ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 8119 Vrijdag 16 September 1927. 67e Jaargang. Van ^ossein's 5abak 6EMEN6DE BEBICHTEN. TWEEDE BLAD. PSEDIKBEUETIN. v™r hinnen Ter Neuzen f 1 40 per 3 maanden - Voor buiten Ter Neuzen fr. per post 180 per 3 maanden - bij vooruitbetaiing tr. per post /6.60 per iaar ABONKEMENTSPRIJS: ZZilw2"df«,»a„d«n p., p». - Abo„„-™,«e. voonj,tbc"il,°0' Dit blad verschijnt iederen Maandag-. Woensdag- en Vrlldagavond. TER NEUZEN, 16 September 1927. DE KERMISWEEK is weer aanstaande. A1 zou de kalender oris niet waarschuwen, dat de derde Maarndaq in de maand September naakt, dan zoudien we dit toch qewaar worden door de voorbereidinqen die op de Markt en andere plaatsen warden qetrorfen voor het bouwen van versdhillende ker~ misgelegenihe-den. Reeds zijn qearriveerd carrousel, zweefmolen, schommel. circus, oliebollenikraampjes emz., om in de vol- geaide week op een of andere manier de iiefheibibers ten dienste te zijn. Zooals uit verschillende advertenties in ddt nummer blijkt, maken zicb 00k ae ex- plodtanten van de plaatselijke zalem en lo- kalen op. in de volqende week him baste beentje voor te zetten om het publick in de qeleqenheid te stellen zich te amusee- ren." Men zal vol op kunnon kiezen, zoo- wel zij die zich op hun qemak zittende will en amuseeren, als zij die dit willen doen met de beenen-gymnastiek in de dansqe 1 eqenhedenMen raadpleqe daar- voor' oniz'e advertentie-rubxiek. TEN TOON STELLIN G VAN FLORALIA. Door de jury -bestaande uit mevrouw Spruiteniburq, en de heeren Leijs Rijks- tuinibouwleeitaar te Baarland, en Neve, te Ter Neuzen, werden de bekroninqen voor de inizenidinqen als volqt toeqekend. Series stekken: le pr. mej. De Raster, 2e en 3e pr. J. Donze A.Hzn., 4e pr. me). AllaartVan der Welle. Geraniums: le pr. mej. G. Huizmqa, 2e pr. N. J. Harte, 3e mevr. Dootjes. Begonia's: 2e pr. Gez. Guilliet, 3e pr. mej. De Koster. Hanqqierainiurns: le pr. Mej. Bertel, pr. Gez." Begheijn te Sluiskil, 2e pr. me). Van Hoerve, 3e pr. mej. Allaart Van der WTypisehe plantar: le or. J. F. Koevoets, 2e pr. G. Will, 2e pr. F. Eive, 3e pr. A. Abrahamse. Gollecties planten: le pr. Mej. Allaart- Van der Weflle. 2e pr. van Wijck te Sluiskil, 2e pr. N. J. Harte, 3e pr. me). De Koster, 4-e pr. J. F. Koevoets. Snijibloemen: le pr. A. L. de long, e pr T. Smaillegange en 3e pr. M. Wolfert. Groenten en Fruit: le pr. Tum-bouw- vereeniging Ter Neuizen, 2e pr. G. en sen, en 3e pr. C. A. Butler. De prijzen, bestaande uit kunstvoor- werpen, wenden Woensdagavond door den voortzitter, den heer Huizinga, aan de bekroonden uitgexeikt. Hij wees met vo - doening op het mooie resultaat der ten toonstelling, daar algemeen van de zijldfe der bezoekers uitinnen van tevredenhend wenden gefhoo-rd en men bliikibaar verrast was door hetgeen er te zien was. In een opzdcht was het bestuur teleur- q est eld n.l. voor wat betreft het kwantum inqeleverde stekken, daar nog met de he]ft is imgeziomden. A1 zijn dtie misschien eenis wat minder gelukit, men scihrome niet ze in te zenden. De bedoeling is door samenwerkimg iets te leveren en van el- kaar te leeren. Dankbaar stemt de medewerkmq on- dervoniden van de Tuiribouwvereeniging. De inziendiingten op dit gebied waxen van beteekenis en maakten >dle tentoonsteilmg bijaonder belangwekkend. De