f 1923 1931,58 1924 1559,18 982,57 922,78 1. o. „Othene" 1922 1923 1924 Totaal oppp r rrr o poo STotco &§s-° "11 "l "l 1. J. C. Eijke; 2. M. Dees, en stellen voor staande met het eventueel maximum pensioen; de benoeming te doen ingaan 1 Januari a.s. De VOORZITTER verzoekt de leden tot stemming over te gaan en noodigt de h eren Wisse en Dekker uit, voor deze en de nog volgerule benoemingen, met hem het stem- bureau te vormen. Benoemd wordt de heer Eijke met 6 stem- men; op den heer Dees zijn 5 stemmen uitge- bracht. 7. Benoeming van een lid der plaatselijke schoolcommissie. Aan de beurt van aftreding is met ingang van 1 Januari a.s. de heer J. Koi&ten. Burgemeester en Wetho-uders leggen de plaatselijke schoolcommissie gehoord over de navolgende aanbeveling: 1. J. Kosten, aftr., 2. A. Hoste. Met 10 stemmen wordt herbenoemd de heer Kosten; op den heer Hoste is 1 stem uitge- bracht. 7b. Benceming van leden van de Commissie van Bijstand voor het gemeentelijk elec- trisch bedrijf. Burgemeester en \Vethouders noodigen den raad uit in die commissie een drietal leden te benocmen. Leden waren: D. G. Koopman; C. A. Wisse en C. H. H. Wisse. Ingevolge de bepalingen van de Gemeente- wet kunnan alleen leden zijn: leden van den gemeenteraad. Bij eerste stemming worden benoemd de heeren Wisse met 11 en D. Dees met 6 stem- men. Verder verkregen stemmen de heeren De Koeijer 5, Haak 4, Bakker 3, A. Dees 2 en Jansen 1 stem. dat zij thans het maximum-pensioen ge- niet; waarom wordt voorgesteld op het verzoek niet in te gaan. De heer HAAK deelt mede, dat adressante niet wist, dat zij het maximum-pensioen krij- gen zou; had'hij dit geweten, dan zou hij geen verzoek hebben gedaan, zij is nu zeer tevreden. Het voorstel van Burgemeester en Wet houders wordt met algemeene stemmen aan- genomen. b. Een sohrijven van J. Maas, luidende als volgt: Ondergeteekende Jacobus Maas, werkman te Zaamslag, Othene, D 115, geeft met ver- schuldigden eerbied te kennem: 1 daar ik vanaf 5 October 1927 gepensionneerd ben als lantaamopsteker te Othene, Zaamslag; nu ik op jaren gekomen ben en die werk- j zaamheden van die lantaams zoo graag be- houden had, maar door het electrisoh licht in 1 onze gemeente mijn ontslag beb gekregen als lantaamopsteker, verzoek ik aan U edelacht- bare heeren om een kleine toeslag op mijn pensioen. Burgemeester en Wethouders deelen den raad mede, dat ingevolge de bepalingen der Pensioenwet aan J. Maas een pensioen is toe- gekend van f 26, terwijl zijne wedde bedroeg 60. Waar echter de betrekking van lantaamop steker geheel als nevenbetrekking was te be- schouwen en dus Maas voornoemd noch van zijne wedde noch van zijn pensioen moet leven, stellen Burgemeester en Wethouders voor op het verzoek niet in te gaan. De heer WISSE wijst er op, dat Maas buiten Bij tweede vrije stemming voor den derden j zjjn sch.uld is ontslagen en zou, evenals zulks zetel worden uitgebracht op de heeren De gebruikelijk is bij het rijk en de provincie, den Koeijer 5 en Haak en Bakker ieder 3 stem- man een wachtgeld willen geven, over den tijd men, zoodat tusschen de twee laatstgenoemden een tusschenstemming moet plaats hebben om aan te wijzen wie met den heer De Koeijer in herstemming zal komen. De heer HAAK merkt op, dat het steeds de gewoonte is, de zetels van commissies te ver- deelen over de verschillende politieke fracties. Aangezien een zijner geestverwanten reeds is benoemd, verzoekt hij op hem niet te stemmen. De heer DE KOEIJER noemt dat flauwe kul; hij verzoekt dan ook niet op hem te stem- men. De heer HAAK brengt hem onder het oog, dat hij zijn verzoek niet motiveert. Bij de tusschenstemming verkrijgt de heer Bakker 8 en de heer Haak 1 stem. De heer BAKKER zou nu ook wel willen vragen om niet op hem te stemmen, hij weet hier zoo weinig van af en heeft al zooveel baantjes. De heer DE KOEIJER troost hem, dat't wel leeren zaL Bij herstemming wordt gekozen de he r Bakker met 6 stemmen; 3 stemmen zijn uitge bracht op den heer De Koeijer. 