Wat bet bezwaar van den heer Hamelink, betneffende vrije chirurgen-keuze, aangaat, daaromtrent kan spreker meedeelen, dat die vrije chirurgen-keuze aan de inrichting reeds bestaat, ieder, die zich in het ziekenhuis *wil Saten opereeren, kan zelf zijn chirurg kiezen, aUeen is bepaald, dat er leiding moet zijn van den aan de inrichting verbonden chirurg. Daartegen kan, meent hjj, toch niemand be zwaar hebben. De opmerking is gemaakt, alsof de voorge- stelde vertiooging van subs idie een gevolg zou zijn van spreker's optreden als wethouder. Dat is niet judst. Bij de vroegere gelegenheden was de heer De Jager voorstander van een ruimere subsidieering van het ziekenhuis en dat is hij nog. Dat spreker overigens voor die inrichting opgekomen is, spreekt, meent hij, van aelf, dat is hij als bestuurslid verplicht. Wat de bezoeken betreft, waarover de heer Hamelink het oak had, dat is bij andere zie- kenlhuizen niet anders geregeld. Dat zit hem ■iet zoozeer in de klassen als wel in de om- staisdigheden waaronder die zieken verpleegd worden. De zieken van de eerste en tweede klasse liggen in een kamer alleen, terwijl die der derde klasse/op een zaal liggen. Daarom heeft men voor die een beperking in de be- zoekuren moeten vaststellen, omdat voortdu- rend bezoek aan patienten voor andere, b. v. ernstig zieken, hinderlijk zou kunnen worden. Als men weet, welke drukte die bezoeken met rich kunnen brengen, kan men zelf wel inzien, dat dit niet kan. Overigens wordt er rekening gehouden met omstandigheden en indien een patient ernstig tick wordt, wordt onmiddellijk zijn familie ge- waarschuwd en wordt deze ook bij hem toege- laten. Er zijn ook wel eens klachten gekomen, dat bezoekers op den bezoektijd waren wegge- atuurd, maar spreker kan verzekeren, dat dit dan op een misverstand moet berusten. Er zijn ook stille tjjden, waarop niemand wordt toegelaten. 's Middags van 12 tot 1.30 is het rusttjjd. De heer VAN CADSAND: Dat is in alle ziekenhuizen zoo. De heer GEELHOEDT: Op het bezoekuur is er vrije toegang, en het komt ook wel voor, dat personen, die te kennen geven op bet be- paalde uur niet te kunnen komen, ook op anderen tjjd worden toegelaten. Na een ope- ratie mag de naaste familie aanstonds bij den patient komen. Voor alle klassen vrijheid geven voor bezoek op alle dagien kan niet, dat komt in geen enkel ziekenhuis voor. Die bezwaren bestaan misschien in de gedachten, maar zij zijn er inderdaad niet. De heer SCHEELE meent uit de woorden van den heer Geelhoedt te mogen afleiden, dat nu duideljjk blijkrt, dat het bestuur, na eerst de vrije artsen-keuze weer te hebben teruggegeven, nu ook den verplichten chirurg heeft losgelaten en ieder in de keuze daarvan vrij is, in zooverre, dat er een bepaalde lei- ding bestaat. Hij kan zich dit indenken, want het is niet toelaatbaar, dat ieder daar maar zonder meer kan binnen komen en zijn gang gaan. Er moet eenige orde zijn. Wat de bezoekdagen betreft, daarin geeft hij den heer Hamelink gelijk. Men zou gaarne zi-en, dat daarin ook voor de derde klasse pa tienten wat meer vrijheid werd gegeven, of- schoon spreker ook wel de moeilijkheid in ziet van te drukke bezoeken. Overigens is hij van meening, dat de raad moet oppassen, dat het ziekenhuis niet in den hoek wordt gedrukt, want dan maakt men den toestand eer erger dan beter, want men gevoelt wel, dat, indien het een gemeentelijk zieken huis zou worden, hetgeen dan wel niet zou kunnen uitblijven, het nog veel meer geld zal koeten. Indien het hier kan gevonden worden met het toestaan der voorgestelde subsidie, dan kan hij daaraan zijn stem wel geven. De heer VAN DEN BULCK deelt, naar aanleiding der woorden van den heer Geel hoedt. als zou die vrijheid voor derde klasse patienten nergens bestaan, mede, dat in het ziekenhuis te Oostburg ook derde klasse patienten op elk uur van den dag bezocht kunnen worden. De heer COLSEN merkt op, niet te hebben wiilen beweren, dat het ziekenhuis winstge- vend zou moeten zijn, maar dat men het met een suibsidie van 3000 rendabel zou moeten kunnen maken. Overigens bestaat er ook abuis omtrent de