ALGEMEEN NIEUWS- EH ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 8108. Maandag 22 Augustus 1927. 67e Jaargang. De mislukts dubbelgaager ABONNEMENTSPRIJS; EERSTE BL AD. BUITENLAND. FEUILLETON. Voor binnen Ter Neuzen /1,40 per 3 maanden - Voor buiten Ter Neuzen fr. per post 1,80 per 3 maanden - Bij yoormtbetalin« fr. per post /6.60 per jaar Voor 't buitenland f 2.70 per 3 maanden franco per post Abonnementen voor t buitenland alleen bp vooruitbetahng. Dlt blod verschljnl iederen Maandat-, Woenwlad- en VrUdbtovond. DE BURGEROORLOG IN CHINA. De strgd tusschen noord en zuid i& in een nieuwe faze gekomen, nu de voerhoede van Soen Tsjoeang Fang de de Jangtse heeft bereikt ea Poekon. op den liukeroever der rider tegenover Nanking, zonder slag of stoot het ft bezet. Of Nanking, dat bp tusschenpoozen door gepantserde treinen wordt be?cboten, reeds heeft gecapituleerd, gelijk een nog niet bevesiig i draadloos bericht zegt, doet weinig ter zake. De stad zal het toch niet kunnen houden, als de vijandelijke hoofdmacht in de sleutel- stelling Poekou is aangekomen. Bezuiden de Jangtse toch heerscht zoo groote ver- warring en de verslagen Zuidelpke troepen zijn dermate gedesorganiseerd, dat op hen niet te rekenen valt als steun voor de 20.000 man, welke de regeering van Hankou naar Nanking heeft gezocden. Dit legertje ig op zich zelf ten eenen male onvoldoende om den opmarsch van Soen te keeren. Intusschen doen allerlei geruchten de ronde o er onderhandeiingcn. Soen moet trachten den christen generaal Feng te be- wegen, een verbond met hem aan te gaan en hem daarvoor de rijke provincie Kiangsoe hebben aangeboden. In rail zou Feng het bezit van Sjanghai moeten waarborgen aan Soen, die de stad en de naaste omgeving als ex territoriaal gebied tusschen fitancieele compensaties aan Engeland zou willen afstaan. Wat, en of er iets van aan is, zij in het midden gelaten. Wij maken er slechts melding van omdat zjj trars'acties betreffen, die bij slagen de positie van de noordelijken zeer veel sterker zouden maken. DE BEZETT1NGSKWESTIE. De Fransche ministerraad heeft nog geen beslissing gebracht over de vermindering van het aanlal bezettingstroepen in het Rijnland. Minister Painleve deelde na afloop aan journalisten mede dat de besprekingen daaromtrent tusschen Parijs, Londen en Berlijn voortduren. Hieruit bljjkt voor 't eerst dat de Duitsche regeering ook aan het overleg deelneemt. Hetgeen Painlete verder over de huidige sterkte der bezettingstroepen meedeelde. klopt wel vcor het gezamenlijk aantal troepen (plm. 69.000), maar niet voor de samenstelling. Het Fransche contingent bediaagt inderdaad een 55.000, doch het Engelsche Bleehts 7500 en het Belgische, 't welk de minister in het geheel niet ver- meldde, ongeveer evenveel. SACCO EN VANZETT1. Nu het Opperste Gerechtshof van Mas sachusetts de pogingen der verdedigers om een herziening van het proces tegen Sacco en Vanzetti te bewerken, heeft verworpen rest hun ncg slechts een beroep op het federate flooggerechtshof te Washington. Om die laatste poging met eenige kans van slagen te ondernemen, zal het in de eers'e plaats noodig zijn nogmaals uitstel udt het Engelsch door NORMAN VENNER. van executie te vragt-n. Den 10 dezer was de terechtstelling 12 dagen opgeschoit en die termijn loopt hedennacht om 12 uur af. Verder zullen de verdedigers aannemeljjk moeten maken dat het een federate aange- legenheid betreft. Dat aan te toonen, lijkt