dars N., die daar bezig waren tnet den lichtbak te stroopen, door j .ohtopz eners ■om-ingeld I)e een gaf zich spo dig over, doch de andere trachite te ontkomeu. Em der jach opz eneis trok zij i r volver en ioste een scbot in de duis.eini", ra t het gevolg, dat N. zeer ernstig getroff-n neerviel. In het z ekenhuis te Groningeu, waarheen hp verfoerd weid, is hp korten tijd daarna aan de gevo gen overleden. N. was vader van drie kinderen. DE MOORD OP DEN HEER VAN DER STIJL. Naar het Corr. Bur. verneemt is de varens.ezel S., die bij zijo terugkomst uit Am rika te Rotte dam gearresteerd was, als verdacbt van den moord in Juiil924inde Riem ustraat, a'hier gepleegd op den ren- tenier Van der Stijl, Wrgms g-stmk aan bewfls door da Justiiie in vrijheid gesteld. S. heefr smds 26 Juni j.l. in voo arrest gezeten. GEMEEN TERAAD VAN VAN AXEL. Vergadermg van Dinsdag 11 October 1927, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, A. E. C. Kruijsse, M. W. Koster, C. Th. van de Bilt, H. Wolfert, Cth. Claessens, A. Tlh. 't Gilde, F. Dieleman, J. de Feijter en P. de Feijter, be- nevens de Secretaris J. L. J. Maris. Afwezig de heer Ph. J. van Dixhoom. (2. Slot.) 5. Ontheffing van bepalingen van het Rijkswegenreglement. Ingekomen is een schrijven van de geimeenr te Oostburg om adhaesie te betuigen aan het volgende verzoek aan de Kroon: Geeft met verschuldigden eerbied te ken- nen de Raad der gemeente Oostburg in verga- dering bijeen op 26 Augustus 1927, dat hij met belangstelling kermis nam van Uwer Maje- steits Besluit van 4 Juli 1927 Stbl. 240, het- welk 1 September in werking treedt; dat de iniwerkingtrediing van bovenbedoeld Rij kswegenreglement vele belemmeringen zal veroorzaken voor de belangen van deze street, hetgaen blijkt uit de bijgevoegde toeliohting; dat hij om de redenen, in de toeliohting ge- noemd Uwe Majesteit eerbiedig veraoekt het Besluit zoodanig te willen wijzigen, dat aan de gerezen bezwaren "kan worden tegemoet ge komen; 't welk doende enz. Bij dit aclres is gevoeigd de volgende toeliohting: Volgem; art. 11 van het Rijkswegenregle ment van 4 Juli 1927 Stbl. 240 is het verboden met twee of meer aaneengekoppelde voertui- gen te rijden zonider voorzien te zijn van eene schriftelijke vergunning, verleend door of vaniwege dan Minister van Wate'rstaat. Dit verbod zal naar de meening van den raad eene groote belemmering zijm voor deze streek: le. voor de vrachtrijders en voerlui, die al of niet geregeld hunne vrajchtdiensten onder- houden op de havenis te Breskens, Sluis, Hoofd- plaat, Ter Neuzen enz., alwaar zij zand, grind, maoadam, keien, hout en beurtgoed inladen; door het verbod kunmen zij niet alleen niet concurreeremd maar zelfs niet loonend met een voertuig rij den, zoodat verscheidene personen zioh in hun beroep zien belemmerd en bedreigd; 2e. voor den landbouw, het streekbelang, de bron van inkomsten in geheel Zeeuwsch- Vlaanderen; voomamelijk in tijden van den oogst wordt de landbouw gedupeerij, omdat veelal in eene reganperiode de maand Augustus; de oogstmaand, is meestal rijk aan regen de landbouwers zioh haasten den oogst zoo spioedig mogelijk in te halen door in hun betdrijf gebruik te maken van twee aan eengekoppelde voertuigen of wagens; het ver bod is des te meer drukkend voor de kleine bedrijven, waar de kledn-landbouwers niet over voldoende paarden besehikken om iederen wagen te bespannen en bovendien niet be sohikken over voldoende personeel, daar het klein-bedrijf meestal gedreven wordt met edgen kraohten; 3e. voor de vlasindustrie, omidat het ver- voer van vlas van het land naar de boerderij of naar de plaatsen, waar het vlas moet be- werkt worden altijd met twee aaneengekoppel de wagens gesohiedt; veelal gesohiedt dit ver- voer door Bel gen naar hun land; deze komen hier het vlas opkoopen en voeren het dan in groote wagens uren ver Belgie binnen; de vlas industrie heeft in de jaren na den oorlog al met zooveel moailijkhedien te kampen gehad, dat, wanneer ook de Belgen niet met twee aan eengekoppelde wagens het vlas mogen komen halen, de vlasindustrie