Puistjes schen de twee Hollandsche partijen, die daldelijik na de Britsche Rij-ksconferentie aan de orde sciheen te zullen komen, maar joiist door den vlaggestrijd verdaagd werd, staat onnieuw midden in de politie- ke belangistelling. Er is sprake van, dat een g roep van de Nationalisten onder minister Malan nog tegen verzoening in de vlagkwestie en hereeniging gekant zou zijn, maar dat mr. Tielman Roose, de minister van jnstitie, voor toenadering en verzoening gewonnen is en men hem een belangrijlke toekomst als „komende man" voonspaLt. Het zou te betreuren zijn, in- dien de nieuwe partijgroepeering in Zuid- Afrika gepaard zou gaan met een afsplij- ting van een deel van de Nationalisten van hun oude partij. Maar ook dienaan- gaanide moet men uitvoeriger berichten afwaohten. Het schrappen van den zelf- standigheidseisch in het program kan niet anders dan verstandige politiek lijken, want als men hem hamdlhaafde zou de Nationale partij daarmee het belang van hetgeen Zuid-Afrika door Hertzog's be- kwame beleid op de Britsche rijksconfe- rentie bereiikt heeft, zelve verkleinen. DE VELDTOCHT VAN DE .GESTOLEN" RUSSISCHE PETROLEUM. Men weet, dat de Daily Mail een veld- tooht begonnen was, om de petroleum, benzine en anidere producten van de Rus- sische raffinaderijen in Engeland te boy- cotten. De redeneering van de Daily Mail 11s dezei: de ol'ie en benzine komen van petroleum-veldien, die aan de Engelsche beleggers ontstolen zijn; de winsten war den bestemd voor complotten tegen En geland in de heele wereld te smeden; en die complotten ontredderen den Bntschen handel en nijverheid. Volgens de Nef- tidnoj Bulletin, een officieel Sowjethlad, is uit de oobrengst van de olie 25 van het geld afkomstig geweest, dat verleden jaar voor de roode propaganda besohik- baar was. De winsten zijn sterk vermin- derd sedert de boycott-veldtocht begon nen is. Het Engelscihe blad maaikt thans een lijst opanbaar van tien oroote verbrui- kers, die zich verbonden hebben geen ge- stolen benzine te gebruiken. Bovenaain staat de groote Londensehe omndbus- maatschappij, die elk jaar 3014 millioen gallons benzine (1 gallon is 4.24 L.) noo dig heeft. - Steeds meer garages sluiten zich bi] de boycottjbeiweging aan en daar vindt men een biljet aangeplakt luidendle: ,,Hier wordt geen Sowjet-benzine verkocht LINDBERGH. is in New-York teruogekeerd na een rondvluciht door de Ver. Staten te hebben volbracht, teneinde de belang stelling voor het vliegen aan tewakkeren. Hij heelt 22,350 'Enn. mijl afqelegd, bezocht oz steden en sloeg geen enkelen staat over. Naar schatting hebben ongeveer 3U millioen lieden hem gezien. Het -eheele programma, dat Lind bergh zich had gesteld, werd stipt afge- werkt. Enkel was er in Portland een paar uur vertraging geweest, tengevolge van zwaren mist. In het geheel heelt Lindbergh 260 uur gevlogen; hij hield 69 maal een lang oponbhoud, 13 maal stopte hij maar even. In totaal heeft Lindlbcrph 147 redevaerimqein afqestoken. Hij liet 192 brieven vallen en maakte 1285 mijl paradevluchten. Hij deed 23 staabshoofdsteden aan. EEN MILLIOEN DOODEN. Zondan heeft de Engelsche generaal, sir Richard Haking, de aanvoerder der Britsche troepen, die in 1918 Rijssel heo- ben ontzet, aldaar in de St. Mauritius- kerk een gedenkplaat onthuld ter nage- dachtenis van de millioen mannen, die