Bij, Scheren PUROL IN GEZONDEN MEDEDEELINGEN ge6n Pijii en naschrijnen of stukgaan der huid, indien men voor het inzeepen de baardoppervlakte inwrijft-met Doos 30, Tube 80 ct. van 220 Volt gedood Deze stroom wordt vanwege de gemeenelyke lichtbedrij ven door proris-nische draden naar den molen gele:d. E. wilde op den molen stappen en greep daartoeen ijzeren s ang, die de houten stutbatken verbindt, Hij bevond zich daarbij met zpn eenen voet op een natten grond en met den anderen op hrt houten plat- vorm, dat etencns van den regen vochtig was. Op tot nu toe onverklaarbare wijze schijnt de stang onder stroom te hebben gestaan. De ODgelukkige kreeg den stroom door bet lichaam en bleel eenige oogen- blikken aan de staaf hangen om daarna op den grond te vallen. Urenlang werd kunstmatige ademhaling toegepast en het zaurstofupparaatgebiuikt. Het heeft echter niet mogen baten. De ongelukkige stierf vrij spoedig. Direct na het ongeval werd de molen stil gezet en door den directeur der licht bedrij ven een onderzoek iDgesteld, meldt het ,D. v N.-Br." De isolatie was vol- doende. Men veronderstelt ,dat het vocht een groote rol gespeeld heeft. Een uit- gebreid deskundig en politieoneel onderzoek wordt ingesteld. VECHTPARTIJ. Zaterdagavond is te Amersfoort nog eeDS ouderwets met het mes gevochteD. Ongeveer half twaalf stonden de gebroeders Y. te prat en voor een cafe op den Hof, toen de gebroeders B. uit het cafe kwamen. Een dezer laatsten gooide den oudsten V. tagen een hek aan, terwijl de jongite V. van den anderen B. een diepe snede over het hoofd kreeg. Juist passeerden drie militairen. die meendeo. tusschenbeiden te moeten komen. Een der gebroeders B. wilde toen den militair K., uit Rotterdam afkomstig, met een mes steken. K. ontweek den stoot, tengevolge waarvan zijn kameraad S. uit Schaarsbergen een steek in den linkerarm kreeg. waardoor de hoofdzenuw werd door- gesceden De derda militair, zekere v. Z. uit Friesland, had inmiddels van den oudsten B. een messteek in het lichaam, even onder het hafrt gekregen. De gebroeders Vwaren intussehen politiehulp gaanhalen,en agenten hebben toen den gewonden V. in het cafe een noodverband gelegd. Later heeft Dr. Morren hem verder fcehandeld. De drie militairen liepen over den Hof naar de Langestraat, waar v. Z. ineenzakte tengevolge van bloedverlies. Een paar passeerende militairen hielpen mee den gewonde naar het politiebureau breDgen waar Dr. Van Enst het eerste verband legde. De gewonde is later naar het hospitaal te (Jtreeht vervoerd. De gebroeders B., die ook naar het politie bureau gebracht waren, hebben bekend, met een mes te hebben gestoken. EEN GRUWELIJK VERHAAL Op 93-jarigen leeftijd is onlangs in Si- berie de herb-rgier Domiscbenko o^erleden. De man was 60 jaar geleden naar Siberie verbanneo, had een her berg geopend en trok veel gasten. Zijn pasteien en koteletten waren beroemd. Nergens in den omtrek waren die zoo lekker te vorkrijgen. Toen de man dood was, heeft de gendarmerie een afschuwelijke ontdekking gedaan. Zij vond achter de herberg een kuil met de geraamten van zefentig menschen en in den kelier zes vaten met gepekeld menschen- vleesch. Het schijnt, dat Domischenko eenzame re zigers dro; ken voerde en dan vermoordde. Achteraf blijkt, dat herhaal- delijk gasten plotseling verdwenen. De waard placht dan te zeggen, dat zij voor dag en dauw verder getrokken waren. AUTO ONGEVAL BIJ S1DDEEUREN. Zaterdagavond is op den Woldweg tus 3chen Siddeburen en Steendam een auto in groote vaart tegen een boom gereden. Hierbij werd de chauffeur, G. Maathuis uit Appingedam, zoodanig verwond, dat hij later aan de g^volgeu overleed. De vijfinzittende heeren, uit Veendam, Appinge dam, Weiwerd eSh Siddeburen afkomstig, liepen min of meer ernstige hoofdwonden op. De heer Kamminga moest naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen wor- den vervoerd. Zijn toestand was rede ly k wel. De politie, die onmiddellijk een onder zoek ter plaatse heeft ingesteld, is tot de conclusie gekomen, dat de auto waarschijn- ljjk met een snelheid van meer dan 75 K.M. heeft gereden. Het voorste gedeelte van den auto is als het ware om den boom gekneld. De botsing heeft p'aats gehad in een bocht. Alle inzittenden werden uit den auto geslingerd. De overleden chauflft-ur M. had een schedelbreuk opgeloopen en zat geheal bekneld tusschen de stuurstang en de leuning van zijn zetel. EEN VL1EGTU1G GESTOLEN. De eerste vliegtuigdiefstal heeft p'aats gehad. In de gemeentelijke vlieghaven van Troy in Ohio zijn twee on bekend gebleven mannen in een juist afgeleverd vliegtuig opgestegen en ermede vandoor gegaan. