Nieuwe Boeken: De Uitkijkpost in het Sandimaswoud. Haar groote Avontuur. Hopalong Cassidy. Firma P. J. vandeSande Hoogwatergetij te Ter Neuzen D A G E N. Yoorm. Nam Woensdag 19 Oct. 8.43 9 34 Donderdag 20 10.19 10 57 Vrijdag 21 11.27 11.52 Zaterdag 22 12.13 Zoudag 23 0.32 12.49 Maandag 24 1.05 1 20 Dinsdag 25 1.33 1 48 of het veel versohil zal maken of de onder- I steuning over het armbestuur of volgens het voorstel geschiedt. Hij geeft er dan ook niet om, om het niu te behandelen. De heer COLSEN geeft te kennen, dat het niet zijn bedoeling was om niu over de fines ses, over de uitkeeringen enz. te gaan spreken, docih alleen over het beginsel, omdat de meeste leden er nog wel geen studie van zullen hebben geimaakt, maar het was alleen zijn bedoelrng te onderzoekem of er al of niet een meerder- heid is die in principe voor daze regeling voelt. Ate de meerderheid het edhter niet raadzaaim acht thans een uitspraak te doen, wil hij zijn vraag wel intrekken. De VOORZITTER geeft te kennen, dat het hem ook onigewenscht voorkomt, deze zaak nu te behandelen en geeft er de voorkeur aan, het den oorspironkelijken weg, zooals burgemeester en wethouders voorstellan te laten volgen. De heer COLSEN kan zicih daarbij neerleg- gen, waama het voorstel van burgemeester en wet'houdens met algemeene stemmen wordt aangenomen,. die hij en zijn fractie tegen het voorstel der meerderheid van burgemeester en wethouders zullen uitteremgen. Hij verklaart, dat hij nog evengoed ate vroeger voorstander is der water- leiding, maar hij kan zieh niet neerleiggen om weer toe te geven aan het verlangen van gede- puteerde staten, want dat is een inmenging de zaken die den gemeenteraad zelf aan- m. Een sohrijven van gedeputeerde staten van Zeeland, d.d. 30 September 1927, luidende als volgt: Zijne Exeellentie de Minister van Arbeid, j Handel en Nijveriheid schrijft otns onder dag- teekening van 28 dezer no. 235 B, afd. Vhet volgende: ,De bezwaren die den gemeenteraad van Te" Neuzen hebben geleid tot zijn. besluit van 12 Jul! '27 betreffende het waterleidingplan voor Zeeuwsch-Vlaanderen, zijn in een ander verband komen te staan nu op de vergadenng van aandeelbouders van 20 dezer is besloten tot de benoeming van een groote commissie van onderzoek, waarin ook leden van Ter Neu zen zullen worden gekozen. Het komt mij voor, dat het raadsbesluit tihans en in afwachting van het rapport drer comimissie ontijdig is geworden en werd het toch gehandhaafd een gansch ander karakter zou verkrijgen dan een uitiing van het gevoel van practisehe bezwaren, over welker gegrond- heid ik natuurlijk op dit oogenblik geen oor- deel uitspreek. Afziende, voor dit oogenblik, van de vraag of niet ernstige bezwaren tegen het raadsbe sluit kunnen worden aangevoerd, meen ik, dat initrdckirnjg van dat besluit voorsbands ligt in de lijn van wijs beledd. Ik noodig Uw college uit het bovenstaande ter kemmds van dan raad van Ter Neuzen te brengen, met het voorstel zijn besluit in te trekken en mij voor 1 November a.s. 's raads beslissing mede te deelen. Het bovenstaande geldt mede de besluiten van de radian van Clinge en Axel (welke be sluiten evenwel niet geschorst zijn), tot welke raden Uw college een gelijk sohrijven zal wil- len rich ten." Wij vinden hienin aanleiding Uw college uit te noodigen te bevorderen, dat het besluit van djen raad uwer gemeente van 25 Augustus j.l., waaiop betrekking heeft ons schrijven aan den burgemeester dd. 2 September jl. no. 149, 3e afd., als nog woide ingetrokken. De VOORZITTER d'eelt mede, dat de meer- derheid van burgemeester en wethouders voor- stelt aan bet verzoek te voldoen en het besluit in te trekken. Het besluit heeft in zeker op- zicht zijn uitwerkingskxacht gehad en de zaak is nu in een ander stadium gekomen, zcodat naar de meening der meerderheid de loop van zaken rustig kan worden afgewacht. Mocht het resultaat van ihet werk der commissie den raad niet bevredigen, dan is deze nog immer in de gelegeniheid een nieuiw besluit te nemen.. De heer SCHEELE kan niet inzien, dat de bezwaren