vereern qinq bcveelt zich reeds aan in die mede working voor een volgend jaar, misschien zelfs mogelijk in nauwere samenwerking opdat van de wederzijidsche ervaring en voorlidh-tirug kan worden geproiiteerd. Ook zal in ander opzi-cht dioor het bestuur met de oipgedante ervaring rekening ge- houden world en, en -etracht het inzenden te bevorderen door de planten bij hen die dit wensclhen te laten afhalen. Spreker dankte voorts alien die op een of anldere wijze aan het welslagen der tentoonstelling hadden' meegewierkt. Wij kunnen hier nog aan toevoeg'en, dat de tentoonstelling zeer ved belang- stellinig ten deel viel. Vooral Woens dagavond was ihet er gezelliq druk. Fen str'ijkje verlhoogde op uitnemende wijze het veriblijf in de lokalen, terwijl dienst- vaardlige dames thee serveerden. Uit hetgeen wij van verschillende zijden hoorden bleek de tentoomsitelling zeer in den smaak te vallen en gaf zij reeds aan- leiding tot het maken van meer omvang- rijke plannen voor het volgend jaar. SCHEEPSBOUW. Maandag is met goed gevolq van die helling der'N.V. Ter Neuzensche Scheeps- bouw Mij., te Ter Neuizen, te water ge- laten een stalen motorvrachtboot voor den heer J. de Koster te Breskens, groot onqcvecr 325 ton, afmetingen 38,85 V 5,505 X 2-35- Die boot is gebouwd volgenis het nieuw- ste model niet kruisersteven -en wordt voorzien van een 80 P.K. Brons Appinge- dammer motor. Op de vrijgekomen hel ling is de kiel gelegid voor een dito boot voor binnenlandsche rekening. Door den scheepsmakelaar P. A. van Bouchaute te Ter Neuzen, is voor rekening van den heer G. Kornet, te Werkendam, opdracht gegeven aan de N.V. Ter Neuzensche Scheepsbouw Mij., te Ter Neuzen, itot het bouwen van een stalen moitorvraclhtboot, groot circa 324 ton, lengte 38,86 M., breedte 5,05 M., en holte' 2,35 M. De boot woirdt gebouwd met kruisersteven en uiitgle'rust met een 80 P.K. Hollandia-motor vain N.V. Smit 6 Go's Maohinefalbrieken te Kinderdijk. Tevens ontving genoemide makelaar opdracht van den heer A. Muys te Steen- dorp (Belgie)voor den bouw van een Stalen sleepschip, groot circa 1000 ton, lang 67 M., breed 8,20 M., hoi 2,50 M. Deze kaan is bestemid voor de vaart op het DortmundFemskanaal en zal wor den geibouwd1 in Nederland. HULP AAN B LIN DEN. Wij vestiqen hierbij de aandlacht onzer lezers op idle in dit nummer voorkomende advertentie betreffende de jaarlijksche collecte voor hulpbehoevenide blinden, dit alhiier op Maandag 19 September a.s. zal worden gehouden van wege de Veriseni- qinig tot Werkverschaffing aan Hulpbe- hoevende B1 in den, Plantage Kliddenlaan 64, Amsterdam. Door de tijdsomstan- digtheden verkeert de vereeniqinq in drin- genden financieelen nood. Het wil 160 diep ongelukkigie bliniden helpen en blij- ven helipen, waarvoor die uitgeputte kas echter kriachtigien steun behoeft. Wij ver- meenen, dat de liefdadiqlheidsziin onzer staidgenooten, die zich reeds zooveel malen uiiflte, zich ook tlhans waar het be treft het verleenen van hulp aan de mis- deelde blindien ook niet onbetuigd zal aten en bevelen dezle collecte bij alien dringend aan. Zondag 1§ September 1927. Ned. Herr. Kerk. BENOFMD. Door den Commissaris der Koninqin is benoemd tot lid 'dler Gezondheidscommis- sie te Hulst, tevens vooxzitter de heer J. van 't WeslBeinde. ZAAMSLAG. Bij het verrichten van