ALGEMEEN NIEUWS- EM ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. I No 8147. Maandag 21 November 1927 67e Jaargang Een nieuwe neus Aspirin- BINNENLAND. FEUILLKTOH. 8U»TENl*MP. j.j, -• -I f T Q3pl|C> Voor binnen Ter Neuzen f 1,40 per 3 maanden Voor buiten Ter Neuzen lr. per post i,«U per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post /6,60 per jaar A o U Vi Itnltll I ul n ii O Voor 't buitenland f 2,70 per 3 maanden franco per post Abonnementen voor 't buitenland aileen bij vooruitbetaling. Olt blad verschljnt iederen Haandag-, WoensdaS- en Vrlldagavond. DIEN STPLICHT. Uitspraak inzake vrijstelling. TWEBDE KAMER. Een motie over de burgerwachten. In de Vrijdagmiddag gehouden Twee- de Kamer-zitting steldle de hear Van den Heuvel (A.-R.) de volgende motie voor: ,,De Kamer met de regeering van oor- deel, dat Rijkssteun der burgerwachten een akjemeen .belanicf is; niet overtuicj'd, dat voor verimiinderinig van subsidie over- wegemd motief bestaat en derhalve- die verminidering betreurende, gaat over tot de orde van den dag. Deze motie is aangenomen met 47—-31 stemimen, Tegen steimden de sociaall-de- mocraten, de vrijzinnig-democraten en de heeiren L. de Visser (C. D.L Arts (RKVP.j, Braat (P.B.) en Veraart (RK.) DE BEGROOTING VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN EN LANDBOUW. Blijkens de memorie van antwoord op het voorfloopig verslaq van de afdeelingen der Trwieede Kamer, over de begrootinq van Biinmenlandsche Zaken en Landbouw, zad bij de voonbereiding van het wetsont- wexp tot wijziging van de Gemeentewet, de benoem'baarheid van vrouwen tot burgemeester een punt van overweging uitmaken. Den sedert jaren gevolgden regel, dat de burgemeester zooveel mogedijik moet passen in het ook politieke milieu der gemeente, kan de Minister niet los- laten, zoinder dat de belangen der ge meente ernstig zouden worden geschaad en te veel ruimte voor willekeur zou overblijven1. Een wetswijzigiing, die de benoeming van den burgemeester aan den raad brengt, zou, daargelaten bare wensohelijk- heid, zioh met rijimen met art. 143 der Grondwet. Hierlbij werd losgelaten het heilzame beginsel, dat de burgemeester taverns 's raaids voorzitter is. De in dit verband geuite bewering, dat de toestand te 's Gravenhage een dergelijke toepas- sing zou wettigen, kan de Minister aller- minst oniderscbrijven. De behandeling van bet aangekondig- de wet'sontwerp tot wijziging van de kies- wet zal allicht gelegenheid bieden om een voorziendng te treffen, die tegemoet door ARTHUR GASK. 30) Vervolg. III. Hooker kwam zooals gewoonilijk om zeven uur den volgenden ochtend en toen hij mij in de vestibulle ontmoette, keek hij mij eenis tersluiks aan. Ik knliikte hem ech- ter toe, alsof er niets gebeurd was en begon hem kailm aanwijzingen te geven voor zijn werik van dien dag. Hij werkte 'dien ochtend hard, maar toch was hij heel anders dan op andere dagen. Hij wais veel stiller en wat voor hem heel ongewoon was, hij begon udt zich zelf geen gesprek. Als- ik bovendien in zijn nabijheid kwam.en hij meende, dat ik niet op hem lette, nam hij mij nauiw- keurig op van onder tot bovetn. Ik zag, dat hij heelemaal in de war was en ik vond er een groot genoegen in om hem nog meer aan het twijfelen te brenigen. Als ik werkelijik Huggins was, dan moest ik hem bij het hek helbben op- gemierlkt, dat wist hij, want ik had hem strak aangekeken toen hij daar stond. En nu was ik een ware kwelling voor hem, want hij vroeg zich voortdurend af, of ik hem wel zoo gewoon zou behar^de- INGEZONDEN MEDEDEELINGF Biles is voor het feest gereed. Maar wanneer een der genoodig- den eens plotseling pijn zou krij- gen? Men zorge dan ook dat alles volkomen gereed is, door Tabletten in huis te hebben, die onmiddel- lijk alle pijn - onverschillig welke - verzachten. Prijs 75 cts. Weiger namaak of losse tabletten. 