Al fiFMFEN NiEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUW8CH-VLAANDEREN. 8121. Woensdag 21 September 1927. 67e Jaargang. Een nieuwe neus. een wijziging Yan de dienstregeling van den Provinciale Stoombootdienst op de Wester-Schelde, BINNENLAND. FEUILLETOH. '^1— voor binnen Ter Neuzen f 1,40 per 3 maanden Voor buiten Ter Neuzen fr. per post J 1,80 per 6 maanden ABONNEMENTSPRIJS: Voor 't buitenland f 2,70 per 3 maanden franco per post Abonnementen voor *t buitenland al.een b]ati verschljnt lederen iltaandag-, Woensdag- en Vrljdagavond tti] vooruitdetaling rr. per post 6,60 per jaar bij vooruitbe taling. Dit ingaande 2 Oct. 1927, tot nadere aankondiging. DE TROONREDE. Dims'dagmiddag te half twee werd de zitting der Staten-Generaal door H. M. de Koningin geopenid met de volgende rede: Leden van de Staten-Generaal! De pleclhtigheid van dit oogenbliik heeft voor mij eene meex dan gewone beteekeniis. Mijm beminlde diochter aan mijne .zijde te zien bij het openen van Uwe vergadering vervult Mijn hart met dankbaarheid iegenis God, Die Haar lev-en gespaard en Haar jeugld! in zoo vele opzichten geze- gen-d heeft. Met erkentelijkheiid ge-denik ik de wijze waarop ons volk heeft meege- leefd bij Haax intxede in het openbaxe leven. De algemieene toestand van het land geeft in me nig opzicht xeden tot voldoe- ning, dank zij de voortschrijidenldb ve.r- betering in de wijze van bedrijfsuitoefe- niing neemt het vooxtbxeng ingsv ermog e n van land- en tuinbouw toe. Weinig loonende pxijzen, bemoeilijking van den afzet in den vxeemde en mdn- gunistjge w eensgeis teldh-e iid leidem nochtans voox sommdge takken van het be'dxijf tot niet zeex bevredigende uitkoxnisten. Door handel en nijverlheid worden, on- danks verschillende moedgevende ver- schijnselen, nog steeds gxoote moeilijk- heden ondervonden, niet het minst 'doox de kumstmatige belemmexiingen, die aan het intemationaal ruilverkeer worden in den weg geleg-d. >De finantieele toestand blijft zorg- eischend, in de voornaaimste plaats, om- dat de zware lasten op de bevolking ge legd, de herleving der welviaart en de ver- rudimiLng der werikgellegenlheiid vextragen, Met deelneming gedenk ik de slachtof- fers van de ramp, die eeniige maanden gel'bden o-pnieuw het Oostelijk deel van ons land teisterde. De spoedige en milde huilp, die ook nu van vele zijden verleiend werd, was Mij een oorzaak van vreugde. Onze betrekkingen tot de andere mo- gendlheden bleven vain den meest vriend- schappelijken aard; ik vextrouiw, dat het mogelijk zal zijn met den buuxtstaat Bel- gde in een geest van onderlinge samen- werkiing een regaling te vindan in een voor beii'de landen aaninemelijken zin van de vraagstu-kken, die door de verwexping van het verdrag van 3 April 1925 aan de orde zijn gebleven. Het sa-menstel dier vraagstukfcem is tihans nog het voorwerp van een nader onderzoe-k hiex te lanide. In de organen van den Volken'bond, in walks Raad ons land geroepen werd zitting te nemen, dragen de Nederland- sc-he vertegenwoordligers naar hun ver- door ARTHUR GASK. 5) Vervolg.) Toen ik nu eindelijk aileen was, snelde ik o.nxnidd'ellijk naar een kraan en dronk met lange teugen. Het water scheen mij nectar en ik voelde mij verfrischt en ge- reed tot verdere avonturien. Maar als ik gedabht had, dat het ge- makkelijk zou zijn om in het huis te ko- men, dan had ik het toch mis. De villa leek wel een vesting, en ach- ter de tralien horren waxen weer slagboo- men en gremdels. Het kwam niet in mijn kraam te pas om erg ens werkelijk in