Purol bij Ruwe en Springende Handen. Doos 30 ct. Dinsdag- en Woensdagavond SPORT. INGEZONDEN MED EDEELINGEN. WAAROM OMDAT OMDAT aanvangende telkens kwart voor 8 uur. den predikant Masing vervaardigde gezang- boek is net uieer -erkrygba ir. Nu willeu de auto itei'en den herdruk wel to staa mits deze gesch edt op 'e Staatsdrukkerjj te Leningrad. Maar daa voor ontorek n de-mi idelen, daarde Russ>sc'ie P>otestanten totaa! verarmd zijn. H-izelfde is het ge al met de i herdruk d-r Luthersche catechis- men In v«r >aDd m t een en ander heeft d« Luthersche Bond voor iuw ndige Zei ding en Diacunie besloteu in de aangesloteu landeu een inzameliug te hnudeu, waa van men hoopt, dat ze oe beno d gde som, ongeveer 3000 goudroedei pbreugen zai. SNEEUWSTORMEN IN LE V. S. Scholen met he oog op de koude gesloten. De streuge winter, die sedert de vorige week reeds in het Noord Westen en in Canada heerschte, heef thans onk in andere deelen der Ver. Statin zijn in red- gedaan en w-l met een hevuen sne uwitorm die tot aan de golf van Mexico en in het Midden-Westen woedt. In vele deelen van Minnesota w.is de temperatuur 20 gr. onder nulhet tr im en auto verkeer stond bijna g heel stil Te St. Paul en elders zijn de scholen geslot-n en voor het eerst in de geschiede is van de umversiteit van Minnesota werden geen colleges gege en. De laagste temperatuur werd gerigistreerd te Malta in Monta a Een vijfjarig jongetje is daar door de koule be^angeu eu gestorven, toen hij aan zyn zusje op school warme klceren bracht. De schepen in de haven van Green Bay zjjn door een 12'/3 cM dikke jjslaag i. ge- sloten. Er worden vele scheepsongelukken gemeld op de groote meren. De tempe ratuur te Chicago daalde in o uur, 40 gr. Door straatongevallen zijn drie p-rsonen gedooi en versch-idenen ernstig gewond. In totaal zouden in het midien w-sten der V. S. twintig personen bjj sneeuwstor- men om het leven zijn gekomen. DE WEGEN VAN MADRID NAAR HET NOORDEN DOORSNEEUW VER3PERD. In het noorden heerscht strenge koude. Er is veel sneeuw gevallen. De wegen van Madrid naar h-t noorden en noord westen van Spanje zijn tengavolge van de geval'en sneeuwmassa's onbegaaubaar ge- worden. SLUIMERENDE CRISIS IN ROEMEN1E. De pogingen van Vintillo Bratianu om met de Nationale Boerenpa ty van Mamu een coalitie aan te gaan, zijn schrijft de N. R Crt. afgestuit op de voor«aarden die de aangezochte party stelde. De crisis is dus niet opgelost en gaat nu in een latente fa'.e over. In de praktjjk zou de nieuwe coalitie trouwens met gemakkelijk te bestendigen zijn geweest van wege het diepe verschil van meeaiDg tussch-n de twee party -n over de troonopvolging-kwestie en andere vraags ukken. Hoe di -p dit is, kwam duidelyk aan d-n dag toen dr. Maniu in de kamervergadering van Woensdagnog eens uitdrukkelyk verklaarde dat zijn par ij geen vertrouwen in het kabin-t en in zijn rjgeermethode bezat, welke het land in e-n treurigen oeeonomischen toestand en in het buitenland in discrediet gebtacht hadden. In het tegenwoordige stelsel moe-t veran- dering komen en de wil van de natie meer geeeroiedigd worden, waarom Maniu het aftreden van de regeering en een nieuwe alg-meene verkiezing eischte. - Maniu's bedoeliog moet zijn dat bjj zulk een verkiezing Bratianu's liberate pariij (die het kapitaal en de oyverheid verteg-n- woordigt) en zyn eigen Nationale Boeren- partij sanen toezicht houden. want anders weet men dat in Ro imenie de aan het bewind zijcde regeering onfeilbare methoden bezit otn de kiezers in den door haar be- pualden koers te „suggfreeren" en daarna met de