiten die kom. Die legt daar alleen achter besohutte plaatsen zoo hoog. Hij meent, dat de polderbesturen daaraan wel al door de kantonniers haddu* kunnen laten werken. Men moet niet met het opruimen wachten tot de hooge dagen voorb|- zijn, want dan heeft men er den last reeds van ondervondien. De VOORZITTER geeft te kennen, dat, als de raad er voor is, dat het gebeurt, met het opruimen kan worden begonnen. Mansohap- pen hebben we. De heer A. DEES vraagt, of er een g«- sohikte plaats is am de sneeuw naar toe te brengen. De heer VAN HOEVE acht de vuilnisplaate daarvoor de meest geschikte; als de sneeuw bij dooi smelt, komt het water dan direct in den watergang. Hij merkt op, dat het daar in den Noordelijken achterhoek der gemeente met de sneeuw op de wegen niet pluis is. Nu ligt het niet op den weg der gemeente, al die we gen sneeuwschoon te maken. Evenwei hebben Burgemeester en Wethouders het toezicht op de wegen en zij zijn bevoegd de polderbestu ren te wijzen op hun verplichting om bij de opritten en op de beschuitte plaatsen, waar de sneeuw zich ophoopte, de wegen te laten sehoonnraken. Hij voegt hier nog aan the, dat men overigens niet moet denken, dat het alleen in deze gemeente zoo gesteld is, maar dat het onder meer in de aangrenzende gemeente Axel evenzoo gesteld is, daar ondervindt het ver keer ook veel belemmering. De heer HAAK heeft dat ook ondervonden, doch het gemeentebestuur van Zaamslag k alleen verantwoord voor eigen terrein. De VOORZITTER zegt alsnu toe, dat met het opruimen van sneeuw in de kom zal wor den aangevangen en dat Burgemeester en Wet houders de polderbesturen zullen aanschrijven dat ze in het belong van het verkeer op de plaatsen waar de sneeuw het verkeer over dc wegen belemmert, deze moeten laten opruimea. b. De heer JANSEN vraagt of er nog niet* kan worden meegedeeld over het aanvullen van den gerioleerden polderwatergang te Othene. De VOORZITTER antwoordt, dat Burge meester en Wethouders in deze niets kunmen doen; zij hebben het, by de daarover gehouden besprekingen, overgelaten aan Gedeputeerde Staten, om eem goede oplossing te krijgen. Het aanvullen zou naar zijn meening nogal wat geld kosten, en dit zal ook wel reden zijn, dat de polder het niet heeft gedaan. Burge meester en Wethouders hebben er echter bij Gedeputeerde Staten op aangedrongen, spoe dig dichting te bevorderen, aangezien het nu een vuile boel zou worden. De heer VAN HOEVE voegt hieraa* toe, dait Burgemeester en Wethouders wel hebben ingezien, dat het verkeerd zou loopen en dat iis een gevolg van de omstandigheid, dat het polderbestuur de vergunning reeds van Gede puteerde Staten had ontvangen om den water- gang te rioleeren, doch dat daarby het vol- gooden van de sleuf niet als voorwaarde wa* gesteld. Daarom was er feitelijk niets meer aan te doen. De VOORZITTER: Als te voren adviei Burgemeester en Wethouders was gevraagd, zouden ze daarop zeker hebben gewezen. N* staan Burgemeester en Wethouders onmachtig. De heer BAKKER wijst er op, dat da elecbriische verlichting gisternacbt tot des morgems heeft gebrand, tot kort bij 8 uur. De VOORZITTER anwoordt, dat dit dan ee» fout moet gerweest zijn in de oonstructie van het dooven der lampen. Hij zal er den chef- electricien mede in kemnis stellen. d. De VOORZITTER wil, waar het Ae laatste vergadering in dit jaar is dat de raad bijeemkomit, de leden danken voor de hulp an bijstand die van hen bij het besturen der ge meente heeft ondervonden en voor al hetgeen zij in het belang der gemeente hebben ver- richt, en hij oonstateert met genoegen, dat de besprekingen steeds in goede verstandhouding koniden plaats hehben. Hij wil tevens de* wensch uitspreken, dat zij een gezegenden overgang mogen meemaken, en alien het nieu we jaatr" weer in goede gezomdhaid zullen mo gen intreden en zij hum taak voor het welzij* der gemeente weer opnieuw op hunne schou- ders zullen kunnen nemen en God hun de noo dige kracht zal schenken die naar behoore* te vervulien. De heer DE FEIJTER maakt zich de tolk van den raad om den Voorzitter dank te zeg gen voor de geuite wenschen, en den Voor zitter er wederkeerig geluk mede te wenschen dat hem steeds van boven de noodige kracht en gezondheid is geschonken om deze vergado- ring te presideeren, terwijl hij de hoop uit- spreekt, dat hem daarvoor ook in het komende jaar die gezondheid en kracht evenmin rail ontbrekeji. De VOORZITTER sluit de vergadering door het uitspreken van het dankgebed.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1928 | | pagina 6