te breken. Ik had geen bepaalidie plannen, maar ik was in ieder geval vast besloten.om de gasfcvrij- heid van den rechtex voor een paar dagen in te roepen en het zou toch niet gaan om in dat geval eenige uitexlijke teekenen van inbraak achter te laten. Het was toch best mogelijk, bedacht ik, dat binnen een paar dagen de politic alle onbewoonde perceelen zou omderzoe- ken om mijn nietig persoonitje te vinden. Ik pirobeerde dius plaaitsen, die niet in het oog vielen, maar voortdurend stootte ik mijn nieuis. TeJkens liep ik weer het huis om, maar nergens vond ik een gun- sfcige plek vo'or mijn plannen. Maar tenslotte kreeg ik toch nog een mogtcin bij tot de ontwikkeling van de org'anii'satie der volkerengemeenschap. Van de resultaten der door den Vol- kenlbond bijeengeroepen economische con- ferentie heb ik met voldoening kennis ge- nomen. Het vexiheugt mij vast te stellen, dat de aldaar aangegeven rdchitlijinen der eco nomische politick overeenkomen met die, welke door Nederla.nd worden gevolgd. Naast de reeds aanthangige" wetsont- werpen zullen eenige andiere aan uw oor- deel worden onderworpen. Daartoe be- hooren ontwerpen tot wijziging van het strafstelsel, o.m. beoogende nadere voor- zieningen betreffende de voorwaardelijke veroordeelinig; invoering van de jeugd- gevanigenis en kracihtiger bestrijding van de beroeps- en gewoonte-misdadigheid; een onitwerp, strekkenide tot wijziging der bepalingen omtxeint de ouderlijike macht en de voogd'ij en een onitwerp houdende bepalingen betreffende den reclhtstoestand der ambtenaren. Een voorstel om de uiitoefening van bet kiesrecht te vergemakkelijken voor hen, wier beroep hen noopt ten tijde van ide stemming buiitenslands te vertoeven, zal u spoedig bereiken. Aanhangiig zullen warden gemaakt een techniische herziening van de Armeniwet en eene wijziging van de gemeentewet beoogende de samenwerking van naburige gem een ten te bevorderen. Een ontwer.p tot vervroeging van den datum waairop het zevende leerplichtjaar din werking zal treden zal spoedig worden ingedienid. Een weitsomtrwerp tot verlaging der in- komstenlbelasting zal U worden aangebo- den, evenails een technische wijziginig van de vermiogensibelastinig en een der ver- dedigingsibelastingen; in hoofdzaak be- doekind'e aan ongegronde versclhilpunten tusschen de bepalingen van die beide heffinigen een einide te ma ken. In aansluit-ing aan de in het achterlig- gende jaar tot stanld gekomen comptabili- teitswet zal eeriang het ontwerp van een bedrijvenwet bij U worden ingediend. De voorbereidiing van de her zien i nig der finaincieele venhouding tuisschen het rij'k en de gemeenten, wiaaromtrent Mij kort- geleden het rapport der betreffende Staatscommiissie heeft bereikt, is door de regeenimg ter hand genomen. Eene aanivulling van de wetgeving wordt voorberieid, ten einde onder alle omstandigheden de mogelijiklheid van het afsluiten van hanidelsverdragen te behou- den en hiieiidoor het vrije ruilverkeer te bevorderen. Binnenkort zal aan Uw oordeel worden onderworpen he{ ontwerp eener wegen- wet. De indiening van een ontwerp electri- citeitiswet kan worden tegemoet gezien. Voor stellen tot herziening van de vei- ligheiidswet en die invaliditeitswet zijn in voorbereiding. De ten vorigen jaren reeds aangckondigi'de herziening van de ziekte- wet welke aan de invoering van deze wet moet voorafgaan, zal Uwe vergadering spoedig bereiken. Op Java en de Westkuist van Sumatra zijn betreurensrwaardige onlusten voorge- valien, welke dank zij het doortastend