VADERMOORD. EEN PARACHUTIST VERONGELUKT. Rubriek van den Arbeid. VLEESCH FERGIFUGING. Te Berljjn-Staaken zgn 24 personen ziek geworden door het eten van bedorven vleesch, de toestand van enkele hunner is ernstig. DE DOOD IN DE BERGEN. Volgens een bericht uit Innsbruck zijn dezen Corner in^Tirol 36 menschen omge- komen. Van acht hunner worden de lijken nog steeds vermist. Te Notre Dame de Bondeville, in de buurt van Rouaan, heeft een jongen van zestien jaar in een twist zijn vader, die een woesteling en een dronkaard was en vrou* en kinderen miBhandelde, met mes- steken vermoord. Na den moord is de jongen zich bij de politie komen aangeven. De parachutist Merkelbach is op het vliegveld Leipzig Mockau om het leven gekomen. Merkelbach sprong van een hoogte van 300 M uit een vliegtuig. Het va'.scherm opende zich echter niet, zoodat M. ter aarde werd gesmakti en onmiddellijk docd was. DE DRAN KSMOKKELARIJ OP DE OOSTZEE. De Duitsche motorschoener Charlotte uit Kiel is dezer dagen door de Zweedsche douanebout „Viking" naar Stockholm op gebracht, met 60,000 L. steike drank en 140 kisten cognac aan boord. De Charlotta, een bekend smokkelschip, had ditmaal veel Pech gehad. Tusschen de Alandseilanien bad zij de douaneboot in 't vizier gekregen, die bij vergissing aangezien was voor een Finsch schip. Ze was er toen vandoor gegaan naar de Zweedsche kustwateren, waar de snelvarende Viking haar achterhaalde. De kapitein van de schoener was heelemaal uit het veld ge stagen toen hfl merkte in het hoi van den leeuw te zijn beland. LON DEN'S VERRADERL1JKE BODEM. In Sherborne-lane, op nog geen 200 yards van de plaats waar onlangs op Cornhill in de City van Londen een gebouw instortte, is gistermiddag een vrachtauto met steenkool geladen, met een der wielen twee voet door het plaveisel gezakt. Vol gens een officieele verklaring is dit ongeluk veroorzaakt door den zachten toestand van deonierlaag van den weg. Scher'oorne-lane ontleent zijn naam aan de oude onder- aardsche rivier de Sherborne, die er onder door loopt of in elk geval er vlak bij ligt. AUTO IN ZEE. Een auto-ongeluk, dat onder zeldzame omstandigheden verliep, heeft zich nabij Toulon voorgedaan. Een bankdirecteur uit Marseille bevond zich, in gezelschap van een dame, met zijn auto op weg naar Nizza en bereed de zoogenaamde Route de la Corniche", een deels in de rotsen uitge- houwen oeverweg, die aan den eenen kant vaak steil in zee afloopt. In de buurt van Trayas hoorde de chauf feur een anderen wagen naderen, die den zijnen wilde iphalen. Hp week daarop naar den rechterkant van den weg uit, om den auto gelegenheid te geven, te passeeren. Doch plotseling zakte de grond weg en de auto storte van een hoogte van 50 meter in zee. De chauffeur werd onmiddellijk gedoodde twee andere irzittenden die zware verwondingen opgeloopen hadden, moesten met behulp van een motorboot gered worden. MANNA. Uit Jeruza'em wordt gemeld, dat de ex ped.tie der Joodsche enthomologisten, die van het schiereiland Sicai is teruggekeerd verklaart, dat het manna geen plantaardig, maar een dierljjk product is, dat wordt afgescheiden door sommige soorten van insecten, welke op tamarisken leven. Be douinen zeggeD, dat in een goed seizoen het mogelijk is, dat een man in een enkelen dag er 3!