werkzaamheden aan de brug aan de Kraag vielen, door het breken van de touwen 2 van d_e 4 werkiioden in dienist van den heer Ver- straete te Ter Neuzen, in de kreek. Door hun 2 kameraden werden zij op het diroge gebracht. SAS VAN GENT. Jaarvergadering Cooperatieve Suikerfabriek. Donderdag, 15 dezer werd ten kantore van de Cooperatieve Suikerfabriek alhier, die jaarlijksche vergadering van aandeel- houders gehoud'en, waarop het jaarver- slag en die rekening en verantwoording over het afgeloopen boekjaar werden vastgestelid. Bij de verkiezing tot led en van het bestuur werden herkozen de heeren: Abr. Dieleman Pz., W. Scheele, beiden te Zaamslag; G. Vogelvangtei te Hulst en A. Wolfert te Hoek, alien volgens rooster aftredende leden. De herbenioeming geschiedde met vrij- wel algemeene stemmen. Na de algemeene vergadering ging het bestuur over tot eene huishoudelijke ver gadering, ter verideelinig van de functies. Als orider-voorzitter werd herkozen de heer G. Vogielvanger, terwijl tot leden van het dagelijksch bestuur, de heeren W. Scheele en A. Wolfert werden ge- kozen. Als bewijs, dat niet a 11 een de Sassche mjverheidsproducten tot ver over den Oceaan zich in een gunstige reputatie mogen verheugen, doch ook Sassche kwee k e rs- product en op een soort wereld- venmaardhieiid mogen bog en. diene, dat door een onzer plaatselijke kweekers dezer dagen eene aanvraqe ontvangen werd voor de levering van een aantal jonge reisduiven naar Oosit-Indie. Ben Javaansche liefheibber, tot den in- lanidsclhen adel behoorende, die reeds meermialen van denizelfden fokker jong materiaal betrokken heeft, richtte zich ook nu weder tot zijn ouldlen leverancier met eenzielfde verzoek, met de ongevraagde mededeeling, diat hij met het vroeger be trokken materiaal prachtiqe resultaten bereikt heeft. KOEWACHT. Naar wij uiit goede bron vernemen telt de vereeniging van -bet Wit Gele Kruis reads een 150 tal huisgezinnen, zoodat met 1 Octolber a.s. de wijkzuster hare werkzaamiheden kan beg-innen. Met ingang van 1 October a.s. wordt de R.K. VincentiiuSbibliotheek wederom geopend. Er zijn dezen zomer veel nieuwe boeken bijgekomen, zoodait leeslustiqen dezen winter hun wel zullen amuseeren. [N DKONKENSCHAP. Maandagnacht om 3 uur keerden drie veldwachters van de Turingschestaatspolitie, die in politick waren, in beschonken toe- stand naar hun kazerne terug en raakten onderweg in twist met burgers. De majoor Demmler van de gemeentepolitie, die dienst had, kwam tusschenbeide. Een van de staatsveldwachters. een jonge man,verzette zich en weigerde zgn naam op te geveD, waar op de majoor hem mee nam naar de politie- post, die dicht bij de veldwacht kazerne ligt. Toen daar gebleken was. wie de verzet- pleger was, liet men hem gaan. lljj ging dadelijk naar de kazerne en haalde zijn dienstrevolver. Toen de majoor daarop even later huiswaarts keerde, schoot de heetgebakerde jonge man op hem en trof hem in het hoofd en in den hals. Daarna trachte hjj zichzelf met een schot in de hartstreek het leven te benemen. Beiden zijn in ernstig gewonden toestand naar het ziekenhuis gebracht, ^aar de majoor aan zijn verwondmgen bezweken is. De staatsveldwachter, die de ongelukbige daad begaan heeft, stond als eeu rustige, fatsoenlijke jonge man bekend. Hij was sportbeoefenaar en placht zich van drank te