f 18°. T niet bij beloften laten, en niet alleen op stof- felijk, maar ook op geestelyk terrein doen wat ze mogelijk achten. Met betrekking tot het af d e eli n gsond e r zo e k heeft spreker alleen gezegd, te zullen over- wegen of zij diaaraan nog zouden deelnemen. Hij heeft mot gezegd, dat bij dit zou willen afsdhaffen. Hij krijgt den indruk, dat die tegen zijn fractie worden gehru.-kt en zal in verband daarmede persoonlijk zijn standpunt bepalen. Hij ziert in de mededeeling over de wethou derskeuze ©en tegenstelling in de woorden vain den beer Scheele en in die van den beer Geelhoedt en meent uit die van eerstgenoemde te moeten, afleiden, dat er wel degelijk een overeenkom&t is gesloten, want deze zegt, dat ze overeengekomen waren, en aangezien de be grooting precies op betzelfdte pe 1 staat van bet vorig jaar, mag verondersteld wonden, dat ze daaromtrent ook tot overeenstemming zijii gekomen. Door dm heer Scheele is ook uitgeisproken, dat zijn partij ook met verschdllende andere partijen tot samenwerking zou kunnen komen. Dat doet spreker in zooverre genoegen, dat daarud blijkt, dat ook de beer Scheele over- tudgd wordt, dat er ook een tijd kan komen, dat men met andere elementen dan tot hiertoe belt geval was rekening moet houden. De heer Scheele verpnderstelt zelfs de mogelijkheid van samemwerking met de S. D. A. P. Maar, hoe erkiaart hij het dan dat tegenover de chrositel ij'ke kiezars die op die partij zouden stanarnen een banvloek wordt uitgesprcken D&arin zit toch een incorisequentie. Door den heer Geelhoedt is op veei wat spreker aanlhaalde niet teruggekomen. Deze heeft zioh gestooten aan den t:tel dien hij aan dein Vrijiheidabond gaf, maar hij merkt op, dat de betiteling „ouae juffrouw" heeft overge- nomen van het jaar 1923, toen die partij zoo ganioeand wend van wege de partij waarmede de heer 'Geelhoedt thans samenwerkt. De heer GEELHOEDT: Och, ik neem het u met kwalijk! De heer HAMELINK vervolgt, dat een nude juffrouw ook nog wel eens jeugdig kan willen schijnen, dat ide Vryheidstoond dus ook nog wel eens democratisch kon willen doen, en zich diaiarvoor jong bloed in willen pom pen van een jeugdige partij. Maar wanneer zij dat werke- lijik ernsitig wii, meet zij er zich toch op voor- bereiden, dat van wege de andere partij ver- larigens zullen worden te kennen gegeven en men zich niet zonder meer zal binden. En waar bekend geworden was, dat de besprekin- gaii van de rechtsche party en niet tot eey orvereenkomst hadden geleid, dat deze vrij stand en en de heer Cols-en had te kennen ge geven, dat de kattholieken met alle fracties konuen medewerken, was het zaak geweest niet alleen de S. D. A. P. doch ook de katho- iieken uit te noodigen. Indien men iets wenscht te bereiiken, meet mm toch een com- binatre zoeken 'die een regeeringsanogelijkheid omvat. Door alleen sprekers fractie uit te mood.gen was practisoh resultant niet moge lijk en moet hij aannemen, dat het zoeken van samenwerking niet in de bedoeling lag, te- meer, onnbat aan dm heer Geelhoedt officieus bekend kon zijn, dat de S. D. A. P. met aan de wethouderskeuze zou meewerken indien er vioor haar kiezers geen voordeelen te behialen war en. En indim men dan terstond gaat zeggen, dat men met bereid is een voorwaarde te ac- oepi&eren, dan moet spreker het beleggen .dier veagadenng zoo weimg ernstig nemen, dat hij het niet anders kan inzien als dat het em comedie was. De heer Geelhoedt heeft het doen voor- komen aisof spreker bij de katholieken met de lijmpot zou hebben geloopen, doch dat is gcheel bezijden de werkelijkheid. Er is ten slotte ook van de katihokeken em verzoek ge komen om te vergaderen. Spreker heeft toen ook direct gezegd, dat hij de mogelijkheid om tot een resuitaat te komen niet inzag, maar meend-e de uitnoodiging niet te mogen weige- ren, dat zou ombescholt geweest zijn. En in verBand met de houding van den Vrijheids- boml die haar was voorbygegaan, was er toch ■aker voor de katholieken geen aanleiding om ook hare representanten uit te noodigen. De heer GEELHOEDT: Dat heb ik ook niet gezegd. be heetr HAMELINK. herhaalt het