ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAO VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Mo. 8131. Vrijdag 14 October 1927. 67e Jaargan Een nieuwe neus ABONNEMENTSPRIJS: EERSTE BLAB. 8INNENLAND. BUITENLAKP. FETJILLETON. 6EMEN8PE BERICHT EN. Voor binnen Ter Neuzen 1,40 per 3 maanden Voor buiteti Ter Neuzen Jr. per post f 1,80 per 3 ^maanden Bij yoorudbetaling fr. per post 6,60 per jaai Vooi 't buitenland f 2,70 per 3 maanden franco per post Abonnementen voor 't buitenland alleen bij vooruitbetaling. EM* Hind verschljnt iedereti MBendajg., Woensdag- en VpJjdaSavond. EEN GIFT. De Weealnrchting te Neerbosch heelt van een onbekende f1000 oatvangan roor winterprovisie. CON FERE N TIE AFSCHAFF1NG VAN IN- EN OITVOERVERBOGEN. De Nedeilandsthe regeerirg zal op de conference in zake afschaffing van in- en uitvoerverboden en - beperkingen, welke a. s. Maandag te Geneve zal aanvangen, vertegenwoordigd zijn door Dr. F. E. Post- huma, voorzitter van dea Nijverheidsraad, oud minister van Landbouw, Handel en Nijverheidden heer F. M. W.baut, lid van de Eerste Kamer, oud weth uder van Amsterdam, en den heer S. de Graaff, oud- minister van Kolonien. DE IERSCHE DAIL. Cot grave is bij de opening van de zesde zitting van die Vrijstaatsche Daiil te Du blin tot president van het uitvoerend bewind herkozen. Dit is geschiedt met een meerderlheid van sleclhts zes stem- men, alle van de Boerenpartij. Deze kleine groep, schrijlft die N. R. Crt., zit dus op de wip en zal in de toekomst in vele gevallen over het lot van Cosgrave's regeering te beslissen hebben. De oppositie tegen Cosgrave bestond uit de Valera's partij Fian Fail en 'd'e arbeiderspartij, wel'ke echter niet in alle kwesties samengaan. De arbeiderspartij wil bijvoorbeeld niet weten van een herziening van het trac- taat van Londem, dat de betrekkingen met Enge'lamd regelt, en waarop de mieu- we grondwet gebaseend is, die de Valera's partij zou willen wijzigen. Voor een sterke regeeringscoalitie zijn bij de tegervwoordige samenstelling van het parlement geeu elementen aOnwezig en dius heeft Cosgrave's regeering een afmattenden polifcieken strijd in het voor- uitzicht. Alles wat hij voorloopig kon doen was de regeering zijns ondanks voort te zetten, omdat geen van de an dere partijen bereid is gebleken, de vor- ming van een regeering op zich te nemen. De toestand is na de jongste algemeene verikiezing weinig veranderd. In Juni moest de Speaker, toen de regeering bij een beslissende stemming even sterk "was als haar vereenigide tegenstanders, met zijn stem den doorslag ten gunste van de regeering geven. Dinsdag zou haar lot evenzeer van die stem afjgehangen hebben, indien ,dle zes leden van de Boerenpartij haar niet te hulp waren gekomen. Elf onafhankelijke leden stonden Dinsdag ook aan de zijde van de regeering. Met ^lezen onizeikeren bijstand moet Cosgrave tihans verder zien te schipperen. Het eerste debat na Cosgrave's herkie- zing gaf een voorproefje van de onver- zoenlijkheid van Fian Fail en haar stxeven am oud' politick zeer niet met rust te laten. TER NEUZEN, 14 October 1927. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. In de Donderdag gehouden raadszitting werd met algemeene stemmen besloten door ARTHUR GASK. 15) Vervolg.) Well vijf minuten lang rukte en drukte hij aan mij. Toen verbaasde hij me met 'de woorden: „Ja, Cups", zeide hij beslist. ,,Als jij het wilt riskeeren, dan beitel ik dat heele neusibeen weg en geef je een neus als een gewoon sterveling.' Riskeeren riep ik geestdriftig uit, toen ik wat van mijn verbazimg bekomen was. „Iik vind het scihitterend, als u het wilt idoen. Qpvallender dan hij niu is, kunt