die destijdis hebben gegolden voor het nemen van het raadsbesluit van 12 Juli op dit oogenblik in een ander verband zmi geko men. Hij moet daarvoor terugkomWi op de laatste vergadenng van de Zeeuwsch-V1 a am- sche waterleiding. Er stonden toen verschil- lende punten op de agenda voor die vergade nng, dock toen het bestuur de meening der aandeelhouders began te kennen, en merkte dat, ate het op een stemmen aankwam het verder voartwerken aan deze dure waterleiding zou worden afigestemd, hebben de heeren een ver- legeriheidsvoorstel gedaan, om eep commissie te benoemen' ten einde een en ander te onder- zoeken. De groote meerderheid der afgevaar- digden heeft zidh daarbij neergeleigd, maar spreker kan zich niet voorstellen, dat de heeren die anders zouden hebben gestemd tegen voort- mongewerkt, zulke werken aan de waterledding door het benoemen dier commissie van meening oyer de dure waterleiding zouden verandard zijn. In prin cipe zullen zij er nog evemzoo over denken ate hier voor. Hij kan trouwens niet inzien, dat die commissie veel zal kunnen te weeg bren gen. Tegen haar benoeming heeft hij geen bezwaar. Wie weet gelukt het haar niet een weg aan te wijzen waardoor we van die dure waterleiding worden veriest. gaan De VOORZITTER: Het zijn niet gedepu teerde staten; de minister verzoekt het. De heer HAMELINK: Maar gedeputeerde staten voegeaj er toch ook hun verzoek aan toe. Het gaat niet aan, dat van hooger hand ge- tracht wordt op deze wijze invloed uit te oefe- nen op de handelingen van den gemeenteraad. Ik ben een tegenstander van bet genomen be sluit en indien dit genomen was in een onvol- tallige vergadering of indien bekend was, dat de meening van enkele tegenstanders veran- derd was, zou er misscihien aanleiding kunnen zijn een poging te doen om het besluit in te trekken, maar dit beschouw ik als een inmen ging van hooger hand in de autonomic van den raad die ik niet kan accepteeren. De VOORZITTER merkt op, dat de meening van spreker als zou dit een handeling zijn van gedeputeerde staten niet juist is, aangezien deze eenvoudig den brief van den Minister doorzenden. De heer HAMELINK: Dan geldt mijn be zwaar een handeling van de Kroon. De VOORZITTER ziet het allenminst zoo in, en beschouwt den brief aldus, dat de Minister zicih heeft afgevraagd of de bezwaren thans niet zijn opgelost en de verdere behandeling van het raadsbesluit kon vervallen. De heer VAN AKEN zou willen vastleggen, dat hij het ook verstandiger aobt, het besluit te handhaven, ook vooral omdat de tegenstanders van de waterleiding door de voorstanders en propagandfeten van de waterledding meer- rnalen ate aebterlijke menschen worden uitge- maakt en eenigszins in een belaichelijk dagiicht gesteld. Zoo liet men dezer dagen aan spreker een exemplaar van De Telegraaf lezen, waarin een verhiaal van den heer Krul stond, waarin duid'elijk op Ter Neuzen werd ge^inspeeld en waarin te lezen was, dat men daar uren in de rei had moeten staan voor een emmertje wa ter, docth dat, toen. het op stemmen over een waterleiding aankwam een lid van den raad geaegd had ,pk heb mijn regenbakje lekker vol, nu stem ik er tegen". De heer SCHEELE vindt, dat een onaange- naam aandoen.de mededeeling en vraagt of die dat het daarom verzoekt het aantal leer- kraohten aan school C op 6 te houden door eventueel de boventallige leerkraeht voor rebe lling van de gemeente te nemen. Burgemeester en wethouders stellen voor, dit verzoek te stellen in hunne handen om be- rioht en raad. De heer VERLINDE kan zich daarmede vereendigen, dodh verzoekt in de volgende ver gadering voldoende ingelicht te worden om- trent de financieele gevolgen die inwilliging van dit verzoek voor de gemeenite zou kunnen hebben. De VOORZITTER geeft te kennen, dat de behandeling van deze kwestie bij de behande- j ling der begrootimg aan de orde zal worden gesteld. Diaaruit zal blijken van het inzicht van burgemeester en wethoudiers en dan kan de sdhermutseling hierover plaats hebben. Burgemeester en wethouders zullen zeker vol doen aan het verzoek om