TerNeazenscheCourant Woensdag 0 Oct. 1927. No. 8127. tweede blad. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. KAMER VAN KOOPH. EN FABRIEKEN VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN TE TER NEUZEN. GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. VAN Thans zijn in -druk varschenen de stukken, welke zullen behainideld worden in de buiten- gewone ziitting der Staten van Zeeland op 12 October a.s. Het wegenplan. Naar aanleiding van het ad res van de ge- meemiteibesturen van Westikapelle, Zoutelande, B ggekerke, en Kouidekerke, over een verbete- ring van den bestaanden wag, loopende van Vldssinigen en Miiddallburg naar genoennde ge- mieeniten, hetzij den aanleg van een parallel- weg, verwijzen Ged. Staten naar het Provin eiaal wegenplan. Dit wegenplan, dat zij thianis ter definatteve vaststelliing aamlbieden, omvat dezelfde wegen als reeds in de zomervergadering op een voor- loopig plan waren opigeniomen, en bavendien den weg van Bruinisse tot den weg Zierikzee— Zijpe en den weg van Vlake naar Ierseke. Dit was nog rnogeiij k, omdat de wegen nu totaal 279.7 K.M. lang zijn en door den Minister voor het Provineiaal wegenplan voor Zeeland 282.5 K.M. is toegelaten als maximum. Wat de lenig- te der wegen betreft, wordt nog opgemeirkt, dat de opgemomen wegen zijn te verstaan als: met uitsluiting der traverser! door stedelijke bebouwide koonmen. In het voorstel zijn, nu alle van belang zijnde factoren, naar de meaning van Ged. Staten, opigenomen, zoowel dus die, welke uit de eischen van het verkeer, als die, welke uit de edigenaardige be'noeften van de verseMllende deelen der Provinoie voortvloeien, in aanmerking genomen. Ged. Staten meenen na rijp beraad, dat deze wegen voor opneming in hiet Prov. wegenplan in de eerste plaats in aanmerking komen. De in de Zomerzitting van dit jaar gevoerde beraadslagingen, geven Ged. Staten vrijheid tot de omiderstelling, dat de Staten zioh met dit sacundaire wegenplan zullen veneenigen. Ged. Staten deelen made, dat zij ingetvolge de in die Zomerzitting door hum ovengenomen motie-Wallien, er bij den Minister van Water- staat op hebben aangedromgen als nog in het rijksweigenplan op te nemen de weg Schoon- dijkieIJzendijkeBelgiscthe grens; de weg PontePhilippineDriekwart; de weg Axel Drie SchouwenRoode Sluis, de weg Zijpe N oord - B rab antsche grens. Ten aanzien van adressen wan den gemeen- teraad van Hoofdplaat inzake opname van de weigen HoofdplaatNieuwelanidfiehen Molen— Verbindinigsweg en BreskensHoofdplajat; van de afd. Zeeuwsch-Vlaanderen, Westelijk deel van de Mij tot bevordering der geneeskunst en van een 90tal inwoners van Biervliet inzake de wegsgedeelten VerbindinigswegBiervliet Hoofdplaat, teekenen Ged. Staten aan, dat bij de opneming van wegen1 in het Prov. wegen plan rekenimg zal moeten warden gehouden met het daarvoor vastgestelde aantal van 282.5 K.M In verband daarmede is door Ged. Staten nagegaan, wleke wegen Zeeland die, welke in het Rijkswegenplam zijn opgenomen, uitgezomderd in de eerste plaats gerekend moeten worden te behooren tot die wegen, welke naar he.t in de Wegenjbelastingwet in de art. 33 en 34 uitdrukkelijk gestipuleerde doel noodig zijn als verbindingen voor doorgaand verkeer, hoofdzakelijk tusschen de grootere gemeenten, maar ook, of tevens tusschen twee aangrenzehde provincien en tusschen eene pro- vdncie en leen aangrenaetnd rijk, of tussohen een der grootste of der grootere gemeenten en eene kleine gemeente, em. die wegen, weike eer- lang voor het algemeiene verkeer beteekenis zullen krijgen. Ged. Staten zijn daarbij tot de oventuiging gekomen, dat de in het door hen voorgestelde Prov. wegenplan opgenomen wegen voor eene plaatsing in dit plan de voor- keur verdiienen boven de in de venmelde adres sen genoemde wegen. Door opname ook van deze wegen zouden anidere wegen be hooren te vervallen om bemeden het totaal op te nemen aantal K.M. te blijven. Na enkele opmerkingen over de eischen aan de wegen te stellen, merken Ged. Staten op, dat het Prov. wegenplan altoos kan worden. gewijzigd, even- als de Minister toezegde ten aanzien van het Rijkswegemplan, indien eerst maar regelmatig- hei da halve en in verband met de bestemming van de gelden, der wegenbelasting zoo veel mogelijk de totstandkomiing van het Rijks- wegenplan