7b. Voorstel Burgemeester en Wethouders ter verhuring der woning, staande bij de openbare lagere school in den Grooten-Huissenspolder. Naar aanleiding van een ingekomen verzoek van J. Tollenaar, wonende te Zaamslag, tot ▼erhuur van bovengemelde woning, stellen Burgemeester en Wethouders voor te nemen het navolgende besluit: De raad der gemeente Zaamslag: overwegende, dat de woning bij de openbare lagere school in den Grooten-Huissenspolder ledig staat; overwegende, dat bij openbare mschnjvmg geen hoogere huur zal zijn te bedingen; gelet op een ingekomen verzoek van J. Tol lenaar te Zaamslag om gemelde woning in huur te mogen hebben; gelet op de Gemeentewet; ♦p voorstel van Burgemeester en Wethouders besluit: voornoemde woning met ingang van 1 De cember 1927 aan J. Tollenaar, wonende te Zaamslag te verhuren voor de som van 39 per kwartaal en voorts onder de navolgende ▼oorwaarden: 1. het perceel wordt verhuurd telkens stii- swijgend voor een tijdvak van 3 maanden, S. het perceel mag niet worden onderver- kuurd, terwijl ook geen gehuwde personen jnogen inwonen; 3. de huur moet telkens voor een tijdvak van 3 maanden vooruit worden betaald; 4. de huurder gedoogt, dat vrijen toegang wondt verleend voor het ruimen van sehool- privaten of anderszins; 5. de woning moet ten genoege van Burge meester en Wethouders behoorlijk worden on- derhouden; 6. tot richtige nakoming van bovengemelde bepalingen stelt de huurder een solieden borg. Met algemeene stemmen wordt aldus be- *loten. Vaststelling eerste suppletoir kohier hondenbelasting, dienst 1926. Burgemeester en Wethouders stellen voor het eerste suppletoir kohier hondenbelasting, dienst 1927, vast te stellen op f 15,50 met be- paling, dat de betaling moet geschieden in een termijn, vervallende 1 Januari 1928. Met algemeene stemmen wordt aldus be- •loten. 9. Vaststelling rekening Christelijke be waarschool. Burgemeester en Wethouders gezien de door de Christelijke bewaarschool overgelegde re kening dienst 1926—1927 met de daarbij be- hoorende bewijzen van uitgaaf; gelet op het besluit van den raad, waarbij de in die rekening verantwoorde subsidie is toe- gekend stellen voor de rekening goed te keuren in ontvang en uitgaaf op 1883,92 en 1984,32 en deelen mede, dat deze rekening tot hare vaststelling ter secretarie ter inzage is neer- gelegd. Met algemeene stemmen wordt aldus be- •loten. 10. Behandeling verzoekschriften van J. Maas en Wed. J. C. v. d. Vrede, om toe- kenning toeslag op pensioen. Ingekomen is: a. Een adres van de Wed. J. C. van de VredeDe Vos, luidende als volgt: Met versohuldigden eerbied kom ik tot U met een verzoek, daar ik nu een arme weduwe ben of het U mijne heeren believen mag, mij het toeslag op het pensioen van wijlen man die het zoo een klein poosje genoten heeft zou mogen behouden. Burgemeester en Wethouders deelen den raad mede, dat ingevolge de bepalingen der Pensioenwet aan de Wed. J. C. van de Vrede, een weduwen- en weezenpensioen is toegekend van f 106, dat ingevolge de bepalingen der Pensioenwet het weduwenpensioen wordt be- rekend over den laasten pensioensgrondslag van den overleden echtgenoot en dus diens aantal dienstjarem niets ter zake doet; dat haar man een pensioen genoot van 76, en bij besluit van den raad daarop een toeslag verkreeg van f 46,50; dat de toeslag die zij tijdens het leven van haar man genoot was toegekend om het gezm een zoodanig