in den grooten oorlog in de Engelsche ge lederen zijn gesneuveld'. PER NEUZEN, 26 October 1927. MINISTERIEEL BEZOEK AAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. De Minister van Arbeid, Hanidel en Nijverheid, de beer Slotemaker de Bruijne, is voornemens deze week een bezoek te brengen aan Zeeuwsch-Vlaanderen, ten etude zich te doen voorlichten omtrent in- dustrieele en economische belangen Van dit gewest. Z.Exc. die o.m. zal vergezeld zijn van den Commissaris der Koningin in Zee- land, zal Vrijdag industrieele ondernemin- gen bezoeken te Breskens en Sas van Gent en te Ter Neuzen overnachten. Zaterdagvoorimiddag zal door Z.Exc ten stadh'uize te Ter Neuzen audientie worden verleend aan verschillenide daar- toe genoodigde colleges en corporaties, terwijl ook nog een bezoek zal worden ge- bracht aan eene nijverheidsinrichting ter plaatse. DE NUTS-AVOND. 't Was gister een inderdaad genotvolle avond, die door het bestuur van het De- partement Ter Neuzen van 't Nut aan de leden en aan het publiek van Ter Neuzen en omgeving in het Concert- en Bioscoop- gebouw werd geboden. De leden met hun gezin waren in grooten getale algemeen opgekomen, en ook vele niet-leden profi- teerden van de gelegenheid. Er heerschte aanstonds een gezellige stemming, want men was vol venwaclh'ting naar de blijide, vroolij'ke kunst, die door den voor dezen avond geengagieeiden heer Pisuisse en zijn gezelschap zou worden ten beste ge geven. En we kunnen gerust zeggen, dat de verwadhting die op grond van hetgeen van dit gezelschap werd gehoord hoog ge- spannen was, nog is overtroffen. Was het, zoo als de beer Pisuisse in zijn inlei- ding te kennen gaf, voor hem een vol- doening, eindelijk eens te kunnen optre- den in Ter Neuzen, waarnaar hij reeds zoolang had verlangd, wederkeerig was het voor de opgekomenen een waar genot alh; -^ken. De heer Pisuisse besc'hi'kt over de gave terstond den afstand tusschen hem en het publiek te overbruggen en een gezellige stemming te scheppen. Zijn woordspelin- gen en moppen, waarin hij onuitputtelijk schijnt, deden den geheelen avond een guflen, hartelijiken lach weerklinken. Zoowel door zijne vrouw, Jenny Gil- liams, als door de heeren Hans- Snel en Tjiaklko Kuiper werden zoowel uit hun Hollandsch als uit hun internationaal pro gramma verscihillende lieSdtjes op uitnemen- de wijize gezongen en voorgedragen. Veel succes had ook mej. Galirrue in haar Spaansche dansfantasien. Daverende toejuichingen kregen de heer en mevrouw Pisuisse, geikleed als Walchersche boer en boierin met hun in dialect gezongen Nieuwlandsehe liederen. Een bevestiging van het succes waren de causerien van en de lieideren gezongen door den heer Pisuisse in de tweede af- deeling. Hoewel het uur van den avond reeds ver gevorderd was, hield hij de on- verdeelde belangstelling gaande. Wij vermelden nog, dat de begeleidino op piano keurig verzorgd werld door Henk Stuurop. Van weoe het bestuur van 't Nut werd mevr. Pisuisse, tevens als hulde aan het gezelschap, met een bouquet vereerd. Wij zijn er van overtuigd, dat alle be- zoekers volkomen hebben ingestemd met het woord van danlk dat aan het eind van den avond door den voorzitter, den heer Vlassink, tot den heer Pisuisse en zijin ge- zellen werd qericht, ook waar hij hem een tot weersziens toeriep. Wij meenen ook, dat het bestuur van t Nut door zijn initiatief in dezen de leden in ihooge mate aan zich heeft verplicht, en dat een avond als deze ook zal medewer- ken tot versteriking der vereeniging. VOORDRACHTENWEDSTRIJD. Blijkens eene adyertentie in het nummer van Yrgdag en heden, wordt morgeravozd in het lokaal Bethel" een voordrachten- wedst'gd gehouden, uitgaande van den RiDg 0. Z.