volledige inlichtingen. De heer COLSEN zou gaarne uitgemaakt zien, of, indien er een boventallige leerkracht aan school C wordt aaragebouden, de bij>zondere soholen ook alle recht hebben op zoo'n leer kracht, dan wel, of, in verband met het aantal leerlingen en leerkrachten van de openbare en de bijzonidere soholen slechts een dier bijzon- dere scholen ook reoht op zoo'n boventallige loerkradht kan doen gelden. Ten opziohte van Vlissingen moet een dergelijke beslissing ge nomen zijn. Dit werd hem meegedeeLd door het hoofd eener school. Gaame zou hij den raad in deze juist ingelicht wenscihen te zien. De VOORZITTER: Dus, het volledige dub- bel! 't Zal gebeuren. - Met algemeenie stemmen wordt overeenkom- stig het voorstel van burgemeester en wethou ders besloten. o. Een missive van gedeputeerde staten van Zeelanid, waarbij van het bewijis hufnner goedkeuring voorzien wordt teruggezonden een exemplaar der voorloopige vastgestelde gemeenterekeninig over 1925. Aangenomen voor kermisgevdng. 3. Verhuren van gemeentegrond. juist is. De VOORZITTER weet daar niets van. De heer GEELHOEDT heeft het ter loops gezien, maar weet niet, of hetgeen in dat hlad sitond de woorden waren van den heer Krul. De heer VAN AKEN merkt op, dat zijn por- tret er toch bij stond en dat het blijkens het opsdhrift van het artikel ervaringen waren uit de praktijk voor de bevordering der stichting van waterleiding. Als men nu op deze wijze de tegenstanders bespottelijk traoht te maken moet het besluit juist gdhandhaafd worden. De VOORZITTER merkt op, dat, als de pers zoo'n artikel bevat en daarvan wellicht op eigen initiataef een samenvatting miaakt, men dit daarop den directeur van het waterleiding- bureau nog niet in de sdhoenen moet schuiven en daardoor zijn stem ate lid van den raad niet moet laten beiiwloeden. De heer GEELHOEDT kan wel zeggen, dat in elk geval Ter Neuzen niet in het artikel ge- noemd werd. De heer HAMELINK merkt op, dat de tegenstanders der waterleiding toch waarlijk niet zoo gevoelig behoeven te zijn, indien eens lets van dien aard gezegd wordt, want spreker heeft er ondervinding van, dat van de zijide van tegenstanders onder het publiek gezegd wordt, dat spreker alleen ter bevordering van per- seonlijke belangen voorstander der waterled ding zou zijn. Dat is toch ook een minder- waardig motief om iemand die voor de water leiding is, omdat hij deze in het algemeen be- Jang acht, te bestrijden. De tegenstanders behooren dus ook eens naar hun eigen mede- standeirs' te kijken. Wie zelf boter op zijn hoofd heeft, moet niet in de zon gaan staan. De heer SCHEELE zou daar niets van^eg- gen, maar het maakt een groot verschil of iemand in het gewone leven en door allerlei menschen op straat wordt lastig gevallen, dan wel of iemand die een openbare betrekking be- kleed, door een overheidspersoon, met wie men voor een bepaalde zaak reeds jaren heeft sa- onzin gaat verkoopen. Wat moeten de menschen op die wijze van Ter Neuzen denken? Men slingert zoo graag der- j gelijke verdenkingen tegenover menschen die i het niet men hen eens is de wereld in, doch zoo'n handeling is iemand van zoo'n hoog J standp'unt onwaardig. De heer VAN DRIEL wil, als men het zoo sterk gaat uitdrukken, toch ook nog wat zeg- gen. Hij merkt op, dat het van voldoende i bekendhedd is, dat de sociaal-democraten in Zeeland, behiaudeuis dan missohien een tweetal, Spreker zou eoh'ter order de huidige - voorstanders zijn der waterleiding. Hij meent Burgemeester en wethouders, gezien een verzoek van gedeputeerde staten van Zeeland, om ten belhoeve der provincie de beschikking te krijgen over een stukje gemeentegrond, ge- legen bij het kantoor van den agent van den stoombootdienst in deze gemeente, kadastraal bekend in sectie L no. 2238 gedeeltelijk, op bij- behoorende teekening in roode kleur aange- geven, ter oppervlakte van 141,70 M2.; overwegende dat dit terrein voor geenerlei doeleinden door de gemeente moet worden ge- bruikt, stellen voor te besluiten: aan de provincie Zeeland te verhuren boven- genoeimd stukje