een fout to vinden, dat de Vrijheidsibond de katholieken met heeft uitgenoodigd; de heer Geelhoedt moet ook niet ontkennen, dat her zijn bedoe ling was een bijeenkomst te houden van de anti-lgsrkelijke fracties, waarop spreker aan- stonds heeft gerepkceerd, dat zijn partij geen anti-kerkelyke was, en men eerder op een kerkelijk dernocraat zou stemmen' danop een oonservatief liberaal. i De heer GEELHOEDT geeft te kennen te hebben gezegd, dat hij em bijeenkomst be- doelde van de linksche fracties, hetgeen het- Belfde beteekent als anti-kerkelijk. De heer VERLINDE: Dat is niet gezegd ook! De heer HAMELINK houdt zijn mededeelmg Staande. Die uitdrakking bewyst echter, dat de heer Geelhoedt r.og geen inzicht heeft van betgeen de S. D. A. P. is. De heer GEELHOEDT: Dat is wel moge lijk. De heer HAMELINK: U zeide zooeven, dat uw partij tevreaen was, maaru had toch wel verwacht met het grootst aantal stemmen uit de bus te komen. Le heer GEELHOEDT meent, dat dit niets beduidt, de S. D. A. P. had immers vast ge- reutemd op 4 zetels? De heer VAN DE BULCK: Op vij-f! De hear HAMEblNK geeft te kennen. dat er misschien in dat opzieht optimisten waren, hi) denkt daarover nuchterder. Maarals de Vryheiidsbond zoo tevreden was, waar ble- ren dan de feestvergadermgen Door den heer Van Cadsand is betoogd, dat de uitslag der verk ezingen ook beinvloed wordt door de personen der candidatm, en dat daaraan by de vorige verkiezing het groote stmiimencyfer ten gunste het gevoig was met als terugslag de daling der laatste verkiezing. .Spreker betwist dien invloed niet geheel, doch wjjst er op, dat dit toch op dm duur een strop moet worden, als mm dan over net zulke naar voren tredmde candidaten beschikt. Voor wat zijn eigen partij betreft meent hij, dat die invloed niet geldt. Zij heeft hier bij de verschillemde vertoiezingm voor verscihilieinde colleges hetzelfde stemmmcijfer belhaakl, waaruit wel blijkt, dat de persoon- lykheid der candidatm geen rol speelt, en het toont aan, dat de voorspelling door dm heer Scheele in 1923 geuit, dat die partij zou ver- dwijnen, niet is bewaarheid, en dat het ook niet van de personen afhangt, dat zij nu met 8 personen in den raad is teruggekomen. Dm heer Van Cadsand zegt hij, dat deze niet moeit beginnen met kwaad voor kwaad te ▼ergelden m naar aanleiding van diens woor den tot het besluit komen, dat hij niet op hem zou kunnen stemmen; het igeidt hier met de persoon van den heer Colsen, doch den ver- tegenwooridiger van de katholieken. En indien de omstandigheden eens aanleiding zouden geven, dat de party van dm heer Van Cadsand voor een wethouderszetel in aanmerking zou komen, dan zou spreker op den heer Van Cari- sand zeker niet zijn stem uitbrengen, doch dan zou hij dat niet doen uit bezwaar tegen den pensoon, doch omdat hij daarin ziet dm repre- smitant van de conservatieve partij. Door verschillemde heerm is het denkbseld uitgesproken om niet aan de algemeene be- schouwingen deel te nemen. Hij wil daarvoor waarschuwen, want indien men die daardooi in het honderd zou willen laten loopm m dus de oppositie doodzwijgen, dan zou spreker er wel een middel op weten om de vergade- ring nog langer te laten duren, Dat zou hij er dan wel voor over hebben. De heer DE JAGER: Obstructie dus? De heer HAMELINK meent, dat het niet aangaat am oppositie maar zonder meer dood te zrwij'gm, verdient toch ook met de minder- held rekening te worden gehouden. De heer VAN AKEN was aanvankelijk niet voornemens aan deze algemeene beschouwin- gen deel te nemen,, maar memt ten slotte todii oek nog iets te moeten zeggen en wel dit, dat de heer Van Dijke en spreker, die hier in den raad zijn teruggekomen, zich beschouwen als vertegenwoordiger van de Ohristelijk-hislo- rische kiezers, zij het dan niiet van de christ- lyk-bistorische kiesvereeniging. En daar is reden voor, want wat moet men denken van em partij waarop 800 stemmen warden uit- gebracht, dat deze wordt geleid door een kies vereeniging met een 40 tot 50 leden waarvan er ten slotte maar hoogstms 30 naar de ver- gadering komen en de zaken voor elkaar hren- gen Hij hoopt