31j LANQBOUWBERiCHTEN. 3EMEW8PE 8E8ICHTEN. verwondinq dadelijk Voor AUen die Sukkelen IVIijnhardt's Laxeariabletten Waar FAAM en BZK vandaan komen. TOB NOOIT HOEKJE. ENGEZONDEN MEDEDEELINGEK met verstopplng of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn onmisbaar. Werken vlug zonder krampofpijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. Verschillemde vertepenwoordipers van de pers hebben op uitnoodigi.ng der direc tie een omwandefinq pemaakt door de qrootsche en monumentale faibriiek der N.V. v/h Louis Dobbelmann, voor eeniqe maanden pieiheel voltooid en pebouwd tusschen Hoopstraat en Groenendaal, te Rotterdam; een oppervlakte beslaande van ruim 3000 M2. Daarin zijn onder- pebracht de tabaks-, sigaretten- en thee- fabriek. Onder leidinq van de architec- ten B. Hooykaas Zoon werd met het afbreken der oude huizen aan het Groe nendaal in 1925 beponnen; een werk pe- paard paande met vele moeilijkheden, daar het bedrijf moest doorpaan, doch dat thans geheel voltooid een indrukwekkend bouwwehk vormt in dit oude stadspe- deelte. De directie, bestaande uit de heeren R. S. P. Sclbuil en L. A. A. van der Heij- den, heeft door het initiatief nemen om het bedrijf peheel te moderniseeren de kroon pezet op den levensarbeid van den sfcichter, wijlcn. den. heer Louis Dobbel- mann, die als zoon van een Nijmeepsoh tabaksfabrikant in 1866, na een 6-jarip verblijf in Amerika, in ons land teruq- ikeerde, om te Rotterdam van de firma U. van Woerden Zoon een kleine tabaks- kerverij met winkel aan de Hoopstraat pelepen over te nemen, welke hij in dat- zelfde jaar onder eipen naam heropende. Hij huurde ook een naastbij pelepen pand, waarin hij een stoomketel met machine liet plaatsen, waarmede zijn machinale kerrverij was pesticht. Deze is de baker- mat van de in onizen tijd, zoowel in bin- nen als bu'itenland, om haar tabaksproduc- ten beroeimde Dobbelmann-fabriek. W ant onder 's heeren Dobbelmann's enerpiek zakenbbheer werd het bedrijf pestaap p rooter in omvanp. In de eerste periode van ontwikkeldnfl was het bedrijf oyer 3 verschillende plaatsen in de stad verdeeld, doch in 1884 maakte de aankoop van de voormalige suikerfabriek van de lirma Van Oordt aan de Hoopstraat het mope- lijk, dat alle takken van bedrijif onder een dak pebracht werden. De omzet naar het buitenJand was toen reeds van belanp, doch omvanprijker zou het worden toen de heer Dobbelmann zich in 1870 de madewerkimp van den heer A. Zwenk verzekierde, die later in 1901, tepelijik met een schoonzoon van den heer Dobbelmann, den heer R. H. van Schaik, als directeur optrad van de inmiddels op- gericihte Naamlooze Vennootschap v/h Louis Dobbelmann. Dat was helaas het- zelfde jaar, waarin de heer Louis Dobbel mann door den dood aan zijn werkza^in leven werd onttrokken. Wiillen we even napaan wat er sindsdien peschiedde, be- ho'oren wij te vermelden, dat de heer A. Zwanlk in 1921 zijn directeursfunctie neer- lepde, na een halve eeuw op voorbeeldige wijze zijn beste krachten aan de firma te hebben gewijid. De heer Van Schaik bleef tot 1924 op zijn post. Hij liet zuch op- volpen door de tepenwoordipe directie, de jonpe peneratie bovengenoemd, die tot de aipeheele moderniseerinp van het fa- briekspebouw besloot en tot invoering van de meest ingenieuze bedrijf smachines. Zoo is thans een tabaksbedrijf in het leven peroepen, dat door zijn kracht, zijn wijd-b'ekai;den naam en zijn enormen omzet inderidaad een sieraad is van de