inkomen te verzekeren geljj'k van zijn ontslag tot hij pensioen krijgt, ad 40. De VOORZITTER merkt op, dat Maas al op leeftijd was, toen hij als lantaamopsteker werd aangesteld. Dat was een zeer klein on- derdeel van zijn werkkring en was voor hem j dus geen levensbestaan. De heer WISSE: Maar hij is toch buiten zijn schuld buiten dienst gesteld. De VOORZITTER: Ook buiten de schuld van het gemeentebestuur, door electrificatie der straatverlichting. De heer WISSE zou hem toch /40 willen geven over den tijd, dat hij buiten dienst ge steld is en hij pensioen krijgt. Hij is jaren in dienst der gemeente geweest en bij het rijk krijgen ze ook wachtgeld. De heer DE KOEIJER: Wij kunnen niet altijd met het rijk rekening houden. Ik meen, dat het voor dezen 65jarigen man al mooi is. De gemeente kan toch niet als een instelling van liefdadigheid beschouwd worden? De heer DE FEIJTER meent, dat, als hier- op werd ingegaan, er meer zouden volgen, want de lantaamopstekers van het Veer en Reuzenhoek zijn ook ontslagen bij de electrifi catie der straatverlichting. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt aangenomen met 7 tegen 4 stem- men. Voor stemmen de heeren De Koeijer, De Regt, Haak, Van Hoeve, De Feijter, D. Dees, en Dekker; tegen stemmen de heeren Wisse, Jansen, A. Dees en Bakker, welke laatste na het uitbrengen zijner stem te kennen geeft zich te misspreken. 11. Behandeling verzoek Christelijke be waarschool om toekenning subsidie. Ingekomen is het navolgende verzoek: De commissie van beheer der Ghr. bewaar school alhier heeft hierbij de eer U haar be- grooting voor het dienstjaar, Aug. '27Aug. '28 aan te 'bieden. Zij verzoekt beleefd weer om subsidie voor haar inrichting en doet dit met temeer vrij- moedigheid omdat in het afgeloopen jaar ruim- schoots gebleken is, dat de bewaarschool in een gevoelde behoefte voorziet en algemeen ge- waardeerd wordt. Met dankbaarheid mag in dit verband ook de zoo prachtig geslaagde Bazar vermeld worden. Uit de ingediende begrooting, die thans kon opgemaakt worden, in verband met de erva- ring van 't bijna afgeloopen dienstjaar, blijkt echter, dat om de begrooting sluitend te ma- ken, de post onvoorziene ontvangsten op 265,20 moest worden geraamd. Waar deze ontvangsten vandaan moeten komen? De op- brengst van de bazar mag hier niet voor wor den gebruikt. Die is bestenid voor de inrichting en interieur van de bewaarschool, waar men tot dusver aan 't hoogst noodige gebrek had, en b.v. wandkaarten geleend zijn.^ Een blik op de uitgaven doet zien, dat hier niets besnoeid kan worden. Met het oog hierop, en gezien de bijzondere sympathieke houding van vele gemeenteraden tegenover 't bewaarschoolonderwijs (in Goes geeft men 20 per kind, terwijl er een nieuwe aanvrage is van 30)neemt de commissie de vrijheid U beleefd te verzoeken de subsidie voor 't vol- gend dienstjaar te bepalen op f 15 per kind. BEGROOTING. Ontvangsten: Contributies Schoolgelden Verhuur lokalen Subsidie gemeente Idem Gereform. schoolvereeniging Aflos Onvoorziene ontvangsten Totaal der ontvangsten Uitgaven: Salaris hoofd Idem helpster Idem schoonmaakster Leermiddelen Rentezegels Aflos Onderhoud gebouw Brandstof en verlichting Rente 200.— 360.— 50.— 432.— 500.— 200.— 265.20 f 2107.20 f 900.— 125.- 50.— 125.— 57.20 300.— 100.— 100.— 450.