MIJNHAgDTS JOixhSS: purol blj Huiduitslag en Huidverwonding INGKZONDEN MEDEDEELJNGE 1NGEZ0NDEN E D E II E E L I HI. GEMEENTERAAD VAN HOEK. werken zonder kramp of pijn Doos 60cent. sohen de gemeente en de P. Z. E. M. bestaande •overeemkamsten voor de voaitzieming der bui- tenv,-ijiken resp. d.«i.gebandliaafd. Artikel 10. De P. Z. E. M. beihoudt zich het recht voor om, zoodra een openlbaar lichaam tot naasting harer onderneiminig mocht overgaan, de redi- ten en verplidktengen uit deze overeenkomst voortspruitende, aan diat lichiaam over te dra- wgen. Artikel 11. De kosten idezer overeenkomst zijn voor rekening van de P. Z. E. M. Aldus in. tweevouid gedaan en geteekend te Ter NeuzenMiddeliburg, den--.. De VOORZITTER voegc, hienaan toe, dat na de bespnti.aig in besloten vergadering en de nader gehouaen besprejomgen met het bestuur van de P. Z. E. M. en het harerzijds ontvangen schrijven, aan.gezien de zaak 'in de zomerver- gauering der Staten in geen geval meer kon besixs word en, zij hebben gemeend de verdere behandeling der zaak te moeten uitstellen tot eeii voor wat betrelt de werkzaamheden rus- tiger tijd. Zij aohten dien tijd nu gekomen. Zooals reeds uit het schrij ven van burgemees- ter en wethouders blijkt, stellen zij voor niet in te gaan op de regeiimg zooals het bestuur dei P. Z. E. IVl. die wensciht en stellen daarom voor een concessie te verleenen zooals zij meenen, dat dit met inaehtneming van het gemeente- belang mogelijk is. De beer VAN AKEN, herdnnerende, dat hij .als wethouder een deel der besprekingen met de P. Z. E. M. en de voorbereidiing van het voorstel heeft meegemaakt, wijst er op, dat men uit de stukken nog geen goeden kijk krijgt op de gestes van de P. Z. E. M., die alleen biijkt geeft alles naar zichzelf te willen trek- Jcen. Zij widen geen lettertje toegeven en daarom vraagt hij zioh af, of het nog wel de moeite waard is am er over te spreken. Aden zullen hieraoor toch wel overtuigd zijn, dat er geen zaken met de P. Z. E. M. te doen zijn, men sehiet er niet mede op. Of, bestaat er kans thans te besluiten niet o" het verzoek van de P. Z. E. M. in te gaan? De heer SCHEELE verklaart zich goed te kunnen vereenigen miet het voorstel van bur- gemeester en wethouders, dat ze vastthouden aan het dezerzijds ingenomen standpoint. Er is voldoende blijk gegeven van den wil tot over- leg. Op versdhiidende aindere plaatsen heeft men de ervaring opgedaan, dat men zeer lang moet praten om met de P. Z. E. M. tot over eenstemming te komen em hij vindt het dus goed, dat thans gezegd wordt: zoo willen wij het, gaat de maatschapipij daarop niet in, dan varen wij vrij uit. De heer HAMELINK heeft zich afgevraagd of het op het oogenblik wel op den wag ligt van den gemeenteraad om aan de P. Z. E. M. een concessie aah te bdedem. Hij zou de zaak Mover andersom willen stellen, dat de maat- schappij zou zeggen: daar is een object voor stroorrdevering, er zit voor de P. Z. E. M. be- lang in, Ter Neuzen als afneemster te krijgen. Hij is van oordeel, dat 'de P. Z. E. M. zelf bij den raad met voorstellen moet komen, indiem het voor haar van belang is. Hij istelt zich met betrekking tot de voor waarden op hetzelfde standpunt als burge- meester en wethouders, en kan zich er niet mee vereenigen, dat niiet eenzelfde stroomprijs zou komen voor ale ingezetenen dor gcimeente. Dat de P. Z. E. M. daar niet aan wil bewijst, dat de miansohen d.e deze maatscbappij bosturen miet besdhikken over een breedan blik. De voor waarden waarop thans concessie is verleend waren haar bekemd en dat bestuur moet toch wel kunmen begrijpen, dat we de tegenwoor- dige concessie niet gaan verwisselen voor een die' voor one nadeeliger is, zonder dat een voor- .deel daaitegenover staat. Spreker kan zich .niet indemken, dat de raad zioh zou neerleggen hij een prijs van 40 cent voor de toekomst, want hij stelt zich op het standpunt dat, als het alleen voorzdenimg der kom betreft een prijs wan 40 cent te hoog is en dat men daarmede alleen geruoegen zou neman, indien dat dan ook aan de buiterunensohem, die niu meer moeten betalem, ten goede kwam. Het zou dan een tegemoetkomi rug zijn voor de buitenwijken. Spreker zou die prijs wel hebben willen ac cepteeren voor de gaheele gemeente, omdat hij het niet billijk acht, dat de buiten wonenden meer moeten 'betalen. In geen geval zou hij -dien prijs willen accepteeren voor de kom. Die zou zich