bezoekgelegenheden, want die zijn er in het ziekenhuis te Sluiskil voor de patien ten der derde klasse evenveel als voor die der tweede en eerste klasse. De heer HAMELINK geeft te kennen, dat het betoog van den heer Geelhoedt hem nog niet heeft overtuigd van het bezwaar tegen meerdere vrijheid voor het bezoeken van derde klasse patienten, al worden deze ook verpleegd in een zaal. Hij kan nog niet aannemen, dat een drukker bezoek voor die patienten hinder lijk zou zijn, behoudens dan voor ernstige zie ken, maar voor dezen zou er dan misschien wel een middel zijn am hen daarvoor te bevei- ligen, door hen afzonderlijk onder te brengen. Dat zou alleen hinderlijk kunnen worden, in dien het voortdurend druk geloop was, maar de heer Geelhoedt gelooft toch zelf ook wel niet, bait dit zoo'n vaart zou loopen. Eerst ir.dien er een groot aantal patienten was, zou dat het gieval kunnen worden. Overigens meent hij lodh, dat het gewenscht is, dat in het zieken huis maatregelen worden getroffen voor het afzonderen van ernstige patienten uit de alge meene zaal. Spreker herhaalt, dat het hem be- kend is, dat het een aanleiding is voor patien ten am zich elders te laten behandelen. Hij dringt aan op wijzigingen in deze, omdat hij overtuigd is, dat dit ook zal kunnen meewer- ken aan een opbloei van het ziekenhuis. Hetgeen de heer Geelhoedt gezegd heeft •mtrent de vrije chirurgen-keuze, doch onder leading van den vasten chirurg der inrichting, is hem nog niet erg duidelijk. Telkens toch wordt door hem gesproken van „onder leiding van docter Van Bockstaeie". Als hij het goed voor heeft, vei'klaart de heer Geelhoedt: dat als een ander chirurg daar wil opereeren, het hem vrij staat dat te doem, zonder dat hij met iemand te maken heeft. De heer GEELHOEDT kan dat niet zeggen, de heer Van Bockstaeie moet er kennis van dragen, maar het spreekt toch wel van zelf, dat een ander chirurg niet met.hem moet gaan bespreken hoe hij het geval zal behandelen. De heer HAMELINK: Dus: voordat hij met opereeren begint, moet hij met Dr. Van Bock staeie onderhandelen De heer GEELHOEDT: Het mag niet ge beuren zonder dat de leidende chirurg het weet. De heer HAMELINK: Mijn vraag eenigszins anders, maar nu u ronduit verklaart dat ieder chirurg, die het wenscht, in het zie kenhuis te Ter Neuzen weer vrij mag gaan opereeren, De heer DE JAGER: Natuurlijk onder de daarvoor gestelde bepalingen. De heer GEELHOEDT verklaart, dat hem geen bepalingen bekend zijn, die op de behan deling door den chirurg van invloed kunnen ajjn. Hij verzekert, dat het Dr. Van Bockstaeie de leidende chirurg, er aibsoluut geen bezwaar Vagen heefit, wanneer daar ook anderen komep een ander een operatie is verricht. De patien ten, die er wenschen opgenomen te worden, kunnen in voile vrijheid zelf hun chirurg aan- wijzen. Er moeit alsdan evenwel mededeeling worden gedaan aan den leidenden chirurg, als maatregel van orde. De heer HAMELINK: Maar hij kan mis schien voorwaarden stellen? De heer GEELHOEDT verklaart, dat hem daarvan niets bekend is en herhaalt boven- diien, dat deze er geen bezwaar tegen beeft, dat er ook collega's ohirurgen komen. De VOORZITTER acht deze zaak nu vol-" doende toegelicht, om tot stemming over te gaan. Voor wat het standpunt van burgemees- ter en wethouders betreft, wil hij er op wijzen, dat dit feitelijk geen raieuw voorstel is, daar ook reeds in het vorig jaar van de vroeger vastgestelde en bij contract vastgelegde over- eenkomst is afgeweken, door een met f 500 verhoogde bijdrage te verleenen. Burgemees- ter en wethouders meenen dus, dat ze, analoog aan dat besluit, op dien weg konden voort- schrijden. Misschien kunnen ze er het volgen- de jaar nog een schepje opdoen. De heeren moeten wel bedenken, dat we, rekening hou- dende met de groepeering onzer bevolknng, er op aangewezen zijn het ziekenhuis in stand te houden, en dat het dan voordeeliger zal zijn het in den bestaanden vorm te onderhouden, dan wanneer het zou worden een speciaal ge- meentelijke inrichting. Het voorstel van burgemeeser en wethou ders wordt aangenomen met 11 tegen 2 stem- men. Voor stemmen de heeren Van Cadsand, Ver- linde, De Bruijne, Hamelink, Van Driel, Van den Bulck, Van Aken, Van Dijke, De Jager, Geelhoedt en Scheele; tegen stemmen de hee ren De Bakker en Col sen. 92. Toelage aan den oud-keurmeester P. J. Klaaijssen. f 290. Hoofdstuk V. Vol kshu i svestin g. Inkomsten 93. Renten en aflossing van voorschotten, verleend in het belang van de verbetering der volkshuisvesting. f 1710. 