- Totaal der uitgaven f 2107.20 Burgemeester en Wethouders, van meening, dat verhooging van subsidie gewenscht is, maar van oordeel, dat ook de bijdragen van particulieren dienen te worden verhoogd tot het verkrijgen eener sluitende begrooting, voorts overwegende, dat hoofdzakelijk de kin- deren in de kom der gemeente van deze inrich ting kunnen profiteeren, stellen voor, voor het jaar 1928 eene subsidie te verleenen van f 11 per kind, met handhaving overigens van de reeds vroeger gestelde voorwaarden. De heer HAAK merkt op, dat door Burge meester en Wethouders een subsidie wordt voorgesteld van f 11 per kind, zijnde f 3 meer dan het vorig jaar. Door het bestuur is ge- vraagd 15, doch dit is gedaan om het tekort over het vorig jaar te kunnen wegwerken. In- dien niet meer dan /II subsidie gegeven wordt, zal het tekort ieder jaar vergrooten, hetgeen aan de hand der cijfers van het vorig jaar voldoende is na te gaan. Er was een tekort van f 100, maar er was geen post voor aflossing berekend, anders zou het tekort f 300 geweest zijn. Het is toch niet aangenaam voor de commissie om te werken met een steeds grooter wordend tekort. Hij meent, dat een subsidie van f 12 per kind de exploitatiekosten ongeveer zou dekicen. Burgemeester en Wet houders zeggen wel, dat de bijdragen van par ticulieren zouden dienen te worden verhoogd, maar men dient er rekening mee te houden dat van contribuabelen reeds 233 wordt ont- vangen. Hij stelt daarom voor de gemeente- subsidie te bepalen op 12 per kind en hoopt, dat Burgemeester en Wethoudiers dit voorstel zuiien kunnen overnemen. De heer D. DEES moet meedeelen, dat hem de aanrvraag van het Bestuur der Chr. be waarschool ten zeerste heeft verwonderd. Met een bijdrage van de verschillende schbolbe- sturen ad f 800 en f 450 van de gemeente dacht hij, dat het beestuur toch wel voldaan zou moeten wezen. Hij heeft daarmede echter buiten den waard gerekend, want niet alleen vragen ze het gewoon bedrag, doch ze vragen er nog ongeveer 100 bij, n.l. in plaats van 8, f 15 per kind. Wanneer men dan nog in aanmerking neemt het succes van de ten bate dier school gehouden bazar, d.e f 1250 heeft opgebracht, dan meent spreker, dat er geen aanleiding is verhooging der subsidie te vra gen. Het bestuur verwijst naar Goes, waar f 20 per kind genoten wondt en than,s 30 ge- vraagd, doch hij ziet niet in dat men zich hier naar Goes moet regelen. Hij heeft zijn licht eens opgestoken te Axel, bij den beheerder der bewaarschool, den heer Van Hoeve. Op die bewaarschool gaan 113 kinderen en die krijgt niets anders dan een subsidie van de gemeen te van 400. Toen spreker daar alles had bezien, stond hij verbaasd, over het grootsche werk, dat de heer Van Hoeve daar met een klein beetje heeft tot stand gebracht. Dat stond daar alles in het teeken der bezuiniging. Hij virudt het jammer, dat het verzoek om ver hooging der subsidie is ingekomen, nog te meer, in verband met het groote succes van de bazar. De heer HAAK merkt op, dat de bazar niet is georganiseerd voor het verkrijgen van gel- den ter bestrijding van de exploitatiekosten, doch ten bate van het interieur der school en het aanschaffen van leermiddelen. Uit de woorden van den heer D. Dees zou men kun nen afleiden, dat deze meent, dat bij het be heer niet de noodige zuinigheid wordt be- tracht. Indien spreker evenwel de rekening nagaat weet hij niet, hoe dit zuiniger moet. f 52,20 voor onderhoud van het gebouw is toch zeker niet aan den hoogen kant, evenmin f 2,94 voor verzekexing; het salaris van her hoofd, /900 is ook niet hoog, als men rekent, dat die daarvan moet thuisliggen; de helpster geniet 125 en dat bedrag zal, bij het ouder worden van dat meisje zeker moeten worden verhoogd; rentezegels moeten zonder meer betaald worden, f 45 voor de schoonmaakster is te weinig en kan zoo niet blijven, want daarvoor kan de vrouw het niet doen. f 149 voor verlichting en verwarming, daaraan is weinig te doen, als het koud is moet er toch verwarmd worden. Misschien, dat dit iets lager kan worden bij 't goedkooper worden der kolen, hoewel die al veel