TerNe azensche Courant Woensdag 16 Nov. 1927. So. 8145. TWEEDE BLAD. GEMEENTERAAD VAN AXEL. VAN Vergadering van Donderdag 3 November 1927, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, A. E. C. Kruijsse, M. W. Koster, Ph. J. van Dix- hoom, C. Th. van de Bilt, H. Wolfert, Oh. Claessens, A. Th. 't Gilde, F. Dieleman, J. de Feijter en P. de Feijter, benevens de Secretaris J. L. J. Maris. (2. Vervolg.) 10. Vaststelling begrootingen voor den dienst 1928. In behandeling komt de gemeentabegroo- ting voor den dienst 1928, welke reeds door den raad in 2 afdeelingen commissoriaal is bahandekl. Daarvan zijn de volgende verslagen uitge- bradhit: Rapport le Afdeding. Het onderzoek heeft plaats gehad op 7 October 1927. Aanwezig de heeren A. E. C. Kruijsse, A. Th. 't Gilde, H. Wolfert, Oh. G. Claessens en C. Th. van de Bilt. Afwezig met kennisgeving de heer M. W. Kaster. Voorzitter de Burgemeester, de heer r Blok. Overgaande tot de behandeling van de ge- meentebegrooting, dienst 1928, komen eerst de UITGAVEN in behandeling. Bij volgno. 44 merkt een der heeren op, dat de kosten van verificatie van de ver- schdllende administratien van rekenphchtige ambtenaren door een accountant hem zeer hoog voorkomt. Hij meent, dat een goede controle van Burgemeester en Wethouders even goed op zijn plaats is, al is deze manier voor Burgemeester en Wethouders veel ge- makkelijker. Het komt spreker voor, dat deze controle door een accountant overbodig is. Door een ander lid wordt ook beaamd, dat deze kosten te hoog zijn. De Voorzitter merkt op, dat naast de controle; die volgens de wet moet plaats heb- ben, wel gewenscht is een regelmatige controle te hebben door een accountant. Spreker zegt toe, dat hij met den accountant zal spreken of hij zijn honorarium niet kan reduceeren. Bij volgno. 73 vraagt een der heeren of dit bedrag niet kan, verminderd worden, in verband met de Kon. beslissing inzake pre- sentieigelden van leden der Gezondheidscom- missie. De Voorzitter zegt, dat deze begrooting is ombvangen voor de Kon. beslissing bekend was. Een ander lid merkt op, dat door deze uit spraak in de cijfers weinig verandering zal komen en van het bepaalde bedrag van 2 cent per inwoner geen gedeelte kan worden afge- nomen. Niettegenstaande, dat wat niet uit- betaald wordt, komt ten goede aan het vol gende diensitjaar. Bij volgno. 78 suibsidie „Groene Kruis eag een der heeren gaame, dat aan deze siubedidie de bep'aling verbonden werd, dat het in deze gemeente opgerichte „Wit-Gele Kruis dat ook binnen korten tijd haar wijkverpleeg- •ter krijgt, ook het recht krijgt om geibruik te mogen maken van de eventueel benoodigde materialen en instrumenten. Dit brengt spre ker niet in het midden, als zijnde tegen het „Groene Kruis", doch als uitvloeisel van het besluit van de vergadering van de vereenigmg. Tegen deze bepaling en manier wordt door verschillende heeren geageerd, omdat dit een bestuursaangelegenheid is van deze vereeni- gingen. Het „Groene Kruis" heeft met zijn voorzitter gedurende al den tijd vanaf de op- riohtinig niet verdiend om op deze wijze aan ban don te worden gelegd, daar beiden ,boven alle lof werkzaam zijn. Een der leden wil wel verklaren, dat hij niet tegen een dergelijke samenwerking is, doch wel tegen een dergelijke manier van handelen. De voorsteller van deze voorwaarde zegt, dat hij deze zaak bij de betrokken besturen aanhangig zal maken en wanneer dit punt in behandeling zal komen bij den raad, hij niet tegen deze suibsidie zal stemmen. Bij volgno. 89 jaarwedden gemeente-opzich- ter en -werklieden, doet een der heeren het voorstel om den laatstbenoemden werkman, die op een lagere bezoldiging is aangesteld, dan zijn mede-arbeiders, op hetzelfde niveau te brengen. Spreker staat op het standpunt felijke prestaties, gelijke bezoldiging. Een ander lid is er wel voor, wanneer dit geen behoorlijke bezoldiging was, doch voor deze functie gezien de loonen in particuliere bedrijven, en den opnoep voor deze betrekking, acht hij deze belooning voldoende. Alle leden, behalve de vorige spreker, stellen den raad voor om het loon van De Groote met 2, per week als aanvang te verhoogen. Bij volgno. 