GEMEN6DE BERICHTEN. ZIJN" EIGEN HOED GEKOCHT, DE NATTE ZOMER EN DE ORANJEZON. irorren. Maar afijn, nie murmereeren. 'k Zat m'a k»as wel terugbalen op m'n brood. "Ondertussehea is hier 't Oranjefeest best verloopen. De Burgemiester ee me bedaukt veur m'a medewerking en ooaw dunkt myn, mot 't al heel gek loopea as 30 Augustus 1928 a.s. mijnen naam nie onder de ge- ■dikkereerden veur komt. Da bly ft netuur- lijk onder ons Wa Trui dan zeggea zal? Dan is 't netuurlijk ffDre hier en Dre da ar", maar dan Me zy n nog met zoover. Veul heb ik 't nie mis gehad he, toen 'k 'n paar weken geleejen schreef dat de vredesconfrensie van dea volksboad in Gene'e veur de vlootbeperking gelukt was Z'ebben onder 't motto vlootbepeiking de zaak zoodanig veur uitbreiding vatbaarge- mokt dat 'r twee zijn gaau loopen van verlegenheid. Die zijn teammate eerlyk. D'n eene is 'ne Franschman, Harrie de Zjoevenel, d'n andere 'n Eogelschman, Robbert Sess'l. Ik mot oe v zeggen. amico, as ik 'r was gewiest, had Holland ok gaan loopen. da geef ik ouw op 'n briefke. 'tGaat toch nie aan om d'n kluit (en in dit geval de heele wereld) zoo openlyk te veroikkelea. Heet het daarom Hugo de Groot deeerste plannen veur 'ne Vo'ksbond gemokt, al waren ze dan in 'tlatijn? Het Wilson daarom z'n 14 punten ge- borduurd op Huug z'n stramien Is Karne- beek daarom d'n eersten veurzit'er gewiest van dieen Bond? Neee, 't is allemaal ver- lakkerij En 't is goed om die ouwe koeien nouw eens uit den sloot te halen. Aan die beesjes wor heelemaal nie meer gedocht. Amerika gooit roet in den Geneelschen pappot, wat ik oew smoes. Om vanMoe- aelieni maar niks te zeggen en da za 'k wel uit m'n lijf laten ok. Hedde gelezen wa dieea grappenmaker weer ee klaargemokt Die heet nieuwe strafwetbepalingeu gem>kt. De mooiste is, dat, as ik of gij of welke zjoernalist ok, of ie nouw meewerkt aan de^ „Deli Meel" of aan de „Kikeriki", as i wa lillijks sehryft over den Moes en hij komt op 'nen goeien of kwaajen dag veur z'n plerier in Italie dan stoppen z'm in de ltaliaansche kast. Wilde dus op 'n goeiekoope manier in Italie verblijf houweD, dan hoefde, in ons vak, nie anders te doen dan over Moezelieni de waarheid te schrijven. Ge 3tuurt 'm de krant op, ge stapt in d'n trein en aan 't station te Rome staan zi k'aar om oew te oatvangen en naar het hotel te rjjen. Ik heb 't nooit op lui ge had mee zwarte hemden. Ik houw van prooper. Maar nouw komt da wantrouwen, teugen die zwarte hemden al aarig uit Maar 't is kemeedieHij wil mee alle geweld Napoieonneke speulen, maar zonder Elba en St. Helena en daarom blijft ie kalm binnen de grenzen van z'n land dat de vurm heet van 'ne leers en waarmee iealle kanten uit trapt, zonder van z'n plek te komen Keb 'm deur of'k'm jaren gekend eb. Ziezoo, mijn logement zal nouw wel open staan teugen da 'k in da land van de sinaasappelen koom, maar dan zal 't nog laat worren Moes Gy ben myn te gast- vrij, beste jongenAls ge myn spreken wilt, adresDre Ulveahout. Ge pakt d'n ekspres van Rome nair Parijs en daar stapt in de Pulman naar Ulvenhout. 't Leste stukske doe de mee 'n autoblik. Auf, wiedersejen Ziezoo, hij is weer veur den bakker en/den melkooer n'rbij Welja, die denkt mijn, bang te maken mee zulke straf wetbepahngen en mee pur- ■tre'jes die hi) nouw en dan lot verspreien, waar ie op staat as 'ne isegrim neee dan ■motte g n zilveren bruiloft mee Truie d'rop ■emmen zitten, om zoo gauw bang te zijn ^an 'n zuur aangezichtBen de betutterd. Wa zegde van ons nieuwste prestatie in ^Geneve Daar sturen wij (w ij maar as 'taan myn had gelegen dan stuurde w ij niks!) n mw ok al wef kes naar toe om daar het woord te gaan voeren Zekere movrouw Kluiver gaat in Geneve boomen over soeiale en hurna litaire vraags'ukken. 