onthoudsn, doch de ontvangst van een extra'je, een duurtebijslag, had hem ertoe bewogen met een paar makkers een glas te gaan drinken. EEN GEVAARLIJKE VR1END. Dinsdag werd te Parijs een man naar een der ziekenhuizen gebracht, die leed aan ernstige vergiftigingsverscbijnselen en spoe- dig na aankomst overleed. Men dacht aan- vankelijk met een geval van zelfmoord te doen te hebben, doch het politie onderzoek heeft uitgewezen, dat een vriend van den overledene hem, toen bij maagppn had, een drankje had laten slikken, dat voor uitwendig gebruik bestemd was en dat zwaar vergif bevatte. Men is nu op zoek naar den vriend. ISADORA DUNCAN. Omtrent den tragischen dood van de danseres Isadora Duncan te Parij*, worden de volgende bijzonderheden medegedeeld De danseres had ml de bedoeling een snelrijdende auto te koopen, met een auto- mobielhandelaar afgesproken een proefrit te maken. Toen de laatste op het afge sproken uur voorreed speelde zich een aangrjjpend tooneel af. Een van Isodora's intieme vriendinnen die met haar saraen- woonde bezwoer haar niet in den wagen te gaan en riep haar toe//Als je niet naar mij luistert zal je een ongeluk over- komen, ik voel dat er een ramp gaat ge- beuren." Isodora Duncan fchertste echter en s'coorde zich niet aan de smeekbeden van haar vriendin en stapte in de auto. Om den hals droeg zij een Venetiaanschen shawl, waarvan een eind uit den wagen hing. Op het oogenblik dat de wagen aanzjtte geraakte de franje tusschen het spatbord en de carosserie en werd door de spaken van het linkerwiel meegedraaid. Isadora Duncan werd uit den wagen ge- trokken en stortte op den grond waar zij met gebroken ruggegraat bleef liggen. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Donderdagochtend reed een auto te Osterath bij Krefeld in een groep van 8 personen, waardoor de 26jarige zoon en de 13jarige dochter van een landbouwer on- middellijk gedood werden en de vader zoo zwaar gewond weid, dat hij op weg naar het ziekenhuis overleed. De ech'genoote werd licht gewond. De automobilist reed, zonder zich om zijn slachtoffers te be- kommeren, verder. Het nummer van de auto is echter bekend. EEN ZONDERLINGE HISTORIE. Te Rjjssel werd sinds eenigen tijd een zesjarig meisje verm'ist. Maandag heeft men het ljjkje gevonden in een put. Daar men aan een misdaad dacht, heeft de politie een onderzoek ingesteld, waarbp gebleken is, dat het kind met een 15jarigen buur- jongen in een kelder gespeeld had, die op den put uitkwam. Het kind was in den put gevallen en de jongen bad haar er niet uit kucnen helpen. Bij de lijkschouwing bleek het lijkje geen sporen van uiterlijk geweld te vertoonen, zoodat men het verhaal van den jorigen zal moeten gelooven. Op de vraag waarom hij niets van het ongeluk verteld had, zei de knaap, dat zijn lhoeder hem zulks had verboden. De vrouw zal nu ook dbor de politie gehoord worden. EEN MEREWAARD1GE ZELFMOORD. Te Villacoublay heeft men in de draden van het electrische vcedingsnet een lijk van een man zien hangen, met het hoofd omlaag. Men dacht eerst met een van de koperdraaddieven te doen te hebben, die den laatslen tfld tal van telefoon- en andere lpnen hebben gestolen, doch uit een brlefje in een jas, di-3 aan den voet van de paal lag. waarlangs de man naar boven moet zijn geklommen, bleek, dat men met een geval van