u hem toch niet maiken." ,,Dat is niet, wat ik bedoelde met ris keeren zeide hij ernstig. ,,De operatie is eenvoudig genoeg, maar het gevaarlijike is, dat ik je moet opereeren en tegelij'k de narcose moet toedienen. Zie je, het is een heel bijzondere operatie, in ieder geval, want het been moet worden weggebeiteld en het ikraakbeen ook, en er mag bijna geen litteeken komen. Ik zal ook een Blimke lap vleesch moeten meenemen en aldoor moet je onder volkomen narcose blijven, zoodat je geen enkele beweging maakt. Het zal in geen geval een korte operatie zijn, en als ik alleen ben, zal het extra lang duren." ,,Nu ik ben er in ieder geval volkomen toe bereid," zeide ik, verrukt bij het denk- beeld, ,,en als ilk er het hoekje mee omga, adhaesie te betuigen aan het adres van den raaid van Oostburg, houdende bezwa- ren tegiem het verbod op het rijden met aaneengekoppelde wagens op de rijks- wegen. De heer Colsen, gesteund door de heeren De Bruijne en Van Cadsand, achtte dat vetbod nadeelig voor de voer- lieden en kleine landlbouwers. De heer Van Aken wees op het gevaar voor het rijiden met aaneengekoppelde wagens in de kom der gemeiente, doch daartegen werd aangevoerd, dat de Poilitieverorde- ning daarin voorziet en de politie toezicht kan houiden, dat het verkeer -niet in ge vaar wordt gdbracht. Door den heer Colsen is ingediend een voorstel betreffende e'en steunregeling voor werkloozen tusschen 1 November en 31 Maart van ieder jaar los van het Arm- bestuur, overeenkomstig de te Hulst be- staainde regaling. Burg, en Weth. stelden voor, dit voor stel te stellen in hunne handen om bericht en raad. De heer Colsen wenschte gaar- ne tihans reeds een priincipieele besJdssing, waartegen de heer D. Sciheele geen be- zwaar had. De heer Hamelink meende in het ibelanig der zaak zelf den heer Colsen te moeten adviseeren zijn verzoek om een beslissing terug te nemen, waaraan deze voldeed en overeenkomstig het voorstel van Burg, en Weth. werd besloten. Door Gedeputeerde Stat en wordt mee- deeling gedaan van.een schrijven van den Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid, waarin deze als zijn meaning te ken- nen geeft, dat de l>ezwaren die den raad aanleidiinjg gaven tot zijn besluit van 12 Juli 1.1. betreffende ontbinding der N.V. Zeeuwsch-Vlaamsdhe waterleiding, in een ander verband zijn komen te staan nu 20 Augustus is besloten tot de benoeming eener commissie van onderzoek, waarin ook leden van Ter Neuzen zullen worden benoemd. Hij verzoekt in dit verband in- trekking van het verzoek. De meerderheid van Burg, en Weth. stelde voor het besluit in te trekken. Dat voorstel werd bestreden door den heer Sc'heele, die er op wees, dat door het voornemen om diie commissie te benoemen nog geen enkel practisch bezwaar tegen deze dure waterleiding vervallen was. Hij hoopte dat het werk der commissie niet te lang zou duren, dat men die com missie allerminst zou gebruiken als middel om de ibestaande bezwaren te verdoazeleil, aangezien de raad anders zou hebben te overwegen overeenkomstig de statuten een vergadering van aandeelhouders der waterleidingmaatschappij bijeen te doen roepen en daarin over liquidatie te beslis- sen. Hij is in dit opzieht niet zoo gerust, omdat het voornemen tot het instellen der commissie is meegedeeld in een vergade ring waar geiheei andere voorstellen op de agenda stonden, doch waarvan het be- stuur, de neuzen geteld, verwachten kon dat ze verworpen zouden worden. De heer Verlinde achtte eveneens handhaving van het besluit noodig. daar intrekking anders wel eens het sein zou kunnen zijn voor doorwerken met de daaraan verbonden verlhooging der kos- ten. Daarop wijist