ALGEMEEN NIEUWS- EH ADVERTENTIEBLAD VOOB ZEEUWSCH-VLAANPEREN. No. 8150. Maandag 28 November 1927. 67e Jaargang. MACADA Een nieuwe neus buitehland. ABONNEMENTSPRIJS. 40000 K.G. LESS1N1SCHE MACADAM 40000 K.G. LESS1N1SCHE MACADAM 11000 K.G. LESSINISCHE MACADAM BINNENLAND. FETJILLET ON. Voor binnen T« Neuzen f 1,40 per 3 maaeden - Voor oufteb Te, Km ir. per port 1,80 per 3 nraanden - BiJ vodrultbetaling tr. per post fV.60 per jaa, vZ. baftenlLd f 2 70; per 3 maaprlen franco per posr - Abopnementen voor '1 boiteolond alleea b„ voonrdbetalmq. Oit tolad verschllnt lederen Maandag-, Woengdag- en Vrlldagavond.- Bargemeester en Wethoulers van FER NEUZEN, vragen voor of op 6 December 8.S., des namiddags 3 uur, prijsipgave met monsters voor het leveren franco op wagon te SLUISKILe (BRUG) 1X3 c.iW. te TER NEUZEN Het weegtoon is voor rekening der geroeente. Ter Neuzen, 28 November 1927. Bnrgemees'er en Wethouders voornoemd, J. HUIZ1NGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN door ARTHUR GASK. 33) Vervolg.) Jong of oudj rheumatic pijnen TWEEDE KAMER. Yergadering van Vrijdag. De voorzitter deelt als besluit van de centrale afdeeling mede, dat Donderdag a.s. in de afdeelingen o m zullen worden on derzocht de voorstellen Albarla en Zijlstra, resp. betreffende het zevende leerjaar en de leerlirgenschaal. A an de orde is de begrooting van bui tenlandsche zaken. De beer Marchant (v. d.) bestrijdt de onderlinge garantieverdragen, die buiten den Volkenbond omgaan en een minim am van bewapening eischen, terwijl het hand- vest van den Volkenbond een maximum stelt. Te veel wordt gesproken over garan- ties, waardoor de gedachte aan ontwapening wordt afgeleid. Spr. vestigt voorts de aan- daeht op de urgentie van de codificatie van het volkenrecht. Spr. huldigt het optreden van den minister te Geneve, waardoor hp de menschheid een arewichtigen dienst bewees en ons land in aanzien deed stijgen. De heer Heemskerk (a.-r.) waarschuwt ertegen, bp de a.s. conferentie voor de codificatie van het internationale recht onze wetgeving niet in het gedrang te brengen. Spr. zou zieh verheugen, als de economische conferentie zou leiden tot een intercationaai vrij ruilverkeer, wat iets anders is dan eenzpdige vrjjhandelspolitiek. Spr. m°ent veriler, dat Nederland uiterst voorzichtig moet zijn ten aacz:en van garanties en sancties, 00k economisch. Spr. raadt ten slotta voorzichtigbeid aan ten opzichte van het deelnemen van Rusland aan de ontwapeningsconfetentie. De heer Vliegen (s. d.) betreurt nog steeds de verwerping van het Belgisch verdrag en meent dat de heer Van Karnebeek een heteren kijk bad op de verhouding tot BelgiS dan velen in ons land. Spr. juicht het beleid van den minister toe, speciaal diens optreden te Geneve, dat bp het volk goed is ingeslagen. NEDERLAND EN BELGIE. Een B. T. A.-telegram uit Brussel meldt, dat de Belgische minister van Buitenlandsche Zaken eti de Nederlandsche gezant aldaar Vrgdag overgegaan zijn tot ratificatie van de aanvullende conventie, waarbij het eerste artikel van paragraaf zes van het Belgisch- Nederlardsche verdrag omtrent de gerechte- lijke uitlevering gewijzigd wordt. DE FILM AFDEELING VAN NEDER- LANDSCH FABR1KAAT. Als een bewps, hoezeer de iodustrieele fiimafdeeling van de Nederl. Vereeniging Nederlardseh Fabrikaat zich heef ontwik- keld, wordt gemeld, dat de vereeniging op het oogenblik de beschikking heeft over een Nederlandsch industrieel filmarchief van 22,585 M., verdeeld over 70 films van Nederlandsche bedrijven. fliervan zijn 17,000 M. opgenomen door de filmtecbnische afdeeling, verbonden aan het secretariaat der vereeniging, en met behulp