Van t\osscras Jabak si J*™ Mer Fietstochten Hoogwatergeti] te Ter Neuzen Laatste Berichten. INGEZONDEN MBDEDEELINGEN. in PATENTVERPAKKING OVDeheS HAMELINkrifat zullen we wel INGEZONDEN STUKKEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. ZEEVAARTMAATSCHAPPI) SCHELDESTROOM' (Zonnetijd). DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 20 Aug. Zondag 21 h Maandag 22 Dinsdag 23 Woensdag 24 «r Donderdag 25 Vrydag 26 6.52 7.59 9.18 10.45 11.54 0.22 1.09 7.23 8 36 10 03 11.23 12.47 1.30 BOB BY lichte Baa 25 cent TABA 20 ZEBPAAQO >5 black biro Mare shog is rv MORST NIET SCHEURT NIET GEFFT GEEN KORT Maar ze zullen ze nouw wel sparen denk ik. Heel de wexekf stiikt 'r teveul d'r neus in en da lussen ze daar in het land van stneepen en de sterren en dollars ok nie! Amico, 'k mot weer aan d'n gank. Trui zet zoo bedenkelijk hard die em mets neer hier vlak veur m'n deur en as ik't goed e'b, hoor ik ze al snuiven ok. ze schijnen me noodig te emmen. Dus, tot volgende week. As altij de beste g roe ten, ok van Trui de snuifster. Toet a voe DRe. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. (Vervolg uit het TVeede Blad.) ■9. Wijziging begrooting Burgerlijk Arm- bestuur, dienst 1927. Door het Burgerlijk Armbestuur wordt de goedkeuring gevraagd op een wijziging der begootinig strekkemdie om den voorzitter eene gratifiicatie toe te kemnen ad 250. Burgemeester en wethouders stellen voor die wijziging goed te keuien. Bij diit punt wordlt tevenis medegedeeld een schrijven van heit Burgetrlijk Armbestuur, naar aanleiding van de in de vorige vengadering door dten heer Freriks gestelde vragen, lui- dende als valgt: In beleefd antwoord op Uw schrijven van 26 Juli j.l. om raad en advies betreffende een vraag van den heer Freriks in de raadsverga- dering van 12 Juli zij U het volgende gerap- porbeend le dat als voorwerp van besohouwing is bedioeld Jac. van- Waeis, wiens gezin een aan- houdende zorg voor ons college is, hetgeen beteekent, een doorLoopend abomnememt op de gemeentekas. 2e dat het juist is, dat Van Waes over de werkloozenlijst begem een noirm van f 9,25 werd uitgekeerd; Se dat echter Van Waes op last van de Vin- cenitiusvereeniginig werd aangedrongen zidh voor zijn vrouw te wenden tot den gemeente- genees'neer, die te goeder trouw een medisch advies heeft verstrekt voor versterkende mid- delen, zonder dat tot ons college daartoe voor- kennis of verzoek was ingekomen. 4e dat, daarbij in aoht nemende, bij ons col lege een schrijven was ingekomen van het R. K. armbestuur te Ter Neuzen, meldende: dat in den loop van diit jaar hare financien niet toestomden bijdragen te verlqenen en daar- mede bun, armlastige geloofsgenooben geheel naar het Burgerlijk Armbestuur te moeten ver- wijzen; 5e dat niettegenstaande deze minder geor- dende weg ons college heeft gemeend de voor- gesohreven versterkende middelen aan vrouw Van Waes te moeten toestaan tot een bedrag van f 4,25 per week. 6e dat diit echter meebracht, dat Van Waes van de werkloozenlijst moest worden afge- voerd (die geen ondersteuniing in natura toe- laat), mitsdien verwezen naar de uitkeering der gewone gealimenteerden, en hem is toe- gewezen zes gulden plus vijf brooden, zijnde de hoogste norm, en 4,25 versterkende mid delen te samen 11,25 per week, natuurlijk er rekening mee houdende, dat Van Waes zou traehten voor zijn gezin wat te verdienen. 7e dat een en ander tengevolge had, dat Van Waes begreep te moeten aanpakken, want hij verdiende in de week van 20/25 Juni f 7,20, opgave 2,50; in de week van 27 Juni/2 Juli 10,80, opgave nihil; in de week van 4/9 Juli 10,80, opgave nihil. 