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering vain Donderdag 25 Augustus 1927, des voormidags 10 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, M. W. Roster, A. E. C. Kruijsse, Ph. J. van Dixhoorn, J. Weijns, J. M. Baert, A. Th. 't Gikle, F. Die- lemani, J. de Feijter en P. de Feijter; Secreitaris J. L. J. Maris. Afwezdg de heer Ed.- van de Casteel. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van. het gabedsforimilier. Hij deelt mede, dat de heer Van de Casteel heeft berdcht wegens andere beizdglheden niet te kunnen tegenwoordig zijn. Aan de orde koanit: 1. Notulen. Burgemeester en Wethouders stellen voor het vaststelien van de not.ulen der vergadering van 2 Aug. 1.1., 'aan te houden, aangezien deze nog met in druk zijn verscshenen. ue heer 't GILDE vindt het jammer, dat de notulen nog niet kunnen beihandeld woriden, aangezien een 3tal ledeo de volgende vergade ring .geen zitting meer hebben. De VOORZITTER: Die hebben toch een concept antvangen en zijn daardoor in de ge- legemiheiri aanmehkingen te maken. De heer KRUIJSSE: En dan is het toeval, diat het nu nog vergadering is Voor Septem ber, anders hadden die leden toch niet meer aan de vaststelling der notulen kunnen mee- werken, eveinimdn als hun zulks mogelijk zal zijn van die van heden. Dat komt bij iedere aftreding voor. AJleen zullen eir nu bij den nieiuwen raad notulen zijn van 2 vergaderin- gen in plaats van 1. De VOORZITTER herhaalt, dat zij die geen deel meer van den ndeuwen raad zullen maken todh in de gelegenheid zijn bezwaren in te bremgen. Met algemeene stemmen wordt overeen- komstig het voorstel van Burgemeester en Wa'Jhouders besloten. 2. Mededeelingen en ingekomen stukken. a. Dankbetudging van H. M. de Koningin- Moeder voor de Haar ter gelegenheid van Haren jaardag aangeboden gelukwensch. Aanigenomen voor kennisgeving. b. Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat door de Kamer van Koophondel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen een ver- zoek was gericht tot den Inspecteur der pos- terijen en telegrafie te Middelburg, om de met den sneitreiin van 1063 uit Roosenidaal aange- voerde postbestel'ling voor Axel en Sas van Gent te vervoeren via Walsoorden per tram en deze zoo mogelijk zooais in versohallende gemeenten van Westelijk Zeeuwsch-Vlaande- ren geschiedt nog des avonds in de bestel- ling op te nemen of de ingeaetenen in de ge legenheid te stellen die post af te halen. Daaraan is door Burgemeester en Wethou ders ad'haesde betuigd. Van den Inspecteur der posterijen en tele grafie te Middelburg is daarop het volgende afwijeend antwoord ontvangen: Naar aamledding van nevenvermeld schrijven, waarbij adhaesde werd betuigd aan het ver- zoek van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken in Zeeuwsch-Vlaanderen te Ter ^euzen van 1 Juli 1927 No. 961, om wijziging te bren- gen in het postvervoer voor Axel en Sas van Gent, heb ik de eer U te beridhten, dat ik tot mijn leedwezen de ge-wenschte verandering niet heb kunnen invoeren. De post van tredn 2763 voor Uwe gameente zou eerst te 20.38 aan het station aankomen. Een bestelling, welke daarna uitgaat, mist voor een groot gedeelte haar doel, omdat velen reeds ter ruste zijn. Bovendien vertragen dan de stukken, welke thans in de laatste bestel ling wonden opgenomen, ongeveer 3 uur, wat een zeer groot nadeel is. In een aantal plaahsen van Zeeuwsch-Vlaan deren W. D. gaat de 3e bestelling inderdaad later uit dan ten uwent. Dit is echter een ge- volg van een