eenigszins een kennis- geving aan den raad van Hontenisse, dat eerst over het geldleeningsbesluit zal wor den beslist nadat de beslissing der Kroon over het Ter Neuzensch raadsbesluit be- kend is. De heer Van Aken aoht handhaving van het raadsbesluit gewenscht, op grond blij'kens ieen artikel in ,,De Telegraaf nou dan merk ik daar in ieder geval niets van." ,,Dat is zeker heel pleizierig voor jou," zeide de dokter norsch, ,,maar ik zit dan maar met het lijk en dat nog wel in dit waxme weer ,,Daar heb ik nog niet aan gedacht", antwoordde ik lachenld, „maar in ieder geval konden we van te voren een inooi diep graf delven, dan zijn we op alles be- dacht. Ik zal het ze'lf wel graven onder den grooten vijgeboom. Daar vinden ze het nooit." ,,Nu", zei dokter Carmichael langzaam. ,,Ik zal er eens over denken, ga nu maar weer aan je werk." Drie dagen lang kwam de dokter niet meer op d'it onderwerp terug, en ofschoon ik bijina stierf van verlangen om te weten, hoe of wat, hield een zekere schroom mij terug om hem er nog eens aan te herin- I neren. Toen lik de zaak kalm overwogen had, besefte ik aildra, dat het voor hem waar- lijik geen kleiniglheid was om voor mij zoo- veel te riskeeren. Voor mij zou het na- tuurlij'k pracihtig zijn en ihet idee alleen al opende mij allerlei nieuwe mogelijkheden, vrij van zorg en door niemand meer ver- dacht. Ik zou weer vrij overal kunnen gaan, meende ik, en mij tie^enover mijn vijanden stellen, als droeg ik een masker. Op den vierden dag, een Donderdag, i herinner ik mij dat het was, deelde dokter Carmichael mij mede, dat hij den heelen dag uitging, maar hij gaf geen reden op voor dit uitstapje, en volgens mijn ge- woonte, iniformeerde ik niet naar het hoe en waarom der dingen. Den geheelen dag werkte ik ijverig in 1 den tuin, maar heel veel keeren keek ik door den Directeur van het Waterlei- dingisbureau op minder heusche wijze zou zijn gesproken over de tegenstanders. Er wordt wel geen plaats genoemd, maar er blifkt voldo'ende uit dat Ter Neuzen be- doeld wordt. De heer Hamelink verklaart zich met zijn fractiie nog voort anders van de wa terleiding, maar zal teqen het voorstel van Burg, en Weth. stemmen, omdat hij het schrijven van den Minister, evenals het verzoek van Gedep. Staten om daaraan gevolg te geven een aantasten van de autonomic van den gemeenteraad acht, die zij niet kunnen aanvaarden. Overigiens meent hij, dat de tegenstanders der water leiding, het niet zoo euvel moeten duiden indien eens iets ten ih-unnen opzicihte ge- zegd wordt, want hij moet onder het pu- bliek wel eens vernemen, dat hij met zijn fractie uit eigen belang er voor zou zijn. De heer Scheele voerde hiertegen aan, dat het een groot verschil maakt of het publiek, de man van de straat zoo iets zegt, dan wel iemand die een opembare fumctie bekleedt en met wie men meent al eenige jaren op goeden voet saam te werken. Bij de stemming was het lid der meer derheid van Burg, en Weth. even niet ter vergadering en werd het voorstel van Burg, en Wetih. tot intrekking van het raadsbesluit met algemeene stemmen ver worpen. Zoowel door den heer Verlinde als door den heer Colsen werden tegen de volgende vergadering juiste gegevens ge- vraagd omtrent de financieele gevolgen voor de gemeente bij het in dienst nemen van een boventalligen onderwijzier aan school C. Wegens daling van het leer- lingental is daar een leerkracht overcom- pleet en wordt door het Comite van Actie voor het openbaar onderwijs aangedron- gen op het in'diensthouden van die leer kracht. De heer Colsen vroeg vooral ingelicht te worden over de vraag hoever alsdan het wetteiijik redht der "bijzondere scholen op een baventallige