8e dat voor deze bijverdiensiten op de gewone bedeelimg in minderimg is gebraoht twee gul den en vijf brooden omdat vermoed werd, dat Van Waes voorloog. 9e dat hieruit blijkt, dat Van Waes de bij- zondere eigenschap in zich vertegenwoordigt van den Vader der leugenaars, hetgeen aanlei ding geeft, dat hij betreffende zijn inkomsten ons telkens voorliegt. De heeren zullen nu de conclusie zeker zelf wiel willen trekken. De heer Freriks had voor- zichtiger gedaan eerst een onderzoek bij ons college in te stellen, alvorens bij den raad zijn inlichtingen in te winnen, dan zou zeker zijn vraag wel aehterwege zijn gebleven en zouden wij niet genoodzaakt geworden zijn, openbaar- hexl een dergelijk netelig vraagstuk te geven, waarmede de goede gevers in de R. K. kerk te Ter Neuzen onschuldig in het gedrang komen. Tenslotte veroorloven wij ons de opmerking om eerbiedig te verzoeken voor 't vervolg veir- schoond te mogen blijven van raad en advies betreffende vragen in een openbare raadisver- gadering. Het Burgerlijk Armbestuur is een zelfstan- dig liohaam, die over de toekennimg van on- dersteuning vaLgems art. 13 van haar regle- ment zelf 'beslist, dus binnen de grenzen van haar goedgekeurcle begrooting dergelijke vra gen niet toelaatbaar acht. Wij zullen er dan ook, mocht het nog voorkomen niet meer op in gaan. Wij krijigen zoo den indruk, dat het tegen- woordig vragensysiteem in den raad (dat nog nooit is voorgekomen) een „hetze" beteekent tegen den voorzitter. Laat die dan mogen zeggen, dat vrees voor critiek hem niet be- wegen zal na te laten wat zijn plicht is, en zal nalaten andere verantwoordelijke niet lichamen eveneens op hun plicht te wijzen; Wij zijn gaame bereid om nooden en ellende te helpen lenigen, waar indeidaad hulp noodig is, maar aan de andere zijde zich te verzetten tegen de al meer en meer ingekankerde ge- woonte om maar alles op den rug van het Bui- gerlijk Armbestuur af te wentelen. De beer FRERIKS merkt op, dat het arm bestuur in zijn antwoord om de zaak die door hem ter sprake werd gebraoht heendraait. Hij heeft alleen gevraagd of het juist was, dat iemand die volgens dte regelen onder^eunmg ontvin°' als werklooze, werd overgebracht naar de lijist van anmlastigen, vrouw versterkende middelen noodig had, en op die wijze die kosten van de versterkende middelen op het hoofd van het gezm weteen verhaald, daar hij nu een ^ere .^dersteu ■ning kneeg dan vroeger E.i aangez^en ite heer Bedet de voorzitter, schrijft, dat de gemerai eeT^Zihneer COLSEN verklaart te zijn ge- schrokken toen hij gisteren «hen op zal geantwoord worden als er nog vrag a0Snhebek H?SlNK wilde over dezen af- ^eidsbrief ook lets zeggen. Aangezaen ver- Sende leden van het Burgerhjk Armbe stuur met den inihoud bekend zijn, moet wor Hiinc is van den voorzitter en den secretaris. Hij meent, dat de steller van den brief zich moet vergissen door de stelling naar voien brengen, dat je, als je zoo n functie be^leedt taboe bent en de bonding van den gemeente- raad onjuist is. De raad heeft, toch, om op de hoogite te blijven van de handekngen van het burgerlijk armbestuur speciaal een Lid uit zijn midden benoemd. Dat bewijst volldoende, dat de raad er belang bij helhben kan iets te weten. Indian de voorzitter meent, dat de raad met de handelingen van zijn college niets te makem heeft, is dat onjuist. Bovendien bet schrijven van het college waarin verzocht wordt een wijziging der begrooting goed te keuren be wijst, dat hij aniders denkt. Voor het een zegt hij geen antwoord meer te zullen geven en voor het andere vraagt hij antwoord. Als de raad er niets mede te maken had:, had het armbestuur oak voor die wij ziging der Ihegrooting geen toestemming noodig. Uit de wijze