samenloop van amsitandigbeden. Door de tegenwoordige regeldng van de diens- ten van treimen en booten is het vooralsnog niet .mogelijk hierin verandering te brergen. Uifbredding geven aan dozen ongewensohten toesitand ontmoet, bezwaar. Ook om nog gelegenheid te geven tot af- halen van correspondentie is het tijdstip van aankomst in verband met het sluitingsuur van het kantoor, te laat. Burgemeester en Wethouders stellen voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De heer VAN DIXHOORN merkt op, dat de menschen nu, als ze niets meer te doen heb ben, vroeg naar bed gaan, hadden ze nog wat te doen. bracht de post hun nog dagbladen, dan zouden ze vanzelf langer op blijven. Met algemeene stemmen wordt overeen- locmstig het voorstel van Burgemeester en Wethouders besloten. c. Verslag van den correspondent der Ar- beddsbemiddeling en werkloosheidsvoorziening over het le half jaar 1927, luidende als volgt: Hiermiee bied ik U.E. aan het lste halfjaar verslag 1927 waaruit blijken kan, dat ook onize gemeente haar aandeel in de allerwegen heerschende werkloosheid had. Met 76 inge- schreven wehkloozen op 2 Januari werd dit tijdvak begonnen. Zooais ik in mijn laatste halfjaarlijksche verslag deed udtko.men, han. delde de opzichter van de firma Wilson zeer willekeurig bij het te werk stellen van werk looze anbeiders uit onze gemeente bij de uit- breiding van het gasbuizennet naar de buitenr wijken, hetgeen tot ontevredenheid onder de werkeloozen aanleiding gaf. Dank zij de ge- nomen maatregelen door Burgemeester en Wethouders is de omwisseling van werkeloo zen (ibij de verdere uitbreddingswerken naar Ter Neuzen) met meer regelmaat geschied, zoodat zulks veel minder aanleiding tot onte vredenheid gaf. Desniettegenstaande waren de werkizaamheden aan die uitbreiding der gas- ledding op verre na niet voldoende om de wer- keloosheid weg te nemen. In den regel heeft die aannemer van de gasuitbrei ding naar Ter Neuzen maar 10 tot 12 man noodig gehad uit onze gemeente, die om de 14 dagen regelmatig werden omgewisseld. Ook de aanleg van de binnenleiding vroeg niet zooveel mannen; voor dit werk waren in den regel maar 3 of 4 man noodig, die ook uit 14 gemeentelijke werkeloozen genomen werden en om de 14 dagen omgewisseld door den Ddrec teur der GasfaJbrdek. Dat de werkeloosheid grooter in omvang was dan andere jaren, zal ook wel gableken zijn bij de commissie tot steunverleening aan werkeloozen die een veel grootere aanvraag tot steunuitkeerinig te behiandelen kreeg en hun steunverleeniiiiig tot 20 Mei hebiben uitgestrekt. Behoudens het te werk stellen aan de gas- u'threading, kop de correspondent aan een 3tal aaruvraigen van particulieren voor reisp. 3 en 4 vlasbewerkers bemiddelend opt red en. Verder kon berndddeling plaats hebben voor een 4tal die naar Belgie trokken. Uit den aard der zaak volgt, dat werkern in bet buiten- land het gemakkelijkst geschied door ndet- hoofden van gezinnen. Gelijk het ook (behou dens een 2-tal) ongetrcuwden waren die dit voorjaar weder naar Canada trokken, om daar werk te vimden. Van de emigrate naar Canada hooren we dan ook steedis de beste resultaten voor hen die naar het buitenland willen gaan werken, terwijl de proefnemingen naar Frank- rijk of Belgie door de lage frankenkoers vaak op teleurstellingen uitloopen. Ook de gewonen arbeid in den landbouw kon door de ongunstige weersgesteldiheid later dan gewoonlijk begdnnen, zoodat niet alleen het eerste kwartaal wanneer de werkloosheid al- tijd het grootst in omvang is, maar ook de maanden April, Mei en Juni gemiddeld 30 a 40 werldoozen stonden ingesohreven. In de laat ste week van Juni waren dagelijksch nog ruim 20 werkeloozen ingeschreven. Hieruit volgt, dat niet alleen de steun aan ongeorgamiseeraen dit halfjaar grooter was dan voorheen maar ook ook de georganiseer- den kwamen tot een hooger bedrag aan uitkee- ling dan het eerste halfjaar 1926. De 3 in deze gemeente bestaade uitkeeringskassen gezamen- lijk met een d'raagkracht tot f 1060, stegen'diit halfjaar tot een gezamenlijk bedrag van f 1291,90 over de