resultaten nog dermate vernuftig te manipHh eren dat zij van een sterka meerderheid in het parlement zeker is. De „wil der natie" is daarom in Roemenie niet zoo gemakkelyk uit te visschen. Voorloopig blijft de lib rale regeering aan bet bewind, maar de hefboom die de rustige oppervlakte elk oogenblik in beroering kan brengen, reikt tot Parijs. waar de vroegere Kroon- prins zijn p'annen beraamt.. De groote hindernis voor' de bevrediging van zijn eerzueht. loan Bratianu, is van het tooneel verdwenen en wie weet hoe spoedig hij reeds zyn groote krachtproef met de re geering van den aDderen Bratianu zal beginnen. 1NGKZON DEN M E I) K II B E L I N W. TER NEUZEN, 12 December 1927. POST EN TELEGRAFIE. Met ingang van 12 Dec. a.s. wordt in het publiek telefoonstation te Kijkuit een teJegraafstation gev-estigd. De open- stelling voor den telegraafdienst is be- paald op 820 uur. Op Zondagen geen dienst. KONINKL. NEDERL. SCHOUWBURG VAN GENT. Er bleek jl. Vrijidagavond aan het be- zoek in het Concert- en Bioscoopge bouw" alhier, dat er groote belangstelling was naar de vertoonimg van .Blanke Ballast", een spel der kolonie van Afrika s Westkust, in 3 bedrijven en 6 tafreelen, naar het Engelsch White Cargo" door Leon Gordon. Het sueces, dat de opvoe- ring van dit stuk naar bekend was, elders heeft gehad is daaraan natuurlijk niet vreemd. Blanke Ballast" blijkt een realistische weergave van het leven der blanke kolo- nisten in West-Afrika. Het teekent ons in schrille kleuren. dat er nevens de voor- dee'len, die de kolonisatie in het moeder- land opleveren, ook ernstige schaduw- zijden aan verbonden zijn voor het blanke ras, dat, in die streken niet inheemsch, niet ,,geacclimatiseerd", op klimaat en levensomstandigheden, een harden strijd met zichzelf heeft te voeren, om niet on der te gaan. Het geeft een schril beeld van verstoorde illusies, terwijl steeds jon- geren, die illusies met zich voeren, om ze, als ze nog de gelegenheid krijgen te repa- trieeren, achter te laten. Die omstandigheden worden ons bij- zonder levendig voor de oogen getoo- verd, indiein de in dit stuk optredende personen worden vertolkt, zooals dit ge- schiedde door de artisten van den Kon. Nederl. Schouwburg te Gent, directeur de heer K. van Rijn. Het is moeilijk, een der artisten in het bijzonder te vermelden, dat zij alien naar waarde hun taak in dit stuk w.isten te verridhten. De „dokter" van den heer Hesselinck, viel zeer te loven, maar dat moeten we ook getuigen van den heer Herman van der Meulen, als Allen Lang- ford, de man die komt, en niet minder van den heer Lode Renders, als Harry Wytzel, de man die blijft. We noemen ook Gaston van der Meulen, de man die terugkeerde, de heer M. Cauwenberg, als zendeling, de heer G. Meyers gaf een goed beeld van den kapitein van de rivier- boot, en de heer J. Speelthore beeldde keurig en frisch den nieuwsten nieuwe- ling uit. Mevr. E. van der Meulen gaf een buitengewoon goede vertolking van de uiterst moeilijke rol van ,,Tondeley", de Afrikaansche vrouw. De uitvoering bewees bij vernieuwing dat dit gezelsohap over krachten van den eersten rang be- schikt. Het was weer een schitterende avond. POLITIE. De Inspecteur van Politie alhier maakt be'kend, dat omtrent onderstaande ge- vonden voorwerpen aan de daar achter gepiaatste adressen inlichtingen te be- komen zijn: Reflector (rijwiel), A. de Bruijne, O 64, Driewegen. Das, t7. Moes, Elleboog 6, Ter Neuzen. Handschoen, J. Riemens, Kazernestraat 13, Ter Neuzen. Sc'hooletui, J. de Fouw, Dijkstraat 77, Ter Neuzen. Damesportemonnaie met inhoud, M. b. Donze, Noordstraat (winkel), Ter Neu- zien. Handschoen, W. Cleeren, Dijkstraat 51, Ter Neuzen. Damesarmbandhorlogej. de Kraker Pz., Boeregat, Hoek. Handschoentje, C. Rouw, Baandijk 3U, Ter Neuzen. Kinderportemonnaie met inhoud, Oostdijk, Grenulaan 44, Ter Neuzen. Kindermantel, J. Jansen, 2e Verbin- dingstraat 11, Ter Neuzen. lien paar kinderhandschoentjes, J. Riemens, Steenkamplaan 67 Ter Neuzen. Zakmes, A. Dees, Axelschestraat 9, Ter Neuzen. Zakmes, G. Breepoel, Dekkerstraat 12, Ter Neuzen. Broche, P. de Bree, Donze-Visserstraat 3, Ter Neuzen. Ring, G. Maas, Boeregat, Hoek. Een' paar handschoenen (z.g. wanten), F. Koole, P 12a, Ter Neuzen. NIEUWE KERKORGELS VOOR ZUID-AFRIKA. De Ned. Gereformeerde Kenk te Uiten- hage in de Kaapkolonie, is een der oudste kerken der reformatie in Zuid-Afrika. De oude kerk thans te bouwvallig, zal door een passend nieuw gebouw worden ver- vangen. Met den bouw daarvan is een aanvang gemaakt. Gelijktijdig werd be- sloten in de nieuwe kerk een uitgebreid orgel te doen bouwen, Een passend 16 voets front, een teakhouten kast, zullen de omlijsting vormen van het ontworpen instrument. De algeheele uitvoering werd opgedragen aan de Nederlandsche orgel- bouwers A. S. J. Dekker te Goes. De- zelfde fabriek verkreeg ook de opdracht tot levering van het nieuwe orgel voor de Hervormde kerk te Pretoria, met 37 re gisters, eveneens met teakhouten kast. BESMETTELIJKE ZIEKTE. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 27 Nov. tot en met 3 Dec. in de provincie Zeeland be- droeg rondvonk: Colijnsplaat 1Krabben- dijke 1, diphtheritis: Hoek 1, Middel- burg 1. EEN PRlNClPIeELE BESLISSING OVER DE WARENWET. De Hooge Raad heeft verleden week door het van rechtsvervolging ontslaan van den koopman E. D. uit Middel- burg, die door den kantonrechter en de recliibank te Middelburg was veroordeeld wegens overtreding der Warenwet, een principieele beslissing genomen. Door den raadsman van D. toch was voor den kan tonrechter en later in hooger beroep voor de rechtbank betoogd, dat volgens de Warenwet de deugdelijkheid van waren sledhts objectief naar de samenstelling der waar moet worden beoordeeld, en dat, tenzij bij Algemeenen Maatregel van be- stuur voor bepaalde waren anders is be- paald hetgeen in de onderhavige zaak waarin het over jenever ging, niet het ge- vaj is ten aanzien van de deugdelijk heid der samenstelling slechts in aanmer- king komt de vraag of de waar aan den minimum-eisch voldoet. De kantonrech ter en de rechtbank verwierpen dit betoog als onjuist en wezen een veroordeelend vonnis, waarop de heer D. z;ch in cassa- tie voorzag. Met het door diens raads man voorgedragen middel van cassatle. waarin met aanvoering van bovenstaand over schending, immers verkeerde toepas- sing der keuringsverordening der ge- meente Middelburg in verband met de Warenwet werd geklaagd en waarin werd betoogd, dat het ten laste gelegde feit niet strafbaar was, heeft de Hooge Raad zich thans bij arrest van 5 Dec. j.L, vereenigd en den verdachte mitsdien ont- slagen van alle rechtsvervolging. Waar de Hooge Raad sedert de invoering der Warenwet (1919) nog nimmer geroepen werd om over deze kwestie te oordeelen, is bovenstaand arrest van zeer groot be- lang, daar thans in hoogste instantie is beislist, dat bij alle waren, welker samen stelling niet bij afzonderlijk besluit is ge- regeld, slechts in aanmerking komt de vraag of zij aan den minimum-eisch vol- doen, terwijl, indien zulks het geval is, van ondeugdelij.ke samenstelling geen sprake kan zijn. TER AARDE BESTELLING VAN HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN WIJLEN DS. N. M. DE LIGT. Op de algemeene begraafplaats te Mid delburg had Zaterdagmiddag de ter aarde bestelling plaats van het stoffelijk over- schot van wijlen den heer Ds. N. M. de Ligt, in leven predikant bij de Ned. Herv. gemeente. De baar werd grafwaarts gedragen door diakenen en ouderlingen van de Ned. Herv. Kerk, terwijl alle predikan- ten aanwezig waren. Verder werden geen idealist. Hij durfde de werkehjkheid aanzien, ook toen de dood kwam als boodschapper van Hem, die hij ruim 45 jaar heeft gediend, waarvan 31 jaar te Middelburg. Men zal nooit vergeten, dat de overledene zich zelf vergat in dienst der gemeenten. Hij wist zijn gaven te gebruiken. De tweede spreker, Ds. De Voogd, uit 's Heer Arendskerke, deelde eerst namens den Commissaris der Koningin mede, dat deze tot zijn spijt verhinderd was aan wezig te zijn, maar groote waardeering heeft voor het wer'k door Ds. De Ligt in Zeeland verricht. Namens het bestuur, moderamen, dames van toezicht, directie, personeel, oudwer- pleegden en verpleegden van ..Kinder- zorg", wijst spreker er op hoe ,,Kinder- zorg" het eerste en het laatste was voor den overledene, steeds had hij het ovef ,,Kindezorg", maar nimmer met bezorgd- heid, want hij wist, dat het de zaak van God was. En nu weten wij wel, dat God wel krachten wegneemt, maar hun werk laat doorgaan, maar men verliest veel in Ds. De Ligt. Hij nam toch niet alles mede, hij liet ons zijn geestelijke erfen's van durf, moed en volhouden tot het laat ste. Hij is gestorven in het harnas, in de voile wapenrusting Gods. Zijn naam was Nicolaas, d.i. Nicolaos of volksover- WAAROM loopt het storm naar het „Concert- en Bioscoopgebouw' te Ter Neuzen OMDAT iedereen, zoowel door de algemeene bekendheid van het verhaal, als door de wereldfaam, die het film-kunstwerk is voorafgegaan, deze zien wil zijn alien die het voorrecht hadden tijdig een plaats te veroveren voor de vertooningen alvorens e/uitverkocht werd uitgehangen, niet alleen hoogst tevreden, doch uitermate verrukt, en kunne zij hunne voldoening bijna niet onder woorden brengen? de Directie van het „Concert- en Bioscoopgebouw" door dit meesterwerk van de Metro-Goldwyn Mayer Cy hier te brengen, inderdaad iets heeft gebracht dat alles wat in de voorafgaande reclame door haar beloofd niet alleen bevestigt, doch de stoutste verwachtingen verre overtreft, aangezien het film werk als zoodanig te beschouwen is als een ster aan het firma ment, die al het gesuper of met welke wijdsche namen men andere tilmproducties ook wil betitelen, verre achter zich laat, en als zoodanig ook moeilijk zal te overtreffen zijn. WAAROM wil een talrijke menigte het meester-filmwerk niet alleen zien, doch bij herhaling zien? men bijna niet in staat is den rijken inhoud van dit pracht- werk, dat ons terstond in spanning brengt en voortdurend boeit, in eens in zich op te nemen daar de beelden schit- terend zijn, de regie verbluffend is, het versterkte orkest van het ..Concert- en Bioscoopgebouw" zoo uitnemend mee- werkt tot versterking der voor oogen getooverde hande-' lingen op het doek, en een koor van jonge dames aan een paar gedeelten door het lied een bijzondere en plechtige wijding geven. WAAROM besloot de Directie van het .Concert- en Bioscoopgebouw terstond tot verlenging van de aanvankelijk voorgenomen speelavonden van OMDAT reeds terstond aan het overweldigend succes te zien was, dat met de aanvankelyk geannonceerde drie avonden niet zou kunnen worden volstaan, en zij gaarne een zoo groot mogelijk aantal belangstellenden in de gelegenheid