een haast hopelooze onderneming, omdat de federate autoriteiten zich van meet af op het standpunt hebben geplaatst, dat het niet op hun weg'lag in te grppen in een zaak, die uitsluitend Massachussetts aanging. ZEER ONGEL1JK VERDEELD. Davis, de Amerikaanscke Minister van Arbeid, heeft een rapport uitgebracht over den voorspoed van de Vereenigde Staten. Zooals alles is ook die voorspoed een be- trekke'jjk iets. En wel in zeer hooge mate. De minister schrijft „Vgftien miliioen Amerikanen loon- trekkers en van dezen afhankelijken leven onder loontoestanden in dit land van overvloed, die een economisch en moreel gevaar vormen". Blijkens de cijfers die de minister mee- deelt blijken de arbeideis in de vetkool- mijnen het slechts betaald te worden, 26 a 28 gld. in de week. Ook heel slecht betaald worden de machinearbeiders, en die in houtzagerijer, fabrieken van kartonnen doozen, enz. DRIE DORPEN GEHEEL WEGGESPOELD. Berichten uit Moskou melden dat de totale schade, welke doordeoverstroomingen en stormen veroorzaakt is in de Wladiwostok- en Chabarofsk distr'cten, geschat wordt op meer dan tien miliioen roebel. De rivieren stjjgen nog steeds ten gevolge van de hevige slagregens, die heden weer gevallen zijn. Honderden dorpen staan onder water, evenals de steden Nikolsk en Spask. l)rie dorpen zijn geheel weggespoeld. Meer dan 20.000 personen zijn dakloos, terwijl ook verscheidene menschen om het leven moeten zijn gekomen. Geschat wordt. dat miustens de helft van den veestapel in de geteisterde districten omgekomen is. Het sporwegstation Oessoeri staat blank. De spoordijk staat kilometers ver onder water. In de Oessoeri-rivier zijn dertig personen verdronken. In de overstroomde rijstvelden kwamen negen personen om het leven. 78) (Vervolg.) ,,Hola stop eens even," viel Miggs haar in ide rede, buiten adem bijna bij het plotselinge visioen van een roemrijke car- riere tot het einde zijner dagen. ,,Stop eens even loop niet te hard van stapel." ,,'t Is zoo GeJoof mij maar. }e moet weten dat ik den echten Lord Amlett ken. Goed ken. Zal ik je 'es vertellen, hoe Ze ging op haar teenen staan en bracht haar mond tot bij zijn oor, alsof ze hem wat wild'e influisteren. Op het allerlaatste oogenblik veranderde ze eclhter van ge- dachte en keerde ze haar hoofd af. Maar detective-inspector Miggs wist evenveel alsof zie hern een lang verhaal opgedischt had. Tenslotte was het een groot voor- deel als je man van de rwereld was. En veel onder menschen van allerlei slag verkeerde. Telkens weer kwam je met de onderwereld' in contact en telkens weer besefte je hoe je dat bij je werik hielp. Om bij deze quaestie te blijven. Die vrouw daar, een onbekende, hij had haar tenminste nooi.t eerder gezien een ont- moeting 's avonds om half elf, die een succes geworden was dank zij zijn man van de wereld zijn! Merkwaardige ge- TER NEUZEN, 22 Aug. 1927. FLORALIA. Zooals uit de in dit nummer voorkomende advertentie blgkt, wordt vanwege de ver- eeniging Floralia alhier op 1 en 2 Sept. a. s. een tentoonstelling gehouden. In de eerste plaats strekt deze voor het tentoonstellmg van de ter opkweeking uitgegeven stekken en verder tei opluiste- ring mgezondeD bloemen en planten, waar- voor de vereeniging zich ten zeerste aanbe- volen houdt. Het bestuur is van oordeel dat van het aankweeken van de liefhebberij voor de verzorging van bloemen en planten in het algemeen een invloed ten 'goede uitgaat. De tentoonstelliDg van