waarap hij den raacl ibehandtelt blijkt, dat hij niet weet, dat hij eentcullage, dat boven hem gasteld is verantwoordiBfj' schuldig is. Sprekar wil nu ook wat zeggen over het gieval-Van Waes. Uit het schrijven blijkt, dat daaromtrent eigenaardige opvattinigen bestaan bij het burgerlijk armbestuur, en dat ze zich niet houdt aan bet voorsdhrift om ieder te behandelem overeenkomstig zijn aanleg, want dam zou het ook bahooren te bedemken, dat er zich gevaillen voorrioen, dat er personen zijn die men, in zake hunme verklaringen, ontoe- rekenibaar moet veiklaren, in plaats van zoo iemand, omdat zijn opga- fn niet kloppen met id'e werkelijkheid een straf op te leggen, Zoo is het met den persoon die het hier betreft. Die behoomt niet tot de slimsten. Het armbestuur had moeten overwegen, dat zij in hem iemand voor zich kreag die men alles kan laten verklaren en deze persoon had moeten worden belhandleld op de wijze die volgens de Armenwat voorschrift is. Het schijnt echter, dat de heeren er grootsch op gaan, dat deze ikwestie door hen behiamd'eld is, zooals is ge- sChied. Ook waar te kennem gegeiven wordlt, dat Van Waes onjuiste opgaven deed over zijn verdien- sten, hadden ze rekening moeten houden met den geestesrtoasitand van deizen persoon, die na enkele dagen vergeten is wat te voren ge- beurd is. De kwestie komt ook hierop neer, dat het armbestuur tihans te makem heeft met onder- steuning van werkloozen en gealimenteerdem, em dat men gemeend heeft iemand, die als werklooze werd ondersteund onder een andere categorie te moeten brengem. Men heeft dat eohiter gedaan op een slecht oogenblik, juist toen de noad in het gezin ,grooter geworden was, Het armbestuur beroept er zich op, dat, zoodra iemand omdersteuning in hatura ont- vangt, hij onder de gealimenteerden moet wor- idem opgenomen, maar spraker kam nergens een voorschrift vimden, dat, indien in het gezin van een, werklooze iets in natura gegeven wordt, zijn ondersteuming niet meer volgens de voor iwerkloozen gestelde regelen zou kunnen ge- sahieden. Hij kan ook niet vindem, dat verster kende middelen voor een zieke vrouw kunnen garekend worden tot ondersteuming in natura. Ook geneesmiddeten worden daartoe immers n et gerekend? Hij beschouw.t als ondersteu ming in natura de verschaffiing van brood, ibramdstof em Weeding. Hier was toch een bij- zonder geval aanwezig Er kunnen zich tooh gevallen voordoen, dat men leeflt aan den rand vam de armoede en dat men voor het verkrijgem vam versterkende middelen voor een lid van het gefcin d'e tus- schenkomst van een liefdadigheidsinstelLing inroept, omdat men die zelf niet bekostigen kan. Dat zijn dam toch bij zoralere gevallen Hij acht het de groote fout vam het burger lijk armbestuur, dat ze Van Waes bij de ge wone gealimenteerden overgebracht hebben. In art. 29 der Armenwet staat, dat: „Indien blijkt, dat de aanvrager door de bulp der in- stelling niet uit den toestand van armlastig- ;heid kan worden opgeheven, de te verstrek- „ken omdersteuning de grems van het voor „leivemsomderhoud noodzakelijke niet mag over- „schrijdien". Indien dus aan Van Waes uitkee ring was gegeven op grand van de regeling voor werkloozen en bovendien ondeirsteuming verstrekt voor versterkende middelen, dan zou daarmede de grems van hot noodzakelijke nog niet zijn overschreden, en alzoo nog niet zijn gehandeld in strijd met de Armenwet. Uit de cijfiens van het rapport blijkt wel, dat het be drag aan Vam Waes als werklooze verstrekt werd voor een gezin met 3 kinderen niet van dien aard was, dat de noodzakelijkste bethoef- ten daamdoor zouden worden overschreden, zelfs als het armbestuur het nog iets meer ge geven had. En toen