'Waarschynlyk zal 'r ergens op de wereld naast mevrouw Kluiver nog wel'ne meneer Kluiver los rondbopen. Is die effe bon af As oew vrouw in Geneve humane denk beelden gaat opperen (wat in Geneve -werachtig op z'n plek is, na de leste vloot- uitbreidingsplannen die daar gemokt zyn) wa zal ze dan kollesaal humaan veur d'ne eigen man zyn watte? En 't mooiste is, zo> ver weg. Maar in dat opzieht is alleen dieen mone>r Kluiver d'r goed mee Die heet ok 's vrijaf van humanitaire bed- sermoenen, maar ovtrigens vin ik 't paskwil (en nouw krijg ik netuurlyk alle besturen van vrouwenklups aan m'ne nek, en gij ok amico, let 'r op ik zeg dan 'n paskwil om nouw ok naar den Volkjren bond vrouwen toe te zenden in 'n andere kwallentijd dan as t episte ofzioiets. En gelukkig zyn 'r nog vrouwen, heele ver standige vrouwen, die'r net zoo overdenken en die druk ik in gedaehten allemaal tegelijk aan mijnen boezem. Zoo motto maar lezen was Anneke Salomons geschreven heet in d'r „bykomstigheden" van verlejen week in d'n GroeneDa 's vrouwentaa niet van d'eerste de beste, zou 'k zoo tenslette, as ge daar by stilstaat hoe da kind te keer gegaan mot zyn, vastgebonden in zoo'n machien dat dieper en dieper onder de golven verdwijnt, daar in die ontzettend eenzame zee dan vraagde oew eigen af»is da vrouwenw^rk 'k Zou er vellen over vol kunnen frieme'en, maar ik schei d'r af. 'k Heb nog veul te doen. Mot van dees week naar Utrecht, naar 'n ouwe Keleega van me aan de Bredasche Courant, Graadt van Rogge, nouw Sikkretaris Gin- neraal van de Jaarbeurs. Daar mo'k bijzijn. Reuze-smoes veur Trui. Amico, volgende week mijn verslag van de Jaarbeurs hoorMee de beste groeten, ok van Trui, als altij toet a voe DRE. en zeggen. En as vrouw en as eeht-vrouwelyke kunstenares, as publisiste, uit wier werk steeds het echt vrouwelijke, psiegologisch sentiment valt te bespeuren, heet zij *t by 't rechte, sjuuste, end! Apseluut. As ge nagaat da prinseske da nouw ok hoogstwaarschijnlyk vergaan is mee die vlieg machien „St. Raphael", dan gaan de vijf haren op m'ne schedel recht overeind staan en trillen as-rietjes in-den-wind van verontwaardiging. Minchon en Hamelton, twee oorlogsvliegers, die honderden keeren den d tod veur oegen emmen gehad die sneuvelen tenslotte as beroeps sneuveleers, maar zo'n prinseske da mee geweld mee- wou en er een peersleeren vliegkestuumeke veur liet maken, daar is 't 'n wefke veur BURGEMEESTER EN WETHOUDER TEGELIJK. Het zil wel een zeldzaamheid zyn en blijven, dat een burgemeester tevens wet- louder is. Dit geval doet zich voor te iampen. In de gehouden raadsvergade- ring werd nl. tot wethouder gekozen, de heer W. Meijer, burgemeester secretaris van niet minder dan drie naburige gemeenten, IJselmuiden, Grafhorst en Wilsum, maar te Kampen woonaehtig. AZIINEXTRACT GEORONKEN. Het driejarig doehtertje van L. de W, te Veghel heeft in een onbewaakt oogen- blik uit een fleschje azynextract gedron- ken. Het kind is overleden. OVERREDEN. Te Ter Apelkanaal is het 4-jarige doeh tertje van den heer Beerta door den auto van Dr. Koster van Stadskanaal overreden en gedood. Den chauffeur trefc geen schald. Het kind sprong