8 u It enlan o. LANDBOUWBERICHTEN. 1,75 voor de volgenide 30.000, van f 2 voor de daarop volgenide 150.000, van f 2,25 voor iedleirien inwoner boven het aantal van 200.000; het derde deel der ver-pleeg kosten van airimlastige krankzinnigen; een b'ijidraqe in de kosten van politic van 25, 30, 35 en 40 pCt. voor gemeen- ten tot 20.000, 50.000, 200.000 en boven 200.000 inwoners; een bijdrage in de kosten van onder- wij.s van 2 per leerling, f 150 per ver- plichte leerkracht tot de helft der ge- zameniijke kosten. Een tweede onitwerp regelt den steun aan noodlijdlande gemeenten: DE RIJKSMIDDELEN. De opbrengst der rijksmiddelen over de maanid Augustus bedroeg f 38.561.871 tegenover f 36.348.381 in Augustus 1926. Sedert 1 Januaxd werd ontvanigen f 339.544.270 tegenover f 323.371.503 in hetzelfd'e tijidvak van 1926. BEHOUD VAN NATUURSCHOON. Bij de Tweede Kamer is een wetsont- werp ingelddend, volgens hetwelk landgoe- deren (d.z. geheel of gedeeltelijk met bosscihen of anidere houtopstanden bezette terreinen), op vertzoek van den eigenaar, kunnen worden verklaard te zijm landgoe- deren, wier voortbestaan voor het behoud van het nabuuirschoon wenschelijk is. Van zulke goederen zal, onider bepaalde voor- waarden, een lagere vermogens- en ver- dedigin gsbelasting en successiebelastinq worden geheven. Ook in de wet op de Inikcmstenlbelastirug, en in die op de per- soneele belasting worden enkele bepalin- geni ingevoegd, ten gunste van zulke landgoederen. "Wat venmogems-, verdediginqs- en suc- cessiebelastingen aanigaat zal voor de be- paling van den aanslag niet meer de verkoopswaarde gelden, doclh de waarde. die aan het landgoeid zou moeten worden toegekend, indien daarop de last rustte on het gedurende 25 jaren in stand te houden en geien opgaand hout te vellen, dan volgens de regels van normaal bosch- beheer. EEN NIEUWE BRUG OVER DEN MOERDIJK. Nu is het rijkswegenplan ook de oever verbindingen over de groote nivieren in aanmerking komen, wijst de ,,Dordr. Crt. er op, dat reeds in 1916 in de memorie van a ntw oord op de beg rooting van wa- terstaat gesproken is over een onderzoek inzake de wenschelijikheid van een nieuwe spoorbrug over het Hollandsch Diep en een vaiste te Keizersveer. Het laatste plan wordt daar als zeer verdienstelijik betiteid, vooral als de brug voor tramvenkeer geschikt zou worden qemaakt. De bouw van een nieuwe spoor brug over het Hollandsch Diep wordt echter noodzakelijk geadht. Men lette wel, een onderzoek inzake een nieuwe „spoor- brug". Bij de bespreking en kwarn en plannen voor den diag, die erop gebaseerd waren, een eventueele verbinlding voor wegver- keer met een niieuwe spoorbrug te combi- neeren. Het eigenaardigste hiarvan was wel, dat waarin boven de oude brug een nieuwe gebouwd zou worden, het z.g.n. plan-IDe Muralt. De pijlers zouden zwaar versterkt worden, evenals de bestaande spanningen. De1 laatste zouden dan voor het onderste brugvlak als bij boogbruggen werken, voor het bovenste als bij balk- bruggen. Het wegverkeer kon over het bovenste brugvlak geleid worden. Eenige groote bezwaren liggen echter voor de hand. Afgezien van de techniscihe moei lijlkheden zou het nieuwe wegvlak betrek kelijk smal worden, komen de opritten heel hoog en blijft de brug op oorspron- kelijke afstanden van den waterspiegel terwijl aan de noodzakelijikheid het spoor wegverkeer dooir een dubbel spoor te ont lasten, nagenoeg geen aandacht geschon- ken wordt. Anders is dit bij het plan, dat reeds op het departement van waterstaat berustte. 