Rotterdamsche g root-industrie. Men heeft zich er van kunnen overtui- pen. De gasten werden allereerst rond- peleid door de groote drukkerij, waar drie snelpersen voor kleurendruk het benoo- dipde verpakkinpsmateriaal kunnen af- leveren, De Faam-verpakkinp werd daar o.a. ook gedrukt. Een blik in de daaraan prenzende car- tonnape-fabriek deed zietn op welke een snelle wijze machinaal alle benoodigde doozen voor de verpakking worden pe- fabriceerd. Daarna werd de proote ker- verij-hal betreden, waar een proot aautal kerfbanken de verschillende tabakken snijiden, die uit de enorme trechters aan de zolderinig worden oppevanpen. t Is de wep van gekerfd blad tot keurip verpakte tab'ak. Want, na de kerfbanken verlaten te hebben, wordt de tabak lanps onder— grondsche transportbanen naar de eersten peleid, waar zij het verdere dropinpspro- ces onderpaat. In zeeven terechtpekomen wordt zij vervolpens van stof en zand ge- zuiverd. Om eenipszins een denkbeeld te krijpen van het enorme productievermopen der fabriek diene, dat een der 5 eersten, de grootste van Europa, 3000 pond tabak per uur verwerkt. Na de stofzuivering wordt de tabak door middel van peperste lucht naar de bovenverdiepinpen gebla- zen, waar de opslapplaatsen zijn, die over de pelheele lenpte der pebouwen loopen. Hoewel met de moderniseerinp het pe- iheele bedrijf peelectrificeerd is, er werken meer dan 100 motoren, wordt er stoom gebruikt voor de droophokken en vanzelf voor de centrale verwarminp. De electri- citeit is de overwepende kracht en deze brenpt de tallooze economisch werkende bedrijf machines in werkinp, die mopelijk maken, dat poede tabakken in uitstekende verpakking tepen minimumprijs in de oonsumptie pebracht kunnen worden Als in een revue zullen we thans alles noemen, wat de grootste belanpstellinp der persmenschen mocht trekken. De reusaehtige vochtketels, waarin de pruim- taibak B. Z. K., de roem van het huis Ddbbelmann, wordt pesausd; de spinnerij- maebines, waar men de z.p. rolta'bak, de delicatesse voor den hartstochtelijken pruimer, die niet wil weten, dat hij pruimt, buitenpewoon vindingrijk in elkaar ziet draaien; de machinale pakkerij met haar iinpewikkelde machine-techniek, die mo- gelijik maakt in een dap per paketeer- machine 25000 pakjes talbak keurip ver- pakt af te leveren; de banderolleer- machines; de automatische theeweperij; de siparetitenmachiines w.o. er een is met een produotievermopen van 250.000 siga- retten per dap; de machines in de proote bankwerkerij en smederij, enz. Zoo werd de bovenpenoemde opslap- plaats van gekorven tabak bereikt, een ruime lichte zaal met breede buisoi>enin- gen in den vloer, om de tabakken te trans- porteeren naar de reeds penoem>de machi nale pakkerij, waar ze, alvorens in de machines te komen, met de hand door meisjes wordt gewogen, omdat er nop peen uitvindinp is, die het mopelijk maakt tabak automatisch te wepen. Op het enorme dak, een panorama pevende van de proote stad, zap het pe- zelschap de proote ,,cyclonen of lucht- torens, waarmede de tabak uit de kerverij naar de voorraadzolders peblazen wordt. Volgden de stripperij en sorteerderij ten diienste der melange; de proote timmer- manswerkplaats waar vaten-duigen wor den verwerkt tot exportkisten; de z.p. vacuum-afdeelinp, waar blikken, gevuld met tabaksproducten voor de tropen be- stemd, luchtledip pemaakt worden. lets wat bijizonider in dit prootsche ta- baksbedrijf den bezoeker opvalt, is de door