opnieuw een knak wordt toegebracht; De Minister kan weliswaar van dit verbod Ontheffing verleenen. Eene wereenkomstige bepaling komt voor in art. 84 van het pirovinciaal reglement op de wegen en voetpadien in Zee:land (prov. blad No. 12 van 1910), waarm Gedaputeerde Staten zijn beivoegd verklaard ontheffing te verlee nen; van dit verbod hebben Gedeputeerde Staten bij pirovinciaal blad No. 51 van 1924 ontheffing verleend o.a. voor de wegen in Westelijk en Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanideren. Volgens de thans bestaande rijks- en pro vinciate regelingen zal derihialve voor de pro vincials wegen met 1 September a.s. gelden de algemeene ontheffing voor de wegen in Zeeuwsch-Vlaanideren:, terwijl voor de rijks- wegen, die vaak door de kommen der ge- meenten loopen en uitkomen op de provinciate wegen, iblijkens de redactie van bovenge- noemd Koninklijk besluit van 4 Juli 1927 in art. 11 „zonder te zijn voorzien", persoonlijke ontheffingen zullen verleend worden. Volgens hetzelfde art. 11 letter a zal het eveneens verboden zijn zonder voorzien te zijn van eene schriftelijke vergunning over een rijksweg te rijden of te laton rijden met een voertuig, dat zoo gabouwd of geladen is, dat eenig deel daarvan hooger reiikt dan 3.80 M. boven den weg, of dat, met inlbegrip van de lading, breeder is dan 3 M. Ook dit verbod zal voor den landbouw en de Vlasindustrie vele bezwanen opleveren, daar bij het vervoeren van lamdibouwproducten van het land naar de boerderij of naar de plaatsen waar geleverd moet warden altijd een grootere breedte wordt bereikt dan van 3 M., voorna- melijk doordat de groote landbouwschuren eene denropening hebben van 3.60 M. en der- halve de wagens op 3.50 M. worden geladen; maar ook voor de Belgen, die bier stroo en vlas opkoopen kan dit bezwanend zijn, omdat het voor den handel met Belgie een groot be- zwaar is, wanneer niet breeder dan 3 M. mag warden geladen, Ook die*aan:gaande komt in het bovenge- noemd provinciaal reglement op de weaen en voetpaden in Zeelanid van 1910 in art. 103 eene overeerukomstige bepaling voor, waarin bij het vervoer van stroo, hooi of velidvruchten geen grootere breedte dan van 3.50 M. is toege- staan. In genoemd artikel is bovendien eene regel opgeniomen, dat bedoelde bepaling niet geldt voor voertuigen, komende uit naburige rij ken of provincien, walike voertuigen zij n in- gerioht overeenkomstig de aldaar geldende vworisdhriften. Verder worden volgens art. 15 van bovenr genoemde Rijkswegen reglement voor de toe- passing van dat reglement met voertuigen ge- lijkgesteld, op wielen of rollen geplaatste voorwerpen of werktuigen. Ook dit is voor den landbouw een zeer bezwanend artikel; immers het zal den landbouwers in deze streek niet meer gecorioofd zijn een wagen met landbouw- zaad en een zaaimachine te gelijk te ver voeren. Uit een en ander blijkt derhalve, dat het landbouwbedrijf door dien nieuwen maatregel wel gedupeerd wordt. In het belang van de ingezetenen diezer geimeente heeft de raad dan ook gemeand een adres tot Uwe Majesteit te rnoeten riohten met het verzoek het Rijks wegenreglement zoodanig te wijzigen, dat aan de bezwaren voor den landbouw, voor handel en industrie kan worden teg&mcet gekomen. Burgemeesteren Wetihouders, overwegende dat naar het hen voorkomt de aangehaalde be palingen belemmerend zijn voor den landbouw, stellen voor aan dit adres adhaesie te betuigen. De heer 't GILDE kan zioh met de motivee- ring van het verzoek inlet vereenigen. Hij kan b.v. niet imzien, 'dat door het verbod op het rijden met gekoppelde wagens de vlasindustrie minder loonend zou zijn, evemimin als hij zioh kan vereenigen met het argument betreffende hat binnienihalen Van den oogst, dat men daar- voor zou moeten zwichten. Hij is van oordeel, dat in deze bet zwaarst weegt het gevaar van het rijden op den weg, dat door het rijden met gekoppelde wagens belemmerd wordt en kan aan het voorsrtel om adhaesie te betuigen zijn stem niet geven. De heer KOSTER gaat wel eenigszins met den heer 't Gilde mee; het rijden met