ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Wo. 8124. Woensdag 28 September 1927. 67e Jaargang. E. H, Kantoorhouders Een nieuwe neus. aBUNNEMENTSPRIJS; FEUILLET0N. BINNENLAND. BU1TENLAXD, Voor binnen Ter Neuzen /1,40 per 3 maanden Voor buiten Ter Neuzen fr. per post /1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post /6.60 per jaa Vooi 't buitenland f 2,70 per 3 maanden franco per post Abonnementen voor *t buitenland alleen bij vooruitbetalinq. Die triad verachijnt iederen laanda^-, Woensdag- en Vrijdagavond. worden verzocht het abonnements- geld over het 3e kwartaal 1927 van de Ter Neuzensche Courant, voor 1 October in te zenden. Wij vestigen er de aandacht van onze abonne's op dat wij bij terug- ontvangst van eene onbetaalde kwi- tantie onmiddellijk de toezending van het blad zullen staken. DE UITOEEFSTER. Onze abonne's in ^>^het Buitenland worden dringend verzocht het verschuldigde abonnementsgeld voor 15 October in te zenden. Bij niet- ontvangst voor dien datum wordt het abonnement gestaakt. Abonnementen voor het Buitenland worden slechts aangenomen bij voor uitbetaling. DE UITOEEFSTER. De abonne's van het Gei'llustreerd Zon- dagsblad, welke het blad per post ontvangen, worden ver zocht hun abonnementsgeld voor 1 October a.s. in te zenden, daar er anders over beschikt wordt met verhooging van 15 cent. DE UITGEEFSTER. BEKENDMAKING. HINDERWET. door ARTHUR GASK. 8) Vervolg.) ,,Och", zeride ik lanqzaam, voor het eerst glimlachend. Iik heb wat geld in het hu'is gevondan en in de kleeren van den irechter haid ik naar het Noordex- station will en gaan en een trean naar de berg en nemen". Hij sc'hudde bedenkelijk het hoofd. ,,Neit, wat ze verwachten", zedde hij. ,,Zij hebben gerekend, dat je je engens vlalk bij de stad verbonglan ihebt en Vier dagen geen voedsel hebt kunnen krijigen. Langer dan vainldaag of morgen zul je hot, volgens hen, ndet kunnen -uithouden, Door de cou- ramften h e eft de poliitiie ie-dere^n nog eens extra gewaarschuwd om op zijn hoede te zijln en een beschrijtviinig van je staat over- al in chocolade 1 etters aangeplalkt". Ik voelde, dat ik weer koud wend van angst en weer kneeg ik een wee gevoel van onpasselijikhtedid. De man voor mij stand op en -keek op zijn horloge. .JKorn ik geloof, dat het beter is om nu met langer te staan prat-en. Ga maar met mij mee naar hiemaast en dan zullen we eens overleggen, wat we het beste dben. In ieder geval zal ik je vannacht onder- daik geven!" Hij liep het tuinlhuis uiit, maar toen hij buiilten stand, keerde hij op- eens weer terug. „Luiister nog eens even, vriend!" zeide hij, mij streng aanziende. ..Geien kure'n, hoor. Ik verttrouw je en bovendlien zeg dik je ronldluiit, dat het heel HINDERWET. DE HANDELSPOLITIEK DER REGEERING. Vdlgens „Het Vodk" viindt de omstan- digheid, dat omtrient de handelspolitiek door de Regieeriing nog geen stand.punt is vastgestelid, zij.n oorzaak in een ermstiig meeningisversohil tiusschen het departe- ment van Arbeid, Handel en Nijverheid en dat van Buiten]a.ndsc.he Zaken. Minis ter Slotemaker de Bruii-ne wil aldus het blad! aan de weinscihen- van de in-dustri- eel-en in de zuidelijke provin-cien tiegemoet komen, terwijl Minister Beelaerts van Blokland trouw aan den geest van Geneve gieen wijzigdng in onze han- delspolitiek wein'Sdht. Biuiten de pninoipieele beslissingen om, is reeds een beslissing genomen tot steun van de ceramisc'he induistrdie. Deze zal in de