gemeentegrond en wel onder de navolgende voorwaarden: 1°. de grond bekend ate deel van perceel sectie L no. 2238 op de aangehechte kaart na- der in roode arceering aangeduid, wordt aan de provincie Zeeland verhuurd, voor den tijd van vijf en twintig jaar, ingaande 1 October 1927 en alzoo eindigende den 30 September nagen tien honderd twee en vijf tig; 2°. die gemeente bbhoudt zidh het recht voor deze huurovereenkomst op te zeggen, wanmeer het gemeentebelang zulks vordert of wanneer niet wordt voldaan aan het voor- sdhrift van het bepaalde in de artikels 3, 4 en 5. De gemeente zal alsdan niet tot schadever- goeding verplidht zijn; 3°. het terrein mag alleen gabruikt worden voor het opslaan van goederen. Deze mogen niet hooger opgeslagen worden dan ter boog- te van den aangrenzenden keermuur; 4°. het terrein moet van den openbaren weg op behoorlijke wijze worden afgesoheiden, terwijl de goederen dusdanig moeten worden opgeborgen, dat het gebeel er netjes uitiziet; 5°. de buurpirijs bedraagt vijftden gulden 15,per jaar en moet tee kantore vae der gemeente-ontvanger gestort worden telken jare voor 1 April; 6°. alle kiosten op de huurovereenkomst val- leede zijn voor rekenirg der provincie. De heer VERLINDE vraagt, welke goederffn daar zullen worden opgestapeld. Indien men dat zou gaan gebruiken voor opslagplaats van ledige kisten en kratten, zou dat toch een min voorzieninig niet zoo kan getroffen, dat in art. 2 omsdhreven wordt, dat de gemeente zich on der meer ten alien tijde het reoht voorbehoud de huur op te zeggen, en dus te laten verval len en het voorbehoud, dat het gemeentebelang het moet vorderen, dan behoeven we daar even tueel geen venantwoording over af te leggen. Men moet in zulke zaken toch voorzichtig zijn, want daaruit kunnen onvoorziene en onaan- gena/me gevolgen ©ntstaan. Spreker en zijn buren onderviimden het thans, als aan de los- plaats langs de Grenulaan kolen gelost worden. Als de wind dan westelijk is kan men geen ramen openzetten en nog dringt het kolenstof binnen. Het beste was de gelegenheid om het ten alien tijde te kunnen op zeggen. De VOORZITTER deelt mede, dat burge meester en wethouders dat ook gewild hebben, doch daar wilden gedeputeerde staten niet op ingaan. Ze hebben aangetoond, dat er belan gen bij betrokken waren, die hen daarvan moesten weerhouden. Burgemeester en wet houders hebben daarop ook toegegeven. Er zullen ook nog betrekkelijke kosten moeten gemaakt worden am een en ander in orde te brengen en af te rasteren en dat gaat van zelf niet wanneer men de kans beloopt, dat de huur binnen korten tijd weer wordt opgezegd. De heer VERLINDE wijst er op, dat de ge meente er financieel geen belang bij heeft, want zij krijgt al 15 heele guldens ate huur- prijs. Met het oog daarop zou hij nu ook goede condities willen stellen. De heer SCHEELE stemt toe, dat, als ze er onkosten voor gaan maken, het niet gewenscht is, dat ze er maar korten tijd over kunnen be- schifeken. Hij kan daarom wel instemmen voor een termijn van 30 jiaar, maar de raad moet de gemeentenaren vrijwaren voor de gevolgen. De heer GEELHOEDT vraagt of dit een toezegging was van den Oommissaris der Ko- ningin of van gedeputeerde staten. De VOORZITTER geeft te kennen, dat bij de onderhandelingen duidelijk is uitgekomen, dat het niet ging over steenkolen. De heer SGHEELE merkt op, dat dit er ook niet veel toe doet, we hebben al zoo dikwijls van die officieele toezeggingen gehoord, die later toch anders uitkwamen. Biat ze niet zwart op wit staan, daar hangen ze je dan mee op. De heer COLSEN geeft naar aanleiding der woorden van den heer Verlinde te kennen, dat men toch geen bezwaar moet maken tegen het lessen aan de Grenulaan men moet toch toe- judchen, dat er hier werk komt, hoe meer hoe liever. De hieer VERLINDE wil dat laatste wel toe- geven, maar dat neemt niet weg, dat er toch onlhoudbare toastanden ontstaan. We hebben alien met groot genoegen de tegelfabriek van „De Hoop" zien verrijzen, maar hebben niet voorzien, dat er zoo'n toestand zou ontstaan, zooals