AIGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANPEREN. Cj2f& A A. >fc A. No. 8119. Vrijdag 16 September 1927. 67e Jaargang. 6 Aspirin- Tfc IfC JfC IfC IfC Uft Een nieuwe neus. ABONNEMENTS PRIJS: EERSTE BLA.D. Bekendmaking. BINNENLAND. FEUILLETON. BUITENlANO. - r hllitAn T.r Neuzen fr wt post f 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post /6,60 per jaar Vr-rbTj»LdT2eTOp«3^aaX'S»co per pos, - Abon„en,«nten voo. buitealand alleen bli voorpl.beUlmp. Dit blad verschDnt lederen Woen.dnt- en trlld.to.ond. DE OPENING DER STATEN- GENERAAL. Men meldt dat de samenstelling van dien stoet, waanmee H. M. de Koningin zich voor de plechtige opening der zittinq van de Staten-Generaail naar de Ridder- zaal zal beqeven, denzelfden beperkten omvanig zal hebben als de laatste jaren. Bevestigd wordt, dat Prinses Juliana Haar ouders naar de Riiddenzaal zal ver geziellen, en in de met acht paarden be spannen statiekoets tegemover H.M. de Koningin zal plaats nemen. BEWIJSSTUKKEN VAN RIJVAARDIGHEID. Op 1 November treden de bepalingen van de nieuwe Motor- en Rijwielwet in werking en, na het veristrijken van een ovenganigistermijn van 8 maanden, moet elke bes'tuurder van een motorrijwiel of auto in het bezit zijn van een door die wet geeischt bewijs Van rijvaardiqheid. In den vervolge zal ieder, die een rij bewijs aanvxaagt, moeten bewijzien, dat hij werkelijk met zijn auto of zijn motor overweg kan. Hij zal duis examen moeten aflegigen. Deze verplichtinq is van terug- werkende kracht verklaard voor alien, die na 1 Mei 1924 een rijbewijs hebben ge kregen. Rijbewijzen voor 1 Mei 1924 af g eg even komen te vervallen en moeten dus verniieuwid worden. Voor de houders is geen examen noodig. Er zijn dus drie categorieen: De eerste categorie bestaat uit houders van rijbewijzen voor 1 Mei 1924 afge geven. Zij moeten een mieuw rijbewijs aanvragen bij den Commissar is der Ko ningin en daarbij overleggen: a. eien uittreksel uit het geboorteregis- ter vain de geboorteplaats, of een uit- treiksel uit het bevolkingsregister van de wooniplaats, of eeniq ander bewijisstuk, waaruit de geboortedatum van den aan- vrager blijkt. Inidiien het oude rijbewijs woridt overgelegd, wordt dit als voldioen- de bewijs ter vaststelling van den geboor- ted'atum beschouwid; b. twee goedgelijkende portretten 3 c.M. bread 4 c.M. ihoog; c. een geneeskundliqe verklaring, niet lanqer dan veertien dagen voor de inzen- dinig van de aanvraag om een rijbewijs, afgegeven en inboudiende de verklaring, dat bij den aanvrager geen. lichaams- of zielsgelbreken .zijn waargenomen, welke hem kunnen beletten een motorvoertuig naar bethooren te bestiuren. In zijn aanvrage dealt de aanvrager mede, dlen datium en 'het jaarnummer van let thans in zijn bez.it zijnide rijbewijs. De aanvrager kan dus in het bezit van zijn oude rijbewijs blijven en 'hern wordt tijdig, althans wanneer zijn aanvrage niet op het laatste oogenblik geschiedt, het nieuwe rijlbewijis toagezonden. De tweed'e categorie, 'houders van rij bewijzen na 1 Mei 1924 afgegeven, krij- gen meer te doen. Deze houders moeten zich aan die volgen.de regels houden: le. Men start, bij voorkeur op post- rekening No. 124150, ten name van het Gentraal Bureau voor de afgifte van R- wij'SStukken van Rijvaardiqheid te s Gra- venlhage, een bedrag van f 4. Oip het stortingsbewijs (eventueel op de stnook van den postwissel en dus niet in afzonderlij.ke correspondenitie) moeten naam en voornamen (voluit) van den aanvrager, diens geboorteplaats, jaar van geboorte, zijn tegienwoordiqe woonplaats met vodlediiig nad'er adres en mededeeling omtrent aand, jaar van uitreikinq en jaar nummer van het eventueel in aanvragers bezit zijnide rijbewijs worden medegedeeld. Ook moet vermeld worden of het rijbe wijs dienit