103 „kosten reinigingsdienst wordt gevraagd, of hier jiiet op bezuinigd kan worden, in plaats van zelf een paard aan te schaffen, b.v. een paard per dag te huren volgens contractueele overeenkomst. De Voorzitter zegt, dat de praktijk geleerd heeft, dat het voordeeliger en gemakkelijker j.«,, wanneer de gemeente zelf een paard heeft. Spreker zal dit punt nader met Burgemeester «n Wethouders bespreken. Bij volgno. 170 bijdrage in de kosten van de H. B. School te Ter Neuzen wordt gevraagd hoeveel dat per leerling wordt geraamd en of deze kosten niet op het Rijk kunnen worden afgewenteld. De Voorzitter antwoordt, dat van onzentwege de kosten op pi. m. f30O per leerling worden geraamd, welke som wij volgens de wet ver- plicht zijn te betalen. Bij volgno. 171 wordt door een der leden gevraagd, of voor de Kath. Handelsdagschool geen hoogere subsidde kan worden voorge- steld, omdat die school alleen goede leerlin- gen toelaat, die aan de hoog gestekle eischen van toelating voldoen, in tegenstelling met andere soholen, waar een ieder wordt toege- laiten. De Voorzitter antwoordt, dat de verplichte bijdragen aan onderwijsinrichtin gen zoo hoog zijn, dat voor vrijwillige bijdragen weinig wordt gevoeld, hoewel het bedrag van 15 pei leerling door den raad als maatstaf is ge nomen. Een ander lid is ook overtuigri van het nut dier instelling en stelt daarom voor een be drag van 75 per leerling en per jaar aan die school toe te kennen, waarna met algemeene stemmen wordt besloten, dit den raad voor te stellen. Bij volgno. 180, jaarwedden gemeente-ge- neasiheeren en verloskundigen, wenscht een der heeren in overweging te geven, om de in- structie der geneesheeren eens te herzien daar die heeren niet altijd even vlug bereid zijn op schriftelijk verzoek van het Burg. Armlbestuur hulp te verleenen. De meening is hierover zoodanig, dat de instructie eens kan nagegaan worden om hier- in verandering te brengen, doch voor een vergoeding van 400 per jaar kan men geen hooge eischen stellen. Bij volgno. 183 merkt een der heeren op, dat de post „steun aan werkloozen" wel wat te laag geraamd is. Spreker is er wel voor om dit bedrag eerder naar beneden te druk- ken, dan op te voeren, doch hij hoopt, dat dezen winter zoodanig zal gewerkt worden, dat degenen, die steun noodig hebben, het zullen verkrijgen en niet het tegenover- gestelde. Spreker vraagt of er nog gewerkt wordt met loonboekjes. De Voorzitter antwoordt, dat het resultaat met die boekjes nihil is geweest. De werk- nemers beweren, dat de werkgevers daartoe hun medewerking niet wilden verleenen, door deze boekjes in te vullen. Een ander lid zegt, dat de ondervinding wel geleerd heeft,' dat een bedrag van f 2500 te laag is, hoewel hij ook op het standpunt staat, van vorige spreker, om dit bedrag eer der te verlagen, dan stelselmatig op te voe ren. Spreker zou met alle moeite, die eraan verbonden is, de loonboekjes weer in willen voeren, dan krijgt men een behoorlijk over- zicht van diegenen, die het beslist noodig heb ben, en dan als eisah stellen, eerst voldoende gegevens overleggen, voor aleer een beslis sing wordt genomen, om al of niet uitkeering te verleenen. Vervolgens wordt overgegaan tot de INKOMSTEN. Een der heeren acht de post „marktgelden" wel wat te laag, geraamd, ook in verband met het ingekomen adres van wederinvoering der kermis. De Voorzitter acht een verhooging der post overbodig, daar hij eventueele invoering der kermis die post wel niet belangrijk zal ver- hoogd worden. Bij volgnos. 127 en 145 dringt een der leden aan op een meer progressieve schoolgeld- regeling. Een ander lid zag gaarne die bepaling van vroeger weder ingevoerd, dat men foor het 2e en volgende kinderen stelselmatig minder moet betalen. Deze bepaling is destijds niet door alle gemeentebesturen uit de verordening gedicht. De Voorzitter zou, wanneer de mogelijkheid bestond, de geheele schoolgeldheffing wiilen laten vervallen, doch dit is niet mogelijk. Bij volgno. 