verhooging van het i-nvoerrecht gevon- den worfdlen. OPENING VAN DEN K. R. O. ZENDER TE HUIZEN. Naar de M-sib. verneemt zal de nieuwe zender te H-uiZan (door de Christelijke volksgroepen in ons land in gebnuik te nemen) op 22 October a.s. worden ge- opend. De Minister van Waterstaat zal de apeningisrede houiden. Voorts zal het woord gevoend worden door den Minister van Staat Jhr. Mr. Oh. Ruys de Beeren- brouck, den oud-minister Dr. J. Th. de Visser en Mr. V. H. Rutgers. De golflengte van den mieuwen zender bedraagt 1840 M., das noods na half 8 uur 1950 M., de golflengte van Scheve- ningian. DE OUDE POSTCHeQUE EN GIRODIENST. In de bescihiouwing in Handel sberich- ten" over het jaanverslag van den post- cheqiue en girodienst van J. C. de Bruyn wijist deze aan het slot op enkele mede- deeliingen omtrent de afwiikkeling Van eanigle zaken uit den ouden dienst. In het verslag over 1923 is destljds madagedeeld1, dat tijidens de bakende moeilijkheden in totaal f 2.827.000 te veel was uitbetaald gevaarlijlk is om mij niet goed te behande- len, Ik help je eenvoudig, om'dat iedereen tegeh je is an ookom'dat je gezicht mij bevallit". Een oogenbliiik keek hij me donker en dreigend aan, maar bijna omniid'dellijk braik er wear een gliimlach door. Ik werd warm van ergernis over zijn wanitrouwen, maar ik aintwoordde ge- dwee: „Iik ben nog niet heelemaal gek, mijn- beeir". zeide ik, „eo u hebt mij genoeg ver- teld om mij te (doen beseffen, hoe slecht het er voor mij uitziet. Mijn eenige kans is nu om aan te nemen wat u mij biedt en ik zweer u, dat ilk u dankbaar zal zijn, wat er ook gebeuren mioge." De dokter knikte eens voldaan en ging mij voor naar den tuinmuur tusschen on ze beide erven. ,,Een oogenlblik, dokiter riep iik uit. „Kain ik niet nog even naar bimnen gaan om een ipaar dlingen te halen. Ik was ge- heel onvoorbereid vanavond, ziet u." Hij Idaehit een oogenblik na en knikite toen weer. „Ja, gauw 'dian alsjefelSeftzeide hij kortaf. ..Misschien hebben we nu al kost- baren tijd versipiild. Trek, de deur achter je dlicht, als je weer buiten komt." Hij gliimlachite barsch. ,,Dan zullen ze heele maal niet be^rijipen, hoe je er in bent ge- komen." Bimnen een minuuit was ik wieer terug in den turn. Ik had eetn hoed en een lichite overjas van den rechter bij mij, en nog een paar kleinigheden, die mij te pas kon- den komen. Dr. Carmichael wachtte op mij bij een licht.e ladder, die tegen den muur stond. Hij glimlachte, toen hij mijn verbaasden blik zag. ,,Hoe dacht je eigianlij.k, dat ik er over gewordem. Van deze som is tot nu toe venreweg het grootste gedeelte, n.l. f 2.733.000 terugbetaald geworde.n. Van het overige is ruim f 10.000 als oninbaar afgesdhreven gedekt uit de daarvoor be- stemde reserve van f 200 000, zoodat een som van ruim f 83.000 nog als niet Inge- vorderd te boek staat. Het destijids drei- qende gevaar van aanr;enlijke tekorten heeft zioh derhalve niet verwezenlifkt. Wat de onoplosbare verschillen in de bcekhQiuding betreft, deze waren bij de sluiting van den dienst in 1923 gecalcu- leerd op f 171.723. Per saldo is dit be- drag nog teru'ggebracht kunnen worden tot f 30.214. Dit laatste bedrag is thans, om van de zaak af te komen, afgescihreven en gedekt uit de hierboven bedoelde reserve. Hiervan is thans nog ruim f 159.000 onigebruikt, imeer dan toereikenid alzoo, als het vorengenoemde bedrag van f 83.000 een gehee'l oninbaar zou blijikem. VOOR DE NIEUWE SLUIS TE