Laatste Berichten. INGEZONDEN MEDEDEELINGBN. over den dienst 1925, voorzien van het bewiL hunner defimitieve vaststelling. Aangencmnan voor kennisgeving. b. Proces-verbaal van de op 28 Septemoer 1927 ten kantore van den ontvanger der ge meente gehouden opnaminig der boeken en kas. Daarbij is gebleken, dat ten bate van 't dienst jaar 192,8 komt hot batig slot der vastgestelde rekendng over 1925 voor zoover dat niet reeds in bet dienstjaar 1927 is verantwoord, van den gewonen dienst f 4532,32 en van den kapitaal- diervst f 2261,14, terwijl de ontvangsten over den ditost 1927 tot beden hebben bedragen f 308,712,251/2, en de nog niet geboekte ont- Vangsten f 4, te zamen 315,509, ilL. Het nadeelig slot van bet dienstjaar 1926 bedraagt blijkens de voorloopig vastgestelde rekening f 430,85% voor den gewonen dienst en 15,45 voor den kapitaaldien.st, 'samen f 446,30y2; de uitgaven van den dienst 1927 hebben tot op heden bedragen f 320.600,08, te samen f 321.046,38y2, zoodat in kas moest zijn f 5536,67, hetgieem overeenkwam met bet totaal der in kas bevonden en in het prooes-verbaal omschreven waanden. Aangenomen voor kemnisgevinig. c. Een adres van de Vereeniging „Scbool- museum" te Middelburg, die daarin te kennen geeft, dat, hoewel zij zich in December 1926 tot den raad wendde met een adres, waarin zij voor de vereeniging om subsddie verzocht, zu nogm^als de vrijheid neemt zioh tot den raad te richten, omdat uit verschillende raadsver- slagen e.a. is gebleken, dat toen door velen niet of slechts ten deele het ware doel van bet museum werd begrepen, waartoe voor een deel den naam museum meewerkte; dat, nu den 28sten Mei Li. de inriobting is geopend bij monde van den heer Commissaris der Koninigdn in Zealand, en velen gebruik heb ben gemaakt van de gelegenheid, het museum te bezidhtigen, men een beter imzioht beeft kunnen krijigen 'omtrent aard en doel, zoo tref- fend bij de opening geteekend dat daarom verwacht mag worden, dat het aantal gemeenten, dat een jaarlijksche subsidie geeft, hetwedk nu 28 b|draagt, aanmerkelijk zal stijgen; waarom zij beleefd verzoekt, van af Januari 1928 een jaarlijikscbe bijdrage te geven tot instandhouding van het Schoolmuseum te Miid- delbung. Burgemeester en Wethouders stellen voor, dit verzoeik te behandelen bij de vaststelling der gameenitebegrooting 'dienst 1928. d. Een adres van het bestuur der R. K. Middeibare sdhoolvereeniging te Hulst, luiden- de als volgt: Onder overlegging der door het Rijk goedge- keurde rekening en verantwoording onzer Mid deibare Handelsdagschool over het jaar 1926, en van de begrooting voor het jaar 1928, nemen wij beleefd de vrijheiid, ook voor 1928 en vol gende jaren Uw financieelen steun in te roepen. Wij zijn TJ ten zeerste danfcbaar voor Uwe tot heden ondervonden medewerking, die mede heeft geholpen om de tekortem, waanmede wij de rekeningen der laatste jaren moesten slui- ten, eenigszins te vermimderen. Met de grootste moeite is het nog gelukt de school staamde te houdien; maar zonder een beduidend krachtiger steun der omliggende ge meenten, zal ons dat wellidhit reeds in 1928 onmogelijik zijn gewordien. Op de begrooting 1928 vimdt U als 'subsidie der provincie nog f 4020 geraamd. Het zal U echter uit de verslagen der Statenzitting ech- ter wel 'bekerud wezen, dat op dat bedrag niet lang meer te hopen is. Alieen een verhooging der gemeenitelijke subsidies kan het evemwicht in de ontvangsten en uitgaven herstellen. Hulst met 19 leeriingen op onze school, geeft j 4500; aan alie andere gemeenten vroegen wij vorige jaren f 150 per leerling uit die gemeen- te, Alieen Hontendsse heeft ons dat terstond toegekend. Voor het bshoud der school is het dringend noodzakelijk, dat ook andere betrok- ken gemeenten een dergalijik besluit nemen. Met den meesten aandrang veroeken wij U daarom, aan onze school voor 1928 en volgende jaren wel te will en toekemmen een subsidie van 150, per jaar per leerling uit Uw gemeente, en in die jaren waarin toevallig geen leeriin gen uit Uwe