voor solo-motor of wel voor het besturen van een motor-rijtuig op meer dan twee widen. Wenscht men beide, dan zijn twee afzondlerlijke aan vragen en twee afzoniderlijke stortingen noodig. Opgemerkt wordt, dat een motor rijwiel met zijspan een motorrijtuig op meer dan twee wielen is, zoodat voor een motorrijwiel, dat nu eens met en dan weer zonider zij,s:pa,nwagen wordt gebruikt, twee rijbewijzen, noodig zijn. Perisonen, die den leeftijd van 18 jaar nog niet heb ben bereikt, kunnen geen rijbewijs voor het besturen van motorrijtuiqen op meer dan twee wielen verkrijgen. Voor het besturen van motorrijwielen, met welke INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Niet tot denken in staat en hoofdpijn, omdat men tot laat in den nacht heeft zitten lezen. 1-2 Tablettcn maken dat men zich oogenblikke- lijk opgeknapt voelt en weer ge- regeld denken kan. rooktabak ft NIEUWE STEUN VOOR DE NEDERLANDSCHE POLITIEK TE GENeVE. De metihodlen die een groot deel van de Engielsdhe pers blijft volgen bij het weg- motfelen van de Naderlandsche resolutie over be wenschelijikheid tot niieuwe hestu- deering van de beginiselen van het Proto col, en van al wat ten gunste ervan wordt aangevoerid, zijn, scbrijft de N. R. Crt., kemanerkend. Politis, de Grieksche staats- man die indertijd zelf krachtig heeft mee- gewerkt aan de totstanidkioming vam het Protocol, is na de rede waarin hij voor- zichitig laveerend die Engelsche politiek in het glevlij was gekomen, thans in de com- miss'ie bijgedra'aid en heeft versdhillende nuttigie idenklbeelden geopperid tot ver- weaenlijkiing van de ibaginselen van het Protocol. Hij acihtte o.m. het oogeniblik gekomen voor een wereldarbitrage-trac- taat of althans voor een model-tract,aait, volgenis ihet voorstel van Jhr. Loudon. L)ie ibijzondere correspondent van de Times te Geneve acht het omnoodig van dit f.eilt melding te maken en doet Politis rede in een paar regels af, slechts ver- meldenide, dat Politis verklaarde. dat het hem pijniijk geiweest wi'as zij.n rede (tegen wederinvoering vein het Protocol) te hou den en diat hij het gievoel had dat hij zijn vrienden teleurgesteld had. Zijn uitroep „wacht waarmede hij haar had beslo- ten, had echter ten doel gehad een gevoel van verwachting uit te drukken en niet enkel om stilstand en pessimisme te uiten. Dit is aUes wat de lezers van de Tirrles, wien al zooveel onthoud'en is wat niet in de kraam van d'e Engielsdhe politiek past, eivan te hooren krijgen. Nansen iheeft voor Noorwegen een constructieve bijdrage tot het debat in de commissie geleverd door het denkbeeld te opperen van een regeling kracihtens welke de staten verplicbte arbitrage ook in niet- juiidische geschillen zouden aanvaarden, aangenomen dat d'e Volkenbondsraad ze niet krachtenis art. 15 van het Hanidvest kon reg eien. Men weet dat er reeds uen facultatiieve bepaling aan het statuut van het Permanente Hof van Internationale Justitie is toegevoegd betreiffende ver- plichte arbitrage voor dit hof in juriidische geschillen de bepaliing die Dmitschland tihans verklaard heeft medte te zullen on- i derteekenen. Niansen's denkbeeld komt hie;-op neer, dat voor alle geschillen van ji'jriidischen of anderen aard den beslissing l dioor bet internationale Haagsche Ge- I rechtshof of door bij.zonidere arbiters zal zijn voiorgesclhreven, zoodat iedere oorlog tusschen de v e rdir agslu it en d'e staten zal zijn verboden. door ARTHUR GASK. 3) Vervolg.) Concludeerend, drong hij er op aan bij de jury, die reeds zooveel blijk bad ge- geven van scherpzinnigheid en doorzicht, dat zij Tdoor geen misplaatst gevoel van medelijden haar oordeel zou laten vertroe- belen, maar er toe zou meewerken om al- thans voor ci&nicj'C jarcn achtcrccn dc maatschappij te vrijwaren voor iemand, die