men er toe avenging om versterkendie middelen voor de vrouw te ver- strekken heeft men z.i. met de eene hand terug- genomem wat met de andere gegeven werd. Men mag op deze wijze niet handelen. En wan- neer de voorzitter van het burgerlijk armbe stuur trotsch gaat op zijn beheer, meent spre- ker hem ten alien tijde te kunnen aantoonen, dat hij niet handelt overeenkomstig den tekst van I Johannes 3 17 nu 200 jaar geledem door een Franschen prediker op een bus voor de anmen gesohreven,,Indien iemand geld en goed bezit en zjjn hart shot, terwijl hij zijm foroeder gebrek ziet lijden, hoe zal de liefde 'Gods duurzaam zijn)" Als de handelingem vam den voorzitter daarmede piet in strijd zijn weet spreker er niets meer van. Uit enkele zinsneden van den brief meent hij ook te moeten afleiden, dat omtrent de po- siiltie van Van Waes ook een geheel verkeerden indruk wordt gegeven. Dat lag ook im de lijn, men moest den toestand van Van Waes ver- keerd voorstellen. Spreker heeft het oog er op, waar gesohreven staat, dat Van Waes, toen de uitkeering verminderde, begreep, dat hij moest aanpakken en toen ook begon wat te verdienen. Zou mem nu denken, dat dit aanpakken een gevolg was vam de verlaging der uitkeering, of vam de omstandigihedd, dat er toen juist meer werkgelegenheid kwam. Uit hem beken- de gegevens blijkt, dlat er op 4 Jumi ingeschre- ven stonden 148 werkloozen, op 8 Juni 180, en op 9 Juli 108. Diaaruit blijkt dus, dat het tijd- stip, dat Van Waes aan het werk gegaan was juist saraemvalt met het tijdstip, dat er minder weirkloozen ingeschreven waren en er dlus meer werk was. Indien men uitgegaan is vam de veronderstelling, dat Van Waeis gaan werken is, omdat dte uitkeering voor zijn gezin is ver- laagd, dan bewijzen de cijfers van spreker toch wel het tagendeel. Er wordlt beweerd, dat hij het burgerlijk armbestuur voorloopig. Maar opmerkelyk is bet, dat het rapport, daarvoor noemt de perio- ide van 25 Juni, waarin een rijksdaalder werd opgegevem, dooh /7,20 zou zijn veirdiend, en de 3 opvolgemde weken, doch dat Van Waes in die periode juist van de officeele controle was uit- geschakeld, zoodat dit niet was na te gaan en het burgerlijk armbestuur dus op andere wijze zijn inlichtingen moet hebben verkregen. Hij weet niet hoe het met die bewijzen zit, maar meent, dat zoo'n college todh in geen geval iemand mag straffen op vermoedtemis, waarvan men het bewijs niet kam leveren en indien men zakerihedd had, dam had dat het burgerlijk arm bestuur in zijn rapport niet mogem neerschrij- vem hetgeen onder 8o. staat. Daaruit zou heel wat te halen zijn en spreker heeft dat aangestipt, omdat het in strijd is met de bepalingen van art. 29 der Armenwet: ,,In- ,ydien ondersteuniing wordt verleend, wordt zij verstrekt in zoodanigen vonm en zoodamige „mate, als met het oog op de belhoeften en de „peirsoonlijke eigenschappen im verband met de „omstandighedem van den arrne het meest ge- „wenscht is, om hem wederom in staat te stel- „len, in het onderiioud vam zich em de zijnen ,tte voorzien^'. D:aarin woirrit duidelijk voorgeschreven, dat men in het allernoodzakelijkste moet voorziem. De voorzitter van het burgerlijk armbestuur denkt bij deze beoordeeling van den toestand vermoedeiijfc ook niet aan de wooiden vam 2 Cor. 9:7: „Ieder doe zooals hij im zijn hart voorgenomen heeft, zonder dnoefbeid of ge- dwtongien; want God heeft een blijmoedigen gever lief". Die woorden zijm op hem niet van toepassimg. Men moet bovendien niet alleen rekening houdien met den toestand van den persoon wien het betreft, doch ook met de moraliteit. De voorzitter scihrijft, dat Van Waes in zioh ver- tegemiwoordigt den vader der