94. Bijdragen van het rijk, krachtens art. 38, derde lid, der Woningwet. f 13.000. 95. Terugbetaling door de woningbouw- vereenigingen der annui'teitem over aan haar ten behoove van den bouw van arbeiders- woningen verleende voorschotten. f 40.040. Uitgaven 96. Overige rente van geldleeningen ten laste van Hoofdstuk V komende. f2850. 97. Overige aflossing van geldleeningen ten laste van Hoofdstuk V komende. 1605. 98. Annuiteiten aan het rijk verschuldigd ter zake van ontvangen voorschotten in het belang van de verbetering der volkshuisves- .tang. f 43.050. 99. Bijdragen ter tegemoetkoming in de betaling van rente en aflossing van een door de gemeente verleend voorschot in het belang van verbetering der volkshuisvesting. 17.500. Inkomsten 100. Erfpacht voor de uitgifte van gronden gebruikt in het belang der volkshuisvesting. 23-60. 101. Huur van grond, waarop de noodwo- ningen zijn gebouwd. f 125. 102. Voordeelige saldi der exploitatie- rekeningen van de 6 noodwoningen. f 400. 103. Voordeelig saldo der expiloitatie-reke- ning van de middenstandswoningen. f 900. Hoofdstuk VI. Openbare werken. Ink o m s t e n 104. Marktgelden, wik-, weeg- en meet- geld en. fl600. De heer COLSEN spreekt de wenschelijkheid uit der herstelling van de jaarlijksche paar- den- en veemarkt. Deze is indertijd afgeschaft omdat men meencLe, dat, ingevolge de nieuwe wettelijke bepalingen, de gemeente een ge- bouw zou moeten inrichten voor het keuren van het aangevoerde vee. Nu echter uit er- varing gebleken is, b. v. te Axel, te Hulst en op verschillende plaatsen in Zuid-Beveland, dat dit keuren ook gesohieden kan als men daarvoor over een rustig plaatsje beschikt, zooals daar bij het politiebureau, en we hier ook een veearts hebben, is er geen bezwaar tegen deze weer in te richten. Hij zou daarom weer een post op de begrooting wiilen bren gen voor het uitloven van medailles en pre mies zooals vroeger. De VOORZITTER geeft aan spreker in over- weging daarop straks terug te komen bij de afdeeling landibouw. Hoofdstuk V. Volkshuisvesting. Uitgaven: 105. AamdeeJ van het Rijk in het voordeelig saldo der exploitatie-rekeningen der 6 noodwo ningen. f 475. 106. Aandeel van het Rijk in het voordeelig saldo der exploitatie-rekeningen der midden standswoningen. f 675. Hoofdstuk VI. Openbare werken. Uitgaven: 107. Jaarwedden van het personeel ten ddenste van het beheer der openibare werken f 17.425. 108. Onderhoud van straten en pleinen. f 3200. De heer SCHEELE merkt op, dat deze post wel is waar f 1000 hooger is geraamd dan het vorig jaar, maar hij acht die toch onvoldoende om daarmede te komen tot een afdoende ver betering onzer straten. Men zal misschien, evenals vroeger, voortgaan met het voetpad van de Nieuwstraat, de Grenulaan en de Vloos- wijkstraat weer te verstraten door het keeren der klinkers en er wordt blijkbaar gerekend op iheit aanschaffen van nieuwe klinkers voor aanvuliing van het alsdan tekortkomende, doch spreker acht dat geen afdoende verbetenng en hij zou wenschen, dat er eens ernstig over gesproken werd om de voetpaden van de door hem genoemde straten te vervangen door trot todrs belegd met onze gewone tegels. We zul- len dan een verbetering krijgen die iets be teekent. De heer HAMELINK verklaart, dat deze post hem bij het inzien der begrooting heeft teleurgesteld. Aangezien de man, die vroeger, als er over het onderhoud der straten gespro ken werd, bleek veel voor een goed onderhoud en afdoende verbetering te gevoelen, nu zelf de leiding van dat beheer heeft, had hij ver- waaht, dat uit deze begrooting van een bij zondere aandacht aan de bestrating zou blij- ken. Dat dit niet zoo is, stelt hem natuurlijk te leur. De heer GEELHOEDT: Waeht maar! f 1000 meer is geraamd dan het vorig jaar, doch blijkbaar gaat het op denzelfden voet door als vroeger. Zeker, de traditioneele 100 karren zand zijn nu, hlijkens de memorie van toelichting, vervangen door 250 karren, maar hjj hoopt, dat men die groote hoeveelheid zand toch niet zal aanschaffen met de bedoe- ling om den gemeenteraad zand in de oogen te strooien. Het sdhijnt dan ook wel dat het moet dienen voor straatwerken, aangezien. ook de aanschaffing van 25.000 Waalstraatklinkers worden geraamd voor vemdeuwing van stra ten. Tooh is hij bang, dat het zand gebruikt zal worden om de oogen minder helder te doen zijn, en op sommige plaatsen een ddkke laag te gebruiken. Zooals hij in de afdeelings-ver- gadering reeds besprak, is hij van oordeel, dat de toestand daar aan het eind van de Bur- gemeester Geillstraat niet zal te houden zijn, indien er geen ander materiaal gebruikt wordt. Er is daar een zeer druk verkeer, waar- tegen klinkers niet bestand zijn. Hij acht dat niiet met een kleintje te verhelpen en indien men op de huidige wijze voortgaat, zal men daar steeds putten en poelen houden. Als men de herstelling zou uitvoeren met het bestaan- de materiaal, zal men er niets van kunnen maken, al wordt er nog zooveel zand gebruikt. Dan blijft het onvoldoende lapwerk en een onnuttige uitgaaf. Die straat is feitelijk over een geheel eind niet meer bereidbaar. Hij zou wenschen dat een, oplossing werd gezooht in de door hem in de afdeelingsvergadering aan- gegeven richting. Met de uitkomende klinkers te keeren en daar nieuwe tusschen te werken kan men geen. goeden toestand krijgen. Hii meent dat de voor vernieuwing geraamde straatkiinkers beter voor een ander doel kun nen worden aangewend. Overigens is hp van oordeel, dat er voor ons uitgelbreid stratennet weinig op de be grooting is gebracbt. Men moet tooh wel voe- len, dat, als men zoo weinig aan het onder houd besteedt, dat dit op den duur op een de bacle moet uitloopen Dat het anders niet kan uitblijven, dat burgemeester en wethouders ten slotte voor de niet meer uit te stellen vemieuwingswerken van straten met belang- rijke leeningsvoorstellen zullen moeten komen. Hij ziet alle aanleiding den post te verhoogen. De heer GEELHOEDT merkt op, dat de heer Hamelink terecht heeft gezegd, dat spre ker vroeger verschillende malen op het onder houd der bestraitingen aanmerking heeft ge maakt en ook met hem en den heer Scheele heeft gestreden tegen het gevaar, dat ten slotte een groote leening zou noodig worden. Hij staat nog op dat standpunt, dat moet ge- tracht worden dit te voorkomen. Hij wil daar om zijn plan ten opzichte der bestrating uit- eenzetten. In verband met het aanleggen der gaslei- dingen door de gemeente is voor de herstel ling der straten met de gemeente Axel een overeenkomst gesloten, waarbij die gemeente aan ons betaalt f 7500. Daarvan rest thans nog f 4000. Nu is het tegenwoordige seizoen niet geschikt voor de herstelling der straten, Hij stelt zich op het standpunt, dat er van een groote leening voor verbetering van onze straten geen sprake kan zijn, maar als men niet regelmatig zorgt voor het onderhoud, zal men daar op den duur mede moeten komen. De VOORZITTER merkt op, dat de heer Scheele dus een begrooting zou wenschen voor trottoirs in de Nieuwstraat, Grenulaan en Vlooswijkstraat De heer VAN DIJKE wenscht daaraan toe te voegen de Klaassenstraat; er is vroeger al eens beloofd, dat daarin ook een klinkerpad zou komen, maar daarvan is nog niets geko men. De bestrating is siecht. Onlangs is een dokter, dank zij die oneffenbeden in de straat, gevallen. De heer GEELHOEDT geeft, naar aanlei ding der opmerking van den heer Colsen over de te smalle trottoirs, te kennen, dat die nog niet op voile breedte zijn aangelegd. Als aan die straten gebouwd wordt, moet dan in den regel toch een rij weer worden opgebroken. Daarom is besloten die nu nog niet te leggen. Later worden ze met twee tegels verbreed en dan kunnen er 4 menschen naast elkaar wande- len. Dat kan toch voldoende worden geacht. Wat het potje betreft, dat was tijdens de