ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANPEREN. 9 No. 8115. 'Woensdag 7 September 1927. 67e Jaargang. De mishkts dubbelgaager IS ABONNEMENTSPRIJS; BUITENLAND. FEUILLETON. Voor binnen Ter Neuzen f 1,40 per 3 maanden - Voor buiten Ter Neuzen Ir. per post 1,80 per 3 maanden Bi] vooruitbetaling fr. per post f«,60 per |aar Vooi 't buitenland f 2,70 per 3 maanden Franco per post Abonnementen voor t buitenland alleen bit voomitbetalmn. DIt blad verschllnt lederen Maandag-, Woengdag- eti VHJdagavond. HINDERWET. HET KANAAL ANTWERPEN- GENT. Naar uit Brussel wordt gemeld heeft de technische subcommisaie belast met het be- studeeren van het kanaa'plan Antwerpen Gent, hare werkzaamheden geeindigd. Hare concludes komen in hoofdzaak neer op het erkennen der mogelykheid van het graven, dwars door het land van Waas, van een in de Schelde by Antwerpen uitmondend kanaal dat de verbinding, te water, zou verzekeren met het kanaal van Ter Neuzen. Dit kanaal zou evenwel slechts bevaarbaar zijn voor schepen van 600 ton, met di n verstande nochtans dat, by het aanleggen, met de mogelykheid het later voor schepen van maximum 1350 ton toegankelijk te maken, reker.ing zou worden gehouden. Van een zeekanaal is dus, althans op het oogenblik, cog geen sprake. TE GENEVE. Om de Assemb'ee van den Volkenbond heen zijn de politieke gesprekken alweer begonnen. In vroeger tijd waren gesprekken tusschen ministers van buitenlandsche zaken van twee landen een uitzocderirg. Zij vonden meestal plaats by de officieele bezoeken aan hoofdsteden, waarby zy hun souvereinen of staatshoofden vergezelden. Het rervolg erop liet soms jaren op zich wachten. Nu de weg naar Geneve zoo dikwyls betreden wordt, is dit alles anders geworden. De 22 ministers van buiten landsche zaken die nu te Geneve vertoeven, zyn een recordcijfer. En dus is de per- soontijke aanraking reeds in vollen gang. Chamberlain, Briacd, Stresemann spreken elkaar, de Poolsche afgevaard'gde Sokal heeft eerst met Briand en daarca met Chamberlain overleg gehouden en het zou wenschelijk zijn, indien hij ook met Stresemann eens een vertrouwelyk gesprek had ten einde, om te beginnen, meerschot te brengen in de Duitsch Poolsche oecono- mische onderhandelingen. De rede van Viltegas, den Chileen die het voDrzitterschap van den Volkenbond waarneemt, heeft het vermoeden gevestigd, dat een nieuwe, zij het ook uiterst moei- lijke piging zal worden ondernomen om uit de impasse te geraken, waarin de ver- werping van het gemeenschappelijke waar- borgverdrag van Cecil en de Jouvenel, en daarna de verwerping van het vredes- uit het Engelsch door NORMAN VENNER. protocol van 1924 door Engeland, den Volkenbond inzake het ontwapemngsvraag- stuk gebracht heefc. „Heaas" voegt hy eraan toe „maken de Engelschen op het oogenblik echter nog niet den indruk van eenige meegaandhcid ten opzichte van de veiligheidsopvattingen van Frankrijk en de kleine Entente". Dat is begrypelijk. Want de conservatieve regeeringsparty grilt by het denkbeeld dat de Engelsche vloot, buiten het parlement om, plotseling genoopt zou zyn, op grond van de bepaling in een tractaat, de arm te worden, om een aan- valleuden staat te best'ijdeD. Er is te Geneve druk gemonpeld over nieuwe Poolsche plannen in verband met het veiligheids- en ontwapeningsvraagstuk. Polen zou aanvankelijk van zins zyn ge weest, een nieuw ontwerp van een