leugenaars. Doch men moet er rekening mede houdten, wat deze krachtens zijn geestvermogens kan presteeren. Wamneer die Zaterdags zijm geld ontvangt, weet spireker zeker, dat deze zich een paar dagen later er absoluut geen voorstelling meer vam kan makem wat hy eigenlijk ontivangen heeft Nu gaat het z.i. niet aan am de on juiste mededeelingen zoo iemand zoo scherp uit te buiten als hier is geschied. De door den heer Freriks gestelde vragen zijn aanleiding geweeist, dat de kwestie Van Waes door den voo.rzitteir van het burgerlijk armbestuur zoo- veel mogelijk is aangeddkt. De lieer VAN DUKE geeft te kenmen, dat hij im de vorige vengadering al direct op de vraag van den heer Freriks bad kunnen ant- woorden, maar meende, dat het aanbeveling verdiiende, dit den gewoman weg te laten vol- gem. Sinds sp-reker lid is van het burgerlijk armbestuur, heeft spreker daar al heel wat meageimaakt, vooral van pogiragem die worden aangewend om het burgerlijk armbestuur te misleiden. Van Waes is beslist onibetrouwbaar en door de verschiilende gevallen die voor komen wordt het burgerlijk armbestuur ook wantrouwend. Van Waes vertelde toen, dat hij maar f 2,50 verdiend had. Nu heeft het bur gerlijk anmibestuiur van zijn patioon een briefje gekregen, waaruit blijkt, dat hy van 2 tot 7 Med had verdiend 15,80, 914 Mei f 14,40, 16—21 Mei 19, 23—28 Mei 14,40, 30 Mei— 4 Juni f 18,80, 611 Juni niets, doch toen kreeg hij 9,25 uitkeering, 13—18 Juni idem, 20— 25 Juni verdiende hij 7,20 en kreeg 6, 5 brooden em, 4,50 voor versterkende middelen, 27 Juni—2 Juli 10,80, met dezelfde bedeeling, 4—9 Juli 10,80, met 4, 5 brooden en /4,50 voor versterkende middelen. Voor die Laatste wekem gaf Van Waes op geen verdiiemsten te hebben, hetgeem in strijd was met de waarbedd, daar hij 10,80 verdiend had. Als er iemand die behoeftdg is bij bet arm bestuur komt, zal die niet te vergeefs aanklop- pen,, en geen der ladem van het burgerlijk arm bestuur zal er ook tegen op komern, als de voorzitter misschien eens iets te veel zou uit- betalen. In deze besprekingen heeft het hem toch ge- troffen, kenmis te krijgen van een brief van het Roomsoh-Kaitholiek armbestuur, waarin dit aan het burgerlijk armbestuur mededeelde: 1. dat hare financien voor dit jaar geheel em al zijm uitgeput 2. dat het dus niet meer in staat is, noe jammer het bestuur zulks ook vindt, om voor haar R. K. anmen dit jaar nog bij te dragen; 3. dat het bestuur dus zeer tot zijn spijt voor den loop van dit jaar geen bijdragen meer kan doen, en het dus zijn armlastige eg hulp- beboevemde Rooms&a- A.at'holieke ingezetenen gelheel tot het burgealijk ammbestuur_ zal moe ten verwijzen voor den loop van dit jaar. De inhoud van dit schrijven deed bij spreker de gedachte rijzen, of er miisschiem iets zou zijn tusschen het R.-K. armbestuur en den voorzit ter van het burgerlijk armbestuur. Spreker kan het zich althans niet indenken, dat de financien van het R. K. armbestuur geheel zouden zijn uitgeput. Als in de kerk wordt mieegedeeld, dat er mood is en geen geld om te steunen, zullen toch de R. K. menschen ook wel hun plicht gevoelen om te offerer ten bate hunner behoeftige geloofsgenooten. Het gaat toch niet om al hare armlastigen maar zcmder meer op den hals van het buurgerlijk armbe stuur te schuiven? Overigens spijt hot aan spreker, dat deze kwestie op die manier is aanhangiig gemaakt. De heer Freriks had beter kunnen beginnen met eens bij het burgerlijk armbestuur te in- formeeran. Hij gelooft ook wel, dat Van Waes achterlijk is, maar als men zoo herhaaldelijk wordt belogen, dan begint mem daai-_ wat anders tegemover te ,staan, evenals een verificateur bij de belastingem aan de