de peheele fabriek loopende trans- portketting, ter lenpte van 285 M., waar mede alle verpakte producten naar de verschillende afdeelingen worden pezon- den. Ten slotte de proote expeditiehal en de modern inperichte kanfcoorlocaliteiten, waar den bezoekers het z.g. Holerith- kaartsysteem weed pedemonstreerd, waarmede in een uur 24000 kaarten ge- sor.teerd kunnen worden met den naam van den afnemer, zijn woonplaats, zijn aankoop en besteed bedrap, kortom alle bijzonderheden van belanp voor de admi- nistratie met haar staf van employe's en haar reizipers. Dezen laatsten reizen per auto het gansche land door. Een prachtbedrijf van breeden omvanp; een der grootste fabrieken van Rotterdam. Het autopark telt alleen reeds meer dan 20 wagens. Het personeel is ruim 500 man ste'rk. De firma bezit opslapplaatsen aan de rirvner de Maas, o.a. aan de Mder- havenstraat, aan de BrielscheJaan en aan de Linker Rottekade, waar voor duizen- den en duizenden vaten ruiimte aanwezip is, ongerekend de pakhuizen aan Hoop straat en Groenendaal. Eilialen zijn pe- vestiipd te Amsterdam, 's-Gravenhage en Utrecht. iDoor de voortreffelijkheid der produc ten en het enerpieke beheer steep de om zet der N.V. v/h Louis Dobbelmann met 50 sinds de oorlopsjaren, terwijl door de capaciteit der nieuwe installatie op een toename van 100 perekend is. Door het enorme succes, dat de firma thans reeds heeft met haar nieuw merk baai- tabak Faam, is de omzet intusschen wederom met 10-tallen procenten geste- pen. De omzet van haar alom bekend inerk pruimtabak B. Z. K. is anderhalf maal zoo proot als voor den oorlog. Een bedrijf, dat een eerste plaate in- neemt in de Nederlandsche tabaks industrie. PROVINC1ALE STATEN VAN ZEELAND. De grafmonumenten te Burgh. In de zomervergadering werd aangehouden ©en verzoek van de commissie tot behartiging der belangen van de monumenten in de kerk te Burgh am een subsidie van ten hoogste f 1000. Aan de Prav. Zeeuwsche Sahaonheids- en Ar- ohaeologische Cammissie werd door Ged. Sta ten apgedragen om 'n grondig anderzoek no- pens deze subsidie-aanvrage in te stellen. Deze oommissie meent, dat waar ook de drie aniiere epitaphia zoo goed mogelijk zijn hersteld, het te betreuren zou zijn iiudien voor dit vierde, dat van J. de Huyibert en eohtgenoote, het be- langrijkste, monument de middelen ontbreken Waar de leiding van het werk bij het rijks- bureau voor de Monumentenzorg in alleszins bevoegde handen is, adviseert de commissie ook vanwege de provincie een bijdrage te geven. Ged. Staten wijzen er op, dat door de Staten tot dusver alleen suibsidien werden verleend voor herstelling van monumentale gebouwen. Intusschen is het afgebrande kerkgebouw te Burgh hersteld, zonder dat een beroep op steun der provincie is gedaan; drie van de vier besehadigde grafmonumenten zijn eveneens zonder bijdrage der provincie weder in orde gebracht; het zou te bejammeren zijn, wanneer bet vierde in gesohonden toestand moest blij- ven bestaan. Waar door rijk en geimeente in de kosten der restauratie van bedoeld monu ment wordt bijgedragen, terwijl van de kerk- voogdij, alsimede van particulieren, reeds niet onbelangrijke sommen zijn ontvangen, meenen Ged. Staten, dat er in dit bijizondere geval voor de provincie aanleiding bestaat, een bljjk van belangstelling te geven en zich niet geheel aan het verleenen van steun te onttrekken. Waar evenwel, afgaande op het adres, reeds in totaal ongeveer 2800 bijeen is en de