eerste 3 maamden van het jaar. Waar voor de maanden April, Mei en Juni zeker nog meer dan 100, bij komt. Uit bijigaande bij lage vdnidt U.E. de uitkee- r,ing gespecificeerd over de maanden Jan. Febr. en Maart, Waar de vergeiiijldng met de Rijkis- controle over het tweede kwartaal nog niet heeft plaats gehad, zullen de cijfeirs van be- doeldie maanden eerst later ingezonden. worden. Uitkeeringen verstrekt door de respectieve ui.tkeeiiimgekassen in de gemeente Axei, gcdu- rende de maanden Januari, Februari en Maart 1927. Ned. Chr. Bouwvakarbejdiersib. Jan. f 357,20, Febr. f 57,80, Maart 35,70, totaal f 450,70; Ned. Fabr. arbeidersbond Jan, f 292,60, Febr. f 161,50, Maart f 39,90, totaal /494,Veir- eeniging Zelfstanddgheid Jan. f 110,60; Febr. f 137,20, Maart f 99,40; totaal 347,20; in to taal is uitgekeerd f 1291,90, waarvan 50 ieder voor de helft wordt gedragen door ge meente en Staat. Aangenomen voor kennisgeving. d. Naar aanleiding eener opmerking, ge- maakt in de vergadering van het bestuur der Zeeuwsch-Vlaamsche W aterleidingmaatschap- pij met de raden van de aangesloten gemeenten op 9 Augustus 1927 te Ter Neuzen, deelen Burgemeester en Wethouders mede, dat het rappoilt 1926 van die Maatsohappij den laden van den raad in deze gemeente niet is onthoudem, maar ter mededeeldng is voorge- legd in de zitting van 8 Juni 1926. Aangenomen voor kennisgeving. e. De VOORZITTER deelt mede, dat tot zijn spijt in deze vergadering nog niet in be- haindelimg kon komen een voorstel tot verla- ging der weekhuur van de woningen der Wo- niingbouwvereeniiging, aangezien eerst nog een conferentie van Burgemeester en Wethouders met het bestuur der vereeniging moet gehou- den worden, en de laatste dagen voor Burge meester en Wethouders alle reedis bezet waren. De heer DIELEMAN noemt het jammer, dat het voorstel nog niet klaar is, daar uitstel schade beteekent, aangezien er zooveel wonin gen leeg staan. In de eerste plaats derft men huur en in de tweede plaats gaan de wonin gen er niet op vooruit als ze leeg staan. De VOORZITTER kan wel zeggen, dat zoo- wel door Burgemeester en Wethouders als het bestuur van de Wonimgbouwveireeniging steeds spoed is betracht. Er moest echter met het Departement van Arbeid worden onderhandeld en dit blijft op het standpoint staan, dat de weekhuur wel verlaagd mag wonden, mits de gemeente het versdhil zelf betaalt. En nu doet zuch het geval voor, dat er een bepaalde grens is, waarbij het voordeeliger is, dat een aantal huizen leegstaan, dan dat men voor alle de huurprijs met f 1 per week zou verlagen. Er is nu door Burgemeester en Wethouders aan de Woningbouwvereeniging een rapport over deze zaak gevraagd. De heer OGGEL merkt op, dat, als er van de 48 woningen 12 leegstaan, dit voor de ge meente financieel voordeeliger is, dan wanneer men 52 maal f 48 's jaars zou bijpassen. De hieer KRUIJSSE deelt mede, dat e:r thans toevallig 13 leeg staan, doch als er 12 leeg staan, is het financieel voor de gemeente gelijk, of men die 12 woningen laat leegstaan, aan- gemomen dat ze tagen f 3 per week alle zouden worden bezet. Staan er 13 leeg dan is huurver- laging en bezetting van alle woningen f 208 per jaar voordeeliger. De Woningbouwvereeniging heeft echter over verlaging der huur niet te beschikken; wel Burgemeester en Wethouders; aangezien nog steeds het raadsbesluit van kracht is, dat Burgemeester en Wethouders voor huurders op grond van wier firiancieelen toestand moet ver- onidersteld worden, dat f 4 per week te veel is, na daartoe gedaan verzoek, een bijslag op de huur van wege de gemeente kan worden ver- leend. Voor zoover hem bekend is, is van die bispaling nog geen gebiuik gemaakt. Daarin liigt echter het beginsel van huurverlaging voor hen die 't niet betalen kunnen, besloten. De VOORZITTER deelt mede, dat destijds 2 verzoeken om een toeslag op de huur zijn ingekomen, doch dat Burgemeester en Wethou ders op grond van het imgestelde onderzoek hebben beslist, dat de verzoekers niej voor het ontvangen van een toeslag op de huur in aan- merking behoorden te komen. De heer