Sieten rooien INGKZONDEN MEDEDEELINGBF (Ax. Crt.) Kloven, ontvellingen, schrammen en andere huidverwondingen ver- zacht en geneest men snel met PUROL. Doos 30, 60 en 90 ct. Bij Apoth. en Drogisten. de aspiraties van Ita e. 0 k Briand hseft erop gezinspeild dat ainvankeijk het plan had urstaan aan het, tractaat een verdere uit jreiding te geven en dat men daarom zoo lang met de defiaitieve onderteekeoing ervan gewachfhad Uit het veroand waarin faij dit opmerkte, valt echter op te maken dat hem een uitbreiding in heel ucdere richting voor den geest staat. Hij opperde de mogelijkheid dat het de kiem van een „nieuw Locarno", een garant'erraciaat zou zijn, en ve kla-arde dat niets belette bet oo spronkelijke doel vroeg of laat te ver- wezenljjken Dit doel was, naar men uit vroegere aanwij zingen heeft kunnenbesluiten, het aangaaa van een drievoudige overeen komst met Italie en Zuid-Slavie in den vorm van een soort van Locarno voor de Adriatische Zee. De houding van Italie heeft dit voo hand* onmog'-iijk gemaakt. Het is niet eens bereid geweest nut Zuid- Siavie, dat e n van zijn beste klanten is, tot oeconomiscbe overeenstemming te ge- raken op de oasis van het ontworpen, maar niei verw-zenlijkte tractaat »an Nettunoen de faseistische pers he-ft pas op dreigendeD toon verklaard dat »de weg van vrede en evenwicht op den Balkan en langs den Donau over Rome giat en zal gaan." Bij de nan- Is: ondiging van de onierteekening van het Fransch Servische tractaat heeft diezelfde pers laid te haar afkeuringgeait over //niruwe groepeeringen die rechtstr'-eks indruischen tegen den g->est van den Volkenbond." daar- mie insinueerende dat Frankrijk en Zuid- Slavie op grond ervan vooitaan op den Balkan samen zouden gaan. Een spoedige opmbiarmaking van hit nieuwe tractaat zou aan deze t argwaan den grond kunnen ontnem n, en Italie zou van zjjn kant den geest van djn Volkenbond dienen, indien het a'rast to" de politiek van Nettuno wilde terugkeeren. Zoolang het tegendeel niet blijkt zal men gene gd zjjn te gelooven, dat Briand het //gebeen e" van geen enkel Franschman voor een strijd op den Balkan op het spel zal zetten. E i wat onrust barande //nieuwe groepeeringen" betreft, kan men van den anderen kant Italie her- inneren aan zijn samengaan met Hongarije en Bulgarije met weinig vriendelijke be- doelingen voor Zuid-Slavie. E in aiderj vraag is, of het nieuwe vriend- schapstraetaat tus-chen twee partijen, met wie de Italiaansche politiek niet goed over- weg kan, er niet toe zal bijdragen, de be ataande tege is ellingen te verscherpen en daarom het offic eel verkondigde doel om „den vrede op den grondslag van de be- etaanie verdragen te versterken" zal missen. TER NEUZEN, 16 November 1927. VERKIEZING NOTABELEN NED. HERV. KERK. Bij de gisteren gehouiden stemming voor de verkiezing van 3 notabelen der Ned. Herv. kexk wend door 112 kiezers aan de stemming deelgenomen. Herkozen werden de heenen M. R. de Feijter met 98 en Jacob Donze met 70 stemmen. Ge- kozen is de heer P. K. Dees met 69 stem- men. Op de heer L. de Regt waren 47 .stemmen uitgebracht, de verdere waren over verschillenide personen verdeeld. CHR. WINTERLEZING. Maandagavond hield de Vereeniging voor Chr. W'interlgzingen alhier in de Geref. Kerk haar tweede Lezing in dit seizoen. De vereeniging had voor dezen avomd nitgenoodigd Dr. J. Hoek, van s Graven- hage, die als onderwerp had: „De apostel Paulus". Het kerikgeboiuiw was geheel qevu.id. Nadat de heer J. C. Jansen de bijeen- komst op de gewone wijze had geopend, behanidelde Dr. Hoek het leven, de op- voeding en ontwikkeling van Saulus van af