dat de christelijik-historische kiezers daar in de toekomst rekening mede zullen houden. Met betrekking tot de opmerking van den heer Hamelink over dm invloed der geestelijk- heid, wenscht hij te betwijfelen of door die badoelde geestelykheid tea opzichte van. spre- ker's canididatuiur bijzonder werk zou zijn gemaakt; er is maar een geestelijke, die in (.at geval bedoeld kan zijn en deze was in die dagen van de verkiezing voor z.over hem be kend is juist 3 dagen afwezig. Nem, bij die stemming hebben de kiezers gesproken en met den heer Van Dijke spreker in den raad teruggebracht. De heer VERLINDE geeft te kennen, wel te hebben verwacht, dat de bijeenkomsten if verband met de wethouderskeuze zouden wor- den btvsproken. Het was wel degelijk de be doeling om te onderzoeken of er mogelijkheid was met de S. D. A. P. te dien opzichte tot overeenstemming te komen. De fractie van den Vrijiheidslbond deed dit op g.iond van naar haar inzien bestaande gelijtoheid van meemng omt-erat verschiillende punten in de gemeente- politiek, doch wensclhte dit niet te doen onder- bijzoindere vodrwaarden. Spreker gelooft, dat dat standpunt zjjner partij in dit opzieht vol- komen eeriijk en zuiver was. Dat bij die ver- gadering de katholieken niet gevraagd zijn, sproot voort uit de omstandigheid, dat men van de meming der katholaekm op de hoogte was, dat mm nu ook de S. D. A. P. wenschte te polsen en dat, indien met dezen overeen stemming zou zijn verkregen, een verdere var- gadeiung feitelijk overbodig zou geiweest zijn, want dat mm dan had kunnen voistaan met de mededeeling aan den heer Golsen, dat de zaak in orde was. Het was ook aan den heer Golsen bekend, dat de Vrijheidsibond niet ondex bepaaide voorwaarden wenschte in zee te gaan. Toen bleek, dat niet op den steun van de S. D. A. P. kon gerekend worden, was er ook geen mogelijkheid met de katholieke fractie tot een resuitaat te komen. De heer Golsen wilde het wel zoover drijven en het dan bij de verwach- te onthioudlimg der S. D. A. P. er op laten aankornm, dat door het lot over de wethou derskeuze zou worden beslist, doch dien weg wilde sprekers fractie niet bewandelen. Spreker verklaart voorts het minder gepast te achten, dat in deze vergadering door dm heer Hamelink gebruik is gemaakt van een woord, dat in den aanvang der conference dm heer Geelhoedt is ontvallen, toen hij zijn bedoeling uiteemzette, doch welk woord door hem terstond is ingetrokken. Het gaat niet aan dit nu tegen hem uit te spelen. Hij gebruikte wel eerst het woord anti-kerkelijk, doch trok dit terstond in, dat woord kan ook niet juist zijn, maar gaf te kennen bedoeld te hehbem em vergiadering van de niet-kerkelijke, de linksche fracties. Verder moet spreker zich ontihouden, aangezien hij wegens zijn afwezig- Iheiid bij den aanvang der vergadering niet allies heeft gehoord. De heer GOLSEN zet met betrekking tot de onderhandeLngen over de wethouders keuze uiiteem, dat het vanzelf spreekt, dat hij in deze overleg had gepleegd met het bestuur zijner kiesvereeniging, dat dit ook wenschen uitte m hij dus een opdracht had. Toen hij deel- naim aan de vergadering belegd door de recht sche fracties, was het bekend, dat de heer Nolet geen zetel wilde aanvaarden. Deze was ook uitstedig, zoodat spreker alleen naar de vergadering moest. Hij heeft toen mee- gcdeeid, dat hij niet mocht stemmen op uiterst rechts. Men moet niet uit het oog verliezen, dat -over 4 jaar de meerderheid overwegend rechts was, de verhouding was toen iets anders. Indim er mogelijkheid van samenwerking had bestaan, zeu daartegen van Katholieke zijde geen bezwaar zijn gemaakt, m dit zou gebeurd zijn, indien niet mkele wenschen, waren naar voren gebradht waar de Katholieken zich niet mee kunnen vereenigen, o.m. met die betref- fende Zondagsviering. De heer Van Cadsand heeft opgeaner.kt, dat hij voor tijdibesparing de algemeene beschouwingen kort wilde hou den, maar heeft toch nog aanleiding gevon- den am de verkiezing te Aardenburg dS1 bij te halen, in welk verband weet spreker niet, want daar was bij de Katholieken geen sprake van scheuring, die zijn