LANDBOUWBERICHTEN. PAARDENEOKKERIJ, LANDBOUW- TENTOONSTELLING TE HULST. Ter ■gelegjpnjheid dezer landbouwten- toonstelling zal een der dagen een melk- demonstratie gefhouden worden onder lei- ding van den heer C. Jansen, directeur der fokcentrale te Roosendaal. Door een liental melkers (meliksters) zal gemolken worden, waarihij voor het beste melken prijzen warden uitgeiloofd van f 5, f 2,50 en f 1Daarna ^al door een gediplomeerd voormelker de juiste wijze van melken gedemonstreend worden. BUI ZEN VOOR DE ZEEUWSCH- VLAAMSCHE WATERLELDING MIJ. Op vragen van het Eerste Kamerlid Polak: I. Is het Zijne Excellentie bekend, dat in De Telegraaf van 21 Juli 1927 een be- richt voorkwam aangaande vragen gesteld aan den burgemeester van Axel, door het raadslid A. Th. 't Gilde, waarin deze zinsnede „Ook wordt de aandacht gevestigd op een buUenlevering, waarvan verscheidene leden van den raad van toezicht niet op de hoogte waren gesteld daarbij zou zelfs uitdrukkelijk aan Ned :rlandsche firma's, die voordeelige aanbiedingdeden,geweigerd zijn offerte te maken" II. Zoj ja, kan Zijne Excellentie dan mededeelen, of inderdaad een Nederlandsche firma, of een buitenlandsche, die in Neder- land een fabriek wilde vestigen, geweigerd is, oflerte te maken. of dat zulk een in het maken van offerte bemoeilijkt is geworden III. Indien zulks b sc geval mocht wezen, is Zijne Excellentie dan alsnog bereid, te bevorderen, dat de levering van de buizen, noodig voor de aan te leggen waterleiding in Zeeuwsch- Vlaanderen, worde opgedragen aan een Nederlandsche firma, althans aan een, die deze buizen in Nederland en door Nederlandsche arbeiders wil laten ver- ■vaardigen IV. Indien vraag III ontkennend beant- woord wordt, wil Zijne Excellentie mede deelen, welke redenen er bestaan, om de levering van de buizen te gunnen aan een buitenlandsche en in het buitenland fabri- •ceerende firma heeft de minister van arbeid, handel en nijverheid geantwoord Vraag 1. Deze vraag beantwoordt on- dergeteekende bevestigend. Vraag II. Uit hat volgende zal blijken dat deze vraag ontkennend moet worden beantwoord. In den aanvang van 1927 is door den raad van toezicht, gekozen uit den raad van commissarissen van de N.V. Zeeuwsch- Vlaamsche Waterleiding Maatschappij, een aanbesteding gehouden voor de levering van benoodigde buizen, volgens een door het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening opgemaakt bestek, Dit bestek werd toe- gezondsn aan de officieele vertegenwoor- digers in Nederland van buitenlandsche fabrieken. Buizen voor buizennetten van waterleidingen worden thans in Nederland niet gTabriceerd. Alle Nederlandsche waterleidingen hebben dan ook uitsluitend buizennetten van buitenlandsch fabrikaat. Een Nederlandsche handelsfirma, die voor de aanbesteding een uitnoodiging tot in- schrij ving verzocht, moest worden afgewezen omdat zij g. en d ror haar vertegenwoordigde fabriek kon aan wijzen, die niet reeds door tus- schenkomst van haar officieelen vertegen- woordiger was uitgenoodigd. De inschrij- vingen van de offic eele vertegenwoordigers waren zoodanig, dat de raad van commis sarissen op het advies van het Rijksbureau voor Drinkwatervoorz;ening besloot, niet i;ot gun ing over te gaan. De bovenoedoelde Nederlandsche handels firma verzocht daarna, alsnog een offerte te mogen doen. Haar is daarop door het Rjjksbureau, op verzoek van den raad van commissarissen, een bestek uitgereikt. Op een verzoek van deze firma om bij uitsluitingbelast te worden met den aankoop van de buizen, kon uiteraard niet worden ingegaanwel werd haar uitdrukkelijk verzekert, dat "haar inschrijung ernstig in overweging zou worden genomen. Van haar is