wil stellen om van dit schitterend werk te genieten. DAAROM loopt deze film ook nog aangetroffen vele predikanten uit de om- j qeving; bestuursleden van de vereeniging tot C'hr. verzorging van Krankzinnigen; bestuurders, personeel en verpleegden uit ..Kinderzorg"; onderwijzend personeel en leerliingien van Chr. scholen en van de Zonidagsohool, verugenwoordigers van het coilege van cu'ratoren van het gym nasium en vele gemeenteleden en vrien- den van den overledene. Achter de baar werd een tweede ge dragen met een groot aantal bloemstuk- i ken' waaronder van de vereeniging „Kin- j derzorg", van verpleegden, personeel en directie van die sticbting. van het bestuur van Kinderzorg van den C'hr. Natio- nalen Werkmansbond, van de Evangeli- sche vereeniging voor Zeeland en van jongens en meisjes catechisanten. Nadat de lijkkist was neergelaten in den steenen grafkelder, bestemd voor pre dikanten en hun echtgenooten, nam de heer Ds. J. de Visiser, voorzitter van den ker.keraad hert woord en zeide, dat het de wensch was van den overledene, dat slechts drie personen aan zijn graf het woord zouden voeren en wel namens den kerkeraad, Kinderzorg" en ,,Vrederust Spreker wees er op, dat de overledene nooit strijd heeft gezocht en daarom met anderen kon samenwerken. Hij aaf alFs wat in hem was en was een optimist, doch winning. De .overledene is met een goede buit naar de overzijde van het graf ge- gaan en spreker ziet hem daarin zijn ge- dachte verwelkomd door de kinderen van .Kinderzorg die men op dit kerkhof ten grave heeft gebracht, zooals hier aan deze zijde de kinderen bloemen op zijn graf brachten. Wees gegroet verloste ziel aldus spreker gij blijft tot ons spreken: Kinderzorg" is Gods zaak. Als derde spreker trad naar voren, de heer Ds. J. H. Donner, uit Breda, voor zitter van de Vereeniging tot Christelijke verpleging van Krankzinnigen in Zee- land, die zeide, dat men den Heer moet dan'ken als Hij geeft, maar ook als Hij van ons neemt moet men Zijn Naam loven. Al is het laatste nog zoo moeilijk. Nu bijna 25 jaar geleden maakte spreker kermis met Ds. De Ligt, toen werd deze tweede voorzitter der Vereeniging en hij bleef het tot nu toe. Al die jaren heeft hij met groote toewijding haar belangen gediend. Door zijn intensief werken is de Christelijke barmhartigheid uitgebreid. Spreker heeft Ds. De Ligt leeren waar- deeren en liefhebben, en dit was ook het geval met het geheele bestuur, met de ge- heele vereeniging en het personeel. De overledene was eerlijk in zijn optreden en een man van karakter. Hij sprak zijn gedachten vrij uit. Hij leek wel een hoog- hartig, maar in werkehjkheid was hij har- telijk en voorkomend. Maar in de eerste plaats was hij Godvreezend en stond hij vast in het geloof. Toen spreker hem het laatist op zijn ziekbed bezoc'ht, was hij een gebroken man en hij verzocht God te bid den hem voor een lang lijden te sparen,, God heeft deze bede verhoord. Spreker brengt dank aan God voor wat hij in Ds. De Ligt geschonken heeft. Spreker eindigde met woorden tot me- vrouw De Ligt en de kinderen en wekte hen op troost bij God te zoeken en tot alle aanwezigen om te blijven gelooven in Jeizus Christus. Een zoon van den overledene, de heer Ds. B. de Ligt, dankte namens alle fami- lieleden, ook zij, die onmogelijk aanwezig konden zijn, alien voor de aan zijn vader betoonde eer en belangstelling. Hiermede was deze droeve plechtigheid afgeloopen en verlieten de aanwezigen den doodenakker, niet vermoedende, dat kort daarop weer een slag zou treffen. Toen de lijikstoet naar het sterf.huis terug