42 komt aan het bezwaar, dat voor de ge- huwde vrouw, die een ander hoofdver- blijif heeft dan haar eohtgenoot, terzake voortvloeit uit de thans geldende bepa- van de uitoefening van haar kierecht, ling en. De vraag, of er aanleiding zou zijn voor het stellen van wettelijke regelen met betrekking tot openbare inzamelingen ontkent de Minister, na overleg met de Algemeene Armencommissie en met den Minister van Justitie. Op grond van de ontvangen adviezen heeft de Minister geen vrijiheiid gevon- den een algeheel verbod van het gebruik van den homd als trekdier te bevorderen. Geplaatst voor de keuze of vitale land- bouwbelangen te dienen of het burger- wachtensubsidiie intact te laten, heeft de Minister het eerste gekozen. Het ontwerp betreffende technische herzieniing der Armenwet zal binnen niet te langen tijd het departement kunnen verlaten. Het ontwenpen en uitvoeren van een systematisch plan voor werkverschaffing gelijk door verscheidene leden wofdit verzocht, acht de Minister ondoenlijk. De toestanden toch op de arbeidsmarkt zijn te onzeiker. dan dat het te verant- woorden zou zijn, voor een reeks van jaren vast te leggen, hoe de gang van zaken bij de werkverschaffing zal zijn. De juisthei'd van de klaclht, dat te sterk naar centralisatie van werkverrui- ming wordt gestreefd, kan de Minister geenszins erkennen. Nooit heeft hij belet dat gemeenten, welke zelf objecten voor ontginning bezitten, tot ontginning over- gaan. Dat er gegronde redenen bestaan om de belooning bij de werkverschaffing in het algemeen, te verhoogen, kan de Minis ter niiet toegeven. De loonen zijn in het len, als ik wist, dat hij achter mijn geheim was gekomen. In ieder geva'l was de beer Hooker, strenig gereformeerd en geheelonthouder, dien ochtend heelemaal in de war; en hij dacht meer aan mij, dan aan het bed van zijn onsterfelijike aiel. Maar Hooker mocht mij gehinderd heb ben en het feit, dat hij mij op de ren- baa,n herkend had, mocht bij mij de over- tuigirug gievestigd hebben, dat het tijd was om het doek te laten vallen na het laat- ste bedri'f van de dokter Carmichael-co- medie, een brief, die twee dagen later kwaim, drong%nij deze f'eiten nog meer op. Een nieuw acteur was op het punt om op te treden, Woensdagmiddag kwam er een brief voor dokter Carmichael uit Syd ney. Hij was heel kort en ik had hem spoedig uit. ,,Beste Robert", zoo luidde hij, ,,Ik kwam eerst gisteravond terug en hoop- te van Zaterdag tot Maandag bij je te kunnen zijn. Maar nu moet ik eerst naar Brisbane. In ieder geval kan je me bin nen dnie weken bij je verwachten. Ho- pende dat je gezond bent en niet al te mismoedig, je oude vriend, Angus Forbes." ,,Driie weken", mompelde ik. ,,Nog maar dnie weken en dan moet ik mijlen ver weig zijn. Ik moet verdwijnen, eer iemand achterldocht krijgt en lang voor- dat er moord en brand geschreeuwd wondt". algemeen ongeveer gelijk aan de plaatse- lijike. DANKBAARHEID JEGENS DE BEMANNING VAN DE ..BARENDRECHT". De N.V. Pihs. Van Ommeren's Scheep- vaartlbedrijf verneemt van hare agenten te Pensacola, dat de