echter geen offerte ontvangen. Een buitenlandsche firma, die buizen van een hier te lande nog niet toegepast systeem vervaardigt en deze buizen in Nederland door Nederlandsche arbeiders wil doen ver- -vaardigen, behoorde van den aanvang af tot de genoodigden. Vragen III en IV.' In verband met het antwoord op vraag II kunnen deze vragen onbeantwoord blijven. JJOEK. Zatermiddag leidde de commissionnair B. alhier, vergezeld van zijn zoontje een veulen langs den wag in den Dijckmeester- polder. Toen op zeker moment een auto passeerde kwam onmiddellijk daar achter een motorrijder, die trachtte de auto rechts te passeeren, docb daardoor boven op B. vloog. B. kwam voorover in een sloot terecht, waar hp bewusteloos bleef liggen, terwijl zijn zoontje aan het hoofd en een der beenen w rd verwond De motorrijder zelf bekwam een ernstige hoofdwonde, Het rjjwiel van B. werd geheel vernield terwijl de motor in brand vloog. Door inmiddels toegesnelde personen werden de gewonden geholpen en Dr Deijer gewaarschuwd, die verder medische hulp verleende. Door de inmiddels ter plaatse gekomen politic werd de motor en het vernielde rijwiel in beslag genomen, en tegen den motorrijder die varkeerd was uitgeveken proces-verbaal opgemaakt. De gewonden die verder werden vervoerd maken het overigens vrij goed. Voor B die zijn brood als com missionnair verdient, beteekent dit echter ook financieel een schadepost, daar hij nog eenige dagen te bed zal moeten blijven. SAS VAN GENT. Bp den voorz tter d r Wielerbaan de heer A. Vernaeve, is to stemming inge- komen van het ministerie van Waterstaat tot het houden van een snelhtidsrit Sas van GentBrussel—Sas van Gent. Bij het verrichten van werkzaamheden in de teerfabriek te Selzaete liep de werk- man E. V. van Selzaete brandwonden over het geheele lichaam op Onmiddellijk is de getroffene naar het ziekenhuis te Gent overgebracht Zijn toestand is zurgwekkend. KOEWACHT. Zondag n,m. waren alle mannelijke en vrouwelijke ingezetenen dezer giemeente door den ZeerEerw. heer Pastoor uitge noodigd op de bovenzaal van de Zuster- scibool om te spreken over de opridhting eenier aifdeeling van ,,Het Wit-Gele Kruis". Een groot aantal mannen en vrouwen hadden aan dien oproep vol- daan. De ZeerEerw. heer Pastoor heette hen welkom en gaf het woord aan den WelEerw. heer Van Jole, rector van het Liiafdebuis te Hulst. Deze begon met de mededeeling, dat in bijna alle plaatsen van Oostelijk en Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen afdeelingpp waren opgericht en dat de ondervinding had geleerd, dat ze daar nuttig en heilzaam werken. Daar na zette hij in 't breede doel en werk zaamheden uiteen. De vereeniging be- vordert de algemeene volksgezondheid, bestrijdt de tuberculose, zorgt voor kraam- vrouwvexpleging en ittpgelingverzorging, en verleent hulp bij aflfe mogelijke ziekten en ongevallen, ook is zij er op uit om ge- zonde begrippen omtrent ziekenverpleging te verspreiden. Zij wordt bijgestaan door een gediplomeerde wijkverpleegster, die gratis de zieken, zoo noodig, alle dagen komt bezoeken en verplegen. Ieder lid heeft op vertoon van een be- wijs, geteekend door den geneestheer of den voorzitter voor zich en zijne inwo- nende huisgenooten recht op verpleging en het gratis gebruik maken van de aan- wezige verplegingsartikelen. Deze ver- plegingsartikelen worden door de ver eeniging aangeschaft en bewaard in een woning, die den naam van magazijn draagt. Een onzer ingiezetenen heeft voor de eerste jaren gratis een heel geschikte woning ter beschikking der vereeniging gesteld. Voor de aansdhaffing der verple- gingsmiddelen en salaris en uitrusting van de verpleegster is natuurlijk geld noo