leerkracht zou strek- ken. Het is hem bekemd, dat daarover verscihiillend geoordeeld wordt. Hij ver- wijst daarvoor naar een beslissing te Vlissingem. Aangenomen wordt een voorstel van Burg, en Wetlh. om aan de provincie Zee- land te verlburen een stukje grond, bij de aanlegplaats der stoombooten. voor den tijd van 25 jaar. Op voorstel van den heer Scheele wordt aan de voorwaarden toegevoegid, dat het terrein niet zal mogen dienen voor het opslaan van kolen of stof- of stankverwekkende voorwerpen. Tot hoofd van het herlhaldngsonderwijs aan school D te Slulskil wordt benoemd de heer J. Kaan, tot onderwijzeres mej. S. M. Bijleveld. Tevens wordt bepaald, dat het herhalingsonderwijs te Sluiskil ook mag bezocht worden door ieerlingen wo- nende te Sluiskil onder de gemeente Westidorpe of Axel, voor die Ieerlingen ook de lagere school te Sluiskil bezoeken of bezochten. Bij den aanvang van den cursus moeten er 12 leerlingien zijn, waar van minstens 9 uit de gemeente en zij wordt beeindigd indien het aantal zou dalen beneden 9 waarvan twee derden uit Ter Neuzen moeten zijn. Inmiddels zuillen Burg, en Wetlh. met de besturen der aangrenzende gemeenten een overeen- komst trachten te sluiiten voor het verkrij- gen eener bijdrage in de kosten van het onderwijs naar gelang van het aantal eens even naar den grooten vijgeboom en vroeg mij af, of ik ooit daaronder zou lig- gen. Ik voelde mij als een speler, die alles zet op een enkele kaart. De dokter kwam om ongeveer vijf uur terug en ik zag onmiddellijtk aan zijn gie- zdcht, dat hij iets bijzonders had te ver- tellen. ..Kijk eens hier, mijnlheer Archibald Cups", zeide hij streng. ,,Hier heb ik een cadeautje voor je." Hij haalde een pakje uit zijn zaik en overhandigde het aan mij. ,,Kijk er maar eens goed naar. kerel, maar laat het in vredesnaam niet vallen. Hier heb je zesihonderd gram chloroform. Mor- gen kag je beginnen met je graf te gra ven." Ik weet, dat ik van blijdschap straalde en hem met onsamenlhamgende woorden diankte. ,,Kom, kom, kerel", riep hij uit, terwijl hij mij weg duwide. ..Wacht, totdat alles voorbij is met je bedankjes. Ik ben er minstens even verlangend naar alls jij. Het is weer eens een niwuw avontuur, Cups, en we bakken dien blaasikaken, die ons zoulden willen dood.jagen, weer eens een poets." Aan het souper dien avond was hij ^praakzamer en opgewekter dan ik hem ooit gekend had. ,,]a", zeide hij jolig. „Ik ben nu vast- besloten om dit huis te verkoopen. Als dat zaakje van jou afgieloopen is, gaan we samen weer terug in dg weretld, en we maken wat pleizier. We zullen samen rei- zen. maar eerst blijven we in de buurt van Adelaide om je oulde kameraden nog eens van nabij te zien. Ik stel mij er Veel van voor om je met mij mee te nemen naar plaatsen, waar je waarschijnJijk kennissen Ieerlingen dat uit die giemeenten van het onderwijs gebruik maakt. Door Burg, en Weth. werd medege- deeld, dat de Prov. Electriciteitsmaat- scihappij onderhandelingen heeft aange- knoopt voor overneming van de plaatse- lijke centrale van de Industrieele Maat- schappij. Dit had ook onderihandelingen met het gemeente'bestuur tengevolge, en Burg, en Weth. hadden hiervan gebruik willen maken om een nieuwe concessie aan te bidden voor een langdurig tijdsver- loop. De ibestaande loopt nog 30 jaar. [NGEZONDEN MEDEDEELINGEN Brrrr wat een nattigheid, echt weer voor rheumatiek, neuralgien, jicht en spit. Men vergete niet dat bij zulke aanvallen niets zoo goed is als Tablcttcn. Zij verzachten de pijnen en be- vorderen de alscheiding van urine-zuur. Men eische echter steeds de origineele verpakking "Aoyefc", ken- baar aan den oranje band en het Bayerkruis. Prijs 75 cts. Weiqer namaak of losse tabletten. 