zelfmoord te doen had. Het briefje zeide//Tiacht niet uit te vinden wie ik ben, het is nutteloos". EEN AONTUURLIJKE ACHTERVOLGING. Dezer dagen constateerde een Britsche visscherijkruiser, dat een stoomtreiler bezig was, in de Firth of Clyde te visschen, waar dit aan Britsche stoomtreilers verbodtn is. Nauwelijks had men aanj boord van den stoomtreiler het politie vaartuig opgemerkt, of deze treiler cam jjlings de vlucht met achtevlating van het vischtuig, ter waarde van ongeveer 1200. De kruifer zette den treiler na, doch kon deze nietinhalen. Evenmin kon hij de identiteit vai»het schip vast stellen, omdat de r-aam en het nummer en letterte^ken niet zichtbaar waren. Hij had echter een watervliegtuig aan boord en dit zette nu de achtervolgingr voort. Het vliegtuig had den treiler weldra in- gehaald, doch een bevel om te stoppen werd genegeerd De leden der bemanning hadden het gezicht zwart gemaakt, zoodat zij niet herkend konden worden en de naam en letterteeken en nummer waren met zeil- doek bedekt. De inzittenden van het vlieg tuig wisten echter wel raad, met een bootshaak lichtten zij het zeildoek op en konden toen het letterteeken en nummer van het vaartuig opnemen, zoodat de over- treder er wel meer van gehoord zal hebben. HOE EEN AMER1KAAN VOOR ZIJN NAKOMELINGSCHAP ZORGT. Een Amerikaan is het aan de reputatie van zijn volk verplicht, zich in alles een practisch man te betoonen. En wanneer hij voor zijn nageslacht zorgt, zal hij er naar streven, dit te doen op een zoodanige wijze, dat hij zich daarvoor niet al te veel ontberingen behoeft te getroosten. Zoo is thans een inwoner van Chicago op bet lumineuze idee gekomen, een dollar te deponeeren op een bank, die hem een samengestelde interest van drie procent heeft gegarandeerd. leder kent de macht van de samengestelde interest, en het be hoeft dus g^en verwondering te baren, dat die eene dollar na 500 jaar zal zijn aan- gegroeid tot het kapitale bedrag van 2.900.0O0 dollars. Die millioenen nu laat onze Amerikaan grootmoediglijk na aan zgn dan in leven zjjnde nakomelingen van het mannelijk geslacht. Hij kan zich dus verheugen in het prettige bewustzijn, dat zijn in den jare 2427 levende mannelijke nakomelingen niet door geldzorgen zullen worden gekweld. En dat alles voor een dollarHet is te geef. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. in PATEN7VERPAKKING DE GROOTE VL1EGTOCHTEN. Naar Reuter uit St. Johns meldt, is daar een draadloos bericht opgevangen van de Kyle, het stoomschip, dat was uitgestuurd om naar de Old Glory te zoeken//De gevonden overblijfselen van de Old Glory" zijn aan boord geborgen. Het stoomschip doorzoekt nu de zee daar in den omtrek, om zoo mogelijk nog iets van de opvarenden der Old Glory te vinden. De bemanning van het s.s. Kyle heeft nog gerapporteerd, dat de teruggevonden wrakstukken van de Old Glory bestaan uit een vleugel van 34 vt. lengte, waar drie benzine tanks waren ingebouwd, voorts ee6 onderstel en het linkerwiel. Op de vleugel was de Amerikaansche vlag geschilderd waaraan het stuk uitstekend te herkennen viel. De Kyle bleef nog verder zoeken. De Pride of Detroit weer aan het vliegen. Uit Amoera, bjj Nagasaki, is de Detroit Woensdagochtend om 6 u. 35 m. (PI. tijd) weer vertrokken om Kasoemiga oera het vliegterrein iets ten Noord-Oosten van Tokio