den tijd toen hij t zich tot n levens- ■taak had gestelld de gemeemte des Heeren te verwoesten tot op zijn reis naar Da mascus, het keerpunt, om daarnia lang- dnrig stil te staan bij de verootmoe'diqing, toen hij een Paulus was geworden en zich in de eenzaamheid voorlbereidde op het reuzenwerk dat de Heere op zijn schou- ders zou leggen, een werk dat door Pau lus, de geloofsheld, is volbracht op een wijize als wellicht naast Mozes door nie mand is gedaan. Spreker stelde de juichtoon van Pau lus aan het eind van zijn zegenrijk leven: ,,Ik 'heb den goeden strijd gestreden, ik heb den loop voleindigd, ik hob het ge- loof facbouden", zijn qehoor tot een voorbeelid, doch hoopte dat dit geen aanleiding zou worden tot een vereerinq van Paulus als mensch, maar da a r in zou gezien worden de wondere werking van Gods genade. Met het zingen van Ps. 89 8 en idlarak- gebe'd werd de bijeenkonust gesloten. Waar wij bij vx>rige lezing en een en- kele maal wel eens de klacht hoorden. het was nogal „geleerd". zoo kan van deze rede met recht gezegd worden: .Eanvoud is het kenmerk van het ware De vereeniging mag met voldoeninig op dezen avond terugzien en heeft zeker weder velen aan zich verplicht. CONCERT VAN „ORPHEuS". Bij het gisteravond door de Ter Neuzen- sche Mandoiinevereeniging ..Orpheus directeur de heer J. Tollenaar, in het Concert- en Bioscoopgebouw gegeven concert, was de zaal gezellig bezet. De verschillende nummers die door de vereeniging onder leiding van den direc teur werden ten gehoore gebracht, wer den door de opgekomenen met zeer veel genoegen beluisterd. Er ging van deze muziek, van idle trillende accoorden met begeleiding der zwaardere tokkelinstru- menten weer een zekere bekoring uit, die het aanhooren tot een genoegen maakt. ledex nurnmer werd dan ook ten zeerste toegejuicht. Voor afwisseling waren gieengageerd de heer Depont en mej. Lievens, uit Gent. Voor de pauze gal de heer Depont op meesterlijke wijze een aantal liederen van Hullebroek ten beste, en mej. Lievens een tweetal voorldtrachten, waarmede zij veel succes hadden, evenals met het Lief- dessamenspel dat zij na de pauze voor het voetlicht brachten, waaro^ echter wel wat te veel van toepassinq was het sipreekwoord: ,,'dat mooie stukjes niet lang duren". Men had en dat strekt de acteurs zeker tot lof van hun spel nog wel ietis linger willen genieten. Een gezellig bal besloot dezen genot- vollen avond. VERBETERING. In het bericht betreffend'e gevonden voorweipen staat A. Leunis, Tramstraat 13. Dit moet zijn Kerkhoflaan 13. DE GASZINKBR. De werkzaamheden voor het ieggen van den gasziniker door het kanaal b;; het binnenhootidl der Oostschutkolk hadden op zicihzelf een gunstig verloop, docih in verband met de uitvoerin- der daarbij- komende werken was de vaart door de Oostsluis heden nog gestremd. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABR1EKEN VOOR ZEEUWSCH- VLAANDEREN. Bij ide gisteren gehouden verkiezing van 8 leden wegens periodieke aftreding met 1 Januari a.s. zijn voor de afdeeling Grootbedrijf bij enkele candidaatstelling herkozen de heeren L. de Feijter, J. A. van Rompu en C. Wind van Merkesteyn, te Tex Neuzen en I. A. Risseeuw te Oostburg. Voor de afdeeling Kleinbetdrijf werden it en ingeleverd voor de aftredende leden, de heeren J. M. Oggel te Axel, A. de Vxieize te Ter Neuzen, A. A. van de Walle te Hulst en A. J. Wijffels te Aar- denburg, en voorts voor den heer A. A. Marquinie te Sas van Gent. Aangezien het aantal cand'iidaten dat der te bezetten zetels overtreft, is een stemming noodig die door het hoofdstem- bureau is bepaaid op Dinsdiag 29 