42 De voornaamste punten waren, dat zij een gelijken stroomprijs wenschten voor alle inwoners in de gemeente, dien zij dan op 40 cent per K.W.U. wilden stellen, prijs voor d'e straatverlichting niet boven 35 cent per K.W.U. en het voor haar re- kening nemen der kosten die ingezetenen zullen moeten miaken bij omzetting van het net voor gelijk- in draaistroom (verande- ring van motoren e.d. en geleidingen) En daarop kon met de P. Z. E. M. geen overeenstemming worden verkregien. Burg, en Weth. verwadhten blijkbaar geen gunstig resultaat der ondenhandelinqen en meriken op, dat men in de kom der ge meente goed lioht heeft en nooit van stoormis hoort, zoodat het de vraag is of het in het belang der gemeente wel ge wenscht is, dat de overeenkomist met de Industrieele Maatschappij wordt verbro- ken. Zij stellen niettemin een concessie voor met bepalingen zooals die volgens hen na de onderihandelingen behoo- ren te zijn, met de opmerkingen der P. Z. E. M. De heer Hamelink wees ex op, dat het weinig zin heeft om over al die artikels zult ontmoeten en om dan waar te nemen, dat ze je absoluut niet herkennen. Ik zal dien neus Van je prachtig in crde brengen en de eerste, dien wij eigenlijk moeten bezoeken, is de rechter." Ik laohte wat zenuwaohtig en schudde mijn hoofd. ,,Oinzin, kerel", ging de dokter door. „We kunnen er al heel gemakkelij.k een excuus voor vinden. Je zegt maar, Idat je reiziger in sigaren 'bent, of dat je iets nieuws hebt aan te bieden in blauwzijden pyjama's Hij schaterlachte van pleizier, maar ik moet bekennen, dat ik stond te beven. Ik verlangide er volstrekt niet naar om on- noodige waagstukken te bedrijven en de recihter was wel de allerlaatste, die ik wenschte te zien. Ik herinnerde mij met onaangfename duidelijkheid, dat Cartright den naam had van een buitengewoon ge- heugen voor geziohten te hebben en hij ging er prat op, dat hij nooit het'uiterlijik vergat van iemand, dien hij veroordeeld had, in hoe langien tijd hij hem ook niet mociht terugzien. Maar de vroolijikheid van den dokter was niet te dempen en voor het oogenblik liet ik hem maar gaan. „0 ja", zeide hij opeens. „Gisteren heb ik je vriend Drivel Jones bij den lunch ontmoet, of liever ik zat naast hem in het Australie-Hotel. Ik Ihoorde, dat hij het was, omdat iemand Ihem met zijn naam aanspra'k. Hij had het druk over de ren- nen en sohijnt daar heel wat in de melk te brokken te hebben. Van Nieuw-Zeeland heeft hij een hengst meegebracht, Baby lon, en als het winter is, hoopt hij met het springconcours den eereprijs weg te dragen. Hij is een grove, brutale kerel, der voorgestelde concessie te gaan boo- men, en die moeten toch onder de loupe worden genomen als men een concessie aanbiedt terwijl alien verwachten, dat de zaak op gebrek aan overeenstemming op de hooifdpunten stuit. Hij stelde eene motie voor, waarbij de raad uitspreekt, dat hij alleen over het verleenen der con cessie wensoht te onderhandelen indien daarlbij wordt uitgegaan van het beginsel een stroomprijs voor gelheel de gemeente en dat de P. Z. E. M. voor hare rekening neemt de onkosten door de aangeslotenen te maken in verband met 'de verandering van den stroom. Eenige d'iscussie ont- spint zich hierover, dodh het resultaat is, dat het voorstel van den heer Hamelink met 11 stemmen tegen 1, die van den heer De Jager, wordt aangenomen. De rekening van het bestuur der brand- weer wordt goedgekeurd, met een bedrag in udtgaven van f 2065,72. De heer Sciheele merkt op, dat vroegex wel eens is gezegd, dat de exploitatie der brandweer met het nieuwe materieel veel goedikooper zou komen, maar dat