178 wordt door een der leden voorgesteld, om de gelden, die ontvangen wor den voor den armlastigen krankzinnige, C. A. van Uk als invaliditeitsrente, aan zijn moeder uit te keeren, gezien hare financieele omstan- digheden. Met algemeene stemmen wordt besloten Burgemeester en Wethouders in overweging te geven in dien geest een voorstel aan den raad te doen. Ten slotte zag een lid gaame, dat bij een eerstvolgende wijziging der Alg. Politie- verordening een bepaling werd opgenomen, dat het tijdens muziek- en zanguitvoeringen op den openbaren weg verboden is de orde op eenigerlei wijze te verstoren. De Voorzitter zegt, dat hij verschillende punten heeft voor een aanvulling van de Alg. Politieverordening, o.a. ook deze bepaling. Geen der leden nog het woord verlangende, wordt de vergiadering gesloten. Rapport van de 2e Afdeeling. Aanwezig de heeren J. M. Oggel, Ph. J. van Dixhoom, J. de Feijter, P. de Feijter, en F. Dieleman. Voorzitter de Burgemeester, de heer F. Blok. Dit onderzoek heeft plaats gehad op 20 October. Overgaande tot de behandeling der UIT GAVEN der begrooting, stelt een der heeren voor om nogmaals te trachten het salaris van den Burgemeester op f 4000 bepaald te krij- gen. Weliswaar heeft men dit de vorige maal bij heeren Ged. Staten en bij de Kroon niet verwezenlijkt gekregen, doch hij acht die rege- ling, zooals die destijds door ons is vastge- steld, een billijke. Een ander lid is van meening, dat men niet telken jare hierop moet terugkomen, wij heb- iben destijds alles in het werk gesteld, om het maximum op f 4000 te bepalen, hetgeen mis- lukt is, zoodat dit niet op de verantwoorde- lijkheid van den raad rust. De Voorzitter zegt, dat de regeling, die nu geldt, dezelfde is waarop hij is benoemd. Weliswaar heeft hij in dien tusschentijd ook een salaris genoten, dat 15 minder was dan de regeling, doch deze vermindering is het vorig jaar door Ged. Staten opgeheven en tot de vroegere grondslagen teruggebracht. Een ander lid zegt, dat hij zelf ook heeft medegewerkt om de salardssen van Burge meester en Secretaris gelijk te krijgen, doch acht het niet noodig, hieraan weder te gaan werken. Een volgend spreker hoopt, dat het nu maar uit is met het verhoogen der salarissen, daar er anders wel eenige oppositie van de zijde der kiezers is te verwachten. Spreker vindt een salaris van f4000 geen bespotting voor een burgemeester van Axel. Na eenige diseussies wordt overgegaan tot verdere behandeling van de begrooting. Bij volgno. 55 zal den raad voorgesteld worden om deze post met 200 te verhoogen, voor de verzekering van wettelijke aanspra- kdijkheid, enz. voor wat botreft de automo- biel-brandispuit. Bij volgno. 89 gevoelt een der heeren wel wat voor om wat meer overeenstemnung te brengen in de loonen der gemeentewerklieden. Een ander wil het loon van den reeds vroe ger aangesitelde handhavem, en wanneer bin nen enkele jaren een der werklieden den dienst met pensioen verlaat, het loon van den nieuw te benoemen werkman in overeenstemming te brengen met dat van den laatstbenoemde. Een andier lid kan zioh met het gesprokene van den vorigen spreker goed vereenigen, daar een dergelijk loon niet direct voor ver hooging vatbaar is, gezien het bedrag, dat door particulieren wordt uitfoetaald en daarbij nog genomen, dat deze werkkring door velen wordt begeerd. Bij volgno. 183 wordt op invoering van de loonboekjes voor de werklieden, die den vol- gemden winter in de termen wenschen te ko men, voor steun aan ged r on gen. Bij de handeling van de ONVANGSTEN werd bij volgno. 178 de invaliditeitsrente van C. van IJk nog even ter sprake gebraoht om diit bedrag aan zijn moeder uit te keeren. Overigens gaf dit onderzoek wel aanleiding tot het inwinnen van uitvoerige inlchtingen, omtrent verschillende aangelegenheden, doch geen reden om verder wijziging in de begroo ting voor te stellen: Burgemeester en Wethouders kunnen, ge zien de rapporten van de Commissie van On derzoek, mededeelen, dat zij met de opmer- king bij: 1. „Volgnot 40. Jaarwedde van den Burge meester" zich niet vereenigen om dit opndeuw te trachten verlaagd te krijgen. De vorige maal is er alles aan gedaan, en kon niet verwezenlijkt worden. (De minder- heid was er voor, omdat de regeling voor Axel een uitzonderingsbepaling inhield). 