GOUDA. Op de Waterstaaitsbegrooting-1928 is o.m. luitgetrokken f 400.000 (v. j. f 10.000) als bijdrage aan de pnovimcie Zuid-Hol- land in de kosten van den bouw eener nieuwe groote schutsluis buiten Gouda ter vervanging van de Malleqatsluis. TELLING VAN DIENSTSTUKKEN DOOR DE GEMEENTEBESTUREN. De Minister van Binnenlandsche za'ken an Landboruw heeft aan de gemeeinte- besturen meegadeeld, dat zij wederom een teffliing van verzonden dienststukken moe- ten houiden en wel gedurende de week van 17 tot en met 22 October. Het resul tant van de telling moet voor 15 Novem ber aan den Minister dloor tusschenkomst van Gedep. Staten worden opgegeven. In venbamd met idle in den loop van dit jaar gehouden verkiezingen voor de Prov. Staten en de gemtaenteraiden wil de Minis ter bovendlien gaarne een opgaaf ontvan gen van de aantallen stukken, die daar op bet nek king hebben gdhad. Iin het belang van een beperking van uiitgaven wijst de Minister ide gemeente- bestuiren nog op de mogelijkheid. in vele gevallen vam kaartformulieren qebrui'k te maken. Ver,schillende mededeelingen van oinibielaingrijjken inhoud kunnen als brief- kaart verzonden worden. Behalve de be- spairing op de portokasten, wordt hiermee ook een bezuindging op het materieel ver- krieg'en. UITREIKING VAN MOBILISATIEKRUIZEN. In de Kurzaa! te Scheveningen zijin Zaterdag aan vele personen mobilisatie- kruizen verstrekt. De uitreiking ge- schiedde door generaal Snijiders, nadat het woord was gevoerd door luitenant- generaal Ten Bosch, luitenant-generaal Vain Terwisga en oud-koloniel Nypels. De vergadiering zond een telegram van hulide aan H. M. de Koningin. De bijieetn- komst werd opgeluisterd door die muziek van de Kon. Miltaixe Kapel. Een vijftal militaixe vliegtuigen uit Soesterberg gaven een demonstratie. Na afloop begaf generaal Snijders zich met eenige leden van het bestuur van de afdeeLimg Den Haag van den bond ,,Het Mobilisatiakruisnaar het Roode Kruis- ziekenhuis om daar het kruis uit te reiken j gekomen was?" vroeg hij; „de muur is 1 veel te hoog en de rechter is veel te dol op gelbrolken glas. Hij klom eerst naar boven. Op den muur lag en dikke zaikken over het glas heen. Ik trok de ladder omhoog en sprong toen, net als hij naar beneden aan den anderen kant. De zakken namen we mee en toan gingen we door den tuin naar het huds. ,,Ga nu maar naar bdnnen en wacht >op mij zeide hij op d'e achter deur wijzend. Jk ga even de honden loslaten. Ze zijn razend op vreemdelingen, ofschoon ze je niets zullen doen, als ik bij je ben". Hij kwam een oogenbldk later weer bij mij en gicng mij voor naar ieen heel groote kamer, die klaarblijfcelijk vroeger als zit- kamer voor het personeel had gediend. „Hier woon ik", zeide hij. ,,Het groot ste deel van mijn tijd1 breng ik in deze kamer door." Hij legde zijn hand op mijn arm en bracht mij naar het raam. ,,Laat mij je nu eens goed aankijikiecn, zoo pal in het licht alsjeblieft, Gups." Wel een minuut en het leek een heel lange minuut, keek hij mij opiettend aan. Zijn oogen waren toch wel vol uitdruk- kihig, en zijin gezioht was het gelaat van iamand, bij wien het oordeel van anderen niet telde en die altijd' heel alleen besliste. „Him", zeide hij opeens, maar heel zacht en als alleen voor ztich zelf. ,,Moad ge- noeg, roekeloo® bijna. Nogal makkelijk voor zdohizelf, maar toch ndet kwaad. Iemand, dale prac'htig haiten kan, maar oo'k hevig liefhebiben. Betrouwbaar. zou ik zeggen Hij verhief zijn stem en glim lachte vriendelijk: „Ja, ilk zal u vertrou- wen, mijnheer Cups, en ik denk niet, dat ik er veel kwaad aan doe, ofschoon, na- tutorlijk" en ihij deed, alsof hij bang was ,,door zoo te doen haal ik mij de aan den inspecteur van politie Raul, een der oudste leden der af.deeling. Ook is het kriuis aangeboden aan kolonel Evers, den hoofd-aaiknoezeniier van het leger. STEUNVERLEENING AAN DE KATHOLIEKEN IN MEXICO. Op een vergadering der Canisiusfede- ratie van R.