gemeente onze school bezoeken ons toah te willen steunen. met f 150. Voor den loopenden cursus zijn 4 leeriingen uit Uwe gemeente ingescbreven en wel: Joh. Anfheunis, Zoltan Gombus, Frans de Keijzer, en Abraham van Bendegem. Wij verzoeken U beleefd ons, zoo mogelijk voor 10 October a.s., in de gelegenheid te wil len stellen de belangen onzer school persoon- lijk met de leden van Uwen raad te komen be- spreken en zullen gaame dag, uur en plaats vernemen welke U het best convendeeren. Burgemeester en Wethouders stellen voor dit adres vast te stellen bij de behandeling der begrooting. Met aJgemeene stemimen wondt aldus be- sloten. e. Ingekomen is een schrijven van Gedepu- teerde Staten van Zeeland, betreffende de ter goedkeuring ingezonden wijziging der verorde- ning tot regeiing van het verkeer, luidende als volgt: Aangaande het bij Uw terzijde vermeld schrijven ingezonden raadsbesluit tot wijziging der verordening, regelende het verkeer op de wegen in verband met het gebmik van motor- rijtuigen en rijwielen, doet de Hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat ons bij schrij ven van 2 dezer no. 3470/A het volgemde op- merken. „De door den raad der gemeente Axel in zijn vergadering van 22 Maart 1927 -toor de tweede maal vastgestelde wijziging der verordening tot regeiing van het verkeer op de wegen in de gemeente Axel, in verband met het gebruik van mohorrijtuign en -rijwielen gaf wederom aanleiding tot eenige opmerkingen, waarvoor ik moge verwijzen naar mijn schrijven van 3 Mei 1927, no. 1485/A. Door den raad is daarop in zijn vergadering van 2 Augustus 1927, met intrekking van bo- venbedoeld raadsbesluit, de verordening op- nieuw vastgesteld. Ofschoon het, zooals uit de overgelegde tee- ken ing kan worden afgelaid, blijkbaar wel in de bedoeling heeft gelegen de bebouwde kom van het gehucht het Spui tot den in mijn bovenbedioeld schrijven aarugegeven omvang te beperken, is de in art. 2a gegeven omschrij- ving daarmede niet geheel in overeenistem- ming. Volgans teekening wordt de westelijke grens van het perceel no. 401 en het verlengde daar- van in noordelijke rdchting, doch volgens art 2a loopt die grens van het snijpunt van het verlengde der westelijke grenslijn van perceel 22 met de gameentegrems of tot het zuidweste- 1 ijke hoekpunt van perceel 401. In verband daarmede was art. 2a te wijzigen als dezerzijds met potlood is aangegeven. Verder is de zuid-westelijke grens der kom op de teekening niet in overeenstemming met de in art. 2a gegeven omschrijving aange geven. Dezerzijds is de teekening op dit punt met potlood (gebroken lijn) verbeterd. Nog beter ware het, laatstbedoelde grens van het punt, waar de soheidingslijnen van de percealen, kadastraal bekend in sectie B, nos. 401. 21 en 8c, elkaar ontmoeten, in rechte lijn te trekken naar het snijpunt van de zuid- oostelijke grens van het perceel, kadastraal bekend onder no. 645 van bovengenoemde sec- tie, met de zuid-westelijke grens van perceel no. 902 dieir sectie, zooals dezerzijds op de tee kening met een getrokken potloodlijn is aange geven". In verband daarmede noodigen wij Uw col lege uit, alsnog wijziging van het betrokken raadsbesluit te bevorderen. De overgelegde teekening in drievoud, als- mede een dirietal exemplaren van het onder- havige raadsbesluit, zijn weder bijgevoegd. Burgemeester en Wethouders stellen voor aan heit verzoek van Gedeputeerdie Staten te voldoen. Met algemeene sitemmen wordt aldus besloten. f. Brieven en een adres van P. C. van Oorschot, luidende als volgt: a. Ten vervolge op mijn adres d.d. 14 Febr. 1927, onderwerp Radio-Distributie beb ik de eer U het volgende te berichten: Dezer dagen is door de verschillende ge- meentebesturen een circulaire ontvangen van het Hoofdibestuur der Posterijen en Telegrafie (No. 17076, 3e afd., Radio-Distributie) waarm onder meer is medegedeeld, dat als regel in iedere gemeente ook maar een radio-distribu- tielbedrijf in exploiitatie mag worden genomen, en daf in geval van meerdere aanvragen