'De bestaande spoorbrug werd hierin ge schikt gemaakt voor het rijverkeex. De draaibrug aan de Moerdij.ksche zijde zou door een dam vervangen worden, terwijl het geheel eenige meters omihoog zou worden gebracht. Op eenigen afstand van deze brug zou dan een nieuwe brug voor twee sporen komen. Destijds, dus in 1916, werden de kos ten van deze verbeterdng op f 7.000.000 geraamd. /loo men ziet, zou ook hierbij het nadeel zijn, idat het rijvlak van de joude brug voor wegverkeer te smal blijkt. Na 1916 is er nJiet meer over nieuwe brugplannen gesproken, totdat, door de uitib'reiiding van het snelverkeer, de be- hoefte zich dringender list voelen. Nu eindelij.k zal er een oplossinq komen. In welke richiting ze gezodht zal worden, Is nog onibekenid, doclh het lijkt, volgens de „Dordr. Crt.", waarscihijnlijk, dat de nood'zakelijikheden eener nieuwe spoor wegverbinlding geeomibineerd zullen wor den en de nieuwe brug of stel brug gen aan beide zal voldoen. FRANKRIJK EN SOWJET-RUSLAND. Rako'fsky, de Sowjet-Russiische gezant te Parijs, mag daar, schrijft de N. R. Crt., onidanks zij'n bolsjewieksche propagan- distische stoutigheden, blijven. Aldus heeft de ministerraad beslist en dit medege- deeld in het officiieu.se communique dat na zijn vergadering verschenen is. ..Op het oogenblik", zoo zegt het, „wettigt niets een verlbrekiing van de diplomatieke be- trekkingen". Briand s terugkeer uit Geneve is natuurlijlk op dit besluit van be siLissenden invloed geweest. Het was te voorzien, dat hij anders denkende col leqa's zou bewegen het incident met Ra kofski ndet op den spits te drijven. Hij is een man des vredes naar alien kant. Mos'kou had een kwaad geweten ge voeld na Rakofsky's ongepastheid toen hij het manifest mede-onderteekend had, waarin het tot plicht der Sowjet-mensohen verklaard werd in andere landen idle actie tegen de regeeringen daar te steunen. Daarom had Moskou Frankrijk voorge- steld een wederkeerig pa'Ct betreffende niet-inmenging in elkaars binnenlandsche poliitiek te sluiten. De Fnansohe regee- ring zal dit voorstel niet beantwoorden, omdat, naar zij laat verklaren, deze kwes- tde reeds geregeld is door de ,,volstrekte en onivoorwaardelijke verplichting die de Sowjet in October 1924 te dien aanzien op zich genomen heeft, toen de diploma- itieke bet'rekkiingen hervat werden. Frank rijk behoudt zich het recht voor, „toe te zien op de naleving van deze verbintemis Dit bij wijize van ernstige waarschuwing tegen een hehhaling van ongepastlhedein. Maar bij die waairschiuiwing blijft 't voor- loopig, omidat zekere verwacihtingen ge bouwd worden op het behoud van de diplomatieke aanraking met Sowjet Rusland. In de eerste plaats valt het door Mos kou voorgestelde pact van non-aggressie te noiemen. De Fransche regeering heeft godde nota van dit voorstel genomen, daar zulk een pact „iin overeenstemming is met de Fransche politiek en met de be- hoeften aan veiligheid van Frankrijk s Oostelijike bondgenooten". Aan Briand is opgedragen de onderhandelingen hier over "voart te zetten en zich vooraf te ver- qewissen van de verwezenlijkinig van alle vqorwaarden die het mogelijk zouden maken. Dan is er nog de zwakke hoop van de kleine Fransche houders van Russische schuld uit den tijid van voor den oorlog op een of anidere regeling in hun voordeel welke hoop zou vendwijnen met een ver breking van de idiplomatieke betrekkm gen Het is een lokaas dat Moskou af en toe voorzicihtig gebruikt, wanneer het bn een andere mogendheid in den pas wil komen of zich een leening wil verzekeren, waaraan de bdlsjewiiki dezelfde chrom- sche behoefte hebben als het tsanstisohe regime vroeger. Concrete voorstellen zqn echter niiet bekenid gewonden en men zal er zich bewust van blijven, dat zi), als zi) loskomen, op de methode zullen berusten om met een. klein spierinkje een groote kabeljauw te vangen. EEN FR AN SCH-AM ERIKAAN S CH E VERBROEDERINGSFEEST Het Amerdkaansche Legioen, een orga- nisatie van Amerikaanische oud-strijders uit den oorlog met den