Novem ber a.s., te Ter Neuzen tusscihen 10 uur v.im. en 1 uur nam. en te Sas van Gent, Axel, Hulst, Hontenisse, IJziendijke, Oost burg en Breskens des voorm. van 9 tot 11 uur. POST EN TELEGRAFIE. Verplaatst met ingaing van 1 Januari 1928 de kantoorbediende le kl. B. C. van Sluis van Albiasserdam naar het post- en telegraafkantoor te Ter Neuzen. PLUIM VEErKALEN DER. Van de naamlooze vennootschap P. Sluis' Pluimvee- en Vogelvoederfabrie ken te Weesperkarspel ontvingen wij den idoor haar uitgegevem kalenider voor 1928. Op elk maandblad komt een pluimvee en vogelafbeelding voor, welke naar de natuur geteekend zijn. De achterzijde bevat verschillende mooie illustraties, terwijl tevens een vol ledige beschrijving wordt gegeven van de meest bekende hoenderrassen, benevens een beknopte handleildang voor de verzor- ging en huisvesting der hoenders. Van dezien werkelijk zeer mooien ka lender zijn 200.000 stuks gedrukt en hij wordt gratis geschonken aan verbruikers van Sluis' artikelen. Bij de verkoopers van dit artikel kan men daaromtrent in- lichtingen verkrijgen. STOOMSLEEPBOOT ,,HELFRA". iMet de Staatscrt. van 14 Nov. zijn ver- zonden aldrukken van de akten betrer- fende de Maatschappij tot Exploitatde van Idle stoomsleepboot „Helfra te Ter Neuzen. CONFRONTATIE. Zaterdag heeft aan de Neder- lands-Beligische grens nabij Koewacht een confrontatie plaats gehad, in bijzijn van de justitie, van de beide verdachten N. van D. en R. idle B. met Belgische ge- tuigen in verband met een door hen af- qelegden mieineed voor het kantonqerecht te Hulst in een smokkelzaak, waarna beide verdachten werden aangehouden. M ACHINESCH RIJ VEN Geslaagd te Utrecht voor het diploma macbineschrijven (tien vingersysteem) de dames M. de Mar-telaere met 162 en A. Venmeire met 174 letters per minuut, >eildien te Sluis en de heeren Iz. Brakman te Oostburg met 162, P. Goossen te .^etranchement met 168, J. A. P. Man- have te Zuidiande met 171, F. Brevet te Oostburg met 174 en L. Tol te Breskens met lof met 195 letters per minuut. Allen eerlimgen der R. H. B. S -te Oostburg. AXEL. Toen Maamdagmorqen de wegers in de weeg'brug „Securitas" als naar ge- woonte de kachel wilden aammaken, be- vond zich daarin een levendiqe/ bunsing. Het dier verweerde zich door in de pook te bijten, toen men aanstalten maakte om het te dooden. Natu.urlijk moest het tegen zoo'n paar reuzenkerels den strijd spoedig opgeven. Het vel is te koop. DE TE SELZAETE GESTOLEN FIETS. Men verzoekt ons te melden, dat het te Selzaete ontvreemde nieuwe rijiwiel niet aan den heer H. Wautexs, idoch aan den heer A. Nevejan te Sas van Gent behoor- de en dat het, naar vernomen werd, te Brussiel is opgespoord, DE MINISTER VAN WATERSTAAT NAAR ZUID-BEVELAND. De Minister van Waterstaat vertoefde Zaterdag 1.1. in Zuifd-Beveland, waar in het gezelschaip van den commissar,is der Koningin in Zeeland een beizoek wend gebracht aan het onlangs geopende tram- wegmet op dat eiland. De Minister, die vergezeld was van den administrateur van zijn departement Mr. Scheergieter Haagstad, werd daar- bij ronidgeleid door den directeur der spoorweq maatschappij Zuid-Beveland en den commissaris dier maatschaopij, den heer Riclhel. Geruimen tijd vertoefde het -ezelscihap o.a. te Hoedlekenskerke in verband met de voongenomen verihetering van de aan- legplaats aldaar van den Prov. Stoom- bootdienst op de Wester-Schelde. RECHTSZAKEN. DE AARDENBURGSCHE VERKIEZIN GSKWE STIE Omtrent de verdere behandeling dier zaak voor de rechtbank te Middelburg, waarbij zoo- als gemeld jJ. Vrijdag onder verdenking van vervalsc'hing van stemibiljetten teredht