tot machtdging voor exploitatie van een zoodanig bedrijf, getrac'ht moet worden overeenstem ming te bereiken tusschen de verschillende aanvragers om te komen tot exploitatie van een radio-distributie-centrale door adressanten gezameniijk. In verband hiermede deel ik U mede mijn adres (hierboven aangehaaldmet de daarbij behoorende toelichting te handhaven, onder bereidverldarinig desgewensdht gaame te zul len samenwerken met de daarvoor in aanmer- king kom-ende adressanten, om zoodoende te komen tot een gezameniijk beheer van een naar de daarvoor gestelde eischen geoutilleerd bedrijf. Mdcht overeenstemming onverhoopt niet mo gelijk blij'ken, verklaar ik mij gaame bereid na verkregen machtiging, over te gaan tot oprich- ting en in bedrijfstelling van een radio-cen- trale, daarbij gaame rekening houdende met door Uw gameentebestuur noodiig geoordeelde voorschriften, zulks geheel voor eigen reke ning. b. Geeft eerbiedg te kennen: Ondergeteekenide, Pieter Oorschot, ten deze domicilie kiezeawle ten zijnen huize, Wagenaar- straat 5 te Vl'issingen, Eerstens, dat bij hem bet voomomen bestaat zoo m>o- gelijk over te gaan tot oprichtirag en in bedrijf- stelling van een Radio-distributie-Centrale van onbeperkte capaciteit, wat betreft het aantal aansluitingen, een en ander binnen de kom der gemeente; dat de distributie zoodanig zal worden in- gericht, dat de abonnees de keuze hebben tus schen twee of meer programma's welke zij naar believen zullen kunnen inschakelen; dat daarvoor noodig is het aanleggen van een distiibutiegeleiding, bes.taande uit drie parallel loopende draden, geheel gebouwd overeenkomstig de bestaande telefoongeleidin- gen van- het Rijk; dat deze distributie-geleiddng op meerdere punten. den openbaren weg zal moeten kruisen, zij het op behoorlijke hoogte en met inacht- netming van bijzondere voorzorgen, zij het door gebruik te maken van een ond erg rondsche kabel dat voor een en ander noodig is de goed keuring van Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat, geeien art. 3 der Telegraaf- en Telefoonwet 1904. dat het verkrijgen van deze mimstraterdeele toestemming afhonkelijk is van de meening van Uw gemeentebestuur ten opzidhitie van de bovengenoemde noodzakelijke overspanningen van gemeentegronden dat ondengeteekende zich bereid verklaart te voldoen aan alle eischen betreffende veilig- heid, behootrlijke a'anleg, enz. welke uw college zal goed vinden te stellen. Redenen waarom hij beleefd verzoekt hem toestemming te willen verleenen voor het overkruisen van gemeenltegronden, onder mede- deelinig van de wijze waarop deze eventueel tot stand mogen komen. Tweed ens: dat het adressant niet ontigaat, dat door het verleenen van. concessies voor radio-distributie aan diverse aanvragers ongewenschte toe- sbanden kunnen ontstaan, o.m. het ontstaan van overbodcge straatfkruisingen en onder- linge storing door inductie. dat zijn plannen voor distrihutie de geheele gemeente om vatten; dat deze plannen in verband met eventueele andere aanvragen voor Wijziging valtbaar zijn; dat hij eventueel bereid is een nader over- een te komen financieele prestatie ten bate der gemeentekas, te stellen tegenover een hem te verleenen concessie waarbij hem wordt toe gekend het recht tot distributie van ra<fio-pro- gramma's in deze gemeente, zulks met uit- sluiting van anderen; Redenen waarom hij beleefd verzoekt de mogelijkheid te willen overwegen, hem onder nader vast te stellen voorwaarden een zoo- danige concessie te verleenen, suhsidiair, in geval toestemming verleend wordt aan meer dere aanvragers, hem een zeker gedeelte der gemeente toe te wijizan, eveneems onder nader vast te stellen voorwaarden. Inzending van dit adres geschiedt op 30 Augustus 1927, onder beleefde mededeeling dat deze is ingefhouden na kenmisname van het schrijven van den Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie dd. 16 Februari 1927 no. 1157 S, 3e af dealing, onderwerp: radio- distributie, waarin mededeeldng dat behande ling van aanvragen