kosten der onderhavige restauratie f 3500 bedragen, is een subsidie van f 1000 uit de provinciale leas zeker niet nooidig. In overeenistemmng met den algemeenen regel, aangenomen voor gebouwen, meenen Ged. Staten, dat ook hier de bijdrage der provincie niet hooger behoeft te gaan dan ongeveer 10 van de kosten, d.i. 350. Van deze som wenschen Ged. Staten f 100 te vinden op de begrooting 1928 en f 250 uit den dienst 1930 te voldoen. Subsidie Schoolmuseum te Middelburg. Door het Bestuur der vereeniging „Sohool- museum te Middelburg" is een bijdrage ver- zocht uit de provinciale fondsen voor het jaar 1928. De vereeniging heeft een tekort van f 700. Waar het hier betreft een jonge ver eeniging, die nog moet traohten zich een ver- zekerde positie te verwerven, zijn Ged. Staten van oordeel, dat er aanleidinig bestaat het ver- zoek in te willigen. Ged. Staten wenschen daarbij evenwel uitdrukkelijk vast te leggen, dat deze bijdrage, naar founne meening al- thans, niet beschouwd mag worden als het uit- vloeisel van een bepaaldelijk aan de provincie opgedragen taak, doch meer als een bewijs van belangstelling in het tot standkomen eener in- stelling, waarvan het nut gaame wordt erkend. Zij stellen daarom voor aan de vereeniging voor eenimaal j 250 toe te kennen, teneinde haar door de eerste moeilijkheden heen te hel- pen en aldus de mogelijkheid op haar voort- bestaan in hoogere mate te verzekeren. Algemeen reglement voor de Polders of Waterschappen. Waar thans vroonen en vrijlanden en c.q. ook geibouwde eigendommen ten aanzien van verkeersverbeteringen alleen aangeslagen kun nen worden voor bijdragen voor „een belang- rijke wegsverbetering", door het aanbreragen van kunstbedekking, stellen Ged. Staten voor in de plaats daarvan te lezen „een belangrijke verkeersverbetering". Dit omdat het geen twijfel lijdt of de genoemde landerijen en ge- bouwde eigendommen hebben niet alleen bij een bovenbedoelde wegsverbetering, doch even eens bij andere verkeersverbeteringen, bijv. bij een spoorwegaanleg e.d. groot belang. Verder willen Ged. Staten bepaabl zien, dat zij ontheffing kunnen verleenen van de bepa- ling, dat de benoemdng van dijkgraven, hunne plaatsvervangers en gezworenen, voor zooveel polders of waterschappen betreft, welke niet belast zijn met verdediging tegen zeewater of opperwater der groote rivieren, door de ver- gadering van ingelanden moet geschieden ten minste twee maanden voor de aftreding of bin- nen drie maanden na het ontslag of overlijden. De ontslagen bij de P. Z. E.M. Door den Ned. Bond van Technici te Am sterdam is aan de Staten verzocht, als groot ste aandeelhouder der N.V. P. Z. E.M. aan hare vertegenwoordigers in de algemeene vergade- ring van aandeelhouders opdracht te geven, om hunne voile medewerking te geven tot het doen instellen der door den Bond van die alge meene vergadering gevraagde onpartijdige oommissie, die zou moet en onderzoeken, welke de oorzaken zijn geweest, die geleid hebben tot het ontslag van dent heer G. Reuvers en den heer H. C. A. Roosa, uit den dienst der ven nootschap. Waar op 6 Juli reeds werd vast- gesteld, dat adressen ter dezer zake niet bij de Prov. Staten thuis bebooren, meenen Ged. Sta ten, dat met die besluiten de aangelegenheid was afgedaan. Om te bevorderen, dat de door den bond bedoelde commissie tot stand kome, aohten Ged. Staten dan ook noch voor de Prov. Staten, noch voor hun eigen college termen aanwezig. Zij stellen voor dit aan