2. „Vo!gno. 44. Verificatie van de reken- plichtige ambtenaren overtuigd zijn, dat deze controle een zeer nuttige instelling is, die, zonder de betrokken ambtenaren in een wan- tiouwend daglicht te stellen, door zeer vele gemeenten wordt ingevoerd, en op prijs ge steld. Wat de belooning betreft is, gezien de vele werkzaamheden die hieraan verbonden zijn, niet hoog te noemen. 3. „Volgno. 55. Kosten van verzekering" zich vereenigden om deze post met 200 te verhoogen voor All. Risk. Verzekering voor de automobiel-brandspuit. 4. „Volgno. 73. Suibsidie aan de Gezond- heidsoomimissie" op het standpunt staan, dat geene presentiegelden zullen uiitbetaald wor den en dat saldo den yolgenden dienst ten goede zal komen. 5. Volgno. 78". Geen voorstel kunnen doen, omdat dit meer een bestuursaangelegen heid is van beide vereenigingen. 6. „Volgno. 89. De belooning van den liaatstbenoemeden gemeentewerkman met f 2 te verhoogen per week" zioh kan vereenigen, d.w.z. de meerderheid. 7. „Volgno. 103. Om te bezuinigen bij de kosten van den reinigingsdienst" kunnen me dedeelen, dat dit van onzentwege zooveel mo gelijk gedaan wordt en volgens onze bereke- ning de meest voordeelige wijze is gekozen om een paard zelf aan te sohaffen. 8. „Volgno. 171. Suibsidie aan de Handels dagschool Hulst" kunnen vereenigen om eene subsidie van /25 per leerling toe te staan in verband met de vele verplichte bijdragen aan andere onderwijsinrichtingen. De minderheid gaat met het voorstel van de betrokken afdee ling mede. 9. „Volgno. 180. Jaarwedde aan de ge neesheeren" de betrokken instructies eens zullen nagaan. 10. „Volgno. 183. Uitkeering steun aan werkloozen" rekening zullen houden en mede met inachtnemdng van het advies van de com missie die in deze vergadering haar rapport heeft ingezonden. 11. „Volgno. 127 en 145 schoolgelden". De regeling zullen afwaohten, welke is aange- kondigd. 12. „Volgno. 178. Ontvangst Invalidi teitsrente van de armlastige krankzinnige C. A. van IJk accoord gaan, om dit aan de moe der uit te keeren. De VOORZITTER opent de gelegenheid tot het houden van algemeene beschouwingen: De heer 't GILDE wil getrouw aan zijn tra dable in dezen gebruik maken van de aange- boden gelegenheid eenige woorden aan de ar- tikelsgewijze behandeling der begrooting te doen voorafgaan. Temeer, waar hier thans een nieuw bestuurslichaam is geconstelleerd, waarin weer andere elementen zetelen. Verder ook wijl het kiezerscorps zich daarmede op- nieuw heeft uitgesproken en deze uitspraak van invloed bleek te zijn op den raad (ten op- zicbte van de partijgroepeering n.1.), maar voorts ook op de samenstelling van het col lege van Burgemeester en Wethouders. Merkwaardig is, dat voor het eerst, sedert wij ander het onvolprezen stelsel van even- redige vertegenwoordiging ter stembus op- trekken, de uitspraak dfer kiezers beantwoordt wordt in de verhoudingen in het dagelijksch bestuur, waarin thans de 2 sterkste partijen vertegenwoordigd zijn, wat toch zuiver geaeht moet worden, onverschillig men daar al dan niet mede sympathiseert. Ook, alhoewel, door rnij gestreefd is naar de vorming van een raadsmeerdenheid op bepaalde punten van overeenkomst, welke pogingen zijn mislukt. Spreker hoopt, dat dit college, dat niet ten- gevolge van overleg of homogeniteit tusschen eenige partijen is tot stand gekomen wars van partijdrijverij zijn taak zal opvatten. Daar kan de gemeente niet dan wel bij varen. Overigens hebben de raadsverkiezingen van 17 Mei voor menigeen ontnuchterend gewerkt en eens te meer bewezen, dat persoonlijke edgenschappen bij dergelijke verkiezingen zulk een maohtigen faktor vormen. Bij vemieuwing helbben zij ons tevens doen leeren, dat een groot deel der