nu, en dat, indien er bij Westenwind van dat sbof op het terrein opgeslagen wordt, het stof vliegt tot aan de Oostsluis. Daar zou toch een middel tegen gevonden dienen te worden en ate de heer Colsen meent, dat dit miets hindert, laat er hem dan zelf maar eens wonen. De heer COLSEN voert hiertegen aan, dat geheel Sluiskil onder het kolenstof ligt van de ookesovens. Het voorstel van burgemeester en wethou ders, geamendeerd door den heer Scheele, „dat er geen kolen of andere stof of stank verwek- kende goederen mogen worden opgeslagen" wordt aangenomen met 12 stemmen tegen 1. Voor stemmen de heeren Scheele, Van Cad- sand, Verlinde, De Bruijne, Hamelink, Van Driel, Van den Bulck, Van Akem, Van Dijke, De Jager, em Geelhoedt; tegen stemt de heer Oolsen. de vraag, of dit ten opziohte van de buurt- schap Sluiskil consequent is vol te houden, want het ligt toch in de lijn, dat kinderen, die daar de dagschool bezoeken, oak in de gelegen heid gesteld worden naar de avondschcol te komen. Het is dus gewenscht, dat voor de toelating te Sluiskil niet rekening wordt ge- houden met de grens der gemeente, doch wordt nagegaan of de leerlingen werkelijk tot Sluis kil behooren. Nu is er volgens spreker nog wel een bezwaar, dat er n.l. geen leeftijdsgrens is bepaald en zich dus zoowel liefhebbers van 84 als van 12 jaar kunnen aanmelden, met andere woorden, dat er leerlingen om toelating kun nen verzoeken voor wie dat onderwijs niet be- doeld is. Dam valt ook nog de vraag te beantwoorden, niet hoe beginnen we, doah hoe eindligen we. Er is bepaald, dat er om het aan te vangen 12 leerlingen moeten zijn, en dat het beeindigd wordt ate het aantal leerlingen benedem 9 daalt. Maarals die 9 leerlingen nu b.v. eens alle uit Westdorpe zijn? Spreker meent daarom, dat men voor dezen cursus elkaar op een rede- lijke regeling moet kunnen vinden. Hij zou daarom willen vasthouden aan de volgende regeling: 1°. de herhalingsschool kan worden be- zoriht door in dte buurtschap Sluiskil wonende kinderen die de dagschool bezoeken of bezocht hebben. De heer HAMELINK: Maar als er dan zijn die er later komen women. De VOORZITTER: Dan zullen we redelijk zijn, we moeten nu niet gaan haarkloven. 2°. de leeftijdsgrens wordt bepaald op 17 jaar. De Dat is wat We kunnen gerust standighetden dezen raad willen aanraden: neemt niets terug van uiw besluit en laat nu den Raad van State hierover maar eens uit spraak doen. Moest dit in ons nadeel uitval- len, dan kunnen we ate groote meerderheid die deze dure waterleiding niet wensehen ons gaan beraden omtrent hetgeen ons dan te doen staat. De commissie is nu benoemd, ik hoop, dat wel, en daarvoor zouden de notulen van dien tijd zijn op te sLaan, dat de heer Scheele in het jaar 1923, bij de belhandeling van het water- leidingvraagstuk gezegd heeft, dat hij een goeden regembak had. En voorts wil hij wel mededeelen, dat hij zelf destijds in de rei ge- staan heeft met een juk en twee emmers, am wat water te bekomen en dat hij nummer 215 kreeg. Hij heeft daar twee uur gestaan, het- ze niet te lang werk zal hebben er valt weinig I gean daaromtrent gezegd werd is dus geen meer te onderzoeken en ze zal wel spoedig met j haar rapport kunnen gerosd zijn. Ik wil wel waarschiuwen en ik spreek dit ook uit na- mems vele monden buiten deze gemeente dat men deze commissie niet moet aanwenden om dte zaak op' de lange baan te schuiven, in de verwadMing, dat de bezwaren tegen de water leiding alsdan eeniger mate zouden worden o vergeten en verdoezeld, en ik ben omtrent die van spreker daar op de beurt gewaoht en toen bedoeling, gezien de amstandigheden waaron- der het voomemen tot het vormen dier com missie werd aamgekondigd niet getheel gsrust, want dan zullen we moeten komen met voor stellen om overeenkomstig de statuten der ven- nootsohap een vergiadering te beleggen waarin we ever liquidatie der waterleidingmaatschap- pij kunnen beslisscn. 