-Vlaanderen van het N. J. V. DE DIRECTEUR VAN DE GASFABRIEK TE HULST. Het ,,Dagblad van Noord-Brabant meldt: Naar ons ter oore komt is de directeur van de gasfalbriek te Hulst wegens over- treding van zijn ambtelijke bevoegdheid gestraft met salarisvermindering en terug- stelling in rang. Dit laatste deel van de straf betreft alleen een naamsverandering der functie. De directeur heeft bekend zich aan voormelde overtrading te heb ben schuldig gemaaikt. DE MOLENS VAN ZEEU W SCH-VL AANDEREN In de zomers van 1925 en 1926 heeft Jkvr. S. Collot d'Escury met haar zuster voor het archief der Vereeniging „De Hollanidscbe Molen" gegevens verza melld omtrent de molens in Zeeuwsch Vlaanderen, de bestaande gefotografeerd en yan de verdwenen molens getracht nog een afbeelding te bemachtigen. Zij heeft dit materiaal, aangevuld door nader on- denzoek, thans vereenigd in een boekje: De Molens van Zeeuwsclh-Vlaanideren, in opdracht van de schrijfster uitgegeven door „De Spieghel", Uitgeversbedrijf te Amsterdam. Haar bedoeling met deze uitgave was, nog juist op tijd (soms ook al iets te laat) de gesohiedenis der be staande en pas verdwenen molens vast te leggen. De oudste kaart, waarvan schrijifster in haar inleiding melding maakt, is van 1468 en vervaardigd ter gelegenheid van een geschil over de Schelde. Zij vond daar op maar vier molens in Zeeuwsch-Vlaan deren, namelijk een op het eiland Cad zand, een op het eiland Wulipen en twee naast ellkaar bij het dorp Saeftinge. De molens van de steden kon zij nauwkeurig nagaan op de plattegronden omstreeks 1550 door Jacob vaft Deventer geteekend. Aan het einde der 16e eeuw waren er telkens groote overstroomingen en was ook Zeeeuwsch-Vlaanderen door den 80jarigen oorlog grootendeels verwoest en onder water gezet; in het begin der 17e eeuw was er van vele steden en dorpen niet veel over en zullen de meeste molens ook wel verdwenen zijn; vele zullen, zoo- dra de oorlog voorbij was en de polders weer bedijfkt waren, opnieuw opgebouwd zijn. Het waren vroeger allemaal standerd1 molens. De eerste steenen molen in Zeeuwsch-Vlaanderen was 'die van Sluis in 1739 (de eerste steenen molens in ons land dateeren van omstreeks 1600), hier na volgt Axel in 1750 en Hulst in 1792 de andere steenen molens zijn alle uit de 19e eeuw. Omstreeks 1750 waren er in Zeeuwsch-Vlaanderen 34 of 35 molens. fclijlkens de kaarten van W. J. Hattinga en Zonen. Twee in het boekje opgenomen kaartjes toonen den toestand omstreeks 1890 en thans: respectievelijk 77 en 36 molens. Ze zijn aldus te rubriceeren (het cijfer tuisscben haakjes geeft het aantal in 1927 aan): open standerdmolens 33 (9), ge- sloten standerdmolens 3 (2), steenen baliemolens 22 (10), grond- en bergmo- lens 14 (11), achfikantige steenmolens 1 1acht'kantige molens van riet of hout met steenen onderbouw 4 (3). De eerste afdeeling, Oost. Zeeuwsch- Vlaanderen vertelt allereerst over de oude molens van Hulst, beharidelt dan eenige verdwenen