niiet aanpassen aan de omstandig- heden. Ook de thans betaaki wordenide prijs is in verbanid met de omstandigiheden te hoog. Nu is de raad echter binmen een paar jaar in de gelegenheid dien prijis berug te brengen. Dat is hij echter niet meer als de concessie aan de P. Z. E. M. werd verleend, zooals die nu wordt voongesteld. Dat zij voor Ter Neuzen 40 cent zou willen rekenen, maar voor de buitenwijken het be staande contract handlhaven acht spreker niet juist en hij kan zich in geen geval daarmede vereenigen. Voorus rneenit hij, dat, als de P. Z. E. M. hier ging exploiteeren en zij in plaats van gelijk- stroom draaistroom zou leveren, het toch niet meer dan logisch zou zijin, dat zij de onkosten droeg, diie de aangeslotenen moeten rnaken dioor verwisseling van motoren en geleidingen; dlat gebeurd toch overal, waar 'n ander systeem van stroomlevering wordt ingevoerd. Het standpunt, dat de maatscbappij in dat opzidht inneemit getuigt ook niet van een juist inzicht. Spreker wijst ook op hetgeen bepaald wordt betreffende de meters; dat is ook niet juist en het ligt niet op den weg van den raad om zulke yoorwaardien aan de P. Z. E. M. aan te bieden: Hij meent, dat na de versohillende bespre kingen over deze zaak wel blijkt, dat de raad met de P. Z. E. M. niiet in zee zal kunnen gaan. Hij vraagt zich daarom af, of het nu wel nut kan hebben de concessievoorwaarden te behan- delen. Als de raad zou besluiten aan de P. Z. E. M. concessievoorwaarden aan te bieden, hij d..e ook volled g gaan bahandelen, de Jbapa! ingen over stroom- en metertarief onder ide ocigen zien, terwijl we todh alien wetem, dat a.x;. iij:vi, omdat cp de hoofdpuntem geen overeemsteimming te verkrijgen is en dus de gtheele behandeling een wassen neus is. Spreker zou willen voorstellen, dat de raad, gehoord de mededeelimgen van burgemeester en wethouders, waaruit blijkt, dat geen over- eenStemming is te verkrijgen omtrenit een stroomprijs voor getheel de gemeenfe en dat de P. Z .E. M. niet op zioh wil neman de kos ten der verandering van motoren e.d., bssluit de onderthandeldngen af te breken. Indien de P. Z. E. M. later weer komit, kan dan opnieuw onderhandeld worden en staat men geheel vrij, Dat zou niet het geval zijn indien men nu een concessie zou aaribdeden, want dan ligt de raad toch omtrent vensdhillende puinten reeds vast, dan kan men zioh daarop al thans beroepen. De hoofdzaken zijn toch de stroomprijzen en de vergoeding van de schiade voor verandering van motoren enz., pas wanneer over die hoofd- punten overeenstemming was verkregen kon men gaan redeneeren over de andere voor- waardiein. Naar billijkheid en recht moet ge- streefd worden naar een gelijke stroomprijs voor de geheele gemeente. De heer GEEDHOEDT wijist er op, dat bur gemeester en wethouders het daaromtrent eens zijin en dat hebben ze dan ook in hun voorstel u'itgedruikt. Wait bezwaar is er dan tegen, om die voorwaiarden zoo aan te bieden. De heer HAMELINK: Omdat wij die niet kunnen aanbieden zonder de artikels stuk voor stuk te hebben nagegaan; dan moeten we de geheele zaak gaan bespreken em die bepalingen wiikken en wegein, terwijl we weten, dat er niiets van komt. De heer GEELHOEDT ziet het verschil- niet in; burgemeester en wethouders stellen het zelfde voor omtrent den stroomprijs. De heer HAMELINK: Zeker, maar u hebt een geheel complex van voorstellen. Er staat b.v., dat bij het op breken van straten voor het leggen van ondergrondsche kabels of herstel- lingen de P. Z. E. M. de werkelijke kosten van herstelling zal vergoeden, evenwel slechts tot een maximum van 75 cent per M2. Hoe komt men daaraan? Wat is het motief, dat de P. Z. E. M. niet zander meer de kostende prijs be- taald, geen cent meer, maar ook geen cent minder? Indien de concessievoorwaarden worden aan- geboden dienan die eerst vollediig te worden behandeid en moet men daarover dus gaan de- batteeren. Op zichzelf zou hij daartegen geen bezwaar hebben, maar hij meent, dat de leden daarop in het algemeen niet geprepareerd zul len hebben en vraagt zich bovendien af waar het goed voor is aan die behandeling een halven dag te besteden, terwijl men het gevoel heeft, dat er niets van komt. Er zit aan het verlee- j nen eener concessie heel wat vast, j Hij zou thans alleen willen te kennen geven, j dat de raad ingevolge de houding die de P .Z. E. M. aanneemt de onderhandeldngen als ge- j eindigd besdhouwt