werd bespoedoigd, dat alles geldt ook voor de totstandkomiing van het Provin eiaal wegenplan. Op het plan komen tihans de volger.de wegen voor: ZierikzeeB rouwer.sh.aven, Brouwers- havenBurgh; Bruinissetot weg Zierikzee; ZijpeNoord-Brahantsche grens; Tholen Scherpemisse; ScherpenisseSt. Maartensdijk- StaveniseSteigerTholenOud-Vossemeer; KotgemieColijnsplaatKortgeneW isseker- keK a mpe rl andV eerdamGoesKatsohe veer; KapelleWemeld'inge; VlakePostbrug- lerseke; 's GravenpolderOvezandeBorsse- len Heinkemszand 's Heer-Arenidiskerke; MiddelburgVeereMiddelburg-Oostkapelle Domburg Westkapele ZoutelandeKou- d'ekerke—Middelburg; Koud eke rke—Vlissin gen MiddelburgW est-SouburgVlissingen— Buitenhaven Schoonxlijke—IJzendijke—Rijksgrens; Pom- tebrugPyramide; Langswag-in-den-Konin- ginmenpolder Isabellasluis; Buitenlust Greed eN ieuwvlietZuidtzian.deSluisOost- burg Zuidzande Cadzand, Isabellasluis— Philippine DTdekwart; Ter- Neuzen Axel AxelDrie SchouwenAlbsdaleHulst; Anna- polder ZaumslagI^rov. weg Walzoorden Hulst bij Rustwat en ten noorden van Terhole; l)i-ie-Schouwen Westdorpie Sas van Gent; Dne-Sdhouwem—Roode Sluis; en den nieuwe aan te leggen weg PyramidedLangswegin- dem-Kioningnnnenpol der Verkeersmiddelen in Zeeland. Naar aanleiding van de motie-Wellemam c.s. inzake de verkeersmiddelen in Zeeland, deelen Gad. Staten mede, dat door den Commissaris der Koniinigin reedis eene bijeenkomst in't begin van dit jaar is belegd, van onidersoheidene verkeersinstellingen en, anidere bij de aange- legenlheid' betrokken lichamen in dit gewest (Spoor- en Tramwegimaatsehapp.; de Zeeland; Ged. Staten; Kamers van Koophandel, Poste- rijen) ten ein.de te komen tot sameniwerking op het punt van diemstragelfingen en doorgaafi de tarieyen en aldus eene gedeugdelijke com- municatie tusschen de verschillemde deelen van Zeeland en van de provincie met de overige deelen des Rijks te verkrijigen, zulks zoowel ten voordeele van de bevolking als van de bij het vervoer van betrokken ondernemingen. Ged. Staten zijn bereid, het volgen.de jaar een gelijken stap te doen, en te voren aan een ieder de gele'genheid te geven, om sdhriftelijk bezwaren of verlamgens op het gebied1 van het verkeer in en met Zeeland kenhaar te maken, en hen, die dit doen in de gelegenheid te stel len hum meeming mondeling toe te liohten. Wijziging Provinciale wet. Ged. Staten zettem naar aanl,edd'ing van de motie-Adriaanse c.s. tot wijz'iging van de Prov. wet in den breede uiteen die wordi mgsgesohie- denis van het toezddht op de gemeenteb est u ren om ten slotte de aanneming van de motde te ontraden, op grond van de overwegingen, dat het hier bedoelde verantwoordingsrecht aan de Prov. Staten allemminst steun vimdt in die ge- soMedenis, meer in het bij.zonder, in de histo- risdhe ontwikkeling van het toezicht van hoo- ger hand op de gemeeniteibesturendat, wait er zij van de waarde, die aan de bewoordingen van vroegere wetten mag worden gehecht, in elk gieval, sinds de Grondwetsiherzieninig van 1887, dit toezicht door Ged. Staten wordt iuit- geoefend kradhtens recihtstreekiscihe opdracht; dat in verband hiermiede, moeilijk op goede gronden bezwaar kan worden geimaakt tegen een iwetswijziginig, die beoogt de Prov. wet in overeenstemming te bremgen met de Grond- wet; dat derhaive de vraag, of Ged. Staten voor het 'hier bedoeMe toezicht verantwoorde- lijk behooren. te worden .gesteld tegnover de Provinciale Staten niet bij deze gelegenheid en door de Staten, doch bij gelegenheid eener Grondwetslherziening en door de Staten-Gene- raal behoort te worden beamtweord; dat ten slotte, althans naar de wijze van zien, 't recht am verantwoordinig te vragen oak daarom gaen reden van bestaam heeft, omdat de Pro vinciale Staten, door dit reciht uit te oefenen, zioh zouden begeven op een terrein, dat aan and'ere machten is voorbehouden, terwijl bo- vendiem door de uitoefendng van dat recht geein praktdsch resultaat zou zijn te bereiken. Voorzitter de heer J. A. van Rompu. In de Zaterdag gehouden veirgadering was de heer Van Waesberghe wegens andere bezigheden en de heer Van 't Hoff wegens ongestelldiheid verhinderd. Onder de in gekomen stukken was de ken- nisgeving van het iherstel van den spoorweg- dienst in den avomd van Roosendaal naar Vlis singen zooals die was voor 15 Mei 1926, meer