stadgenooten van miss Ruth Elder een fonds van 1000 hadiden bijeengebracht, teneinde hieruit gratifioaties aan de officieren en de be- maniniing van het stoomschip ,,Baren- dreoht" toe te kennen. Kapitain Goos van d'e ,,Barendrecht" meende deze gratificatie niet te moeten aanivaarden en stortte de hem toegedachte 400 in het Wediuwen- en Weezen- fonids van de Nederlandsche Vereeniging van Gezagvoerders en Stuurlieden ter Koopvaarldij. DE OND'ERHANDELINGEN NEDERLAND—BELGIe. In de Belgdsche Kamercommissie voor buiteniandsohe zakpn heeft minister Van- dervelde, sprekende over de Neder- landsohBelgisohe onderhandelingen, o.m. verklaarid, dat zij worden vooxtgezet in den geest van groote tegemoetkoming. Hij zeide nog, dat Jhr. Beelaerts van den zelfden geest is bezield en dat de hoop bestaat, dat de onderhandelingen tot op- lossing zullen leiden voor de Kamerver- kiezingen in Nederland. SCHIETOEFENING OP DE SCHELDE. De ,,Midd. Crt." gewag makend van de opmerkingen van de Nation Beige, zet de zaken recht. Wanneer werkelijik de scheepvaart op Antwerpen telkens ..gedurende eenige uren onmogelijk gemaakt werd", en de genoemde vaargeulen werkelijk practisch gedurende verscheidene uren ,,gesloten waxen geweest voor de scheepvaart op de Belgiische havens dan zou er in- derdaad reden zijn voor Belgie om zich tot de Nederlandsche regeering te wen- den met het verzoek die belemmering te voorkomen. Natuuriijik niet om de door het Belgi- scihe blad' aangevoerde reden, dat de Schelde feitelijk gemeenschanpelijk aan Belgie of Neiderland behoort, of omdat de tractaten van '39 het gebruik ervan zon- der voorlbehoud waarborgen. De in die verdragen toepasselijk verklaarde artike- len van het Cong res van Weenen, be treffende de vrije scheepvaart, laten de. souveretniteit onaannetast. Er is geen sprake van ,,zonder voorbehoud" en evenmjn van een gemeenschappelijk aan beiide landen toebehooren van de Schelde. Het blijkt, dat dit wel weer telkens mag wtorden herhaald. Maar een oponthoud der scheepvaart van eenige uren op vier dagen wegens schietoefeningen zou niet in overeen- stemming zijn met de plichten van een goede nabuurschap, of met den geest der vrije" scheepvaart. We hebben dus te vragen hoe de werkelijke toestand is. Weln-u, in dat opzicht zijn die bewerin- gen van de ..Nation Beige" eenvoudig gelogen. De toestand is zoo, dat de scheepvaart geen minuut vertraging van die schiet oefeningen ondervindt. Nog sterker: de scheepvaart trekt er zich niets van aan, dat er schietoefeningen gehouden wor den, hoewel die van tevoren aan haar (en den laatsten tijd ook aan de lucht- vaart) vooraf bekend gemaakt worden. „Laat mij nu eens zien", zoo praatte ilk verder. ,,Als ik mij uit die v'oeten maak voordat die Angas Forbes arriveert, dan zal er nooit centime verdenking o- mij val len. Niemamd hoeft er ooit achter te ko men, dat ik niiet de echte dokter Carmi- cihael ben en mijin plotseling verdwijnen is g eh eel in overeen stemming met het eigen- aardig gedrag van dezen kluizenaar. Maar ik moet snel handelen. Over een week op zijn allerlaatst moet ik Adelaide verlaten. Ik zal de Raintons eeniigszins moeten inliohten en hoe moet het nu met Margaret? Den heelen dag overwoog ik de zaak en iik zag er zoo zorgelijk en moe uit, dat zelfs Raiinton merlkte, dat er iets aan schortte. ..Bent u niet heelemaal in orde, mijn- haer Wells?" vroeg hij deelnamend. Toen glimllacihte hij rustig. ,,Ik hoop toch maar, dat u Zaterdag