daar vast aaneengesloten en dat is oorzaak, dat de andere partijen, die verdeeld optraden, met minder stemmen meer zetels verwiervm. Den heer Geelhoedt maakt hij er een grief van, dat hij de Katholieken ook niet voor die vergadering heeft gevraagd. De heer VERLINDE: Omzin! De heer GEELHOEDT herhaalt nogmaals niet gesproken te hebben van anti-kerkelijk doch van de anti-rechtsohe fracties, personen die links stemmen. De heer HAMELINK: Maar hoe verklaart u dan mijn antwoord op uwe woorden? De heer GEELHOEDT: Dat sloeg op woor den, die ik heb ingetrokken omdat zij niet juist warm. Dat wy de katholieken niet ge vraagd hebben was uit overweging, dat eerst uit het verloop der besprekingen zou volgen of die fractie er al of niet in betrokken zou worden. Eerst dan zou er reden geweest zij.n die te vragem. De heer SCHEELE merkt op, dat de recht sche fracties zich die uitdruikking „anti-ker- kelijk, al is zij ook gebruikt, heelemaal zoo met aanirekken. De bedoeling is hun in elk geval wel bekend. Het kan hun niets anders dan genoegen doen, dat het kerkelijk leven. bij deze beschouwingen zoo bijzonder in het geding is gebradht. Dat behoeft in het minst gem wig te drijven in de verhouding der par tijen. Men blykt van liberale zyde niet van het kerkelijk leven afkeerig, m de heer Hame link heeft zoo hoog opgegeven van de geeste lijke ontwikkeling die van de S. D. A. P. uit- gaat, misschien mag van .haar ook voor het geestelijk leven in de toekomst wat verwacht worden, indim in dat opzieht iets wordt voor- gesto'd. Voorts heeft spreker te kennen, dat zijne partij ook het stoffelijke niet over bet hoofd ziet, maar het wordt niet voorop ge.vchoven," zooals bij de S. D. A. P. Hij beroept zich hiervoor op het werk van mannen als Groeh van Prinsterer, Dr. Kuyper, Talma en dit is in de laatste dagen ook voldoende gebleken bij het 25jarig bestaan van Patrimonium, wat er gedaan is om de lagere klasism, die volgens dm heer Hamelirik door ons zouden gehouiden zijn aan den rand van het pauperiisme op te heffen. Er wordt echter eerst gezocht, naar het geestelijke en dan gezorgd voor het stof- fe'lijke, in overeenstemming met Gods Woord, dat daarbij groote kracht geeft. Doch eerst het stoffelijke en daama het geestelijke kan in de praktijk niet bestaan, dat is in stry'd met het antireivolutionaire beginsel. Door dm heer Hamelink wordt inconsequen- tie gezim in de waarschuwing die tot de antirevolutionaire kiezers is gericht om niet op de S. D. A. P. te stemmen an de veronder- stelling van spreker, dat het mogielijk zou zijn met em vertegenwoordiger dier partij achter de groene tafel te gaan zitten. Die incmse- quentie is er echter niet. De kiezers welke de S. D. A. P stemt, steunt daarmede het re- voiutie-idee, en handelt alzoo in strijd met zyn beginselAls echter de fractie van spre ker met die van den heer Hamelink zou sa- mmwerken voor het vormen van een wet- houderscollege, dan zou dit alleen kunnen ge- beuren op een welomschrevm program, waar op voor het revolutionaire idee dier partij gem plants zou zijn. Maar als die partij zioh op haar revolutionair standpunt zou blijven stellen, dan zou het niet gaan. De heer HAMELINK wijst op MiddeJburg, waar een antirevolutionair en een S. D. A. P.-er wetihouder zijn. De heer SCHEELE merkt op, dat de S. D. A. P. ook reeds voor een groot gedeelte em burgerlijke partij geworden is, ze wordt ler- standiger en dan is het mogelijk, dat men ook met hare metdewerking een vruohbbare periods tegemoet gaat. Zij meet dan echter haar rev on lion air idee niet op dm voorgrond stel len. Met betrekking tot de Katholieken en het betoog van .den heer Colsen, merkt spreker op, dat de Katholieken ook bij rechts behooren, zelfs met de party van dm heer Van Cadsand, maar het verikeerde in deze is geweest, dat de heer Colsen niiet zijn party, dodh zijn persoon wat te veel naar vorm heeft geschoven. In dien het zonder meer had geloopen over de party, dan ware misschien em scheuring tus- schen den heer Van Cadsand en den heer Col sen voorkomen. Hij braoht deze echter teweeg door zijn mededeeling, dat hij niet met