en die alleen weer wenischt te openen indien het kan geschieden op den basis van een stroomprijs voor de geheele ge meente en vergoeding van de schade ontstaan door de noodzakelijke veranderingen of ver- vangingen van werktuigen of geleidingen. Een I raadsbesluit zander meer is dan beter dan dat complex voorwaarden, waaraan de raad z'Ch i dan betrekkelijk vastlegt en waarop de P. Z. E. M., indien zij zich omtrent de andere punten eens bedacht, zich zou kunnen beroepen. Nu zou men b.v. vastzitten aan de meterhuren, nemen we een besluit zonider meer, dan staan we later vrijer. i De heer DE JAGER merkt op, dat het col lege Ihet ook met versohillende bepalingen oor- spronkelijk niet eens was, dooh dat opverschil- lende punten is toegegeven om tot elkaar te komen, zoo ook met betrekking tot de meter- huren. De heer GEELHOEDT: Op onze voorstellen wilden ze niet ingaan. j De heer SCHEELE: Dan geven we dus bij I deze concessievoorwaarden al heel wat toe. De VOORZITTER betoogt, dat het verschil tusschen burgemeester en wethouders en den heer Hamelihk in werkelijkheid niet groot is, maar deze wil burgemeester en wethouders een stap terug laten doen. Burgemeester en wethouders hebben enkele punten gesteld, a, b en c, waarop ze meenen niet verder te kun nen toegeven, en waarmede ook de heer Hame- l'hk het eens is, maar zij wenschen, indien de P. Z. E. M. alsnog met die bepalingen zou wil len instemmen een concessie te verleenen. Toen er spnake kwam van bet ovememen der conces sie van de Industrieele Maatsdhappij, hebben burgemeester en wethouders getracht iets voor de gemeente te bereiken door het uitgeven eener nieuwe concessie van langeren duur dan de 13 jaren, dat de bestaande nog loopt. Met dat denikbeeld zijn ze bij den raad gekomen, deze heeft zich in beginsel daarmede vereenigd, daarop zijn zij aan het onderihandelen gegaan met de P. Z. E. M. en daar houden ze zich nu aan, ze bieden de concessievoorwaarden ter vaststelling aan als vruoht van het overleg, waarbij geen volledige overeenstemming werd verkregen. Wel zeggen burgemeester en wet houders hierin hoever ze meenen te kunnen gaan. Er is tusschen den raad en burgemeester en wethouders eenheid van hoofdgedaohte met be- j trekking tot een stroomprijis voor de gefheele gemeente en het dragen der kosten van veran dering van motoren door de P. Z. E. M. Wat de duur betreft wilden burgemeester en wethou- ders aanvankelijk 50 jaar, dooh de P. Z. E. M. wilde niet langer dan 30 jaar. Burgemeester en wethouders wenschen den raad nu te laten beslissen op de concept-overeenkomst. Wordt die vastgesteld, dan kunnen we aan de P. Z. E. M. schrijven op welke voorwaarden we de concessie willen verleenen. Accepteeren ze die niet, dan gaan we gewoon verder; de onder- j handelingen zijn nu echter aan het eind. Dat is nu het verschil van meening tusschen bur gemeester en wethouders en den raad, al zijn ze het over de hoofdzaken eens. De heer HAMELINK wijst er op, dat het toch veel uiteenloopt. Spreker wenscht in zijn voorstel alleen den raad te laten uitspreken op i welke hoofdzaken hij niet van zijn standpunt wil afwijken. Nu zijn die hoofdpunten door burgemeester en wethouders ook wel aldus be handeid, maar deze willen er nog een aantal andere zaken tegelijk bij vastleggen. E:n daar komt spreker tegenop, omdat die punten dan eerst onder de oogen moeten worden gezien. Daar is b.v. de herzdening van het tarief. In artikel 6 wordt wel vaorgascihreven, dat de tarieven am de 5 jaar zullen worden herzien. Maar er staat niet bij op welke basis. Trou- wens, dit was wel gemukkelijk, zaolang 'het een J centrale was die alleen expioiteerde voor de gemeente Ter Neuzen, maar dat zal moeilijker zijn om daarvoor een grondslag te vindien voor een centrale die geheel Zeeuwsch-Vlaanderen j bedient. Als men zoo iets vastlegt, dient men evenwel toch tegelijk vast te leggen de gronden j waarop dit zal geschieden. Zooals het er nu j staat kan de gemeenlte het verlangen, doch de j P. Z. E. M. het weigeren, en is men zelfs niet gewaarborgd tegen verhoaging. En als men er j op zou wijzen, dat herhaaldelijk gesproken worden van .yhcogstens" zoo of zooveel, dan zullen die heeren het wel met spreker eens zijn, dat men vast en zeker kan aannemen, dot dit in de praktijk minimumprijzen worden. j De geheele raad is overtuigd van de nood- zakelijkheid van een stroomprijs in de ge- j meenite. i