weer heelemaal de oude zult zijn." Ik scheepte hem af met het praatje, dat ik hoof'dpijn had, maar tegen Margaret die ik even alleen had, was ik heel an ders, Hoor eens, Margaret," zeide ik snel en voor het eerst noemde ik haar bij den naam, ,,daze week moet ik je alleen spre- iken, over iets van groot belang. Wil je mij Zondag erg ens ontmoeten? Alleen en z on der dat de anideren het wet en. Be- grijp je me?" Lieve, mooie Margaret. Ze begreep alles, Haar bekoorlijk gezicihtje werd met een bios overgoten, maar de zonnige glimlach verdiween. Wie op zulke dagen in die buurt komt, zal zien, dat de handelsscheoen en vis- schers eenvoudig doorvaren. En dat kun nen ze doen, omdat de militaiiren niet scihieten als er een schip nadert. Dat veirtraagt natuurlij.k de oefeningen, maar de mdlitairen weten, dat nu eenmaal en hanldelen daarnaar. We vernamen dan ook, dat er geen enkele klacht over vertraging door de schietoefeningen van deze maand en van vroeger is ingekomen. EEN BRABANTSCHE „LIGA"? In de vorige week te Tilburg gehouden vergadering van de Kamer van KoophaLndel was o.a. ingekomen een schrijven van het diirectorium der ,,Lim- burgsche Liga" te Maastricht, inzake de mogelijkheiid tot oprichting eener Liga voor Brabant. ,,I;n verband met de hurdige moeiilijik- heden in Brabant en Limburg, voort- spruitende uit de door Nederland ge- volgde handelspolitiek, meent het direc- torium der Limburgsche Liga, dat ook voor Brabant een Liga onontbeerlijk is. ,,Door de oprichting eener Brabantsche Liga zouden ,in samenwerking met Lim burg, die gevaren, die deze beide pfovdn- cien bedreigen, afgeiwend kunnen wor den en getracht naar een nieuwen bloei op cultureel- en economisch gebied Op voor'Stel van het bureau der Kamer is besloten om aan adressante mede te deelen, dat het niet ligt op den weg van een officieel lichaam als de Kamer van Koophandel, om de oprichting van parti- ciuliiere organisaties ter hand' te nemen. O'venigens werd door den beer C. Pier- son de meening uitgesproken, dat de op richting van een Brabantsche Liga - in- dien zij van parfiiculiere zijde wordt on- dernomen zonider twijfel grooten aan- hang zou vinden, om op die manier te kunnen komen tot krachtiger steun van die economiscihe acties in Brabant. De voorzitter, de heer Fr. van Spaen- donck, spratk ex zijn voldoening over uit, dat de aCtie der Kamer inzake steun aan de versehiilflende nijverheden zoo zoetjes aan vruchten begint af te werpen. Er is in de laatste maanden inderdaad groote wijziging gekomen in de inzichten van regeering en andere autoriteiten op het stuk der handelspolitiek. Sp'reker her- innerde aan de conferentae over de in- en uiitvoerrechten onder presidium van den heer Golijn, aan de uitlatingen op die bij- eenkomst van Dr. Posthuma, vroeger vol- bloed vrijihandelaar, aan de mededeeling in de Troonrede inzake het dubbeltarief en ten slotte aan den protectie-maatregel ten nutte van de ceramische industrie. In een en ander meemd;e spreker een aanlei ding te moeten viniden om een aansporing te richten tot de Kamer om onverflauwd in deze rachting voort te gaan. DE KLOMPENINDDSTttlE. Het Co mite in de bedreigdi klompen- industrie" heeft zich tot de Tweede Ramer gewend met een adres, waarin het comite erop wijst dat de toestand, waarin de klompenindustrie zich sinds eenige jaren berindt, van dien aard iJ, dat herhaaldelpk aan de overheid om maatregden is verzocht, die er toe zouden kunnen leiien, dat den