molens, die niet in den tekst tusschen de afbeeldingen besproken konden worden, en geeft vervolgens be- schrijvin^en bij dertig fraaie afbeeldingen. Op gelijike wijize is de afdeeling West. Zeeuwsch-Vlaanderen ingerioht: eerst de oude molens van Sluis, dan geheel ver dwenen molens, vervolgens de beschrij- vimi-en bij 37 afbeeldingen. Speciaal voor de inwoners van Ter Neuzen is het boekje interessant, omdat het van de molen aan de Markt, thans telefoontoren, nog een foto bevat zooals deze vroeger in working was, doch om- d'at ook een foto is opgenomen van den Standerdmolen, die voor bovengenoemde in het jaar 1853 plaats heeft moeten ma- ken, en ook nog een stukje van de omge ving laat zien, hetgeen absoluut niet meer te herkennen is, n.I. de watergang die ter plaatse waar nu de De Jongestraat is liep, en inmiddels een duiker uitmonlde in de gemeentehaven, die toen nog binnen- waarts liep tot nabij het Hotel du Com merce. Voor vrienden van onze molens-lief- hebbers en een stukje historie van ons gewest zal het werkje zeker welkom zijn. UITVOERING WEGENBELASTINGWET. Ambtelijke weaing van motorrijtuigen. Bij Kon. besluit van den lOden dezer is bepaald: Art. 1. De houder van een motor- rijtuig, waarvan ingevolge art. 7 der Wegenlbelastingwet aangifte is gedaan, alsmelde de houder van een motorrijtuig, die daarmede op den openbaren weg heeft gereden of doen rijden zonder dat daarvoor de versehuldigde belasting was voLdaan, is verplicht, op uitnoodiging van den inspecteur der directe belastingen, tot wiens dienstkring zijn woonplaats of plaats van vestiginn behoort, dat motor rijtuig volledig uitgerust ter plaatse en op den tijd in de uitnoodiging aange- wezen, aan eene ambtelijke weging te onderwerpen. De plaats van weging mag op geen grooteren afstand dan 10 K.M. van d'e garage of de beroNaats van het motor- rijtuig zijn verwijderd, terwijl het voor de weging aangewezen tijdstip niet mag val len binnen acht dagen na den dag, waar- op de uitnoodiging aan den belangheb- benide is uitgereikt. Art. 2. De houder van een motor rijtuig die verhinderd is aan een uitnoo diging als bedoeld is in het vorig artikel, gevolg te -wen, doet hiervan zoo spoe- dig mogelijik met opgaaf van reden, mede- deeling aan den inspecteur, Idlie, inidien hij de reden van verhindering aannemelijk acht, een nadere uitnoodiging met aan- wijzing van een ander tijdstip voor de weging aan den belanghebbende doet toe- komen. Art. 3. De houder van een motor rijtuig, die niet binnen het rijk woont of is gevestigd, of, bij afwezigheid van dezen, de bestuurder van het motorrijtuig, is ver plicht, op' d'e eerste vordering van den ontvanger, op wiens kantoor de aangifte volgens art. 7 der Wegenbelastingwet wordt gedaan, dat motorrij'tuig ter plaatse van aangifte of in de onmiddellijke nabij heid daarvan, aan een ambtelijke weging te onderwerpen. Art. 4. De bestuurder van een motor rijtuig, die daarmede op den openbaren weg rijldt, is verplicht, op de eerste vorde ring van de in art. 23 der Wegenbelas tingwet bedoelde ambtenaren dat motor rijtuig ter plaatse waar het zich bevindt of in de onmiddellijke nabijheid daarvan, aan een ambtelijke weging te onderwer pen. Art. 5. De houldler of de bestuurder van een motorrijtuia of degene, die namens hem dat rijtuig ter weging op den voet van de artikelen 1, 3 en 