optreden van bestuur, politie en leger spoedig werden bedongen. Aan het eigen Indasche volksleven zijn deze on lusten vreemd. Maatregelen zijn geno men om ook in de toekomst de bevolking tegen aanslagen op haar welvaart en vei- ligheiid .te beschermen. Daarnaast wordt zooveel de geldelijke omsitandigiheden toe- laten de cultureele en welvaartspolitiek in Neiderlandsch-Indie met krach.t voort- gezet. Mleit belangstelling wordt uitgezden naar de vrUchten welke de kortgeleden voor Suriname aanvacrde maatregelen ten. bate van dat overzeesche gebiedisdeel zullen aifwerpen. De economische toe stand van Curagao blijft gunstig. Met den wensch dat Gods milde zegen op uiwen arbeid moge rusten, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal gleopen'd. DE OPENING DER STATEN- GENERAAL. Hoewel ook Dinisdaq de statiestoet, waarmede H. M. de Koningin zich van het Koninklijk Paleis aan het Noordeinde naar de Ridderzaal op het Binnenhof be- gaf, ter plechtige opening van het nieuwe zi'ttingisjaar der Staten-Generaal, nog het kenmerk van versobering sedert den mobilisatietijd, waren ook thans weideir langs den weg dien de stoet volg'de, dui- zenden samenigestroomd. Te meer om- dat heden voor de eerste maal Prinses Juliana Haar oudems op den tocht verge- zeld'e, zoodat thans in de vermaarde gou- den koets het geheele Koninklijke gezin had plaats genomen. Zoowel bij het Paleis als bij de Ridderzaal bewezen mili- taire eerewachten het gebruikelijk eerbe- toon en speelde de Koninklijke militaire kapel het Wil'helmus. Overal langs den door militairen en -olitie vrijgehouden weg onidervond het Koninklijk gezin de allerihartelijkste begroetingen door het pu bliek, zich uiitende in hoera-geroep en ge- wuif. i iDe Ridderzaal bood als steeds een schi'tterenden aaniblik van fraaie toilletten en van uniformen van diplomaten, hofdig- n.i'tariissen en andere waardigheidsbeklee- ders. De Koningin nam op den troon plaats met aan Haar rechterzijide den Prins en aan Haar linkerzijtde de Prinses. De commiissie uit de beide Kamers, die H. M. de Koningin in- en uitgeleide deed, bestond uit de Eerste Kamerleden Van Was9enaer van Catwijk, Briet, Van Embden, Eransen en Kosteren, en uit die Tweede Kamerleden Marchant, Snoeck Henkemans, Staalman, Deckers, Boon, mej. Frida Katz, Droogleeiver Foxtuyn, Vos, Bijlevelid en Kortenlhorst. De voorlezing van de troonrede duurdie 10 miinuten. Na beeindiging zette het Kamerlid Duymaer van Twist weiderom een Leve de Koningin" in, dat gevolgd werd door luide toejuichingen. De Soc. Dem. Kamerleden, die enlbloc waren binnengekomen verhieven zich bij het binnenikomen en het heengaan van hun zetels, doch stonden niet op bij de woorden van den heer Duymaer van Twist. In het Paleis teruggekeerd verscheen de Kon. Familie voor een der vensters hetgeen een spontaan gejuich van de dicht opeengepakte menigte tengievolge had. Het was mooi herfstweer. HULDIGING Mr. TH. HEEMSKERK. Naar de Haagsche Crt. verneemt, zullen de fracties van Anti-Revoluitionaire leden sclhitteiienden inval. Ik zou het dak eenis probeeren. Ik ging een klein eiindje van t huis af staan en meende te zien, dat het middengeideelte van het dak plat was; en achter de topgevels meende ik een rieten tuinstoel op te merken. Snel haaldie ik den sleutel van onder den bloempot te voorschijn, waar ik hem door den tuinman had zien neerleggen, openide de deur van het schuurtje en vond, zoolas ik wel verwacht had, een ladder. Snel plaatste ik die tegen diet huis, juist bij de keukendeur en kliauteride