kiezers nog ongevoelig is vooi de groote en overheerschende maatschappelijke en economische vraagstukken en problemen maar in zeer breede lagen zijn verwachtingen grondt opeen kermis! IJdele hoop en ijdele verwaohting! Niet dat spreker zoo voor die springerij welke men dansen noemt is. Ook niet, en in de verste verte niet, dat hij tegen gepaste kermisvreugde zou zijn, het laat hem vrij koud of het kermis is ja, dan neen en de jeugd zoekt en vindt ten slotte toch zijn ont- spanming, is het hier niet dan elders, maar om het felt, dat deze groote massa kiezers die meenende hier voorstanders der kermis te brengen, deze verwachtingen den bodem zoo jammerlijk ziet ingeslagen strekt dit tot lee ring. Voor deze kiezers is deze uitspraak die inmiddels van dezen raad gevraagd werd een ontgoodheling geweest. Voor spreker is hiermede andermaal komen vast te staan, dat niet sledhts de vrouwen zooals zoo vaak beweerd wordt in groote meerderheid dan natuurlijk ongeschoold zijn in politick opzicht voor den politieken strijd en den gang naar de stembus, maar ook nog zeer, zeer vele mannen. Hij hoopt, dat in dezen voor den ganschen raad het richtsnoer zal zijn het bewustzijn, dat men als gemeentelijke overiheid ook nog een prestige heeft hoog te houden, een presti ge en een waardigheid die voorkomen, dat men vandaag klakkeloos en zonder motief en prin- cipe of lijn herroept wat gisteren besloten was. Verder heeft het spreker eenigszins pijnlijk aangedaan, datmen in den verkiezingsstrijd misbrudk heeft gemaakt van de Hervormde Kerk. Spreker zegt dit niet om een van zijn medeleden hierover grievend te bejegenen, hij neemt zich voor zoo weinig mogelijk aanstoot aan personen te geven, maar meer dan een partij heeft zich hieraan bezondigd en hij zou een raad wenschen te geven in deizen al is hij jong en niet zoo erg godsdaenstig. Heeren houdt toch Uwe kerk van nu af aan eens buiten de politdek. Uwe Godsdienst staat toch te hoog voor een verkiezingsstrijd! Men zal mij tagemoet voeren: Veeg voor je eiigen deur! Zulks, omdat ilk in politick op zicht voortaan waarschijnlijk dakloos zal zijn. Ach, men behoeft het uittreden van hem uit de S. D. A. P. niet als iets sensationeels op te vatten. Er is reed;s zooveel sensatae-zuoht en heuseh dit is slechts een storm in een glaasje water. Waar van deze plaats door hem fel tegen wordt geprotesteend is het feit, dat ik een gelegenheid zou hebben gezocht de partij voor welke ik hier gekozen was te verlaten. De S. D. A. P. was voor mij (zegt spreker) een stuk van mijn leven geworden. Daarvoor helb ik de bewijzen geleverd. Niet om er wat aan te winnen of om op eenigerlei wijze pro- motie te maken was ik lid. Kwade tongen hebben vaak beweerd, dat ik zoo'n halve be- zoldigde propagandist was. Een halve propa gandist zal ik waarschijnlijk geweest zijn, mijnhear de Voorzitter, maar bezoldigd nooit. En dat was immers het moodst, omdat een zaak het bast gediend wordt door opofferin- gen. Wat mij in de S. D. A. P. is tegengeval- len is het starre verplicht zijn tot volgen van het decreet, dat van boven ajf in sommige op- ziohten, zooals hier inzake de waterleiding, wordt afgekondigd. Het dogmatische karakter dat slechts oog heeft voor den God Massa en die de vrije persoonlijbheid belet zich uit te leven! Dat gevoel ik als noodig hier te zeg- gen Overigens ben ik en hoop ik te blijven democraat, zelfs al bega ik ook het stoute stuk tegenstander te zijn van een waterleiding welke slecht is en Roomsch is als er geen, maar goed en zeer te prefereeren als er e6n roode vertegenwoordiger in de leiding zit. Tenslotte las spreker in het gei'llustreerde Zeeujwsehe Tijdschrif.t „Ons Zeeland" in ver band met zijn nittreding met de groote meer derheid der leden, „dat de S. D. A. P. in Zeeuwsoh-Vlaanderen belangrijke waterschade" had geleden, hij hoopt voor de S. D. A. P., dat dit zeer overdreven zal zijn, ondanks het feit, dat het hem onmogelijk geworden is in eng politieken zin nog voor deze partij op te treden. Voor wat hij in die partij