den bond te melden, maar verklaren, zich intusschen be- reid, de dossiers betreffende de beeindiging der dienstbetrekking van de heeren Reuvers en Roosa bij de P. Z. E. M., welke door den raad van bestuur ter hunner beschikking zijn ge- steld, voor de leden der Prov. Staten vertrou- welijk ter inzage te leggen. De samenstelling der algemeene en afdeelingsverslagen. Naar aanleiding van de bij de behandeling der begrooting 1928 gemaakte opmerkingen ten aanzien van den vorm en den inhoud der algemeene en der afdeelingsverslagen, is on- derzocht, hoe deze materie in andere provin- cien is geregeld. Waar de Prov. Staten in deze geheel souverein zijn, onthouden Ged. Staten zich van het doen van een voorstel ten deze en bepalen zij zich er toe de resultaten van het onderzoek mede te deelen. Of een wijziging moet worden aangebracht in het reglement van orde laten zij geheel aan de Staten zelf over. Subsidie verbetering schapenras. In de zomervergadering werd besloten aan de Vereeniging tot verbetering van het scha penras in Zeeland voor het jaar 1927 een sub sidie toe te kennen van 190, onder meer on der voorwaarde, dat het rijk een subsidie van ten minste j 200 verleent. Bij de verdeeling van het totaalbedrag, dat van Rijkswege voor steun aan de schapenfokkerij wordt bestemd, kreeg Zeeland slechts 100 en bleek, dat ver- hooging tot 200 voor 1927 niet meer mogelijk was. Ged. Staten stellen voor het besluit te veranderen en te lezen, dat het rijk minstens 100 moet bijdragen. STALEiN HDLZENBL05KEA. NEDERLANDSCHE AARDAPPELEN NAAR GR1EKENLAND. Men scbrijft uit Athene d.d. 25 October De Grieksche bladen sehrgven, dat een delegatie van groeatehandelarea zich tot Papanastasioe, den minister van landbouw, gewend heeft, om hem te vragen, of het waar is, dat het Vcrbod van inroer van aard^ppelen en andere lacdoouwproducten uit Frankrgk, Ita'ie, Grieksch Macedome en andere streken, de met phyiloxeia besmet zijn, naar Oud-Griekenland biunenkort op- geheven zal worden. De minister heeft geantweord, dat hij n'et van plan is, dit verb, d op te heffen. omdat het gevaar,dat dat de wijnbouw in Oud-Griekenland zou loopen, heel groot zon zijn, en dat er een verwoesting aangericht zou kunnen worden, die te verg lijken zou zijn met die het Zuiden van Frankrjjk in 1868 teisterde. De groentehande'aren hebben den minister toen verklaard, dat het mogeljjk zou zijo, aardappelen uit Nederland en uit andere landen, waar geen phylloxera is, in te voeren, maar dat men dit niet gedaan had, omdat men vreesde, dat het verbod van invor:r uit Frankrijk en Italie opgeheven zou worden. De aardappelen uit die landen zouden door het verschil in den vrachtpiijs Dr. 1 per oka goedkcfoper te staan komen. Na de mededeeling van den minister zouden zij groote bes'ellingen in Nederland doen. De invoer van aardappelen uit Egypte is ook niet verboden, maar het schijnt dat daar op het oogenblik geen voorraad is, om belangrijke hoeveelheden uit te voeren. GEEN SCH1JND00DE. In ons blad van Maandag hebben wp een bericht uit Wasse aar aan het „Vad." op- genomen, waarin gewag was gemaakt van een schijndoode. Een nader door de „N. R. C." ingesteld onderzoek heeft niet tot een be- vestigiDg van dit bericht geleid, zoodat de berichtgever blijkbaar het slachtoffer van een flauwe grap is geworden. EEN CAFE VECHTPART1J. Twee bezoekers van een cafe aan de Willemstraat te Utrecht kregen hoogloopende ruzle. Een van hen een 49-jarigen liedjea