4 aanbiedt, is ver- olicht, het rijtuig op verlangen van d'e met de weging belaste ambtenaren en overeenkomstig bun aanwijzingen, op de weeginrichting of het weegtoestel te plaatsen en zoo noodig verdere hulp bij de weging te verleenen. Art. 6. De bepalingen van dit besluit gelden mede met betrekking tot d'e rij- of voertuigen, welke door middel van een motorrijtiuig zijin of worden voortbewogen. SAS VAN GENT. Noodlottig ongeval. In de stijfselfabriek ffZeiandia" hadZ mdag- avond een vreeselgk ongwluk plaats, dat waarschgnlijk den getroffene, zoo het d«r wetenschap al mogeljjk is ham in bet leren te behouden, voor zijn levenLng tot in valiede maken zal. De werkman Van Acker, afkomstig uit Zuiddorpe wilde even voor hij door zijn op volger zou worden afgelost, nog e«n appa- r«at sehoonmaken, waarin zich een roer- werk bevond. Teneinde dit te verrichten, klom hij op den rand van den melangeur, zonder den voorzorgsmaatregel te ntmen het mechanisme stil te zetten. Dit werd zijn noodlot. In een onbewaakt oogenblik schgnt hjj van den rand naar beneden gevallen te zgn en deor den steeds rondwentelenden roerder gegrepen, waardoof hem, behalve andere vreeseljjke kwetsuren, een dp letterlijk van het llchaam gerukt is geworden. Toen op 'toatzettende hulpgeroep anderen toeschoten om het appa aat stil te zetten en hem uit zijn deerniswaardige positie te verlossen, was de ongelukkig getroffene als 't ware een vormelooze massa. De klearen waren hem letteriijk van het lgf gerukt. Toch waren de levensgeesten niet geweken. lndergl ingeroepen geneeskundige hulp deed wat in derge ijke omstandigheden te doen noodzakelpk is, doch achtte het in verband met de vreeselijke kwetsuren noodig, onmiddfcllijk naar Sluiskil te transporteeren om met behulp van de perfecie outillage, waaro?er een ziekenhuis beschikt, de noodige zorgen aan den deerlijk gehavenden patient te kunnen be»teden. Geruchten, als zou deze in den loop ^an den nacht bezwekm zijn, werden later weer tegengesproken. BIERVTIET. Maandagavond kwam de raai der ge- meente Biervliet in openbare zTting bijeen. Met kennisgeving was afwez'g de heer Hamerlicck. Na voorlezing werden de notulen der vorige bijeenkomst ongewijzig.1 fastgest.ld. Ingekomeu was een schrpven vanden Minister, waarin deze meedeelt c-mtrent het rjjdsn met aaneengekoppelde wage s over de Rijkswegen, dat dit niet I kan worden gewijzigd, maar iat aan d'jn Directeur van den Rgkswaterstaat verlof is verleend om in ruime mate vergunning voor bedoeld rijden te verleenen. De rx- ploi'atieresultaten van den kruringsdienst van waren te Goes, liggen voor de leden ter inzige op de secretarie. Het verzoek vaD de firma R dderhof en van Dijk voor radiodistributie in de gemeente wordt voor kennisgeving aangenomeir. Een schrijven is ingekomen van de emi- gratie cent, ale Holland, inzake voorschot- verleming aan het gezin J. Jansen. B. en W. stellen voor de som van f 125 als voortchot te verstrekkeD, mits dit wordt gedekt uit de op irengst van het huis van genoemd persoon, met welk voorstel de raad zich kan vereenigeD. D( or den voorzitter wordt voorts mede- gedeeld, dat goedkeuring is irgekomen van Ged. Staten betreffende de geldleenirg van f2400 voor het electriciteirsbedrpf. Het electrisch net aan den Kapitalen Dam is opgeleverd. Als tijdelijk brandmeester is aangesteld