DIELEMAN meent, dat het toch wel voor elk duidelijk; zal zijn, dat er iets moet gebeuren, anders 2a 1 de Julianastraat een Verlaten-straat worden. En daar zijn die wo ningen niet gebouwd, om ze leeg te la.ten staan, doch voor venbeterdng van de volkshuisvesting In den tijd, dat ze gestdcht zijn, waren de dagloonen f 4 maar riu zijn ze tot de helft ver- minderd en is die huurprijs niet te hand'haven behoudens voor degenen voor wie die prijs geen bezwaar is. De VOORZITTER: De Minister houdt be- paald vast aan een huurprijs van f 4 per week, op grond, dat de gdmeente destijds op dien huurprijs het comtrad! voor het ontvangen van een voorschot heeft ajangegaan. De heer KRUIJSSE geeft-te kennen, dat men hem niet verkeerd moet begrijpen. Het bestuur der Wondngbouwvereenlging zou na- tuurlijk niets liever wenschen dan dat de huur prijs verlaagd kon worden, aangezien het dan voor de bestuurslede.i ook veel gemakkelijfcer zou worden, omdat m:.g veronderslteld worden, dat de menschen er i n zouden blijven wonen. Nu gelijkt bet een dn .enhok en vertrekken de huurders weer zoo gai.w mogelijk. Buigemees- ter en Wethouders hebben echter advies ge- vraagd en dat moet het bestuur natuurlijk zoo objectdef mogelijk behandelen. De heer DIELEMANDe Minister zou toch moeten begrijpen, dat de loon en hier ook niet zoo hoog zijn als in Den Haag. De VOORZITTER stemt toe, dat een huur prijs van een zesde van bet inkomen niet meei te hand'haven is. Hij hoopt, dat in de eerst- volgendie raadszitting een voorstel kan gedaan worden. De heer WEIJNS merkt op, dat hier weer blijkt, dat niet all^s uit Den Haag kan ge- regeerd worden. Die woningen beantwoorden niet aan het doel waarvoor ze gesticht zijn; dat is het groofste gebrek: dat het geen gewone wehkmanswoningen zijn, zooais men die bier kent, ze zijn daarvoor te duur gebouwd. Ove- rigens zit er toch ook nog een goeden kan,t aan, dat nu geblefeen is, dat de menschen zelf goed- kooper huizen kunnen bouwem en zulks ook doen en diaardoor voor zichzelf zorgen, zooais het ook behoort. 3. Vaststelling van verordeningen op de brandweer. Burgemeester en Wethouders geven te ken nen, dat door aanschaffing van een automo- bielbrandspuit welke eerstdaags zal worden afgeleverd en het hehben van een motor- spiuit, bet bestaande brandweerkorps overoodig nraakt en het aantal manscihappen tot pl.m. 20 kan worden ingekrompen. Het noodzakeljjk gevolg hiervan is, dat de veiordening regeientle de brandiweer hdrzien wordt, terwijl de instrueties van de verscbillen- die fuctionarissen hiermeide in overeenstemming dienen gebracht te worden. Zij stelden voor de verordffaingen en instruc- tdies vast te stolen zooais die in concept ter in- zage hebben gelegen. De heer 't GILDE betreurt het wel een beetje, dat men deze nieuwe verordeningen nog aanlbangig maakt in dezen stervenden raad; beter ware het geweest, daarmede tot de in- stallaitie van den nieuwen raad te wachten. Ook bekliaagt hij zich, dat de Leden van deze con- oepten niet voldoenide kennis hebben kunnen nemen, n.l. alleen door ter visie legging ter secreuarie. Hij is wel erkentelijk, dat hij deze overeenikomstig zijn verzoek ook nog een avond tihuis heeft gekregen, doch de tijd voor volle- diige studie en vergelijiking met regelingen in andere gemeenten heeft outbroken. Is hier- mede nu ineens zoo'n haast en kan dit punt nog niet eens aangehouden worden, opdat de leden zich beter kunnen op de hoogte stellen? Overigenis vertrouwt hij wel, dat in verband met de modemiseering van de brandweer oak de regelingen zijn anitworpen overeenkomsitig de modeme eisahen. De VOORZITTER deelt mede, dat de auto- miotorspuiit voor aflervering aan de gemeente gereed staat. De bedoeling is Vrij dag proef te draaiien voor Burgemeester en Wethouders en dan zouden zij als die spuit volidoet en- zij kun nen die ovememen a.s. Maandag nog een offi- aieeie bepraeving wenisdhen te houden in tegen- woordigheid der Leden van den ouden gemeen- teraad. De bramdmeester heeft in verband hiermede verzodht, ook te willen zorgen, dat de regelingen herzien