algemeen veiligheidstractaat aan den Volkenbond voor te leggen, maar dit reeds opgegeven hebben, op grond van Engelsch verzet. Dt Geneetsche correspondent van de Frankfurter Ztg. meldt dat Polen zyn plan voor een alge meen tractaat gewyzigd heeft in dat voor een byzondere overeenkomst met Duitsch- land, waarin dit zich bereid zou verklaren, in geval van een dreigenden oorlog, in laatste instantie het Permanente Hof voor Internationale Justitie in Den Haag te erkennen. De beteekenis van deze nieuwig- heid ontgaat ons. Het tractaat van Locarno voorz:et immers al in de scheidsrechtelyke tusschenkomst van dithofby hoog loopende geschillen tusschen het Duitsche Rijk en Polen, bepaalt dat partijen de door dat hof (of een ander scheidsgerecht) te nemen maatregelen zullen aanvaarden en zich middelerwijl zullen onthouden van alle handelingen die het geschil zoudeD ver- scherpen of uitbreiden. Wy moeten dus nadere bijzonderheden over Polen's denk beelden afwachten. Naast de aanwezigheid van zoovele ge zaghebbende mannen te Get eve, trekt de ^fwezigbeid van een die vroeger nooit ont- brak, Lord Cecil, het afgetreden lid van het Engelsche kabinet, sterk de aandacht. De Amerikanen zullen niet nalaten uit zyn heengaan een apologie voor zichzelf te distilleeren ten opzichte van de mislukking van Coolidge's conference. Want, zullen zy zeggen, Amerika kan daar moeilijk voor te laken zyn, als burggraaf Cecil het noodig geoordeeld heeft, wegens de politiek van de Enge'sche regeering op die conferentie, nit het kabinet te treden. 85) Slot. Langzamerhand werd de wildernis her- schaipen in een welgeordende buitenplaats, was het ,,goed" van Mr. Weathers niet langer meer een blamage voor de ordelijke degelijlldheid van de groote bezittingen van de North Weald. En natuurlijk bleef die metamorfose niet niet onopge- menkt, en werd er door iedereen over ge- sproken. De menschen uit de streek leer- den de groote slarnke gestalte van rent- meester Laytree kennen. Hij werd een persoonlijkheid, die men overal graag zag. Zijn kerngezonde, blonde kop, die eerlijke grijze oogen, het jongensachtige verlegene in zijn manier van doen, maak- ten hem tot remand1, die door mannen en vrouwen sympathiek gevonden werd. Vooral door vrouwen, Maar weldra bleek het, dat Jeremy, wat ,,dat" betrof, een hopeloos geval was. Van het oogenblik af, waarop de menschen Olivia Arthurton op haar groote vos-merrie dien eersten TER NEUZEN, 7 SEPTEMBER 1927. WETHOUDERSBENOEM1NGEN. Aangezien het ons niet mogelyk was alle ingekomen verslagen van de gisteren gehouden raadszittingen te verwerken, vol- staan wy nog met vermelding der volgende wethoudtrsbenoemingen Sas van Gent. Herbenoemd de heeren A. G. Stubbe en P. A. Neeteson. Zaamslag. Herbenoemd de heerenA.de Feyter en S. van Hoeve. Hulst. Benoemd de heeren C. J. Burm en E. Th. Lockefeer. St. Jansteen de heeren G. de Buck en M. Plasschaert. BOND VAN ZEEUWSCHE MOSSEL- KWEEKERS. In de Zaterdag vanwege de afdeeling Bruinisse van den Bond van ZeeuwscLe Mosselkwet kers gehouden vergadering deelde winter naast hem zagen rijden, stond dat onomstootelijk vast. Men behoefde hen beiden maar samen te zien. En dus werd' er gepraat en gelachen, en dus waagde men zidh aan allerlei voorspellingen. Maar Jeremy bleef bij het denkbeeld: een verloving van drie jaar. Tegen dien tijd weten we of ik die wildernis de baas ben of de