AL6EMEEN NIEUW8- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 8111. Maandag 29 Augustus 1927. 67e Jaargang. Be mlBlukte dubbelgoager ABONNEMENTSPRliS; BINNENLAND. FEUILLETON. BUITENLAND. Voor buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post /6.60 per jaar per post Abonnementen voor 't buitenland alleen bij vooruitbetaling. Dit bind verscliijnt lederen *la.indag-, Woensdag- en Vrljidogteivond Voor binnen Ter Neuzen 1,40 per 3 maanden Vooi 't buitenland f 2,70 per 3 maanden franco INTELLECTU EELE SAMENWERKING TUSSCHEN NEDERLAND EN BELGIe. De B-russelscihe correspondent van ,,De Maasbode" meldt: In principe is tusschen fielgie en Neder- land een overeenkomst gesloten voor in- tellectueele samenwerking door uitwisse- 1'irug van universitaire leerkrachten en ge- lijstelling van de diploma s onder bepaal- de voorwaarden. De raitificatie van dezie overeenkomst,, zal eerstdaags langs den diplomatieken weg geschiedlen. UTRECHT KOMT EEN MILLIOEN TEKORT. Naar het ,,Hlbd." verneeimt, zal het tekort op de a.s. gemeentebeg rooting van Utrecht niet minder dan bijna een miilioen bedragen. De webhouidex van financien, Mr. M. H. de Boer, naar de oorzaken hiervan ge- vraagd, deelde mede, dat het tekort op den 'dienst 1926 circa f 60.000 bediroeg, dat op den dienst 1928 553.000, terwijl het verschil met het batig slot van 1924 ongeveer 8 ton, het tekort tot ruim f 1.400.000 deed stijgien. Een bezuiniging van ruim f 400.000 weird reeds verkregen, zoodat nog een klein miilioen ter dekking overfolijft. De wetlhoudeir acihtte het niet oramoge- lijk dat, wanneer men geen verdere bezui- nigingen wil en ook de reserves, die danig zijn aangesproken - met nog meer wenscht uit te putten, verihooging van -den belastingfactor van 0,55 op 0,80 te wach- ten is. Op de vraag of er voor dit aanzienlijk tekort nog een bijzondere omstandigheid viel te vermelden, antwoordde de wethou- der ontkennend. Utrecht he eft te groot geleefd en zal nu de gevolgen moeten dbaaen. De begrooting kan in den loop dezer week tegemoet worden gezien. PLAATSELIJiKE KEUZE. Men verwacht dat in het begin van de a.s. parlementaire periode in behandeling zal komen het regeeringsvoorstel tot wij- ziiging van de Drankwet, waarin opgeno- men is de plaatselijike keuze. Naar gem eld wordt, zullen er op 17 September, den laatsten Zaterdag voor de opening van de Staten-Generaal, door het geheele land plaatselijke bijeenkom- sten worden belegd voor plaatselijke MIDDENSTANDSBOND EN WINKELSLUITING. Een uitvoerig debat heeft Vrijdag het Ned. Middenstandscongres giewijd aan het ontwerp-weit op de winkelsluiting en het werktijdenbesluit. Er waren er, die in overeenstemming met de vertegenwoordigers in den Mid- denstandlsraad meenden, dat men moet traclhten van het ontwerp het beste te maken, dat er van te maken is. Er waren anderen, die van de ontworpen plannen een aanmerkelijk verlies van verkooptijd vreezen, en daarom de invoering in dezen malaisetijd niet gewenscht achtten. In den loop van het debat werden een vijftal moties ingediend. Maar het slot was, dat met algemeene stemmen en onder luid aoplaus een ge- wijzigde motie van de Haagsche winke- licrsvereen. werd aangenomen, waarin uit het Engelsch door NORMAN VENNER. 