Laat hij zioh voor het oogenblik daaraan vasthouden en niet verder gaan, dan staat men princ p.eel onzijdig tegenover wat verder ge- beuren zal en kan men zelfs het afloopen van de concessie afwachten, om zioh dan te be- raden wat men doen zal, of men het dni mis- schien niet gewenscht zou achten de ingezete- nen zelf van stroom te voorzien. Dat beihoeft aan nog met eenis te zijn door ze zeif te gaan opwekken, maar kan het ook gebeuren op een manier zooals, dat in andere plaatsen reeds geson.edt, door stroom te koopen en ze zelf te dustribueeren. Waar burgemeester en wethouders het met den raad blijkbaiar eens zijn, althans er is geen enkele stem opigegaan die een ander geluid laat hooren, verdient het de meeste overwe- ging eenvoudig een besluit te nemen en het voorstel van de P. Z. E M. af te wijzen. Het is te verwachten, dat die maatschiappij te eeniger tijd zal terugkamen. Als nu de oiaces'saevaorwaarden werden vastges'teld, zou- den ze er oins b.v. op kunnen wijzen, dat we de mieterhuur reeds hodden vastgesteld. En met de voorgestelde cijfers is spreker het in geenen deele eens. De leden, die de vorige periode hebiben meegemaakt althans, zullen zeker zich nog wel herinmeren, dat draai- stroommeters goedkooper zijn dan gelijk- stroommeters. De prijzen zijn thains reeds hoog, en die zouden dus voor draaistroom- meters zeker lager moeten zijn. Toch zijn ze 'op danzelfden prijs gehouden. Daarover kun nen we zegt spreker .miissdhien hier weer uren zitten boomen, eer we tot eetn overeen stemming komen en ten slotte haalt het alles niets uit. De VOORZITTER merkt op, dat de bepaling betreffende het herzien der tarieven om de 5 jaar is opgenomen uit overweging dat de omistandiigheden van Ter Neuzen in zoo'n tijd- stip kunnen veranderen en er aanleiding kan zijn voor het opmieuw vast stellen .van de tarieven. Er is overwogen 'daarvoor een basis aan te wijzen, maar er werd gemeend, dat dit niet meer moest gervonden worden in de z.g. kolen-clausule, een woord dat al zoo dikwijls is gehoord, dat afgezaagd dooh dat minder in aanmerking kan komen aangezien toch nie- mand geloofit dat de omstandigheden, die tot het opnemen van een kolen-clausule in vele oontracten van dien aard, wel nieit meer zullen terugkeeren. Om er echter een andere formule voor te vinden, daarvoor waren burgemeester en wet houders niet in de gelegenheid. Om daartoe over te gaan bij een zeker winstcijfer, daarvan kon ook niets komen, aangezien van wege de P. Z. E. M. werd te kennen gegeven, dat er nog jaren een balangrijk tekort zal zijn. Er zou dus een formule moeten gemaakt worden die alleen op de exploitatie in de gemeente Ter Neuzen betrekking heeft. In het eerst zag het er nog slechiter uit, toen waren de tarieven voor meterhuur van de zijde der P. Z. E. M. nog hooger voongesteld; ten slotte is toegegeven aan de bestaande en hebben burgemeester en wethouders dus in dat opizicbt winst te boeken. De heer HAMELINK merkt op, dat burge meester en wethouders de zaak moeilijker maken, door die regelimgen er nu ook bij te halen, nu nog niet eens over de hoofdzaken overeenstemming is verkregen. De VOORZITTER meent, dat men elkaar toch moet kunnen vinden. Burgemeester en wethouders meenen dat thans het tijdstip was aamgebroken om een overeenkomst aan te bie den. Wenscht de raad het anders, en zonder meer een besluit te nemen tot afbreken der onderhandelingan, dan zal daarover gestemd moeten worden. De heer VAN AKEN verklaart ook te staan op het standpunt van den hieer Hamelink, dat overeenkomt met de 3 hoofdpunten van het bezwaar van burgemeester en wethouders. De VOORZITTER verzoekt den heer Ha melink sdhniftelijk zijin voorstel te willen in- dienen. Dit luidt als volgt: De raad der gemeente Ter Neuzen, gehoord de besprekingen over het voorstel concept-overeenkomsit met de N.V. P. Z. E. M. van burgemeester en wethouders; van meening dat enkel mogelijk is een over eenkomst aan te gaan op een stroomprijs voor de geheele gemeente en vollediige ombouw van bestaande installaties op kosten van de P. Z. E. M., besluiit: dit ter kennis te brengen van de P. Z. E. M. Dit voorstel wordt aangenomen met 11 stemmen tegen 1. Voor stemmen de heeren Soheele, Van Cad- sand, Verlinde, De Bruijne, Colsera, Hamelink. Van Driel, Van den Bulck, Van Aken, Van Dijke en Geelhoedt; tegen stemt de heer De Jager. (Wordt vervolgd.) Vergadering op Donderdag 13 