wildernis mi}", verklaarde hij. ,,En kennen we el kaar door en door! Daanmee besparen we ons minder aangename ontdekkingen." ,,Je bent nu opeens wel heel voorzich- tig", had de oude heer Waetthers bij het hooren van die opinie gezegd. ,,Als je die zelfde bedachtzaamheid eens met de Am- lett-geschiedenas ten toon gespreid hadt." ,,Maar dit is veel gewidhtiger, Sir. En Olivia is het met me eens. Gesteld. dat die cheque-kwestie van die geschiedenis eens een week voor de terugkomst van Amlett gebeurd was. Dan hadden ze me voor een poosje opgeborgen. En als hem dan wat overkomen was, was ik er mis- schien maanden mee mooi geweest. Maar 'n huwelijk! Dat is voor je heele leven. Dat is de gewicihtigste stap._ Want 't gaat niet alleen om je zelf, t gaat ook om een ander. In hoofdzaak om een ander. 't Geluk van twee levens staat op 't spel!" Na die drie jaar was het huwelijk op Pulldan voltrokken. En nu waren Jeremy en Olivia, na hun huwelijksreis een de voorzitter mede dat de aangevraagde rechtspersoonlykheid is verkregen. De statuten werden voorgelezen en met algemeene stemmen goedgekturd. De voor zitter van het hoofdbestuur, de heer A. Hsge, prees het eendrachte'ijk samenwerken der schippers en der andere afdeelingen uitge- zonderd Ierseke. Ik ril, aldus spreker, wanneer ik aan het geknoei te Ierseke deck. Hoewel reeds ve.n alles its g^probeerd blyft men toch doorgaan den Bond tegen te werken en zyn positie te ondermijnen door het doordryven van eigen zin, het niet be- ;alen van contributie enz Men dui ft te Ierseke wel eens te zeggen dat men te Bruinisse 100 jaar achteraan komt, doch in het opdcht van vereenigingswezen is men Ierseke 100 jaar vooruit. Wanneer thans de nog enkele niet toe- getredene, lid wil worden, moet over de toelating worden beslist door het hoofdbe stuur. Voorts werd overgegaan tot verkiezing van een vast bestuur waarin zitting ver kregen de heeren W. v. d. Berg Dz., Mars de Koning, J. Okkerse Jz., J. Roukema, Johs. Padmos en J. de Ronde. Wegens het late uur werd niet meer gestemd over het 7e lid van het bestuur. Dit zal in een volgende vergadering geschieden. HOEK. In de op gisteren alhier gehouden ver gadering van den Gemeenteraad, zijn tot wethouders betoemd, de heer H. Pladdet met 4 stemmen tegen 3 op den beer J. A. Meertensde heer J. van 't Hoff met 4 stemmen tegen 3 op den heer J. A. Meertens. Zulks in de plaats van de aftredende wethouders, de heeren J. A. Meertens en A. Meertens. Gisteren werd alhier door de ver- eeniging „Doelmatige Samenwerkirg" aan- besteed de levering van 43000 E.G. Chili-salpeter en 50.600 ..E.G. Zwavelzure Ammoniak. Irgeschreven werdvoor de Chili door M. van der Gouwe te Ter Neuzen voor 12.44 per 100 E.G.; voor de Zwavelzure ammot.iak door J. Eostense Zoon voor f 11.47 per 100 E.G. Gegund aan de inschrijvers. SAS VAN GENT. Begin van brand. Maandagmorgen te circa half zes werd in de fabriek Zelandia, een begin van brand waa'-genomen. Aangezien men het vuur, dat door zelf- ontbranding van materiaal ontstaan was, niet dacht te kunnen meester worden, werd de hu'p ingeroepen van de gemeentelyke brandweer. Toen op het alarmsignaal van den hoorn- blazer de brandweer zoogoed als compleet was en de spuit zou uitrukken, werd even wel contra-orde gegeven, daar men er in- middels in gpslaagd was met eigen materiaal en door eigen krachten het vuur in zyn voortgang te