zanger, een bekend Uirechts straattype trok een mes en bracht den ander een 10 c M, lange snede over het gelaat toe De aan- gevallene greep daarop zijn bierglas en sloeg zgn tegens'ander daaimee op't hoofd, terwijl hp hem bevendien in den virger eneed. De liedjeszanger w>rd gearresteerd, terwijl de andere naar derijksklinieken moest worden overgebracht. N aar de correspondec t van het u Berl. Tag." te Dortmund meldt, wordt, nadat reeds enkele lossestalen huizen hier eu daar zijn neergezet, voor het eerst in DuitschlaDd te Dusseldorf een geheel blok stalen huizen gebouwd. De bouw van een stalen huis duurt, als de fundainenten gelegd zijn, twee wek6n. DE KEIZER AAN HET WERK. De voormalige Duitsche keizer i3 voor- nemens, aan de gemeente Doorn een rosa rium aan te bieden, dat op zijn terrain aan den straatweg DoornDriebergen gelegen is. Om het terrein vlak te krjjg«n, moeten natuurljjk verscheiden oude boomen valien en thans kan men Z. M. iederen ochtend evenals reeds vroeger aan een andere zijde van zijn landgoed, de zaag zien hanteeren om de reeds g-velde boomen klein te krijgen. Zooals men weet beschouwt de voormalige keizer dit als een gezocde lichaamsbeweging en de heeren uit zgu naaste omgeving werken ijverig mede aan de opruiming van ai het houL Tegen lien uur verscbgnt hij op het terrein, waar de arbeiders druk in de weer zijn, met zijn takkels, begroet op hoffelijke wijze den leider van het werk en maakt een bubbeltje met het personeel. Dan gaat de jas uit en in zijn oranjevest werkt bij een paar uur ijverig met de zaag, welke tegenover hem door een der werklieden wordt ge- hanteerd. Ook thans heeftdit aan den weg timmeren" veel bekijks en menig au'o met Duitschers vertrekt niet, voordat de vroegere heerscher op de gevoelige plaat is gebracht. KOLENDAMP. TeZaandam is Zondagmiddeg het echt- paar M. S., aan het Dampad, beiden mecschen van 46 jaar, in bewusteloozen toestand op het bed gevonden. Doordat de afsluiting van den haard niet goed werkte, moet ko'.endamp zich hebben ontwikkeld, die de kamer, waarin de echtiieden sliepeD, heeft gevuld. 's Morgens was de getrouwde dochter aan de woning geweest, doch toen vond zij die ges:oten. Zjj is toen door een raam naar binnen gegaao, waar zij haar vader en moeder in bewusteloozen toestand in bed^vosd. De ecbtgenoote is even tot bewustzijn geweest. Naar gebleken is, moet de echtgenoote van S. voor ongeveer drie weken ook al eens bewusteloos zijn geweest door het- zelfle gebrek aan den haard. Het eigenaardige is, dat toen de dochter in huis kwam, van kolendamp niets te bespeuren viel. Vermoedelijk is het gas in den loop van den tijd, dat het eehtpaar bewusteloos was, door een rooster in den muur ontsnapt. De heer S. is Maandagnacht ovcrleden. VROUW IN BRAND GERAAKT. Woensdagmiddag is in een perceel aan de Noordpolderstraat een 35 jarige juffrouw A. J. de J wonende te Rotterdam, bij het wasschen van het haar met benzine ehter in brand geraakt. De kleeren der vtouw va'ten vlam en zp bekwam ernstige brandwonden. In haar angst wilde de vrouw naar buiten loopen, maar viel daarbij door een groote ruit, zoodat zij ook nog verschil lende snijwonden bekwam. De geneeskundige d enst bracht het slachtoffer, dat aan gelaat en handen deerlijk gewond was, naar den Centralen Post, om daar verbonden te worden. DE SPEELBANK TE MONTE CARLO HEEFT GELLGEBREK. Het Casino van Monte Carlo is om geld verlegenzoo vertelt de Daily Chronicle enhet heet, dat de