October 1927. Voorzitter de heer A. Wolfert. Secretaris de heer J. Dregmans. Aanwezig de heeren J. A. Meertens, A. Meertens, J. van 't Huff, M. de Feijter, H. Pladdet, D.J.Jansen en J, D. de Feijter. De VOORZITTER opent de vergadering waarna de notulen der vorige vergadering onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken. I'roces-verbaal van een door Burgemeester en Wethouders gehouden kasopname bij den gemeente- ontvanger, en hij den boekhouder van het Gemeen- telijk Electrisch Bedrijf, waarbij alles in orde werd bevonden. Verslag van de Comrnissie tot werkverruiming in Zeeuwsch-Vlaanderen, betiHlende hare werkwijze, en de daarbij behaalde resultjiien, met vermelding van verschillende toekomstige werkzaamheden. Een schrijven van het ondeiwijzend personeel der lagere scholen, betreffende den gehouden volkszangdag, waarin in overweging wordt gegeven, voortaan de helft van de daarvoor toegestane gelden te mogen aanwenden tot kosten-bestrijding van eventueel te maken schoolreisjes. Verzoek van de Nederlandsche Vereeniging voor den Volkszang, om een jaarlijksche subsidie te mogen ontvangen van f5. Z. h. s. wordt besloten deze stukken voor kennis- geving aan te nemen, behondens die, waarin een geldelijke bijdrage wordt gevraagd, welke verzoeken straks bij de gemeen'e-begrooting voor 1928 aan de orde zullen worden gesteld. Z. h s. wordt besloten tot wijziging der ge.neente- begrooting over 1927. Het suppletoir-kohier op de hondenbelasting voor 1927 wordt vastgesteld op een bedrag van f23.50. Verzoek van de gemeente Oostburg, om adhaesie te willen betuigen aan een door haar verzonden adres aan de Kroon, tot wijziging van het Rijkswegen- reglement. De VOORZITTER Namens B. en W. stel ik voor aan dit verzoek adhaesie te betuigen, doch vraag mij overigens af, of dit feitelijk nog wel noodig is, waar reeds tengevolge in het werk gestelde pogingen van de zijde van eene comrnissie uit den lundbouw, door de betrokken ambtenaren op ruiine wijze ontheffing van sommige bepalingen kan worden verleend. De heer A. MEERTENS: Ik zou er toch voor zijn om aan het adres adhaesie te betuigen, want ont heffing verleenen hangt dikwijls af van de zienswijze van den betrokken auturiteit, terwijl, wanneer het reglement als zoodanig wordt gewijzigd, er geen ontheffing noodig is. De heer JANSEN.: Ik zou ook liever het regle ment gewijzigd zien. De heer J. D. DE FEIJTER: Ik ben er ook voor. De heer A. MEERTENS: Ontheffing is ten alien tijde maar tijdelijk. De VOORZITTER Als de heeren voor het vo r- stel van B. en W. zijn, dan zullen wij bericht van adhaesie doen zenden. Z. h. s wordt hiertoe besloten. Verzoek van den heer W. H. Louwerse, hoofd der bijzondere school alhier, om van gemcentewrge eene jaarlijksche subsidie te mogen ontvangen van 25, en ee,.e toelage voor 66nmaal voor aanschaffings- kosten van de benoodigde instrumenten voor den door hem te geven landbouwwintercursus. De VOORZITTER: Namens B. en W. stel ik voor, om het verzoek van adressant in te willigen. De heer A. MEERTENS Ik voor mij ben tegen inwilliging van het verbod Vroeger is er ook een landbouwcursus gegeven en daaraan is nooit een cent gegeven. Ook aan de hier gevestigde tuin- bouwvereeniging wordt geen subsidie gegeven en als al dergelijke verzoeken moeten worden ingewil- ligd, dan komen we weer in groote kosten. De VOORZITTER: Die f 75 is de bedoeling om voor eenmaal te geven voor aanschaffing van de be noodigde instrumenten. Voor de door U bedoelde vroeger gegeven cursus werden de instrumenten vail een andere vereeniging in bruikleen ontvangen en werd vanwege de Z.L M. een subsidie gegeven van 100, maar hier hebben zij dergelijke voordeelen niet. De heer A. MEEaTENS: Er wordt steeds ge- klaagd, dat de belastingen zoo hoog zijn en voort- durend komen ze bij de Gemeente aankloppen om geldelijken steun. De VOORZITTER B. en W. achten deze zaak in het belang van den Landbouw en zijn van meening dat daarvoor wel iets mag worden gedaan. De heer H. PLADDET: Ik vind het bovendien nogal erg dat als iemand les giat geven, hij zelf voor de instrumenten moet gaan zorgen. De VOORZITTER Dat wordt ook nooit door de onderwijzers zelf betaald De heer A. MEERTENSVroeger, toen ik een kleine jongen was, moest ik met mijn vader mee en kreeg ik van hem les in het wieden, maar daarom uioest mijn vader zelf de houweet voor mij betalen, en zijn salaris was nogal wat