van dit materiaal is van 1 Januaril927 af 145.800 M. film hier te lande vei toond. Daarbij is nog niet gerekend het gebruik, dat van dit filmmateriaal is gemaakt voor beket dmaking van de Nederlandsche industrie in het bui- tenland. STOPZETTiNG WON1NGWET-BOUW De Nationale Woningraad, de Algemeene Bond van WoDingbouwvereenigingen en de Roomsch Kath Federatie van Diocesane Woningboaw-centrales hebben gezamen'pk een adres gericht tot de Ministers van Arbeid, Handel en Npverheid en van Finan cien, waarin wordt opgekomen tegen het stopzetten van den woningwet-bouw, waar- toe de huidige rpkswoningpolitiek goeddeels leidt. Adressanten meenen, dat het met het oog op het algemeen volksbelang in hooge mate te betreuren zou zijn, wanneer het strever. van personen van allerlei gods- dienstige gezindte en van de meest uiteen- loopende politieke ricbting om op dit ge- bied werkzaam te zpn (een arbeid, die in het verleden zulke rijke vruchten afivierp, voor de huisvesting der arbeiders) onbenut wordt gelaten. Verzocht wordt, aan de financieele paragrafen van de Woningwet toepassing te geven op een wjjze als voor de oorlogscrisis gebruikelijk was. ZILVERBONS. De minister van financien brengt ter algemeene kennis, dat, ingevolge het Kon. besluit van 17 November 1927 de inge- trokken zilverbons van f 2,50 (model 1915), a'sirede de ingetrokken zilverbons van f 1 (model 1916), alsnog t.)t en met 31 Dec. 1928 ter inwissel ng k ,.unen worden aan- geboden ten kantore van bet agent chap van het m nisterie van financien te Amster dam (Heerengracht 344/46.) Desverlangd kutnen de bons per post aan bovenstaand adres worden gezonden met duidelijke opgave van naam ert adres van den afzender. Ter bevordering van eene spoedige afdoening zullen de inzenders goed doen, bp de bons te voegen een be hoorlptv gefrankeerd en aan hen zelf ge- adresseerd fjrmulier van een postwissel of wel een behoorlpk gefrankeerd stortings- formulier van den postcheque- en g ro dienst, ten beloope van het bedrag der door hen ingezonden zilverbons. Uit het borenstaande volgt, dat de ge- legenheid tot inwisBeling nitt meer wordt opengesteld ten aanzien van de ingetrokken zilverbons van fl, f 2,50 en f5 van den oudsten vorm (model 1914) en dat op het oogenblik nog alleen in omloop zpn de zilverbons van f 1 en f 2 50 van het nieuwste type. Van de laatstbetoelde zilverbons, welke dus niet behoeven te worden inge- wisseld, dragen de bons van fl de dag- teekening van 1 Febr. 1920, terwijl de bons van f'2.50 zpn gedagteekend 1 Juli 1918 of later. (St.ct.) DE KLOMPENINDUSTRIE. 2. Hoeveel daarvan hebben een om- trek op borsthoogte van 1.10 M. en meer? 3. Hoeveel popuiieren zijn er in uw gemeente gedurende de laatste vijf jaar (van zomer 1922 tot zomer 1927) aange- plant? 4. Wordt er in de laatste janen in uw gemeente belangrijk meer populierenhout geveld dan voondien het geval was Daar het beschikken over juiste gegevens omtrent deze aangelegenheid 00k voor de verdere toekomst van belang kan wezen, zou de Minister gaarne zien. dat de ge- meentebesturen, aan welke de circulaire is gericht, voorloopig, zoo mogelijk eenigs- zins nauwkeurig, aanteekening houden van 'hetgeen omtrent aanplant en veiling van popuiieren binnen bun gemeente te hunner kennis komt, zoodat zij hem een volgend jaar, indien daaraan de behoefte blijikt, zonder moeite de noodige aanvul- lende inlichtingen kunnen verstrekken. DE LEERVER P LI CHTIN G VOOR HET ZEVENDE LEERJAAR. De vraag van den heer Suring, of de reqeerirng, afgezien van den gezondheids- toestand van den Minister van Onder- wijs, Kunsten en Wetensc'happen, den heer Waszink, bereid is haar