grens en hij kan verze- keren, dat de voorzitter en de leden van hot college moeten oppassem. En wat betreft, dat de leden met den brief niet bekend zouden zijn, spreker heeft den brief hooren lezen, althans in hciofdtneldcen en het spreekt'wel van zelf, dat, indiiem aan den voorzitter en den secretaris wordt opgedragen een 'brisf te schrijven wel in algemeene trekken de strekking wordt bespro- ken, doch diat de leden ten slotte niet gaan kij- ke welke woorden er voor gebrulkt zijm; er is im elk geval gesohreven in den geest van het armbestuur. Indien men telkens en telkens bedrogen uitkomt, gaat men oppassem. Hij zou nu zeg gen dat het welletjes is. Er bestaat nog ver- sohil van meeniinig, of de vers,trekking vam ver sterkende middelen, melk, enz. al of niet tot de giften in natura kunnen gerekend worden. Dat is nog niet uitgemaakt. (Wordt vervolgd.) (Buiten verantwoorUeiijkheH der Rodactie.) DE Z.-VL. WATERLEIDING. Mijnheer de Redacteur! Bij het lezen vam uw venslag over de aihier gahouden algameene verg'adering van de Zeeuwsch-Vlaiamsdlie Waterleidinig heeft het mij ten zeerste verwonderd, dat daar in die zeer drukke vergadering onweersproken bleef d:e bewering vam den voorzitter, dat bij even- tueele ontbxnding de gameemten die daar voor gesteanld hebben de reads gemaakte kosten zouden heibben te dekken. Zoo'n uitspraak uit den mond van een jurist is toch al heel vreemd. Of, was het de bedaeMng om daarmede som- mige, gameenteraden bang te maken Het spreekt toch vam zelf dat, indien tot orvtbiniding besloten werd, alle gemeenten, die er bij betrokken zijn, naar rato hunner aan- deelem moreel gebomden zoudem zijn hun aan- dteel in de kosten te dragen. Het zou misschien wel interessamt ^ijn van een jurist te veme- mem wie als het er op aankomt voor het oogemiblik nog de wettelijke verantwoordelijk- heid draaigt voor de reeds gedane uitgaven. Eern vreamde vraag was ook die van den heer Kruijisse of de verbeigenwoordigers der gemeente een vrij mandaat krij,gen en de daarop gegeven bevestiginig. Zeker, in theorie hebben die vertegemwoordigers een virij man daat. Waar zou het heem, indien ze voor alle te belhandelen zakem eerst een uitspraak van den gemeemteraad noodig hadden. Maar waar het gaat over opri'chting of ontlbindimg der ven- nootschap kan het im de practijk moelijk an ders of de vertegamwoordigens zullen zioh ge- bonden acbten aan de uitspraak der meerder- hedd van den gemeemteraad die ze vertegen- woorddgem. Indeirtijd gingen 20 gemeervteradem er mede accoord een N.V. voor het exploiiteeren eener waterleiding op te richten. Verondersteld nu eens, dat de 20 afgevaarddgdem zouden samen- gekomen zijn, dat er daaronder 12 waren die persoomdijik tegen de wateriedding waren en hadden gestemd die ze vertegemwoordigem. Welke gevolgen zod het kunnen hebben als de v e rte'gepw oordbgers hun mandaat omtrent het bestaan dler venmiootechap vrij zouden op- vatten. Ik geef nog een voorbeeld: 5 gemeen- teradem zullen, veromderstellen wij, adlhaesie betuigen, aan het ontbindingsvoorstel, maar hum ventegenwoorddgers zijm toeivallig vcor- stamders van het waterleiddngsplan en stem- men in de veigadering tegen onflbindinig. 15 geimeemteraden verklaren echter ndet met het voorstel tot ontlbindimg mee be will em gaan, doch de afgevaardligden dier gemeenten hebben toeivallig aan de waterlieddling een broertje dood en stemmen, op grond van hum vrij mandaat voor ontbdnddmg! Dan zoudem alle afgevaar ddgdem juist gestemd hebben, in strijd met de meerderhiedd van de gemeenteraden. 