81) (Vervolg.) „Wie is die vrouw?" vroeg Olivia fluisterend. „Kunnen we niet op de een of andere manier zorgen, dat ze haar mond houd't? Wie weet wat ze ons nog gaat vertellen' ,,Laat 'er haar gang gaan. kind", zei Jeremy. „Laat 'r alles vertellen wat ze te vertellen heeft. Zooals we er nu voor- staan winnen we niets bij mond houden. Den boel opengooien, dat is het beste. Ik ben zelf zoolan'g voorzichtig geweest. dat ik op het oogenblik aan moreele constipa- tie lijd. En daarom zullen we het nu eens met een flinike laxans probeeren. Alles zeggen wat er te zeggen is '..'tis tegen alle regels van zooals het moet in", kwam de verontwaardigde stem van Migigs. „Absoluut tegen alle regels van zoo en zoo in Charlie", viel de vrouw in het groen hem bij. ,,Maar toch nog niet zoo absoluut tegen enz., enz. in als een kleine ontmoeting in de scihaduw van een stoep, waarvan ik toevallig t een en ander af- weet". Bij het hooren van dat antwoord maakte detective-inspecteur Miggs't proces door van een varkensblaas waarin ineens ge- wordt uitgesproken, dat de voorontwer- pen onoverkomelijke bezwaren bij den Ned. Middienstandsbond hebben ontmoet, en waarin: ,,'het bondsbestuur wordt uitgenoodigd, die maatregelen te treffen, welke ertoe kunnjen leiden, dat aan de indiemng van deze wet op de winkelsluiting en van dit werktijdenbesluit vooralsnog geen uitvoe- ning izal worden gegeven." IN ELKE GEMEENTE SLECHTS EEN RADIO-DISTRIBUTIE. Door den Directeur-Generaal der Pos- terijen en Telegrafie is aan gemeente- besturen een circulaire gezonden, in aan- sluiting op de enkele maanden geleden toegez'onden circulaire met betrekking tot aanvragen om machtiging voor den aan- leg en het g.ebruik van radio-distributie- inrichtinigen. Er wordt daarin gewezen op het aan- hangige wetsontwerp tot aanvulling der Telegr. en Telef.-wet, en op het voor- nemen om de radio-distributie in een Alg. M. v. B. te regelen. Bij het verleenen van machtigingen voor radio-distributie-inrichtingen zal worden uitgegaan van het standpunt, dat als regel in elke gemeente slechts een radioHdistributie-onderneminig kan wor den toegelaten. iDe houder van de machtiging zal p.m. worden venplicht binnen het hem bij de machtiging toegewezen gebied aan* elke aanvraag om aansluiting aan zijn inrich- ting te voldoen, indien de belanghebben- de aan de voorwaarden heeft voldaan. De in een gemeente reeds bestaande radio distributie-ondernemingen zullen door combinatie moeten samenvloeien tot een. bedrijf voor de geheele gemeente. In andere gemeenten zullen de aanvra- gers moeten trachten te koimen tot vor- ming van een lichaam. EEN TUNNEL ONDER DE SCHELDE. De bijzondere Antwerpsche correspon dent van het Hbld. meldt: Het door den oorlog en de na-oorlog- gahe omstandigheden naar den achter- gronid gedrongen denkbeeld. reeds lange jaren gekoesterd, om de beide oevers der Schelde door een tunnel onder de rivier te verbinden, blijkt thans een oplossimg te krijgen. Besprekingen tusschen de gou- verneurs der provincies Oost-Mlaanderen en Antweripen, de burgemeesters van Ant- werpen en eenige andere gemeenten heb ben er toe geleid, dat een vennootschap is opgericht, welke den aanleg van een tunnel onder de Schelde, het in produc- tieven staat brengen van de op den linker- oever gedegen terreinen en verdere wer- ken tot verbetering van dien linkeroever uitvoeren zal. Het kapitaal dezer intercommunale ven nootschap bedraagt 5.000.000 frs. in aan- deelen van frs. 10.000, waarvan de Bel- giscihe Staat 250, de provincie Antwerpen 80 de provincie Oost-Vlaanderen 80, de stad Antwerpen 80 en andere gemeenten tien aandeeden nemen. Voorts is de vennootschap gemachtigd een leening van 350.000.000 te sluiten, welke procentsgewijze wordt gewaar- borgd dioor den staat, de genoemde