/4 pond van verzamelt. DE TOREN VAN PISA. Een speciaal benoemde commissie heeft thans rapport uitgebracht over de vraag of er werkelijk gevaar bestaat voor een instorting van den toren van Pisa. De commissie heeft vastgesteld, dat de toren inderdaad blijft verzakiken, doch dat dit zoo langzaam geschiedt, dat er geen on- middellijik gevaar bestaat. Hoewel de toren steeds scheever komt te staan, is hij gedurende de laatste twintig jaar aan den top niet meer dan rfiim een centimeter meer gaan ovenbellen. In de laatste negein jaar bedroeg dit verzakken niet meer dan 1 millimeter per jaar. De commissie acht het niet raadzaam te trachten de funda- menten van den toren te vernieuwen, daar het gevaar voor instorten daardoor eer wordt vergroot dan verkleind. De com missie geeft in overweging den grond om de fundamenten te voorzien en vooral te zorgen voor een goedien waterafvoer, daar gebleken is, dat de fundlamenten van den toren in slechten toestand komen te verkeeren ten gevolge van het binnen- dringen van water. pakt vinden deze vleeschproducten hun weg over de getheele wereld. Armour verloor in den tijd van zijn erg- sten tegenslag 1 millioen dollars per dag en dit duurde ruim 4 maanden lang. De .vleeschkoning erkenide zelf zeer zware verliezen te lijden. „Ik verloor mijn geld zoo snel, als ik niet gedacht had, dat mo gelijk was" verklaarde hij aan een zijner cennissen. Onder Armour's leiding en gedurende de groote vraag naar voedingsmiddelen tijdens den oorlog, breidde de Armour Company zijn export enorm uit. In Ar- jentinie vestigde hij groote vleeschfabrie- cen. Ook de graan-export, waarin Ar mour zalken deed, nam groote afmeting aan en toen de deflatie kwam, waren zoorwel deze als de vleesch-maatschappij topzwaar. Slechts door opoffering van zijn persoonlijk fortuin konden zij van een totale rui'ne worden gered. Als re sultant daarvan verloor de Armour- amilie de controle over de vleeschfa- j-riieken en de Armour Grain Company. De tegenslag ontstond doordien na den oorlog de groote transporten van inge- maak't vleesch naar Europa eens'klaps ophieiden en de onderneming te Chicago met de groote voorraden bleef zitten. Volgens een andere schatting van het 'ortuin van Armour bedraagt dit nu nog 48 millioen dollars, dat geerfd wordt door de eenige dochter mrs. John Mitchell. GENEZING VAN KANKER. DE OVERLEDEN .VLEESCHKONING De ..Daily Mail" beweert te weten, dat het kolossale vermogen van den te Lon den overleden directeur van de beroemde vleeschconservenfabriek Jonathan Ogden Armour te Chicago, van 150 millioen dol lars tot... 25.000' dollars is ingekrompen. De deflatie zoowel na den wapenstil stand als in 1921 veroorzaakte Armour groote verliezen. Zijn onderneming be- stond uit de groote slachterijen en vleesch- pakhuizen te Chicago, waar koeien en varkens in de fabrieken verwerkt worden tot corned beef of worst. In blikjes ver- Er zijn al heel wat pogingen aange- wend om kankergeizwellen met chemische middelen te genezen. Voor een aantal jaren puibliceerde Morgenroth proeven over behandeling van muizenkanker met inspuitingen van een seleniumpreparaat. 3ij sommige dieren verdween inderdaad let gezwel en een enkele genas zelfs van let carcinoom; maar de resultaten, hoe wel heel belangrijk uit een theoretisch ooigpunt, waxen niet zoo, dat men kon wagen de methode bij d'en mensch foe te passen. Wei bij den mensch toegepast is een methode van Cooley, waarlbij bacterie- giften en bacteriefermenten worden i,n- gespoten; in enkele gevallen heeft men hiervan wel resultaten gezien. Eveneens boopvol is de methode van Blair Bell, die carcinoon-patienten met loodpreparaten inspuit; deze methode wordt thans ook reeds buiten Engeland o.a. in ons land toegepast. Een andere methode, van Lumselen, is alleen nog op dieren (ratten) beproefd; zij bestaat' in de inspuiting van sera, die kankercellen kunnen oplossen. Nu komt