medewerking van den heer Van Cadsand wenschte gekozen te worden. Overigens is het nog sprekers standpunt, dat al de kerkelijke richtinigm bij elkaar hooren. Naar aanleiding van het betoog van den heer Van Aken, die in verband met het bij de verkiezingen gebeurde de kiesvereeniging wil uitsdhakelen, moet hij opmerken met die sitelling niet te kunnen instemmen. De kies vereeniging, en verder haar bestuur, vertegen- woordiigt de partij. Men kan die niet op zij zetten, men dient aan de leiding vast te hou den, dat alleen. kan ons op den duur genoeg- doming verschaffen. Indien men doet zooals de heer Van Aken thians uitgeeft leeft men te veel bij de stem van het volk, en dan weet mm wel hoe dat gaat. Hij kan z:ch edWter, als candidaat der kiesvereeniging niet aan hare uitspraak onttrekken. De heer VAN DR1EL wil nog meedeelen, waar de heer Van Cadsand het er voor houdt, dat zooveei vrij ziniiig-democraten op de lyst der S. D. A. P. hebbm ge^teriid, dat de demo- cratisdhe katholieke candidaat ditmaal ook ver schiillende katlholiiekm heeft weehhouden op de lyst der S. D. A. P. te stemmen. Meerderen hebbm he mdit meegedeeld. Naar aanleiding van het verwij.t van den heer Scheele, dat de S. D. A. P. de stoffelijke belangm op den voorgrond schuiven, merkt spreker op, dat de christelijke partijen de geestelijke belangen worden vooropgezet en de stoffelijke verwaarloosd. De heer SCHEELE: Dat is absoluut on- waar. De heer VAN DRIE.L wijst er voorts op, dat de Ghristus destijds wel de geestelijke belan gen in de eerste plaats naar voren heeft ge- bracht, maar toch ook de stoffelijke n et heeft vergeten. Tweemaal is dit gebleken bij de bergrede, waar de hem volgende schare door Hem werd gespijzigd met brood en met visch, waaruit blijkt, dat de mensch by brood alleen niet kan leven, en de derde maal bij de visoh- vangst van Perus, torn Hij dezen zeide „werp uw net uit#han de andere zijde", toen men aan land kwam m Hij reeds geroosterde visschen op het vuur had. De heer SCHEELE: En de sociale wettei. dan, die van onze zijde zijn uitgegaan? De heer VAN DRIEL: Die zijn dcor jullie juist stop gezet! De VOORZITTER merkt op, dat^aij ditmaal met betrekking tot de algemeene beschouwin gen al zeer kort kan zijn, aangezien deze voor 99 langs burgemeester en wethouders zy'.n gegaan. Alleen de heer Hamelink heeft daar omtrent iets opgemerkt, in verband, met een bezwaar tegen het verder bijwonen van. de af- deelinigsvergaderingen, als zou niet voldoende naar de stem van zijne fractie zijn geluisterd. Indim dit zoo is, zal dat in de toekomst zeker moeten gebeuren. Verder heeft de beer Colsen opgemerkt, dat hij in de begrooting niets heeft gevonden mei betrekking tot de welvaartspolitiek onzer ge- meente. Hieromtrent kan spreker meedeelen, dat het voomemen bestaat 8 December a.s. weer een vergadering van den raad te oeieg- gen en alsdan een voorstel dat daarop betrek king heeft ter tafel zal worden gebraoht. Overigens moet men zijne inleidende woor den bij de eerste vergadering van dit jaar zoodanig beschouwen, dat er eene gelegenheid moet zijn, dat de voorzitter ems iets kan zeggen, voor het ontvouwen van een program- ma, opdat zij die geroepen worden het welzijn der gemeente te helpen behartdgm, weten welke belangen op het spel staan m zij daar aan hunne aandacht kunnen wijden. De algemeene beschouwingen worden ge sloten. De VOORZITTER schorst te 12.30 de ver gadering. Voortgezette vergadering des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burge meester. Tegenwoordig alle ledm. Overgegaan wordt tot de artikelsgewijze behandeting der begrooting. Hoofdstuk I. Vroegere diensten. In komsten 1. Gedeelten van het (vermoedelyk batig slot van den gewonen dienst van bet dienst- jaar 1926. f 21.545. 2. Achterstallige inkomstm van vorige diienstjaren. Memorie. Uitgaven 3. Achterstallige uitgaven van vorige dienstjarm. Memorie. Hoofdstuk II. Algemeen beheer. Inkomsten 4. Uitkeering van het rijk, overeenkomstig de artt. 1 tot m met 9 der wet van 24 Mei 1897 (Staats'blad no. 156), laatstelijk gewij- ziigd bij de wet van 12 November 1921 (Staats- blad no. 1173). f 15.940. 