aaneen gekoppelde wagenis komt hier niet zooveel voor als in het Westelijk deel van Zeeuwsoh- Vlaanideren. Daar ziet men soms een geheelen trein met aaneengekoppelde wagens. De Bel gen halen daarmede hiet vlas en stroo weg en halen gewoonlijk niet uit als iemand passee- ren wil. Als het gebruik van die aaneengekop pelde wagens nog wat meer doordringt, zal dit op onze smalle wegen beslist een bezwaar worden en belemmerend voor het verkeer wer- ken. Er zijn enkele voerlieden uit Axel die ook wel eens met aaneengekoppelde wagens rijden, clooh die kunnen ontheffing van het verbod verkrijgen als ze het vragen. Spreker acht dat verbod zoo geen bezwaar. De beer VAN DE BILT meent, dat de om- standigheid dat de Belgen die met aaneenge koppelde wagens rijden niet voldoen aan de verp-ldolhiting tot uithalen als iemand passeeren moet, geen argument is vo6r hamdlhaving van bet verbod. Als iemand de wet niet nakomt, moet men hem tot zijn plicht bremgen en als het niet anders gaat proces-verhaal opmaken. Het rijden met aaneengekoppelde wagens is voor vele menschen een groot gemak. Hij haalt aan de voerlieden die vlas moeten laden aan de Sassing. Die kunnen, als het verbod wordt opgeheven, met twee ledige wagens, getrok- ken door een paard des morgens naar de Sas sing gaan en de eene wagen terugbrengen, terwijl de tweede geladen 'wordtmag zulks niet dan moeten ze eerst een lediigen wagen brengen en er dan nog een gaan halen. Hij zou ter tegemoetkoming aan de voerlieden en de landbouwers adhaesie willen betuigen. Als er personen zijn die er misbrudk van maken, moet men ze vervolgen. De heer J. DE FEIJTER acht het verbod ook in het nadeel van den landbouw en het vragen van ontheffing heeft zijn bezwaren. Hij meent, dat het op den weg van den ge- meeniteraad ligt aan het verzoek adhaesie te hetuigen. Het voorstel van Burgemeester en Wethou- ders wordt aangenomen met 8 tegen 2 stem- men. Voor stemmen de heeren Oggel, Kruijsse, Van de Bilt, Claessens, Wolfert, J. de Feijter, Dieleman en P. de Feijter; tegen stemmen de heeren 't Gilde en Koster. 6. Ovememing grond van J. Heijnsdijk. Door J. Heijnsdijk, herbergier aan de Sta- tionsstraat te Axel is een schrijven ingezon- den, waarin hij te kennen geeft, dat bij het leggen der trottoirs grond, aan zijn pand be- hoorende, is gebruikt. Hij verzo' H met de gemeente voor koop van dien grond in onder- handeling te treden. Uit het rapport van den gemeente-opziohiter blijkt, dat die grond, ter oppervlakte van pl.m. 20 M2., gelegen' in de Stationsstraat door de gemeente voor het aanleggen van een trottoir in gebruik is genomem onder goedkeuring van den eigenaar. Burgemeester en Wetihouders deelen mede, dat zij hierover met adressaint hebben gecon- fereerd, en daarbij bleek, d'at hij die grond voor f 150 aan de gemeente wil ovendragen. Het college kan geen vrijheid viinden voor te stellen daarop in te gaan. De VOORZITTER voagt hieraan toe, dat adressant een paar jaar geleden goed vond, dat die grond werd gebruikt voor het leggen van een trottoir. Het is diaarmede gegaan als met het leggen van de trottoirs in de Nieuwstraat, die menschen hebben, voor het leggen van een trottoir alien afstand gedaan van hun stoepjes. De gemeente heeft daartegenover op zich ge- nomen hiet leggen en het behoorlijk onder- houden vani een trottoir. Die grond is voor adressant ndebs waard, terwijl er niu een mooi trottoir ligt en zijn pand er door in waarde is verboogd. Het spijt aan Burgemeester en Wetihouders dlat adressant nu nog is af geko men met een vraag am dien grond van hem te koopen, maar ook in verband met hetgeen in de Nieuwstraat gebeurd is kunnen zij geen vrijheid vinden een voorstel te doen den grond van adressant tie koopen. De heer KOSTER gelooft, dat adressant met mosterd na den maaltijd komt; als hij er zoo over dacht, had hij daarmede twee jaar eerder af moeten "komen. Als spreker zich goed her- inmert, is er zelfs nog een oppervlakte bij het perceel van adressant met keien verhard, om dat het daar anders zoo'n tmodderpoel bleef. Hij kan goed instemmen met het voorstel van Burgemeester en Wetihouders. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. 7. Adres tot wijziging der Algemeene Politieverordening. Een adres van J. Blamsaart en 22 anderen, cafehouders te Axel, die daarin te kennen geven: dat volgens de tinans 'bestaande Algemeene Politieverordening slecihts een dag op een ganisch jaar vergunning wordt gegeven om dansnuuziek te ho tide n, en wel op den 2en Pinksterdag; dat vroeger die vergunning ook werd ver leend op Nieuwjaarsdag, Paasdhdagen, Kermis- diagen en jaarlijksche veemarkt; dat deze laat&te bij wijziging der verorde- nirg werden ingetrokken; 'dat hierdoor, ondanks de steeds stijgende lasten, aan adressanten de gelegenheid werd ontnomen hunne zaken loonend te exploiteeren, daar toch op die dagen naburige gemeenten, o.a. Ter Neuzen worden bezocht, waar het dansverbod niet heerschit; dat daardoor hun emorme schade toegebracht wordt, en hun zaken zeer in waarde vermin- deren; redenen waarom zij dringend verzoeken de Algemeene Politieverordieninig zoodanig te wij zigen, dat verlof voor het houden van dansmu- ziiek worde verleenid: 1 gedurende en Nieuwjaarsdag en, als deze op Zorvdag valt, den daarop volgenden Maandag, van 12 tot 24 uur; 2°. gedurende de 2en en 3en Paaschdag van 12 tot 24 uur; 3°. gedurende den Zaterdag voor Pinkste- ren van 12 tot 23% uur; 4°. gedurende den, 2en en 3en Pinksterdag van 121 uur van den daaropvolgenden dag; 5°. gedurende de jaarlijksche veemarkt van 9 tat 24 uur; en dlat, gedurende de dagen onder 3 en 4 ge noemd, vergunning worde gegeven tot het plaatsen van knamen, spellen, caroussels en dergelijke op het marktplein, mede tot bevor- dering van het vreemdedingemiverkeer; dat de bepaling in art. 70 al. 2 der huidige verordenanig „De muziek mag niet worden ge geven door draaiorgels" worde geroyeerd. Met betrekking tot het verzoek zijn nag in gekomen dte volgende adressen: Van de besturen der Ned. Herv. kerk, der Geref. gemeente en der Geref. kerk te Axel, luidenide als volgt: Edielachtbare Heeren! De Kerkeraden van de Ned. Herv. gemeente, der Geref. gemeente en de Geref. Kerk te Axel wenden zich tot U, gezien hiet bij U ingediemde verzoek der cafehouders om uitbreidang der gelegenheid voor piuiblieke vermakelijkheden etc., hetwelk dus het meerdere herbergbezoek in de hand moet werken, met het vriendlelijk verzoek, aan zoodaaidgen drang niet toe te geven. Zij hebben met dit veraoek alleen op het oog het belang van onze stad, omdat maatregel en in bovergemoeimiden geest zeer zeker de toene- m'inig van zed'eloosheid en lasibandigheid, vooral onder de jeugd, tengevolge zou hebben. Zij wijzen slechts op het immoreele van de tegenwoordiige dans-manie, die zeker niet noo- dig heeft nog in de hand te worden gewerkt. Zij vertrouwen, dat U, als vertegenwoordl- gers van onze plaats, het groote belang, dat hiermede gemoeid is, zult inzden, en voor hare werkelijke belangen zult waken. Toch meen- n zij dit verzoek, tegenover het bij U inge- diende, niet achterwege te mogen laten. Met verschuldigde hoogachting, de Kerkeraad der Herv. gemeente, G. P. A. RUIJSCHv. DUGTEREN. OH. CAPPON. de Kerkeraad der Geref. gemeente, M MIERAS. P. VERSTRATE. de Kerkeraad der Geref. Kerk, J. S. POST. A. COUMOU. Van de Afdeeling Axel van het Alg. Ned. Werkliedenverband „Patrimonium", dat luidt als volgt: EdelaCbtbare Heeren! Met uwe geeerde toesteimmiing nemcn onder- geteekenden de vrijheid am onder uwe gewaar- deerde aandacht te brengen: dat zij in aiansluiting met hun gemeente- program, dat aandringt tot naleving der be- strijddngslijnen van de Drankwet tegen de drankzonde, niet zonder gemengde gevoelens kennis hebben geniamen van het aan U inge- zoniden adres van vergunninghouders (herber- gaers) alhier. Een verzoek met de kenneiijke bedoeling de gelegenheden tot daftsen en tot Ibet drinken van alcoholische dranken te vermeerderen en te vergemakkelijken. Dat zij dit vragen, die hierbij geenerled aan dacht begeerem dan voor stoffelijk en pf gelde- lijk voordeel is zeer goed te begrijpen en te verklaren. Evenwel