afdeelingsvergadering nog niet geheel te over- zien. Het gaat over een lengte van 10.000 meters, waarvoor 75 cent per meter wordt be- taald. Gebleken is, dat daarvan nu f 3500 is verwerkt en er alzoo nog f 4000 resteert. Die zullen worden gevoegd bij hetgeen voor on derhoud en vernieuwing van straten op de be grooting staat. De straten zullen over de ge- heele breedte worden gerepareerd en, ofschoon we dan nog geen ideaal toestand zullen hebben, is spreker van meening, dat het toch een groote verbetering zal daarstellen. Hij is overigens ook voilkomen overtuigd, dat er iets moet gebeuren. Met betrekking tot het voorstel van den heer Scheele geeft hij te kennen, dat het ge wenscht zou zijn, dan ook de aansluitende Westkolkstraat er in op te nemen. Daartegen bestaat echter voor het oogenblik bezwaar, omdat er in piaats van de bestaande rolbrug vanwege den Rijks Waterstaat over het binnen- sluishoofd der middensluis een andere brug zal worden gelegd, waarvan het brugdek ook lager zal komen, dan dat der bestaande klep, zoodat ook die toeleidende oprit zal verlaagd worden. Voor het uitvoeren van werken aan die straat en de aansluitende Grenulaan zou behooren te worden gewacht tot dat werk klaar is. De ver- laging zal vermoedelijk 25 tot 30 c.M. bedra- gen. De VOORZITTER geeft te kennen, dat de kosten der voorgenomen herstelling der stra ten zullen worden gedekt door den post op de begrooting en het surplus dat nog beschik- baar is, De heer GEELHOEDT: Ja, voor zoover het kan. De VOORZITTER meent, dat daaronder ook nog wel begrepem kan worden het maken van een klinkerpad in de Klaassenstraat. Aangezien de Westkolkstraat en Grenulaan stratingen ten behoeve van de bedrijven, ect van derden. 400. 115. Verhaal van pensdoensbijdragen. f 066. 116. Stoepemgeld. f 160. (Wordt vervolgd.) doch het is het voomemen van 'spreker om moeten blijven rusten, omdat men niet kan w daarmede in het volgend voorjaar te laten aanvangen en dan het resteerende bedrag der betaling van de gemeente Axel, met het be drag dat daarvoor op de begrooting uitgetrok- ken is aan te wenden om verschillende straten over de g.eheele breedte te laten aanpakken en herstellen. Nu liggen vele straten er on- ooglijk bij, doch hij veronderstelt, dat, als dat voorgenomen werk eens verricht is, zij een ge heel ander aanzien zullen hebben gekregen. De heer SCHEELE: lie door mij genoemde voetpaden toch niet. De heer GEELHOEDT merkt op, dat die nader onder de oogen kunnen worden gezien. Overigens merkt hij op, dat de stratmakers van af de maand September de handen vol werk hebben gehad voor het voorloopig her stellen der opgebroken straten, het werk aan de Scheldekade enz. Wat het door den heer Hamelink bedoelde gedeelte van de Burge meester Geillstraat, daar aan het Diaconie- huis, betreft, de gemeentebouwmeester heeft aan spreker verzekerd, dat, als hij daar nieuwe klinkers kan gebruiken, dat straatgedeelte weer geheel in orde zal zijn. Hij stemit niet toe, dat het daar met klinkers niet te houden zal zijn. Spreker moet zich dan toch aan dat advies houden. De heer COLSEN bespreekt de straat in den Pierssenspolder en het aldaar strooien van macadam. Hij wijst er op, dat daar al jaren geleden begonnen is met het maken van een verhard voetpad, maar later is men daarmede niet voortgegaan. Het zou ten zeerste aan de daar wonenden ten goede komen als dat voet pad eens werd doorgetrokken Daar staat echter niets van in de begrooting. Spreker wijst verder op het in aanleg zijn/le nieuwe trottoir bp het werk aan de Schelde kade. Hij vinidt die stoep veel te smal. Vooral nu in verband met de nieuwe bepalingen der Motor- en Rijwidwet de voetgangers zich zoo veel mogelijk buiiten den rijweg moeten hou den, acht hjj een breed trottoir noodzakelijk. Men moet ook geen te smalle straten voor het rij verkeer maken, maar nu kan men hier nog een veramhering maken in verband met den te verkoopen bouwgrond. Men neme dan daarvan nog een strookje af. De heer SCHEELE komt op zijn uitgespro- ken denkbeeld terug en zou gaarne zien, dat in den loop van het voorjaar door burgemees ter en wethouders