hetgeen scihiedenis and'ers. Maar een verduiveld knap wijf. Die liet hij niet meer los. Moest hij terugzien als de quaestie met de bank uit de wereld was. Want al was hij een flinke vent, toch overkwam t je niet elken dag, dat je zoo'n indruk op iemand miaa'kte. Hij voelide zich een man van ge- wicht het opzettelijik opkammen van de dame in het groen had zijn uitwerking niet gemist. Hij zag zicbzelf promotie maken, hij zag zich ails een algemeen ge- eerd, een beroemd lid' van het corps de tectives. Hij had het raadsel ontraadseld, hij had alle gegevens die tot de oplossing geleid hadden, bijeengegaard. Hij, Char les Miggs. Niemand dan hij wist dat Lord Amlett piet Lord Amlett was, dat de man valschiheiid in gieschrifte had gepleegd, dat hij de hemel mocht weten wat al meer had uitgehaald. En naar mate hij zich van gewichtig- heiid steeds meer en meer opblies, krom- pen zijn danklbaarheid en z'n vriend- schappelijke gevoelens jegens de vrouw naast hem in. ,,Hoor eens, wat deze quaestie aangaat, moet jij je er buiten houden". zei hij raw. „Dit is mannenwerk." „0, Charlie Er is toch geen gevaar, bij ,,Dat kan best zijn", gaf Miggs ten ant- woord. ,,Maar daar behoef jij je niet naar over te maken. Een vrouw hoort thuis. Maar ik wil je wel graag 'es spreken als het afgeloopen is. Ik wil je niet heelemaal uit het oog verliezen." ..Werkeliik, Charlie Wil je me wer- kelijk terugzien „Ja", stemde hij grootmoedig toe, bui- in dit opzicht bereikt kan worden, doet ook big anderen de ambitie ontwaken. Voldoende aan tot haar gerichte verzoeken wordt de tent.ocstelling uitgebreid tot inzendingen op het gebied van oc.ft- en tuinbouw waarvoor, sinds alhier een cursus voor ooft- en tuinbouw werd gehouden bgzondere liefhebberp is ontstaan. Het bestuur van Floralia werscht de gelegenheid te bieden te laten zien, wat thans reeds in dit opzicht bereikt is. Ter aanmoediging zullen voor de verschillende afdeelirgen eenige kunstvoorwe-pen als premie worden beschikbaar gesteld. LANDBOU WTENTOONSTELLING. Hulst, 3 7 September. Trekkracht meting van p a a r d e n. Met medewerkirg van het Instituut voor Landbouwwerktuigen te Wageningen (Land- bouwhoogeschool), zal onder leiding van den gekenden Prof. Visser fcij gelegenheid van deze landbouwtentoonstelling een trek- krachtproef worden gehouden, n.l. voor paarden. Deze trekkrachtproef is geheel afwijkend van de proeven, welke bg andere tentoon- stellingen of fokdagen wel ooit zgn genomen. Het geheel van de trekkrachtproef is op wetenschappelijke gronden gebaseerd. In de extra-landbouwtentoonstellings- bladen, welke in die dagen zullen verschgnen, wordt een meer uitvoerige beschrgvicg van deze trekkrachtproef gegeven. Kampioenpaarden. De afdeelicg „Paarden" is er in geslaagd toezegging van inzending te krijgen van de hierna genoemde paarden, welke op de groote nationale Tentoonstelling van het Nederlandsche Trekpaard (Belgische Type) reeds bet kampioenschap behaalden, „Fair", van Gebr. A rnaudts. Sluis. „Germain deCaeneghem", van P Lannoye, Aardenburg. „Carlo", van Em. Fassaert, Lamswaarde. „Mimi", van Gebr. Aerraudts, Sluis. .,Hermine", van Gebr. Dobbelaere, Uzendrjke. Flora", van E P. Staal, Stoppeldpk. „Bora Sluis", van R. Sturm, IJzendijke. „Jacoba", van G. Buysse, Biervliet. Deze kampioenpaarden zullen buiten mededingiDg voor prgzen aileen ter op- luistering komen, met dien verstande dat een verguld zilveren medaille voor elk paard beschikbaar