ston,d G, P. H. W., gaRveente-ontvanger te Aarden- burg, ontleenen wij het volgende aan het ver sing der Midd. Crt.: Verdachte door den president ondervraagd, ontkent het feit geplaegd te hebbeai. Als lste getuige werd gehoord, J. de Koeijer, die verklaarde, dat toen hij stemde er nieits op de lessenaar lag, er stond niets in rood op het biljet, en getuige heeft alleen het hokje voor den naam Catsman rood gemaakt. Op een vraag van den verdediger, Mr. Houben uit Breda verklaart getuige niet te weten of er te Aardenburg afspraak was gemaakt, dat een dee! der kiezers van een dier parfijen op den candidaat van een andere partij zouden stem- men. Ook zegt hij geen bezoek te h ebb en gehad van iemanid van de partij van Catsman, niet in den verkiezingistrijd en ook niet in de af- geloopen week. Hierna kwamen achtereenvolgens tal van kiezers en kiezeressen een gelijke verklaring afleggen, en werden aan sommigen door den verdediger ook inlichtingen gevraagd over de zakan, die te Aardenburg door drie partijen zouden zijn geregeld. Een der getuigen, J. T. Verhage, heeft het biljet op het vloei gelegd, maar flink doorge- drukt. Opgemerkt zij, dat aan de getuigen alien werd gevraagd of zij bereid waren te zeggen op wien zij hebben gestemd; daar de stem ming natuurlijk geheiim is. Getuige F. Derks was candidaat van de Vrijz., en heeft gestemd op Catsman. Hij zegt van een afspraak niets te weten. De advocaat werd niet toegelaten tot de vraag, waarom ge tuige als candidaat van lijst 4 op lijst 3 steimde. Aan getuige C. de Koster, huisvrouw van A. Eversdijk, vroeg de verdediger of haar man bij Catsman in dienst is, wat zij toestemmend beantwoordde. Aan getuigen H. Willems en zijn echtge- noote vroeg de verdediger naar hun familie- relaties met Cat»}nan; het bleek, dat de vrouw van Willems en die van Catsman zusters zijn. Getuige A. J. Eversdijk bleek bij Catsman in dienst te zijn. Hij ontkent tegen een ander gezegd te hebben: Catsman denkt wel, dat ik op hem stem, maar ik stem op mijn eigen partij". Getuige M. Zegers geeft toe aan den ver dediger, dat hjj wel eens bij Catsman koopt. Sommige der getuigen weten wel, anderen niet of zij het biljet op het vloei hebben ge legd; sommigen zeggen beslist van niet. Van enkele der opgeroepen getuigen, die ziek zijn, werd de verklaring voor den reobter-commis- saris voorgelezen. Twee getuigen verklaarden niet op Catsman doch op Soheele, die op dezelfde lijst stond, te helb'ben gestemd. Nog andere getuigen stemden niet op Cats- man, doch op andere candidaten van diezelfde lijst. Getuige F. Verplanke heeft op Corthals van de Arbeiderspartij gestemd; zij kan niet lezen, maar meant, dat ieder een puntje kan rood maken. Zij wijst op een biljet aan hoe zij no. 3 van lijst 2 vond. Nog kwamen meerdere kiezers of kiezeres sen eveneens verklaren, op Corthals te hebben gestemd, onder wie zijn vrouw en andere familial eden. Getuige C. M. v. d. Broecke is tegen het openen der bus naar het stemfoureau gegaan. Hij geeft aan de hand van 'n teekening aan hoe de situatie was in het lokaaL De heer W. wedgerde toe te staan, dat baniken iets ver- zet werden. Even na 5 uur, kwamen A. de Bruijne en enkele anderen binnen in zeer luidruchtige stemming, het leek of zij sterken drank had den gedronken. De secretaris, De Milliano, die geen lid van het stembureau was, ging ook aan bet mede- helpen. De biljetten zijn nadat de bus leeg was door verdachte, De Wispelaer, De Millia no en Ceulenaere gelegd in stapeltje van vxir, alle vier hebben toen de biljetten opengelegd, dit heeft getuige kunnen waarnemen, Toen werden de biljetten