zijn, als die spuit in. gebruik konxt. Er zit in die verordeningen niiets bij- zonders. Het betreft in hoofdzaak afsdhaffen van 't overtollige aantal manschappen en ber- ziiening der daarmede verband boudemde bepa- lingen. Mooht blijken, dat er nog iets aan hapert, dan kan dit later toch nog veranderd worden. In antwoord op een vraag van den heer KRUIJSSE geeft de VOORZITTER te kennen, dat de concepten zijn beihandeld in een verga dering van Burgmeester en Wethouders met den brandmeester, die daarover te voren had geraadpleegd met het average bestuur der brandweer. De voorstellen worden met algemeene stem- men aangenomen. (De imhoud dezer verordeningen volgt aan hat slot van dit verslag.) 4. Verzoek van leden van den gemeente- raad te Ter Neuzen om medewerking tot ontbinding der N.V. Zeeuwsch- Vlaamsche Waterleidingmaatschappij, Naair aanleiding van het in de notulen der vergadering van. 2 Augustus 1.1. opgenomen adres van C. A. Verlinde en 8 andere leden van den gameemteraad van Ter Neuzen, waaran op grond van het te bezwarende tarief, dat geacht wordt noodig te zijn voor exploitatde van de onitrworpen Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding, medewerking wordt veraoctht am de opgerichte naamlooze vennootschap weer te ontbinden, teneinde de aan dit plan voor de imgezetenen der aangesloten gemeenten verbonden finan- oieele gevolgen te ontgaan, stellen Burge- meester en Wethouders voor aan ontbinding dier maatscihappij miede te werken. Het college doet zulks niet direct op grond van de te hooge tarieven, doch voomamclijk dat hat pilan van 1926 voor de 20 gemeenten te duur komt, omdat sledhts enkele gemeenten in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen tot aanslui- ting hebben besloten, waardoor de gemeente Axel en het overig deel van dit gewest tij- dens de steeds meer en meer tot uiting komen- de malaise en sleohten finantiee'len toestand te zwaar wordt belast ter wille van de gemeen ten in het Western. Het college is niet tegen waterleiding, doch de tijd is thans daarvoor minder geschikt. De VOORZITTER voegt hieraan toe, dat dit voorstel berust op een meerdeiheid bij Burge meester en Wethouders. Hij, als minderheid, is van een ander gevoelen. Het komt hem voor, daar, waar thans algemeen op het plat- tleland waterleidingen warden aangelegd,^ ook deze streek daarin niet moet adhterblijven. Waar die in andere streken tot hun recht ko men, mag verwaCht worden, dat zulks hier eveneens het geival zal zijn. Wij moeten po- gingen aanwenden om die waterleiding te krij- gen. Waar de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid onder dit plan ook zijn sc'houder heeft gazet en het Rijkswaterleidingbureau in versdhillende rapporten en conferenties de mogelijklhieid der uitvoering en de rentabiliteit heeft uiteenigezet, is spreker van oordeel, dat men zich bij die adviezen gerust kan neer- leggein.. Er zijn verschiUende tecihnasche en andere bezwaren geppperd en die zijn in de te Ter Neuzen gelhouden vergadering door den direc teur van het Rijkswaterleidingbureau, den heer Krul, alle weerlegd, behoudens dian het be zwaar dat het te duur is. De heer VAN DIXHOORN heeft wel met eenige betvreeimding kennis genomen van het advies van Burgemeester en Wethouders. Hij acht het met bdtrekking tot dit waterleiding- plan een eiganiaardige toestand. Het schijnt hem toe, dat het voor een groot deel gaat tegen pensonen, tegen hunne handelwij'zen, maar tegen de zaak zelf heeft hij nog geen bezwa ren gefhoord. Als men vraagt: bent u tegen de waterleiding, dan zal men diikwijls hooren, neen, tegen den prijs dat deze waard is. Nu is men in Ter Neuzen wel bezwaar gaan maken tegen het hooge tarief, maar uit latere uitla- timigen blijkt wel, dat daar nog een addertje, misschien wel twee addertjes onder het gras schuilen. En indien er werkelijk bezwaren zijn, dan zal hij de eerste zijn, die wil mede- werken om die weg te krijgen. Hij wijst er op, dat er in deze kwestie velen zijtn die critiek uiitoefenien, zonder daartoe bevoegd te zijn. Hij voor zich heeft persoonlijk