medewer- king te verleenen tot een verdere be'han- d'eling van het aanlhanqige wetsontwerp tot wederinvoering van de leerverplich- ting voor het zevenide leerjaar op een zoodanig tijdstip, dat het in werking tre- den der wet uiterlijk op 1 Juli 1928 mo gelijk zij, heeft de heer De Geer, Minister van Financien, voorzitter van den Raad van Ministers, bevestigend beantwoord Enkele dagen geleden werd bericht, dat een rondischrijven, uitgaande van den Mi nister van Arbeid, was verzonden aan be- sturen van gemeenten, waarin veel popu iieren staan. Deze circulaire was het uit- vloeisel van een overleg, dat on'langs on- der leiding van defl" lieer Heriniga, chef der afd. nijverheid en handel, aan het be- trokken departement is gehouden met een groot aantal vertegenwoordigexs der klompenindustrie en (de directeunen van het Staatsbosclhbeheer, Ned. Fabrikaat en de Nederl. Heidemaatschappij. Minister Slotemaker de Bruine schrijft daarin on- der meer: ..Ofschoon het mij bekend is dat de uit- voer van popudierenhout in het afgeloo- pen jaar sterk is toegenomen, en het aan- vanlkelijk mijn indruk is, dat inderdaad wel hier en daar op grooter schaal dan voorheen popuiieren worden geveld, be- schik ik niet over gegevens, welke het mij mogelijk zouden maken, de bewering der klompenmakens, dat de huidige vraag feitelijk de capaciteit van den Nederland- schen houtopstand zou te boven gaan, aan de feiten te toetsen. Ik zou daarvoor de beschikking moeten hebben over cij- fers, waaruit de tegenwoordige voorraad, veiling en aanplant in groote trekken kunnen worden vastgesteld." De Minister verzoekt, zoo mogelijk voor 1 December, antwoord op de volgen- de vragen: 1. Hoeveel popuiieren (Canada's, pep- pels) komen er in uw gemeente voor? (Voor de beantwoording van deze vraag is het onverschillig bij wie deze boomen in eigenidom zijn.) K«rte inhoud van de vorige twee-en-dertig nummers. John Archibald Cups, oud 32 j., sinds tien jaren in dienst bij de Batik.vereeniging voor Zuid-Australie, wordt beklaagd van voort- gezette verduistering ten nadeele van zijn wenkgevers en staat tereeht. Hij wordt, on- scihuldig, veroordeeld tot vijf jaren dwang- anbeid, maar weet, op het oogenblik, dat bij geboeid zal worden weggelead, te onitvluohten, omdat de politieagent, die hem moet wegbren- gen, een toeval krijgt. Hij komt, 00k alweer door louter geluk, tereoht in het tijdelijk oiibe- woonde huis van den reohter Cartright, die even tevoren zijn vonnis heeft uitgesproken. Oups wordt achtervolgd, en zijn signale- rnent is uit duizenden te herkennen. Hij heeft een „reuzen neus", zoo groot als de slurf van een olifant, met een haak eraan". Vijf dagen blijft de veroordeelde in zijn „logies" dan, aan dem vooravond van de terug- komst van den rechter, besluit hij verder te vluchten. Tot zijn ontsteltenis wordt hij aan- gesproiken door des rechters buurman, dr. Oarmichael, die eohter „een goed vriend" blijkt te zijn, die de heele situatie heeft opgemerkt door zijn verrekijker. In het huis van den dokter verbergt Cups zidh, hij ontsnapt aan de politie en blijft voorloopig als huisgenoot in des dokters woning. Het zou hem, door dien opvallenden neus vrijwel onmogelijk zijn, ooit weer in de wereld te venkeeren, als niet dr. Carmichael hem voorstelt den neus langs openatieven weg een normalen vorm te geven. De operatie wordt verricht en lukt; dan verandert Cups 00k zijn loop en zijn stem en even voordat de dag is aangebroken, dat Cups e* zijn vereenzaamde beschermer zich weer Carmichael ten gevolge van een val. Oups begraaft hem in den tuin, in een graf, dat hij reeds voor zidhzelven had gedolven voor het