heeft geleerd en voor de wijze waarop men hem in menig op- opzicht vaak heeft voorgelieht gevoelt hij slechts dankbaarheid. Om te voldoen aan den vurig uitgedrukten wensch van zijn kame- raden, zal hij, evenwel mede ook nog om an dere redenen, den zetel die hij bezet niet prijs geven. Ondanks zijn onzuiverheid in de leer, zal hij trachten mede te arbeiden aan den bloei en den vooruitgang onzer geliefde ge meente. Daarbij zal hij de belangen der ar- beiders en van de kledne burgerij met groote warmte voor blijven staan. Het college van Burgemeester en Wethou ders kan op zijn steun rekenen imdien niet be- knibbeld wordt op volksgezondlheid, werke- loozenzorg, onderwijs, loonen en salarissen van het gameentepersoneel, armenzorg, goede woningpolitiek, enz. Gaat het in tegenovergestelden zin, zal van zijn zijde ondanks het meeningsverschil loyale oppositie gevoerd worden. Dit zou zijn standpunt zijn geweest als reformistisch socia list, dit zal ook nu zoo zijn. Spreker kan niet inzien, dat hij geen democraat zou kunnen zjjn buiten de S. D. A. P., de 14 of 18 ka- raatsohiheid hangt toch daar niet van af, wel het gevoel van recht, billijkheid en mensche- lijkheid! Overigens na deze politieke beschouwing en naar mijn meening noodige verklaring die immers in de lijn der algemeene beschouwin gen ligt moet ik verklaren op meest onder- gesohikte afwijkingen na, met de begrooting accoord te gaan. Het verheugt mij, dat Burgemeester en Wethouders- het door hem in zijn afdeeling gedane voorstel helbben overgenomen. Daar mede hebben Burgemeester en Wethouders blijk gegeven, dat de tijd voor loonsverlagingen nog niet rijp is, gezien de levensstandaard dat het zeer onbillijk is voor gelijken arbeid verschiillend loon te betalen en tenslotte, dat eventueele bezuinigingen niet van onder doch van boven af moeten beginnen. In deze dagen nu zoovele ambtenaren voor corruptieve practijken bezwijken, heeft zich weer te meer de overtuiging bij hem gevestigd dat een behoorlijk loon of salaris eerste eisch is voor de te leveren prestatie's. Wil men goede, correete en onkreukbare werklieden en beambten kweeken, dient men met behoorlijke mensahwaardige bezoldiging te beginnen. „Een arbeider is zijn loon waardig". De gemeente Axel is, spreker wil ook eens iets tot eer zeggen van den raad is wat pensioensaftrek betreft, een voorbeeld voor vele gemeenten, die zioh de pretentie van ultradeanocratisch veroorloven. Welnu, laat ons toch in dit opzicht geen beschamend figuur maken. En waar de gemeente Axel geroepen is als werkgeefster op te treden, laat dan de leden toch de gemeente niet naast het particulier bedrijf stellen, maar erboven en ten voorbeeld daaraan. Het moest een eer zijn een derge lijke gemeente te kunnen dienen. De rof van een slechte vader, die zijn eene kind meer lief heeft dan het andere past in geen velden of wegen aan een rechtzinnig gemeente- bestuur. Voorts blijft spreker voorstander van de heffing van opcenten op de hoofdsom der ver- mogenslbelasting met het oog op den steeds zwaarder wordenden belastingdruk op den minderen man en de kleine burgerij. Voor ander van een billijke steunregeling en met het oog hierop van meening, dat den desbe- treffenden post op de begrooting te laag is. Hij zal met het oog hierop een voorstel doen deze tot f 4000 te verhoogen en ziet daarmede in eersten termijn van het woord af. Aangezien ndemand voorts algemeene be schouwingen wenscht te houden wordt over gegaan tot de artikelsgewijze behandeling, te beginnen met de UITGAVEN. Hoofdstuk I. Vroegere diensten. 3. Achterstallige uitgaven van vorige dienstjaren. f 8500. Hoofdstuk II. Algemeen beheer. 