pro vincies en die stad Antwerpen. De vennootschap wordt bestuurd door een raad van beheer, tellende zeven leden, prikt wordt. Hij werd kleiner en kleiner, hij schrompelde ineen tot er niets dan een schim van den Mr. Charles Miggs, die te .tweeden male de woning van Lord Amlett binnengedrongen was, overbleef. Gesteld dat die vrouw als getuige in de ^echt- zaak, die het gevolg van deze geschiede- nis kon zijn, ginig vertellen hoe het haar gelukt was om de woning van beklaagde binnen te dringen! Dan was t uit met detective-inspector Miggs, uit met de kans op promotie. ,,Ik ga jullie nu eens de heele pescihie- denis, van het begin af, vertellen beflon Charlie's vxiendin met een triomrantelijken blik op de gezichten om haar heen. ,.Het was een heerlijk gevoel om je weer eens het middelpunt van veler belangstelling te weten. Ik heet Alice Holt. Eerst ben ik actrice geweestMaarDe rest van den zin stierf weg in een onverstaan- baar gemompel. De triomfantelijke uit- drukking van haar gezicht ging eerst in verbazing en daarna in iets, dat 5)er tc- waardig 'veel op angst leek over. En ze stond te staren, in de richting van de deur alsof ze een geestverschijning gezien had. Wat is er?" vroeg Jeremy. „Voelt u zich niet goedl?" Maar onwillekeurig keek hij bij die woorden eveneens naar de deur. Hij kreeg een schok van verbazing. De deur was open en op den drempel stond de eclhte Lord Amllett. „Artlhur!" riep Olivia, terwijl ze met uitgestoken handen op hem toeliep. „Ein- delijk! Goddanik! Hij zoende haar op bei haar wangen, bleef dan, met haar handen in de zijne een paar oogenblikken zwijgend staan. te benoemen door den eerste minister, den minister van financien, den minister van openbare werken, desbetreffende provin- ciale- en gemeentebesturen en de alge meene vergadering van aandeelhouders. Aan ihet hoofd staat een door den koning te benoemen commissaris. D'it voor-ontwerp zhl eerstdaags door de regeering goedgekeurd moeten wor den. Is deze formaliteit verricht, dan zal, althans zeer waarschijnlijk, met de noodi- ge .voorbereidende werkzaamheden kun- nen worden aangevangen. Het drukke havenverkeer en alles wat hiermede in betrekking staat, heeft de op- lossing van een practische verbinding der beide' Schelde-oevers noodzakelijk ge- maakt en ongetwijfeld invloed gehad bij het op rich te n der interc ommunale ven nootschap. DE RIJNLAND-BEZETTING. De scihi'kking, die na langdurige onder- hanideling.en tusschen Londen en Parijs over de vermdndering der bezettinoslegers in het Rijnland thans vrijwel haer beslag heeft gekregen, houdt zoowat het midden tusschen het Engelsche en het Fransche standpunt. De Engelsche regeering was geneigd aan het verlangen van Duitsch- iand tot een vermindering met 14.000 man tegemoet te komen, terwijl de meerderheid van het Fransche kabinet voor de Fran sche troepen niet vender wilde gaan dan 5000 man. dat is ongeveer 9 van de be- zettingssterkte. Wanneer aan de Engel sche en Belgiscihe troepen eveneens 9 werd onttroikken, dan kwam men tot een totaal-aanital van 6000 man. Thans meldt Havas dat er 8000 Franschen uit het be- zettingsgebied zullen verdwijnen. En de Engelsche draadlooze dienst voegt hier- aan toe, dat er tegen de 2000 Engelschen en Belgen worden teruggetrokkenin het geheel dus 10.000 man. TER NEUZEN, 29 Augustus 1927. CONCERT OP DE MARKT. Naar we vernemen is het muziekge- zelschap „De vertenigde werklieden" voor- nemer.s a.s. Woensdagavond, ter gelegenheid van den jaardag van H. M. de Koningin concert te geven op de Markt, en zal daaraan ook worden meegewerkt door de Chr. zangvereeniging „Excelsior". Z.