plotseling voor den auto. STUK VUURWERK UIT ELKAAR GESPRONGEN. Woensiagmorgen kregen de 14-jarige J. van der S. en diens 6-jarig broertje D. v. d. S. te Rotterdam een zwaar stuk vuurwerk in handen, dat nog van het vorige jaar was o vergebleven. Voor de deur van de ouderlijke woning legden zij het vuurwerk neer en staken het aan. Met een geweldigen knal vloog het uiteeneen groote vlam laaide hoog pp. Beide kinderen bek wamen ernstige brandwonden, de oudste aan beenen en buik, de j ongste alleen aan het onderlicbaam. Door buren werden zij binnen geiragen, waar een dokter, die spoedig ter plaatse was, hulp verleende. H. J. B., een koopman te R'dam, ha! een strop gekocht. Toen de lieve lentekwammet hagelbuien en regeD, dacht hij „Wat nu valt, valt dezen zomer niet", enhijrekende op een zomer, welke een echte zomer zou zijn, met zonneschijn en hitte, metdroogte en sproeteo. En toen de gelegenheid zich voordeed, kocht hy een partij van 2000 nieuwe strooihoeien. De matelo'tjes werden opgeslagen in een pakhuis van G. D., aan de Hofstraat te Rotterdam, en B. ging op den zomer zittea wachten. Maar de zomer kwam niet en met wanhoop in het hart dacht B. aan zyn 2000 hoedjes. Toen kwam de gelegenheid, 1600 van de hoeden van de hand te doen en B.bedacht zich geen twee keer. De resteerende 400 liet hij in het pakhuis liggen. Die zijn goed voor brandhout, zei B. tegen D. Maar D. dacht er niet aan de 400 puike hoeden in puin te slaan. fly waehtte tot het laatst van Augustus, kocht een pot oranjekleurige verf enschilderdealle hoedjes in de nationale kleur. Met 400 oranjekleurige stroohoeden ver- scheen D. deser dagen in de straten van Rotterdam en vele feestgangers lieten zich voor een kwarlje later op den dag werd het drie stuivers een oranjehoed aan- meten, H. J. B. kwam toevallig langs de plaats waar D. aa i het venten was en vond het zoo'n aardig idee, door middel van een hoed, uiting te ge?en aan de liefde voor het Vorstenhuis, dat hij dalelijk drie stuivers betaalde en een hoed opzette, of juister, hy wilde er een opzetten, want bij het opzetten keek hij in den boed en daar zag hy het merk staan, dat hem zoo bekend was en waarvan hy in den regenrijken voor- zomer zoo dikwyls benauwde droomen had gehad. Dat zyn myn hoedeD, riep B. Ik heb het voor kachelhout van je gekregen, meende D. Maar B, die naijverig was geworden, omdat D. slimmer was geweest dan hy, holde naar een politie bureau om aangifte van verduistering te doen. een kind werden dood opgenomentwee andere inzitteDde personen kwamen met eenige kneuzingen vrij. EEN GEHE1MZINN1G GEVAL. In het kantoor van een advocaat te New- York, waar vier personen over den verkoop van een huis aan het redetwisten wareD, het ft zich Dinsdag een geheimzinnig geval voorgedaan, waarby drie menschen gedood werden. Het schijnt dat een dergenen, die z'ch in het advocatenkantoor bevonden, meende dat hij de dupe was gewordenhy trok plotseling een revolver endooddetwee der aanwezigen. De derde sprong uit het raam van de negende verdieping en viel op straat te pletter. Hij kwam daarfij op twee voorbijgangers terecht, waarvan er een ernstig gewond naar het ziekenhuis werd gebracht. De moordinaar heeft zich Dinsdagavond by de politie aangemeld. AUTO TEGEN EEN HUIS. Dinsdagmiddag reed te Annaberg een auto met razende snelheid tegen een huis muur en wierp daarbij tien personen tegen den grond. Een arbeider en een kind wer den op slag gedood, zeven andere personen