bepaaklelijik het rijiden van den sneltrein te 17,38 uit Roosendaal, hetgeen met valdioening is vemomien. Bij behoud van deze trein be- staat geen bezwaar tegen d'e jpoging der Mid- delburgsdhe Ramer om de z.g. trein 11 wser als sneltrein hersteld te krijgen, doch daar- naast in te leggen een stoptredn, daar dit dan de belangen van Zeeuwisoh-Ylaanderen niet sohaadt. Wei heeft het de aandacht getrok- ken, dat de Middelburgsche Kamer haar afge- vaardigde bij 'den, spoorwegraad heeft opge- dragen te pleiten voor den aamleg van spoor- wegen in ZeeuwsOh-Vlaanderen, terwijl men in deze streek van een dergelijk verlangen niets bemerkt, doch waar wel een streven bestaat naar uitbreiiding der waterwegen. Inidien men voorts rekening houdt met de bestaande toe- standen op het Igebied van personen- en goe- dereniverkeer en bij de vele gelegenheden die bestaan om van uit Zeeuwsch-Vlaanderen goe- deren te water af- en aan (te voeren, blijfct vol- doemde dat een spoorweg die Zeeuwsoh-Vlaan- dieren van 'het Oosten naar het Westen door- snijdt, nimmer renidabel zou kunnien zijn. De bestaande internationale lijnen van Ter Neu zen naar Gent en naar Mechelen met aanslui- ting naar Antwerpen te St. Nioolaas kunnen dit op Nederlandsch gebied alleen zijn bij een beduidenden import en export over zee te Ter Neuzen. Op verzoek der Kamer is Op de oude ponton te Vlissingen een balk aangebracht 'ter hoogte van 40 c.M., als veiligheidsmaatregel bij het laden of lassetn van auto's op of van de prov. stoamhooten. Mededeeling wordt gedaan, van 'hetgeen met betrekking tot opbeuring der vlasindustrie is geschiedt. In verband met een wenk der Kamer is een d'er leden, de heer 'L. de Feijter, benoemd in de rijkscommiissie, die immldidefe een ondterzoek heeft ingesteld en vergaderingen heeft gehouden. Of d'e wenkzaamheid der com- missie de geiwienschte resultaten zal hebben, zal behooren te worden afgewaoht. Naar aanleiding Van een opmerking om- brent het jaarveirslag, dat daarin ten omrechfce is verm,eld, dat door de Regeering steun zou venleemd zijn, voor het uiitoefen-en. van vlaslbe- werking als middel tot "werkverschaffing in de gemeente St. Jansteen deelt het Bureau mede dat die mededeeling 'is meergieschreven over- eenkomstig een autoriteit uit de betrokken ge meente die in deze als de best ingeliehte moest beschouwd worden, en dat die mededeeling blijkbaar ook gaheel te goedertrouw gedaan is op grond van een gekoesterde verwachting, of als gevolg van een misverstanid, aangezien die gemeente in hare verwachting is bedrogen en geen rijkssteun werd ontvangen. Ook de voor zitter der commissie van Werkverruiming heeft in eene vergadering destijds mededee- linigen over die te St. Jansteen bestaande re- geling gedaan. Door het gemeentebestuur van Ter Neuzen is geantwoorddat het bereid is gezamenlijk pogingen aan te wenden voor het verkrijgen van verbetering der passage over den Ooste- lijken kanaalarm, daar de bestaande toestamd wegens de voor het verkeer te am,alle brug onvoldioende moet worden geacht. Een afwijzende beschikldng is ontvangen op een namens de Kamer verzonden verzoek tim de met de trein van 17,38 te Vlake aange- voerde post voor Axel en Sas Van Gent verder te verzenden via Walsoorden met de tram en maatregelen te nemen dat die de geadresseer- den nag dies .avands zou kunnen bereiken. Dcor de gemeentebeisturen van Axel' en Sas van Gent was aan dit verzoek adhaesie betuigd. De inspecteur der posterijen en telegrafie aoht het tijdstip waarop die postzemdingen te Axell en Sas van Gent zouden arriveeren te laat om deze nog des avonds te bestellen. Door het Bureau werd, op grond van de be^ perkte geldmiiddelen, die alleen gedogen het 't meest in het belang der Kamer of haar ge bied zijnide te steunen voorgeste'ld afwijzend te besohikken op verschillende verzoeken om financieelen steun. Het stelde echter wel voor toe te treden. als lid der Nederlandsche Kamer te Brussel en om de subsidie voor de Middelbare Ha.ndelsdag- school te Hulst te vehhoogen van 50 tot 100. De heer De Feijter zou ook een uitzondering willen makem, voor de Nederl. Kamer voor Duitschland te Frankfort. In verband met uit- breidinig der handel srelaties, acbt hij het nut- tig een beroep te kunnen doen op de voor- lichting dier Kamer. Hij vend hierin steun bij