aanhanig van hun gezinnen, is ongeveer 30.000 menschen sterk over Parijs gestroomd en hield Maandag zijn conventie in t Trocadero, dat echter nauwelijlks meer dan 3UUU menschen kan bevatten. Met hun politie mutsen, waarop de aaniduidinq vo-orkomt van den staat waar zij thais hooren, wemelen zij door Parijs als welkome gas ten. Het is voor de kleine luiden in Amerika een gelegenheid voor een goed koop udtsfiapje naar den Europeeschen overkanit, dat oulde sympathieen varster- ken en misschiien bevorderend werken zal op verschillende oniderhandelingen (o.a. over een hamdelstractaat) die op het oogenblik tusscben de twee landen han- gende zijn. TE GENeVE. De derde commissie uit de Volken- bonidsvergadering heeft Maandag de Poolscheresoluitie, in den geemasculeer den vorrn dien zij onder de pressie der groote mogenidheden had gekregen, aan- genomen. De Nederlandsche delegatie is van haar voornemen om haar wat meer ruggeqraat te gov en, door elke toevlucht tot oorlog in een a£nendement erop onge- oorloofd te verklaren, afgekomen wegens de ongunstigie vooruitzichten voor zulk ©6ii wijiziging. Zoo ds moti6 dus lui^ dsn diat clk,6 ulsoor 1 oc^[ vcr'.bodsn is en blijft zijn de woorden over non-ag- gressieve-pacten er voorgoed uit verval len; en verklaant zij vender: ,,Alle vreed zame middelen moeten warden aange wend voor de regeling van internationale geschillen, van welken aard ook. De Vol- k e.nbo ndsvergader i n g verklaart voorts dat de leden van den Volkenibond ver plidhtt zijn, zich overiccnkiomstig deze be qinselen te ged'ragen. Polen neemt ge- noeqen met deze platonische ,,verster king" van het Handvest en dus zal de motie in de voltallige vergadering zeker aangenomen worden. Uit naam van de Nederlandsche dele gatie behield de heer Loudon zich echter voor, oveneenkomstig de reeds in de As- semlblee uiteenqezette Nederlandsche po litiek, op de kwestie van het buiten de wet stellen van elken oorlog terug te komen. In de vergadering van den V olkens bonidsraad is het Hon gaa rsch-Roem eensch gesclhil nog weer op de langie baan ge- sdhoven. Het loopt gelijk men weet over de bezittingen van Hongaarsche landlhee- ren die na den oorlog binnen de Roe- meensche grens zijn komen te liggen en die de Roemeenische regeering in beslag qenomen heeft zonder scihadevengoeding of een vergoeding die nog geen 2 '.4 van de werkelijke waarde zou bedragen. De Roemeensche regeering beroept zich tot rechtvaardigfng van dezen maabregel op een door haar inigevoerde zegemrijke aqrarische hervorming. Maar dit gaat buiiten de zaak zelf am. De Hongaren verlangen wat hun bij het tractaat van Trianon gewaarborgd is, namelijk een be- ho'orlijkesciheidsrechiterlijke regeling van hum aanispraken op vergoeding. Tot nog toe is het hun nog niet gelukt deze te ver- krijgen. Apponyi's wensch om de kwes- ties. die in verband hiermee nog hangen- de zijn, voor het internationale gerechts- hof in Den Haag te brengen, kan niet an ders dan redelijk nenoeimid worden en de Roemeensche minister van buitenlandsche zaken stond zwak, toen hij verklaarde. een uitspraak in Roemenie's nadeel niet te kunnen riskeeren. Als hiet recht in de wereld wil zegevieren, moet elk land be- reid zijn, een stukje van eigen souvereini- teit af te staan. Wie anders doet, komt in de verdenking dat hij een aanhanger blijft van eiigenmatibtige methoden. TER NEUZEN, 21 September 1927. DE KERMIS. Cirque Passel. Onider de kermisvermakelijkheden die deze week te genieten vallen bekleed het circus Passel een ruime plaats. Uit het 'bezoek, dat aan de reeds gegeven vertoo- ningen ten deel viel, blijkt, dat een circus nog veler belangstelling heeft. En het- giean door het geaelschap, zoowel met de gedresseerde dieren als door de dames- en heeren-artisten wordt