dig. Dit wordt verkregen door contribu te der leden, door donateurs en even- tueele subsidies. De contribute is niet hoog en is gere- geld naar het inkomen; zoodat ieder ge- makkelijk lid kan> worden. Leden dona teurs betalen minstens f 10. Armlastigen worden gratis behandeld. Nadat* de inleider nog eenige vragen welwillend beantwoord had. werd met al gemeene stemmen tot oprichting besloten. Den heer A. Dierick, burgemeester, werd het eere-voorzitterschap aangebo- den. Ten slotte werd besloten terstond over te gaan tot het kiezen van een voor- loopig bestuur, dat zal besthan uit 7 leden, namelijk - 2 vrouwelijke en 5 mannelijke leden. Gekozen werden: Mej. E. Dierick en mevr. C. de Blieckv. d. Vijver en de heeren Alph. de Waele, Adr. Geerards, H enri Baert, Alph. de Blieck en H. Plas- sdhaert. De dames missie-zelatricen zijn belast met het ophalen der contributes en de bijdragen voor het in stand houden van een behoorlijk magazijn van verplegings artikelen. BIERVLIET. De gemeenteraad kwam Maandag j.l. in openbare zitting bpeen. De Voorzitter opende de voltallige ver- gadering, waarna de notulen der vorige bijeenkomst na voorlezing ongewpugd werden vasfgesteld. Na enkele opmerkirgen van den heer Anthonisse, wordt het rapport van den brand Thomaes en Faas en benevens het verslag over den toestand dergemeente in 1926 voor kennigeving aangenomen. Onder de gewone voorwaarden wordt de leegstaande gemeentewoning verhunrd aan J. Faas. Betreflende de Waterleidingskwestie wordt de agenda der op 30 Aug. te houden ver- gadering te Ter Neu^en voorgelezen. De Voorzitter is van meehing dat de oppositie- voerders nu reeds sppt hebben van hun streven, waar nu wai^rSchijnlpk een water leiding tot stand zal komen voor Z.-Vl. Oostelijk deel. De heer Pladdet meent, dat, als het een algemeen-ihelang was, er wel meer plaatsen zouden>aaDsluiten. De heer Anthonisse zegt, dat 'tie bevolking abso- luut tegen de wateyjeiding is. De heer Pladdet meent, dat de mindere klasse er buiten gecjjferd wordt en dat alleen de grootere lui den boel doordrijven. De ontbinding der maatschappij zou voor Biervliet ongeveer 3000kosten. De heer de Kok zegt, dat op de Ter Neuzensche vergadering door de tegenstanders slecht werd geopposeerd. De heer Anthonisse meent te weten, dat de Belgische regeering kan beletten, het water aan den grond te ontrekken, hetgeen door den Voorzitter in twijfel wordt getrokken. De heer Verplanke betreurt, dat te Ter Neuzen niet meer raadsleden tegenwoordig waren en is van oordeel, dat men dikwijls een zaak, oordeelt en veroordeelt, alvorens men er het juiste van weet. Het voorstel tot aangaan der geldleening duikelde met 5 tegen 2 stemmen (De Bliek en Verplanke). De afgevaardigde, de heer Verplanke, wordt opgedragen tegen de punten der Agenda te stemmen. Aan de orde is thans het verzoekschrifc van B. de Krijger e. a. om losse danstenten niet meer toe te laten. Dit verzoek wordt voor kennisgeving aangenomen. De ge- meenterekening over 1926 wordt aangenomen en de begrooting over 1928 wordt ter visie gelegd Voorts worden Burgemeester en Wethouders gemaehtigd de volgende leeuingen aan te gaan: 4000 voor het abattoir, 1800 voor uitbreiding electrisch net naar Kapitalendam en 600 voor aan te schaffen lichtmeters. Nadat nog de rondvraag even werd ge- bezigd, richt de Voorzitter aan de Raads leden en Wethouders een waardeerend af- scheidswoord eu dankt voor de genoeglijke samen werking- Speciaal memoreert hij hier het werk van den Wethouder Debliek, die wegecs hoogen ouderdom aftreedt. De heeren De B:iek, Anthonisse en Verplanke antwoorden den Burgemeester, hetgeen door dezen in dank wordt aanvaard. Hierna sluiting. lJZENDIJKE. De