in de ,,Klin. Wochenschrift-' dr. Karczag uit Budapest met een nieuw geneesmiddel dat hij ook nog alleen bij dieren heeft be proefd. Dr. Karczag gaat van de volgende overweging dit: Het is in den laatsten tijd gebleken, dat kankercellen o.a. hierin van normale cellen verschillen, dat zij een veel intensiever stofwisseling hebben; kankercellen produceeren geregeld melk- zuur door afbraak van druivensuiker. Er zijn nu stoffen bekend, die heel sterk zulk een fermenstatieve aflbraak van druiven suiker beletten; een van de bekend'ste is het uiterst giftige cytiankali. Deze stof is daarom zoo giftig voor het dierlijk orga- nisme, omdat zij de ademhaling van de cellen venhindert. Nu lijkt het misschien vreemd, dat zulk een giftige stof als het cyaankali een geneesmiddel kan zijn, maar bij nadere beschouwing is dit toch niet onmogelijlk. Wij gebruiken het cyaankali of de gelijkwaardige cyaan- waterstof nu al in de therapie; zij is aan- wezig in een bekend hoestdrankje en eveneens in bittere amandelen. Karczag heeft nagegaan, dat men kleine doses cyaankali aan muizen gedu rende langen tijd kan verstrekken, zonder dat de dieren er eenig nadeel van hadden. Nu werd beproefd om dieren met gezwel- len met cyaankali te beihandelen. Bij kleinere doses gingen de gezwellen eerst sneller groeien; daarna trad echter zeer vaak een verandering in en in vele ge vallen genas het geziwel. Beter nog was de behandeling met grootere nog niet doodelij'ke hoeveelheden van het gift; dan bleef meestal de periode van sneller groei uit en begonnen de gezwellen direct kleiner te worden. Ook als het gezwel niet geheel verdween, dan werd toch de levensdUur van de dieren belangrijk ver- lengid boven die der controledieren. In 18 der gevallen werd geheele genezing bereikt. De proeven zijn nog alleen bij muizen en met slechts een soort gezwel verriciht, maar ongetwijfeld is het resultaat merk- waardig gemoeg en geeft weer hoop op het vinden van een doeltreffemd genees middel teg en de ziekte. ROODHUIDEN VOOR DE JUSTITIE DER BLEEKGEZICHTEN. De handelsrechfcbank te Nancy heeft dezer dagen een tweetal vertegenwoordi gers van een niet iederen dag procedee- rend ras voor zich zien verschijnen. Binnen trad daar vooreerst „De Strijd bare Adelaar", leid'er van een Roodhui denstam, die zonen heeft afgestaan aan een rondreizend circus. Veeren op zijn nobel hoofd, in bonte kleedij, gelijk zijn voorvaderen op het slagveld droegen, den hals omhangen door een snoer van berenklauwen en de voeten in ,,mocas sins", nam de hooobejaarde kleurling voor de rechters der Bleekgezichten plaats. Na hem verscheen een jonge, kraclhtige Sioux-Indiaan, ,,Alvin Stout En nadat beiden blijkbaar een stil gebed gepreveld haididcn aan dsn Grootcn Gccst, werden zij geroepen hun pleit voor te dragen. De ..Strijdbare Adelaar en zijn stam die het Onondaga-territoir m de V. S. bewonen, waren in Maart j.l. den Atlan- tiscihen Oceaan overgestoken ingevolgie een contract, dat hen tot October aan een Buropeesch circus verbond. Tusschen de directie en de Roodhuiden ontstonden echter moeilijfcheden, die een steeds ern- karakter aannamen. Wijl hij zijn prestige als opperhoofd geschonden acht- te, vroeg de Strijdbare Adelaar toen ontbinding van bet contract, met een sdhadevergoeding van 500 dollar voor elk der laden van zijn troep. In waardiae rust volgden de twee In- dianen den felbewogen woordenstrijd der aidvocaten; idaarna vertrokken zij, even sereen als zij gekomen waren. De zaak zielf is met een accoord geeindigd, waarbij de Indiianen in totaal 10.000 francs ont- vangen. Daar tevens