de heer Oggel, die meer in het algemeen steun zou wenschen te vertaenen. De Voorzitter merkt op, dat het bij het Bu reau niet is een kwestie van mindere waardee- ring der instell.i nigen op wier verzoek het voorstelt afwijzend te beschikken, doch nood- gedrongen door gemis der noodige geldmidde- rlen. Door opheffing van zaken, waarmiede nieuwe insch.rijvingen 'geen gelijken tred 'hou- den vermindert het bedrag der jaarlijksche vaste inkomsten. Mooie overschotten der vo- rige rekiendingen zijn veirkregen uit toevallige baten. Het stamkapiitaal mag voor de gewone uitgaven, niet gebruikt worden, bovendien zou daarvan alleen het gevolg zijn, dat de Kamer ten slotte voor een tekort zou komen. De be- grooting, die een saldo aanwijst van even f 50 bewijst dit. Het standpunt van het Bureau vindt steun bij de hieeren Van Melle en Wind van Merke- steyn; vooral de laatste zou zich voorloopig zooveel miogelijk van het toekennen, van bijdra- gen willen onthouden, om de eigen ka,s te ver- sterken' tot verhooging van inkomsten, ten- einde later deis te beter in de gelegenheid te zijn bijdragen te verleenen. Een voonstel van den heer De Feijter om aan de Kamer te Frankfort toe te kenmen f 25 wordt varworpen met 10 tegen 2 stemimen; terwijl over een voorstel van den 'heer Oggel om als blijk van meeleven 10 te geven de stemmen staken. Een voorstel Van den heer Oggel om 10 toe te kannen aan de Vereeni- ging Nederlandsch Fabricaat, welke toch ook werkt voor omze Industrie, wordt verworpen met 9 tegen 3 stemmen. Over het voorstel van bet Bureau om toe te treden tot de Nederlandsche Kamer te Brus sel staken de stemanien met 6 tegen 6. De heer Van Melle maakt ook bezwaar tegen verhooging van de suibsidie voor de R. K. Han- delsschool te Hulst. Hij [besdhouwt de het vorig jaar toegekande subsidie ad f 50 als een blijk van meeleivien, doch de Kamer kan die inrich- ting niet voldoende subsddieeren dat zij dlaar- op voor haar bestaan zou kunnen bouwen. Het Bureau heeft aan zijn voorstel een be- sohiouwinig verbonden, waarin de wenschelijk- heid wordt betoogd, dat het bezoek aan derge- lij.ke irichtingen door laag school geld als an- derszins niet ,te zeer in de hand behoort te worden gewerkt, of te algemeen gemaakt. In sipeciale geviallen zijn ten behoeve van on- en minivermogenden bijzondere regelimgen te tref- fen. Een groot aanital leerlingen moge in het algemeen voor studieinrichtingen aangenaam zijn, doch als men de resultaten der laatste jarem ziet, nu vele gediplomeerden de plaats in de maatsehiappij, die ze zich op grond van hun vol'brachte studie hebben gednoomd en die hun ook zou toekomen, niet kunnen krijgen door te Veel aanbod. Het gevolg is desillusie voor de candidafen, zoowel als voor hunne ouders, die zich in vele gevallen groote offers hebben getroost om hunne kinderen zoover te brengen, en dit schept noodwendig ontevreden- hiedd. Het algemeen belang wordt daardoor wefficht meer gediiend door remmend werken dan door jaobt op leerlingen, en daardoor ver- grootdng van het leger der ontevredenen. Het Bureau vestigt er den nadruk op, dat het met hare besohouwing niet 'speciaal de Handelsschool te Hulst op 't oog heeft, doch in het algemeen spreekt. Van ihet Comite van Actie ter bestrijding van den Verkoop met cadieaux is een kennis- geving ingekomen, dat in den loop dezer maand een vergadering zal worden gehouden waarin verslag zal worden gedaan van de ver- richte werkzaamheden en beslist zal worden of met de 'actie zooals tot hiertoe zal worden voortgegaan, of men er zich op zal gaan toe- leggen wettelijke maatnegelen te verkrijgen, dan wel of men de geheele actie zal stopzetten. Indien tot een der twee eerste middel en ibeslo- ten wordt zijn nieuwe fomdsen noodig. Ondertussohen is na bet vastetellen der agenda ingekomen een schrijven van het Ge- westelijk Comite van Actie. Daaruit blijkt, dat door het Comite van Actie het land is in- gedeeld in Gewiesten en zoo'n gewest ook ge- vormd wordt door Westelijk-Noord-Brabant en Zeeuwsch-Vlaanderen en dat de actie in dit gewest is opgednagen aan het Di>oc. Hanze- Bureau te Breda. Dit heeft in Zeeuwsch- Vlaanderen plaatselijike comite's opgericht, welke hebben besloten tot het voeren eener speciale actie in, Zeeuwfech-VIaanderen. Deze zal bestaan in Ihet houden van vergaderingen