minder dan van een onderwijzer. De heer J. A MEERTENS: Ik ben er sterk voor om het belang van den landbouw te bevorderen, maar ik vraag me af, wat helpt al die geleerdheid als er overigens door de landbouwers op alle moge- lijke manieren aan gewerkt wordt, om zoo min mogelijk geld uit te geven. In onze gemeente is het werk er met hoopen maar het wordt daarom niet gegeven, het is treurig als men sommige landt- rijen ziet liggen. Er zijn er toch bij die geheel onder water staan. Er is werk genoeg, als ze het maar geven willen. Want of men al leert dat de melk zoo dik en de boter zoo vet moet zijn, daar schiet je wei'nig mee op als er in de praktijk ten gevolge de bezuiniging de rest verwaarloosd wordt. De VOORZITTER Toch is het nut van een cursus niet te ontkennen, wanneer het geleerde eventueel in de praktijk wordt toegepast. De heer J. A. MEERTENS: Als ik alles goed be- kijk, zijn we er hier hard op aehteruitgegaan. De zaak wordt verwaarloosd, in plaats dat ze laten werken. De heer JANSEN Er is hier ook nog maar weinig les gegeven. De heer J. D. DE FEIJTER: Dat zal dan nu wel beteren. De heer A. MEERTENS: Ik ben het volkomen eens met hetgeen de heer J. A. Meertens daar zooeven heeft gezegdversohillende jonge landbouwers met diploma's liggen er veel slechter voor dandeoudere boeren, zoodat ik van gevoelen hen, dat de cursus weinig oplevert. De VOORZITTER Ik geef toe, dat, wanneer men het geleerde niet in de praktijk brengt, men er weinig mee opschiet. De heer VAN 't HOFFKunnen, wanneer wij eventueel daarvoor de subsidie geven, de instrumenten voor dien cursus niet aan de gemeente blijven Want als de cursus ten einde is, leggen ze beslag op die 75,en kunnen we later bij een nieuwen cursus weer opnieuw heginnen. De VOORZITTER: Dat zou de gemeente veel meer kosten. De heer JANSEN De instrumenton kosten 400, Er zal door de Z.L. M. misschien 100,worden gegeven, en hij vraagt 75,aan de gemeente, zoodat het te zamen nog niet aan de helft komt, en we kunnen toch niet vergen, dat men 400, zal gaan uitgeven, eer men kan beginnen met les geven. De heer J. A. MEERTENS: Een bakker moet toch ook eerst een oven zetten voordat hij kan gaan bakken De heer JANSENHet is in het belang van de streek De VOORZITTER Heeren, ik zal het voorstel van B. en W. in stemming brengen. Ilet voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 5 tegen 2 stemmen, die van de heeren A. Meertens en M. de Feijter. Schrijven van Ged. Staten van Zeeland, waarin in overweging wordt gegeven, een jaarlijksche subsidie te willen verleenen aan de te Hulst gevestigde Handelsdagschool. De VOORZITTER: Namens B. en W. stel ik voor hierop afwijzend te beschikken, aangezien de ge meente tengevolge van het ontbreken van leerlingen geen direct belang bij de school heeft. De heer JANSEN: Gaan er uit deze Gemeente geen leerlingen op die school De VOORZITTER: Neen, die gaan naar Ter Neuzen Overigens wil ik hiermede niet zeggen, dat de school met nuttig is, maar we moeten reke ning houden met onze financien. Z. h. s. wordt besloten geen subsidie te verleenen Begrooting voor het Gemeentelyk Ambestuur voor 19%8. Z. h. s. wordt de begrooting vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 2706,06. Begrooting voor i9b28 voor het Gemeentetijk Electrisch Bedrijf. De heer J. A. MEERTENS: Tengevolge van het ingevoerde nieuwe tarief vervallen nu zeker die krachtmeters De VOORZITTER Voor sommige bedrijven is dat, met het oog op de maximale belasting in de speruren ni it mogelijk. De heer J. A MEERTENS: Is dat geen bezwaar, die dure meters voor de klein-industrie De VOORZITTFR: Krachtbedrijven beneden de 3 P. K. zullen worden vrijgesteld van het verbod om in de speruren te draaien, maar voor zwaarder installatie is dat niet mogel(jk. De heer J. A. MEERTENS Zouden we dan om de maximum-belasting te beperken niet overgaan om de straatverlichting inplaats van om 10 uur, om kwart over negen te dooven I Na dien tijd zie je geen mensch meer op straat dan een enkelen jongen. De VOORZITTERDat zou toch niet helpen, want de zwaarste belasting wordt op het net gelegd in de vooravonduren De heer JANSENIs het krachtverhruik de moeite waard De VOORZITTER Dat is in den laatsten tijd veel toegenomen. De heer A. MEERTENS Dat zal nig toenemen, als het Boerengat aangesloten is I De heer JANSEN^ Zouden ze daar toch ook kracht gebruiken De heer A MEERTENS: De bakker toch! De