de heer F. Oubrie. Na goed keuring van den Raad wordt aan mej. Vermeulen in de plaats van f90, honderd gulden toegekend voor schoonmaak van het gemeentehuis met dien verstande, dat ieder jaar de extra schoonmaak bp dit bedrsg is inbegrepen. Medegedeeld wordt de uitslag van de aanbesteding van het abattoir. De voorloopige gunning is ge- schied aan de laagste inschrjjvers, van de Waeter en Schilleman. Het perceel tuin- grond, thans in huur bij M. v. d. Hooft, wordt op gewone voorwaarden verhuurd aan A. Schilleman. Waar de bestaande kavel niet voldoet, verleent de raad aan B en W. machtiging om na toestemming van de P. Z.E.M. een aparte kabel van Driewegen te doen aan- leggen door Gerritsen, kosten dezes worden op 50 geraamd. Voorts wordt besloten de aflossingstermjjn van de geldleening voor het abattoir te verkorten van 40 op 30 jaar. Een verzoekschrift van I. Bogte om ge- meentegrond in erfpacht, wordt door den raad ingewilligd. Van de verplichte aan- sluiting bij de waterleiding wordt ditmaal ontheffing verleend, waar omtrent de water- leidingskwestie nog geen definitieve oplos- sing is verkregen. B. en W. vragen machtiging om de tronk- boomen nabij de woning van den heer I. de Ruysscher te verkoopen, waar de jonge aanplant thans bijzonder lijdt. De heer De Cuelenaere is tegen het rooien dezer boomen, daar het wi'getronken zijn, en het gewaai nog heel wat zal opbrerg-n voor poten enz. De raai sleuane het voorstel Cuelenaere De twee boomen nabjj het abattoir echter zullen verkocht wordeD. Op voorstel van B. en W. wordt op het voorschrift van de vereeniging Schoolmuseum te Middelburg goedgunstig beschikt en een snbsidie toegestaan van 5 over het jaar 1928. In de plaats van f250, vraagt de heer Coign voor zijn autobus ondememing een snbsidie van f 500, gezien de r.adeelige be palingen van Ged. Staten. Waar de bus in een wezenlijke behoefte voorziet, stellen B. en W. voor tot instandhouding van den dienst een subsidie toe te kennen van f 350, hetgeen door den raad wordt goedgevonden, Inzake den verkoop van de school, wordt door het college van B. en W. voorgesteld, door te adverteeren, eens af te wachten, wat voor de school geboden wordt, hstgeen wordt goedgevonden. Door den gemeente opzicbter was den voorzitter geadviseerd niet het geheele schoolgebouw te verkoopen, doch slechts twee derde gedeelte. Van het resteerende, waaroan zoo goed als niets te veranderen zal zijn, kan een bergplaats worden gemaakt voor brandspuit, ljjkkoets enz. Een en ander zal nog nader onder het oog worden gezien. Voorts wordt bij monde van dan voor zitter meegedeeld, dat deze voernemens is, bg h;t aansiaande bezoek van den Minister van Arbeid aan Zeeuwsch-Vlaanderen, den Minister te spreken over de werkloosheid in Biervliet. Door den heer Michielsen wordt voorgesteld de voorgronden te doen opvoeren bij wjjze van werkverschaffing. Dit plan zal aan den Minister worden voorgelegd ter ver- krijging van steun uit 's Rjjkskas. Aldus wordt goedgevonden. De gemeeutebegrooting, welke hierna aan de orde komt, wordt artikelsgewjjze voor- gelezen en waarbjj de volgende opmerkin- gen werden gemaakt. Na bespreking van eenige vergoedingen aan het Wit-Gele en Groene Krui3 (elk f 100) en enkele kleinere posten, stelt omtrent de hondenbelasting de heer Anthonisse voor de belasting voor bandhonden