5. Uitkeering van het rijk, overeenkomstig art. 10 der wet van 24 Mei 1897 (Staatsblad no. 156). f 600. 6. Secretarie-leges en rechten van den bur- gerlyken stand, f 1100. 7. Redhten ingevolge het Vuurwapenregle- ment. f 75. Uit g aven 9. Jaarwedde van den burgemeester. 5200. 10. Jaarwedden van de wethouders. 1200. 11. Jaarwedde van den secretaris. f 5200. De heer COLSEN is van oordeel, dat zoo- lang de gemeente-secretaris nog bijbetrekkin- gen bekleed, dit salaris te hoog moet geacht worden. Daarvoor zou de gemeente over den geheelen persoon moeten kunnen besdhikken, terwijl deze nu iedere week een geheelen dag niet in de gemeente is. Hij zal zich nu niet tegen den post verzetten, doch als de jaar- weddie nog eenis opnieuw zal worden vastge- steld, hoopt hij, dat daarmede rekening zal worden giehouden. De heer iDE JAGER: U spreekt daar van een geheelen dag afwezig, afgezien, dat zulks niet juist is, wordt er bij afwezigtheid van den secretaris toch in de waameming voorzim. De heer COLSEN: Ik bedoel bijna een ge heelen dag. 12. Jaarwedide. van den ontvanger. f 2650. 13. Presentiegelden der leden van den raad. f 585. De heer COLSEN heeft vernomen, dat er raadsleden zijn, die soms meer voor hunne ver- vanging moeten betalen voor hetibijwonm. eener raadszittinig dan het bedrag, dat ze hier als presentiegeld krijgen. Hij acht dit een ver- keerdm toestand, en meent, dat het bedrag ad 3 voor iedere vergadering hooger behoort te worden gesteld. Er wordt hier van de raadsleden heel wat meer gevergd voor het deelmemen aan de vergaderingen dan in de dorpjes. Hij zou de verhooging zoodanig wil len zien toegepast, dat de raadsleden die er geen behoefte aan hebben er gem gebruik van maken. Ook wijst hij op de verhooging van de jaarwedde der wethouders, Misschien was het daarmede ook te vinden. Hij spreekt de verwachting uit dat er bij de volgende begroo ting met zyn wensich rekening zal worden ge houden. 14. Jaarwedden van de amibtenaren en be- diiemden der gemeentesecretarie, den concierge m de boden en van het kantoor van den ge- meente-ontvanger. f 10.610. De heer COLSEN zou gaame zien, dat in de toekomst by eventueele vacatures voor personeel op de secretarie ook rekening zal worden gehouden met de belangen van de ingiezetmen. Hij wil hiermede niets afdingen op de personen die in dimst zijn of op hun werk, doch, waar in de laatste jaren steads vreemdelingm zijn benoemd, acht hij het wel noodig het eens uit te sp,token, dat het toch niet te vermoeden is dat de jongelieden uit deze gemeente bij die van andere plaatsen ten adhter staan en waar er keuze is tussohen demand van elders en een uit Ter Neuzm, zou hij aan den laatste de voorkeur wenschen ge geven te zien, zelfs al was die iets minder. De heer SCHEELE kan met het eerste in stemmen, maar moet tegen het laatste opko- men. Men zou dan den indruk gaan 7estigen, dat men het op de secretarie wel met minder- waardige krachten af kon. Maar voor het overiige kan hij wel met het betoog van den heer Colsen inistemmen. De heer HAMELINK merkt naar aanlei ding hiervan op, dat vroeger altijd werd ge zegd, dat de keuze van personen buiten de ge meente was beinvloed door meerdere bevoegd- heden van den benoemde, al moet betwijfeld worden of dat altijd personen zijn geweest met zulke bijzonidere capaciteiten. Zeker zal daarmede toch voor de laatste benoeming gean rekening zijn gehouden, aangezien niet de per soon met de meeste bevoegdheden is benoemd. De vraag is echter of het ter zake aan burge meester en wethouders uitgebracht, advies voor de keuze van een bepaald persoon niet kan worden beinvloed door de omstandigheid, dat, indien die persoon benoemd wordt, weer een leerling wordt gekweekt, die zal gaan studeeren om zijn diploma te behalen en de lessen wel zal volgen die door den gemeente- secretaris worden gegeven. De heer VAN AKEN merkt op, dat het ook verschil kan maken of een candidaat al of niet praktijk heeft; het kan zijn, dat iemand zon der diploma's maar met praktijk, voor bet werk meer waard is dan iemand met 4 examens. Als hij zioh goed herinnert