vermeenen uwe dw. dienaren be- oevens voornoemde bedoeling ook te mogen wijzen op een andere strekknng van het adres die het stilzwijgenid inhoudt. Dit namelijk, dat haar verzoek lijnrecht ingaat tegen de geest en bedoeling der bestaande Drankwet. Immers deze beoogt te zijn een wapen in de hand van alle overhead, (ook de gemeentelijke) am te reageeren tegem de drankzonde op het terredn onder haar regiem gesteld. Onmisken- baar wil deze wet komen door beperking van drinkgelegenheden tot beperking van drank- gebruik. Z-ulks omdat veelvuldig gebruik en misbruik van alcohol bewezen heeft te zijn een belemmering voor de geestelijke en moreele veiheffing van ons volksleven. (Mag tot die belemmering ook gerekend worden het ge mengde dansen (mannen met vrouwen) Doch ter zake, vergun ons U te mogen herinneren aan de memorie van toelichting bij hun Drankweitswijziging gegeven toen Minis ter Kuyper en de R. Kath. Minister Loef onder voomoemd begin&el dier wet hunne handteeke- ning plaatsten. Een en ander overwegende durven wij het vertrouwen uitspreken, ilat het euvel der een- zijdigheid van de verzoekers door U niet wordt begeerd. Wiaarom ondergeteekenden ten zeerste Ver- wachten, dat bii de behandeling van het adres uwe gewensehlte averheidsigedacbten zoodan'g zullen worden vastgelhouden en geleid door den geest en beginsel van vorengenoemde wet, dat U met voile vrijheid uwe steun aan dat adres zult cnthouden. Namens het Bestuur van Patrimonium, afd. Axel, G. DEN DEURWAARDER, Voorzitter. C. VAN KAMPEN, Secretaris. De meerderhedd van Burgemeester en Wet- houders stelt voor op dit verzoek afwijzend te beschikken. Het voorste wordt aangenomen met 7 tegen 3 stemmen. Voor stemmen de he: on Oggel, Van de Bilt, Claessens, J. de Feijter, Koster, Dieleman, en P. de Feijter; tegen stemmen de heeren't Glide, Kruijsse en Wolfert. De heer 't GILDE feliciteert de heeren Van de Bilt en Claessens met hun succes in deze, in verband met hunne tegenover de kiezers afgelegde belofte. (Applaus op de publieke tribune). De heer VAN DE BILT: Welke belofte? De heer 't GILDE: Die, welke door jnllie is afgelegd in. de kiesvereenigirig! De heer VAN DE BIf?T meent, dat de heer 't Gilde genoeg te doen heeft in zijn eigen kies- vereeniging, dan dat hij zich met andere bn- hoeft te bemoeien. De VOORZITTER waarschuwt de bezoekers der tribune, dat zij zich van teekenen van in-, steimmiing of afkeuring hebben te onthouden. Hij sluit voorts de discussde over deze zaak, er is bij stemming een beslissiing gevallen. 8. Toepassing der wettelijke bepalingen betreffende onbewoonbaarverklaring van woningen. Burgemeester en Wetihouders stellen voor: a. in^ overeenstemminig met het advies der Gezondheidscommiissie te Ter Neuzen in te trekken het raadsbesluit van 16 Mei 1922, waarbij werd on'bewoonbaar verklaard de wo- ning staande aan de Kanaalkade no. A 105, toetoehoorende aan, de wed. S. de Bruijnede Bakx, op grond, dat die woning weer in be- woonbaren staat is gebracht. b. in overeenstemming met het advies der Gezondheadscommissie nog met 6 maaniden te verlengen den termijn van ontruiming der ciribewoonbaarverklaarde woning no. K 49 te Kijkuit, eigenaar H. Willemsen, welke termijn bij raadisbiesludt van 14 Juni 1.1. ook reeds met 6 maanden is veriengd, uit averweging, dat dit met het oog op het jaargetijde gewensdht is en, de eigenaar teredht den toesitand voor de bewoners der woning beter te maken. c. in overeenstemming met hat advies der Geizandheidscommissie te Ter Neuzen orabe- woonibaar te verklaren de woning staande aan de Rondeputten, no. M 58, eigenaar Jac. de Putter, aamgezien deze woning niet meer voor verbetering vatbaar is, en te gelasten, dat deze woning niet meer mag worden bewoond. De heer 't GILDE veildaart zich persoon- lijk op de hoogte te hebben gesteld en kan, voor wat betreft de woning van de wed. De Bruijne wel met het voorstel van Burgemees ter en Wetihouders vereenigen, daar dit in bewoombaren staat gebracht is, ofschoon hij ook moet onderschrij.ven de opmerking van de Gezondheadscommissie, dat