ter bestrijding van1 het cadeau-stelsel, het uit- geven van dirukwerken enz. De kosten worden geraamid op f800, waarvan f 400 als subsidie aan de Kamer wordt gevraagd. Verschillende middenstandsvereenigingen dragen 200 bij, versahjillendie arbeidersvereenigingen f 100 en het Gen,traal Comite 100. Het Bureau stelt voor een beslissinig aan te houden tot na de vergadering te Utrecht, in ver band met de daar te nemen beslissing. Komt man daar tot het resultaat, dat men er met de actie zooals die tot nu toe is gevoerd niet komt en er zijn wel teekenen die daarop wijzen dan kan het ook geen beteekenis hebben, dat zoodanigie actie nog in Zeeuwsch-Vlaande ren gevoerd wordt. Dit adviies Wordt gcgeven, afgedacht van de vraag of het op den weg der Kamer ligt hieraan financieelen steun te verleenen. De meeningen, daarover zijn ver- deeld. Uit ingewonnen inlichtingen blijkt, dat het overgroote deel der Kaimers de Actie heeft gesteund, met bedragen van f 10 tot f 1250. De heer Qggel zou gaame een uitspraak der Kamer zien; deze kan van beteekenis zijn voor het te Utrecht te nemen besluit, aange zien bij voortzettdng der actie toch geld noodig is. Hij stelt voor een bijdrage te geven van f 100. Dc heer Van Melle acht het voor die Kamer moeilijk om suihsidie te gaan geven aan deze beweging, aangezien er onder de handeldrij- veniden ook voorstanders zijn van het stelsel, dat, hoe men er ook over moge oordeelen, op zichzelf niet ongeoorloofd is. Verondersteld, dat later voorstandlers eenis een comite vorm- den om er propaganda voor te maken en ook een bijdrage der Kamer vroegen? Hij zou er daarom wel voor zijn, dat de Kamer een mee ming over het stelsel uitsprak, doch kan zich niet vereemiigen met het verleenen van finan cieelen steun aan deze beweging. De heer De Feijter verklaart het standpunt van den, heer "Van Melle te steunen. Er zijn handelaars die er voor en die er tegem zijn; het is eijgenlijk een zaak van het publiek. Wil dit bedrogen zijn, dan moet het dit zelf weten. Als de Voorzitter den heer Oggel vraagt of deze over zijn voorstel stemming vraagt, geeft tie heer Qggel, die gesteund wordt door den heer Smuts te kennen, dat hij gaame een uit spraak der Kamer zou hebben gezien, Hij voor- zag Wel, dat het verzoek van het comite om e en bijdrage van f 400 niet voor verwezen- lijking vatbaar is en stelde voor 100 te geven in de meaning, dat de Kamer over het algemeen steun aan deze beweging gezind was. Er gaan nu echter andere stemmen op en dat maakt wel 'eenig verschil. De Secretaris meent in het belang der zaak aanneming van het voorstel van het Bubeau te moeten bepleilten. Het was niet te voorzien, dat de Kamer in deze vergadering reeds voor een principieele beslissing zou komen te staan en aangezien het verzoek van het gewestelijk comite zoo laat is ingekomen was er voor het Bureau geen gelegenheid mieer een gemotdveerd preadvies ter tafel te brengen, Het vraagstuk, dat inderdaad neerkamt on een besohermen van het publiek tegen een stelsel, dat, aan- vankelijk als reclame 'bedoeld tot een maat- schappalijik euvel is uitgegroeid, eischt eenige voortberaiding. Bij aanihouden tot de volgende vergadering kan de noodige studie worden gemaakt en, voorts ook rekening gehouden worden met het door het Algemeen Comite te nemen besluit, voor het uitbrengen van een a ivies, waarin dan zooveel mogelijk deize kwes tie kan worden belicht. Met algemeene stemmen wordt hierop tot aiamhoudinig besloten. Omtrent het adres door de Noord-Brabamt- sohe en Liimhurgsche Kamers tot den Minister van Financden, voorzitter van den Raad van Ministers, gezonden adres inzake de Neder landsche handelspolitiek, waarin op grond van de omstandigheden waarin verschillende in- dustrien als gevolg van druk uit het buitenland verkeeren, weittelijke maatregelen worden ge vraagd am deze te besdhermen tegen abnor- male meiiedinging van het buitenland, stelt het Bureau voor de Regieering in overweging te geven de argumenten en vertogen in dat adres vervat, in emstige overweging te willen nemen. Het Bureau doet dit voorstel op grond van de waarnemingen in het eigen gebied, waar hamdel en imdustrie in verschillend opzicht de dupe wordt van druk ten Zuiden der grens, en het in vele gevallen uitiblijven van eenige hulp of bescherming udt het Noorden, van