het nu toch f 2000 is. De heer De Jager wijst op de premies betaald voor blusschen van brand. Goedgekeurd wordt de rekening der commissie tot werdng van schoolverzuim met f 334,07y2 udtgaven. De heer Van Aken bespreekt het uit- betalen van werklieden in dran.klokalen. In een der laatste vergaderingen, die hij als wethouders bijwoonde, heeft hij daar op gewiezen, de betrokkenen zijn toen door den inspecteur van politie gewaar- sclhuwd, maar hij meent, dat het met dien ongewenschten en voor de werklieden in verschiillend opzieht nadeeligen toestand weer gaat als vroeger. Hij vraagt daar tegen op te treden en desnoods van ge- meentewege een lokaal disponibel te stellen. De Voorzitter en de iheer Van Driel deelen mee wat reeds gedaan is om hierin verandering te krijgen, maar dat dit niet is geluikt en dat ook de werkliedenorgani- saties er onder deze omstandigheden voor waren om het voorloopig te laten zooals het is. Voor een opkfesing dier zaak moet rekening worden gehouden met allerlei moeilijikheden en omstandiglheden. De heer Van den Bulcik vroeg mildere behandeliing van menschen die verzuimen tijdig bericiht te doen van verhuizing, en niet terstond proces-verbaal op te ma'ken. De Voorzitter antwoordde dat d'it ook steals gesohiedt, doclh dat het niettemin kan voorkomen, dat men wel moet ingrij- pen. Er dient in deze orde en regel te zijn. De heer Colsen vroeg verbetering van de sladhtplaats voor noodslachtingen, waaromtrent de Voorzitter opmerkte, dat er verschil van meeming bestaat tusschen den heer Colsen en den inspecteur, die deze sladhtplaats voldoende ingericlht acht. De heer Colsen heeft d'at van die zijde Wel eens anders gehoord en vroeg nog maatregelen te nemen, dat niet uit alle andere gemeenten, zelfs uit het land van Cadsand hier uit ncjad geslacht vee ten verkoop wordt aangevoerd en de veearts dat soms niet meer keuren kan. Hiertegen zeide de voorzitter maatregelen toe. Er is in dat opzieht een leemte m de verorde- ning, welke zal aarngevuld worden. STROOPERSDRAMA. In het Eeksterveld ord^r de gemfente Annec, werden des nachts de beide ge" roe- juist zooals je besdhreef en we moeten hem op de een of andere manier op zijn kop zitten. Daarna ben ik eens naar dien vegetarier gaan kijiken. Ik kan mij na- tuurlijk vergissen/ maar ik geloof wel dat hij iedereen, die zijn winkel binnenkwam, oiiderzoekend aankeek. Hij heeft daar een bediende, die er buitengewoon vleesoh-etenld uitziet en die waarachtig niet met apenootjes zal zijn grootgebracht. Een fijn opmerker, die knoiienman en als hij jou ziet, zal het de proef op de som zijn, of ik succes heb gehad met de verandering van je uiterlijk." Ik zeide niets, maar ik rilde van het idee alleen en ik beslloot ommiiddellijlk, dat ik voor Pepple s winkel altijd een straatje om zou loopen. We spraken nu af, dat de operatie Zon- dag zou plaats hebben en daarom beg on ik den volgcnden dag maar vast aan mijn graf. Ik had nog altijd niet uitgemaakt, of de dokter het ernstig meende met dat graf, of dat hij het alleen maar een goeien mop vonid. Achteraf denk ik, dat hij het mij alleen maar liet doen om mij goed den ernst van het geval onder het oog te brengen. Zeker had ik ruim den tijd om eens kalm na te denken, terwijl ik aan het gra ven was, De grond was buitengewoon hard, want het had in geen twee maanden geregend en iedere duim grond moest eerst worden losgeschoffeld. Ik had er twee dagen hard werk aan en toen het Vrijdagavond eindelijk giereed was naar genoegen van den dokter, waren mijn handen ellendig pijnlijk en vol blaren. Worfdt vervolgd.) Of TER NEUZENSCHE CO U RANT +imm

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 1