1 Ik bem in verband met de omstamdigheden waaronder het voorstel tot het instellen dier commissie is gedaan, daaromtrent niet geheel gerust, heh althans dien iiulruk er van gekre- gen, en geloof, dat de menschen, die er voor van Volksonderwijs, de Afdeelinig Ter Neuzen r.4,o.rv,rf^v, ^r.n.i,ov- oro- ino-elimnmi ziin Tk kan mn bet Nederlandisch Ondorwijzersgenoot- schap, de afdeeling Ter Neuizen van* den Bond onzm, maar droeve warkelijkheid. Het is spre ker persoonlijk overkomen. Den volgenden morgen had zijn vrouw, die 2 platte kinderen moest verzorgen, geen gelegeniheid om het water te gaan halen en spreker moest naar zijn werk, hij kon dus niet op zijn beurt wadhten. Toen hebben, met medewerking van den heer Van Sprang de emmers en het juk ze gevuld waren is er een boodschap naar zijn vrouw gegaan, dat ze die kon halen. Hij meen- de dit nu toch ook nog eens in het licht te moeten stellen. Het voorstel van burgemeester en wethou ders worrit verworpen met algemeene stemmen. De heer DE JAGER bleek bij deze stemming efwezig. n. Een adnes van het Comite van Actie voor het openbaar onderwijs in deze gemeente, verteigenwoordigende de afdeeling Ter Neuzen stemden er zander erg ingeloopen zijn. Ik kan het voorstel van de meerderheid van burge meester en wethouders niet steunen. De heer VERLINDE zal hieraan niet veel toevoegen, maar is ook van oordeel, dat het motief, door den minister aangevoerd, geen aanleiding kan zijn om het raadsbesluit in te i van Nederiandsche Onderwijzers, de Ouder- commissie van school A en de Ouder-commissie van school C, die daarin te kennen geven: dat het aantal Leerlingen op school C ge- daald is, zoodat vermoedelijk het gemiddeld trekken, en meent, dat dit gehandhaald moet i aalj^ajj over 1927 niet groot genoeg zal wezen blijven. Indien de raad zijn besluit van 12 Jub j om aan gemoemde school 6 leerkrachten te zou intrekken zou dat ook kunnen beschouwn i louden, voor wie de salarissen door het rijk wo.rden ate een terugkrabbelen op het ingeno- ,,.or(jon vergoed; men standpunt, althans zoo door de voerstan- ders worden gepropageerd, en ate een aanlei ding beschouwd om weer door te gaan werken. Blijkens een verslag van een raadszitting van Hontenisse hebben gedeputeerde staten daar bericht, dat met bet nemen van een beslissing over het geldleeningsbesluit zou worden afge wacht de beslissing der Kroon on het raads besluit van Ter Neuzen. Gaat men doorwer- ken, dan worden de kosten weer hooger. Spre ker is ook van oordeel, dat het raadsbesluit moet gehandhaafd blijven. De heer HAMELINK .wil de stem motiveeren dat daardoor een der leerkrachten op wacht- geld kan gesteld worden; dat een vervroegde invoering van het ver- plichte zevenide leerjaar in de Troonrede is aanigekondigd; j dat daardoor het aantal leerlingen zeker be- langrijk zal stijgen; dat met ingang van 1930 automntiseh de toestand van voor 1924 hersteld wordt; dat het onderwijs aan genoemde school door het ontslaan van een der leerkrachten ten zeerste zal worden gesohaad; 4. Benoeming leerkrachten voor herha- lingsonderwijs te Sluiskil. Burgemeester en wethouders deelen het volgende mede: In Uwe vergadering van den 8 Mei 1924 is vastgesteld eene verondening regelende het openbaar herhalingsonderwijs voor de rijpere jeugd in de gemeente Ter Neuzen en de uit- keering aan bijzondere scholen. Volgens deze verordening zal gelegenheid gegeven worden tot het genieten van heiha- UW1 eon 1I11U. lingsonderwijs aan de openbare lagere scholen der ooglijk aanzicht geven voor de menschen A- 611 P> war)neer yoor 1 October van elk jaar, die daar aan de Scheldekade zullen komen z,'. leerlmgen voor iederen mrsus aanmel wonen. Er is ook wel gesproken van steen kolen. De VOORZITTER deelt mede, dat het de be doeling is, het terreintje af te rasteren en er ook wat bloempjes te planten. Er zullen voorts ook goederen opgeslagen kunnen wor den, doch die mogen niet hooger koonen dan de muur der kade. Er is hierover al heel wat correspondentie met gedeputeerde staten ge- voerd. De heer SCHEELE kan zich met het voor stel om dat stukje grond te verhuren zear wel vereenigen, daar men elkander helpen moet, als dit kan, maar hij meent dat toch nog wel