beoeferaren e«n ge b staanszekerheid zou gewaarborgd zjjn. Het gaat niet alleen over den in 'oer van klompen, maar ook over den uitvoer van hout, dat voor de klompen wordt gebezigd. Zij keek een oogenblik voor zich. ,,Ik zal er nog eens over denken," fluisterde ze, „en dan zal ik u het bijtijds laten weten." Mijn hart sloeg snel, toen ik diohter bij haar kwam om haar bandje te vat- ten, maar op dat oogenblik kwam Rain- ton in den tuin en met een Snellen, lieven bilk gang Margaret het huis binnen. Die week bracht ik alles in gjreedheid om Adelaide op den volgenden Woens- dag te kunnen verlaten. Met Margaret hacl ik nog niets vast afgesprpken, maar al het andere had iik al in gedachten ge- reigelld'. Ik zou niet al te begeerig zijn en alles wat ik niiet makkelijk kon meenemen, zou ik met een licht hart achter laten. Per slot liei ik eigenlijik heel weinig achter, al dacht ik even met iets van spijt aa,n mi;n ttwee optrekjes aan de zee. miin automo- biel in de bergen, mijn badlhuisje aan het stranld en mijn motorjacht in de baai. Dat was nu allemaal nutteloos. Eerist dacht ik er nog even over om alles snel te verkoonen, maar toen her- innerde ik mij gelukkin. dat ik nu reeds niet meer heelemaal veilig was en ik hiield mij zelf voor, dat ik door deze za ken van de hand te doen, mijn kansen op orftvluchting te sterk vermimderde, als ik mij onverhoopt binnen enkele uren uit de voeten zou moeten maken. Ik liet ze dus voor wat ze waren en besorak een slaapwa°en in den sneltrein naar Melbourne op Woensdagavond voor den heer Thomas Hardy. D- klompenmake s of anderen uit Belgie koopen hier het klompenhout op en kom-n met de klaargemaakte klompen op de markt, tegen een prijs waarvoor ze hier met te leveren zijn. De invoer van het goedkoope product is van dien and, dat daaraan paal en perk dienr gesteld te worden. Bedroeg de invi.er van 1910 tot 1913 gemiddeld 2711 ton per jaar, in 1923 tot 1926 werd gemiddeld 3989 ton inge'oerd. De uitvoer hedroeg van 1910 tot 1913 gemtdde'd 577 ton per jaar, in 1923 tot 1926 werd gemiddeld 230 ton per jaar ui gevoerd. De invoer steeg met bijna 40 pet.de uitvoer daa'de met ruim 60 per. In de maanden van Januari tot en met September van d.t jaar bedroeg de invoer 2720 ton. De uitvoer bedroeg in die zelfde maanden 229 ton. Ook uit deze cjjfers moge hlijken, dat, alhoewel de uitvoercjjfers voor dit jaar waarschjjr lijk iets gunstiger zullen zijn, de inwercijfers weinig p-repectief bieden op eenige op'ering van dit bedrijf. Hij dezen zeer slecbten toestand komt zich nog de steeds stijgende uitvoer van bout voegen. In de e-rste 8 maanden van dit jaar werd 27,063 ton uitg-vo rd, in dezelfde maanden van 1926 bedr. eg de uitv-oer 27,262 ton, in dezelfde maanden van 1925 was dit 21.051 ton en in deze fde maanden van 1924 wa« dit 5202 tori. De laatste jaren dus een constant hooge ui'voer, vergHeken met 1924. toen de Bel- giscbe klompenmakers het klompenhout nog met kwamen wegk open. Het is dus b-grijpelijk, dat het den klompenmakers pijnijjk sandoet, dat het hout in veel te groote massa wordt uitge- voerd, zond^r eenige beperkirg en van dat zelfde hout de bewerkte klompen worden ingevoerd tegen een prijs, zooals boven- g^noprnd. Mjt deze korte uiteenzetting betoogt het comite een beeld te geven van den zeer precairen toestand, waarin de klompenin dustrie verk^ert en tevens de Kamer te verzo-ken het inhiatief te nemen tot het voorstellen en zoo mogelijk doen aannemen