lijstgewijze gesorteerd. Vele biljetten werden naar verdachte toege- schoven door de drie andere heeren. Later werden deze biljetten van onwaarde ver klaard. Die president merkt op, dat deze dus toen reeds als van onwaarde waren aangewezen. Getuige zegt vender, dat bij bet oplezen der biljetten, die van onwaarde juist bij verdachte aToen er 70 van onwaarde waren verklaard, konden er slechts maar een deel aan het pu- hliek worden getoond. Op een vraag van de getuige om van de herrie in bet lokaal in het proces-yerbaal mel ding te maken, zeide de voorzitter: ,,Dat hoort er niet in thuis". Op een vraag van den verdediger naar de afspraak tusschen de drie partijen, zegt ge tuige: ,/lat heeft met deze zaak niets te maken". Getuige heeft tegen deze wijze van openen wel geprotesteerd bij den voorzitter. Een kruisverhoor van verdachte en getuige door president, officier en verdediger volgde aan de hand der teekening. Getuige P. de Bruijne Az„ voorzitter der vrijz. kiesvereeniging, geeft ook inlichtingen over de situatie in bet stembureau tijdens de openng der biljetten, en verklaart evenals getuige v. d. Broecke hoe vier personen, ook verdachte, de biljetten openden 'en alle 70 bil jetten, die van onwaarde werden verklaard, bij verdachte lagen of hem waren toegescho- ven. Getuige weet niet of de biljetten, die bij Ceulenaere en De Wispelaere lagen en later van onwaarde werden verklaard, direct of in direct W. bereikten; of zij al of niet eerst naar De Milliano gingen. Getuige H. J. Rarnouw, predikant, is ook m de zaal geweest en geeft eveneens inlichtin gen over den toestand in bet stembureau. Veel heeft getuige echter niet gezien, want hij is verontwaardigd weggegaan. Wel heeft hij verdachte biljetten ziem openen. Getuige J. Hollebrand, candidaat der arbei derspartij, verklaart op zich zelf te hebben gestemd. Hij is ook des middags wezen kijken en vertelt ook een en ander van het- geen hij toen heeft waargenomen. Enkele bil jetten gingen direct naar verdachte, andere eerst naar De Milliano. De candidaat De Bruijne en andere, waren zeer luitiruchtig in het lokaal. Bjj het groot aantal van onwaar- den, dach.t getuige, dat een deel van de kiezers heon in den steek hadden gelaten, hij dacht niet direct kwaad er van, dat er zooveel van onwaarde waren. Getuige gaf toe De Wispelaere te hebben gefeliciteerd, maar vindt dit niets bijzonders. De inrichting van het bureau was als bij andere stemmingen, alleen de beruchte lesse naar, waar verdachte nu bij stond, was er vroeger niet. Getuige mocht niet aan de andere zijde der R. K. gaan zitten, omdat hij dan te dicht bij het stembureau kwam. De laatste getuige in de voormiddagzitting was A. C. Catsman, die heeft bijna den ge- heelen dag in het stembureau gezeten, even als Hollebrand, en geeft ook inlichtingen over de situatie. In de middagzitting werd het eerst ge hoord Mr. J. W. 'Zijlstra, rechter van instruc- tie, die verklaarde de stukken te hebben toe- gezonden aan den heer Van Waegeningh te Maastricht, en gaf verder inlichtingen over enkele zaken uit de instructie. O.a. heeft ge tuige aan verdachte verweten de dader te zijn, waarop deze zeide: „Het is toch niet te bewijzen". Hiema werd gehoord J. E. H. van Waege ningh, soheikundige te Maastricht, die als deskundige werd gehoord. Deze heeft een onderzoek ingesteld bij de ongekLig verklaarde biljetten en zegt o.a, dat niettegenstaande een onderlegger de nerf van het bout toch nog zichtibaar blijft; zoo zijn er ook biljetten aan te wijzen, waarbij geen onderleggers zijn ge- bruikt. Mede aan de hand van veel ver-groote foto's van de stippen, en van