in prjjs gedaald zijn. Aan intrest is uitgegeven 595, hetgeen iets lager zal worden, omdat er in het eerste jaar wat meer geld was opgenomen, daarvoor moest een paar maanden wat meer rente betaald worden. Spreker kan niet inzien, op welke wijze het beheer goedkooper zou moeten wor den gevoerd en als de heer D. Dees meent, dat dit wel kan, dan zal de commissie'het onc- vangen van inliohtingen daaromtrent zeer op prijs stellen. De heer D. DEES zegt, dat de commissie dan maar eens naar Axel moet gaan kijken; daar zijn de kosten f 13 per kind en hier wordt het 35. De VOORZITTER: Maar daar gaan meer kinders en zal de beheerder misschien ook meer oontributie ontvangen. De heer D. DEES: Hij krijgt juist geen contribute; daar moeten ze eens gaan kijken. De heer HAAK wijst er op, dat de bewaar school in Axel is gesticht door iemand die er veel voor over heeft en die er dan ook zelf veel bijlegt Bovendien is het hoofd dier school uit Axel zelf, en kan het dus goedkoo per doen, als iemand die uit een arid ere plaats moet komen. Als iemand eahter kostgeld moet betalen zal die van een salaris van f 900 nog maar een schijntje over houden. De VOORZITTER stelt in het licht, dat het vorig jaar weliswaar 8 per kind werd ge geven, doch dat dit slechts als een proef was te besehouwen, en nu blijkt, dat het daarmede niet kan, wilden Burgemeester en Wethouders meer geven. De heer Haak stelt nu voor f 12, in plaats van 11. Dit kan in omvraag wor den gebracht, indien het gesteund wordt, doch Burgemeester en Wethouders hebben bij het doen van hun voorstel overwogen, dat h.i. het particulier initiatief wat meer naar voren moet komen. Er is mogelijk nog wel iets op te vinden. De heer A. DEES wijst op de optorengst van de bazar. Als daaruit het tekort wordt aan- gevuld blijft er toch nog f 1100 voor het in terieur; dat is toch nog al veel. De heer HAAK herhaalt, dat de opbrengst van de bazar niet gebruikt wordt voor dekking van exploitatietekorten. Er wordt al een deel van voor leermiddelen besteed. De VOORZITTER wijst er op* dat het veel kost, als men zoo'n gebouw kant en klaar wil inspannen om het ook voor andere doeleinden dienstibaar te m^ken. De bazar is niet inge- richt om gelden te verkrijgen voor den loo- penden dienst, doch om het in het gebouw ont- brekende aan te vullen. Het gebouw kan dan voor verschillende doeleinden verhuurd wor den, als opbrengst daarvan is nu f 50 ge raamd, doch misschien kan dit 't volgend jaar booger zijn. Maar om het te verhuren moet men goed ingespannen zijn. De heer HAAK geeft te kennen, dat hij niet op den steun van de heeren Jansen c.s. heeft gerekend, daartusschen zit de kwestie open baar en bijzonder onderwijs, doch anderdeels kan de heer Jansen e: ';ch geen bezwaar tegen hebben, aangezien de school bezocht wordt door 58 kinders, groote ideels van de arbeiders. Het leeuwendeel a .i de contributie en het schcolgeld wordt ook door de arbeiders ge- dragen. Als het schoolgeld zou moeten wor den verhoogd, kunnen die er geen gebruik meei van maken. Nu kan men ook wel zeggen, dat er alleen gebruik van kan worden gemaakt door de kinders uit de kom, doch het is ieder niet gegeven in de kom te wonen. Er wordt ook subsidie gegeven voor de christelijke land- bouwschool, dat komt weer in boofdzaak ten goede aan menschen van buiten de kom, er is dus niets tegen, dat die ook weer eens betalen aan iets, dat ten bate der kombewoners komt. De heer WISSE betoogt, dat het gezegde van den heer Haak, over openbaar of bijzonder onderwijs hier in 't geheel niet op zijn plaats is, en dat gezegde valt hem van de_i heer Haak tegen; het gaat hier alleen over een subsidie van de christelijke bewaarschool. Spreker heeft zich