gepresteerd is in zij.n genre bezienswaard. Vooral worden verrassenide staaltjes van balanceerkunst vertoond. Bovenidien zorgen 3 grapoige clowns er voor, dat de bezoekers voortdurend op amusante manier worden beziggehouden. Concert- en Bioscoonnebouw. Voor deze week zijn de filmvertoonin- gen afgeloopen en komt van af heden- avond het tooneel aan de beurt. Het wordt, zooals wij reeds melden ingezet door het gezelschap van den Kon. Ned. Schouwburg uit Gent, met „De Echtschei- dingskampioen", hetgeen een zeer vroo- lijiken avond belooft, terwijl Donderdag- avond het Nieuwe Tooneel van Gent een uiitvoering geeft van het tooneelstuk ,,Bruine Suiker", een stuk dat in Holland door een der geaelschappen eenige maan- den achtereenvolgens op het progiramma bleef. De belangstelling was daarvoor groot. Te verwachten is, dat die ook ihier niiet zal ontbreken. Vrijldiaig en Zaterdag wordt verwacht de clou dezer week: het aperettegezel- schap van de Folies-Bergere uit Brussel, met een tweetal nieuwe operettes, die bij de opvoeringen in ons land overgroot succes had den. Het vorig jaar bleek de oipvoering van operettes zeer in den smaak te vallen en het is te verwachten, waar zich deze thans tot 2 avonden beperken, dat de toeloop groot zal zijn, Deze ge- legienheden mogen voor deze gemeente als een zeldzaamheid beschouwd worden, daar verunderd'e omistanidigheden in Bel- qie het rtiiuder gemakkelij'k maken dan vroeger dergelijke gezelschappen ter plaat'se te laten optreden. De liefhebbers zullen dus goed doen, hiermede rekening te houden. Luxor-Theater. Zooals uit de advertenties in ons blad is geiblefcen, beginnen van af heden in het „Luxor-Theater" variete-voorstellin- qen. Deze bieden ook voor velen een attractie. Men krijgt er de gelegenheid eens iets te zien, dat geen dagelijks werk is, en, gezien de wijze waarop het jaar te voren deze vertooningen door den exploi- tant waren verzorgd, mag verwacht wor den. dat er ogk ditmaal naar gestreetd zal zijn iets goods te leveren, PROVINCIALE STOO MBO OTDI EN ST Met betrekking tot de miet 2 October a s intredende nieuwe dienstregeling van dbn Prov. stoombootdienst valt aan te stippen, dat alsdan nog slechts een reis per daq zal gemaakt worden van ier Neuzen 'naar Hansweert v.v., n.l. de eer site in dien morgan. Overigens vaart de boot all een tusschen Ter Neuzen Hoe. dekemsikenke, hetgeen naar we meenen mogen te verwachten wel van invloed zal zijn op een meer geregeld on tijd arrivee- ren van de laatste boot in den avond. Ook is een dienst inigelegd in aanslui tinq op den eersten trein uit en naar Hol land, vertrek te Hansweert 8 uur, waar- mede passaqiers te 9,30 Ter Neuzen kun nen bereiken, hetgeen tot nu toe eerst te 10,35, via Vlissingen mo"eli)K was. DRIE GESIGNALEERDEN. Door de poliitie alhier werden aange- houden 3 personen, die gesignaleerd ston- den in het Algemeen Politieblad en wel 2 hiunner voor f 4 boete (na beta ling der boate zijn zij in vrijlheid gestelld) terwijl de derde deserteur der landmadht bleek te zijn. Hij is' op transport -esteld naar zijn garnizoen te Harderwijk. BENOEMD. Bij Kon. Besl. is beno^md tot notaris te Putten.: H. W. Neervoort, notaris te s Gravenpolder; tot Griffier van het Kan- tongeredhit te Hulst: Mr. B. I. A. A. ter Veer, advocaat-procureur te Utrecht tevens waaxnememd Griffier van het Kan tongeirecht aldaar. EEN ERNSTIG MOTOR-ONGELUK Maandagavonid is op den weg Ierseke Kapelle 'n'ernstig ongeluk voorgekomen, waarvan o.m. een oud-Ter I^euzenaar, de heer Lassen uit Goes, het slachtoffer is geworden. Aan een bericht in andere bladen ont leenen wij daaromtrent het volgende: De heer Lansen uit Goes had achter op zijn motor eenige koffers en reed in de ric'hting Kapelle. Daar achter kwam de heer Siabbefcoorn eveneens