te weindg omschreven is, welke goederen daar mogen worden opgeslagen. Er staat alleen dat ze niet hooger mogen worden gestapeld dan de aangrenzende keerpmur. En al zullen er geen steenkolen komen, dan zou men toch andere stofverwekkende zaken kunnen depo- neeren. Hij zou daarom in art. 3 willen om schreven zien, dat ,,er geen steenkolen of an dere stof of stank verwekkende goederen miogen worden opgeslagen". De VOORZITTER venkJaait, dat er geen j steenkolen zullen komen te liggen. Er zijn I verschillende onderhandelingen gevqerd en be- sprekingen gehouden en in verband daarmede hebben burgemeester en wethouders gemeend geen verdere bepalingen te moeten maken. Ge deputeerde staten hebben niet 't -"Ian bet ter rein voor zulke voorwerpen te gebruiken. De heer SCHEELE merkt op, dat, als het hun plan niet is het terrein daarvoor te bezi- gen, het voor hen ook des te gemakkelijker is die voorwaarde te accepteeren; de raad zal er hen dan niet lastig mee vallen. De VOORZITTER kan niet anders dan dat voorstel omtraden. De heer SCHEELE: Maar daar moet u dan toch motieven voor hebben! De VOORZITTER herhaait, dat burgemees ter en wethouders uitvoerig met gedeputeerde staten hierover hebben gecorrespondeerd, dat er in den aanvang verschillende bezwaren waren, die van lieverledie zijn overwonnen. Bur gemeester en wethouders hadden ook in den aanvang het bezwaar van belemmering van het udtzioht der menschen aan de Scheldekade wonende en ondervinden nu reeds, dat de plaats waar de wachtkamer enz. van den stoombootdienst staat reden is, dat de daar gelegen bouwgrond miinderwaardig geaoht wordt. Burgemeester en wethouders hebben getracht de moeilijkheden op te lossen en heb ben nu van gedeputeerde staten voldoende toezegging omtrent het gebruik van den grond. Zij meenen, dat nu met de voorgestelde voor waarden kan worden votetaan. De heer SGHEELE geeft te kennien, dat het volstrekt geen wantrouwen beboeft te betee- kennen tegen gedeputeerde staten, maar er kan tooh niets tegen zijn indien de raad de gemeente wil waanborgen tegen alle onaange- name gevolgen. We hebben al zooveel onder- vonden in den loop van jaren, dat men hoe langer hoe voorzichtiger wordt. De heer VERLINDE vraagt, of de noodige den. Nu heeft voor school A zich geen enkele leerling opgegeven, terwijl er zich aan school D dertien hebben aangemeld. De cursus aan laatstgenoeimde school moet dus worden ge geven, waarom wij U voorstellen, de door ons voorgedragen, leerkrachten te benoemen. Ter benoeming voor hoofd wordt voorge dragen de heer J. J. Kaan en tot onderwijzeres mej. S. M. Bijleveld. De heer COLSEN zou gaame iets bespreken over de regeling van het herhalingsonderwij s. Hij vraagt verlof dit thans te mogen doen, tenzij de voorzitter er de voorkeur aan geeft dat dit bij de omvraag geschiedt. De VOORZITTER verleent den heer Colsen verlof te zeggen wat hij hierover te zeggen heeft. De heer COLSEN wenscht er de aandacht op te vestigen, dat bij de vaststelling der ver ordening betreffende het herhalingsonderwij s geen rekening is gehouden met de omistandig- heid dat te Sluiskil verschillende uithoeken van andere gemeenten samenkomen, welks be- volking geheel met die van Sluiskil meeleeft en dat de leerlingen uit die andere gemeenten bij het herthalingsonderwijs te Sluiiskil zouden behooren te worden toegelaten. Hij heeft het oog op de' leerlingen van Stroodorp, gemeente Westdorpe, en die bij de cokesfabriek wonende, behborende tot de gemeente Axel. De kinde ren van' de daar wonende gezinnen bezoeken de dagschool te Sluiskil en met de gemeente Westdorpe bestaat reeds sinds eenige jaren een contract voor gedeeltelijfce betaliwg der kosten van de openibare school te Sluiskil. De heer HAMELINK merkt op, dat, als er een voldoend aantal leerlingen uit de gemeen te Ter Neuzen is, die toelating geen bezwaar kan zijn. Maar hoe zal het gaan ate dat er niet is? De heer VAN AKEN meent, dat het in ver band met de vraag van den heer Hamelink het beste is, aan de betrokken gemeenten te vra- gen of ze naar gelang van het