reed, bevonden zic'h in een daarvan de beide laatste sprekers met twee ouder- linyen. Bij het station werd de heer Ds. Donner plotseling onwel, hij was blijk- baar door een hartverlamming getroffen en even later nog onder het rijden naar het Gasthuiis, waar heen men hem bren gen wiilde, overleed hij. Zeker door het plotselinge en de omstandigheden waar onder het plaats had, was dit overlijden zeker zeer treffend. De heer Ds. Donner, in wien dus de Vereeniging tot Christelijke verzorging van Krankzinnigen, zoo kort na haar tweeden voorzitter, mu ook haar eersten verliest, was in 1867 geboren en was dus 60 jaar oud. In 1894 werd de overledene candidaat en deed nog dat jaar en wel op 9 December zijn intrede als predikant bij de Geref. kerk te Niewdorp. Na ruim 11 jaar werd hij te Breda beroepen en deed daar op 27 Mei 1906 zijn intrede. Reeds in 1909 vroeg en verkreeg hij zijn emeritaat, om zich als geestelijk verzor- ger aan de stichting „Vrederust" te Ber gen op Zoom te verbinden, waar hij in November van dat jaar zijn werk aanving. In 1920 keerde hij naar Breda terug en deed op 9 Mei ten tweede male intrede aldaar. Het lijk werd in het Gasthuis binnengebracht, in afwachting van de be slissing der faimilie over de ter aarde be stelling. AXEL. Woensdag herdacht ds. Ruysch van Dugteren, predikant bij de Ned. Berv. ge meente te Axel, den dag waarop hij voor 25 jaren dat ambt aanvaardde. Uit parti- culieren was een comite gevormd, dat gelden had ingezameld om aan de herdenking een feestelijk karakter te geven en den leeraar tevens een geschenk aan te bieden. In de Herv. Zondagschool had alzoo de vierirg plaats en werd de jubilaris by monde van den heer Adr. van Hoeve namens de ge meente en het comi'e gelukgewecscht. D». G. van D s, consulent voor Axel en pred. te Zaam-lag, sprak namens het klas>ikaal bpstuur en den ring van predikanten, terwyl ds. Raaars van Hoek een toespraak hield als vriend. Behalve bloemen en plantea ontving de jubilaris een Philips radio-toestel. Een koor zong liederen, terwyl ook de g«- noodigden hun herder torzongen. Overbodig te melden dat ds. Ruysch van Dugteren mede namens zjjn gade en kinderea hartelyk dank e voor de hem gebrachte hulde en geschenken. Coordat een paard op hoi sloeg ge- raakte op Spui bij Axel een landbouweu- knecht zoodanig tusseben de kar en eea boom bekneld, dat zyn arm brak en hjj ter verpleging naar het ziekenhuis te Vlissingen werd overgebiacht. Aan de Nat. Chr school te Axel ii benoemd met een proefjaar de heer D. de Feyter, aldaar. VOETBAL. Wedstrijduitslagen van Zondag. Nederlandsche Voetbalbond. Afd. IV 3e klas A. TerneuzenWalcheren Middelburg IIHulst Goes Middelburg II Zierikzee Walcheren Terneuzen Hulst Vlissingen II Sinoto Zeelandia II 5—1 4—1 gesp. gew. gelijk verl. punt. doelp. v.-t. gem. 7 6 1 13 25-10 1.89 6 4 2 10 23-8 1.66 8 6 2 12 23-16 1.50 6 4 2 8 18-9 1.33 8 4 4 8 23-16 1.— 6 2 1 3 5 11-13 0.83 7 2 5 4 9-15 0.57 6 1 5 2 9-27 0.33 8 8 11-39 Terneuzen" Walcheren Terneuzen" heeft gisterprachtig re--ar che genomen voor de indertijd van boven- genoemde club geleden nederb ag. Wist Walcheren" in haar thuiswedstrijd //Terneuzen" n.l. met een 5l nederlaag huiswaarts te zerd n. thans was het //Ier- neuzen", die de Middelburgsehe club met een zelfde doelpuntenverschd klopte. ^Terneuzen" speelde met 2, //Walcheren met 3 invallers. Voor d« rust wist ^Ternenzen" eenmaal te doelpunten. Na de rnst werd door de thuisclub nog viermaal gescorrd, terwyl ,z Walcheren" slechts eenmaal het doel wist te vinden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 2