als deze voorloopig is op- geschort, Het in deze aanvrage genoemd adres: Wage- naaratraat 5 moet worden vervangen door Kas- teelistraat 61. c. Toelichting. Het zij adressant vergund het volgende on der Uwe aandacht te brengen als toelichting op zijn adres aan Uwen raad. De radio verkeert in een tijdperk van snelle ontwikkeling. Hoewel nog niet geheel vol- maakt, toch komt zijn in volmaaktheid reeds zeer dicht nabij. De programma's van de ver schillende radio-stations worden reeds beluis- terd door vele tienduizenden luisferaars, die voorheen niet dan met zeer groote geldelijke offers in staat waren werkelijk goede muziek te hooren. De bewoners van het platteland worden door de radio me.er uit hun isolement verlost. Men kan immers in de huiskamer door deze bewonderenswaardige technisohe vinding toehoorder zijn. Men beluistert niet alieen schitterende concerten, doch ook spe- ciale uitzend-avonden van verschillende om- roepvereenigingen die programma's uitzenden met godsdienstdg karakter, kerkdiensten, or- gelconcerten, verder verschillende lezingen op landbouwkundig gebied, over maatschappelijke en wetenschappelijke onrierwerpen, uuntjes voor vrouw en kinderen en ziekenhuizen, cur- sussen in vreemde talen, handelskeninis, knip- cursus voor dames, voorts uitzendingen van opera's, symphonie-comoerten en wat niet al. En we kunnen reeds nu cionstateeren, dat de radio een factor van groote beteekends is ge- worden voor de geesteiijke ontwikkeling van de bevolking. En die beteekenis zal meer uit- groeien, naarmate de radio onder het bereik komt van de geheele bevolking. De radio-distributie wordt de ontbrekende schakel. De kosten voor aansluiting zijn zoo laag (waarschijnlijk 10,dat ddt voor nie- mand meer een financieel bezwaar kan vormen. De kosten van het a'bonnement (waiarschijnlijk f 2,per maand, bij groote deelnaime moge lijk minder) zijn beduidend lager dan het on- deihoud van een eigen toestel, zooals laden van accu's, aanschaffen droge batterijen, slijtage aan lampten, enz. Alieen moeten de abonnee's een luddspreker of telefoons aanschaffen, welke geen groote uitgaven behoeven te vormen. Het is adressant gelukt het exploitatierecht voor de provincie Zeeland te koopen, van een systeem, waardoor in iedere gemeente, van welke groote ook, slechts een centrale noodig is, van waaruit de geheele gemeente kan wor den badiiend. De werkwijze van een centrale als adressant zich voorstelt in deze gemeente te gaan ex- ploiteeren, is de volgende. In een daarvoor geschikt pand, worden cen trale en bureau gevestigd. Van dit gebouw uit wordt een driedraadsgeledding gespannen over de geheele gemeente. Hierop worden de abon nee's aangesloten. Zooals reeds in het adres is opgemerkt, worden twee (mogelijk drie) programma's tegelijkertijd ontvangen en ge- disitribueerd. Op een der toestellen worden zooveel mogelijk de uitzendingen van Neder- landsiche stations ontvangen (de uitzendingen van speciale omroepvereenigingen daaronder een gedistrihueAd programma, dan kan men begrepen). Heeft een abound bezwaar tegen zelve oversc'hakelen op een ander programma, meestal een buitenlandsch station. De voordeelen van een radio-distributie-cen trale voor het publiek zijn velen. De ontvangst en distributie geschieden door zeer lectieve toestellen, bediemd door vakkund'g personeel, zoodat storingen tot een minimum worden be- perkt. De weergave van muziek etc. is ui.ter- aard opgevoerd tot het hoogst beredkbare, ter wijl heit in het welbegrepen eigenbelang is van den centrale-exploitant, de nieuwste technische verbeteringen steeds in toepasising te brengen. Een ander voordeel is, dat de radiio-pro- gramma's ook binnen het bereik komen van minder gesitueerden, en dat onder deze groep velen een. aansluiting op de centrale zullen pre- fereeren baven het aanschaffen van een eigen gemaakt toestelletje, in vele gavallen samen- gesteld uit mimderwaiardige onderdeelen, waar- van de resulteererade muziek nu .joist niet kan bijdragen tot ontwikkeling van den