aantal leerlin gen uit hun gemeente ook een deel der kosten wensehen te betalen. De heer SCHEELE gelooft, dat de heer Hamelink nog wel iets verder zou kunnen gaan want er is bepaald, dat er 12 leerlingen moeten zijn. Waren er nu in totaal 12, dooh slechts 10 uit Ter Neuzen, dan zou het niet kunnen plaats hebben. De aangiften uit de andere gemeenten zouden ook moeten kunnen mee tellen, en dan zou aan de betrokken gemeenten kunnen gevraagd worden of ze genegen zijn een deel van de kosten terug te betalen. Wordt 1 deze laatste oplossing niet gekozen of leidt die niet tot een gunstig resultaat, dan is het denk beeld van den heer Hamelink de meest ge- wenschte regeling. j De VOORZITTER stelt in het licht, dat de verordening op het herhalingsonderwij s is vast gesteld 4 Mei 1924. Na de vaststelling te de vraag gerezen of, volgens de letter der ver ordening, ook konden toegelaten worden leer lingen die niet in de gemeente woonachtig zijn en het antweord was dat dit niet kon. Nu is heer VAN DEN BULCK: jong. De heer HAMELINK: ouderen toelaten. De VOORZITTER meent, dat men in het redelijke moet blijven. We willen berhalings- onderwijs geven in het belang van de kinderen die de lagere school hebben afgeloopen, en meenen dan dat, als we 17 jaar nemen, en er alzoo een respijt is van 4 jaar, dit voldoende kan geacht warden. 3°. Er moeten bij den aanvang minstens 9 leerlingen zijn uit de gemeente Ter Neuzen en de cursus wordt beeindigd indien het aantal leerlingen tot 9 is gedaald waarvan minder dan twee derden, alzoo 6 uit deze gemeente. De heer COLSEN wijst er op, dat men de omstandigheden van Sluiskil niet moet verge- lfjken bij die van de kom, waar meerdere ge- legenheden zijn om de kinderen ook na' het doorloopen van de lagere school wat te laten leeren. De leeftijdsgrens zou moeten verval len. Hij kan nog meedeelen, dat hem van de zijde van het gemeentebestuur van Westdorpe is verzekend, dat men gaame in de kosten zal bijdragen. De VOORZITTER merkt op, dat men op die losee toezeggingen niet te veel staat kan ma ken, doch hij kan meedeelen, dat burgemeester t en wetihouders voomemens zijn om te beproe- ven hiervoor een overeenkomst te krijgen met de betrokken gemeenten. Mocht die niet tot stand komen, dan kan het volgend jaar verder gezien worden, hoe het standpunt moet wor den bepaald. De heer COLSEN zou de leeftijdsgrens wil len zien vervallen; hij had ook nog wel plan am zich voor dat onderwijs aan te geven! De heer VAN CADSAND vraagt, of er voor dezen cursus geen overeenkomst met de andere gemeenten gesloten wordt. De VOORZITTER geeft te kennen,, dat in elk geval de cursus met 1 November a.s. begint overeenkomstig de nu te breffen regeling, doch dat niet tot het volgend jaar behoeft te worden gewacht met onderhandleien. De heer DE JAGER voegt hier aan toe, dat bij exceptie thans kan begonnen worden zooals is besproken, later kan verder gezien worden. De VOORZITTER stelt nog in het licht, dat' dat de thans voorgedragen regeling voor een jaar geldt, er zal getracht worden een over eenkomst met de andere gemeenten te krijgen, doch indien die niet verkregen werd, willen burgemeester en wetihouders voor dezen winter de zaak daarop niet laten .stiranden. De regeling geldt zoowel voor de openbare als vcor de bijzondere scholen. De heer DE JAGER meirkt nog op, dat de leeftijd tech wat gelimiteerd dient te worden. Het 's toch herhalingsonderwijs en als zich iemand van 25 jaar zou opgeven, kan men toch niet zeggen, dat die het genoten onderwijs nog eens herhalen wil. De heer SGHEELE stelt ate bemiddelings- voorstel 19 jaar voor. De raad gaat hiermede met algemeene stem- men accoord, evenals met de geheele regeling door den VOORZITTER ontwikkeld, terwijl eveneens met algemeene stemmen de heer Kaan en mej. Bijleveld overeenkomstig de voordracht worden benoemd. (Wordt vervolgd.) PETER B. KYNE Prijs ingen. 2,25. Geb. 2,90. MARY ROBERTS RINEHART: PrijS Geb. 2,9O. CLARENCE E. MILFORT Prijs Geb. 2,50. BOEKHANDEL. V ft II n

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 6