werden min of meer ernstig gekwetst. HET ONGELUK BIJ CHAMONIX. Mag men de Progres de Lyon gelooven, dan heeft het weinig gescheeld of er zou op den taudrad epoorweg Chamonix-Mon- tenvers een soortgelyk ongeluk zijn gebeurd als dat van onlangs, waar tal van menschen het leven by hebben verloren. Volgens het Lyonsche blad, was de trein van 4 u. 35 de afdaling begonnen, toen by Planard door een plotselingen schok de tandraderen niet meer pakten. De trein schoot plotseling met dolle vaart omlaag, terwijl de reizigers, die de twee wagons vulden van angst gilden. Langer dan enkele seconden, een afstand van vyftig, zestig meter, duurde dit echter niet. De remmer kon nog juist intijds de remmen vastzetten, maar een oogenblik van aarzelen zou een katastrofe, als die van 25 Augustus, hebben veroorzaakt. De hoaderd-en-vyfiig reizi gers, die in de trein zaten, zyn alien uit gestapt, er de voorkeur aan gevend te voet naar Chamonix af te dalen. ROOVERS AAN HET WERK. Dinsdagnacht drongen onbekecde gemas kerde roovers de woning binnen van den chef arts van een mijnwerkersziekenhuis te Steele en eischten onder bedreigiDg met revolvers, dat hij hun de aanwezige gelden, welke den mijnwerkers toebehoorden, zou ter hand stellen. Toen de dokter zeide geen geld te hebben, doorzochten zy zijn wooing, waarby zij 1000 mark en sieraden vonden. De politie heeft terstond een onderzoek ingesteld. ROOVERWEZEN IN BRAZILIE De correspondent van de „Times"teSao Paulo meldt, dat veertig roovers een aanval hebben gedaan op een trem in het station Jara aca van den Sao Paulo en Rio Grande- spoorweg. Na de passagiers te hebbeD be- rootd, staken zij twee rytuigen in brand en dwongen den machinist daarop met de rest van den trein naar Cauoictras terug te kee ren, welke plaats zij plunderden. BRUTALE AANRAND1NG. Te Marseille is een geldwisselaar, die elken avond met een portefeuille met geld naar zyn woning terugkeerde, Dinsdag aangerand door twee mannen, die uit een auto sprongen, waarmee zij hem waren gev. lgd. Onder bedreiging met een revolver werd de geld wisselaar gedwongen zyn portefeuille af te geven. De mannen sprongen vervolgens weer in den wagen, die door een derden man aan het stuur op gang was gehouden en verdwenen. In de portefeuille zat 100,000 frank. De auto is teruggevonden. Zy bleek even voor dat de misfaad werd gepleegd te zijn gestolen. EEN YOORMALIG WERELD- KAMPIOEN ZWAARGEW1CHT, Jack Johnson, de vermaarde neger-bokser, die echter thans al een betrekkelyk oude man is, heeft z:ch dezer dagen als t?e- schouwer bij een bokswedstryd waar hy aan het ophakken was zoo hinderlyk gedragen, dat hjj in het huis van bewaring moest worden opgeborgen. Twee andere boksers ondergingen dezelfde behandeling. DE KANA \LTUNNEL. De laatste overbiijfselen van wat eens TRAMWAGENSOPELKAARGEREDEN. Naar de Brusselsche correspondent der N. R. Crt. meldt, zijn in de voorstad Laken twee tramwagens met groot geweld op elkaargereden. Twee-en-twintig passagiers en een der conducteurs llepen, bij dit on geluk, verwondingen op. Geen hunner bleek echter zwaar te zyn gekwetst. By Tervuren had een aanrijding plaats tusschen een auo en een stoomtramloco motief. De locomotief ontspoordeen kwam in een sloot terechtde machinist werd met zware verwondingen naar het zieken huis gebracht. De twee automobilisten, een heer en een dame uit Brussel, bleven op slag dood. Ook in de provincie hebben zich eenige auto ongevallen voorgedaan. Te