-K. OnderwijzersbondenZon- dag te s Hertogenlbosch gehouden, is be- handeld ieen brief uit Rome, om te komen tot Internationale katholieke organisatie voor de steunverleening aan de katholie- ken van Mexiico. Besloten werd, het initiatief te nemen voor een samenwerking van groote natio- naile organiisaties als Williilbrordusfedera- tie, R.-K. Werkliedenverlbond, R.-K. Boe- ren- en Tuindetrsboniden, R.-K. Vrouwen- bond en R.-K. Journalistenivereeniging. De goedkeuring van het episcopaat zal daarvoor worden aangevraagd. ENGELAND EN ARABIe. De Engelscihe politiek heeft altijid groio- te soepelheid getoond om zich naar ver-, anderde omstanidighedien te schikken, al tijd ieen open oog voor realiiteiten. D'aar- om was het te verwachten, schrijft de N. R. Crt., dat zij degelijk rekening zou houiden met de groote veranderingen die er sedert den wereldoorllog in den politie- ken status van Araihie zijin gekomen. Hat tractaat van Dzjeddalh .dat Engieland thans gesloten heeft met den kerning van Hedz- jas en Nejdtzjid, die iin werkelijkheid de nieuwe beheerscher van Araibie is gewor- den, is de v-rucht van deze praktische En- gelscihe politiek. Uit de bijzonderheden die de Londen- sche bladen erover mededeelen, ziet men dat de Britsche regeering de onvoorwaar- delijke onafhan kelijkheid vain het nieuwe rijk der Wahabieten onder gezag van Ibn Saoed, den koning van Hedzjas en Nedzjd, erkent. Baide partijen verbinden zich, te beiletten Idlat ihun gebied gebruikt wordt alls basis voor onwettig bedrijf tegen el- kaans .terrliitoir. Ibn Sabed zegt toe de Mu- zelmansche pelgrims uit de Britsche do minions te besclhermen en helpen en vrilendschappelijkie betrelklkingen te onder- houden met de Arahische vorsten aan de kuslt van de Perzische golf, die met Groot- Britanniie hun betrekkingen bij bijzondere fcraota'tien geregeld hebben. De kwestie van de grens tusschen het Britsche man- daatgebied Transjordanie en Arabie zal nadex geregeld worden, maar Ibn Saoed aamvaardt de vexpliehting, zich niet te be- moeien met het bestuur van de nog be- twiste gxenszone. Aan den anderen kant herroopt Engelanid, ten gievolge van de erkenining van de onafibankelijkheid van Hedzjas en Nedzjd. het verbod op den uitivoex van wapens en anider oorlogstuig. Kortorn, de betrekkiingen tusschen Groot- Britanmie en den koining van Hedzjas en Nedzjd zijn thans op vreedzamen gronld- slag geregeld1, voorlocpig gedurende eien tijdvak van zeven jaar wiaarvoor het trac taat gelden zal. Dieze niet al te lange ter- mijln geefit natuurlijk oolk aan de Engel scihe politiek gelegenheid weer soepelheid tie toonen, voor het geval zich in Arabie nieuwe veranderingen modhiten voordoen. wraiak der wet op den hals. Ja, ik zal je helpen am weg te komen." Ik kreeg ieen heel warm gevoel over mij en ik voelde een hinderlijken mist voor mijn oogen. ,,Kom, kotm, kerel", ging hij snel dloor, „we zijn allebei verschoppelingen, jij en ik en het zal heel