aan den raad werd overge- legd een begrooting voor bet vervangen van de klinkertrottoirs in de Nieuwstraat, de Gre nulaan en de Vlooswijkstraat door trottoir- tegels. Overigens gelooft hij ook, dat de be straitingen nog wel op te knappen zijn, al ge looft hjj ook, dat het gewenscht ware het be- sproken gedeelte van de Burgemeester Geill straat van een sterkere verharding te voorzien. Gaarne zou hjj nu zien, dat de raad de wen schelijkheid uitspreekt, dat in de door hem genoemde straten fatsoenlijke trottoirs zullen worden gelegd. De heer HAMELINK merkt, naar aanlei ding van de mededeeling van den heer Geel hoedt, op, dat hij zich bij zjjn beschouwing natuurlijk heeft moeten baseeren op hetgeen de begrooting aangaf. Daaruit heeft hij niet kunnen zien, dat fie wethouder van publieke werken het voomemen heeft in het voorjaar uitgebreide herstellingswerken uit te voeren en hjj daarvoor nog een spaarpotje beschik- baar heeft. Dat is natuurlijk een liohtpunt. Wanneer er buiten de begrooting nog een belangrjjk bedrag beschikbaar is, kan er eens iets extra's gedaan worden. Hjj is het er over eens, dat dit dan allereerst aan onze straten behoort te worden besteed en voor geen ander doel mag worden aangewend, maar merkt ove rigens op, dat de heer Geelhoedt die voor- nemens toch ook reeds in de afdeelingsverga dering had kunnen ontwikkelen. Hij blijft van meening verschillen omtrent de verbetering van de Burgemeester Geill straat. Als men die met hetzelfde materiaal herbestraat, zullen er in de oppervlakte weer oneffenheden komen. Indien mogelijk, zou hj den wethouder wiilen verzoeken, daaraan nog eens zjjn bij zondere aandacht te wjjden. Aangezien hjj vemomen heeft, dat er nog f 4000 extra disponibel is, zal hjj niet aan- dringen op verhooging van den post, maar vertrouiwt dan ook, dat dit bedrag beslist voor verbetering der bestratmgen zal worden GEMEENTERAAD VAN WESTDORPM. De raad der gemeente Westdorpe kwam i* openbare en voltallige zittdng bijeen. Na opening door den Voorzitter werden <m notulen der vorige bijeenkomst ongewij«gid vastgestfeld. Ingekomen is een bericht van de KNAC eu de NMC, dat zjj drie honderd gulden hebben betaald in de kosten van het afbreken en op- ruimen van een tweetal woningen in een ge- vaarlijke bocht in de gemeente. Dit en n»g andere ingekomen stukken worden voor kan- nisgeving aangenomen. Bij de begrootingsdebatten spreekt de wet houder Kaile ongeveer als volgt: Bjj den aan- vang der nieuwe zittingsperiode zjj het mij vergund, enkele woorden te wjjden aan het verleden en de toekomst. Vroeger waren niet alle standen in den raad vertegenwooniigd, hetgeen welilicht een der oorzaken was, <iat vele maatregelen, welke in de afgeloopen Tier jaren werden getroffen, door bepaalde groepen werden beschouwd als een ovenheersching der arbeiderspartijen. Nu zjjn echter alle standen flank in dn raad vertegenwoordigd. Ik wil van deze piaats mjjn vreugde uiten voor den voor- uitgang, welke bij de jongste raadsverkie^ing is verkregen. Hebben we vroeger van dese piaats reedis herhaaldeljjk geprotesteerd tegen de wijze, waarop door bepaalde groepen de algemeene welvaart wordt geschaad, zoo spre- ken we nu de hoop uit, dat alien, die op 6 Sep tember jj. plechtdg voor God beloofden, zoo veel in hun vermogen lag mede te werken tot een zoo groot mogeljjke welvaart, zjj dit ook in daden zullen omzetten. Vooral de R. K. raadisleden hebben te bedenken, dat zjj de eer der R. K. Staatspartij ophouden in hun ge meente; dat we het in dit zittingstjjdvak mo gen beleven, dat de gemeenscthapszin zege- viere, opdat niet meer als vorige jaren d*i- aenden guldens moeten wonden besteed aan werkeloozenzorg, terwijl door werkgeverg veei hoogere sommen gelds als loon worden nitbe- taald aan vreemde werkkrachten. Dan pas zul het mogelijk zjjn een zuinige belasti«ig- politiek te voeren, waarvan alle standen het voordeel zullen plukken. Zonder opmerkingen werd hierna met aige- meene stemmen vastgesteld de begrooting voor het Burgeriijk Armbestuur 1928 met een bedrag van f 1788. Betreffende de begrooting van het gemeen telijk