het niet gewenscht is, dat zoowel deze, als de gemeenteraad, voor een fait a oompM gesteld worden. Dit zou later wel eens niet kunnen zijn in het belang van de betrokkenen. Hij kan niet meegaan met het voorstel tot het verlosnen van uitstel der ontruiming voor de woning van Willemsen te Kijkuit, aangezten hij niet kan irazien, dat die woning nog vooi veitbetering vatbaar is. Spreker zou gaame zien, dat over de ver- sdhilienide voorstellen afzonderlijk gestemd wordt. Het voorstel onder a wordt aangenomen met algemeene stemmen. Het voorstel onder b wordt aangenomen met 9 stemmen tegen 1; voor stemmen de heeren Oggel, Kruijsse, Van de Bilt, Claessens, Wol fert, J. de Feijter, Koster, DieHeman en P. de Feijter; tegen stemt de heer't Gilde. Het voorstel onder c wordt aangenomen met algemeene stemmen. 9. Toeslag op weekhuur van woningen. In verband met vroeger ter zake gehouden besprekinigen deelen Burgemeester en Wet ihouders mede dat het hun ondanks versch.il- lende correspondenties met het ministerie van Arbeid, Handel en Nijverheid niet is mogen gelukken om de huren van de woningen der Vereeniging tat bevordering der volkshaiisves- ting op rijkskasten verlaagd te krijgen. Het antwoord blijft luiden, dat de huur wel kan verminderd worden mits de gemeente het ver- schil tusschen de betaald wiordende huur en f 4 per week bijbetaalt. Door Burgemeester en Wettoouders is deze kwestie in een conferentie met het bestuur der vereeniiginig zeer uitvoerig 'besproken, waarna zij tot de conclusie gekomen zijn, dat die huur voor verschillende personen, gezien de inkom sten in die gezinnem, te hoog Is. Daar de huurprijs destijris gebaseerd is op een dagloon van f4 meenem zij te moeten voorstellen, aangezien niu het loon aanmerke- i..jk lager is dan f 4, aan hen diie zich daarvoor aanmelden en volgens hunne meening in de termen vallen, voorloopig een toeslag op de weekhuur te geven van ten hoogste f 1,— per week en dit besluit te doen, ingaan op 15 Oc tober a.s. De VOORZITTER, voegt hieraan toe, dat, zooals de heeren weten, er nog een onigeveer gelijkluiderad raadsbesluit ligt. Op grond daarvan zijn indertijd 2 verzoeken voor ver- mindering van huur inigekomen, die Burge meester en Wetihouders op gronid van de om- stanidigheden der Verzoekers hebben gemeend te moeten afwijzem. Nu er eohter meer en meer aanidrang komt, om tot vermindering der hujur over te gaan, meenen Burgemeester en Wetihouders dat dit de beste vorm is om voor hen voor wie zulks noodig is tot vermindering van huur te geraken en zij kunnen meedeelen dat zij, bij inkomende verzoeken van dit be sluit te eerder gebruik zullen maken dan vroe ger. Zij zullen hiervoor een anderen maatstaf aannemen, doch achten geen aanleiding om in het algemeen op de huur 1 per week toeslag te geven, aangezien er ook huiurders wonen, van wie kan gezegd worden, dat 4 in verband met hun inkomen niet te veel is. Burgemees ter en Wethouders zouden voor de thans in komende verzoeken waarop gunstig kan be- schikt worden de 'vermindering willen doen in gaan met 15 October a.s. De heer VAN DE BILT kan zich met het voorstel zeer goed vereenigen en zou wenschen dat de bepaling eenigszins ruim werd apgevat. In verband met de vroeger ingekomen doch geweigerde twee verzoeken merkt hij op, ds hij bet zoo nauw niet zou willen narekenen. De VOORZITTER herlhaalt, dat Burgemees- tetr en Wetihouders toezeggem zich op een rui- mer standpoint te zullen plaatsen. Hij haalt echter als voorbeeld aan een der veldwachters; deze woont ook in zoo'n warning, maar van dien kan toch niet gezegd worden, dat f 4 per week te veel is. Bovendien is er van de afwijzend,e besdhiikkingen van Burgemeester en Wetihou ders volgens het aangenomen besluit ook be roep bij den gemeenteraad, zoodat de raad het ten slotte zelf in de hand heeft. De heer VAN DE BILT meent, dat in het algemeen een arbeiider, die met werken zijn brood moet verdiienien, voor den weekhuur van 3 in aanmerking zal kunnen komen. De VOORZITTER is het daarmede niet eens; er zijn ook arbeiders die door hijzomdere