te halen. Btijkbaar is dus het vliegtuig niet beschadigd in den storm,, die Nagasaki en het omliggende gebied dezer dagen zoo fel heeft geteisterd. Men moet er aan denken, dat er tusschen Na gasaki en Nederland een eanzienlijk lijds- versehil is, n.l. ongeveer 8^2 uur. Het vertrek uit Amoera heeft dus plsat gevonden omstreeks Dinsdsgavond 10 uur bij ons. EEN VLIEGTOCHT OP DEN STAART VAN HET VLIEGTUIG. De New York Herald weet te vertellen, dat een schooljongen uit Harkensack, in den staat New Jersey, Maandag achterop een verkeersvliegtuig en zonder dat de be- stuurder er erg in had van Teterforo Airpont tot Hadley Field, een afstand van 55 K M. is meegevlogen. De piloot had den jongen, een trouw bezoeker van het vl egveld, ver- zocht het roer te verstellen, maar op dat oogenblik sprorg het vliegtuig zoo onver- wachts vooruit. dat de jongen niet meer los kon laten. Hij wist zich boven op het staartg?deelte te werken en zich met beide handen vasthoudend, ging hij mee de lucht in. Hi) was niet geschrokken, vertelde bij later, maar had het wel erg koud gehad. Zoo nu en dan moest bij een hand loslaten en er hard mee slaan op den romp van bet vliegtuig, omdat zij anders verstijfde. Bjj de aankomst was hij heelemaal ver- kleumd. Het eenige, dat de bestuurder ervan gemerkt had, was dat het vliegtuig van achteren zoo zwaar leek., De terug- reis heeft de jongen g*riefelijker, in de hut, gedaan. EEN GELEERDE ViJF DAGEN IN EEN GROT OPGESLOTEN Het had slechts weinig gescheeld. of een bekend Amerikaanech geoloog, professor Ashley, zou enkele dagen geleden bij zijn wetenschappelijke onderzoekiDgen het leven hebben verloren in de onderaardsche grotten van Shellmound in de staat Tennessee (V.S.). Ofertuigd, dat bij daar de overblijfselen eener oude beschaving, die der Tsjerokeezen, zou terugvnUen had hij zich" geheel alleen in de diepe en nog onbekende grotten ge- waagd. Hij had niets anders bij zich dan een houweel, wat levensmiddelen en een acetyleenlaDtaarn. Nauwelijks was het hem echter na groote inspanning ge'ukt in een der grotten af te dalen, of de uitgang werd ten gevolge van een aardverschuiving versperd. De geleerde begreep, dat bij verloren zou zijn, als hij er niet in zou slagen zich met zjjn houweel URANT Ter Neuzen. 91 u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil 9i u., dhr. L. Dek. Hoek. 91 u., en 21 u., Ds. J. A. Raams van Kloetinge. Zaamslag. 91 u., Psi. (i. van Dis en 21 u., Ds. H. G. A. van Hoogenhuijze van Amsterdam. Sas van Gent. 91 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. Hoek. 10 u. en 3 u., Ds. J. B. Yanhaelen. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag 9 u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 10 u., 3 u., en 61 (nieuwe tijd) leeskerk. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ylooewii kstraat.) Ter Neuzen 9 u 2 u. en 51 u., (oude tijd) leeskerk. Gereformeerde Gemeente. (Weststraat.) Axel. 91 u. en 21 u., leesdienst. Lokaal „Eben-Haezer". (Kerkhoflaan.', Ter Neuzen. 51 u., (Zomertijd) Evangelisati R. K. Kerkdiexwten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H. H. Diensten om 7,81 f n 10 i ur Namiddags om half drie Lof. Lichte Boai BOBBY TABA ZEEPAAQD black biro Zwore ihog MORST niet; scheurt hiet GErc7 GEEN KORT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 5