op het dak, Het was doodgemakkelijk om mij langs het gegolfde dak naar boven te wer- ken en in een paar seconiden had ik net hoogiste punt bereikt en zag toen iets, dat mij ten zeerst verheugde. Er was een groot plat dak op het huis, aan alle kanten omringd door topgevels, en het werd blijkbaar gebruikt om buiten te slapen. Er waren twee rieten ruststoe- len, een klein rieten tafeltje en een paar gewone stoelen. In een hoek was een val- iuik, dat blijkbaar naar het inwendige van het huis voerde. Met wild kloppend hiart liep ik er op toe en trok aan den ring, dien ik daar zag. Het luik week aanston|ls en ik zag een nanwe trap. In tien seconden was ik naar beneden geslopen en stand ademloos in d'e keuken van den nechter. Ik trilde van pleizier bij zooveel geluk- kige kansen, maar ik hield mijn hoofd kod. Onmiddellijk deed ik de keukendeur open en borg de verraderlijke ladder weer in de sohuur. Ook den sleutel van de sclhuur braciht ik weer terug op de oude plaats onder den bloempot. Toen sloot ik mijzelf kalm in en begon een Snellen onderzoekingstocht door mijn toekomstige woning. Het was binnen heel dbnker; maar ik vond gemakkelijk mijn weg. Allemachtig, wat een prachtig huis. Overal fraaie en kostlbare meubels, tapij- ten, waar men tot zijn enkiels in weg zonk, schiilderijen en .beelden, als in een museum, alles, wat maar voor geld te koop was. En toen ik deur na deur opende en over al dezelfde weeld'e vond, vroag ik mij ver- baasd aif, hoe de rechter zich wel voelen macht, als hij arme stakkerds als ik ver- oordeelde tot lange gevangenisstraffen. Maar (hoe belangwekkend de kunst sclhatten van het huis ook mochten zijn, de keukenmogelijlkheden trokken mij voor het oogeniblik toch meer aan. Ik had den geheelen dag bijna niets gegeten en een wee gevoel herinnerde mij aan dat onaan gename fieiit. Ik begon daarom met den grootsten ijver te zoeken naar iets, wat den inwen digen mensch kon versterken. Natuurlijk vond ik rmets slingeren, daarvoor was het personeel van den .recihter te goed ge schoold, maar ik ontdekte al spoedig, waar de provisdekamer was. Die was natuurlijk ook op slot, maar met behulp van een pook, die daar juist voor de hand lag kreeg ik de deur open en een blik over- tuigde mij, dat ik rij'kelijk voor mijn moed- te zou beloond worden. Er was een g.roote voorraad blikjes, melk, sardientjes, zalm en corned beef ook tot mijn vreugde een paar groote blik- ken drogie koekjes. En wat misschien nog beter was, op den grand stand een flink aantal, goed gesonteerde flesschen wijn. Ik had een allergenoaglijlkst maal in de keuken, en na een flesdh lekkeren rooden der Eerste en Tweede Kamer a.s. Don- derdagavond in Restaurant Royal te 's Hage een feestmaal aanbied'en aan den Minister van Staat en lid der Tweede Kamer, Mr. Th. Heemskerk, die 25 Juli j.l. den 75jarigen leeftijid bereikte. EEN NIEUWE ONDERZEEBOOT. Bij de inischrijving voor den bouw van de omderzeeboot O XII was hoogste in- schrijvex Pieter Smit te Rotterdam voor f 2.950.000 met een leveringStermijn van 2 J/2 jaar en met plaatsing van Man- mac'hines. Laagste inschrijver was de Kon. Maat- schaippij ,,de Schelde te Vlissing'en met een leveringstermijn van 30 maanden en met plaatsing van Sulzer-motoren voor 1.836.000. FINANCIEELE VERHOUDING TUSSCHEN RIJK EN GEMEENTEN. Verschenen is het verslag van de bij K. B. van 18 Augustus 1921 ingestelde Staatscommissie inzake de financieele verlhouding tusschen het rijk en de ge meenten, welke commissie tot opdracht RaH „te onderzoeken hoe oo