was er onder de sollicdtanten cok een meester iai de redhten en iemand met diploma middelbaar onderwijs, doch zonder praktijk. De heer HAMELINK vraagt of er ook geen sollicitanten waren met diploma voor gemeen- te-administratie. De VOORZITTER geeft te kennen, dat bij de benoeming van ambtenaren met drie richt- lijnen rekening wordt gehouden, ten eerste met de bekwaamheid, ten tweede met de groe- peering van de bevolking en ten derde met de soort van het werk, dat de te benoemen amb- tenaar moet verrichten. Aldus is ook bij de laatste benoeming voor ambtenaar ter secre tarie gehandeld. Maar dit wil daarom niet zeggen, dat niet in die gevallen geen rekening wordt gehouden met de sollicitaties uit de kringen der ingezetenen. Hij wijist er op, dat toch ook'jongelieden uit de gemeente op de secretarie werkzaam gesteld werden. De heer HAMELINK: Maar dat is jar en geleden. De VOORZITTER verzekert, dat alleen met de door hem genoemde zaken rekening wordt gehouden, doch niet met de omstandigheid of de candidaten wonen in de gemeente ja dan neen. De heer COLSEN geeft te kennen, dat hij niet de laatste benoeming van ambtenaar ter secretarie op het oog had, doch dat hij sprak in het algemeen. Hij meent, dat er in Ter Neuzen ook genoeg jongens zijn met vol doende bekwaamheid om voor een benoeming in aanmerking te komen. De VOORZITTER spreekt de mogelijkheid uit, dat misschien in de toekomst in dien geest een oplossing zal geschieden. Burgemeester en wethouders zijn in dit opzieht diligent. 15. Sohryf- en bureaubehoeften, briefpor- ten, vrachtloonen en andere kleine uitgaven. f 15-50. 16. Druk- en bindwerk. f 1150. De heer COLSEN zou, al kwam dit zelfs iets duurder, gaarme 'zien, dat alle druk- en bindwerk in de gemeente zelf werd aange- schaft. Hij acht het tegen het belang der in gezetenen, dat dit buiten de gemeente wordt aangekocht, waar het hier ook voorkwam. Op ander gebied wordt getracht werklooshe'd tegen te gaan, doch er liep hier onlangs toch ook een drukkersgast zonder werk. Hij meent dat het gemeentebestuur in deze het goede voorbeeld moet geven om de belangen der in gezetenen in het oog te houden, aanigez en zij de belasting moeten opbrengen die de ge meente in stand houdt. Zoo wijst ihij ook op het reohtstreeks van den importeur aankoc- pen van schrijfmachines. Het komt hem aan- ibevelenswaardig voor daarvoor een midden- standier ter plaatse ate tussdhenpersoon to nemen. Indien die het verlangde merk ni*t voorhaniden hebben kunnen ze er toch we] voor zorgen on verdienen er dan wat aan. Het to ham bekend niet van Ter Neuzen dock van gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen, dat er na aanikoop van zulke dingen later pos*- wissels bij den secretaris komen, wegens de hem daarvoor toegakende procenten. De SECRETARIS: Maar dat gebeurt bier niet! De heer COLSEN: Dat zeg ik ook niiet. De heer SCHEELE moet tegen die woordwi van den heer Colsen opkomen; hij zegt dat wel niet van Ter Neuzen, maar in het verband waarmede hij die woorden gebruikt kan men er toch verkeerde gevolgtrekkingen aan vasfc- knoopen. De heer COLSEN herhaalt dat niet van TV Neuzen te hebben gezegd. De heer SCHEELE meent, dat het dan ook des te beter achterwege had kunnen blijven. De VOORZITTER noemt de woorden vac dan heer Colsen voor verschillemde uitleggimg vatbaar. Wat betreft de aanschaffing van b#t drukwerk, is er in de afdeelingsver™ reeds op gewazen, dat er met de opmerkingetn rAendmg zou worden gehouden voor zoover het drukwerk hier geleverd kon worden, doch dat men voor sommige zaken bij daarvoor specia*! imgericbte instellingen tereoht moet komen. De heer COLSEN veronderstelt, dat J ingerichte firma's ter plaatse wel alles zullen kunnen leveren wat noodiig is en dat ze, wan neer een of ander niet voorhanden is, wel zul- len zorgen, dat ze het krijgen. Ze verdie en daar dan toch wat aan. 17. Onderhoiuden en schoonhouden van het gebouw of vertrek, bestemd voor de vergade ring van den raad en van burgemeester em wethouders en voor de secretarie der ge meente. f 675. De heer SCHEELE vraagt naar de aanlei ding dat die post f 90 hooger geraamd is. Is dat schoonhouden zooveei duurder? De VOORZITTER merkt op, dat er ook o«- derhoud onder dezen post begrepen is. 18. Onderhoud en aankoop van meubsVi voor die gebouwen of vertrekken. f 200. 