gesteld wordt. De „Paardendag" wordt des'Maacdags gehouden; door de medewerking van de Directie van de Z.V.T M. zullen de paarden uit het 4e District op dien dag tijdig aan- wezig kunnen zijn, terwijl de kampioen paarden met de geprimeerde paarden ook des Dinsdags in den ring op het terrein zullen rondgeleid worden. Reisge1egenheden naar H u 1 8 t. De Directie van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaatschappij heeft zich bereid ver- klaart om op Zondag, Maandag en Dinsdag, resp. 4, 5 en 6 S-ptember mede te werken aan de correapondentie met de trein te Ter Neuzen en Axel. In den voormiddag zal er voor verbinding tengieiwoon gevleid door haar toon als van een kind, dat onverwacht een cadeautje krijgt. „Maar Charlie Mijn lieve, pientere Charlie Je denlkt toch niet, dat ik zoo... ben om je mijn ad'res te geven Buitens- huis ontmoeten, dat is wat anders. O'f, als je dat prettiger vind, kan ik je ook van den Yard komen afhalen.' ,,God beware me Doe dat asjeblieft niet", zei Miggs in een soort van paniek. „Stil maar Ik zal het niet doen", kal- meerde ze hem. .Zullen we dan zeggen, morgenavond om denzelfden tijd hier ,,Wel verduiveld... het licht is uit.' „Wat ben je nu van plan. Gharliie Miggs hoorde'haar niet. Gesterkt als hij zich voelde door de inlichtingen, die zij hem verstrekt had, kostte het hem toch nog moeite genoeg om z n moed tot een tweede poging op te vijzelen. Niet, dat hij aan de waarhieid van wat zij hem ver- telid had twijfelde. Hij voelde, dat dat de juiste lezing van het geval was. En hij wist dat zijn fortuin, of liever zijn car- riere, gemaakt was als het hem lukte deze vangst binnen te halen. Dus dacht hij na. En onderwijl vroeg de vrouw in het groen voortdurend: ,,Wat ben je nu van plan, Gharlie Daar zag Miggs een politie-agent, die met afgemeten schreden naderbij kwam. Hij hie lid hem staand'e, beval hem in dat gedeelte van de straat heen en weer te blijven loopen en ging daarna arm in arm met de vrouw in t groen naar de deur van de bewuste etage-woning. ,,Nee, een keer is genoeg i'k laat u gf-zorgd worden, alsook des avonds. Op aanvrage worden »xtia-tramdiensten in- gelegd. SAS VAN GENT. Gemeenteraadsvergadering. Om 5 uur Zaterdagmiddag was de Raad ter vergadering bescheiden, maar om bgna 6 uur was het voor het publiek pas .rideau". Onderwgl er binnen voorbesprekingen gehouden worden, antichambieett het be- langstellende deel der beralking in een soort van geze'lig comite-generaal aan den buitenkant, totdat eindelgk de ofificieele opening wordt aargekondigd. De heeren Verschaffel en Warrens zijn afwezig. Wat een weer ook Temps de chien om de waarheid te zeggen. Het voorlezen van de notulen der vorige vergadering loopt vlug van stapel en be- houdens een kleine opmetking door den heer van Hecke gemaakt omtrent een datum, worden zij voor fiat geteekend. Onmiddtllijk zitten we aan de eerste schotel van den tamelijk copieuzen maal- tjjd, die uit met minder dan 11 gangen is samengesteld. No. 2 blijkt nogal een „plat" te wezen, waaraan nogal wat te kluiven valt. De heer Marquinie als rapporteur van de commissie tot onderzoek der gemeente- rekenirg over 1926, zet op voorzichtige wijze het mes in dezen harirg, door te verklaren, dat de commissie de rekening heeft nagezien en daarop niets heett aan te merken. De heer Dierick wenscht eene tgdelijke aanstelling in een vaste te zien orogezet, waarna de algemeene goedkeuring over de rekening wordt