wege de Regeering, waar men zich tot nu toe nog geen goed denkbeeld schijmt te hehben gevormd van de toestanden zooals die (hier zijn. De heer Van Melle kan volkomen met dit voorstel instemmen; als men nagaat hoe onze export naar verschiilende landen bemoeilijkt wordt en hoe gemakkelijk alles hier binnen- komt moet men ten slotte wel tot de conclusie komen, dat onze Regeering een andere weg behoort in te slaan. De heer Oggel wijist ook op de protester van de jamfabrieken. Hij constateert overigens, dat blijkens de Troonrede de Regeering een anderen koers uit wil en het aidres der Kamer dus eigehlijik te laat komt. D'e Voorzitter is It met dit laatste niet eens. E'en uitspraak der Kamer kan de Regeering in haar voomemen versterken. Indien men zoo nu en dan kermis neemt van de moeilijkheden die worden ondervonden op verschillend gebied, zonder dat daaraan ieta gedaan wordt, is het wel eens am moedeloos te worden. De Secretaris wijst er op, dat op verschil lende verzoeken om maatregelen voor een of ander afwijzende beschdkking volgen, dat de Regeering met verschdllende omstandigheden bekend is, doch zich diaartegen machteloos verklaart, op grond van bestaande regelinigen. Bij deze omstandigheden was in 't oogvallend een bericht, dat ten behoove der Robterdam- sche haven, die and'ers de concurrentie met de budtenlandsche niet zou kunnen volhouden, met uitzonderinig van alle andere gemeenten voor de aiutohouders werkzaam in het havenibedrijf voor twee derden vrijdotm van wegbelasting is verleend. Tallooze malen is er ook van Meruit op gewezen, dat sommige bedrijven door den druk van wetten en regelingen de concurren tie met hun ooncurrenten over de grens niet konden. volhouden, hetgeen echter zonder ge volg bleef. Schrijnenid is het b.v., dat het loodsgeld voor d'e haven van Ter Neuzen nog steeds zevenmaal hooger is dan voor Gent of Antwerpen ook al warden de voor die 'havens bestemde schepen door Nederlandsche loodsen bediend. De Voorzitter deelt mede, dat door het Bu reau naar aanleiding van enkele omstandig heden, welker oplassimg men, dacht 'te kunnen bewerken, een actie is ingesteld, waarvan het gevolg is, dat de korrast van een of waar- schijmlijk twee Ministers naar Zeeuwsch-Vlaan deren is aangekomidigd1. Deze wenschen zich persoonlijk op de hoogte te stellen. Het zal een, tweedaagseh bezoek zijn en de belanigheb- beden zullen in de gelegenheid gesteld worden hunne belangen voor te dragen. Snreker h'oopt, dat van die gelegenheid ook gebruik zal gieimaakt worden door de leden der Kamer. Hoe meer de Regeeringspersonen worden inge- licht hioe beter. De heer Risseeuw merkt op, diat deze Minis ters Zeeuwsch-Vlaanderen dus, om met de woorden van Minister Kam te Hulst geuit te spreken, „ons komen ontdekken". De heer Wind van Merkesteyn meent, dat het toch gunstige gevolgeni kan hebben en brengt hulde aan het Bureau voor het in. deze gemamen initiatief. Het voorstel van het Bureau met betrekking tot het adres wondt met algemeene stemmen aangeniomen. Overeenkomstig het voorstel van het Bureau werd besloten in een zelfstand'ig adres steun te verleemen aan een paging der Kamer te Ven-lo om op grond van wederkeerigheid yrijdom van wegbelasting toe te staan aan automobieleni uit vreem.de landen. Indien zoo'n regeling tus schen Naderland en Belgie bestond zou dit van groote beteekenis zijn voor de automobielbe- zitters in Zeeuwsch-Vlaanderen, die in hoofd- zaak op rijiden in Belgie zijn aangewazen, doch het zou ook het verkeer aver onze grens ver- gemakkelijken, dat nu door d;e toepassing der wegbelasting alleen door de noodige formalitei- ten zooveel belemimering ondiervindt. Opge- merkt wordt, dat toch reeds een verbetering is veiikregen door de gelegenheid om met trip- tieken met vrachtauto's de grens te passeeren. Er is dus al verbetering in dit opzicht. Aangezien op grond van de bekende moei lijkheden en kosten verbonden aan het gerech- telijk inciasseerem van kleine vorderingen iedere poging, die in dat opzicht tot verbetering kan leiden dient te 'worden gesteund, wordt adhae sie betuigd, aan het door de Ambemsehe Ka mer tot den Minister van Justitie gericfat adres. Op grond van de gebeurteinissen die Mer in Zeeuwsch-Vlaanderen reed's zijn voorgekomen met betrekking tot den smokskelhondel in ge- diistilleerd hoe