9. Jaarwedde van den Burgemeester f 4600. De heer VAN DE BILT merkt op, dat Bur gemeester en Wethouders te kennen geven zioh niet te kunnen vereenigen met een ver- nieuwde poging om dit salaris verlaagd te krijgen. Dit is ook niet zijn bedoeling thans verlaging van die jaarwedde te krijgen, doch hij zou, met het oog op de 5jarige herziening der jaarwedden van de burgemeesters, secre- tarissen en omtvangers aan Gedeputeerde Sta ten de meening van den gemeenteraad willen kembaar maken, opdat ze daarmede alsdan rekening zullen houden. De inkomsten van de burgerij zijn in het algemeen gedaald en dan is de jaarwedde van den burgemeester dezer gemeente nog vastgesteld in afwijking met de vastgestelde schaal en Axel gerekend tot de groote plaatsen. Als het de regeling van de openstelling van het post- en tele- graafkantoor betreft en de bestellingen wordt Axel als een klein dorp aangemerkt, maar als er salaris betaald moet worden gelijk gesteld met een groote stad. De heer OGGEL merkt op, dat verminde ring van den post voor Burgemeester en Wethouders een moeilijk geval zou zijn, maar het is toch mogelijk de meening van den raad ter kennis van Ged?puteerde Staten te bren gen. De heer VAN DE BILT vermeent, dat er alle aanleiding is, die salarisbedragen naar omlaag te werken. Ze zijn destijds gebaseerd op de verddensten die in het particulier be drijf zijn gemaakt. Die verdiensten zijn thans allemaal veel gedaald, maar die hooge salaris sen worden nog steeds uitbetaald. Spreker is geen voorstander van kleine salarissen, maar zou toch wenschen, dat Gedeputeerde Staten rekening hielden met de omstamdigheden in hat particulier bedrijf. De heer CLAESSENS vraagt of de raad Gedeputeerde Staten niet zouden kunnen uit- noodigen zich omtrent die salarisregeling te onthouden en dit aan den gemeenteraad over te laten. De VOORZITTER wijst er op, dat 'lit na tuurlijk niet gaat, aangezien deze regeling bij de wet aldus is geregeld, dat de Kroon de jaarwedde vaststelt, op advies van Gedepu teerde Staten, den raad gehoord. De heer KOSTER kan zich met het voorstel van den heer Van de Bilt niet vereenigen, dat is toch niets anders dan met het hoofd tegen den muur loopen. Als alle gemeenten van Zeeland zooiets deden zou het misschien nog iets zijn, maar als dat van Axel alleen uitgaat, wordt het terzijde gelegd. Om de 5 jiaar worden de jaarwedden herzien, dat is bij de wet zoo geregeld, dan zal het weer aan het oordeel van den raad worden onderworpen en kan deze protesteeren. Nu kan men er niets aan doen, hij zal dus tegen stemmen. De heer VAN DE BILT: Ze kunnen dan toch weten, dat we niet met de regeling in- stemmen. De heer KRUIJSSE: Dat weten ze toch wel. De heeren OGGEL en VAN DIXHOORN verklaren het voorstel van den heer Van de Bilt te steunen. De VOORZITTER merkt op, dat het hem zoaideriing aandoet, dat de heer Van de Bilt thans dit voorstel doet, terwijl hij er in de afdeelingsvergadering niets van heeft ge- zegd, dat hij tot verlaging van deze salarissen zou willen overgaan. De heer VAN DE BILT erkent dit, maar hij ■had vergeten er bij den betrekkelijken post de aandaoht op te vestigen. Hij meent even wel, dat dit toch geen bezwaar kan zjjn, om tihans hier zijn meening te zeggen. De VOORZITTER betwist dit niet, maar sprak alleen zijn verwondering uit over het feit. De heer P. DE FEIJTER gelooft ook wei, dat het voor deze 5jiarige periode niet veel zal ■helpen, maar ziet er toch ook nut in, om Gedeputeerde Staten de meening van den raad mede te deelen, ten einde te voorkomen, dat men er mee zal voortgaan en men dan weer de een na den ander in salaris naar boven ziet gaan. Er behoort aan alles een grens te komen De VOORZITTER merkt op, dat hij zioh telkens als de jaarwedde van den burgemees ter in bespreking kwam, heeft onthouden deel te nemen aan het debat. Thans eehter meent hij dit niet te mogen nalaten, om een verkeer- den indruk weg te nemen. In den raad is dit nog wel niet gezegd, doch het is hem bekend, dat in de gemeente den indruk geyestigd is, dat zijn jaarwedde bij de laatste regeling zoo veel is verhoogd. Hij kan dit niet toegeven. Dat is een onjuiste voorstelling der feiten. De heeren die destijds raadslid waren kunnen weten, dat, toen spreker hier als burgemees ter kwam zijn jaarwedde was bepaald van f 3600 tot 4600. Toen hij hier een of twee jaar was, heeft de regeering gemeend, die jaarwedde met 15 te moeten verminderen. De