electriciteitsbedrjjf vraagt de heer De Jonghe inlichtingen over het resultaat van de zomertariefregeling en bespreekt de werwehe- lijkheid van het centraal inkoopen van mate- rialen. Hierover zal de Voorzitter de volgende vergadering inlichten. De begrooting wordt vastgesteld met algemeene stemmen op een bedirag van f 10.880 gewonen dienst en f 500 voor kapitaaidienst. Aan de orde is thans de gemeentebegrooting. De commissie van onderzoek maakt een op- vooruitloopen op de veranderingen, die daar aan zullen ontstaan in verband met de nieuwe brug, zou het plan van den heer Scheele beperkt blijven tot 2 straten, de Nieuwstraat en de Vlooswijkstraat, zou hjj ook wiilen noemen j merking over den post van f 75 voor bestelling de Noordstraat, den Sdhoolweg, de Kerkhof- 1 laan en ook het nog overgebleven deel der Djjkstraat. De heer SCHEELE kan niet inzien welke reden er zou zijn om het leggen van een trot toir in de Grenulaan uit te stellen tot de nieuwe brug over de middensluis er li-gt. Hij ziet daarin geen verband, want daardoor ont- staat todh geen andere toestand in die straat? Waarom moet dat blijven liggen? De VOORZITTER voorziet, dat door die verlaging >an den oprit naar de brug in die oimgeving de toestand veranderd en verbeterd zal kunnen worden; dan zal het wellicht ook mogelijk zijn de toestand bjj notaris Callen- fels ook ooglijker te maken, en kan er ook verandering komen in den oprit van de Gre nulaan. Hij beveelt in elk geval ten zeerste aan de Schoolweg ook in dat plan op te ne men, die ook als een verlenging van de Grenu laan is aan te merken. De heer COLSEN wijst er op, dat hij reeds in de afdeelingsvergadering den toestand van den weg in den Pierssenspolder heeft ter sprake gebradhit. Hij meent, dat er sinds die vergadering en heden voldoende gelegeniheid was geweest om den toestand te onderzoeken. Hij betreurt, dat alles zoo langzaam gaat. Bij de besproken verbetering van straten in de kom acht hij het zeer noodzakelijk dat ook de Noordstraat eens wordt verbeterd en daar zoo mogelijk die stoepen en hekken, welke er nog staan, worden opgeruimd. Hij weet niet wie de edgenaar der stoepen is, maar indien deze konden vervangen worden door een regel matig trottoir, zou dit een groote verbetering zijn. Nu liigt de een laag, de andere hoog en dat is voor de passage zeer lastig. De VOORZITTER zou ontraden om nu hier- op ook nog door te gaan, want wie veel vraagt krijgt ten slotte niets. We hebben nu het driestratenplan van den heer Scheele, waaromtrent hij een uitspraak van den raad wenscht, en het Pierssenspolder- straatje van den heer Colsen. Spreker stelt zich voor, dat de heer Geelhoedt met den ge meentebouwmeester daarnaar eens een onder zoek zullen instellen en dat dit werk daarna zoo mogelijk nog op de loopende begrooting wordt uitgevoend. Mochten daarvoor niet meer de noodige gelden beschikbaar zijn, dan zullen burgemeester en wethouders een paar hon derd gulden daarvoor aanvragen. Het voorstel van den heer Scheele wordt aangenomen met algemeene stemmen. 199. Idem van wegen en voetpaden. f 1190. De heer VAN CADSAND vraagt wat er nu bekend is omtrent het aanschaffen van mac adam. De wethouder van publieke werken heeft daaromtrent een belofte afgelegd. Het is nu jwist in de natte periode en het zal blijken, dat die op de besproken plaatsen te Sluiskil noodig is. De heer GEELHOEDT hermnert, dat is te kenn# gegeven, dat de Commissie van Bij- stand, waartoe ook de heer Van Cadsand be hoort, dit nader onder de oogen zou zien. De heer Van Cadsand kan spreker's bezoek daar voor verwachten. Inkomsten: 110. Heffing voor het ruimen van privaat- puit.ten. 2600. 111. Begrafenisreohtenf 1400. De heer COLSEN is het met dezen post met eens; de inkomsen zouden, zooals indertijd be loofd is, de uitgaven moeten dekken. Hij zou wiilen, dait die verhoogd werden. De VOORZITTER acht dat met mogelijk. De heer HAMELINK: We kunnen toch met meer mensohen dood laten gaan! 112. Opbrengst van den verkoop van asch en vuilnis en faec.alien. f 700. 