in verband met de groote win- sten, die door den hoogen accijns daarmede te belhalen zijin menschenlevens worden gewaagd, stelt het Bureau voor .adhaesie te betuigen aan het verzoek der Kamer van Vlaardingen tot herlaging van dien accijns. Bavendien zijn de verwachtingen van den fiscus, versterking der inkomsten, niet bereikt. Integendeel. De op- brengst die in 1921 f 67 millioen was daalde in 1926 tot 46 millioen. De bona fide hamdel onderviindt van den hoogen accijns het nadeel en de smokkelhandel en, eland,estierae stokerijen tieren welig. De Kamer vereenigide zich met dit voonstel. Mat 'betrekking tot het aanihangig wetsont- werp vreest het Bureau daarvan door zijn cen- traliiseerenid karakter groote nadeolen em moei lijkheden voor het platteland, terwijl de om- stiamdig'heden in do dorpen, waar velen winkel houden als nevenbetrekking, a'ltlians bij hun winkels women en over het algemeen geen yreeimid personeeJ helbben, heel anders zijn dan in de steden. Vooral met betrekking tot Zeeuwsch-VIaanderen zou .nimimer kunnen ge- zeigxl worden, dat het later openblijven der wonkels niadeelig kan zijn voor de steden in Het overig deel van Nederland die reeds win- kelsluitiing hehben. Het komt aan het Bureau voor, dat thans, nu de winkelstand toch reeds in een tijdperk van malaise verkeert en zij blij zijn iets te kunnen, verdiamen, dit door wettelijke maatre- gieden niet behoort te- worden belemmerd. Men is hier ook nabij de grens. In de in meerder- heid Katihiolieke plaatsen is het een bestaamd gebruik op Zondag inkoopen te doen, Wordt zulks belemimerd, dan zal dit nog meer de trek naar Belgie, waar die winkelsluiting niet be staat, in de hand werken. Het Bureau vcor- ziet niet, ,dat bij de tegenwoordige stroomingen op dit gahied, een protest veel zal uitwerken, maar meent het mogelijke te moeten beproe- ven. Het stelt daarom voor den (ictrokken Minister te verzoeken de voor te stellen maat regelen op winkelsluiting niet van toepassing te verklaren op kommem met een bevolking van minder dan 10.000 zielen en binnen 15 K.M. van een buitemlandsche grens. Waar de meening der Kamer wordt ge waagd omtrent het vastgiesteldle rijkswegen- plan in Zieeuwsch-Vlaanderen, zijnde een weg van Breskens naar de grens in de rich ting Aardenburg en Sluis, den weg Ter Neuzen Sas van Gent-grents, den weg Walsoorden Hulst-g'nens, meiende het Bureau, dat dit, in verband met het concept-provinciaal wegenplan voldoende kan worden geacht en stelde vcor dit te heriohten. De heer Oggel kan zich daarmede niet ge- heel vereenigen, aangezien z.i. de belangrijk ge- achte weg Ter NeuzenAxelRoode u. e onmiddellijk zou voeren naar 'het centrum van Belgie er niet op veorbomt. De weg Axel Rqode Sluis komt wel op het provineiaal we genplan voor, maar hij betfwijfElt of het dan nog wel zoo vast staat, of die weg er ook komt. De heer Van Melle merkt 6p, dat dan ook zou 'dliemem gewezen te worden op den weg SohoondijkeIJizemdijke-grenis, die als een weg van gelijike strekking kan baschouwd worden en waar over ook veel verkeer is. De Voorzitter deelt mede, dat het Provin eiaal wegenplan binnerikoit in de Staten wordt behandeld. De uitvoering mag vrijwel als zeker beschiouwd worden. Indien de betrokken wegen in goedten staat zijn onderhouden wordt van de orvderhoudspl ichtigen alleen als bij drage gevorderd het gakapitaliiseenl bedrag der anderhoudskostem. Alleen Mj geoonsta- teerde verwaarloozing wordt die waarde daar van geschat. De heer Van Melle vraagt nog inlichtingen omtrent het ont.breken van den weg Breskens— Hoofdplaat in het provineiaal wegenplan. De Voorzitter deelt mede, dat Gedeputeerde Staten niet vender konden gaan omdat het aan tal besch'ibbare kilometers was veaibruikt. Zij meenen bovendien, dat met het voorgestelde in de h oof dverb ind in gen wordt voorzien. Het spreekt van zelf, dat er nog wel meer recla mes gemaakt worden dan juist met betrekking tot den weg BreskensHoofdplaat. De heer Oggel geeft te kenmen, bij zijn mee ning te blvjven. Aangezien de Kamer ook overbuigd is van de belangrijikheid van dien door hem besproken weg, die een zeer verkorten weg naar Brussel zou beteekeneji, wondt met algemeene stem- men besloten te kenmen te geven, dat naar de meening der Kamer de weg AxelRoode sluis en die van SchooradijkeLJzemidijke-gremis