geval, dat de operatie mocht mislukiken. De dokter wordt „ter aarde besteld", zonder dat iemand ter wereld iets Van zijn dood afweet. De nalatenschap van den. dokter, die hij, in zijn stervensuur, aan Cups vermaakt heeft, be- draagt 60.000 pond. De man met den nieuwen neus gaat nu, als dr. Carmichael, het leven in. Hij bezoekt de wedrennen en gaat zijn ouden vriend, den trainer, Dick Rainton, die aan lager wal is, begumstigen, door dezen op te dragen, een paar paarden voor hem te koopen en af te ridhten en hem een groote som te leenen. Dan besluit Cups, zich als jockey te laten inschrij- ven om te rijden voor den renstal van Rainton. En zoo gaat hij een vierdubbel leven tegemoet. Hij is John Archibald Cups, een veroordeelde, die eigenlijk vijf jaar dwangarbeid moest ver- richten, maar dat weet hij zelf alleen. Robert Carmichael is hjj voor den postman in Ade laide en de beambten van de Australische hankvereemiging. Voor Rainton is hij Arnold Wells en ten slotte is hij voor het pulbliek op de rennen Harry Huggins, een uitstekend rijder. De nieuwe jockey rijdt heel gelukkig; hij winit race op race, 06k op paarden, die niet favoriet zijn. Nu huurt Cups een huisknecht, verzilvert langzamerhand al de aandeelen van den over- leden dokter en neemt alle mogelijke voor- zorgsimaatregelen om op een goeden dag, voordat er argwaan tegen hem zou rijzen, ver weg te trekken van Adelaide. Verder is Cups zeer getukkig, want hij raakt verliefd op de mooie Margaret Price, de zuster van Nellie Rainton, -Dan cloet plotseling het verhaal de ronde, dat dr. Carmichael, na jarenlang ter-uggetrok- ken te hebben geleefd, zijn heele levenswijze had veranderd en beroepisrijder was geworden. Cup- vertelt Ra.r.'.c-' de waarheid en besluit te vluchten. ,,Ik moet het je nu zeggen. Ik ben niet die dokter uit Sydney, maar ik ben Cups". Ik zag hem schrikken en hij haalde even diep adem. „Er is veel uit te leggen en je zult het allemaal hooren", ging ik verder. „Lk heb niets kwaads gedaan, maar ik zal me uit de voeten moeten maken en me moe ten verbergen. onmididellijk na den race. Nu vraag' ik je een gunst. Geef dit f briefje aan Margaret, zoo gauw als ik in j den zadel ben. Geef het haar, eer we begonnen zijn. Snap je, ze moet het da- de'lijk hebben Hij knikte, zonder opzien. ..Als ik je nog na afloop mociht zien, Dick; probeer dan niet om mij nog op te houden. Ik heb al heel wat gewaagd door hier te komen en alles hangt af van snel hand el en. Hoor, daar is het eerste Sein!' Arme, oude Rainton. Ik wist, dat ik hem een hevigen schrik had bezorgd en als in een droom leidde hij Moonlight Maid langs al die nieuwsgierige, glurende menschen. Hij deed geen moeite om nog iets tegen mij te 'zeggen en toen hij mij eindelijk in den zadel hielp en voor het laatst nog eens keek, of alles wel in orde was, kwam er nog geen woord over zijn lippen, maar hij nam afsc'heid van mij met een treurig ietwat verwijtenden glim- Hoe oud ik 00k worden zal, nimmer zal ik het kleinste voorval van het volgend kwartier kunnen vergeten. Het was een pracbtige wintermiddag en de zon scheen helder aan een strak blauwen hemel. Toen we op de baan kwamen, trot het mij, dat het er nog nooit zoo vol was ge- st. Alle rangen waren uitverkocht en 1TALIE EN ALBANIE. De Italiaansche buitenlandsche politiek heeft schrgft de N. R Grt. een voorkeur van verrassende gebaren en htt bedenkelijke ervan is dat zij vooral op teere plekken en smeulende brandhaarden van het inter nationale gebied betrekking hebben. Den 27sten November van het vorige jaar ver- raste zjj de wereld en daarin Zuid Slavie zeer onaangenaam met het Italiaansch- Albaneesche „tractaat van veiiigheid en vriendschap" dat de kleinerepubliek Albanie, die al lang zulk een groote twistappel tusschen belaDgbebbende en napverige staten was gewtest, feitelijk onder Italiaansch protectoraat plaatste. Het nieuwe tractaat bedierf de gunstige uitwerking die het daarvoor aangegane „tractaat van vriend schap" tusschen Italie en Zuid Slavie gehad had, grondig en volkomen. Nintsitsj, de Zuid Slavische minister van buitenlandsche zaken, legde zpn portefeuille neer, omdat het tractaat van Tirana het sgeluof" vaarop zpn buitenlandsch beleid teru3t had „ge- schokt" had. Te Tirana verzekerde Italie zich de vrije hand om gewapend tusschen- beide te komen bp rustverstoring zich richtende tegen den „politieken, juridischen en territorialen status quo van Albanie". Zoo werd het de groote stok achter de deur om Zu d-Slavie mee te dreigen. In Maart van dit jaar klaagde Italie vervolgens Zuid-Slavie aan dat het militaire overal langs den kant stond een deinende mensdhenmassa. Maar de groote Steeple- Chase trok altijd veel publiek, de hoofd- prijs was 2000 pond en de beste paarden werden Idlus in het veld gebracht. Er waren zeventien paarden. Moon light Maid had nummer zeven en zoo m'o est en we langs de eeretribune rijden. Voor den eersten keer sinds ik mede- reed, was ik zenuwachtig. Het was niet wel mogelijk, dat de gebeurtenissen van dien middag onopgemerkt voorbij zouden gaan, zelfs aan den meest onverschilli- qen kerel, en ik voelde, dat ik een Week, stralk gezicht had. Er stonid zooveel voor ons alien op het spel en ik had zoo velerlei zorgen. Ik was zoo weinig zeker van mijn eigen veiiigheid, dat ik een gevoel had, alsof ik aan de grens van een heftigen boschbrand stond. Ook Margaret was een punt van groote zorg voor mij, want hoe kon ik iets inet haar regelen als ik binnen een paar uur weer een voortvluchtig misdad'iger zou zijin? En ook Rainton telde mee. Hij hoopte alles van dezen race, want als ik succes had, dan was hij om zoo te zeggen voor zijn leven geborgen. Ik haalde eens diep adem. Mijn last scheen haast te zwaar om te dragen. Maar opeens schoot het mij te binnen, dat dit mijn laatste ren zou zijn, en het verdriet daarover bracht mijn gadacbten weer in een ander spoor. Ik moest gaan rijden, hi eld ik mijzelf voor, ik moest beter rijden, dan ooit te voren. En er modht geen sprake zijn van verslappen, ik mocht niet toegeven aan mijn angst. Ik had te voren de moeilijk- heden dapper onder de oog en gezien en idan was alles mij gelukt. Zoo moest het weer gaan. toebereidselen trof aan de noordelijke grens van Albanie uit verbolgenheid over den nieuwen toestand, dien het tractaat van Tirana geschapen had. Be'grado eischte daarop een onderzoek aan weerskanten van de grecs en kaatste het veiwijt terug door argwaan te uiten over een concent'atie van Albaneesch-ltaliaansche strijdkraehten. De mogendheden kwamen bedarend tusschen- beide, de spanning ve minderde gaai deweg, maar in d-i Europeesche kanselarijen was na het gebeurde de overtniging sterker geworden dat het hoog tijd werd aan het Albaneesche vraagsluk een duurzame ,p- lossing langs mterna'ionalen weg te ver- zekereD, uaar andfrs de vrede rp den Balkan en mitsdien ook in het verdere Europa niet verzekerd te achten was. In Juni deed zich een nieuw onrustbarer d incident voor, ten gevolge van de inhech- tenisneming van een tolk van het Zuid- Slavische gerat tsehap te Tirana, dat tijdelpk tot een diplomatieke breuk tusschen Znid- Slare en Albanie leidde. GrensiEcidenten van het g^wone Ba'kan-type dreigden de breuk in een gewapende botsing te ver- anderen en dan moest Italie, welks hand men te Belgrado