-VL. WATERLEIDING. De gemeeLteraad an St. Jansteen besloot met 9 tegen 1 stem om adhaesie te be- tuigen aan het Ter Neuzensche raads esluit en stemde tegen de sto ting van 10 pet. van het kapitaal. In de te Hulst gehouden raadsz tting protest eerde de Poorztter tegen een be- wering in een circulaire van de Oppositie, als zouden de betrefFende stukken tot een paar dagen.voorde vergaderingteTerNt uzen niet bekend zijn geweest op de secretaire te Ter Neuzen, Axel en Hulst. De heeren Poppe en Lockefeer s'oten zich bij dit protest aan, onder mededeeling dat zij tpdig kennis hebben kunnen nemen van de stukken. Na uitvoerige discussie werd beslotengeen adhaesie te betuigen aan het verzoek van de Ter Neuzensche raadsleden en den af- gevaardigde der gemeente ter vergadering op 30 Aug. a. s. vrij mandaat te geven, Blijkfoaar interesseende hem de toestand, waarin z'n woning zich bevond, boven- mate. En achter hem stond Colonel Jack son, die in antwoord op de telefonische boodschap weer teruggekomen was. Amlett liet den Colonel passeeren en deed toen de deur dicht. Daarna kwam hij langzaam de kamer in. Voor de vrouw in het groen hield hij even zijn schreden in en keek haar scherp aan? En van haar gingen zijn oogen naar Lady Dorothy, van Lady Dorothy naar Shane, Polkins, Charles Miggs, den detective en ten slotte naar het chaos-milieu, waarin deze ont moeting geensceneend was. En al dien tijd werd er geen woord ge- sproken. Na misscihien een minuut van critisc.h kijken keerde hij zich tot Jeremy. Zijn ge zicht had hij uitstekend in bedwang. maar zijn lippen trilden verdacht. ,,En ik had je nog al zoo gezegd: geen visite!' zei hij. „Jamaarde quaestie is ,,En nu ben je aan een fuif organisee- ren gegaan. Wat doen al die menschen hier?" Vraag 't hun zelf", zei Jeremy. ,,Ik weet 't niiet". „Ik ben geen uur geleden teruggeko men", vert elide Lord Amlett hem. ,,Lk wist waarachtig niet, dat er zooveel ge- beurd wasZeg, Shane, wat he.b je aan je kin?" ,,Waarom?" ,,Zij bloedt! ,,0, ik hdb me met scheren gesneden". zei Shane. Jeremy, Olivia en Polkins proestten het uit. Zoo'n onnoozele ver- ontschuldigirDg als dat was. ,,En u waarbij den wensch wordt uitgesproken, dat de afgevaardigde rekening zal houden met het gevoelen van den raad die voor de waterleidirg is; Naar we vernnnen is door den bur- gemeester van Axel aan de raadsleden be- richt, dat hjj bjj de Kroon in beroep gaat tegen het besluit ^an den raad waarbp adhaesie is betuigd aan het verzoek der Ter Neuzensche raadsleden. KRABBENVANGERS. Door de politie alhier zijn gisteren ei kele processen-*erbaal opgemaakt tegeD Belgen, die bij het krabbenvangen de iteenen van paalhoofden rerwijderden. GEEN BELASTINGMERK. Tegen A. J. W. alhier is proces-verbaal opgemaakt wegens het rijden op een rijwiel zonder belastingmerk. Het rgwiel is ter beschikking 'an den Ontvarger der Ac- cpnzen gesteld. POLITIE. De Inspecteur van politie te Ter Neuzen maakt bekend, dat cmtrent de navolgende gevonden voorwerpen inlichiiBgen zijn te bekomen aan de daarachter geplaatste adressen Boekje met omzetzegels, Marsilje, slager, Noordstraat, Ter Neuzen. Duitsche Herdershond, H. Dooms, Oost- kolkstr. 6, Ter Neuzen. Damestasch, D. Versluijs, Yerbindirgstr 4, Ter Neuzen. Tabaksdoos, H. Harte, Dwarestr. 