goeden smaak. De onderlinge storing door genere.ere.nde ontvangers Mexicaansdhe bond) en de ont- siering der daken door meer of minder primi- tieve antenne's zal worden, beperkt. Rest de vraag of de in bedrijf stalling van een centrale geen nadeel opleveren voor de eventueel thans bestaande plaatselijke radio- handeL Adressant gelooft eerder het tegen- deel te mogen. verwachten. Een radio-toestel in de goedkoopste uitvoe- ring (met luidspreker) vordert zeker minstens eien uitgave van 150,—. Deze uitgave, waar voor ten overvloede zeker geen eerste klas.se toestel kan worden geleverd:, valt lang niet on der ieders bereik. Iemand die zich deze uitgave nog wel kan getroosten, zal met een aanslui ting op het diistributienet in staat zijn een prima luidspreker aan te sohaffen en heeft dan een weergave welke niets te weoschen overtlaat, hetgeen met bovengenoemd toestel zeker niet he.t geval zou zijn. Imand die z:'cih die groote uitgave niet kan permitteeren, kan met aanschaffing van een belangrijk goed- kooper luidspreker en een aansluiting op de centrale ook nog genieten van de gedistri- bueerde programma's. Waar de plaatselijke radiiohandel die leveran- tie aan adressant® centrale zoude hebben, voor zoover het betreft telefoons en luddspre- kers, zou door het grootere aantal luisteraars bij de radiohandel een. opleving in zaken zijn te verwachten. Bovendien blijft er nog altijd een oategorie van beter gesitueerden, die zioh niet afhankelijk wenschen te gevoelen van de centrale en zich de aanschaffing van een prima toestel kunnen veroorloven. Bovendien meent adressant met grond te mogen verwachten, dat de sublieme weergave door zijn centrale, een propaganda zal vormen voor de aanschaffing van prima ontvan.gtoestellen, zoodat de radio handel zich meer op den verkoop daarvan zal kunnen gaan toeleggen. Voor den aanleg en onderhoud van het net en de aansluitingen; voor de administratie en de bediening der toestellen is personeel noodig, dat, voor zoover aanrwezig, in deze gemeente kan worden geworven. Het diistributie-niet zal worden gebouwd vol gens de voorschriften van de Technisohe dienst der Rijks-telefcon. Het net zal o.im. worden beveiligd tegen Miksem-inslag. Aan! g op particuliier eigendom geschiedt alieen met toe stemming van de betrokken eigenaars en onder garantie tegen beschadiging van welken aard ook. Eigenaars van eigen radiio-toestellen on- dervinden door een en ander ahsoluut geen stoomds. Onder de voorwaarden waarop door adres sant gevraagde vergunning zal worden ver leend, kan o.m. voorkamen de betaling van een jaarlijksdhe recogniitie, berekend naar het aan tal abonne's of het aantal straatkruisingen Ten slotte zij medegedeeld, dat adressant een schrijven ontving van den Directeur-Gene- raail der Posterijen en Telegrafie, waarin er o.m. de aandacht op wordt gevestigd, dat re kening moet worden gehiouden met de moge lijkheid dat het rijk eeriamg de radiio-distributie zal ter hand nemen, dat dienaangaande even- wel nog geen beslissing is ger.omen en dat voorloopig, behoudens goedkeuring der ge- meentebesturen, door den Minister van Water staat toestemming voor de radio-distributie kan worden1 verleend., waar de ondememing dus in zekeren zdn een riskant karakter draagt, hoopt adressant door de inrichting van een uit- stekend geoutilleerd bedrijf, de mogelijkheid te scheppan, dat door het rijk t.z.t. tot overname daaivan zal worden besloten. Burgemeester en Wethouders stellen voor dit adres in hunne handen te stellen om ad- vies aanigezien zij met een der vroegere ver- zoekers oyer een dergelijke installatie in on- derhandeling is. De VOORZITTER deelt mede, dat dit het derde verzoek van dien aard is; Burgemeester en Wethouders zijn in onderhandeling met een verzoeker die allhier woont en hopen in een volgende vergadering een voorstel in behan deling te kunnen bremgeii. De heer 't GILDE beeft vernomen, dat deze adressant geasisocieerd is met den gegaddgde ter plaatse. Indien de raad er werkelijk ernstig voor gevoelt