vermakelijk zijin om dege- nen, die je vangen willen, ten einde raad te zien. Maar komaan, je bent de eenige bezoeker, dien ik sinds langen tijd gehaid heb, en je baft. Ik heb vanavond lams- bout gebraden, en d'ait zal beter zijin dan Ide slobber, dien je bij 'den rechter 'had, dat weet ik zeker. Ga daar maar zitten, en in vijf miinuten heb iik alles klaar. Zwijigend sloeg ik hem gade, terwijl hij het maal bereidl'de en nadenkentd ging iik eens in mijn herinnemnig na, wat ik alle- maal van dezen vreemden man gehoord hald. Een zestal jar en geleden was Robert Carmichael missclhien de bekendste dok ter van Australia. Hij was voorzitter van den Geneeskundigen Kring in 'Sydney en een buitengewoon knap en brutaal chi- rurg. Zijn iinkomen liep over de honderd- duizen'd. Juist, toen hij op het toppunt van zijn xoeim stond, kruiste een vrouw zijn ipaid. Een patient en de vrouw van een patient. De echtgienioot was bekend als een bruut en een schurk. Zander zich aan ide convenitie te storen, had de vrouw haar man verlaten en had zich onder be- scherming van dokiter Carmiichael gesteld. De heele zaak had een groot schandaal verwekit en de echtgen'oot had een eisch i tot echtscheiding ingedienid. Zij was niet opgeikomen en' de rechter, die de zaak maar van een kanit hoorde, had1 zich in zeer sterke bewooridingten over het gedrag van dokter Carmichael uitgelaten. Hij had de zaak gebrac.ht voor het bestuur van INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Voor engros Firma GEBR. STEENLAND, De omkeer in Arabie sedeirt den wereld- oorlotg is zoo treffend geweest, dat hij met eien enkel woord in harimnering verdient g'ebracht te warden. Voor 1914 was een groot deel van Arabie in naam Turksch gebiteid, al ko-stte het de regeering te Kon- stantinopell voortidurend goed en bloed om verschilllende telkens opstaande stam- men onder haar gezag te houden. Deze kregian toen Turkije in den grooten oorlog betrokken werd, een nieuwe kans om hun otiafihankelijkheid en de hegemonie over anderen te bevechten. Koning Hoesein, emir van Mekka, kwam door de gebeur- teniissen als bon|dlgienoot van de geallieeir- den naar boven en matigde zich ten slotte den titel van „koning der Arabische lan- den" aan wat Ibn Sabed, den beheerscher ider Wahabieten in Nedzjd, tegen hem in het harnas bracht. In de wiorsteling om de maclhit koois Engelan'd de paxtij van Hoe- seiin en zette daarmee op het verkeerde paard. Bij den strijid om het bezit van een oasis, kreeg Ibn Saoed ide waarschuwing dat hij van zijin pogingien af moest laten, cip gevaair af idlait hij aniders het misnoegen der Britsche regeering gaande maken en zijin jaar geld van 60.000 verfezen zou. Maar Ilbn Sabed zegeviierde, breidde zijn gieibied steeds uit, omtzette Hoesein ver- vblgens uit zijn macht en werd ten slotte koning der Aralbische larlien". in plants' van zijn teigenstander. Toen dit feit met niets meer weg te xedeneeren viel, moest de Engelsche politick vain koers veramde- ren en het tractaat van Dzjedidah, het- welk reeds den 20sten Mei tot stand is gekomen, maar waarvan die definiitieve ra- tificaties pas den 17den September gewis- seld eijin, is van Britsche zijde de erken- rJlrg van de r.ieuwen toestand. HET VERVOER VAN ENGELSCHE STEENKOLEN NAAR DUITSCHLAND. Renter seint uit Brussel: De ,,Peuple" meldlt, dat de maatschap- pij tot exploitatie van de Belgische spoor- den Geneeskundigen Kring en daar de dokter vele vijanlden had, wilde