113. B elasting wegens gebouwde eigen- domimen en daarbij behoorende erven, die aan openibare land- of waterwegen in de gemeen te belenden of in de onmiddellijke nabijheAd daarvan gelegen zijn, en wegens ongebouwde eigendommen, die aan deze wegen belenden of op deze wegen uitgang hebben. f 1200. 14. TeruMntvangst van kosten van ver- telegrammen buiten de kosteloozen bestei- kring. Na een opmerking van den Voorzitter wordt deze post gehandhaafd. De heer De Jonghe vindt de post van 2000 voor werkversdhaffing veel te laag e* sou deze wiilen zien gebracht op f 3000. Spreker zegt niet veel te verwachten van de werk- gevers en voorziet, dat het zal gaan aooals voorheen, dat men vreemde krachten in het werk neemt en de eigen arbeiders werkloos laat blijven. Spreker geeft dan voorts eenige uiteenzettingen over den bodemoptp-engat en giaat niet accoord met de bewering, dat er op het land niet meer verdiend wordt. Spreker vindt het treurig, dat steeds op de schamele loonen der arbeiders wordt beknibbeld, terwijl meer diende gewerkt te worden naar paehtver- laging. Spreker vergelijkt tevens de loonean hier en die in de andere deelen des lands. De heer Daelman vestigt de aandacht op geled n hagelschaide. Deze is het met den heer De Jonghe eens, dat er veel Bel gen to werk worden gesteld, doch meent, dat dit zjj K oorzaak vinidt in het feit, dat de Hollandsch* werklui in de suikerfabrieken thanis werk riw- den. De heer Kaile bestrijdt den heer Daetaoan, als zou dit de eenige reden zijn, waaixjm Bel- gen worden tewerk gesteld. Volgens spreker zien velen de uitzonderingen daargelatea in het te werk stellen van Belgisohe arbeiders een middel om de belasting te ontduiken. Spreker is er van overtuigd, dat, wanneer in zoo een welvarende gemeente ieder naar waar- heid zjjn belasting betaajde, het niet mogelijk zou zjjn, dat de arbeiders met een inkomen van zeshonderd gulden nog belasting moeten betalen. Door Belgen in het werk te nemen, kan men de bedrjjfskosten hoog op voeren, zo/i- der dat een ambtenaar dei belastingen of wie ook, eenige controle in Belgie kan gaan uit- oefenen, of de loonen zjjn uitbetaald. Volgens spreker worden door bepaalde groepen op deze manier de belastingen op groote sehaai or.i- doken. Dit af te leaden van de jaarlijks minder woridenide opbrengst der inkomstenbelaaitm*, waardoor de gemeente haar vermenigTukti- gingscijfer moet verhoogen en tevens oog groote sommen moet uitgeven voor werice- loozenzorg, daar er voor eigen volk geen werk te krijgen is. De heer De Beleir, de werkeloosheid bespre- kende, meent dit euvel te moeten zoeken io het overcompleet zijn van arbeidskradhten in gemeente. De Voorzitter zegt nogmaals te zullen trach- ten, de werkgevers te bewegen, gemeenteararen in het werk te nemen. Tot den heer D« Jonghe zegt de Voorzitter, dat wanneer modit blijken, dat f 2000 voor werkverschaffing ni*t voldoende is, Burgemeester en Wethouders met een voorstel ter tafel zullen komen. Hierna wordt de begrooting in stemming ge bracht en met algemeene stemmen vastge-rieW met een totaal van 38-960,81. In deze begrooting zijn de volgende subsidies vastgelegd f 200 aan de commissie tot bestrijding vaa T. B. C.; f 80 en f 20 aan het Wit-Gele Kruis voor resp. de afdeelingen Westdorpe en Sluis kil; f 100 voor de bijzondere bewaarschool f 100 voor de muziekvereeniging „Eikels wor den Boomen"; f 1700 voor het Burgeriijk Arm bestuur, en twee klednere tezamen tot een be drag van f 15. Voor het komende tijdvak worden in d* electriciteitscommissde benoemd de heer P. va* der Hejjden en F. de Jonghe, terwjjl in d« commissie voor werkvenschaffing zullen piaats nemen de heeren L. 0. Daelman en 71. Jans- sens. Omtrent het laten schoommaken van de los- plaatsen in de gemeente door werkeloozen, zegt de Voorzitter zjjn medewerking toe. Ook zal wonden getxacht meerdere deelname te rer- krijgen in de cursus in de Fransche taai en den vervolgcunsus. Na de rondvraag sloot de Voorzitter de openbare zitting, waama men ©verging in ge sloten bijeenkomst ter behan deling van den brief van Ged. Staten inzake bouw artbtS- woninig van den Burgemeester.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 6