bedwingen en te dooven. Gelukkig is nog alles goed afgeloopen Het zou een onpleizierige kermis geweest zijn wanneer de pogingen om het vernielende eiement te bedwingen, niet met zoo gun- stigen uitslag bekroond ware geworden. Nu liep het enkel af met eenige geriDge schade en een plotseling gestoorden slaap van de brandweermannen, die, het zy tot hun eere gezegd, ondanks kermis en feeste- lykheden geen oogenblik geaarzeld hebben om zich naar den hun aangewezen post te spoeden. De gevaarlijke mug. Dezer dagen werd een vroaw alhier door een mug in den arm gestoken, waaraan zy evenwel niet veel aandacht schonk. Efnigen tijd daarna is de arm evenwel een bedenkelyke op/'.wellmg beginnen te vertoonen zoodat men het toen geraden achtte in alleryl geneeskund'ge hulp in te ro pen. De toestand van de vrouw was Zondag zelfs hoogstbedeukelijk, doch naderhand scbynt een veibetering te zijn ingetreden, dank zij het krachtdadige ingrypen van den dokter. Intusscben blijft de toestand van de patiente nog steeds van dien aard, dat de grootst mogelyke voorzorg moet inachtgenomen wordeD. Z u m S c h 1 u sz. Maandag had Sas van Gent nog 't aspect van een plaats waar kermis hoogty viert. Allerlei attracties hadden een groote massa rolks uit de omgeving naar hier gelokt en in den namiddag was het be- paald druk in de straten, zoowel a!s in de verschillende gelegenheden, waar gelag gehouden wordt, het.y met of zonder muziek. De wegwedstrijd Brussel was mede oorzaak dat zich velen naar hier hadden opgemaakt, zoodat het verkeer iD de straten van wege de ta'ryke tietsen, motors en auto's zelfs moeilijk, zoo al niet eenigszins gevaarlyk was. Gelukkig had alles, dank zy de be- zadigdheid van de ryders en voerders en de kalme houding van het circuleerende publiek een normaal veiloop. Want ondanks de kermisstemming heeft Bachus niet heel veel proselieten gemaakt en Gambrinus kon zich al evenmin in een te groot aantal volgelingen verheugen. Toen later op den avond de regen de feestvreugde kwam afkoelen, werden de straten spoedig schoon geveegd, maar stroomden de cafe's spoedig vol, zoodat de houders dier gelegenheden op sommige oogenblikken zelfs over te drukke werk zaamheden te klageD hadden. Hetgeen tot de ongewone verschynselen behooit. Dinsdag was het erg kalm. Er werden kindervermakelykbeden gehouden, maar van het groote publiek was er slechts weinig belangstelling, wat anders juistomgekeerdis. De muziek trachtte er den moed wat in te blazen en dit gelukte ten deele. Maar in ieder geval verdienen en de- genen, die zich beijverd hebben om ricbting en leiding aan de kerm'sviering te geven en de muziek een woord van erkentelyk- heid voor betgeen zij in het belang van de plaats hunner inwoning deden. Het is veel gemakkelijker als wrrkloos toeschouwer den loop der gebeurtenissen te volgm, dan door actieve deelname die gebeurtenissen in goede banen te leiden. Dit laatste wordt meestal niet zoo zeer gewaardeerd, maar achteraf beschouwd is een goed verloop van zaken het resultaat eener verstandige leid ng Door zoo weinig mogelyk aan het toeval over te laten en zooveel als het kan orga- niseereDd op te treden worden orde en rust het best bewaard. En het zyn juist deze twe» factoren, die alles wel beschouwd, zoo machtig veel kunnen bydragen om eene vreedzame INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. huwelijksreis naar Italie, niet