uit Goes met op de duo zijn echtgenoote. Hij wilde de eerste motor voorbijrijden, doch op het- zelfde oogenblik viel een der koffers van den motor van den heer L. De heer S. reed over den koffer heen en kwam te vallen. Door den val had hij een stuik van zijn tang afgebeten. Zijn vrouw, die eveneens was gevallen, bekwam lichte kwetsuren. De heer Lansen keek om naar den gevallen koffer en kwam daar- door eveneens te vallen. Hij bekwam een ernstige schedelbreuk. Men vreesit voor zijn levein. Dr. Guirrep uit Wemel dinge en Dr. Wouda uit Kloetinge ver- leeniden de eerste hulp. De gewonden zijn naar het ziekenbuis te Goes overge- bracht. De heer Lansen is in het ziekenhms te Goes aain de bekomen verwondingen overleden. DE ZIEKENHUISPLANNEN TE VLISSINGEN. Naar wij vernemen is het besluit van Ged. Staten van Zeeland, waarbij goed- keuring onthouden was aan het besluit van den gemeenteraaid te Vlissingieu van 4 Juni 1926, waarbij besloten werd tot stichting van een nieuw ziekenhuis, door de Kroon bekrachtigid. Met belangstelling werd de besliissing van de Krcon tegcimoet gezien. Het on derzoek is zeer tijidroovend geweest, wat wel hieruit blijkt, dat de besliissing van Ged. Staten reeds ongeveer een jaar ge- led'en is gevallen. In Felbruari werd de zaak voor den Raad van State behandeld en eerst ruim 7 maanden later heeft de Kroon het be sluit van Ged. Staten giesanctioneerd. De commissie van actie tegien de zie- kenlhuisplannen heeft dus het pleit ge- wonnen. De beslissing van de Kroon zal zeker door de meerderbeid der ingezetenen met instemming vernomen worden, want het is wel gebleken uit de actie die gevoeud is, dat er ernstige bezwaren bestonden tegen de plannen, welke hoofdzakelijk op financieele overwegingen gegrond waren. Tnouwens het feit, dat de raad met de -kleinst mogelijike meerderheid het besluit heeft genomen, zal bij de beslissing van de Kroon ook wel gewicht in de schaal heb ben gelegd. In'den nieuwen raad is de meerderheid tegen de ziekenhuisplannen. Als zekere tegenstanders kunnen worden beschouwd 4 anti-revalutionairen, 2 dhristelijk-histo- rischen, 2 vrijiheidlsboniders, 2 kat'holie'ken en 1 of 2 sociaal-democraten. (VI. Ct.) DE SOC. DEM. RAADSLEDEN EN DE Z.-VL. WATERLEIDING. Naar Het Volik meld't heeft een Zon- dag gehouiden vergadering van de soc.- dein. raadsleden uit Zeeuwsch-Vlaande- ren m. a. s. besloten niet mee te werken aan onitbiniding der N. V. Z.-Vl. Water- leiding maar er op aan te dringen de sameristelling van het bestuur zoodianig te wijziig'en, dat ook een der hunnen daar- in zitting zou krijgen. Algemeen werd betreurd, dat het s.-d. raadslid uit Axel, die deel uitmaakt van het comite tegen de waterleiiding niet op de vergadering aamwezig was. De aangenomen motie luidt als volgt: De afd. Zelarad van de Vereniging van Soc.-Dem. Raads- en Statenleden, in ver gadering bijeen op Zondag 18 Sept. 1927 te Neuzen, welke vergadering is uitge- schreven voor de leden in Zeeuws-Vl. en hunne plaatsvervangers ter bespreking van de kwestie der Z.V1. Waterleiding: van mening, dat een spoedige tot stand- koming eener waterleiding voor Z.-Vl. in het belang is van de gehele bevolking van dit gewest en speciaal in dat der ar- beidersklasse; ibetreurende, dat niet reeds vanaf de eerste pogiingen tot oprichting eener wa- terleidmg-maatschappij, voeling is gehou- den met de arbeidersbeweginqgeorgani- seerd in S. D. A. P. en N. V. V.; van mening, dat een waterleiding voor de gieihele streek een gemeensphapsbe- lang is; van oordeel, dat de gemeenten, welke in 1923 in beiginsel besloten deel te nemen, tans moreel verplicht zijn tot deelname in hett oprichtingskapitaal; verder van oordeel, dat in het huidige stadium de verplidhte aansluiting kan aan- vaard worden, als een middel om ook de meergiegoeden tot medewerking te bren gen en daardioor de lasten voor de arbei der sk la sse dragelijiker te maken; besluit: 1. Binnen het raam van de tans be staande N. V. Zeeuws-Vl. Water- leiiding-M., de strijd voort te zetten voor billijke itarieven voor arbeiders en kleine burgers. 