de meest doeltreffende wijze de financieele ver- houding tusscheix het rijk en de gemeente zal zijin te regelen. Het lijvige verslag bevat als aanihang- sel: een ontwerp van een wet tot rege- ling van uitkeeringen dioor het rijk aan de gemeenten, en een ontwerp van wet tot regeling van den steun door het rijk aan in nood verkeerende gemeenten. iDe denkbeelden en voorstellen der commissie kunnen aldus worden samen- gevat: 1. De wet van 24 Med 1897 Stbl. 156 vervalt; 2. De tegenwoordige bepalingen ten aanzien van de financieele verhouding van het rijk en de gemeenten, zooals dieze in onze wetgeving verspreid zijn, behoe- ven berzieruing om tof eeniheid van stelsel te komen. 3. Waar in de tegenwoordige wetge ving een gemeente door de wet of een op de wet steunenid koninklijk besluit tot uitgaven wordt verplicht, zonder dat haax deswege eenige vergoeding door het rijk (Ibuken de wet van 24 Mei 1897, Stbl. 156) wordt toegekend, verleent het rijk aan de gemeenten rijksuitkeeringen, over- eenkomstig het aan het verslag toege- voegde ontwerp Rijksuitkeeringswet. 4. In de toekomst mogen wettelijke voorscihrifiten waarlbij maatregelen wor den gatroffen, welke de gemeenten tot uitgaven verplicht en, nigit worden vast gestelid, zonder dat regeering en wetge- vens zich rekenschap geven van de daar bij betrokken financieele verhouding tus schen Rijlk en gemeenten: 5. Met erlkenning van het beginsel, dat aan de gemeenten, krachtens nieuwe wettelijke regelingen rijksbijdragien be hooren te worden toegekend tot vergoe ding van diensten door tte gemeenten aan het Rijk bewezen, wiaartoe de gemeenten wel is waar -niet welttelij.k zijn verplicht, maar waartoe de gemeenten feitelijk zijn genoopt, w-orde nader onderzocht op wel ke wijze en in welke mate dit beginsel zal worden uitgewerkt. 6. Het rijk kent aan de gemeenten een nadere rijksuitkeering toe, tot vergoeding wijn leek het leven mij weer zeer roos- kleurig. Ik zou mij mijn vijanden wel van het lijf hou-den. Te oordeelen naar wat de rechter dien ochtend in de rechtzaal had gezegd, zou -de famili-e ni-et voor den volgenden Maan- dag terugkeeren. Best, dan had ik precies vijif -dagen. Ik kon eens goed uiitrusten en weer wat op krachten komen, kalm mijn verdere plannen ovarwe-gen en eindelijk. Zondag, het huis verlaten in de een of of andere vermomming. Er zou den na tuurlijk kleeren genoeg in het huis zijn en ik zou niet de geringste moeite hebben om van mijzelf een heel ander mensch te maken, dan de stumperd, die pas vijf jaar had gekregen. Toen honger en dorst gestild waren, voelde ik mij heel m-oe. Ik rookte een paar sigaretten van den cipier, nam een heer- lijik 'bad in de prachtigie, betegelde bad- kamer, en ging eindelijk ter nuste, uitge- dost in de hemelsblauw zijden pyjama van den rechter, in de mooiste slaapkamier, mij neervlijende op wat ik hield voor des rechters ei-gen donzen bed-. Ik viel bijna onmiddellijk in sJaap en ik was zoo tervreden met mijn logies, dait ik dien heelen nacht aan een stuk doorsliep en z-elfs niiet droomide. II. De zon was al eenige uren op, toen ik den volgenden ochtend ontwaakte. Mijn vriend, de tuinman, wekte mij. Hij harkte het grind juist onider mijn siaapkamer- raam. Een oogeniblik moest ik mij bezin- n-e:n, waar ik was en toen verkneukelde ik mij. Rechter Cart-right had hij tot vijf jaar INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Voor engros Firma GEBR. STEENLAND, in de kosten voor het Lager Onderwijs overeemkomstig het aan het verslag toe- gevoegde ontwerp-Rijksuitkeeringswet. 