bank niet in staat is zjjn scbuld te voldoen. De ooizaak van deze leege kas zit niet zoozeer in het fat dat spelers de bank hebben doen spriDgen, maar in andere s^hulden. Om het Casino vcor den bezoekers zoo aantiekkeljjk mogelijk te maken,heeft hetbestuurallerlei verbeterir.gen in het gebouw ea omgeving aangebracht. Zoo is e m tw ntigtal tennisveiden aangelegd, met restaurants, een enorme garage, waarin driehonderi auto's kunnen stallen Alles bjj elkaar tezamen voor een bedrag van vjjftig miliioen francs. De ,Soc.etes des Bains de Mer et du Cercls des Etrangers (zooals het Casino officieel heet) zal een buitengxewone ver gadering belegg-m om besprekingen te houden hoe aan nieuw kapitaal te komen. Het kapitaal van bet Casino bestaat uit aandeelen van 500 Irs., die voor den oorlog dikwjjls 700 frs dividend gaven. Thans worden zij, volgens het Engelsche blad, op de benrs tegen 12 000 frs. verhandeld. STRIJD OM BEN KIND. Een onperwone rechtzaaik zal binnen- kort de aandacht trekken in Frankrijk. Twee jaar peleden zou een vrouw uit een behoeftdp pezin, die reeds drie kinderen had, voor de vieride maal moeder worden. Met bezorpdheid zap zij de komst van het nieuwe wereldburpertje tepemoet en toen rau een vriendin van haar, een pescheiden vrouw zonder kinderen, die vurip naar een kind verlanpde, haar voorstelde haar het kind af te staan, deed zij voor drie- hondend franik het niieuwpeboren kindje over, waarvan zij in het ziekenhuis was bevallen. Bij haar komst in het zieken- huiis had zij ziich laten opnemen onder den naam van de vriendin, zoodat het kind dus op naam van deze bij den burperlijken stand staat inpeschreven. Doch ziet, het moederhart is intusschen gaan sprek'en en wel zoo duidelijik, dat de heusche moeder nu het kind van de vriendin terup eischt. Deze weipert echter volstrekt aan dezen wensch te voldoen, ook al zou zij de in- dertijd betaalde driehonderd frank terup- krijpen. De zaak is nu bij den rechter aanhangig; beide vrouwen staan beschul- dipd van verduisterinp van een kind. M GEZONDEN MEDEDEELINGK* Doos30en 60,Tube 80ct.Bij Apoth.en Drogisten LEVENSLANG VOOR SNIPPER- D1EFSTALLEN. Ben ernstip gevaar bestaat, dat van liieiverlede de Amerikaansche pevanpenis- sen gevuld woriden met ,,levenslanpen", die itoch indendaad slechts kleine verprij- pen hebben pepleepd. Dit blijkt uit de sta- tis'tiaken dier. staten, welke de z.p. „Ha- bitual Criminal Act" (wet op gewoonte- misdaiden) hebben aanvaard, welke wet peen ander alternatief dan ,,levenslanp" openlaat, zoodra de pevanpene ieen reeks veroondeelingen voor kleinere verprijpen achter den rup heeft. Het jonpste peval, dat is bekend pe- worden, is dat van vrouw Helen Bren- nau uit Detroit, 32 jaar oud en moeder van 11 kinderen, die thans voor een snip- perdiefstal tot levenslange pevanpenis- straf is veroordeeld, wijl ze reeds ver schillende vomnissen achter den rup heeft. En zulk-s ondanks haar snikkend betoop, dat al deze verprijpen in zwanperschap zijn pepleepd, pedurende welken tijd zij aan kleptomania leeid: OVERMOEDIGMOEDELOOS. Hoe de overmoedipen in de maatschap- pij komen, hoe de moedeloozen er komen, we weten het niet precies. Dit is ten deele een gevolg van karakter, ten deele ook een gevolg van de wijze, waarop de samenleving op bepaalde menschen heeft ingewerkt. Laten wij een oogenblik spreken over de inwerkinp der maat- schappij op den mensch en een tipje op- lichten van het zoo belanprijlke vraapstuk uit de