VOORZITTER De K'.iol en Hoek zelf gebrui ken beslist nogal veel kracht, en nu is er tengevolge van het nieuwe tarief nogal toename in lichtverbruik, terwijl er meer strijkij/.ers worden gebruikt en enkele personen over gaan tot het aanschaffen van elee- tr.sche kachels. Z. h. s. wordt de begrooting vaststeld Voor den gewonen dienst in ontvang op f 13.584,85 en in uitgaaf op f\ 1,184,85; Voor den kapitaaldienst in ontvaDg op nihil, en uitgaaf op 2400, Gemeentebegrooting voor i928. "."fj. De heer A. MEERTENS: Alvorens we over gaan tot de begrooting zou ik gaarne net een en ander in het midden willen brengen. Mijnheer de Voorzitter Ik vraag voor een oogenblik het woord want ik ben niet gewoon om een duivel op mijn hart te smooren. Zooals ik in de vorige vergadering gezegd heb, kan ik mijn vertrouwen niet geven aan den wethouder van de anli revolutionaire partij aangezien dat een man is, die van zijn jeugd af vol leugens en bedrog heeft gezeten, en tot op heden nog. En mijn inziens kan dat ook niet anders, want ik ver- moed dat hij meestal leest in den Bijbel in het Oude Testemant, want daar is geheel zijn hebben en houden op gebaseerd. Want men leest in 1 Koningen *22 dat het drie jaar stil was in Israel. Er waren om trent 400 profeeteiy die alle profiteerden, dat de Koning van I rael de Syriers zou verslaan. Maar de eene ware profeet was Micha, maar omdat die waarheid sprak, en eerlijk voor de zaak van God uitkwam, kreeg hij van Zedekia een kinnebakslag. En zoo hebben dezelfde profeten die hier hun valsche Christelijkheid naar voren brengen ook Micha een slag in het aangezicht gegeven. Maar die verdediging laat ik aan hem zelf over, want ik weet zeker, dat het publiek 1 Koningen 22 goed zal begrijpen. Wil men Christen zijn, dan leest men van een Henoch, een Elia, een Paulus enz. Dat waren Christenen in den waarsten zin des woords. Maar hier een wet houder van de anti-revolutionaire partij, die tusschen twee haakjes een verkapte oplichterij heeft gepleegd tegenover de werk oozenkas, hij heeft ingelegd f 28.80 en er uitgetrokken de som van f 114, en dan r.og geen jaar lid zijn I Dat klopt toch in geen geval met zijn averechtsche Christelijke beginselen I Be- grijpt nu zoo'n man niet, dat hij wordt gelijkgesteld met een Judas, die den Zoon des Menschen verraadde met een kus voor dertig zilverlingen Zoo iemand is niet vertrouwd om aan het hoofd te staan van het Dagelijks h Bestuur buiten den Voorzitter. Hij s absoluut voor geen twee cent vertrouwd. Zoo iemand verdient in dezen geen vertrouwen. Dit is nu de bloem van de anti-revolutionaire partij I Diep treurig gezonken is het niet? die partij! En nu, mijnheer de Voorzitter, kom ik tot den heer Jansen. Die heeft mij al voor verrader uitge- maakt en zooal meer Nu is het zijn plicht om hier waar te maken, wat hij van mijn persoon ver- teld heeft. Ik daag hem uit, zelfs op een openbare vergadering, waar en wanneer hij zelf verkiest, maar dit kan ik U zeggen, mijnheer Jansen, nog nooit is het bij mij opgekomen, om iemand te verraden, dus ik loop met een gerust geweten over de ge meente en niemand, hier of elders, die van mij een cent te vorderen heeft. KuntU dat ook zeggen Dat betwijfel ik 1 Is het enkele jaren terug niet gebeurd, mijnheer Jansen, dat een besteder van een perceel metselwerk bij de afrekening 50, - aftrok, en wel om deze reden, dat een ander tegen hem zegde, dat de aannemingssom 50,te hoog was De metselaars waren daar toeh met mede tevreden, is het niet, Japie Was er geen metselaar bij, die met de afrekening den aanbesteder met een stoel de hersens in wilde slaan, wanneer de ander hem niet had tegengehouden U behoort ook tot de valsche profeten, zoogoed als uw vriend Pladdet. De teerling is geworpen, mijnheer de VoorzitterIk neem hem op. Maar u denkt zeker ik hen een man van centen, tegen mij durven ze toch niet uitkomen. Dan bent u mis, Krelis! Of moet ik op u persoonlijk van toepassing brengen de dichtregelen van vader Cats, die in de jaren 1700 leefde, want die zegt: Een boer, dat is geen mensch, Die gaat met beesten om, En al dat niet is beest, Is bij hem niet welkom Ook tart ik den heer Jansen om te bewijzen, dat ik ooit een werkman heb opgezet tegen zijn we kgever, dat kan en zal niet een werkman zeggen van mij. Want ik eg altijd, als we over de werkzaamheden bezig zijn jullie moeten altijd zoo slim zijn, dat jnllie werk goed