raad dezer gemeente kwam in open bare ea voltallige zitting bijeen op 29 Augustus j 1. Na opening door den voorzitter weiden de notulen der vorige zitfiDg ongewijzigd vastgesteld. Een verzoek is ingekomen van den Cristelijken Boerenbond Zeeuwsch-Vlaan deren W. D." om adheasie te betuigen aan het verzoekschrift om ontheffing te verkrijgen van het Koninklijk besluit van 4 Juli 1927, waarbij is bepaald, dat het verboden is, langs de rijkswegen te rijden met twee of meer aaneengekoppelde wagens (voertuigen) en ook van voartnigen, die niet hooger dan 3,80 M. mogen geladen zijn en met een breedte van 3 Meter Het voorstel van den voorzitter om op dit verzoek welwillend te beslissen, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Hierna merkt de heer Schijve op, dat er varkens voor het abattoir onder kerktijd zijn gelost, spr. zag dit liever op een ander uur gebeuren, hetgeen door den Voorzitter wordt toegezegd. Aangeboden onder de gewone formule worden de rekeningen der gemeente en van het electriciteitsbedrjjf. Tot het nazien der rekeningen worden aangewezen de heeren Schijve en van der Weyde. Ook de begrootingen over 1928 van ge- noemde bedrjjven worden de commissie aangeboden. Een verzoekschrift is ingekomen van verschillende gemeenteraadsleden van Ter Neuzen om adhaesie te betuigen aan het door hen genomen besluit inzake de Z. VI. waterleiding. De Voorzitter deelt mede, dat op de laatste vergadering te Ter Neuzen alle toelichtingen zijn verstrekt en gebleken is, dat de waterleiding in ons gewest zeer goed kan bestaan. Naderhand is, volgens spr., men opnieuw begonnen met de water leiding tegen te werken. Een schrjjven wordt voorgelezen van den heer Krul, waarin deze nogmaals inlich- tingen verstrekt en meent, dat het de oppositiemannen te doen is om een water leiding te krijgen enkel voor Oost Zeeuwsch Vlaanderen. Ook de Voorzitter verstrekt nog inlichtingen. De heer Schijve vraagt of er naast de kosten voor de waterleiding er geen audere zullen ontstaan, b.v. door rioleering. De Voorzitter antwoordt, dat mettertijd de rioleering toch moet worden vernieuwd en dat het dan tegelijkertijd kan gebeuren als de grond open is. De heer Schijve meent, dat het een ge- dwongen zaak wordt vooral de verplichte aansluiting, terwijl de heer vanderWeijde zegt, dat de werkman onmogeljjk de kosten eener waterleiding kan opbrengen. Spr. zegt, dat de gemaakte kosten nu reeds volgens taming 72000.— zijn en hoe langer men over de waterleiding praat, hoe hooger de kosten zullen worden. Spr. meent, dat nog geen 10 van de be volking uit eigen beweging zou aansluiten en dat derhalve 90 °/o afnaDgt van de beslissing van den raad. Ze vatt iedereen tegen zegt spr. De Voorzitter meent, dat hij den heer van der YVeijde het geloof niet kan inpompen betreffende de rentabiliteit van het waterleidiogbedrijf. De heer de Roster vraagt of de kosten wel door de gemeente kunnen worden opgebracht, waarop de Voorzitter antwoordt dat de rente en aflos worden betaald uit het garantiekapitaal en dat de gemeente in de eerste 40 jaar niet zal worden aan- gesproken. Voorts doet spr. uitkomen, dat de beslissing van den raad niets meer aan de zaak kan veranderen, aangezien juist de gemeenten in het andere district uitge- maakt hebben, dat deze waterleiding van de baan moet. Spr. stelt voor, af te wachten tot er batere aanbiedingen komen, b.v. tarief gebaseerd op meters o.d. Spr. stelt voor het volgende bes'uit te nemenBesluit op deze tarieven niet verder mede te werken aan de onmiddellijke tot standkoming der waterleiding, doch andere en voordeeliger voorwaarden af te wachten alvorens een beslissing over de ontbinding der waterleiding