financieele zekerbeid tot een hersen- schim maakte en het krediet van den Staat aantastte. Pierce Moon hield nog een stuntelig pleidooitje. Hij was niet opgewassen tegen Drivel Jonas en ik zag heel goed, dat bij in het minst geen inidruk op de jury maakte. Hij verveeide hen net zoo hand als mij en ik was blij, toen hij weer ging zitten. Toen nam de rechter het woord en hi) was zoo onmeedoogend en bevooroor- deeld mogelijk. Hij gaf mij geen schijn van kans. Ik begreep dat hij mij veroor- deelde, omdat ik wedde. lederen keer, als hij het over de wedrennen had, keek hij veelbeteekenend naar de jury en hij liet haar cindclij'k cjaan, toen hij zeker was, dat ze het sohuldiq zou uitspreken. Zij kwatmen na vijf minuten weer terug, en ik kon op hun gezidhten mijn vonnis reeds lezen. „Schuldig". „John Archibald Cups", begon de oude rechter op zijn onverschilligenkouden toon, „gij zijt schuldig bevonden, na een eerlijk oniderzoek en ik hdb nog slechts... Maar verder kwam hij niet. Ik was 'buiten mij zelf van woede. „Eerlijk on- derzoek riep ik uit. ,,Het is een kome- die, een beroerde komedie, en ik heib geen oogenblik 'n kans gehad." De rechter hief gestreng zijn hand om- hoog om mij tot stilte aan te manen, maar ik was mijn drift geen meestor meer en sloeg goeden raad in den wind, in de paar seconden, dat ik vrij was, zeide ik tal van sdherpe waarheden. Ik vertelde hem, dat hij een gepartu- meerde oude gek was, een bekrompen huidhelaar, bang voor Drivel Jones. Ik zeide, dat Drivel Jones gelegenlheid had qekregen om mijn getuigen angst aan te jagen, en dat de man zelf een allerslecht- ste reputatie bij de rennen had. Ik riep, dat de jury uit idloten bestond, en dat al wat laag was op hun gezichten geschre- ven was. Ik zou mij op ieder, die dien dag mijn vijanid gebleken was, wreken... ja, al mo est ik twintig jaar wachten, mijn wraak zou zoet zijn. Ik zou alien op mijn eigen wijze straffen; ik zou... Maar toen sloot zich de smerige hand van den cipier over mijn mond en halt stikkend, mij nog verwerend, werd ik op den vloer geworpen. Ik vocht uit alle macht, maar de bewaker knipte de hand- bo eien om mijn polsen en uitge put werd ik overeind getrokken om mijn vonnis aan te hooren. Vijf jaar dwangarbeid", zeide de rech ter kortaf, en met behulp van twee veld- wachters werd ik ruw half geduwd en half gedragen de trappen afgevoerd. Een oogenblik later, was ik, zooals eenigen tijd te voren, alleen met den een- zamen bewaker in de wachtkamer. Ik leunde duizelig achterover op de bank, waar men mij had neergesmeten en trachtte moedig om weer wat tot mijzel- ven te komen. Vijf jaar dwangarbeid Groote God dat was een menschenleven Ik zou dan zeven-en-dertig jaar zijn en een gebroken man van middelbaren leeftijd. Vijt jaar en ik was onschuldig Wanhopig zwierven mijn oogen door het vertrek en bleven rusten op den be waker. Eerst zag ik niets, maar opeens drong het tot mij door, dat er iets niet in ortde was. De man leunde zoo vreemd achterover in zijn stoel en zijn gezicht was vaal en met zweet bedekt. Zijn oogen waren qesloten en zijn tong Ihing half uit zijn mond. Hij had een toeval, zag ik, en was er gevaarlijk na aan toe om op den grond te vallen. Ben oogenblik keek ik hem zonder mededoogen aan, zonder in het minst van plan te zijn hem te Ihulp te komen. „Laat hem vallen en zijn nek breken, de lamme- ling, een minder om te straffen. Laat hem zichzelf ibezeeren en Maar opeens flitste er iets idoor mgn brein. De sleutel. Hij had den sleutel van de boeien in zijn zak de deur van de kamer was niet op slot en hij en lk waren maar alleen. Snel veel sneller dan ik vertellen kan, knielde ik naast hem neer. Met mijn geboeide handen tastte ik in zijn zak. Ja daar had ik den sleu tel ik grabbelde hem er uit en heel vlug