2. Iedere gelegenheid aan te grijpen om meer invloed te krijgen op de gang van zaken, door aan te dringen op vextegenwoordiging der axtbeiders in Raad van Bestuur, Raad van Com- missarissen en adviseerende commis- sies, mede am daardoor eventueele corruptie des te beter te kunnen be- strijden, 3. De p'-sh te verdedigen van een Waterleiding voor de gehele streek, als te zijn een gemeenischapsbelang van de eerste rang, 4. Bij verschil van mening zoveel moge lijk overleg te plegen, opdat gesloten kan worden opgetreden en de een- heid kan bewaard blijven, wat van het grootste belang is voor de propa ganda van onze soc. beginselen in de naaste toekomst, 5. Deze motie ter kennis te brengen zo nodig van de afwezige raadsleden en itevens van de partijafdelingen in Z.V1. met verzoek aan de afdelingen izich over deze motie te willen uit- sprekien. Voor het Bestuur der Afd; Zeland Ver. van Soc. Raads en Statenleden, A. C. DE PAUW. WEGENS NOODWEER. Door de bergingssleepboot .Hermes" zijn te Vlissingen binnenigebracht wegens noodweer de binnenschepen ,,Mathilde van Sas van Gent naar Ruhrort en de „Bato IX" van Sas van Gent naar Dord recht. Beide scihepen hebben schade. Nabij Borisselen is een motorjacht ge- strand. De reddingsiboot en sleepboot- hulp zijn ter plaatse. De sleepboot heeft de boot met 3 op- varenden afgebracht en binnengesleept. (M. Crt.) AXEL. In verband met de elders in dit blad jepubliceerde motiefcvan de afdeeling van Soc. Dem. Raadsleden te Ter Neuzen had gisteravond alhier een afdeelingisvergade- ring der S. D. A. P. plaats, waar be- doelde motie in bespreking kwam en hot zeer rumoerig schijnt te zijn toegegaan, omdat verschillende leden de vergadering verlieten. Aan de heer 't Gilde werd geiweigerd op deze motie verschillende amendemen- ten in te ddenien. Tevens werd hem, toen hij dit met het oog op het vergevorderd uur verzocht ge- weigerd nader breedvoerig zijn standpunt te verdedigen waartegen de heer 't Gilde ten scherpste protesteerde. Als gevolg van deze vergadering heeft de heer 't Gilde direct ontslag genomen als voorzitter en beistuurslid. STOPPELDIJK. Einde ider vorige week onitsnapte de voerman en leurder J. V. van Boschka- pelle aan een groot gevaar. Met zijn kar komende. van het gehiuelht Sassing naar Rapenibung werd het paard aan den Tol aangereden door een auto, komende uit de riehtiing Hulst op weg naar Ter Neu zen. De autobesituurder had plichtmatig op Idit gevaarlijk kruispunt van vier wegen signaai gegeven, hetgeen evenwel door den voerman, die hardlhoorig is, niet werd. gehoord en evenmin had hij den auto zien aankomen wegen^ het belem- merd uitzicht. Het paard werd door het spatlborid aan beide voorpooten verWond. Had de voerman eemigszins harder ge- reden of de automobilist langzamer, dan ware een botsing onvermijdelijk gaweest, waarvan de gevolgen niet te overzien wa ren geweest. SAS VAN GENT. Maandagmiddag had aan den hoek van den Noordelijken toegang tot de gemeen te een ongeluk plaats, da.t aan eene vrouw bijna het leven gekost heeft. Toen op zeker oogenblik een auto uit de richiting Ter Neiuzen kwam aanrijden, kwam vrouw M. v. A. precies per fiets den hoek om, zonder dat zij zidh eerst vergewist had of de weg wel vrij was. In haar zucht tot zelfbehoud trachfite zij den aankiomenden auto met de uitgiesto- ken hand af te weren, maar drukte daar- bij door de voarui't van het voeirtuig, zoo- dat zij hervig bloedend tengevolge van de bekomen sneden in den