Evelettet bij Andenne, liep een auto uit Brussel in voile vaart op een boom. Een dame en een tunnel onder het Engelsch Kanaalzou worden, zullen worien opgeruimd. n.l. een pompstation bij Kaap Giisnez, staande by een echacht, die naar den ingang van den tunnnel moest leiden. Al onder Nopoleon I had ean Franschman van een tunnel- verbinding met Engeland gedroomd, maar eerst in 1872 werd de Engelsche Kanaal- tunnelmaatschappij opgericht voor een tunnel van Ca'ais naar Dover, die aan weerszijden schachten liet slaan. De Britsche autoriteiten wilden er toen niets van weten, in den oorlog dachten ze er wel anders over, al was er dan nog het gevaar van vernieling door duikbooten. Intusschen had de proefboring te Dover het gevolg dat men er een steenkoollaag door ontdekte. Na den oorlog snog eens gepoogd de Eogelschen warm te maken voor het denkbeeld, maar tevergeefs. Het pompstation bij Calais gaat nu tegen den grond, de schacht wordt opgevuld, het terrein verkoeht. TWEE MOORDBN. Parijs is wederom opcjeschrikt door 2 misdrijven, welke beiden een zeer cjruwe- lijk karakter dracjen. Een detzer avomden ontdekte die eige- naar van een verniikkel-werkiplaats in de Rue Saint-Sebastien, toen hij voor het sluiten de ronde deed, in den halfduiste- ren kelder het lijk van een man, in een groen laken gewikikeld. Het bleek, dat van een zekeren Alphonse Buttaud te zijn, een 74jarigen arbeiider, die vroeger zoo mu en dan op de werkplaats had gewerkt. Het lijk moest in den kelder zijn neer- gellegd nadat de moond was gepleegd, daar nergens eenig spoor van een misdaad was te vinden. Het personeel der onderneming werd gehoord. Spoedig viel de dertigjarige meesterknecht, Ralbier, door de mar.d. Hij bekende Rubbaud tijdens een woonden- wisseling over een belangenquaestie te hebben gedood en het lijk daarna in den kelder te hebben geworpen. Het wapen der misdaad, een bijl, is gevonden. Het tweede misdrijf wend op de boule vard de Picpus gepleegd. Een 41jarig man, Riipaux, bekend wegens dronken- sclhap en wangedrag, vervolgde reedis ge- ruiimen tijd Mme Meyer, een weduwe, die met haar twee dochtertjes naar huis liep, kwam eensklaps Ripaux die Rue Victor- Chevreul bewoont, met zijn liefidesibetui- gingen. De weduwe wilde hiervan ech ter niets weten. Toen ze nu met haar doehtertje naar huis liep, kwam eensklaps Ripaux op haar toe en loste eeniige scho- ten op het drietal. Het oudste meisje, Suzanne, werd aan het hoofd getroffen, en overleed spoedig. Mme. Meyer kreeg een wond in den hals en verkeert in doodsgevaar. De dader is gearresteend. GEMEEN TERAAD VAN ZAAMSLAG. Vergadering van Dinsdag 6 September 1927, des namiddags 1% uur. Voortzitter Jolh. de Feijter Lz., Burgemeester. Aanwezig de leden: A. de Feijter, S. van Hoeve, A. de Koeijer, D. Dees, C. H. H. Wisse, A. Haaik, H. Bakker, Jac. de Regt en A. Jan- sen. 1. Opening. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. Hij deelt made, dat de heer A. Dees bericht heeft gezonden de vergadering niet te kunnen bijwonen. 