alle kosten der terugreis betaakl zijn, vertrok de troep meteen naar Antwerpen, om aldaar scheep te gaan en wear de geliefde Onondaga- reserve" te bereiken. En onder hun wigwams van bisonihuid zullen zij daar, terwijl zij de vredespijp rooken, kunnen droomen van de verre dagen, dat hun voorvaderen alle twisten met enkele tomahawk-slagen beslecht- ten EDISON. Naar men weet, heeft Thomas Alva Edison, de beroemde uitvinder, den naam met vier uur slaap per dag toe te kennen, Dit was misschien vroeger ook wel het geval, maar Charles Edison, Thomas zoon, heeft bij een bezoek aan Los Ange les aan journalisten, die hem kwamen ondervragen, onthuld, dat de oude heer langer s'laapt dan hij vroeger placht te doen. Als hij vroeger met een of ander prpbleem bezig was, sliep hij inderdaad niet meer dan vier of vijf uur per dag en dat nog voor het grootste deel in een stoel op zijn laboratoxium. Edison bezat n.l. het geluk te kunnen slapen, waar en wan- neer hij wilde; hij viel dan in een gezon- den slaap, waarvan hij volkomen uit- rustte. Thans zoekt hij echter bij voor- keur zijn bed op, zelfsals er voldoen- de leege stoelen of tafels op het laborato- rium zijn, waarop hij zou kunnen slapen. NOG EEN VAN HET OUDE SLAG. Een der Duitsche bladen maakt veront- waardigd melding van een voorval, dat zich in de haven van Gdynia, aan de Poolsche kust niiet ver van Danzig, heeft voorgedhan. Een motorbootje met twaall Poolsche onderwijzeressen die met yacantie waren, was omgeslagen door den golfslag achter een Duitsch stoomsdhip de ..Sachsen Kapitein Speth, de gezagvoerder van dit schip, trok'zich absoluut niets aan van de angst'kreten der ongelukkige meisjes en de passagiers aan boord trachtten te\ er- geefs, hem te overroden om de reddings- booten uit te zetten. Het eenige wat ka pitein Speth had te antwoorden was: „Di;e Polen kunnen voor mijn part verdrinken. Versohillende getuigen verklaren na- dru'kkelijk, deze woorden te hebben ge- hoord. Gelukkig kwam op het laatste oogen- blik een Foolsdh motorbootje ter plaatse, dat de schipbreukelingen redde. De Poolsche autoriteiten hebben on middellijk de Sachsen" belet, de haven te verlaten en kapitein Speth gevangen- genomen. de heeren Van der Heijden, Plaaschaert, Fer- ket, Hag-em'an en Van Duijse. Aan de orde is uhans de vaststelling der gemeenterekeniiig d.enst 1926. De oommdssie van onderzoek, besLaamde uit de heeren Van der Heijden, Bolsens en Hageman rapporteert o.m., dat de rekening met bijlaigen is onder- zocht en in orne bewmden, zoodat zij voorstelt deze ongewij&igd vast te stelien n.L: voor den gewonan difenst in ontvangst op 66.663,87, in uitgaiaf op 63.415,92%, alzoo met een batig sialdo van 3.247,94%; voor den kapitaaldienst in ontvangst op f 11.260, in uitgaaf op 10.475, alzoo met een batig saldo van f 785. De heer Van der Heijden verzookt Burg, en Weith. nogmaals, evenals vorige jaar, vooral te letten op den post reis- en verblijfkosten. Spreker is van oordeel, da/t naar geilang hiet- geen verbruikt wordt of is, de rekeningen hem vrij boog voorkwaimen. De Voorzitter zegt, dat Bung, en Wetih. hieraain hun aamdacht wijdein. Beslioten overeenkomstig het voorstel der commissie. Op voorstel van Burg, en Weth. wordt vast gesteld eerne wij'ziging m het kracht- en meter- tarief van het G. E. B. in dier voege, dat de stroomprijis per K.W.U. daalt naar gelang het afigenomen quantum hooger is en dat de meterfhuur voor twee meters voor krachft en voor licht in een installatie geplaatst, wordt bepaald op f 1, De stroomprijs buiten spertijd bedraagt voor een toitaalverbruik