om hiervoor concessie te verlee nen gelooft hij, dat het oogeniblik daar is, dat bet college met een voorstel behoort te komen. Door radio-distributie en de daardoor gerin- gere kosten komt dezie vinding binnen bet be reik van een veel breedere scfaare. Deze vin ding is van groote beteekenis voor de verhef- fing en ontwikkeling van het volk. Men kan dan niet alieen genieten van scboone muziek, doch ook van redevoeringen op bet gebied van godsdienst, wetenschap en kunst, zonder nog te spreken van de politieke redevoeringen,. Indien men er concessie voor geeft zou zi. Axel in dit opzicht een gunstig figuur maken tegenover de gemeenten in de omgeving. In verband met den naderenden winter zou hij het gewemscht achten, dat deze regeiing zoo spoedig mogelijk tot stand kwam. De VOORZITTER deelt mede, dat bedoelde persioon dioor Burgemeester en Wethouders is ontboden om over een en ander te spreken. Hij verzocht nog enkele weken uitstel, teneinde zioh ondertusschen door een onderzoek te ver- gerwissen of de ondememing in deze gemeente kan geacht worden levensvatbaarheid te bezit- ten. Ddt is hem toegestaan, zoodat Burgemees ter en Wethouders than® in afwacbtdng zijn van een nader bericht. Spreker hoopt, d.at in de eerstvolgemde vergadering een voorstel kan worden gedaan. Het voo.rstel van Burgemeester en Wethou ders wordt met algemeene stemmen aange nomen. g. Een adires van A. Ddeleman, van beroep bakker en autobus-ondemeimer te Kijkuit, ge meente Axel, die daarin verzoekt hem eene toe- lage te willen verleenen voor den autobus- dLenst, dien hij op verzoek der ouders van schaolgaande kinderen heeft onderhouden, ge- durende het tijidiVak 1 April1 September, aangezieui deze diienisten verre van loonend waren. Hij verzoekt hem een toelage te willen verleenen tot het bedrag dat door hem is ont vangen in het tijdvak 1 September 19261 April 1927. Burigemeester en Wethouders stellen voor dit dezer da,gen ingekomen adres om bericht en raad naar hun college te renvoyeeren. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. h. Een adres van W. Roster, van beroep vlashandelaar, wonemde te Axel, Buitemweg, die ide vrijheid neemt, de gemeemteraad onder het oog te brengen, dat langis zijn vlasschuur en huiis zich een sloot bevindt, waarin de ge meente zijn riolen loost; dat deze sloot een ondragelijke stank ver- spreidt, waarvan de werklieden die bijna een geheel j:aar in dlie schuur werken, veel last iiebben en die zeer zeker oak schadelijik is voor de gezondheid; d'at die toestand 'zeker nog zal verergeren, daar hoe 1 anger hoe meer van alle soort vuil door die riolen wordt geloosd; dat hij van oordeel .is, dat de gemeente te zorgen heeft ook met bet oog op de gezond heid, een en ander in te richten dat aan dien onhoudbarem toesitand een einde wordt ge maakt door te zorgen voor voldoende rio- leering. Burgemeester en Wethouders stellen voor ddt schrijven in hunne handen te stellen, aange- zien met bet bestuur van den polder Beoosten- bJij Benoorden zal gecorrespondeerd worden, daar dit een waterlediding van den polder is. De heer VAN DE BILT zou willen aandrdn- gen op rioleerirag van die sloot; er wordt veel vuil en bucht ingeworpen, hetgeen ten slotte een ondraaglijken stank verwekt. Er werken daar veel arfbekteTs, die er hinder van hebben. Op grond van c)e hygiene is het wenschelijk dia.t die sloot gerioleerd wordt. De VOORZITTER merkt op, dat Burgemees ter en Wethouders met adressant hierover reeds hebben geconfe reerd. Aanigezien het een poldersloot betreft, kunnen Burgemeester en Wethouders hiefin zelf niet ingrijpen, doch ze hebben zich reikis met het bestuur van den polder Beoostemftlij Benoorden in verbinding gesteld, zoodat, daaruit wel blijkt, dat ze de zaak terstond hp^ben aangepakt. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen;8' i. Ingekomen is een missive van Gedepu- teerde Staten, 'luidende als volgt: Zijne ExceUentie de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid schrijft ons onder dag- teekening van 28 dezer no. 235 B, afd. V, het volgende: „De bezwiaren die den gemeenteraad van Ter Neuzen hebben geflieid tot zijn besluit van 12 Juli '27 betreffende bet waterleidimgplan voor Zeeuwsch-Vlaanderen, zijn in een ander verband komen te staan nu op de vergadering van aandeelhouders van 20 dezer is besloten tot de bemoeming yan een groote commissie van onderzoek, #Sarin ook leden van Ter Neu zen zullen wordbn, gekozen. Het komt mij voor, dat het raadsbesluit thans en in afw^phting van het rapport dier commissie ontijdig is geworden en werd het toch gehandhaafd( een gansch ander karakter zou verkrijgen inn een uiting van het gevoel van practische bezwaren, over welker gegrond- heid ik natuurlufe op dit oogenblik geen oor deel uitspreek. Afziende, voordit oogenblik, van d/e vraajf of m;et ernstige bezwaren tegen het raadsbe sluit kunnen worden aangevoerd, meen ik, dat initrekkinig van dat besluit voorshands ligt in de lijn van wijs beleid. ik noodig Uwi,college uit het bovenstaande tei kenmis van den raad van Ter Neuzen te biengen, met het voorstel zijn besluit in te trekken en mij voor 1 November as. 's raads besJissdnig mede te deelen. Het bovenstaande 'geldt mede de besluiten van de radian van Clinge en Axel (welke be sluiten evenwel niet geschorst zijn), tot welke raden Uw college een gelijk schrijven zal wil len nchten." li' vinden hierin aanlieidiinig Uw college uit te noodigen te bevorderen, dat het besluit van den raad uwer gemeente van 25 Augustus j.l., waarop betrakking heeft cms schrijven aan den burgemeester dd. 2 September jl. no. '149 3e afd., alsnog wonde ingetrokken. Burgemeester en Wethouders stellen voor, dit schnjven te stellen 'in hunne handen om bericht en raad. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 3. Eervol ontslag gemeente-opzichter. Naar aanleiding van een verzoek van P. C. Filius, gemeente-opzichter, die verzoekt hem, in verband met zijne bemoeming tot dijkopzicth- ter aan het waterschap Alblasserwaard met Arkel, beneden de Zouwe te Gorinchem met standplaats Heiukelom, welke benoeming door hem is aangenomen, met ingang van 1 No vember a.s. eervol ontslag te verleenen, stellen Burgemeester en Wethouders voor dienover- eankomsitdg te besluiten. Met algemeene stemmem wordt aldus be sloten. De VOORZITTER deelt mede, dat 'Burge meester e<n Wethouders bereids reeds een op- l'oeping van sollicitanten in verschillende dag- bladen hehben geplaatst. 4. Plaatsen benzine-meetinstallatie. Burgemeester ein Wethouders herinneren, dat in de vorige vergadering besloten werd een verzoek van de Bataafsche Import Maatschap- pij voor het plaatsen van een benzine-meet installatie in de Wilhelminastraat, bij de auto- garage van den heer M. de Keijzer naar hum college terug te zenden ter nadere overweging. Skids die vergadering is door Burgemeester en Wethouders met een vertegenwoordiger van genoemde maatschappij geconfereerd, en heeft deze toegezegd daar ter plaatse een in stallatie van kleiner type te zullen monteeren, alsmede ter plaatse waar er thans reeds een staat van grooter model, bij de Firma Veen- huizem, en wel zoodanig, dat deze gedeeltelijk op het trottoir en gedeeltelijk op het rijweg zal komen te staan. Burgemeester en Wethouders stellen thans voor aan de Bataafsche Import Maatschappij de gevraagde vergunning tot wederopzeggens te verleenen, onder voorwaarde, dat de benzine- meetinstallatie geplaatst wordt gedeeltelijk op het trottoir gedeeltelijk op den rijweg. De meeste huidlkwalen zijn hinderlijik, doch krabben verergert de kwaal. Onmiddellijke verlichting wordt echter verkregen bij aan- wending van Foster's Zalf, en bij voorfgezet gebruik verdwij.nt de huidaandoening. Foster's Zalf wordt sedert jaren aanbevolen. Foster's Zalf is alom verkrijgbaar a f 1.75 per doos, f 1.per tube. 10 Te Ter Neuzen bij Firma A. van Overbeeke Leunis, Axelschestraat en Westkolkstraat. De heer DIELEMAN vraag, of, indien de installatie half op den weg en half op het trot toir komt, de toestand niet nog erger