2. Beeediging raadsleden. De benoemde raadsleden laggen den zuive- ringseed en den ambteeed af en nemen zitting. De VOORZITTER heet alle leden hiartelijk welkom en zegt, dat het voor de raadsleden wel een der pledhtigste oogenblikken is als zij ge- roepen worden den eed af te leggen voor. onzen God. Een zware taak en een groote plidht wordt dan op Uwe scbouders gelegd en zijt ge U ten voile bewust van deze taak. Dat God U de kracht moge schenken dezen atbeid te volbrengen. Straks vangen de werkzaam'heden en hoop ik, dat deze period® weer een zal zijn van krachitige samemwerking en aan- gename veuhouding. Wanmeer er soms in den loop der tijden versoh.il van meening of opvat- ting zou mogen zijn, dan vertrouw ik, dat de discussie steeds tot eer en opbouw der ge- meente zal zijn. Dat de Heer U moge sparen en bewarer; en U sterken tot eer van Hem en tot heil van deze gemeente. De heer DE FEIJTER twijfelt niet of hij is den tolk der leden wanmeer hij den Voorzitter dank zegt voor de gesproken woorden. Alle leden wensehen U de verzekering te geven, dat zij ook in deze period© alles zullen doen om naar hun vermogen mede te werken aan den opbouw en den bloei en welvaart van onze ge meente. Tevens wil hij den wensch uitspreken, dat God 'U de gezondheid en de kracht moge schenken om deze vergaderingen weder te lei den. Dat al de besluiten die hier genomen zullen worden zullen strekken tot Gods eer. De VOORZITTER dankt voor de gesproken woorden. J. Notulen. De notulen van de vergadering van 23 Mei worden ongewijzigd vastgesteld. 4. Ingekomen stukken. a. Een schrijven van Ged. Staten daarbij voorzien van bewijs van goedkeurimg terug- zendemde de gemeente-rekemng diemst 1925. Aangenomen voor kennisgevmg. b. Een schrijven van als voren, daarbij voorzien van bewijs van Koninklijke goedkeu ring terugzenidenide het besluit van den raad van 4 Februari 1927, mummer 13 betreffende de heffing van havemgelden. Aangenomen voor kennisgevimg. c. Berichten van aannemimg van herbenoe- mintg, van bemoemimg tot leden van het Alge- meen Burgerlijk Armbestuur door de heeren S. Sdheele, C. H. H. Wisse en C. A. Wisse. Burgemeester en Wethouders stellen voor de stukken ac aan te nemen voor kemnisgevimg. Aangenomen voor kennisgeving. d. Een adres luidende als volgt: Aan het gemeentebestuur B en W en leden der gemeente Zaamslag de chriistelijke Nat. Werkmangbond afdeeling Zaamslag. Gez'en nog op de voorbdurende werkloosheid en tevens een zeker de heerschende period® deze komende winter van werkloosheid kom bovengenoemde afdeeling met een eerbdedig verzoeik tot u edelachtib. Burgemeester en Oolega, Om indien het mogelijk is om te ko men voor werkverschaffing of wel een steun- regeling. Gezden in verscihillende gemeenten werkver- sehaffing of wel steunregel-ing is ingesteld. Zoodan hier in deze gemeente ook wel deze regeling zou kunnen instellen. Om alzoo mede te helpen om Gods konink- rijik te doen komen in de harten van anderen. Hij die veel heeft, deele van den Zegen die God hem gesdhoniken heeft. Opdat ook alzoo de anbeid van moge ge- zegend worden tot eer van Jezus Ohristus. Namens de afdeeling, J. DE JONGEr Met verwijzing naar het omtrent het werk- loozen vraagstuk aan het slot der vorige ver gadering besprokene, wordt voorgesteld dit adres nog eens aan te houden. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester en Wethouders voorstelle-n met verwij zing naar het omtrent het werkloozen-vraag- stuk aan het slot der vorige vergadering be sprokene, dit adres nog eens aan te houden. De commissi© voor de vlasbewerking is nog met tot een resultaat gekomen. Volgende week zal er te Dordrecht weder een vergadering wor den gehouden en komen hierin wellic'ht eenige lichtpunten naar voren waarmede wij dan rekeninig kunnen houden. De heer JANSEN zou gaame zien, dat dit adres nog in deze vergadering werd behandeld. Het is thans de