per jaar t/m 200 K.W.U. 0,25 per K.W. van 200 t/m 400 K.W.U. f 0,20 per K.W. van 400 t/m 1000 K.W.U. f 0,15 per K.W. van 1000 <t/m 3000 K.W.U. 0,12 per K.W. van 3000 t/m 5000 K.W.U. 0,10 per K.W. van meeir dan 5000 K.W.U. f 0,08 per K.W. Deze wijaiging wordt geacht te zijn inge- gaan op 1 Jan. 1927; die betreffendle de meterlhiuur gaat in op 1 September ajs. be- houdens goedkeurdng door Ged. Staten. Tlhans volgt de gunning der uitibreidiings- werken van hot electrisch net in de Molen- straat over eene lengte van 800 M. Inge- schrervien is als volgt; voor den leidinigaanlegdoor Jud. Bal te GEMEENTERAAD CLINGE. Vrijdag j.l. kwam de gemeenteraad opnieuw bijeen. Belhalve de heeren Bleijenlberg en Praet, waren alle leden aanwezig. Op de z.g. publieke tribune was er ditmaal ook weer belangstelling. Met betrekking tot de notulen van de vonge vergadering wordt door den heer Van der Heijden gevraagd n^ar het aantal leerlingen, dat uit deze gemeente de H. B. S. te Ter Neuzen bezoekt, waarvoor ruim 300 betaald meet worden. De Voorzitter zegt, dat dit aantal een is en de b(jdrage in de kosten dier H. B. S. tenge- volge van dit bezoek wettedijk verplieht is. Het aantal leerlingen, dat hij zonder<5 lagere schiolen elders bezoekt en het diemtengeyolge versdhuidigde bedrag inigevolge art. 205 der L. O. wet, waamaar de heer Van der Heijden eveneens infonneert, zullen door den V oor- zitter in de volgende vergadering gespeciii- eeerd worden opgegeven. De notulen worden vervolgens ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen is een schrijiven van het raadsiid den heer Theoph. Edim. Praet, waarin deze mededeelt tot zijn spijt deze vergadering voor hem de laatste tijdens zijn lidmaatsdhap, met te kunnen bijwonen en waarin hij de beste wen- ©cten uit voor een aanigename samenwerkinig der vergadering, odk in de toekomst, en voor het welzijn der leden. Naar aanleiding hiervan spreekt de Voor zitter een woord van afscheid tot de in den nieuwen raad niet terugkeerende leden, dankt hen voor de moeite, die zij zidh hebben willem getroosten voor de belangen der gtimeente en hoopt, dat, indien blijkt, dat de besluiten waar- aan zij ihedewerkten het weizijn der gemeente helbben bevorderd, dit hun voldoenang moge Bchenken. Spreker wenscht vervolgens het beste voor hen en hunne huistgezmnen. Een specdale afsdheddsgroet uit de Voorzitter aan het ad res van den heeT Theoph. Praet, die wegens zijn dienstjaren van de ou.de gai ue mag genoemd worden. Ook den webliouder den heer Kegelaar meent spreker in het bij- zonder te moeten dank zeggen voor zijn trouw bezoeken der vergaderinigen van het dage- lijksdh bestiiur en de beste kraohten, die de heer Kegelaar, speciaal als het Nieuw-Namen beltrof, aan het bestuur der gemeente heeft besteed. Vervolgens vraagt de heer Lagaij of er niet meer ingekomen stukken zijn en verlangt, dat ook het adres omtrent het uitslachten aan de orde komt. De Voorzitter zegt, dat dit adreis is aanige- houden en in handen gesteld van Burg, en Weth-. om daaromtrent een voorstel te doen; in. het tij dsverloop van acht dagen sinds de laatste vergadering is geen voorstel van Burg, en Wetih. kunnen totstandkomien, aangezien aan dit Verzoek meer vast zit dan men opper- vlakkig zou zeggen; voorts is het verzoek zelf zoo sober mogelijk ingekleed en fasten liurS- en Weth. omtrent de drijfveer hiertoe geheel in het duister. De heer Lagaij vond, dat het uitslachten wel toegelaten had kunnen blijven zooals vroeger. Spreker zegt nogmaals directe behandeling te wenschen van het verzoek. Er worden, aldus de heer