arm te gronde werd geslingeird. De chauffeur, die slechts matig reed gielukkig, stopte eaniige meters verder en verleende dadelijk hulp. In bet Schippers- Ihuis wend de bloedende wonde afgebon- den, waarna de vrouw naar huis werd ge bracht. Later heeft de dokter, die op het oogenblik van het ongeluk afwezig was, de getroffene geneeskundlge hulp ver- leend. WESTDORPE. Op 28 Sept. a.s. hoopt den heer P. van dier Heijden den dag te herdenken, dat hij voor 25 jaren als kantoorklerk op de Eerste Ned. Coop. Beetwortelsuikerfa- briek te Sas van Gent werd aangesteld. SUIKERBIETEN. In het tweede bericht betreffende het ge wicht en het gehalte der suikerbieiten deelt ide directie van den Lamdbouw mede, dat bij haar zijn ingekomen 221 berichten betref fende de resultaten van monsternemingen ter bepaling van het gewiicht en het gelhalte der suikerbieten. De monsters zijn gienomen door landbouw- coriresponidenten der directie van den Land- bouw in alle deelen des lands, waar de teelt van sui'kerbiefen van eenige beteekemis is, en zijn oniderzochit aan de fabrdeken, welke 'daartoe door de organiisaties van beetwortel- sudkerfalbrikanten zijn aanqewezen. Uit de tweede monisternemiing blijkit, dat het gewicht der bieten tusschen 15 Aug. en 7 Sept. is gastegen van gemidideld 360 gram tot gemtiddeld 545 gram en dat het suiker- geha'lte tusschen de genoemde data steeg van gemidideld 12,48 tot 14.83 Door den invloed van het noorden des lanids, waar het gemiiddeld gewicht per biet 442 gram aanwijst en het gemiiddeld suiker- gehalte slechts 14,06 is, worden de cijfers gedrukt. In Noord-Hollanid en noordelijk Zuid- Hollanld van waar echter mog te weinig gegevens inkwamen om een eenigszinis be- trouwbaar gemiddefde te verschaffen, zijn deze getallen resp. 661 gram en 16.63 Voor zuiidelijik Zuiid-Holland werd gevon- den 595 gram per biet en 14,23 suiker- gebailte, voor de Zeeuwsche eilanden, 592 gram en 15.27 voor Zeeuwsch-Vlaande- ren 522 gram en 14.65 en voor Noord- Bra,bant en eenige monsters uit Gelderland gemiiddeld 521 gram en 15,05 suiker- gehalte. Ter vergelijlking worden hiier nog de vol gende cijfers vermeld omtrent de uit'kom- sten, verkregen bij de drie onderzoekingen, in 1926 ingesteld: 1 Sept. gewicht 621 gram, gehalte 15,89 15 Sept.: gewicht 720 gram, gehaJite 16,15 1 Oct.: gewicht 775 gram, gehalte 16,75 BEDROG BIJ DEN VERKOOP VAN POOTGOED IN BELGIe EN FRANKRIJK. Blijkens een mededeelirug in het Belgische' Landbouwweekblad ,,De Boer van 3 Sep tember j.l. neemt het bedrog in den handel in pootgoed groote aifmetiingen aan. De goede naam van het Nederlandsche product wordt daairbij op ergerlijke wijze misbruikt. Niet alleen worden aardappelen vain slechte hoedanigiheild van Nederlandsche of Bel gische herikomst verkocht onder den naam van Nederlandsch pootgoed, m'aar ook de centifiicaten welke in Nederland voor het te velde en op partij door bevoegde organisa- ties goedgekeurde product worden afgeqe- ven, alsmede de sluii'tplomben, welke daarbij worden aangebracht, worden nagemaakt. S amen we rki ng tusschen Belgie en Neder land om dit bedrog te fnuiken, ook door gerechtelijke maatregelen, schijnt geboden. Het .Journal" d'Agriculture Pratique" van 3 September j.l. bevat op biz. 189 onder het hoofd „Seme,nces et Plants Selectionnes" een artikel, waarin emstig gewiaarschuwd wordt tegen den aankoop van Nederlandsch en anider zaaizaad en pootgoedindien daar bij de waarborg onfcbreekt, dat inderdaad artikelen van goede qualiteit zullen worden geleverd, omdat door verschillende bedrie- gers minderwaardige prodiucten tegen hoogen prijs worden aangeboden onder het maken van misbruik van den goeden naam van gunstig bekend staande voortbrengselen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 2