te nemen." De heer Koster zag liever adhaesie be- tuigd aan den Ter Neuzenschen raad De Voorzitter meent, dat de werkman wel 15- 25 cent per week kan opbrengen. De heer Schijve is geen tegenstander der waterleiding, doch is tegen verplichte aan sluiting. De heer Theri gaat mede met het voorstel van den burgemeester. De heer Koster stelt voor adheasie te betuigen aan het Ter Neuzensche raadsbesluit. Dit voorstel duikelt met 4 tegen 3 stemmen. Het voorstel van den Voorzitter wordt aangenomen met 6 tegen een stem van den heer De Bruycker. Na nog een waardeerend afscheidswoord aan de vertrekkende raadsleden, sluit de Voorzitter de bijeenkomst. RECHTSZAKEN. Zitting van 30 October 1927. De volgende vonnissen werden uitge- sproken: L. P. J., oud 25 j., timmerman te Hulst. is wegens ovetreding der drankwet, met bevestiging van het vonnis van den kan- tonrechter, met wijziging der straf, ver- oordeeld tot f20 boete of 20 dagen hech- tenis. C. V., oud 30 j., arbeider te West- dorpB, is wegens overtreding der Jacht- wet, met bevestiging van het vonnis van den kantonrechter, veroordeeld tot 15 boete of 10 dagen heohtenis, met ver- beurdverklaring der honden of 2 X f'15 boete subs. 2 X 15 dagen hechtenis. M. B., oud 20 j., huisvrouw van R. v. d. H„ te Biervliet, beklaagd van brand- stichting, is vrijgesiproken. Zitting van 30 Augustus 1927. De'volgende zaken werden behandeld: J. d. L., oud 36 j., brievenbesteller te Philippine, werd verdaciht lo. dat hij in 1927 te Philippine heeft weggenomen een 9-tal kwitanties, toebehoorende aan J. C. Cornelis: 2o. op 13 Jan. 1927 te Hoek door listige kunstgrepen en een samen- weefsel van verdichtselen, voor te geven, dat hij een abonnement op de Ter Neu zensche Courant kon leveren voor f 6,20 in plaats van f 7,20, voor die 6,20 een valsche kwitantie heeft opgemaakt, deze te presenteeren aan P. van Ootegem en daarop f 6,20 van dezen te ontvangen, terwijl hij daartoe niet gerechtigd was. Eiscih 1 jaar gevangenisstraf, voorwaar- delijke proeftijd van 3 jaar. J. I. d. H., oudi 21 j., en Th. J. P. A., oud 22 j., arbeiders te IJzendijke. werden beklaagd, dat zij op 9 Juli j.l. te IJzendijke Eduard van Leeuwen hebben mishandeld door hem te schoppen en te slaan; Th. A. bovendien, door op zijn rug te springen, waardoor Van Leeuwen is gevallen. Eisch De H„ f 50 boete of f 50 dagen hechtenis. Eisch A., vrijspraak. EEN ONR1JPE VRUCHT. Zooals men wett is thans bp de Eerste Kamer aanhangig een wetsontwerp, waarin nadere regelen worden gesteld betreffende de collectieve arbeidsovereenkomst. De bedoeling van dit wetsontwerp is o. a. om vast te stellen, wat men onder een collec tieve arbeidsovereenkomst moet verstaan hoe zij tot stand komt en kan worden opgezegd, welke de verpl chtingen zijn van de leden der vereenigmgen, welke de over- eenkomst hebben aangegaan. De Tweede Kamer heeft het ontwerp met groote meerderheid aangenomen van groote prac- tische beteekenis ljjbt het ons niet. De rechtszekerheid wordt er door vergroot of het afsluiten van collectieve contracten er door wordt bevorde.d, is twijfelaehtig. Yau gansch anderen aard en van over- groote beteekenis voor Landbouw, Handel en Nijverheid is een vooroDtwerp van wet, dat nog Diet bij de Kamer is ingediend, doch door Minister Aalberse, den voorganger van Minister Slotemaker de Bruine, den tegenwoordigen Minister van Arbeid, Han del en Nijverheid, aan den Hoogen Raad van Arbeid om advies is toegezonden. Daarbij zou aan den Minister de bevoegd- heid worden verleend om voor een bepaald bedrpf en in een bepaald gebed, de be- palingen van een collectief arbeidscontract algemeen verbindend te maken. Wanneer dus ergens een groot