geen de minste behoefte aan de' waterleiding, dioch hij acht deze in het algemeene belang dezer ge meente, der gebeeile streek, en kan daarom niet stemmen voor een voorstel om mee te gaan met het verzoek der heeren uit Ter Neuzen. Ten Sterkiste betreurt hij het, dat in versdhil lende gemeenten zooveel raadisleden thans blijk geven bezwaren te hebben tegen de water leiding. Als ze bezwaren hebben waarom komen ze daarmede niet voor den dag, waarom slaan ze dan geen spijkers met koppen? Hij acht de waterleiding van zooveel belang, dat hij daarbij niet terugdainst voor vermeende feuten van het bestuur, zelfs -niet voor bewezem fouten en het spijt hem, dat er zooveel argu- menten naar voren gebracht worden die geen houit snijden. Spreker wijist daarvoor op een artikeltje in de Middeiburgsche Courant van gisteravond, waaruit blijkt, dat iemand uit IJzendijike, wiens handteekendng niet te ont- cijferen was, onzinnige cijfers opgaf als kos- ten der waterleiding. E.n dan halen de oppo- santen in hun circulaire ,er de provinciale fer- ryboot nog bij, waarvan de kosten, eerst op f 285.000 waren bepaald, die later tot 5 ton gestegen zijn, terwijl men er dan geheel in strijd met de waarheid op laat volgen, dat de boot voor den diienst niet geschikt is. In den breedie deelt spreker het verloop van het op stapel zetfcen der ferryboot mede, hoe aanvan- kediijik een bescheadener boot gedacht was, doch men in verband met de toenemende eisChen in eens door een flink sdhip meende aan de be- hic-eften te moeten voldoen. Dat is echrtser een onwaardige bestrijding, men baseert zdeh op scheeve voorstedlingen. Hij zal niet met bet voorstel van Burgemees ter en Wethouders meegaan. De heer KRUIJSSE kan ook meedeelan, dat hij er ten zeerste over verwonderd is, dit voor stel van Burgemeester en Wethouders voor zidh te krijgen, vooral waar dit uitgaat van de meerdenheid gevormd door de beide Wet houders, waarvan de een, toen hij in October 1921 als waarnemend burgemeester dezen raad presideende zielf een motie voorstelde, waarin bij den Minister op spoed werd aange- dromgen bij het tot stand komen eener voor- zieninig am menisclh en dier in Zeeuwsch-Vlaan deren aan behoorlijk drinikwater te helpen. Het verwondert spreker, dat Burgemeester en Wethouders zich gevoegd helhben bij de op- positie. Als men in den raad geen vreemdeling is, dan weet men wel, hoe straks de stemming zal uitvallan, en de meerdeiheid zidh zal voe- gen bij de andere brekers van het eenmaal ge- sloten contract. De gd vol gen zullen dan echter komen voor rekening vdh de oppositie. Geen hunner, die oppositie voeren, geven zich uit als tegenstanders van een waterleiding. Ze erkemnen alien het nut en de noodzakelijikheid. De commissie der oppositie heeft een egen- aa.rdige rol gespeeld. Hij gelooft dat deze be- staat uit voor- en tegenstanders eener water leiding en dat de laatslten een concessie heb ben moeten doen aan de eersten, en dat men daa.rom heeft onderteekend „het comite tegen deze waterleiding". Dat comite van actie neemt met haar stre- ven een. groote verantwoordelijkheid op zich, want ze schreeuwt het van de daken, dat ze zidh een veel goedkoopere uitvoering van het plan denken. Aangezien het nu, gezien de be- slissingen van versdhillende gemeenteraden vrijwel vastsitaat, dat deze waterleiding zal worden onitbonden, zal de oppositie bijgevolg de koe bij de booms moeten vatten om onze streek alsdan van goedkooper water te voorzien. Spreker voor zich is oventuigd, dat het niet goedkooper kan. Het Rijk'Swaterleidingbureau heeft zich voor dit plan gespannen en zal dit wel rijpelijk hebben gewikt en gewogen. Hij kan niet aannemen, dat het een dergelijke commissie, gevormd uit de oppositie, zou ge- lukken een goedkooper plan te ontwerpen. Misisdhlen zal men iets goedkooper kunnen komen, maar niet zoo veel als men dankt. Bovendien acht spreker een gemiddelden prijs van 21 per wondng ook waarlijk niet te hoog vioor Zeeuwsch-Vlaanderendit kan z.i. hier best opgebracht worden. De pracitijk wijst uit, dat bet in Zuid-Beve- land, Tholen en