ook op het Rijkswegenplam zouden behooren te worden geplaatst, als zijnde belangrijke wegs- verbindingen met het buitenland. Omtnemt het bij de Tweede Kamer aanham- gdge ontweirp tot wijziging der Dramkwet heeft het Bureau een rapport gevraagd aan het lid der Kamer den heer De Vrieze, die als lid van het Hoofdbestuur van den Bond van Koffie- huis-, Re'stauramithouders en Slijters van deze kwestie uitgebreide studie heeft gemaakt. Bij zondere omstandigheden waren oorzaak, dat deze in deze vergadering nog niet aan zijn toe- zegging kan voldoem. Besloten werd, dit an- derwierp schriftelijk verder te ibehamidelen. De begrooting voor 192,8 wordt vastgesteld op een bedrag in omtvangsten van f 8137,05. met een geraamd soldo van /53,90. De heer De Vrieze verzoeikt het Bureau pogingen te willen aaniwendem, dat de dienst- regeling van den Provincialen Stoombootdienst voortaan ook zal worden opgenomen in diem officieelen dienstregeling der spoorwegen. Het is tihans voor de reizdgeirs een groot ongerief, dat ze in het spoorboekje de aansluitende diensten van de Prov. boot niet kunnen vin- den. De Voorzitter vetrmeent, dat in die richting reeds stappen zijn gedaan, doch zegt in elk gieval toe, dat getracht zal worden aan het verzoek te voldloen. Vergadering van Maandag 3 October 1927, des namiddags 1 uur. Voorzitter de heer J. de Feijter, Burge- meester. Tegieniwoordig de leden: A. de« Feijter, S. van Hoeve, A. de Koeijer, D. Dees, C. H. H. Wisse, M. Dekker, A. Haak, A. Dees, H. Bak- ker, J. de Regt en A. Jamsen, benevens de Secretaris J. Stolk. 1. Opening. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van bet gebedsformulier. 2. Installatie lid van den Raad. De heer A. DEES, in de vorigie vergadering vterhinderd tegenwoordig te zijm,, leigt in han- den van d'en Voorzitter de vereisohte eeden af en neemt zitting. De VOORZITTER wenscbt hem geluk met zijn herbenioeminig, waarvoor de heer A. DEES hem dank betuigt. 3. Vaststelling notulen. De notulem der vergadering van 6 September 1.1. word'en met algemeene stemmen vastge steld zooals zij aan de leden in druk zijn toe- gezonden. 4. Mededeelingen. a. Proces-verbaal van opname van boaken en kas van den gemeente-ontvanger d.d. 29 September 1927, waaruit blijkt, dat ontvangen iis 65.732,77% en uitgegeven 56.033,43, zoo- dat in kas moest zijn 9699,34%, welk bedrag niet overeenkwam met de getoonde gelden maar Ihiiermede een verschil opleverde van f 1505,24 te veel in kas. De heer DE REGT vraagt opheldering om trent het verscMl in kas; in meerdere ge alien komt het voor dat er bij kasopnemingen een tekort is, maar hier is er te veel. De VOORZITTER d'eslt mede, dat .naar eem omderzoek is ingesteld. Ook door een amibtenaar der provinciale griffie is getracht de oorzaak van het verschil op te sporen, doch dit is nog niet gelukt. WelMeht schuilt het in de bij- en afsdhrijvingen d'er rekening van de gemeente bij de Bank van Nederlandsche ge meenten. Indien alle stukken daarvan binnen zijn, zal opnieiuw alles worden nagegaan. Het proces-verbaal wordt voor kennisgeving aangenomen. b. Prooes-verbaal van opname vam baeken en kas van den administrateur van het ge- m'aentelijk-electrisch bedrijf d.d. 29 September 1927, waaruit blijkt dat de ontvangsten heb ben bedragen f 8430,22 en de uitgaven f 7697,83, zoodat in kas moest zijn f 723,39, welk bedrag overeenkwam met de vertoonde gelden. Aangenomen voor kennisgeving. 5. Ingekomen stukken. a. Een adres van het Schoolmuseum te Midldellburg, luidencle als volgt: Edeiachtbare Heeren, Ondergeteekenden, respectievelijk Voorzitter en Secretaris van de Vereeniging „School- museum te Middelburg, geven met verschuldigd'ien eerbied te kennen: d'at, hoewel zij in December 1926 zich wend- den tot U met eein adres, waarin zij om sub sidie verzochtein voor bovengenoemde Veieeni- girig, zij beleefd de vrijiheid nemen, om zich wederoim tot U te riehten, omdat uit verschil lende raadsverslagen e.a. hun is gebleken, dat toen door velen niet of slechts ten deele het ware doel van het Museum werd begrepen, waartoe voor een groot deel d'e naam I useum meidewerkte dat, nu d'en 28sten Mei 1.1. de inrichting is geopend bij monde van den beer Commissaris der Kaninigin van Zeeland, en velen gebruik

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 5