sociolopie, dat gewoonlijik wordt genoemd: invloed vain het maatschappe- lijk milieu. Een jonpe man, die in zijn jeupd zeer veel beloofde en op wien onderwijzers en ouders trotscih waren, ondervindt hiervan den invloeid in zijn jonpe jaren! Het is streelend voor hem, dat hij als voorbeeld wordt gesteld tepenover anderen, die min der beloven voor de toekomst. En dit gevoel zal hem ertoe kunnen brenpen verder te sprinpen dan zijm stok lanp is; dit gevoel zal hem zijn krachten doen overschatten en hij zal overmoedip wor den. Een andere jonpe man, die de natuur met minder gaven heeft bedeeld, zal op een oogenblik, dat hij juist hard werkt en beproeft (door dien arbeid gelijk te komen met anderen, voortdurend berispt wor den, omdat hij niet daar is, waar hij eigen- lijk wel zijn moest op den maatschappe- lijken ladder. Hij weet, dat hij zijn beste beentje voorzet, maar de berdsping treft hem zoozeer, 'dat hij moedeloos wordt. De wereld maakt moedeloozen en over moedipen. Zij kan door haar inwerkinp verlammen en sterken. Een ding moeten alle menschen edhter leeren, die in de maat'schappij dapelijiks den invloed van de menschen ondervinden. In casu: laat U nooit verleiden tot overmoed of moede- loosheid want in beide gevallen, zijt pij verkeerd". Het oordeel der menschen make U-nop overmoedip nocih moedeloos, maar het s'temme U tot nadenken. Dr. JOS. DE COCK. Voor de lezers van ons blad peeft onze psycholonische medewerker Dr. Tos. de Cock, Van Merlenstraat 120. s Graven- hage, gratis zielkundige adviezen o.m. over de wijze, waarop zij hun peest kun nen verfrisschen en hun wilskracht en enerpie kunnen versterken. De vrapen zullen in dit blad geregeld worden behandeld. Mochten de beant- woordingen te uitvoerig worden dan di rect schriftelijk aan de aanvrapers. X. te H. Gij itrekt U de dinpen te veel aan. Iedereen heeft zijn fouten en tekortko- minpiein en daar alleen altijid op te zien is ze^r verkeerd. Zonder hoopmoedip te zijn, map men zijn poede hoedaniigheden toch ook wel kennen. Wat bereikt pij nu, door Uzelf altijd af te kammen? Gij gaat Uzelf minderwaardip pevoelen, waar- onder Uw persoonlijkheid zeer zeker lijidt. Ons lijikt, dat de font reeds in Uwe opvoeiding schuilt. Men moet een kind nooit minderwaardip over zicihzelf leeren denkeoi. Dit is zeker bij U wel het peval geweest. Nu pevoelt pij U overal de minste, wat toch peen reden van bestaan heeft. Al die praatjesmakers bezitten toch niet altijd zooveel kennis. „Holle vaten klimiken 't hardst". Hier moet pij maar eens aan denken. Daar pij Uw pe heele leven altijid naar Uw minder poede eipenschappen hebt gezien, zouden wij U nu raden voorloopip alleen Uy poede hoedanipheden op te merken. Vrager te E. Alle begin is moeilijk en vooral bij studie, wordt er veel van Uw volhardinp geverpd. Toch is het zeer goed van U imgezien om nu pij gepensionneerd zijt U aan de studie te wijden, dit voorkomt oud worden. Zo&lanp men zijn peest friisch houdt en geregeld nieuwe indrukken op- doet blijft men jonp in zijn handelingen. Wij peven U de verzekerinp, dat het U best zal lukken, nop op Uw lleeftijd een andere taal te leeren. Als een ieder deed zooals pij waren er peen oude brompot- ten. Wij wenscihen U veel succes. Aan onderstaande adressen is persoon- lij'k antwoord pezonden, aanpezien beant- woordinq in dit blad te uitvoerig werd: Mevr. K. te T.; P. te T.; D. R. te T.; Mej. J. te S.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 2