duwde ik hem tusschen mijn tandem Met wanhopige kracht drukte ik de hand- boeien tegen mijn gezicht. Knip de boeien sprongen los en mijn polsen waren vrij. Ik liet de handboeien in mijn zak glijidien, stopte den sleutel weer in den zak van den bewaker, haalde er een kwartje, een doosje lucifers en een pakje siigaretten uit, greep mijn hoed van de tafel, bleef nog even staan om mijn jast vast te knoo- pen, trok den hoed diep over mijn oogen, deed de deur zachtjes open en liep de voorhal door. Alles was in minder dan een minuut gebeurd en vijf seconden later wandelde ik rustig tusschen de mensdhen. Het was druk op straat, maar ieder scheen zich voor het koffieuur wag te reppen. Geluk- kig waren mijn kleeren van een onopval- lenlde donker grijze kleur, en er was niets veridachts aan mij. Twee politieagenten liepen vlak voor mij en een week uit om plaats voor me te maken. Ik liep Drivel Jones op nog geen meter afstands voorbij en zou hem gemak- kelijk zijn sigaar uit zijn grijnzenden mond hdbben kunnen slaan. Pepple, de vegeta- rische ezel, stond op het trottoir een cou- rant te koopen en hij keek mij zelfs aan, toen ik voorbij kwam. Een tram hield aan den overkant stil, juist toen ik den hoek omsloeg, en zonder ook maar in het minst te weten waar zij naar toe ging, sprong ik er op en zocht een zitplaats, De conducteur kwam onmiddellijk met de kaartjes. Eindpunt", zeide ik kalm en reikte hem het kwartje van den cipier over. Het biljet kostte twaalf en een halven cent en ik zag, dat ik tot North-Adelaide kon De coniducteur trok aan de bel, de tram zoefde weg en de laatste band, die mij met de strafkamer van Zuiid-Australie bond, was verbroken. Werkelijk toen ik idaar zoo in mijn eentje in een hockje van de tram zat, had ik alles gegeven om eens 'hartelijk te kun nen uitlachen. Alles scheen mij zoo on- uitsprekelijk grappig. D'aar reed ik weg als een prins, vrij en heelemaal alleen en geen vijf minuten geleden. was ik veroor- deeld tot vijf jaar dwangarbeid. Dat was toch een kdlossale grap. d oen we langs het postkantoor reden, zag ik, dat het twaalf voor eenen was. Om zeven- tien voor een was ik in de klauwen der Wet. Ik werd toen omringd door veld- wachters, cipiers en allerlei hoogwaardig- hieidsbekleeldlers en nu nog elan vijt minuten later was ik heelemaal alleen lej! voor het oogenblik hee'lemaal vrij. Ja, het was een goede grap; maar tege- lijkertijd iherinnerden de handboeien, die zwaar in mijn zak hingen mij er aan, dat dit cjrapje ,noq een heel onaanpenamen kant'zou kunnen hebben. Waar ter wereld moest i'k heen? Ik had er qeen flauw idee van. Mijn toe stand was eigenlijk vri;wel wanhopig, en ik voelde mijn opgewekt- heid verdwijnen. Ik had nog twaalt en een halven cent, een paar handboeien, een doos lucifers, en een pakje sigaretten. en qeen van mijn bezittingen scheen mi) te kunnen redden uit mijn moeilijkheden. (Wordt vervolqd.) CO U RANT De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat bij zijn besluit van heden aan HENDRIK JACOBUS BEVELANUER, broodbakker te Ter Neuzen, Baandijk 77, vergunnmg is verleend tot het verrichten van bakkersarbeid tusschen B uur des namiddags en 6 uur des voormiddags, zullende deze vergunning geldig zijn voor den tijd van een jaar. Ter Neuzen, 15 September 1927. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Men verlange echter steeds de origi- neele „®oye%"-verpakking, kenbaar aan den oranje band en het Bayerkruis. Prijs 75 cts. 39 goen igrootere snelhieiid kan worden be reikt dan 30 K.M. per uur, kunnen perso- rnen van 1618jari,gen leeftijd echter wel een rijbewijs verkrijgen. Voor personen, buiten het land woonachtig, gelden an- dere bepalingen. 