naar Ame rica! 0p Comfont teruggekeerd. Jeremy keek naar zijn jonge vrouw. Wat leek ze zoo, naast de groote, mage- re figuur van den ouden heer Waethers nog jong en tenger. En toch staple ze zoo kordaat", zoo edit als de onaihankelijke vnouw! Maar -dat was ze met meer. Het was zijn plicht am voor haar te zorgen, om haar leven zoo gelukkig m iqelijk te maken, om 's levens lasten, zco veel als 't hem mogelijk was, verre te houden. Dat was zijn opvatting over het huwe lijk en hij wi9t, dat zij in die opvatting deelde. Bij hun terugkomst dienzelfden ochtend hadden ze qez'ien, dat er een stapel cor- responxdenitie op hen lacj te wachten. En s miididaqs, dadelijk na de ,,thee begon nen ze 't sorteeren' en lezen ervan. Een enveloppe trak onmiddellijk hun aan dacht. Het was een oranje reohthoek met het adres ..Jeremy Laytree, Esq." in Oost- Inidischen inkt. een kleurencomlbinatie die aan de ,^proef"-kamer op de Hall deed denken. En indendaad, het was een brief van Lady Dorothy. ..Verleiden week hoorde ik toevalliq, dat je een maand geleden getrouwd bent", begon het schrijven. ..Daarom haast ik me je mijn felicitatie en mijn beste wenschen voor de toekomst te doen toekomen. Dit laatste is geen frase. Ik meen het, ver- Voor engros Firma GEBR. STEENLAND, stemming en een vroolijk optimi-me te kweeken. Plotselinge dood: In de Glasfabriek had Dinsdagmiddag een plotseling sterfgeval plaats. De werk- man G. Clauys uit Selzaete, ongeveer 50 jaar oud werd in het middagschaftnur door een plotselinge ongestelciheid aacgegrfpen, viel met het hoofd op een rail en was een lyk. Of de doodeoorzaak aan den val moet worden toegescbreven dan wel aan eene andere oorzaak zal het gemeskundig on- derzoek uitwijzen. EOEWACHT. Dinsdag werden door den ge meenteraad tot wethouders gekozen de heeren A. Geeraids Adriaansens en Aug. de Blieck. LandbouwtentoonsteJIing te Hulst. ,,Ik logeer op het oogenblik bij onzen origineelen vriend Polkins. Hij vraagt me minstens eenmaal per week ten huwelijk. Tot dusver heb ik neen gezegd. Of ik het zal blijven doen...? Er is veel dat me aan- trekt. Verleden week hebben we Shane nog hier op bezoek gehad. Hij was op weg naar de Rookies beren of zoo lets derigelijks groots waren de toekomstige slachtoffers. ,,lk denk nog dikwijls aan de gulden dagen van weleer, toen wij elkaar steeds in de haren zaten. Over moderne poezie. Jij voelde niets voor 't ultra-moderne, ten minste dat beweerde je Milton, dat was de man. 't Is me altijd duister gable- ven of je wel iets van Miiton afwist. In mijn hart geloof ik van niet. Daarom stuur ik je als' huwelijks-cadeau twee eer- ste edities: Paradise Lost en Paradise Regained. Misschien kom je op die ma nier tot het aanschaffen van een biblio- theek. In elk geval gun ik ze liever jou dan Amerika. Niet dat ik het land aan Amerika heb. Verre van dien! Maar 't is hier tenieuw" voor Milton. ,,Ik hoop van haxte dat jullie me hier, in Amerika, nog eens komen opzoeken, voordat iik me laat verleiden om Mrs. Jo- siah Polkins te worden. De gedachte...'. „Ze heeft toch iets leuks.Zelfs haar rusteloosheiid is amusant," daoht Jeremy. .,Dat wil zeggen op een afstand van zooveel mijl." Dieixzelfden avond, na het eten, gingen ze weer op verkenning uit. Na een poosje in hun miniatuur-rozentuin kwamen ze aan de beek met haar nieuwe steenen brug. een van Jeremy's creaties. De tijd was al aan het werk op de grauwe steen, nog een paar jaar en de brug zou in ,,toon met het omringenide landschap zijn. Ze stondentegen de borstwering ge- leunid en keken naar het vredig-kabbelen- de water. Jeremy sloeg zijn arm om zijn jonge vrouw en trok haar tegen zich aan. 