Lagaij, wel andere zaken door Burg, en Wetih. af.gedaan, dat dit verzoek ook niet uitgesteld behoefde te zijn. De Voorzitter spreekt deze bewenng van den heer Lagaij tegen, doch zal zijn voorstel Ui stemming brengen. Het wordt verworpen stiger met vijf tegen vier stemmem. Tegen stemmen Lamsiwaarde voor 940; M. v. d. Meulen te St. Jamsteen voor /1000; Fa. Verstiraeten Co. te Clinge, voor /1026; H. W. Houg te Zaamslag voor f 1180; b. voor het minder omvanigrijk werk der huisaanisluiitiingen bieek na herleddiing en be- rekening, de inschrijving van Houg te Zaam- slag het gunktigst. Burg, en Wetih. stelien voor het werk te gunnein aan de laagste insdhrijvers; de heer Hageman doet nog een poging om te trachten het werk d'oor de inschrijfster uit de gemeen te te laten uitvoeretn doch wegens het groote prijisversdhil kan men hiertoe niet besluiten. Spreker vraagt voorts of het juist is, dat twee inschrijvens gelegenihedd hebben gehad een tweeide insehrijving te doen. De Voorzitter bevestigt dit in zooverre, dat ze hunne insdhrijving alsnog hebben miogen indienen op een behoorlijk gezegeld biljet, diodhzonder eenige verandering te brengen in de cijfers; een en ander is in de laaitste ver gadering goedgevonden. Besloten wordt te gunnen overeenkoms.tig het voorstel van Burg, em Wetih. Bij de rondvraag informeert de heer Van der Heijden omtrent den. post ad 880 die wegens achterstallige kosten van den bouw der burgemeestersiwoning op de begrooting voor 1927 wordt gebracht. De Voorzitter deelt mede, dat van dien post nog moeten betaakl worden de laatste termijn der aannemingssam en een nota voor meerder werk, alsmede kosten van toezicht en teekenin- gen. Spreker zal den heer Van der Heijden mondaling of schriftelijk de gewenschte inlieh- tingen omtrent de totale kosten der burge- meesterswoninig verstrekken. De heer Lagaij wenscht deze inlichtingen eveneens te ont- vamgen. De heer Kegelaer wenscht het gevoelen van den raad te kennen omtrent de punten der agenda van de vergadering der Z.-Vl. Water- leiding Mij. op 30 Aug. a.s., welke vergadering spreker als vertegeniwoordiger dezer gemeente zal bijwonen. De Voorzitter geeft eene uitvoerige be schouwing over de agendapunten; a. aanname der riisdcogaranitie van het Rijk; c. aangaan geldleendng met de rijkswerzekeringsbank en g-arantie voor de aangesloten gemeenten; d. storting 10 op die aantdeelen conform de statuten met bepaling dat de dag waarop door diem Raad van Comimissarissen zal worden vastgesteld. Spreker wijst erop, dat indien de Raad zijn vertegenwoordiger zou opdracht geven in alles tegen te stemmen, Ged. Staten hiermee onge twijfeld geen genoegan zouden nemen; trou- wens wat thans aan de orde komt, is, zooals spreker reeds vroeger beweerde, het uitvloei- sel der gedragingen van den raad in 1923 en 1926. Men wrijft mij, aldus spreker, wel aan, dat ik misleidenid ben geweest, doch ik her- haal ihier, dat slechts de consequenties van vroegere besluiten behandeld worden. De heer Van der Heijden vraagt wat den heer Kegelaer staat te doen, teneimde te han deilen naar het blijklbaar een-sgezind veriangen van den raad om niet aan de waterledddng deel te nemen. De Voorzitter kan hierop slechts antwoorden, dat men bij de romdvraag hiervan zou kunnen doen blijken en desgewenscht een voorstel in kan dienen tot het beleggen eener afzonder- lijke vergadering ter bespreking van de al-of niet ontbindinig der Vennootschap. De Voor zitter adviseert echter dit niet te doen, daar er toch eene contiractueele verbintenis is met de Maatschappij en deze handelwijze lijnrecht in