uitgesproken. Volgt punt 3, nl. rapport van dezelfde commissie omtrent het gehouden ocderzoek der rekening van het electriciteitsbedrgf over 1926. Hier is filet met mayor aise een schotel- tje, dat zoo maar niet als klokspijs kan ingenomen worden. De heer Marquinie weder rapporteerende, merkt op, dat deze rekening rogeenklein batig slot aanwijst, maar dat 1926 veel uitgaven geeischt heeft wegens reparation. Onze meteropnemer heeft een 500 tot 600 gulden-rekening wegens werkuren, waarbij 'nog komt de levering van ver schillende materialen. Hq zegt niet, dat deze rekening niet gemotiveerd zou zijn, maar hij vindt er ook uren op vermeld, besteed aan de cod- trole van een anderen electricien. Hjj vindt het vreemd dat de eene electricien den anderen nog moet controleeren en dat de gemeente dat betalen moet. Bovendien is hem opgevallen, dat de aanleg van de electrische le'ding raar de nieuwe huizrn op de St. Anthonyweg tus schen 700 en 800 gulden gekost heeft. Als deze kosten allemaal op de tegen- woord;ge lichtverbruikers geschoven worden zal er nooit van verlagen van het tarief kunnen sprake zgn. Hij acht het geraden dit te bestrijden uit een daartoe speciaal aangegane leening. Verder meent hp dat gezien de hooge kosten, die op het bedrijf loopen het niet beter zou zijn een vasten electricien aan niet binnen", zei Millett kortaf, bij 't zien van het zonderlinge paar. ,,Dat doet u wel", verklaarde Miggs pertinent. ,,Ik heb dezen keer een politie- agent meegelbracht en ik moet his lord ship noodzakelijk spreken." Miggs wist heel goad, dat hij niets zou kunnen beginnen, als Millett hem den boegang weiaerde. Daarom probeerde hij het met overibluffen. Misschien dat het op die manier lukte. En webkelijk het lukte boven verwach- ting Na een paar oogenblikken van spanning, waarin de uitslag in de balans hinig, storaden en detective Miggs en de vrouw in het groen in de hall. ,,1'k zal his lordship even gaan waar- sdhuwen", zei Millett, terwijl hij .zich om- keerde en zicih naar de deur van de biblio- tlheek haastte. Als daar geen ongelukken van kwamen, dan was zijn naam niet Millett ..Hij is teruggekomen, mylord", fluister- de Millett Jeremy toe, toien hij hem, na even zoeken, met zijn drie gasten in de eetkamer onfidekte. Het was een paar minuten voor elven en Jeremy en Olivia waren er juist in geslaaad om hun niet be- paald beleefde gasten tot afscheid-nemen over te halen. Shane en Lady Dorothy hadden al 't mogelijke gedaan om hun weggaan te verhinderen en Polkins, die nog steeds in zalige onwetendheid ver keerde van den strijd om hem heen, had in zijn onschuld de tactiek van zijn beide Engelsche vrienden gevolgd. Maar ein- delijk had Jeremy gezegd: ,,Nu moeten we heusch gaan. Als jullie nog willen te stellen, die gertgeld voor de gtmeente werkt. De Voorzitter merkt cp, dat de in reke ning gebrachte uren gotd gecortroleerd zgn, dat B. en W. zelfs ook al eens daarop aanmerking gemaakt hebben. W at de con- trole-uren op den anderen electricien aan gaat, B. en W. meenen, dat dtze ncodig was. Het gold in het onderhavige geval het aanbrengen ran mofien en als deze niet goed aangevuld wordt, ontstaat er belangrijke, zelfs vrij groote schade. De heer Marquinie meent, dat het dan beter geweest ware dat werk zelf te doen, dan een ander het te laten uitvceren. Nu kost het 2 maal een belangrijke uitgave. Hp geeft daarom B. en W. in over- weging te onderzoeken of het met een vasten