75 der gemeenteradien zouden zich voor doorwerken verklaren, maar de 15 personen met hun vrij mandaat zouden d'e zaak doen keideren. Het geem m.i. voldoende bewijst, dat, als het over al of niet onitfodniddng der venmoatschap gaat een vrij mandaat praotisoh niet bestaambaar is. Dankend voor de plaatsinig. W. VOOR- OF ACHTERUIT Mijnheer de Redacteur! Vergun mij s.v.p. voor omderstaande een plaats je in Uw blad. De gevoerda .debatten over de Zeeuwsch- Vlaaimscihe Wateriedding lezende, ontkomt men ongetwijfeld moeilijk aan een zeer omaange- namen indruk. Waren eerst de klanken van de cmtluikende opposdtie vam dien aard, dat ieder reehtschapen merusdh, over de verkeerd- heden der leiding verontwaardigd stond te kijken,, thans is gebleken, dat ook een oppositie verpliciht is en zeker verstandig doet, haar meendmig te realaseeren d.i. aan de werkelijk heid te toetsen alvorens die te uiten. On'be- Vooroordeeld, zal mem moeten toegevem, dat de Ter Neuzensdhe „kamp" voor de oppositie wei- nig voordeelig was. Nu kan een leiding weliswaar door handig manoeuivreeren, tamalijk gemakkelijik een op- poaitie met een kludtje in't riet stunen en toch schul'dig staan aan het ten laiste gelegde. Laten echter de leidemde personen hurnne groo te veratwoordelijildheid bewust zijn en dat taonem door op alle handelingen het voile licht te laten schijnem. Kan de oppositie geen an dere bewijzen aanvoeren, dan zal voor eerlijke voorstanders voorloopig niets anders over-, blijven dan met de tegenwoordige organisatie in zee te gaan. Door op den ingeslagen weg voort te gaan, zulleA de voorstahders-opposanten moeilijk hum „voorsbandieris zijn", kunmem bewijzen. Is er werkelijik opzettelijk tegen het recht gezon- diigd en wij daardoor bedot, dam moet (en) de schuldiga(n) worden gestraft zooals belagers van gemeemsohapsbed rij ve n, dat verdienen; maar de heele zaak laten kelderen,^ om't slecht beleid vam eenig(e) bestuurder(s) is voor voor- standers gevaarlijk spel. Temeer, waar hef- tige opposamten het met mij eens zijn, dat het bij veirwenping wel twintig jaar kan duren eer we weer zoover zijn. En zijn we dan gevrij- waard tegen slechte leiders? Neen, evenimin! Daarvoor zal altijd scherp toezioht noodig zijn. Maar de bevolkinig van een heele streek twintig jaar lanig verstoken doen zijn van goede watervoorzdeningis diat geem misstap Voor star oonservatieven niet, maar voor de- mokraten en vooral voor sociaal-demokraten zeer zeker! Een raadlsldd, dat drinkwater uit meestal stinkende regenpubten of anderszins, boven goed leidimgwater verkiest voor de be- volkdng, moet om de hygiendsche gesteldheid dier bevolkimg al'heel weiniiig malem. Al geven wij toe, d'at 'er geen cent meer voor betaald moet worden dan strakt noodzakelijk is, het praatje van „dat kunnen de arbeiders nooit beta!en", is al eivemmin sociaal-demokratisch. De wateriedding is een edsch des tijds, zoo goed ajs dit het geval is met gas., electriciteit, goede woningen, goed ondierwijis eraz., eniz. Dat so- ci&,al-derrickraten al deze zaken zouden bestrij- den, met het duurtemotief, zou hen tevens doen ophouden soci,aal-demiOkraten te zijn. Het is niet anders dan een jaremlange- en misbrudkt argument der bezittende klasse, om al de gen. en nog veel meer sociale- en hygiendsche maat- regel'en tegen t,e gaan. Vioeger hadden de arbeiders geen waterleiding, geen regenbakken, maar watertonnen; geen hudzen, maar leemm hutlen! geen fietsen, geen goed onderwijs, Het Doorzitten bij Wielrijden, een door de zon verbrande Huid, Schrijnen en Smetten verz^cjit en geneest men met Doos 30, 60, Tube 80 ct. PUROL kortom niks achtte mem voor deze klasse noo dig dan bard en lanig weaikem en nog hadden ze bitter armoede. Alles hebben ze, ondamks het duurste geschreeuw der reactie verworven, en zijn Goddank ndet meetr zoo arm als voor- dden. Ndet het mnjnst door den strijd der sociaal-demokraten is het zoover gekomen. Wan neer men massaal iets heeft, dan wordlt het ook betaald! Maar wamneer in dit geval verarming zou ontstaan, dan is het pdiicht van ieder sociaal-demokxaat de arbeiders aan te vuren, tot organisatie en strijdbaarheid, om de meerdere uitgaven door meerdeire inkomsten te dekken. 