strijd zou zijn met de onlangs genomen be sluiten. De heer Van Duijse deel mede, dat behalve Ter Neuzen en Sas van Gent ook Koewacht nog de noodige besluiten niet heeft genomen; aide leden van den raad hebben daar tegen gestemd. De Voorzitter raadt nogmaals af om thans eene houddng tegenover de waterlekhng aan te nemen geheel tegenover gesteld aan die van 1923. De heer Van der Heijden merkt op, dat toen de tarieven niet bekend waren. De heer Hageman vraagt of als alle leden weigeren te teekenen de vraag omtrent het^al of niet bestaan der vennootschap vanzelf niet aan de ordle zou komen. De Voorzitter acht dit wel mogelijk. Vol gens den heer Kegelaer zou de raad in 1923 zijn toegetiredem met de toezegging, dat de aansluitlieidimg ook tot in de poldeirs zou kamen, dat alleen de nieuwe wonimgem ver plieht zouden worden tot aansluiting en dat de tarieven niet bezwarend zouden zijn. Hieroim- trent merkt de Voorzitter op, dat hetgeen thans als bezwaar wordt aangevoerd in 1923 natuunlijik of wel bekend of wel niet bekend was; als het bekend was, gaat het niet aan hierop thans terug te komen en indien het niet bekend was, is het toen genomen besluit een zeer onvoorzidhtig besluit geweest. Spreker deelt voorts mede, binnenkort van het Rijks bureau een kaart te verwachten, waarop alle aansliuitbare perceelen zijn aangegeven; d-e ge- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. WAARSCHUWINGSSIGNALEN. Als uw organdsme zelf u door pijn en kwa- len, een duizelig gevoel, oorsuizingen en andere stoomissen waarschuwt, dat de nieren het urinezuur en andere vergiftige stoffen niet behoorlijk uit het bloed filtreeren, client gij u in acht te nemen. Gij kunt het spoedig ge- noeg zelf uitmaken: Let er op of gij last heht van rugpijn, rheu- matische pijnen, ischias of spit, een prikkei- baar, zenuwachtig, afgemat gevoel, een gevoel, of uw ooren suizein of gonzen, te vaak of te wednig aamdramg tot urineeren, troebel, te don- ker of te licht gekleurd water. Brandend en pijnlijk bij de loozing. Zanderig, grutsachtig of draderig hezinksel. Elk dezer versahijmselen kan beteekenen, dat uw nieren hulp behoeven. Gebruik dan onmid dellijk Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij wor den aanbevolen als het miididel, dat de ver- zwakte nieren opwekt, de urineloozing regelt en u bevrijdt van rugpijn, rheumatiek en die andere ellendige verschijinselen van nieraan- doening. Verkrijghaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogistien a f 1,75 per flacon. 30 Te Ter Neuzen bij Firma A. "van Overbeeke Leunis, AxeLschesitraat en Westkolkstraat. meentiebestunen zullen hunne op of aanmeridnr gen omtrent die kaart aan het Rijksbureau kunnen mededeelen, alsdan zal ook de aanisluit- leidiing in de polders ter sprake gebracht kun nen, worden; wat betreft de verplichte aanslui ting merkt spreker op, dat in het begin op slechts een viende deel der aansluitbane per- ceelen wordt gerekenid, waarnia eene zeer ma- tige toename wordt berekend. Ook zij nog maals erop gewezen, dat Burg, en Wetih. de bevoegdheid hebben om als een perceel goed water heeft, van, de verplichting tot aanslui ting vrij stelling te geven. Spreker dringt ten- slottie hij de vergadering er op aan, toch niet blind te zijn voor de voor deel en die goed water opleveren. De heer Van der Heijden vraagt of nog niet de tijd gekomen is voor vermindering van het tarief voor electrisch licht. De Voorzitter zal zulks onderzoeken en hierop in de h-erfstmaand terugkamen. Op een vraag van den heer Lagaij wanneer het verzoek omtrent het uitslachten in behan