't Was lente ze stonden in een omge ving, waar je het wordinigs-proces hoor de, voelde, zag! In millioenen kleine, be- zige geluiiden in de luwte van de avond- lucht, in 't jonge, teere groen. ,,Ons eigen millieu en ons eigen werk, zei Jeremy*. „Eerlijk, menschwaardig werk, Olivia en jij en ik samen!" Ze keek zielsgelukkig naar hem op. ,,Dat je 't dan toch eindelijk gevonden hebt, Jeremy," zei ze. ,,En dat ik dit leven met je mag deelen! Samen plannen ma ken! Samen werken. Geef me een zoen, jongen. Als je wist hoe gelukkig ik me voel." En arm in arm wamdeld'en ze verder, genoten ze van hun pas-veroverde para- dijs. EINDE. NEUZENSCHE COURANT Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter openbare kennis, dat ter gemeente- secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van C. G. VAN DOESEL 4AR te Ter Neuzen, om VERGUNNING tot het plaatsen en in werking brengen van twee electro-motoren in het perceel kadaslraal bekend in Sectie G, No. 4203. Op Maandag den 19September a.s., aes namiddags te 3 uur, zal in het gemeentehuis gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van ilit verzoek in te brengen en deze mondeling en schrif- telijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie d a g e n, voor hetboven- gemelde tijdstip, ter Secretarie dergemeente ken nis nemen van de ter zake ingekomenschrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie aiet tot beroep gereehtigd zijn, zij, die niet overeen- komstig art. 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Ter Neuzen, 5 September 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. Stationsstraat, MIDDELBURG. Zooals gemeld was het Maainidag de dag voor de paarden en gisteren voor het rundrvee en de varkens. Het bezoek was Maandag bevredi- gend, doch, naar we veroemen, kon eerst gis teren met reoht van drukte gesproken wor den. Het uittrekken van den stoet was blijk- baar weer een bijzondere attractie om naar Hulst op te trekken. Op de tentoonstelling verdrong men zich in de verschillende tenten en. was van een rustige bezichtiging van het tentoongestelde weinig sprake. Er schij.nen ook bij deze tentoonstelling nog officieele bijeemkomsten en maaltijden te zijn gehoudesn, doch, aangezien wij van het pers- comite, dat tot hiertoe een en ander verzorgde noch een uitnoodiging ontvingen, zooals altijd gewoonte is, noch een communique werd ver- strekt, vermoeden wij, dat deze bedoeld zijn als te worden gehouden in intiemen kring en vol- staan wij dus met deze mededeeling. Hieronder volgt het vervolg van de lijst der bekroningen. PLUIMVEETEELT. KLASSE 1. Wit leghorns. a. Jong. Toom 13. 3e prijs, A. J. MMiielsen, Patrijshoek, Stop- peldijk; zeer eerv. verm., Joh. Hendriks, Jager- tje, Hulst; 4e prijs, Geirge Dierick, Koewacht; zeer eerv. verm., P. J. van Waterschoot, Walsoorden; zeer eerv. verm., A. E. Langien- horst, Hulst; 2e prijs, C. den Toom, Axel; 5e prijs, J. A. Breepoel, Axel; lste prijs J. de Waal, Groenendijk. kelijk. Want nu alles achter den rug is, geloof ik wel dat je goed gehandeld hebt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 1