amistandigheden 'n hooger inkomen hebben en voor wie de 1,toeslag niet noodig is. De heer OGGEL meent, dat elk geval op zichzelf dlent te worden beschouwd. De heer DIELEMAN kan niet zeggen, dat het voorstel van Burgemeester en Wetihouders hem aanlokit. Er staan thans 14 woningen leeg en als men op deze weg blijft voortgaan zal dat aantal nog vermeerderen. Ieder die maar eeniigsiziins kan, wipt uit die woningen, Als men ze zonder meer alle voor 3 per week verhuurde, bestaat de kans dat men ze weer vol krijgti. Het is nu allemaal wel mooi ge- redoneerd, dat er huurdeirs zijn voor wie in ver band met hun inkomen f4 per week geen be zwaar is, maar ze wonen daar toch. allemaal in hetzelfde soort hui-s en hebben alien, even weirog of geen plaats. Hij ziet er meer voor deel in ze voor 3 te verhuren met de kans dat ze vol komen. Hij acht het onjuist dat de eene f 4 moet betalen en de andere, die in precies dezelfde woning woont maar f 3, omdat die minder inkomen heeft. Men komt z.i. daar- meide op verkeerd terrain, dan wordt het een soort armenzorg en zou bij de diaconie thuis behooren. De VOORZITTER is het met den heer Die leman niet eens; deze houdt geen rekendnig met de omstandiigheden der woningen en de wijze van exploitatie. De beer Dieleman moet niet uit het oog verliezen, dat de exploitatie- kosten van de woningen veel hooger zijn en dat op de huur van f 4 per week door het rijk en de gemeente reeds een biislag wordt ge geven. Nu gaat het toch niet aan om voor de menschen die een redelijk inkomen hebben die toelage nog met f 1 per week te verhoogen. De beer 't GILDE kan zich best met het voorstel vereenigen; na al de pogingen die in het werk zijn gesteld am met steun van het rijk de huur verminderd te krijgen, en die geen resultaat opleveren, gelooft hij ook, dat dit de eendge weg is om tot dat doel te geraken, in het belang der menschen, die in verband met hun inkomen de wekelijksche huur niet kunnen betalen. Ideaal acht hij deze regeding ook niet, maar als het niet aniders kan, moet men er zich bij neerieggen. Beter ware het, als een progressieve huugr kon gaheven, worden, doch aangezien dit niet miogelijk is, kan hij Zich met het voorstel vereenigen. Het wordt aangenomen met 9 stemmen tegen 1; voor stemmen de heeren 't Gilde, Oggel, Kruijsse, Van de Bilt, Claessens, Wolfert, J. de Feijter, Koster en P. de Feijter; tegen stemt de heer Dieleman. 10. Beschikbaarstelling medaille voor een konijnen- en pluimveetentoonstelling. Ingekomen is een verzoek van de vereeniging van Konijnen- en Pluiiimveeh'ouders „Ter Ver betering" van den volgenden inhoud: Hiermede hebben wjj het genoegen U kennis te govern, dat bovemgenoemde Vereeniging, met vergunning van Burgemeester en Wetihouders van Axel, weder een, tentoonstellinig zal houden van konijnen, hoenders, watervogels, enz. op 24, 26 en 27 December 1927, met groote verloting. Hiervoor hebben wij beschikking gekregen over het Zondagschoolgebouw. Geiet op onze le en 2e tentoonstelling, hopen en verwacbten wij, dat ook deze zal slagen. U zal dan getoond worden de meest uitge- breide konijnen- en pluimveerassen die gafokt worden. Tal van vereemigingen op konijnen- en pluim- veefcikgebied, hebben hun steun toegezegd, doch het is voor de organisatie dezer tentoon stelling noodig, dat ons bestuur kan rekenen op algemeene steun van belanghebbeniden en belanigstellenden. Om ,nu het programma zoo aantrekkelijk mogelijk te maken, namen wij de vrijheid een beroep te doen op Uwe bekende belangstelling in deze sport en vragen U beleefd om steun, door het schenken van een eereprijs of dona- teur te worden. Een eereprijs in welken vorm dan ook, is ons van harte welkom. Zeer gaame zouden wij Uw beschikbaar ge- stelde eereprijs in ons programma opnemen, waarom wij UEd. beleefd verzoeken aange- hechtie strook ingevuld aan den Secretaris terug te zenden, voor of op X October 1927, a.ujb. om Uw bijdnage in het vraagprogram- ma op te nemen. Wij zeggen U bij voorbaat dank voor Uw steun. Burgemeester en Wethouders stellen voor, voor deze tenitoomistelling een