te brengen op f2 en voor losloopende op f3 'sjaars. Dit zal worden onderzocht, of dit voor de gemeente voor- deeliger uitkomt De beg rioting voor 1928 wordt met algemeene stemmen en met een totaal van f 75.421,45 met inbe- grip van een post voor onvoorziene uit- garen van f 2103,62 kapitaaldienst f2400, aangenomen. Van de rondvraag maakt niemand ge- bruik, zoodat hierna de bijeenkomst, na afwerking van een zware agenda, wordt gesloten. RECHTSZAKEN. Politierechter te Middelburg. Zitting van 25 October 1927. De volgende zoken werden behandeld R. H. M. de S., oud 26 j., werkman te Koewacht werd ten laste gelegl, dat hij op 5 September 1927, Melanie Raes heeft geschopt. Eisch f 20 boete of 20 dagen hecht. Ditspraak idem. A. M.T oud 21 j., arbeidster te St. Nico- laas, werd beklaagd dat zij op 30 Juli INGKZONDEN MEDEDEELINGEN. in het gelaat verdwijnen spoedig door het gelaat savonds met PUROL in te wrijven en 's morgens met warm water en zeep uit te wasschen. 't Voldoet iedereen. Triest te Koewacht, heeft dagen hecht. 1927, Johanna teletdigd. Eiech f 10 boete of 10 (Jitsp:aak idem. A. L., oud 65 j., schipper aan boord van het Motorschip „Tro;s Freres", Gro- ningen, werd verdaeht dat bij op 2 Sept. 1927, te Ter Neuzen Jan Feenstra hetft btleedigd. Eisch flO boete of 10 dagen hecht. Ditspraak idem. H. de R oud 45 j landbouwer te Ter Neuzen, werd beklaagd dat hij een afras- tering van palen, toebehoorende aan A. de Putter, heeft vernield, door de palen uit den grocd te trekken, te Zaamslag op 7 Sept. 1927. Eisch f 15 boste of 15 dagen hecht. Uitspraak idem. VEREENIGING ARTIKEL 188. Voor den Ho gen Raad heeft mr. Duys dne cas-atiemiddelen bepleit tegen het arrest van het Haagsche flof ter bevesti ging van het vonnis der rechtbank te Middelburg, waarbjj bestuursleden van de vereeniging Artikel 188 Gemeentewet te Vlissingen zijn veroordeeld wegens deel- neming aan een verboden vereeniging tot f 40 boete subs. 40 dagen. Pleiter betcogt dat de vereeniging niet kon zijn een verboden vereeniging, omdat zjj ten dosl heeft opvoeringen in besloten kring, terwijl de bevoegdheid van den burgemeester bejerkt is tot verbod van openbare vertooningen. PRO VIN CI ALE STATEN VAN ZEELAND. In de heden (Woensdag) gehouden vergade- ring van de Provinciale Staten van Zeeland, kwam het eerst aan de orde het voorstel van Ged. Staten tot het verstrekken van inlichtin- gen aan de gemeentebesturen van Westkapelle, Zoutelande, Biggekerke en Koudekerke en wel naar aanleicling van hun verzoek om gelden voor wegsverheteTinig. Deze inlichtingen hou- den een verwijzing naar het provinciaal wegien- plan in. Slechits in een der afdeelingen werd door een lid, er op aangedrongen, dat zooveel moge lijik de bochten worden weggenonnen en dat de verkeerswag zooveel mogelijk buiten de kom der gemeenten worde gelegd. Het Provinciaal wegenplan. Het ontwerp-Provinciaal wegenplan gaf in alle afdeelingen aanleiding tot opmenkimgen. Zoo werd gevraagd waaronr de weg Vlake— Ieirseke nog in het plan is opgenomen. Gewe- zen werd op het achterwege blijven in Weste- lijk Zeeuwisoh-Vlaanderen van eene voorziening betreffende den hoek BreskensPottebrug BrakmanScheldeoever en de wegen Bres kens—Hoofdplaat en BiervlietVerbindimgs- weg. Ook werd de aandacht gevestigd op den weg BiervlietMiaagd-van-Gent. Ook voor den weg