van maatregelen, die inhouden beperkiDg van invoer ran klompen of sb'pzet'ir g van uitvoer van klompenhout. Wat dit eerste betreft, meent het comite, dat maatregelen, zooals voorheen in het schoenenwetje waren neergelegd, zeer zeker den onhoudbaren toestand zouden helpen verlichten. DE ONTEVREDENHEID IN HET DEUTSCHE CENTRUM. Onllangs heibben wij, sc'hrijft de N. R. Crt., aandacht gewijd aan de scheuren dlie zich in het zoo hechte gebouw van het D'uitsche centrum begon te vertoonen, blijikenide uii't die scherpe critiek van zijn linkervleugel op ide wijze waarop de Duitsoh-nationalen en vermaarde ,,rioht- snoeren", door dezen bij het aangaan van de regeeringiscoalitie onderteekend, aan hun laars lapten. Een ontiboezemdng in 't orgaan van de Sozialistische Presse- dlienst sprak onverbloemd het dreigement uit dat het eintdelijk udt moest zijn met de onbeschaamde propaganda van rechts voor de monarchie en tegen de repubiliek. IV. Op Zatendagochtend, den dag van dgu grooten wieidstrijd te Morphettville, ver- sliep ik mij, vreemd genoeg. Het was voor mij iets heel ongewoons, want ik stond gewioonlijk heel vroeg op. Misschien had ik den vorigen avond te iaat opgeizeten of had ik den slaap niiet tijddg kunnen vatten, ik weet het- niet, maar ik werd diien ochtend met een schrik wakker en zag op mijn horloge, dat het waarlijik al half tien was. Eerst kon iik het niiet gelooven. Ik sproing vilug het bed uit en ging op de gangikiok kijlken. }a, het was inderdaad hallf'tlien, maar waar zat die1 drommelsche Hooker? Zelfs al was ik niet opgeistaan, dan had Hooker toch om zeven uur hooren te ko men en hij kon het huis niet in, als ik hem niiet open deed. Ik siloot de voordeur open en ging den tuin ronid in mijn pyjama, maar er was nergens iets van den man te zien en het hek bij de oprijlaan was nog op slot. Ik wist niiet, wat ik er van deniken moest en ik was zeer uit mijn humeur. Wat kon er gebeurd zijn, vroeg ik mij zelf af en zou die onbetrouwbare Hoo ker soms ziek zijn? Den voriqen avond, toen iik hem zijn loon had uitbetaald. scheen hij nog best in orde te zijn. Hii was om zijn geld gekomen met zijn ge- wonen onderdanigen, kruiiperie'en lach en hij gedroeg zich net als altij'd. (Wordt vervolgd.) TER ENSCHE COURANT De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter algemeene kennis, dat een uitspraak op aanvrage om vrijstelling van den dienstplicht, ter secretarie dezer gemeente, voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Tegen deze uitspraak kan binnen tien dagen aa den dag van deze bekendmaking in beroep wor sen gekomen A. door den ingeschrevene wien de uitspraak geldt, of door diens wettigen vertegenwoor- diger B. door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven personen, of door hunne wettige vertegenwoordigers. Het verzoekschrift moet met redenen omkleed zijn. Het behoeft niet gezegeld te zijn. Met moet worden fericht aan de Koningin, doch worden ingediend bij en Burgemeester, ter secretarie dezei gemeente. De Burgemeester zorgt voor de dooriending. \oor zooveel betreft uitspraken door Gedeputeerde Staten gedaan, kan bovendien de Commissaris der Koningin, binnen denzelfden termijn bij de Koningin in beroep komen. Ter Nauien, den 21 Nov. 1927. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Men eische echter steeds de origineele verpakking „43ojmA", ken- baar aan den oranjc band en het Bayerkruis.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 1