medaille beschik baar te stellen. De heer DIELEMAN vindt het goed, dat Burgemeester en Wethouders voorstellen een mediaille beschikbaar te stellen, maar meent, dat het streven dezer vereeniging van ge- meentewege wel wat meer belangstelling ver- dienti. Ze hebben verleden jaar hier en dit jaar op de tentoonstellinig te Hulst bewezen heel wat op heit gebied der fokkerij van konijnen en pluimvee te prestieeren. Zou het geen aanbe- veling verdienen 2 medailles te geven of mis- schien een financieele bijdrage? De heer OGGEL: Ze krijgen precies wat ze De VOORZITTER: We erkennen het werk dezer vereeniging door voor te stellen aan haar verzoek te voldoen. Maar wil de raad 2 of 3 medailles geven De heer OGGEL: Ze vragen er maar een. vragen, een eere-metaal. De heer DIELEMAN zou wel wat meer steun noodig achten, en beveelt aan, daarop tegen het volgend jaar de aandacht gevestigd te houden. Hij weet niet of de vereeniging ook gebrek heeft aan geldmiddelen. De heer KOSTER pleit ook om met de steun- verleening iets verder te gaan, daar de vereeni ging werkelijk zeer veel gepresteerd heeft. Ze vragen beschikbaar te stellen een kunstvoor- werp. De heer OGGEL vraagt wat men. onder een kunstivoorwerp verstaait. Burgemeester en Wetihouders wenschten een verguld zilveren medaille te geven. De heer KOSTER merkt op, dat iets zou kunnen aangeschaft worden in overleg met het besftuur der vereeniging. De VOORZITTER: Stelt dan een bedrag beschikbaar. De heer DIELEMANWat kost een me daille De heer KRUIJSSE: 7,50 a f 10,— De VOORZITTER vraagt dan een bedrag van 25 beschikbaar te stellen. De heer "DIELEMAN zou een verguld zil ve ren en een zilveren medaille beschikbaar willen stellen. De heer KRUIJSSE een medaille voor de kippen en een voor de konijnen. Ten slotte wordt op voorstel van den VOOR ZITTER met algemeene stemmen besloten 2 verguld zilveren medailles beschikbaar te stellen. 11. Vaststelling kohier hondenbelasting, dienst 1927. Burgemeester en Wethouders stellen voor het kohier der hondenbelasting vast te stellen zooals dit heeft ter inzage gelegen, met een totaal bedrag van f 567 met 124 honden. De heer VAN DE BILT zou gaarne zien, dat beter naar de toepassing der verordening werd gekekem, want er loopen heel wat honden los waar de eigeraaars zoo goed als niets voor be talen. De VOORZITTER merkt op, dat men met algemeene opmerkinigen in deze niet verder komt en die ook niets bewijzen. Hij zou het noodig achten, dat in zulke gevallen namen genoemd werden, dan kon worden nagegaan of de opmerking al of niet juiat was en in het laatste geval de fout hensteld. De heer VAN DE BILT voert hiertegen aan, dat de raadsleden toch niet alle veldwachter kunnen gaan spelen. Het verdient misischien aanbeveling dezen op te dragen eens goed uit te zien. Spreker heeft met zijn opmerking meer op het oog gelijkheid van behandeling voor alle burgers. De heer DIELEMAN vraagt, of het niet beter zou zijn als de geheele verordening van de baan was, er loopen toch genoeg honden waarvoor niet betaald wordt. De beer VAN DE BILT voelt daar niets voor; de ongeveer /600 die de belasting op- brengt kunnen we goed gebruiken; bovendien, er loopen, al genoeg honden. De heer OGGEL voorziet, dat, als de belas ting verviel het aantal honden nog wel tien- maal grooter werd. Het is een bron van inkomsten uit een be lasting op luxe voorwerpen verkregen. Het is een, soort luxe als iemand een bond houdt en er is niets tegen, daarvoor wat te betalen. De heer DIELEMAN wenscht Burgemeester en Wethouders te verzoeken, tegen een vol gende vergadering die zaak toch eens onder de oogen te zien en anders de verordening zoodanig te wijzigen, dat iedereen moet be talen. De heer OGGEL antwoordt, dat dit nu reeds zoo is, en als er inderdaad honden vrijloopen, die een gevolg is van niet juiste toepassing der verordening, maar dat is dan geen fout van de verordening. Er dient dan aan de veld wachters te worden opgedragen wat nauwkeu- riger toe te zien. De VOORZITTER zou meenen, dat er eerst

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 2