het be stuur werk van de zaak maken. Zij oor- deelden, dat Robert Carmichael als des- kundige igeraadpleegid, zijn patiiemte had verleid en zich dus tegen alle regelen van zijn beroep 'had gedragen. DSentengevol- ge wend zijn naam uit de rij der doctoren gesdhirapt. Daarna was voor 'Carmiichael alles uit en werd aan al Z'in verwachtingen d'e bod em ingeslagen. Als arts wa s hij voort- aan docid en zijn machtig talenit zou geten vruchten meer afwerpen. Binnen een uur was er aan zijn ambte- lij,k leven 'een einde gemaafct. Maar er wachtte hem nog een grootere tragediie. Die vrouw voor wie hij zooveel had ge- offerd, pleegde zelfmoond. Zij durfde niet vender leven en de zorgen ideelen. die zij over hem had gebracht. Het verdriet over diit ailes had Car michael bijna giebnoken, maar toen had hij het stof van Sydney van zijn voeten ge- sdhud en was naar Adelaide getrokken en vijlf jaar lang hald hij alleen gewoond tus schen deze hooge muiren. Men zeide. dat hij zijn leven wijdde aan studiie en- dhemlische pnaevem, om'dat hij rijlk genoeg was. Maar niemand wist iets van zijin tegenwaordHg leven en een half dozijin menschen kenden hem misischien van aanzHen. Zoo was de levensgeschiedenis van den man, die nu het maal voor mij bereidlde. Opeens merkt hij, -dat ik hem aankeek en hij gliimladhte eens \vxang. ,,Je weet alles van mij af, he Cups Zeg mu maar niet, dat het mieit zoo is. Het is best zoo en spaart me de -moeite om je verder in te lichten. (Wordt vervolgd.) Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat ingevolge circulaire van Ged. Staten van Zeeland, het in de bedoeling van genoemd college ligt alle wegen voor zoover ze geen Rijks- wegen zijn, met uitzondering van den provincialen weg NeuzenAxel, gesloten te verklaren voor motorrijtuigen, waarvan de grootste wielbelasting meer bedraagt dan 1800 K.G., benevens voor aan- hangwagens welke met inbegrip van de lading een gewicht hebben van meer dan 1200 K.G. De wegbeheerders worden uitgenoodigd eventueele bezwaren daartegen in te brengen bij ons college, zoo rpoedig mogelijk, uiterlijk op 5 October a.s. Ter Neuzen, den 26 September 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, maken bekend, dat bet verzoek van C. G. VAN DOESELAAR te Ter Neuzen, om in het perceel ka- dastraal bekend gemeente Ter Neuzen, Sectie G, No. 1205, twee electro-motoren te mogen plaatsen en in werking brengen door hen is ingewilligd. Ter Neuzen, den 27 Sept 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter openbare kennis, dat ter gemeente- secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van LEONARDES JOHANNES KOCH te Ter Neuzen, om FERGUNlflSG tot het oprichten en in werking brengen van een Slagerij op het perceel kadastraal bekend in Sectie L, No. 1096. Op Maandag den 10 October a.3., aes namiddags te 3 uur, zal in het gemeentehuis gelegenheid bestaan •m bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen «n deze mondeling en sehrif- telijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor het boven- gemelde tijdstip, ter Secretarie dergemeente ken nis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn, zij, die niet overeen- komstig art. 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Ter Neuzen, 26 September 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. Stationsstraat, MIDDELBURG. tmMmxsmsaszx-,«-s gjrw- a-'ag-gejaa testes inw

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 1