19. Verlicbting en verwarming. f 350. 20. Abonmement op het Staatsblad, Pre- vdmciaal blad en de dag-, week- of maand- hladen en den aankoop van boeken. f 120. 21. Aanplabken en omroepen. f 10. 22. Plaatsen van advertentien. f 300. 23. Reis- en verblijfkosten. f 600. 24. Onkosten en eventueele rechten valtoa- de. op de postrekeningen. f 20. 25. Abonnement op de telefoon en kocston van telefcongesprekken. f225. 26. Contributie aan de Vereemiging to* Nedevlandsohe gemeenten en/of aan hare pro vinciate afdeelimgen. f 160. 27. Kieizerslijsten en het uitoefenen kiesverrichtingen. 50. 28.Bezoldiging der ambtenaren van den burgerlijken stand. 415. 29. Overiige kosten van den burgerlijken stand, f 100. 30. Bevolkingsregisters en hiuisnummering. f 100. 31. Kosten vallende op het houden der to ting. het keuren voor den dienstplicht, het onderzoek van verlofgangers en inkwartiering. Memorie. Inkomsten 33. Restitutie van te veel betaalde kosten van verzekering tegen ongevallen. Memorie. 34. Restitutie van teveel betaalde pensioen»- bijdragen ex art. 36 der Pensioenwet 192£. Memorie. Uitgaven: 41. Premie voor verzekering tegen diefstal van kasgeld. f 20. De heer HAMELINK wist niet, dat die post nog noodiig was, aangezien hij van meening was, dat men voortdurend zonder kasgeld ait. 42. Subsidie aan de Nederlandsche v»r- eeniging voor Gemeentebelangen. f 5. 43. Kosten van uitbetaling van aflosbar® obligates en vervallen coupons, f 25. 44. Bijdrage voor de stichiting „Rust- m vacar t eoord" van den Nederlandschen bond van gemeente-ambtenaren. f 15. 45. Kosten van vergaderingen. f 300. 46. Koeten van aansluiting aan het rs- gistratuurbureau der Vereendging van Ned«r- landsche gemeenten. 100. 47. Vergoeding aan den bode voor het gs- bruik van een rijwiel in dienst der gemeents. f 25. 48. 40 toeslag op het pensioen van de weduwe van den ambtenaar ter secretarie D. Tolihoek. f 106. 49. Toelage aan de Vereeniging van Burg, en Seer, in Z.-Vlaanderen (Oost. deel). 11- 51. Toeslag op het pensioen van de oud- concierge van het gemeentehuis A. Koen«. 52. Kosten in verband met de regeling der finamcieele verhouding tussehen het rijk en de gemeente. f 15. 53. Gedmgen en rechtskundig onderzosk. Memorie. 54. Vergoeding aan de kantoorhouder ran het hulptelefoonkantoor te Sludskil voor bet openhouden van dat kantoor buiten diens dienstiuren. f 250. Hoofdisituk III. Openlbare veiligheid. Inkomsten 50. Verhaal van pensioensbijdragen. f 70S. Uitgaven: 55. Belooning van de inspecteurs, dienasus en verdere beambten van politie, mitsgaders van de veldwachters. f 19.195. 56. Kleeding en uitrusitimg der politto- dienaars en veldwachters. f 1225. - De heer COLSEN geeft te kennen, dat hij een, staatje heeft gekregen van het kleedgeld, dat in anidere gemeenten aan de politie wordt verstrekt en dan is hem daarbij gebleken, dat deze gemeente niet aan den hoogen kant staat. Meer zal hij daarvan thans niet zeggen, 57. Kosten van wachtgebouwen en bureaux, alsmede licht en bramdstoffen voor die lokalaa. 555. 58. Bureaubehoeften. f 400. 59. Bewaring van gearresteerden. 1£. De heer COLSEN merkt op, dat er vroegsr al eens over gesproken is, am voor het ar- restanitenlokaal te Sluiskil een bed te gevea. Er komen daar des avonds nogal eens perso nen, die zich bij de politie om onderdak aan- m-elden en meestal krijgt spreker die dan to zijn schuur te logeeren. Er was al eens toege- zegd, dat een stroozak en dekens zouden wor den verstrekt, maar dat is tot -nu toe niet g«- volgd. De VOORZITTER antwoordt, dat dit vat- hand houdt met de bepalingen van het nteuw® Wetboek van Strafrecht over de inricbting van de arrestantenlokalen. Indien men dat bepaald zou gaan inrichten, moet dat aan ver schillemde vereischten voldoen. en daarom Is voorz'chitdgheid ten deze aan te bevelen. Hat is dan beta:, dat er niets is. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 8