aantal werkgevers en werknemers een collectief arbeidscon tract zouden hebben afgesloten, dan zou de Minister kunnen zeggen, dat al de werk gevers en al de werknemers uit dat gebied, ook al haddm zij dat contract niet willen afsluiten, zich aan de bepalingen ervan moeten onderwerpen. Dat eene dergelpke bevoegdheid de be- drijfsvrijheid, zoowel van den werkgever als van den werknemer, in erge mate zal kunnen aantasten, behoeft geen betoog en het is moeilijk te overzien waartoe een eerste stap in die richting zal kunnen leiden. De tegenwoordige Minister van Arbeid acht den tijd vo3r de indiening en behandeling van dit ontwerp door de Tweede Kamer nog niet gekomenhet staat echter vrjjwel vast, dat voor eene soortgelijke regeling in de tegenwoordige Tweede Kamer eene meerderheid is te vinden. Wie weet dus h ^e spoedig de indiening kan plaats hebben Het is daarom een verblijdend feit, dat het Koninklijk Nederiandsch Landbouw- Comite deze zaak in studie heeft genomen, teneinde na te gaan welke de gevolgen van eene bovenbedoelde wettelpke regeling voor land- en tuinbouw zouden kunnen zjjn. Zooals was te verwachten, is het Comite tot de conelusie gekomen, dat het zich tegen die regeling ten zeerste moet verzetten. Het eerste motief, waardoor het Comite tot deze conelusie komt, is, dat de collec tieve Arbeidsovereenkomsten in bet land- bouwbedrjjf, behalve in enkele deelen des laods, nog weioig ingang hebben gevonden en dat het dus niet de taak der Overheid kan zijn hier in te grjjpen, waar de na- tuurlijke ontwikkeling van het bedrjjf nog weibig in de richting van het tot stand komen van bedoelde regelingen is gegaan. Er waren op 1 Mei 1926 in de landbouw- bedrijven in totaal 77 collectieve contracten van kracht, hierbjj waren aangesloten 3851 ondernemingen en 15503 werknemers; vergeleken met de vorige jaren toonen de cpfers weinig vooruitgang. Het hoofdargument van het Comite is echter dat de producten der bedrijven, welke geen buitenlandsche concurrence hebben, de z. g. beschulte bedrijven, waartoe o. a. behooren het bouwvak en ook de overheids- bedrijveu, spoedig duurder zullen worden, omdat in die bedrijven de loonen spoedig zullen worden verhoogd. De werknemers zullen daar spoedig op aansturen,de patroons hebben weinig bezwaar, omdat zij de loonen op de consumenten kunnen verhalen en geen buitenlandsche concurrence hebben te vreezen. Tot deze consumenten behooren alien, die in het land- of tuinbouwbedrijf werk- zaam zijn, zjj zouden van de toenemende duurte de gevolgen ondevvinden. Het Comite meent, dat dit voor den landbouw veel erger zal zijn dan de directe werking der bir.dendverkiarii g daarbij zal toch aan de eischen der arbeiders spoedig een grens worden gesteld. door den prijs van de landbouwproducten op de wereldmarkt. Het Comite dringt er daarom bij den Minister met kracht op aan de bindend- verklaring der Collectieve Arbeidsovereen komsten niet wettelijk te regelen. Onver- schillig of men het geheel eens is met de waarde der argumenfen van het Comite, staat het toch wel vast, dat men hier met eene iDgrppende regeling heeft te doen. De toestand in den landbouw is niet zeer gunstig en de toekomst lijkt verre van rooskleurig. Het lijkt daarom allermirst, dat de tijd voor het nemen van ingrjjpende maatregelen is gekomen. EXIT STAL VAN DIXHOORN. Een dag als de lste September is in de geschiedenis der zware trekpaardfokkerp nog nimmer voorgekomen en zal nimmer terugkomen, aldus scbrijft het flbl., en vervoJgt Is er in de fokkerswereld van bet zware trekpaard wel een stal aan te wijzen met meer illusteren naam dan Van Dixhoorn te Axel Zeker, ons land telt meer stallen met internationale