onderzoek ook van de samenstelling der potlooden, komt getuige tot de condusie, dat de stipjes met een zelfde voorwerp zijn rood gemaakt, als dat, waar mede andere zijn aangabracht, wat bij een 6 of 7 biljetten zeer goed waarneembaar was. Getuige E. Ceulenaere wordt er op gewe- zen, dat hij eerst verdacht is geweest, doch nu als getuige verplicht is de waarheid te zeg gen en zich anders aan strafvervolging kan bloot stellen. Geuige was lid van het stem- bureau en zegt, dat De Milliano kwam helpen, omidat er met de Statenverkiezing een vergis- sing was gemaakt. De biljetten zijn cp hoopjes van 25 gelegd. Spreker heeft met Wispelaere de biljetten geopend; ook De Milliano opende er eenige. Of vendachte ook medehielp, weet hij niet. Als hij een biljet van onwaarde tegenkwam, gaf hij het aan De Milliano; waar zij verder heengingen, weet hij niet Hij heeft zelf verschillende biljetten op zij gelegd, die van onwaarde waren. Er is nooit over gesproken biljetten te zullen vervalschen, daar zou ge tuige nimmer aan hebben medegewerkt. Waar niet alleen de voorzitter opende, zoo- als het verbaal vermeldt, meent spreker, dat dit ook elders geibeurt. De president zegt, dat als een ander steelt, dit nog geen recht geeft het ook te doen. Op een vraag van rechter Portheine of ge tuige zelf de vervalschingen niet aanbracht, ontkent deze dat beslist. Den gemeente-secretaris, P. E. de Milliano wordt er ook op gewezen, als getuige de waarheid te spreken. Hij krijgt het verwijt te hooren, dat hij met verdachte het publiek belette iets te zien, door er met den rug naar toe te gaan staan. Getuige verklaart, dat de ongeldige stemmen werden gevoegd bij die van verdachte. Er is nooit over vervalschen vooruit gesproken. Op vragen van den verde diger antwoordde getuige o.a. nimimer het potloodje, waarmede de nadere strepen enz. op de biljetten zijn gezet, in handen van ver dachte te hebben gezien. Getuige heeft het ook over het vinden van dulbbel gevouwen vellen vloei in de stembus, die van de stemlessenaars moeten zijn afge- komen. De officier wijst er getuigen op, dat hij op 20 Augustus niet wist, dat er vioeden waren gebruikt. Getuige L. de Kok, hoofd der R. K. school, heeft een geldig biljet ingeleverd. Hij is bij de opening geweest, en weet niet of er meer dan een persoon biljetten opende, als er een biljet van onwaarde bleek, gaf men het aan De Milliano. Ook spreker geeft enkele in lichtingen over de situatie. Getuige weet niet beter of het stembureau was niet anders inge- richt dan bij vorige stemmingen, alleen de lessenaar stond er niet. De getuige a decharge F. F. v. Hootegem weet van de zaak zeer weinig af. De tweede getuige a decharge L. F. Nolet, hoofd der school te Heile, was ook aanwezig, heeft de opening bijgewoond, maar heeft niei gezien, dat verdachte en Milliano wel eens omkeken. Getuige Frans Rie, eveneens a decharge, weet niets te vertellen. De volgende getuige a decharge, F. d'Hondt, geeft ook enkele inlichtingen, over het leggen der biljetten, die z.i. niet vlak voor verdachte lagen. De laatste, de 74ste getuige, E. Wienne, is ook in het Stembureau geweest, maar kan ook niet veel over de situatie meedeelen., en kon niet zien wat voor verdachte gebeurde. Verdachte, nu nogmaals ondervraagd door den president, blijft zijn onsohuld volhouden. Als de biljetten geopend waren, werden ze aan hem gegeven, indien ze van onwaarde waren. Zoo kwamen er 5 hoopjes, en werden ook de ongeldige voorgelezen. Hij zelf heeft geen biljetten geopend of op hoopjes gelegd. Hij is zonder bedoeling met ziin rug naar bet pu bliek gaan staan, men heeft hem niet