ook in dit incident weer achter de schermen aan het werk meende te zien, natuurlpk tusscbenbeide ktmen, volgens het tractaat van Tirana. De Itali aansche pers had daarvoor reeds vol gestaan met berichten over geheimz'nnige reizen en vermeende samenspanningen van Zuid- Siavische diplomatieke of consulaire ambte- naren en de opgepakte tolk heette een spion. Alweer moesten Engeland en I rankrjjk als bedarende bemiddelaars fungeeren. Thans komt Italie Europa verrassen met een nieuw tractaat van Tirana dat daar den 22sten dezer geteekend is en waarbij het machtige italie en het zwakke Albanie een defensief fcondget ootschap hebben aan- gegaan. Italie dat, om zoo te zeggen, Albanie in zijn zak kan steken, versmaadt het niet als boDdgenoot aan de oveizijde van de Adriatische Zee tegen T e Belgrado begrppt men hoe men dezen zin moet aan- vullen. Het eerste tiactaai van 1 irana werd voor vijf jaar gesloten, het tweede is voor twintig jaar aangegaan en schuift nog een veel dikkeren grendel voor de poort, waardoor Zuidslaviscbe aspiraties Albanie mochten willen bitnenkomen. Men moge geneigd zpn, dit tractaat als een paskwil te fcescbouwen, in den grond is het een ernstige zaak, want het is een cieuw stuk in de omsiDgelingsriDg, dien de Ita liaansche politiek, zooals onze correspondent te Berlpn pas in een lezenswaardige be schouwing beeft aangetoond, bezig is op den Balkan om Zuid-Slavie te sluiten Het tweede tractaat van Tirana heeft aan het eerste een gevaarlijke uitbreidirg gegeven. Van de verzekering en de inleiding dat het dient om vredeverstorende oorzaken tusschen Italie en Albanie en „met andere staten" wpg te nemen, weet men wat men te deDken heeft, en te Belgrado zal men er een dramatisch antwoord van Rorre in zien op het Fransch Zuidslavisch tractaat, waartegen in Italie reeds betoogingen zpn gehouden die den indruk van „bes'eld werk" maakten. Al deze gedadhten flitsten in de eerste seconden, nadat ik in den zadel zat, door mijn brein en het was maar goed, dat ik over zooveel zelfbeheersching beschikte. Als we nog getwijfeld hadden, wien de overgroote belangstelling van het publiek gold, dan werd die twijfel wel wegge- vaagd, zoodra Moonlight Maid en ik voor de tribune verscheen. Daidelijk verhief zich een gezoem van stammen, toen klapte iemand in zijn han- den en eindelijk klonk er een spontaan gejuich. Het leed gepn twijfel voor wien het ge juich bedoeld was. Het ging met mij mee langs alle tribunes en stierf weg, zoodra ik uit het veld was. Ik beheersdhte mij nu volkomen en ging volkomen kalm naar den slagboom, van waar wij zouden beginnen. Ik kalmeerde Moonlight Maid en keek toen eens na- denkend naar de andere paarden. Met een klein schokje van schrik be- merkte ik, wat een prachtdieren het wa ren. De beste springers van Zuid- Australie en drie uitstekende dieren uit Victoria. Het zou een mooie weidstrijd worden, en we zouden het lang niet ge- makkielijk hebben. Er waren echter maar drie paarden, waarvoor ik werkelijik bang was, Babylon, Beauty van Quorn en de Hark. De Hatk was een schitterend paard uit Melbourne en snel als een hazewind over de hindefnissen, maar ik hoopte, dat het zware gewicht, dat hij droeg, hem wat kalmeeren zou. Zijn berijider was Port- cous, een bekend jockey uit Victoria, een aardige, knap-uitziende kerel, die de kunst van rijden tot in de perfectie verstond. (Wordt vervolgd.) TER NEUZENSCHE COURANT 1X2 1/2 X 1 c.JVI. kan ledereen krijgen. /nwrijven der pijntijke ofekk& HAYfU Joptossing die diep in de huid dringt brengt onmiddellijk verzacht -By apothekers en droqisten—

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 1