tijd om voorzieningen te tref- fen en verwijst hij dienaangaande naar het vorig raaidsverslag. Hij zou willen vragen: zijn Burgemeester en Wethouders voomemens iets in deze ricihting te doen hetzij door steunrege- ling dan wel voor een werkverschaffing te zor- gen. De VOORZITTER antwoordt, dat de werk- voorziening een zeer lastig punt is en men niet kan verwachten, dat Burgemeester en Wethou ders voor een dergelijk moeilijk vraagstuk di rect met een oplossing ter tafel kunnen komen. Vooral is dit bezwaarlijk in een plattelands- gem-eente waar weinig werk naar voren is te brengen. Het is beter te wachten of de verga dering der vlascommissde tot een goede oplos sing zal komen, dan kunnen wij hiervan nut hebben bij de behandeling van de werfevoor- ziening, want het is inderdaad zeer moeilijk om met goede voorstellen dienaangaande voor den diag te komen. De kwestie van een steunrege- Bng is reeds meerdere malen besproken, doch in verschillende gemeenten wordt de steun- regeiing afgeschaft of is aan het verd-wijnen en worden de steunibehoervenden verwezen naar het burgerlijk armibestuur daar dit een instel- ling is van gemeentewege en de leden door den raad worden gekozen. De heer JANSEN zou willen vragen of wel- licht Burgemeester en Wethouders iets anders op- het oog hebben. De VOORZITTER: Als de leden vrucht- dragenden anbeid weten voor den a.s. winter, dan zal het ons aangenaam zijn dit te ver- nemen. De heer JANSENNu is het den tijd om werk naar voren te bremgen en voorzieningen te tretffen, want als men een goede maand vender is en de werkloosheid begin!, dan zijn wij gereed om te help-en. De VOORZITTER wijst er op, dat de werk loosheid eerst begint na de bietencampagne in December, wanneer de werkzaamheden op het land zijn afgeloopen. Men moet zich aanslui- ten bij een werkloozenkas, dan kunnen de menschen hieruit voorloopig geholpen worden. De hieer JANSEN: Bestaat die hier De heer DE FEIJTER: Zeker, van den Ghristelijken Nationale Werkmansbond. Hij zou den heer Jansen in overweging willen geven de behandeling van dit adres uit te stel len tot bij da begrooti-nig, want het kost geld en bij de behandeling van de begrootimg ko men de po-sten van omtvang en uitgaaf tegen- over elkaar te staan en kan er het beste reke- ning mede worden gehouden. Bovendien kan hiertegen weinig bezwaar zijn, daar de meeste werkloosheid pas begint na Nieuwjaar. De heer WISSE wenscht ook de behandeling van dit adres te bespoedigen, want het is te voorzien, dat de werkloosheid dit jaar spoedig haar intrede zal doen en men moet met het treffen van maatregelen niet beginnen wan neer er reeds werkloosheid is. Indien echter de begrooting spoedig in behandeling komt, is er geen bezwaar tot dien tijd de behandeling van dit adres uit te stellen, hoewel hij het lie- ver thans behandeld zag. De VOORZITTER: In October wordt ge- woonlijk de begrooting behandeld en is toch zoo'n gevaar niet, dat er dan reeds werkloos heid zal heerschen. Integendeel ik zie er veel meer vruoht in de behandeling van dit adres uit te stellen met het oog op de vergadering der vlascommissie. De heer WISSE: Ziet U daar iets in? De VOORZITTER: Zeker, want dit vraag stuk zal breedvoerig worden besproken en zal de Regeering allioht tusschenbeide komen, waardoor hulp kan worden verwacht. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders om dit adres aan te houden, wordt aan genomen met 8 tegen 2 stemmen. Voor stem- men- de heeren De Feijter, De Koeijer, Dees, Dekker, Haak, Bakker, De Regt en Van Hoeve. Tegen stemmen de heeren Wisse en Jansen. e. Een schrijven van de Commissie van Beheer der Chr. Bewaarsohool alhier, luidende als volgt: De Commissie van Beiheer der Ghr. Bewaar sohool heeft hierbij de eer U haar begrooting voor het diemtjaar Aug. '27Aug. '28 aan te bieden. Zij verzoekt beleefd weer om subsidie voor haar inrichting en doet dit met te meer vrij- moiedlighe'd, omdat in het afgeloopen jaar ruimsohoots gebleken is, dat de bewaarschool in een gevoelde beihoefte voorziet en algameen gewaardeerd wordt. Met damkbaarhedd mag in dit ver band ook de zoo prachtig geslaagde bazar vermeld worden. Uit de imgediende begrooting, die tJhans kon opgemaakt worden in verband met de er- varing van't bij-na afgeloopen jaar, blijkt ech ter, -dat, om de begrooting sluitend te maken, de post onvoorziene ontvangsten op 265,20 moest worden geraamd. Waar deze ontvang sten vandaan moeten komen? De opbrengst van de bazar mag hier ni-et worden gebruikt. Die is bestemd voor de inrichting en 't imte- rieur van de bewaarschool, waar men tot dus- verre aan 't ho-egst noodige gebrek had en b.v. wandikaarten geleend zijn. Een blik op tie uit- gaven doet zien, dat hier niets besn-oexl kan worden. Met het oog hierop en gezien de Hij— zondere sympathieke houding van vele ge- meenteraden tegeno-ver 't bewaarschoolonder- wijis (in Goes geeft men f 20 per kind, terwijl er een nieuwe aanvrage is van f 30) neemt de Commissie de vrijiheid U beleefd te ver- zoeken de sutosidie voor 't volgende dienstjaar te bepalen op f 15 per kind. Burgemeester en Wethouders stellen vcor dit adres aan te houden tot bij de behandeling der begrooting. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester en Wethouders voorstellen dit ^adres aan te houden tot bij de begrooting. Hij kan hieraan toevoegen, dat eerst de rekening over het afgeloopen jaar, die met 1 Augustus is af- gesloten, dient te worden nagezien. In het adres is vermeld een post van omvoorziene ont vangsten ad f 265, doch men zou toch eerst dienen te weten h-oe de rekenin-g sluitend is gemaakt. De heer DEES kan zich hiermede zeer goed vereenigen. Hij maakt ook deel uit van deze oommissie doch is in de vergadering waarin d-e begrooting werd behandeld, niet tegenwoordig geweest. Hij zou er ook niet voor zijn wanneer dit adres n.u direct werd behandeld, want die post van f 265 komt ook hem wel wat hoog voor. Met algemeene stemmen, wordt het voorstel van Burgemeester en Wethouders aangenomen. f. Adres gemeente Oostburg aan de Kroon om wijziging te willen bevorderen van het Rijksiwegenreglement, hetwelk o.m. inihoudt, dat het (met ingang van 1 September j.l.) verbodien is: 1. met twee of meer aanieen- gekoppeldie voertuigeni te rijden zonder voor zien te zijn van eene schriftelijke vergunmng van den Minister; 2. zonder voorzien te zijn van een dergelijke vergunning, over een rijks- weg te rijden of te laten rijden met een voei- tui-g, d-at zoo gebouwd of geladen is, dat eenig deel diaarvan hooger reikt dan 3.80 M. boven den weg of dat met inbegrip van de lading breeder is dan 3 M.bij het verbod sub 1 is m acht te nemen, dat met voertuigen worden gelijkgestield, voorwerpen of werktuigen op wielen of rollen geplaatst, tengevolge waar van bet tesvens verboden is een wagen met landibouwzaad en een zaaimachine tegelijk te vervoeren.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 2