reputatie, maar betere? Zij zijn niet gemakkelijk aan te wjjzenEn deze dertigjarige fokstal komt als gemeld op den eersten der vol gende maand helaas onder den hamer, naar men weet iets, wat in de geschiedenis van het trekpaard in ons land nog nimmer is voorgekomen. Om uit het vele en alom beroemde mate- riaal een greep te doen, wijzen wij in de eerste plaats op Ora de Laboureur B 12343, een driejarige merrie, op de prov. Zeeuwsche keuring no. een geklasseerd, zuster van Loeli de L. en wel als dochter van Hera B 3649, op haar beurt dochter van Mon Reve de Roeulx. Voorts zal worden geveild de kleine maatmerrie Oentong d'lssu B12341, dochter van den kampioenhengst Issu de Laboureur B 845 als vader en Kitty de L. B. 6682 als moeder, die halfbroer en zuster waren. Voorts komt te koop OmoDg de Labou reur B 310 uit een Mon Reve de Roeulx- dochter als moeder en den beroemden La boureur d'lsaac als vader. Ook dient nog speciaal vermeld Olleh de Laboureur B 12340 uit de vosmerrie Eva B 2287 (dochter van Mon Reve de Roeulx) en Laboureur d'lsaac. Van de overige merries, die verkocht zullen worden, moeten genoemdEdel- weisz,^Galette, Hera, Ideale de Laboureur, Kitty de L., Kodak de L., Lelie de L., Liat de L., Lize de L., Merah de L Menang de L Nonni de L., Ora de L., Oesir de L Olleh de L Oentoeng d'lssu, Osmose de Jov., Omong de L benevens de volge' de veulenboeknummers Padoeka 42897, Polly 45942, Suzanna 54309, Sipa 55042 en 8ambal 55041. Al deze meirien hebben een schitterende aLtammiug. Zoo is deze van alien terug te voeren tot de kampioen-Belgen Cambrinus Lion Beige Orange 11144 BS, Brillant 708 BS (kampioen Parijs 1878), Jupiter 126 BS (kampioen Brussel 1889) en (met uitzonde- ring van Herah de L. en Olleh de L.) tot Mont d'Or 6160 BS (kampioen Brussel 1894'95) en la Vallierre 14923 BS (kam pioen Brussel 1894;. Met uitzondering slechts van Galette, Hera en Ideale de L. hebben zij eveceens alien in hun voorouders Brin d'Or 7902 BS (kampioen Brussel 1900) en niet te vergeten den meer dan vermaarden Indigene du Fos- teau 29718 BS, die vier jaar Belgisch kam pioen was, nl. van 1906 tot en met 1909. Ten aanzien van dezen hengst echter moet bovendien, dus naast de drie genoemde, een uitzondering worden gemaakt voor Nonni de L. Omong de L. en Polly hebben bovendien Moustic de Grandglise 54192 B.S., den Belgischen kampioen van 1912, in hun pedigree. Wanneer men de geschiedenis nagaat van de roemruchte stoeterij, ziet men, dat de heer Ph. J. van Dixhoorn in de laatste jaren der vorige eenw, toen hier te lande nog niemand belangstelling had voor de fokkerij van het zware trekpaard, uit Belgie acht beste en uniforme merrieveulens kocht, uitgaande van het doel, om een middel- groot, goedbelijnd trekpaard te fokken met type, masea, voldoend zwaar, maar zuiver beenwerk en goede gangen. Van die acht dieren is wel het meest beroemd geworden Martha Z.B.S 384, dochter van den beroemden Belg Gerfaut II. Tot haar achterkleinkinderen behooren o.a. de kampioenen Gobus en Issu de L., terwijl haar bloed terug te vinden is in de thans te. verkoopen Carolina B 702, dier dochter Hera B 3649 en weer dier dochter Ora de Lab. B 12243. Kortom, in de bloedlijnen van Van Dixhoorn's materiaal is een consolidatie te zien van de beste Belgische bloedlijnen. Een deigelijke groote collectie van het allerbeste fokmateriaal is nog nooit in ons land geveild en bier zijn zeer zeldzame kansen voor de overige Nederl. stoeterjjen tot verrijking van hun materiaal. Aan den anderen kant echter stemt de verkooping dezer 30jarige stoeterjj droef zij beteekent voor de fokkeryeen slagf mo- w -ur iiw-*

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 2