electricien, die geen belang er bij heeft, niet goedkooper te doen is. De Foorzitter vraagt of dit voorstel commis-ioraal is en na beamend antwoord zegt bij toe. dat B. en W. het in ernstige overweging zullen nemen. B. en W. stellen den raad reeds ru ermee in kennis, dat er binnenkott plus minus 250 M. nieuwe kabel moet zijn, dat de reserve zoo goed als uitgeput is en dat zij derhalve eerlarg met een voorstel voor een nieuwe leening zullen komen. De heer Dierick merkt op, dat als door het aanbrengen vaD een mof storing kan ontstaan, die mof dan niet goed gemaakt is, en dat hij dan wel degelijk gelijk had vroeger te mceten aandringen op het ont- slaan van Jaspers, die b'ijk heeft gegeven, van groote. nalatigheid. Had men Jaspers, toen hij dreigde weg te gaan als hij niet meer salaiis kreeg, maar laten ophoepelen, 't zou voor de gemeente beter geweest zijn. De Voorzitter is het met den heer Dierick volkomen eens. De heer van Hecke verneemt, dat 't reservefonds uitgeput is, doordat er zooveel reparation geweest zgn. Hij is er voor een nieuwe leenirg aan te gaan, want hp zou niet graag zien dat alle uitgaven op de tegenwoordige ver- bruikers geschoven worden. De rekening, thans in stemming ge bracht. wordt met algemeene stemmen goed- gekeurd. De begrooting over 1928, van de ge- meentehuishoudiDg, het electriciteitsbedrijf en het Burgerlpk Armbestuur worden in han- den van de daartoe te benoemen commissie gesteld. De gemeentebegrootirg sluit met een saldo van 128,520,63. Ingekomen is een verzoekschrift van het Muz:ekgezelschap ,/de Vereenigde Vrienden" om 100 verhcogde subsidie te geniebn over 1927, zulks met het oog op de groote onkosten, welke zullen moeten worden ge maakt voor het organiseeren van een groot muziekfeest cp den tweeden Zondag van de ex Sassche kermis. Nu, muziek maken kost geld en voor niets speelt de speelman niet. Daarom stel'en Burg, en Weth. vcor, deze verhoogde subsidie te verleenen. Nihil obstat. Niemand heeft er iets tegen, zoodat het voorstel met algemeen zwijgen wordt aangeDomen. Het spreekwcord zegt immers: Qui se tait, consent. Wie zwggt stemt toe. blijven om te dansen, doe dat dan. Mil lett zorgt wel voor alles." En juist op dat oogenblik was Millett binnengekomen. ,,Wie 's terug ,,iDie man van vanavond, mylord. De... ahem... de detective ,,0 1" zei Jeremy kalmLaat hem maar even wachten, dan kom ik." Maar Jeremy wist, dat dit het einde van de farce was. De detective zou het, na die verkaipte reprimande van Jackson, niet in zijn hoofd gehaald hebben hem nog eens lastig te vallen, als hij niet een zeer goede en geldige reden voor zijn terug- komen nehad had. Als hij maar een kwartier eerder den knoop doorgeha'kt had en weggegaan was, dan zou t hem allicht geluict zijn om door midd'el van Scotland Yard den echten Lord Amlett tot terugkomen te bewegen en een schan- daal te voorkomen. Maar nu was die kans verikeken. De huisdeur was door dien kerel met zijn eigenwijze gezicht qe~ barricadeerd. En een vecbtpartij riskee- ren ging niet. Hij moest in de eerste plaats aan Olivia denken. Zijn geheele gedragslijn, tijidens alle gebeurtenissen, alle moeilijkheden van de laatste maanden was door de beihoefte om haar zooveel mogelijk te sparen bepaald. En dat wilde hij blijven doen. Om dat te bereiken wil de hij nog heel wat meer ri^keeren. Resolutit keerde hij zich om en wenkte Polkins. (Wordt vervolgd.) COURANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 1