deling komt, zegt de Voorzitter, dat dit in de eerstvolgende vergadering op 6 September a.s. zal behandeld worden. De heer Kegelaer danikt eindelijk mede na- rneus de andere niet-terugkeerende leden den Voorzitter voor de waardeerenide woorden tot hen gerioht en wenscht den Voorzitter en de* raad ook in de toekomst eene prettige samen werkinig, waarvan hij hoopt nog talrijke malen op de p-ublieke tribune getuiige te mogen zijn. Hiema gaat de raad over in geheime ver gadering. DE ARBEIDSCONFLICTEN IN 1926. Door het Centraal Bureau voor de Statistieik is dezer dagen wederom het gewone jaarlijksche overzicht gepubli- ceerd over de stakingen en uitsluitingen in Nederlanid. Er blijkt uit, dat 1926 voor wat deze arbeidsconflicten betreft een zeer rustig jaar is geweest. Wel is waar is het totaal aantal verloren arbeids- dagen nog vrij groot, n.1. ongeveer 237.000, doch vergeleken met de vooraf- gaanide jaren mag dit toch ongetwijfeld tot bevrediging aanleiding geven. Immers gedurende de periode 1921-1925 bedroeg dit aantal gemiddelid per jaar niet minder dan ruim 1J/2 millioen, terwijl in 1920 zelfs 2.3 millioen arbeidsdagen aan conflicten werden opgeofferd. De meeste stakingen kwamen weer, zooals gewoonlijk, voor in de industrie; in de landbouw, visscherij, han del en ver- keersiwezcn gingen in totaal slechts on geveer 50.000 arbeidisidagen verloren. Van -de inidustrieele bedrijven spannen de bouwvakken met 32.000, de metaal- inidustrie met 70.000, de voedings- en ge- notmiidldelenindustrie met 24.000 en het veenbedrijf met 24.000 de kroon. Toclh zijn deze aantallen aanmerkelijk minder dan andere jaren en is op dit punt een zeer groote vooruitgang te zien. Verdeeld volgens de provincies blijkt, dat in Noord- Holland met 74 en in Zuid-Holland met 51 conflicten het meest gestre-den wordt. Zeeland en Friesland met elk 3 stakingen zijn de kalmste provincies. In Amsterdam kwamen alleen 48 conflicten voor, in Rot terdam 17 en in Den Haag 14; totaal in de groote gemeenten 101, op het platte- land 111. Uit de bij de stakingen gestejde eischen blijkt, dat de afweer tegen loonsverlaging bij lange na niet meer die plaats inneemt, welke het in de jaren 1921/1924 innam, terwijl aan den anideren kant de geschiJ- tan om loonsverhooging weer veel meer op den voorgrond zijn getreden. De in- vloed van de organisafies van werkgevers en arbeiders blijkt wel uit het feit, dat 53 dus meer dan de helft der conflic ten, wer-d beeindigd door onderhandelin- gen, waarbij voor een van beide en voor beide partijen een organisatie optrad. Ongeveer 1 /3 van het aantal geschillen werd door de arbeiders gewonnen; 1/3 werd geschikt, terwijl ruim J4 deel door die arbeiders verloren werd. Uitgedrukt in het aantal stakers, dat bij de conflicten betrokken was, zijn deze cijfers voor de arbeiders echter veel ongun-stiger. Er blijkt dan uit. dat slechts 16 der arbei ders volledig succes had; voor 52 werd een schikking getroffen, terwijl voor 30 geen enkele eisch werd ingewilligd. Dit alles geeft ongetwijfeld een belang- wekkenden kijk op den strijd, die helaas nog steeds in ons bedrijfsleven wordt ge- voerd. De hoofdconclusie, die uit dit overzicht wel mag worden getrokken, is echter, dat wij er ons over mogen ver- heugen, dat deze cijfers, voor wat het aantal conflicten betreft, voor 1926 be- trekkelijk gunstig zijn. Het is dan ook te hopen, dat dit niet een uitzondering zal zijn, docih' dat 1927 en volgende jaren eian nog verdere vermindering van het aantal conflicten te zien zullen geven.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 3