jaarwedde ging toen dus naar beneden. Bij de laatste regeling hebben Gedeputeerde Staten echter ingezien, dat de burgemeesters van plaatsen als Axel, Hulst, Tholen en Oost- burg, die in dat ambt hun bestaan moeten vinden, een salaris behooren te genieten, dat van de gewone regeling afwijkt, en werd spre ker.s jaarwedde bepaald op 4600. Men moet dus niet vergeten, dat 'er eerst 15 is afge- trokken en daama de jaarwedde weer op f 4600 is teruggebracht. Als men het dus voorstelt alsof Gedeputeerde Staten er nog maar wat hebben opgegooid is dit niet het geval. De heer OGGEL wijst er op, dat tengeyolge van de financieele positie van het land in de jaren 1920 en '21 verschillende andere ambte naren met 10 tot 15 in salaris zijn aohter- uitgegaan, maar dat nu toch ook de levens standaard veel lager is dan toen het geval was. Spreker wijst op de honderden onder- wijzers, wier salaris men dan ook weer in den ouden vorm zou behooren te herstellen. Waar nu zooveel duizenden ambtenaren in jaarwedde zijn verlaagd, zou spreker het niet onbillijk noemen, dat de jaarwedde hier in overeenstemming met den wensch van den raad zou worden teruggebracht tot f 4000. Hij acht dat nog een fatsoenlijke bezoldiging vaor Axel. De VOORZITTER merkt op, dat de bezol diging der onderwijzers niets met deze zaak te maken heeft en dat men ook niet uit het oog moet verliezen, dat van de jaarwedde nog 8 moet gestort worden als penisoens- korting, waarvan bij de aamvaarding van zijn amlbt ook geen sprake was. Dat is dus een vermindering van 320. De heer OGGEL: Maar daarvoor moet de gemeente toch ook nog 7% betalen. De VOORZITTER: Daar kunnen we niets aan doen; het was alleen mijn bedoeling een verkeende meening recht te zetten. De heer VAN DE BILT merkt op, niet te hebben gezegd, dat het tractement van den burgemeester naar boven is gegaan, doch wel, dat hij het vrij hoog vindt; hij is niet voor lage tractementen. De heer KRUIJSSE iherinnert aan hetgeen hier reeds in verband met de jaarwedde van den burgemeester in vorige jaren is gebeurd. Hij meent, dat men zich moet afvragen is het te hoog of acht men het voldoende. Hij meent, dat iedereen, die let op hetgeen in de ge meente Axel, met een gemeentelijk bedrijl, van den burgemeester geivergd wordt, met hem eens zal zijn, dat voor iemand die zijn taak als burgemeester emstig opvat, ook in ver band met den levensstandaard, een jaarwedde van f4600, niet te hoog kan worden geaoht. Hij vraagt, of men anders weer naar den tijd terug zou moeten, dat de burgemeesters, ocm een bestaan te hebben, weer allerlei andere verdiensten zou moeten gaan zoeken. Sprekei wijst in dit verband op hetgeen nu in ons land te doen is over corraptie bij de gasbedrijven. Hij beschouwt, dat als gevolgen van te lage tractementen in het verleden. Hij wijst er op, dat de burgemeester een behoorlijke jaar wedde behoort te genieten, opdat hij niet ge- drukt wordt door zorgen in zijn gezin, doch zich geheel aan de belangen der gemeente zal kunnen wijden. In hot particulier bedrijf wordt voor gelijkwaardige betrekkingen zeker niet minder betaald en hij noemt ook predi- kantsitractementen van f 5000 met vrije wo-v ning. De heer VAN DIXHOORN geeft te kennen, niet persoonlijk tegen over den voorzitter te willen zijn, maar hij Js van oordeel, dat er van hooger hand met de vaststelling der tracte menten onverantwoordelijk met de financien is omgesprongen. Er wordt wel beweerd: het is niet te veel het kan niet minder, maar, wat dat kunnen betreft, staat het te bezien. Als men dan eens naar vroeger kijkt, wat loen kon, dat het hoofd eener bijaopdere school met 900 salaris een dozijn kinderen groot bracht en hen een burgerlijk bestaan wist te verzekeren, dan blijkt, dat, als er een w is, er veel kan. Spreker wil hiermede in 't. ge heel niet zeggen, dat hij naar dien toe tand zou terug willen, maar men moet aan den anderan kant toch ook niet uit het oog verlie zen, dat er ook een anderen stand is, dien der

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 5