ook eens op de hoogte gesteld van de bewaarschool te Axel. Die neutrale be waarschool is in 1910 opgericht door een per- soon, den heer J. van Hoeve, met in den aan- vang 66 kinders, zonder eenige subsidie van de gemeente of van bijzondere scholen. Over het tweede en derde jaar kreeg hij f 100 sub sidie. In 1913 werd de inrichting bezocht doo 113 kinders. Voorts is de subsidie sedert 1919 gekomen op 250 en sedent 1923 op f 400, het geen dus ongeveer f 3,50 per kind is. Op het moment zijn er weer 113 kinders, die daar ook kunnen beschikken over een prachtigen tuin om er in te spelen. En de ondernemer moet er niets bijleggen, hij kan er uit komen. Indien spreker dan de inrichting van de christelijke bewaarschool te Zaamslag nagaat, hetgeen is geschied door een bestuur van bijna alle kapi- taalkrachtige menschen, moet hij zeggen, dat deze ver achter staan bij Axel, en het blijkt dat zij er, financieel, weinig voor gevoelen, daar zij het eerste jaar, dat zij een klein beetje tekort hebben, al dadelijk bij die gemeente om een met bijna 100 verhoogde subsidie komen aankloppen, te meer waar de bazar voor de school ook 1250 heeft opgebratht. Spreker zal zijn steiji dan ook niet geven voor een subsidie van meer dan f 8 per kind. De VOORZITTER: Maar wordt in Axel voor de leerkrachten betaald? De heer WISSE: Het hoofd heeft daar 450ik zal niet zeggen, dat die hier te veel heeft. De VOORZITTER: Wanneer een inrichting door bijzondere omstandigheden die leerkrach ten voor den halven prijs heeft, kan men die niet vergelijken. De heer HAAK vraagt nogmaals het woord. De VOORZITTER weet niet, of de leden daar bezwaar tegen hebben, maar het gaat wel wat buiten de orde. Er blijkt bij de leden geen bezwaar te be- staan. De heer HAAK wil nog iets zeggen, omdat de heer Wisse het hem kwalijk genomen heeft, dat hij het uitsprak, dat hij van de voorstan- ders der openbare school geen steun verwacht- te. Hij meende dit echter te kunnen zeggen op grond van de van die zijde gebleken tegen- werking bij de oprichting der bewaarschool. Voorts wees de heer Wisse er op, dat nu f 15 subsidie wordt gevraagd, hetgeen bijna 100 meer is dan de genoten f 8, doch daarbij ziet hij over het hoofd, dat het vorig jaar 10 is gevraagd, doch door Burgemeester en Wet houders maar f 8 voorgesteld. Indien toen f 10 was gegeven, zou het niet noodig ge weest zijn thans f 15 te vragen, hetgeen alleen geschiedt om het nu, wegens de te lage subsi die ontstane tekort weg te werken. Dat men zooveel moest vragen is dus niet de schuld van het bestuur. De heer WISSE geeft naar aanleiding van dit beitoog te kennen, dat hij de oprichting dezer school nii;J heeft tegengewerkt. Hij heeft, toen er plannen werden geopperd voor het stichten eener bewaarschool, door teekenen op de lijst daarmede zijn instemming betuigd. Hij meende, dat het een inrichting zou zijn, die van de gemeenitenaren in het algemeen zou uitgaan. Men verdoezelde het aanvankelijk, dat er reeds een commissie was, dus werd ver- waoht, dat er op een algemeene vergadering een bestuur zou gekozen worden waarin men schen van verschillende gezindte zitting zou den hebben. Later is echter gebleken, dat ei wel degelijk al een soort commissie was, die afzoniderlijk heeft vergaderd, onder leiding van Ds. Van Dis, tot het benoemen eener de- finitieve commissie voor de stichting eener christelijke bewaarschool. Door die manier van optreden werd blijk gegeven zegt spre ker dat men ons nieit noodig had of niet wenschte, en daarom heb ik mij teruggetrok- ken. Er was voor mij toen geen aanleiding meer van die inrichting lid te blijven. Het voorstel van den heer Haak blijkt niet te worden ondersteund en kan dus geen punt van beraadslaging uitmaken. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt aangenomen met 6 tegen 5 stem- men. Voor stemmen de heeren De Koeijer, Haak, Van Hoeve, De Feijter, Bakker en Dekker; tegen stemmen de heeren Wisse, De Regt, Jansen, A. Dees en D. Dees^ 12. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot wijziging der begrooting, dienst 1927. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de begrooting dienst 1927, te wijzigen als volgt: onder de ontvangsten te vermeerderen de volgende posten: heffing voor het gebruik van een giervat memorie; overige inkomsten terzake van open- bare weaken 65,10; huur of paeht van lande rijen f 10,40; bijdrage van Hoofdsuk VIII, 7 van den gewonen dienst 539,75; waarborg- sommen gestort door besturen van bijzondere schoien f 95,25; terugbetaalde vergoeding van de kosten van instandhouding van bijzondere scholen, bedoeld in art. 101, der Lager Onder- wijswet 1920, 36,33%; totale vermeerdering d^r ontvangsten 746,83%; onder de uitgaven te vermeerderen de vol gende posten: achter stall ige uitgaven van vorige dienst jaren 145,85%; reis- en verblijfkosten f 35,25; onkosten en eventueele rechten val- lende op Me postenrekeningen f 10; verterin gen ten behoeve van het bureau van stemop neming 1,25; aflossing van geldleeningen f 200; bijdrage aan de centrale gemeente in de kosten van den keurirfgsdienst ingevolge de Warenwet f 1,16; bijdrage aan Hoofdstuk VIII, 7 van den kapitaaldi-enst f 539,75; subsidie aan of ten behoeve van bijzondere bewaar- scholen f 14vergoeding van de kosten van in standhouding van bijzondere scholen bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 f 519,24kosten van stichting, uitbreiding, verlbouiw of verandiering van inrichting van gebouwen en van aankoop en inrichting van terreinen voor het onderwijs in lichamelijke oefening /635; totale vermeerdering der uit gaven f 2101,50% onder de uitgaven te verminderen de vol gende posten:- bijdrage in de kosten van R. H. B. S., als bedoeld in art. 36quater, sub 4 der Wet op het middelbaar onderwijs 934,40; onvoorziene uitgaven f 420,27; totale vermindering der uitgaven 1354,67. De VOORZITTER deelt mede, dat bericht is ingekomen, dat door Joz. Michielsen een be drag is terug betaald van het hem voor emi- gratie naar Canada voorgeschoten geld. In verband daarmede wordt voorgesteld onder de ontvangsten deswege een memorie post te ramen. Het aldus gewijzigde voorstel wordt aange nomen met algemeene stemmen. 13. Vaststelling vergoeding volgens art 101, negendc lid der Lager Onderwijs wet 1920, over de jaren 1922, 1923 en 1924. Burgemeester en Wethouders stellen den raad voor te nemen het navolgende besluit: De raad der gemeente Zaamslag; overwegende, dat de gemeenterekening over 1922, 1923 en 1924 door Gedeputeerde St.aten dezer provincie respectievelijk bij hunne be- sluiten van 15 Februari 1924, nummer 75, lste afdeeling; 3 April 1925, nummer 47, lste af- deeling; en 13 Augustus 1926, nummer 47, lste afdeeling, zijn vastgesteld; dat het gemiddelde bedrag per leerlmg der openbare lagere scholen over 1922, 1923 en 1924, terzake van de kosten, bedoeld bij artikel 55 der Lager Onderwijswet 1920, onder e tot en met h en o, alsmede die van instandhouding hebben bedragen respectievelijk 16,86; 19,71; f 15,91; dat het aantal leerlingen volgens den maat- staf van artikel 28, zesde lid dier wet over 1922, 1923 en 1924 der navolgende schole« bedroeg: voor de bijzondere lagere school voor Ge*»- formeerd lager onderwijs „Dorp": 100; 98 en 98; voor de bijzondere lagere school voor Gerv- formeerd lager onderwijs „Reuzenhoek** 135,75; 135,50 en 135.50; voor de bijzondere lagere school voor Gere- formeerd lager