2ie. Men ontvangt, nadat de storting van f 4 het Bureau hee|t bereikt, een be- richt, waar.mede men Zich moet wend en tot een in dit bericht vermeliden adviseur, die daarop tijd en plaats voor het afleg- gen van een rijproef vaststelt. 3e. Nadat het Bureau rechtstreeks van den adviseur bericht heeft ontvan gen of de rijvaardiiglheid van een aanvra ger al of niet voldoende kan worden ge- acht, wordt het rijvaardigheidsbewijs, resp. een afwijzend bericht, aan den aan vrager gezonden. Gerekend wordt, dat het examen onge- veer een kwartier zal duren. Elk kwartier versdhijnt bij elken examinator dus een wagen of motor. Wachten is daardoor uitqesloten. Heeft men van het Gentraal Bureau een bewijs van rij-vaardigiheid ontvanigen, dan vraagt men pas, voorzien van de- zelfde stiukken en op dezelfde wijze als de eerste categorie een rijbewijs aan. Wie in het geheel nog geen rijbewijs heeft, maar er een wil aanvragen, moet ook beginnen 4 gulden te storten bij het Centraal Bureau, met opgave van dezelf- de gegevens, dan examen doen, en daar- na pas het rijbewijs aanvragen. Aanvragers, aan wie voor 1 Mei 1922 een rijbewijs is afgegeven door een Com- missaris 'der Konin;cjin van een andcrc provincie dan waarin de aanvrager thans woont, zijn als reqel verplicht het in hun bezit zijnide irijbewij's bij de aanvrage in te sluiten, zoodat deze groep personen, tijdelijk zonider rijbewijs zu'llen zijn. Deze inzending van het oude rijbewijs is met noodig, i'ndi.en de aanvrager desgevoridlerd (in enkele provincies zal dit kunnen ge schieden) *n verklaring overlegt, af.gege ven door den commissar is der Koningin, die vroagleir het rijbewijs heeft uitgexeikt, welke de juistlheid van de opgaven van den aanvrager staaft. In den komenden tijd zullen naar schat ting 80.000 examen,s worden afgenomen. Het is dus zaak zich zoo spoedig mogelijk volqens 'die hieribovcin aancjccjcvcn manicr, tot'het Centraal Bureau te wenden om examen te doen,. HET ZONNEHUIS. De vereeniging het Zonnehuis heeft van een echtpaar, dat onbekend wenscht te blijven, dioor middel van Dis. James te D elf shaven een schemking van f 200.000 onitvangen. De vereeniging het Zonnehuis, die zicn ten doel stelt het oprichten van een tehuis voor de verpleging van ongeneeslijke be- boeftige zieken is door deze vonstelijke gift opeens dicht tot haar doel genaderd, inaar zal met het oog op de groote kosten, aan de exploitatie van zulk een inriclhting verbonden, met groote voorzichtigheid tot de vexweizenlijkmicj van haar plainnen overgaan. Meer steun van alien, die een inricihting met dit doel hoog noodig ach- ten, is zeer geiwenscht. De vereeniging het Zonnehuis heett al- lean alle soorten van ongeneeselijke ziek- ten (natuurlijk met begrenzingen) van al le gezindten op het oog en wenscht, hoe- we'l staande op dhristelijken grondsiag, m- terconifessiioneel te blijven. INGEZ0NDEN MEDEDEELIN GEN. LlCriTEGeofttGE ROODE-STEP niEMEIJER GROMIMGEfi In de sterrekunde onderscheidt men de sterren naar hare licht- sterkte in sterren van de ..eerste, tweede, derde grootte enz. De sterTen van de eerste grootte zijn het. die ons des avonds het eerst opvallen en door hare schittering tot bewonderend opzien dwingen. Wanneer wij de „ROODE-STER hiermede in verband brengen, dan is het, omdat ook deze „ster waarlijk van de eerste grootte genoemd mag worden. Trekken haar schitterende eigenschappen met terstond de aan- dacht? Stemt ook de ROODDSTER niet tot nadenken, tot erkenning, dat even onveranderlijk als jaar na jaar de sterren aan den hemel staan, de ROODE-STER haar eerste plaats blijft innemen onder de pijptabakken? Onovertroffen van kwaliteit, volmaakt van samenstelling is het wonder, dat heel Nederland STER-TABAK rookt? ROODE-STER - VAN DE EERSTE GROOTTE! N.V. vJi. THEODORUS NIEMEIJER, Groningcn en Rotterdam. 9aan-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 1