7. Het Rijk staat aan de noodlijdende gemeenten op haar verzoek, voor alge meene doeleinden-, rijkssteun toe overeen- komstig de bepalingen van het laatstbe- dbeide ontwerp van wet. 8. Ingestelid worde een PeTmanente Commissie voor de gameente-fin-ancien met raadgevende bevoegidheid ter voor bereiding van de verdere regeling van de financieele varhoudiin-g van Rijk en gemeenten. Aan deze Commissie zal het rec-ht moeten worden verleend ook zelf- stand-ig der regeering voorstellen te doen. Het secretariaa-t dezex Commissie wor de waargenomen door het Bureau, hier- onder vermeld onder 9. 9. Aan het Ministerie van Financien worde een afdeeling of permanent amb- telijk bureau voor de gemeente-financien ingesteld. De in het verslag vermeide beslissin- -gen o-f voorstellen der Staatscommissie zijn niet steeds eenstemmig genomen Een lid der Gom-missie, nJ. de heer A. van Doorninck, -heeft gebruiik gemaakt van de hem verleende vrijlheid om van zijn afwij- kend gevoelen bij een afzoniderlijke nota te doen blijfcen. Sedert hare instelldng on-derging de samensteUing der Commissie eenige wij ziging. Zij bestaat tihans uit de heer-en: F. A.. L. van Lynd'en van Sandenberg, voor- zitter; J. van den Termpel, J. A. de Wilde, R. J. H. Patijn, A. v. Doorninck, S. J. L. van Aalten, A. Jonker, H. van Boeijen, J. A. H. Steinweg. C. W. de Vries (secre- taris) en A. J. N. M. Struijcke (adj. secre- taris) Aan dit rapport is toegevoegd een wetsontwerp, regelende de rijksuitkeering aan de gemeenten als volgit: uitgek-eerd wordt: de helfit van de jaarwedd'en en kinder- toelagen van burgemeesters en secretaris- sen; -een hoofdgeld per inwoner van f 1,50 voor de eerste 20.000 inwoners, van dwangarbeid veroordeeld en den eersten nacht van die jaren sliep ik in zijn ei-gen bed. In zijn hemelsblauwe pyjama nog wel. Het was heusch al te dol en het eenige, wat me spent was, dat er niemand was om met mij samen om het grapje te lachen. Ik stond op mijn gemak oip en na een licht ontbijt, bestaande uiit thee, beschuit- jes en sardientjes, nam ik een sigaar, die uiitstekemd bleek, uit een kistje op de schrijifitafel van den rechter. Toen stond ik een half uur lang naar den tuinman te -kijken door een spleet in het luik van de sla-apka-mer. En ik vond het vermakelijk om te beidenken, dat ik zoo vlak bij hem was en dait hij er niets van wist. Opeenis hoorde ik een scherp gefluit uit de nidhting van het hek. Het werd on middellijk gevo-lgid door een gieschreeuw. De tuinman hield op met harken. ,,-Ga je gang maar", riep hij heesch terug. ,,Je kunit er in, het hek isopen, maar doe het weer achter je dicht". Een minuut later kwam een man de op- rijllaan af met een poard, dat voor een klein karretje gespannen was. Hij kwam een karrevrach-t mest afleveren. Hartelijik groette hij den tuinman en ze liepen samen om het huis heen. Ze bleven staan voor het keukenraam en ik zocht onmiddellijk een plaaitsje, waar ik kon hooren, wat ze zeiden. Na een beetje gemopper over de warm- tie kwam het g-esprek, zooals ik al half verwacht had, op mij. (Wordt verv-olgd.) -■'•efflBpte Oe Burgemeester van TER NEUZEN, brengt ter kennis van logement-, koffie- e„ bierhuishouders en verdere onder- nemers van voor het publiek toegankelijke bedrijven, dat van af heden op bet Gemeentehuis(bodekamer) .op de gewone kantooruren GR tTIS verkrijgbaar is Ter Neuzen, 21 September 1927. De Burgemeester voornoemd, i. IIU1ZINGA. Stationsstraat, MIDDELBURG.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 1