onderwijs „Othene": 43; 49,75; en 58; voor de bijzondere lagere school voor Ohria- telijk Volksonderwijs: 98; 93; 88; dat deze vergoeding echter, ingevolge ket bepaaldie bij art. 101, achtste lid der Lager Onderwijswet 1920, om de drie jaren moet worden verrekend; dat blijkens de door opgemelde schoolbe- sturen overgelegde besoheiden tot staving van de over dat tijdvak gedane uitgaven, de kos ten, genoemd in artikel 55, onder e tot en met en o, alsmede die van instandhouding heb ben bedragen: van de bijzondere lagere school voor C*r. o. „Dorp": f 3942,08; van de bijzondere lagere school voor Ger. 1. o. „Reuzenhoek"4560,26; van de bijzondere lagere school voor Ger. 1. o. „Othene": 2675,11%; van de bijzondere lagere school voor Chris- telijk Volksonderwijs: f 3173,66%; dat het bedrag van de school „Dorp" is w- minderd met een bedrag van f 339,10, wegens salaris handwerkonderwij'zeres en extra trac- tatie schoolkinderen op 6 September 1923 in verband met het Koninklijk bezoek, waarvoor bij raadsbesluit d.d. 31 Juli 1923 een uitgaaf werd gevoteerd van f 0,55 per kind; dat van de school „Reuzenhoek" met een bedrag van f 421,32, wegens salaris handwerk- onderwijzeres, toelage kweekelingen, en trac tatie schoolkinderen alsboven; dat van de school „0bhene" met een bedrag van f 410,60, wegens salaris handwerkonder- wijzeres en tractatie schoolkinderen alsbovsa. Besluit: a. het bedrag der vergoeding, bedoeld bij artikel 101 der Lager Onderwijswet 1920, vast te stellen als volgt: Bijzondere lagere school voor Gereformeerd 1. o. „Dorp" 1922 1685,- Totaal 5175,76 Bijzondere lagere school voor Gereformeerd 1. o. „Reuzenhoek" 1922 2287,39 1923 2670,70 1924 ,2155,80 Totaal /7113,89 Biizondere lagere school voor Gereformeerd - 724,55 Bijzondere lagere school voor ^Volksonderwijs" 1922 1923 1924 Totaal 2629,90 Christelijk 1651,30 1833,03 1400,08 4884,41 b. het verseml met hetgeen over 1922, 1923 en 1924 als vergoeding, of als voorschot op dis vergoeding is uitgekeerd, zoo als dit op den bij dit besluit behoorenden staat is aan- gegeven alsnog uit te betalen of eventuesl ki te houden: CO 03 DO CD rrrr t/3C/5C/3C/5 o o o - o o o o t t -i ft 3 n> *r 3 5* 3 co to GJ O V} CO -J CL 4^ OJUiO to o> a> cc c cs c Jk. to -O CJ* 00 O) CO to ^4 4k. tD 00 Ul 4^To GoVj -OOO) 3 3 3 CO 4k CO to Ol CO to CD to O 00 o OI cr w to CO O CD O jO foe C^o®00 3 P. E P. n o o p. CD fD 2 "TO a- re c D. =-3: TO to Met algemeene stemmen wordt aldus b«- sloten. 14. Behandeling verzoekschriften tot m- voering van een steunregeling. Burgemeester en Wethouders bieden ter vaststelling aan de navolgende besluiten: a. De raad der gemeente Zaamslag; Gelet op ingekomen adressen, besluit: Vast te stellen de navolgende regelen voor het verleenen van steun aan werkloozen in de gemeente: 1. Gedurende het tijdvak 16 Jan.16 April 1928, wordt aan werkgevers in deze gemeente vergoeding uit de gemeentekas verleend, tot ten hoogste 25 met een maximum van 60 cent per dag van het in dat tijidvak aan werk loozen uit te betalen loon. 2. Onder werkloozen, als in deze regeling bedoeld, worden verstaan die personen, dewelke als zoodanig bij het correspondentschap der arbeidsbemiddeling dezer gemeente staan_ in- geschreven, kostwinoer zijn, minstens een jaar in deze gemeente woonachtig zijn, en gee* ouderdomsrente genieten. 3. De te werk te stellene moeten door de werkg-evers worden genomen uit de overeen komstig onder 2 vermelde ingeschrevenen_ en in overleg met den correspondent der arbeids bemiddeling. 4. Werkgevers, als onder lo. bedoeld, mo gen geen werkloozen in dienst nemen, die bin- nen de laaste vier aan de aanvrage vooraf

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 6