0,m een of meer slechte hostuur- ders is voor ons nooit van een goede zaak af- gezien. De taak iS: zoodandge ambtemaair(en) onsdhadelijk te maken, en de imstelling gaaf hoiuden. Wij moetem ndet meer acht emit naar het donkere verleden, maar vooruit naar de lichtende toekomst! Met dank voor de plaatsdng. Axel C. HAMELINK. BOSTON. Het Hooqigerechtshof ver- wierp het beroep van Sacco en Vanzetti. SCHEEPVAARTBEWEGING. Voor Ter Neuzen: 17 Aug. Ned. s.s. STAD ZAANDAM, 1235, hout, Ijo Roybba. 18 Aug. Eng. s.s, THE EMPEROR, 248, ijzer, Mdllom. Voor Sas van Gent: 18 Aug. Itad. s.s. AP- POLO, 1146, pyriet, Sevilla; Eng. s.s. ENSIG- NE, 1261, fosfaat, Sfax. Van Ter Neuzen: 17 Aug. Belg. s.,s. SCHEL- DESOP, 248, steen, London. 18 Aug. Deensoh s.s. ERIK BOYE, 1344, led'ig, Wiborg. Van GentTer Neuzen: 17 Aug. Eng. s.s. BLACKCOCK, 226, stukg., Londem. Van Sas van Gent: 18 Aug. Ned. s.s. BRUNSWIJK, 1350, dedig, Antwerpen. Van Riemen: 18 Aug. Noonsoh s.s. HILDA, 705, ledig, Blyth. Voor Gent: 17 Aug. Eng. s.s. TEESWOOD, 416, ledig, GravesendEmg. s.s. KEMPTON, 303, ledig, Londem; Emg. s.is. GALA, 605, ledig, Londem; Duitsch n.s. HERMANN BOHNE- KAMP, 582, hout, Danzig; Duitsch s.s. LOU- RENS L. M. RUSS, 832, hout, Kemi; Deemsoh s.s. ASTRID, 1021, hout, Bjorko. 18 Aug. Emg. s.s. CITY OF DUBLIN, 667, stukg., Antweinjfen; Eng. s.s. ELEVEEN, 969, kolen, Newcastle; Eng. s.s. FULLERTON RO.SE, 943, ledig, Zeabrugge; Eng. s.s. ME- RANNIO, 563, stukg.Londem; Eng. s.s. ESTON, 806, ledig, Londen; Eng. s.s. MICK- LETON, 364, ledig, Londen; Eng. s.s. ALICE M. CHAIG, 378, le^lig, Londen; Deensch s.s. URANIENBORG, 1998, hout, Wiborg; Eng. s.s. DON, 429, stukg., Goole; Eng. s.s. MAL- RIX, 354, leddg, Lomden. Van Gent: 17 Aug. Fransch s.s. ST. PA LAIS, 1264, ledig, Calais; Belg. s.s. OOST- GAPPELLE, 646, ijzer, Londen; Fransch s.s. ARMENIER, 472, kolen, Lorient; Eng. s.s. WHITWOOD, 1147, ledig, Westhartlepool; Eng. s.s. JOFFRE ROSE, 344, ijzer, Newport; Eng. s.s. SPRINGHTLY, 1105, leddg, New castle; Eng. sjs, DARLINGTON, 451, stukg., Hull. 18 Aug. Lett. s.s. EVERENE, 1064, ledig, Expilla; Eng. s.s. JELLICOE ROSE, 609, ijzer, Ganstone; Fransch s.s. PARAME, 1265, ledig, R'dam; Lett. s.s. TRANSTEVE, 1386, ledig, Rigajj Eng. s.s. KEMPTON, 303, maca dam, Ipswich; Itad. s.s. JAVA, 2500, gem., R'dam; Lett. s.s. SKAUTS, 1328, ledig, Riga; Fransch s.s. CABOURG, 1263, ledig, Calais. A. C. LENSEN'S STO0MVAAR1 - MAATSCHAPPIJTER NEUZEN. s.s. HELENA in lading te Helsing- voor Rotterdam, s.s. MAGDALENA in lading te Beu- nos Ayres voor Havre, s.s. TER NEUZEN van Rotterdam naar Ulealborg passeerde 19 dezer Brunsibuttel. s.s s.s Directie T. L. L. NOLSON. s.s. SGHELDEDAM, 650 ton, vex- trokken van Antwerpen naar Londen. s.s. SCHELDESOP, 750 ton, wordt heden te Ter Neuzen verwacht. s.s. SCHELDESTROOM, 1500 ton, in lossing te Londen. SCHELDEDIJK, 7500 ton, in los- sinq te Madras. SCHELDESTAD 8000 ton, te Port Sudan, s.s. SCHELDEPAS, 8500 ton, wordt heden te Oran verwacht. s.s. SCHELDELIJN, 11000 ton, van Bombay naar U. K. WISSELKOERSEN. Amsterdam, 19 Augustus, 2 uur. Bieden. Laten. Londen 12,13 Berlin 59-33 Paris 9,77i/2 Brussel 34,721/2 Weenen (per lot) sch 35,10 12,13^ 59.341/2 9,781/2 34.74 85,15

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 2