meer gevraagd op zij te gaan. Requisitoir. De officier van justitie, Mr. Baron v. d. Feltz, wil geen politiek bespreken, waartoe hij gezien de vele aanvallen op zijn persoon, haast wordt uitgelokt. Spreker wil rustig afwach- ten, wat er over in de Earner zal worden gezegd. Alleen wil spreker er tegen op komen, dat hjj de eer van den voorzitter heeft aangetast in September, want dit was de verdachte van thans, en op 21 Mei waren er 69 en in Sep tember 2 stemmen van onwaarde. Spreker be- grijpt niet hoe zich de geheele Katholieke partij de zaak aantrekt, het gaat om het groepje menschen, dat te Aardenburg Kath. partij vormt, en waaronder zich zeker enkele knoeiers bevinden. Daarvoor zijn meerdere aanwijzingen en: ten eerste de in richting van het stembureau en de weigermg om het" eenigszins makkelijker te maken voor de controleurs der partijen. Men was bang, dat de personen der andere partiien te dicht bii bet stembureau kwamen, en bet was verdachte die daarvoor waar- schuwde. Voigens de Kieswet moet de voorzitter de biljetten openen en direct voorlezen, en moet de tafeL zoo staan, dat ieder het doen en laten van het stembureau kan zien. Dit is hier niet het geval geweest en bovendien zijn anderen de zaal binnengedrongen. Zij waren luidruch- tig en hebiben zich. opgesteld op de beste plaat- sen. De deskundige heeft aangetoond, dat bij 23 ongeldige stemmen zeker de andere teekens apart zijn aangebraebt, bij 38 was dit vrrj zeker, bij 9 niet. Een lakspatje op een der biljetten wijst wel er op, dat het knoeien in het stemlokaal is ge- beurd. Er zijn totaal 56 biljetten die beslist .met een ander potlood of rood afgevend voorwerp zijn verknoeid. Er was reeds van 8 blanco'e 14 gemaakt; verder heeft men de van on waarde verklaarde biljetten gebracht op de lijsten 2, 3 en 4 verdeeld, zoodat deze met 207 stemmen er 43 van onwaarde bad, en lijst 1 (R. K.) op 238 stemmen maar 10 van on waarde. Spreker gaat dan het verschil na tusschen het aantal stemmen op Catsman en anderen uitgebracht voigens de getuigenverklaringen en voigens de stembusuitslag. Het was be- kend, dat de partijen 2, 3 en 4 samenwerktan. Men moest werken met overschotten am gazamenlijk de meerderheid te behalen. Spre ker wijst dan op de uitslagen der stemmingen in district II in de laatste jaren en zegt, dat het vaststaat, dat er geknoeid is. Nu blijft nog over: wie zijn de daders? Alleen verdachte? Of anderen ook? Gezien de getuigenveriklaringen, is hij alleen daarvoor aan te zien. Hij was het, die het pulhliek be lette naar voren te komen, die met zijn rug naar het publiek ging staan, geflankeerid door den bekenden lessenaar. De vraag is nu: wat heeft verdachte ge daan? Spreker meent, dat van toepassing bs art. 55 ten tweede, ook gezien de jurispru dence. Spreker meent verder, dat zoowel art. 127 als 129 van toepassing kunnen worden ver klaard en vordert tegen verdachte, gezien het misbruik van vertrouwen, wegens valschheid in geschrifte 6 maanden gevangenisstraf. Het pleidooi. De verdediger, Mr. Houben, meent, dat na het groot aantal stemmen van onwaarde bij de eerste verkiezing, er een abnormaal klein aantal moest volgen. Daartoe zetten alle partijen de zeilen wel bij. Pleiter, heeft bij de eerste ontmoeting met verdachte dezen scherp ondervraagd, maar ook toen ontkende ver dachte alle schuld. De 8 bianco biljetten kunnen worden uitge- schakeld; 5 zijn er die ook voigens den doa- kundige van onhandige kiezers zijn. Waar gezegd is, dat de bij geplaatste tee- kens moeten zijn aangabracht op een dubbelen onderlegger, zet spreker uiteen, dat het zoo goed als zeker is, dat