14, Ter Neuzen. Toil'tetui, P. Ruben, Schoollaan 1, Ter Neuzen. Kruis van Paternoster, G. van der Pepl Zutphen Goud R'ngetje, E. Riemens, Tholens- straat 11, Ter Neuzen. Een hondenleidsel, Bureau van politie. EXAMEN HOEFSMID. Voor het tijdivak van 1 Sept. '27 tot 1 Sept. 1928 is in de commissie, belast met het afnemen van het examen 'ter verkrij- ging van een Rijksdiploma als hoefsmid, benoemd tot lid de heer A. J. Schieman, onderwijizer in practisch hoefbeslag te Axel. EEN WAARSCHUWING. De commissaris van Politie te Tilburg verzoekt degenen die aan H. J. A. A. M. of C. M. Luijbregts, wonende aldaar, goederen geleverd hebben, welke niet betaald zgn geworden, daarvan aan hem kennis te willen geven, onder overlegging van den brief of de briefkaart waarop de testelling gtdaan werd. ZAAMSLAG. Ingevolge de overt enkomst tusschen de muziekgezelscbappen van Axel, Zaamslag en Hoek, was ons dorp j.l. Zaterdag aan- gewezen voor de ontvangst der zuster- gezelscbappen. In den loop van den namiddag arriveerden „E k naar zijn krachten" van Hoek, en /Concordia" van Axel, welke zich bij „De Volharding" van Zaamslag aansloten voor het houden van een optocbt door verschil- lende straten. Aan de Oostzijde van het dorpsplein werd halt gehouden en door de met deze woorden keerde Lord Amlett zich met iets hautains tot de vrouw in het groen. ,,Wat doet u hier?" ,,Niets. Ik ga wegIk wou net weg gaan ,,Nee asjeblieft niet. Blijven. Deze quaestiie moet eens en voor al afgeihan- deld wordenWat doet die vrouw hier?", ging hij tegen Jeremy door. ,,Een dag of drie geleden heb ik haar hier op bezoek gehad. Toen vertelde ze me, dat ze Lady Amlett was". „En dat heb je geloofd?" „Nee, dat heb ik niet geloofd. Maar ten slotte was ik er niet zeker van, dat ze me maar wat zat te vertellen. Hoe wist ik wat voor rare streken jij in je jeugd uit- gehaald hadt? Ik was alleen ontzaglijk uit mij.n humeur, dat je me van die dingen niet behoorlijk op de hoogte gebracht had. Want zie je, als zij werkelijk Lady Amlett geweest was, was het zoo duidelij-k als de dag, dat ik onmogelijk Lord Amlett kon Zijn. En zij speelde uitstekend comedie. Zij heeft me zelfs een ultimatum gesteld. En toen ben ik er vandoor gegaan. De kust was toen nog vrij. Maar ze heb ben me teruggehaald en toen viel ik met mijn neus in de boter. Kijk maar om je heen. En daarbij kwam nog, dat ze me een uur geleden geprobeerd hebben te arresteeren voor valsohheid in gesohrifte. terwijl Olivia en ik met den sneltrein van twaalf uur weg wilden gaan naar Schot- land om jou te zoeken". ,,Ze heeft dus gezegd, dat ze Lady Am lett was, hm? En feitelijk ben jij zoo gek geweest om haar te gelooven' ,,Jahoor eens. Maar als er niks 3 gezelschappen gezamenlijk ten marsch uitgevoerd, waarna de muzikanten, dezen marsch spelende, nog eens rond het dorps plein marcheeiden. Te 6 uur virigen op de mrziektent de concerten aan, doi r voornoemde vereeni- gingen te geven, weike te 9 uur beeindigd werdeD, beluisterd door een grrote menigte. Daarna werden dcor het bestuur der plaatselijke vereen'giDg de besturen van Axel en Hoek gerecipieerd, waarbjj be- grjjpelijker wijze aan het succes dtzer muzikale samenwerking vele woorden werden gewijd. Dat een en ander een orgewone drukte te weeg bracht, spreekt bijna van zelf.fgfo SAS VAN GENT. Hamlet-voorstelling, De opvoering van Shakespear's be- roemd tooneelspel Hamlet" in de open luc'ht door het Gentsche Tooneelgezel- sc'hap op het terrein van de Wielerbaan is voor de organisatoren een reuzesucces geweest. Meer dan diuizend personen hadden van hun belangstelling doen blijken en hebben zich over het