is, dan hebben jullie altijd recht van spreken. Maar moeder zegt altijd, als het ter sprake komt: Als je een klap krijgt van een ezel, dan moet je maar zeggen het beestje is niet slimmer. Zij kan dat, maar ik tot op heden niet. Nu moet ik van hier den oorlog verklaren op politiek gebied aan de verkapte liberalen, want samengaan bij de gemeenteraadsverkiezingen met een Braatspartij, dat klopt toch in geen geval. Daaruit kan men zien, dat de heeren niet liberaal zijn. Maar als zij konden maehtsmisbruikers 1 Hebben de heeren al eens goed gezie i wat een Braatpartij is Dat betwijfgl ik I Maar owee, de heeren hebben zoo'n hekel dat de werkman hier vertegenwoordigd wordt. Dat moet Jan Boezeroen zich eens goed indenken, want ze be grijpen het allemaal nog niet. De werkman moet begrijpen, dat hij maar gebruikt wordt om aan hem te verdienen, en ben je uitgeknepen langs alle kanten Voert11 Wij hebben het volste recht om hier vertegen woordigd te zijn, ten eerste omdat wij recht hebben van te bestaan, en ten tweede omdat bij iedere stemming geblekeu is, dat wij het sterkst uit den strijd kwamen. Weet gij, werklieden, hoe het zou moeten zijn Wel, als vroeger jaren, je stem op hen uitbrengen en verder, basta 1 Maar andere tijden andere zeden! Dat is niet de werkman zijn schuld, dat is de evenredige vertegenwoordiging. die ons hier gebracht heeft. Liberaal zijn is dit: geen machtsmisbruik, het beteekent verdraagzaamheid, ieder mensch vrij in zijn privaat leven I Als liberaal zijnde, moet je ieder mensch vrijheid van denken en handelen geven, binnen de grenzen van de maat- schappij. Maar de heeren kweeken revolutie, in plaats van verdraagzaamheid. Hieraan kan men zien, dat de revolutie niet komt van onderaf, neen, die kweeken jullie, verkapte liberalen, van bovenaf! De heer J. D de Feijter kan nooit zeggen, dat wij niet hebben willen samen- werken. Dat kan ik van over acht jaar met getuigen staven, maar de heeren mceten het willen weten, wij zijn te arm, wij moeten verdrukt en vertrapt worden, en behandeid worden als slaven Maar deze waarschuwing wil ik de heeren laten hoorenPast opDrijft het niet te ver. voor het te laat is I Alhoewel het mij spijt, dat de heer J. A. Meertens is moeten vallen als wethouder, terwille van den haat, die jullie tegen ons hebben, het was een wethouder bij uitnemendheid, daar de twee die er nu zi ten geen verstand hebben, want die hebben voor zich- zelve nog niets totstand kunnen brengen, wat deugde. Een ding is gelukkig! Dat wij hier in ons lief dorpje Hoek geen electrische stoel hebben, anders gingen wij denzelfden weg op als Sacco en Vanzetti, want duar acht ik de heeren toe in staat, naar hetgeen ik in den laatsten van nabij heb vernomen. Ook tart ik ieder, die durft te zeggen dat ik wil regeeren of geregeerd heb. Ik heb helpen regeeren, zooals dat ieder lid betaamt, die in de positie verkeert van raadslid. Dat zijn allemaal praatjos van de gemeenste egoi'sten, die wij in onze gemeente hebben, hoewel ik ze alle bij name ken. Nog nooit heb ik iemand afgewezen of afgesnauwd, als hij of zij mij wat vroeg, dat ligt niet in mijn karakter, hoewel ik ondervonden heb, dat ondank 's werelds loon is, niettegenstaande ik altijd hen opgekomen voor hen, die in moeilijkheden zaten, en dikwijls met goed resultaat. Wie stond op de bres in de kolendistributie? Ik als nummer den! En indertijd met de klompen- bons, met het slechte meel van de bakkers, dekens voor de groote gezinnen, het levensonderhoud van /500,op 800,de wed. De Blaaij, idem wed. C. Bakker, bij de rentezegels voor P. Rinkhoud en D. Tholens, koffie in de school voor de buitenkinders, klompenbons voor de arme schoolkinderen, het schoolgeld, enz. Dat durf ik hier met een gerust geweten verklaren, dat het mijn persoon was die dat allemaal aanpakte. Wie van de heeren kan ook zoo een staatje opnoemen Dat kan niemarid van jullie, je zagen liever dat er wat opgeruimd werden van die musschen'l Dit is liet begin van de ellende in de vier jaar die voor ons liggen En nu enkele dichtregelen tot slot De kleine mensch die kent geen vrede en geen ruste, Zijn liefde en zijn luste, die vinde nooit een end. Zijt daarom toegerust met kracht en trouwe, beide. Want wenscht gij strijd te-mijden. gij vindt daarom geen rust. Dank U, Mijnheer de Voorzitter De VOORZITTER: Naar aanleiding van het door

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 6