wordit. Het zal dan weer een grootere installatie wor den. Was het niet beter de pompinstallatie geheel tegen den muur te zetten. De VOORZITTER antwoordt, dat dan, tij- dens er benzine in een auto ovengepompt wordt, de passage over het trottoir, in verband met de slang van de pomp naar de auto geheel on- mogelijk is, terwijl volgens het voorstel van Burgemeester en Wethouders die passage mogelijk blijft. Er zal ook een pomp Van klei- nere afmetimg, pl.m. 40 c.M. middellijn ge plaatst worden. Ook die bij de Firma Veen- huijzen zal door zoo'n model worden vervan gen, de verteigenwoordiger der maatschappij was terstond bereid zulks te bevorderen en be- toonde zich zeer welwillend. De heer DIELEMAN kan er zich dan ook mce vereenagemi Heit voorstel wordt met algemeene stem- men aanigenomen. MID'DELBURG. Hadenmorflen werd de buitengewone zitting der Provinciale Staten qeopend. Na voorlezing door den Griffier van het KoniinJdij'k Besluit, houdende machtiging tot bijeenroepinig, werd de heer Vogeiaar, die in de vorige zitting niet aanwezig kon zijn, beeedigd. Afwiezig waren de heeren Dieleman, Fruijitier, Van Rompu, Van der Wal en Timmeriman. De voorstellen en medadeelingen van Gedeputeerde Staten werden alle naar de afideelingen verwezen. Hierna werden de afideelingen getrokken en hesloten de eerstvolgerade vemadering te houden op Woensdag 26 October des voormiddags 10 uur, waarna deze bijeenkomst werd gasloten. HANDELSBERICHTEN. Hulst, 10 Oct. 1927. EIERYEIL1NG V. P. N. Aangevoerd 4000 stuksKippeneieren 8,10. Eendeneieren 7, Poelie-eieren 5,50 per 100 stuks. BOTER 2,10 tot 2.20 per E.G. WISSELKOERSEN. Amsterdam, 12 October, 2 uur. Bieden. Laten. Londen 12,13 12,14 Berljjn 59,40 59,45 Parijs 9,75 9,80 Brussel 34,70 34,75 Weenen (per 100 sch.) 35,10 35,15 Vreemd Bankpapler. Duitsch 59,40 59,45 Fransch 9,75 9,80 Belgisch 34,70 34,75 Oostenrgksch (per lOOsch.) 35,10 35,15 A. C. LENSEN'S STOOMVAART- MAATSCHAPPIJTER NEUZEN. s.s. HELENA in het droogdok te Rot terdam. s.s. MAGDALENA vertrok 11 dezer van Rotterdam naar Malta, s.s TERNEUZEN in lossing te Ter Neuzen. ZEE V AARTM AAT SCHAPPI J ..SCHELDESTROOM". Directie T. L. L. NOLSON. s.s. SCHELDEDAM, 650 ton, te Ant- werpen. s.s. SCHELDESOP, 750 ton 9-10-'27 vertrokken van Husum naar Moss, s.s. SCHELDESTROOM, 1500 ton, te Lysekill. s.s. SCHELDEDIJK 7500 ton, van Saigon naar Liverpool Colombo gepasseerd l-10-'27. s.s. SCHELDESTAD, 8000 ton, te Antwerpen. s.s. SCHELDEPAS, 8500 ton, van Rotterdam naar Colombo Gibral tar gepasseerd. s.s. SCHELDELIJN, 11000 ton, van /Bombay naar U. K. o CHEEP v AM X'BE W EGlfsi O. Voor Ter Neuzen: 10 Oct. Eng. s.s. DEER- WOOD, 1129, kolen, Newcastle. 11 Oct. Deesnsch s.s. ALF, 1374, hout, Riga. Van Ter Neuzen: 10 Oct. Eng. s.s. BAL- SIEGER, 219, steen, Shorehaim. 11 Oct. Eng. s.s. DEER WOOD, 1129, ledig, Newcastle. Voor Gent: 10 Oct. Eng. s.s. Ml DDT.EH AM CASTLE, 2899, gem., Havre; Belg. s.s. NIEUWCAPPELLE, 782, ledig, Londen; Fransch s.s. MOUSSELE MOYEC, 1184, ledig, Lorienlt; Eng. s.s. JELLICOE ROSE, 609, ledig, Rouaan; Duitsch s.s. CURSLACK, 810, hout, Danzig. 11 Oct. Eng. s.s. STANLEY BALDWIN, 99, ledig, Londen; Eng. s.s. GWENTLAND, 1090, ledig, Havre; Eng. s.s. AVOCET, 688, stukg., Manchester; Eng. s.s. EGRET, 691, stukg., Manchester; Lett. s.s. KRIMULDA, 1150, gem., Riga; Eng. s.s. MICKLETON, 364, ledig, Londen. Van Gent: 10 Oct. Eng. s.s. TYNESIDE, 72, fosfaat, Ipswich; Belg. s.s. NIOBE, 417, ijizer, Middlesborough; Letl. s.s. ALICE, 142, fosfaat, Yarmouth; Eng. s.s. T. W. STUARD, 96, fosfaat, Ipswich. 11 Oct. Eng. s.s. ELVINGTON, 346, ledig, Goole; Eng. s.s. RAVONIA, 378, ijzer, New port; Eng. s.s. BALFRON, 138, cement, New castle; Eng. s.s. HUNTERFIELD, 828, ledig, Antwerpen; Zweedsch s.s. ERNA, 614, ledig, R'dam; Lett. s.s. EVERENE, 1064, ledig, Ko- vista; Eng. s.s. M. J. CRAIG, 271, fosfaat, Barryfort; Eng. s.s. MIDDLEHAM CASTLE, 2899, gem., Antwerpen; Eng. s.s. DEARNE, 427, stukg., Goole.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 3