hun ge'bodene in geenen dieele te beklagen. Als proeve van eerste operuluchtvoor- stelling, met zoo sohittexend succes be- kroond mag verwacht worden, dat het bij deze eerstgeboden uitvoering niet zal blijven. Aangezien de meesten zich maar moei- lijk een denkbeeld van een openluchtvoor- stelling konden maken, hebben waar schijnlijk velen de kat eens uit den boom willen zien, zoodat verwacht mag worden, dat bij een herhaling van dit, of de opvoe ring van een ander stuk, de belangstel ling nog grooter zal zijn. En als bewijs, dat er bij het verschenen pu'bliek groote belangstelling aanwezig was, gelde, dat de vertolking van het too neelspel met die grootste stilte gevolgd' werd. En dat wil heel wat zeggen. Want om meer dan diuizend menschen gedurende vier uren lang onafgebroken in spanning te houden is geen kleinig'heid. Voor we een enkel woord aan de uit voering zelf zullen wijden, zij vermeld, dat met heel eenvoudige hulpmiddelen op het middenterrein der Wielerbaan een tooneel gebouwid was, zoodat het publiek ook degenen, die achter op de tribune hadden plants genomen, de handeling der spelers uitstekenidi kon volgen. Geholpen door het gelukkig kalme weer en dank zij de aandachtige stilte door het publiek in aoht genomen kon het gespro- kene tot aan de uiterste einden behoorlijk veirstaan worden. Wat ten slotte het spel betreft, dit is iboven alien lof verheven. Alle spelenden waren bij het vertolken hunner rol zich bewust, dat zij tegelijker- tijid met de persoon een karakter uit te bee Id en haddien, dat tot zijn recht moest komen. Om dat te bereiken is gevoel, kunst- gevoel, noodig. En dit te bezitten, daar van hebben zij bij het vertolken van deze pracihtige overzetting van Engelands grootsten klassieken tooneelschrijver, ten voile blijk gegeven. Wanneer het waar is, dat het werk den meester looft, dan mag bij het weergeven van een aldus tot de klassieken. behoorend tooneelstuk zeker gelden, dat het spel den kunstenaar teekent. van aan is, hoe ken jij haar dan? „Omdat ze ook bij mij geweest is voor- dat ik wegging. Toen beweerde ze, dat ze een gewezen vlam van Philip was Dat heeft wel iets weg van chantage", viel Miggs in. Meteen maakte hij een be- weging in de richting van de vrouw in het" groen. In elk geval had hij dan toch iets,' al was de vangst veel minder rijk dan hij aanvankelijk gedaeht had. „Hou je gedekt", beval Jeremy hem - dan keerde hij zich weer tot Lord^ Amlett en vroeg: ,,En heb jij dat geloofd? ,,Ik kon moeilijk anders. Ze had brie- ven van hem. En ze zei, dat ze met hem getrouwd was en dat ze hem aan de kaak zou stellen als ik niet over de brug kwam. Ik heb haar toen geld gegeven. Blijk- baar was het genoeg. Tenminste ze deed tevreiden. En ik was blii. want ik had geen zin in een schanidaal ,,Vertikke!" zei Jeremy, terwijl hij zich naar de vrouw in het groen toekeerde. ,,Als ik dat geweten had! 't Was u dus alleen om geld te doen? Ze laehte, op haar eigen, ondoor- grondelijike manier en keek hem door haar oogharen aan. .Eerst was 't me om geld te doen", bekende ze toen, bijna fluiste rend. „Maar toen ik je gezien had. toen ik je gesproken had, toen wist ik, dat t me absoluut niet meer om geld te doen was. Ik zou er niet over hebben kunnen sprelken. Ten slotte is geld niet alles!" Opeens ricihtte ze zich kaarsredht op: met haar hoofd in haar nek. een en al uitd'a- ging, keek ze de menschen om zich heen aan. (Wordt vervolgd.) NEUZENSCHE COURANT k 6UZ6

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 1