Schouwen noig duurder is. En als bet daar kan, zou hij niet weten waarom het hier niet zou gaan. Hij zal tegen het voorstel stemmen. De heer OGGEL merkt op, dat de omsitan- digheden toen die in herimnering gebrachte motie wend aangenpmen, heel anders waren dan nu. Toen was er water-nood en nu bijna watersnood. Bij de beslissing tot toetreding in 1923 is hier niet vastgelegd de verpLicbte aansluiting, dat is dubious gelaten en de be- handpling van het rappioit 1926 is heel opper- vlakkig geschied, hetgeen voldoende bewezen wordt door de omstandigheid, dat geen der leen er zich iets van herinnende. Dan is er op de vergadering te Ter Neuzen door den burgemeester van Hontenisse ge- wezen op hetnadeel dat de exploitatie^ der waterleiding zal ondervinden door aansludting der 6 gemeenten in Westelijk Zeeuwsch-Vlaan deren, waaruit volgt dat Oostelijk Zeeuwscli- VHaanderen1 daardoor bij zonder gedrukt wordt. En indien een waterleiding een algemeen be lang is, dan is het onibTllijk, dat dit deel van Zeeuwsch-Vlaanderen het tekort op het Weste lijk deel moet dragen, dat zou dan behooreh tot de zorg van Rijk en Provincie. De alge meene toestand is in Oostelijk Zeeuwsch- VIanderen werkelijk niet zoo gunstig, dat men die streak bovendien ook nog niet met een zeker bedrag moet belast en ten bate van het Westelijk deel. Uiit die door den heer Krul te Ter Neuzen gegeven inlichtingen bleek toch ook, dat de prijs dien bij daar Voor de woning van den heer HameLink noemde hooger was dan hij zielf eerst had gedacht. Waar hier in deze ge meente ook veel modem gebouwde perceelen staan, staat het vast, dat ook hier een hoog bedrag zou moeten worden opgebracht, ter wijl die perceelen thans alien zijn voorzien van goed drinkwater. Men draagt alzoo een te hoogen last om de tekorten van een ander bij te passen. Aangezien spreker de volgende week op de vergadering der vennootschap aanwezig moet zijn als vertegenwoordiger der gemeente, zou hij gaiame de meemdng van den gemeente raad kennen, om te weten hoe hij stemmen moet. Hij eindigt met de verklaring, dat hij een bedrag van 20.000 dat jaarlijks door de in- gezetenen voor water zal moeten opgelbracht, terwijl dan nog een deel der bevolking er geen gebruik van kan maken, te hoog. De heer KRUIJSSE wijst er op, dat, al spreekt de heer Oggel er van, dat er tegen woordig geen water-nood, doch watersnood is, niettegenstaande dat,' de water-wagen dit jaar ereden, wel een bewijs dat er nog menschen zijn. die toch nog heeft gere zelfs bij veel regem gebrek hebben. #1 De heer OGGEL voprt hiertegen aan, dat dit maar met zeer welnigen net geval blijkt te zijn, gezien bet geringe gebrto/k dat van1 den wa ter-wagen is gemaakt;* De heer KRUIJSSE: Maar toch was er door bet rijden van den wagen bewijs geleverd, dat er gebrek bestaat. De heer VAN DIXHOORN wijst er op, dat men het argument, dat de aansluiting van het Westelijk deel het Oostelijk deel zou drukken wel op zij kan zetten, dat is door den heer Krul duidelijk weerlegd, events deze heeft aange- toond, dat door de aanvankelijke tekorten in de eerste jaren de hoofdelijke omslag niet zal worden gedrukt. Door den heer Krul is aan- gotoond, dat het Westelijk deel de kosten die daarvoor ook in verband met de deelneming in het kapitaal van die zijde zullen worden ge maakt zelf zal bedruipen. En wat de tarieiven betreft, dat zijn slechts nog slechts alle ramingen, doch er is nog geen tarief vastgelegd. Of men het kamer-tarief of een ander zal nemen is nog niet bepaald, al leen legt vast, dat het gemiddelde f 21,84 zal moeten zijn. Noemt men dat zoo'n bezwaar, dat men. dan oens wat minder geld aan andere dingen weg- gooit. Men komt nu te staan voor de overgangs- moailijkbeid. Dat is het bezwaar. Er zullen al- tijd menischjen zijn, die zelf goed water heb ben. Dit werd hem dezer dagen uiteengezet door een onderoemer van groote bouwblokken. Deze wees er op, dat men voor een sinipele werkmanswoning een regenbak moet zetten en een. pomp, en dat daarmede een paar honderd

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 6