in district II dubbel gevouwen vioeden waren. Spreker meent uit dit en andere gegevens, dat het deskundig on- derzoek zeer zwak komt te staan; en het knoeien met de biljetten niet vast staat. Verder waren er onder 'de van onwaarde verklaarde biljetten, die vervalscht heeten te zijn, 10 voor de R. K. Van mioeidiwillig onwaarde maken van bu- i jetten kan spreker dan ook nog niet veel ge- I looven. Eerder aan vergissingen van eenvou- dige kiezers. Er zijn er die beide candidaten De Bruijne stemden, of Vooren en Van Vooren of op lijst 2, 3 en 4 ieder een candidaat. Het verschil in legger kan ook in het stem- hykje het geval zijn geweest, door de vloei- papieren. Spreker meent, dat de deskundige ran slechts zes stembiljetten beslist zegt, dat zij vervalscht zijn. Het gebruikt zijn van hetzelfde soort pot lood, is in het voordeel van verdachte, daar deze potlooden alleen bij verkiezing worden gebruikt, en ze den volgenden dag alien nog op hun plaats in de stemhokjes hingen. Het staat niet vast, dat de lakspat er op bureau 2 is opgekomen, dit kan ook later op het hoofd- stembureau zijn gebeurd. Niemand heeft een rood potlood in verdachte's hand gezien; en hij hielp nog mede aan sorteeren in hoopjes ook. Zijn werk was daar dus wel zeer uitgebreid geweest, en bovendien is hij na het sorteeren weer naar de andere zijde van de tafel op zijn plaats gaan zitten. Het omkijken naar W. was niet verdacht, dit werd het voor sommi gen eerst toen men van het groot aantal on waarde biljetten hoorde. Verdachte, zou zich bij het plegen ran de hem toegedaebte daad zeker aan groot gevaar hebben bloot gestaan. Niemand heeft ver dachte iets zien doen. Deze verdachte is tijidelijk weg geweest en het is dus ook moge- lijk, dat in dien tijd iets gebeurd is. Het di- recte bewijs is zeker niet geleverd en het indirecte is zeer vaag; vooral waar de posi- tieve verklaringen van de leden van het "stem- bureau daar tegenover staan. Het af vragen op wien men gestemd keeft, kan spreker niet goedkeuren, men kan bier toch niet tot meineed koimen en moeten die verklaringen als zijnde gedaan buiten eede worden beschouwd. Spreker twijfelt met nan de menschen, die verklaringen aflegden, maar vraagt of er niet veel fouten zijn begaa* en of het niet mogelijk is, dat een kiezer een be- lofte deed om iemand te stemmen, e» ten slotte toch een ander stemde, en nu in eemten geest verklaard. Als er geknoeid is, dan zijn de kiezers in ieder geval reeds in- de gelegehheid geweent opnieuw te stemmen. Pleiter vraagt ten slotte imisnraak rno* verdachte. Na re- en dupliek werd de uitspraak ne paaid op Vrijdag 25 November. Politierechter te Middelburg. Zittinflr van 14 November 1927- Oe volgende zaken werden behandeld D. K., oud 21 jaar. onderwgzer te ljzendjjke, werd teklaagd dat hij op 5 October j.l. toen hij in den avond te St. Jansteen een rij wiel bereed. dat met van een licht was voorzien, niet heeft voldaan aan de rordering van de Marechaussee om af te stappen. Eisch f 25 boete sn'o. 25 dagen hecht. Uitspraak idem. J. J. V., oud 18 jaar arbeider te Biervliat, werd ten laste gelegd dat hij op 29 Mei en 4 Juni 1927, telkens een twintigtal zakken, toebehcorende aan M C. v. d. Slikke en F. A. de Ceulenaere te Biervliet, heeft wegsenomen. Eisch f 25 boete sub. 25 dagen hecht. Uitspraak 1 20 boete sub. 10 dagen hecht. I. L. de V., oud 36 jaar, reiziger te Aardenburg, werd heklaapd dat hij in den racht van 25 op 26 September 1927, Celestina de Vriend te Aardenburg heeft beleedigd Eisch f 5 boete sub. 5 dagen hecht. Uitspraak idem.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 2