van 's Gravenpolder naar Sohore ginger stemmen op. Nog werden naar voren gebracht den weg RustwatAxelZaamslagTer Neuzen; de verbinding van den St. Annapolder door de agn. Blikstraat naar den Oostelijken kanaalarm GentTer Neuizen, en den weg Oud-Vossemeer St. Annaland. Imgenorneniheid werd betuiigd met het aange- boden plan, waartegamover eohter niet ont- breekt een vrij algemeen uitgesproken verlan gen om te komen tot de plaatsing van meer wegen op het Rijikswegenplan. Gevraagd werd of hiet niet mogelijk was, waar Zuid-Holland .slechits 423 van de 564 K.M., die haar werd toegekend, gebruikt, het over- schot niet aan Zeeland ten goede zou kunnen komen en waaroip sommige wegen, die in het veriemgde liggen van elikander, op verscihillende breedten staan geprojecteerd. Een lid meent, dat de toevoegiing van 24 K.M. op de 282 K.M. niet zooveel uitmaakt. Inzake het Rijkswegenplam werd in over- weging gegeven een hemieuwde aandrang bij dien Minister ter zake van het plaatsen van de volgende wegen op het Rijksplan: Schoondijke IJzendijkeBelgische grens; PontePhilip pineDriekwartAxelDrie-SdhouwenRoo de-Sluis; en ZijpeNoord-Brabantsohe grens. Bevreemding werd uitgesproken, dat in het veriemgde van den op het Rijksplan voorkomen- den weg ZderikzeeZijpe geen Rijksweg is ge projecteerd naar Brabant over St. Philipslamd. Wat betreft de breedte en de verharding op genomen in het Provinciaal wegenplan werd o.a. gevraagd waaram zoo groot verschil in wegsverharding is geprojecteerd en of de klin- kerbestrating eigenlijk niet heeft afgedaan, waar ook ihet rijk geen klinkerwegen meer aan- legt. Een der leden meende echter, dat Ged. Staten zich hebben aangepast aan den bastaan- den toestand van het wegdek en daardoor ver- Ibeteringen met mindere kosten zijn aan, te brengen. Aangedrongen werd op aan,stelling van be- kwame wegwerkers en modern behakte keien werden een eerste klas wegbedekking geacht. Inzake de rijwielpaden werd opigemerkt, dat daarin weinig regelmaat valt op te merfcen, en vooral op meer rijwielpiaden op Walcheren aangedrongen. Inzake de onderhoudsplicht van gemeenten, polders en, waterschappen, werd de vraag op- geworpen, of deze lichamen ontlast zullen wor den van kosten van ondehhoud van wegen. en de vrees uitgesproken, dat dan wanverhoudin- gen terzake der belastingheffimg zou den kun nen ontstaan. Een lid pleitte voor verlichting van den onderhoudsplicht en mindere slutting van wegen voor motorverkeer. Nadere inliehitingen werden verzocht om trent de minimum-easbhen van den Minister terzake van de verbetering der wegen en de daarmede samenhangende uitkeering, terwijl de vraag werd gesteld of de wegen slechts voor een deel zullen worden verhard,. opdat van de mildere houding van den Minister alzoo kan worden geprofiteerd, dan wel of de wegen in hunne voile lengte zullen worden verbeterd, terwijl ten aamzien van deze „mildere" houding werd gemeld, dat voor het geval een gedeelte van den weg wordt verbeterd, de Minister be- reid iis, de wegen voor hunne voile lengte op de wegenlijst te doen brengen. Een lid zeide: „Laten wij ons bij de eischem neerleggen, ten einde te voorkomen als onmogelijke menschen te worden beschouwd." Nog werd gevraagd o.a. met het oog op den desolaten toestand van den weg Breskens

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 2