Zonnebrand PUROL De Zeeuwsch-Vlaamsche waterleiding. PREDIKBEURTEH 6E HEM6DE BERICHTEN. Laatste Berichtea. INGEZONDEN MEDEDBELINGEN. EEN AUTOBUS IN EEN SLOOT GEV ALLEN. Een door de zon verbrande Huid, Stukgeloopen Voeten, Schrijnen en Smetten verzachten geneest men met Doos 30, 60, Tube 80 ct. Een pakja bord iurs 1, L. Molengraaf, Tholensstraat 99,1 *P'ef Neuzen. Een zilveren ketting, J. Eckhardt, Nieuw- straat 24, TerNeazen. Een wandelstok, J. Pichal, Donze-Visser- straat 68. Ter Neuzen. Een buisideutel, Hoevens, Wijk P No. 4, TerNeuzeD. Heerenportemonnaie, J. Klaassen, Dr. Buijzestraat 12, Ter Neuzen. Een naaldenkoker, J. Dieleman, Lange Kerkstraat 58, Ter Neuzen. AARDENBURG ZONDER RAAD V Den eersten Dinsdag in September treedt de oude gemeenteraad van Aardenburg af. Zal er dan, schrijft de M. Crt., al een nieuwe zijn Gisteren besloot de raad om in beroep te gaan bij de KrQoa t.egen het besluit van Ged. Staten tot vernieting van het raadsbesluit waarbjj de nieuwgekozen ieden weiden toegelaten. De Gemeentew«t schrjjfc aan de Kroon voor om ffZoo spoedig mogelijk" een met redenen omkleed besluit te nemen. Na de uitvoerige voorbereiding bij Gtd. Staten kan dat dus weldra gebeuren. Vernietigt ook de Kroon de raadsbesluiten, dan moet binnen een maand door B. en W. op een door hen te bepalen en aan Ged. Staten mee te deelen dag een nieuwe stemming worden uitgeschreven. AIs B. en W. dus snu mee weiken, zou dat waarschijnlijk voor September kunnen gebeuren, ook al is er tijd noodig voor bet opnieuw drukken van de stembiljetten, en het rondsturen daar- van. Maar als dan de stemming heeft plaata gebad, en de uitslag is door het hoofdstembureau opgemaakt en aan de benoemden meegedeeld, dan hebben deze vier weken tijd om te melden of zij al of aiet hun benoeming aannemen. En toch kunnen eerst, nadat het Hoofdstembureau voor ie-iere plaats een persoon heeft aange- wezen, alle benoemden hun geloofsbrieven aan den Raad inzenden. Maar zij hebben daarvoor 2 maanden tijd. En eerst dan kan de Raad beslissen over het al of niet goedkeuren dier ge loofsbrieven en over het al of niet toe- laten. Gesteld dus dat ook de Kroon bet raads- besluit vernie igd, dan is er ook bi) aller medewerking veel kans, en bij gebrek aan medewerking zelts z -kerheid, dat 't eind- punt bereikt wordt na den eersten Dinsdag in Sept. Maar dan is de oude gemeenteraad al overleden. Welke gemeenteraad of wie moet de geloofsbrieven goedkeuren GEREFORMEERDE VEREENIGING VOOR DRANKBE3TR1JDING. Da 27ste jaarvergadering van bovenge- noemde vereeniging gehouden te Middelburg besloot tot aanhouding van het voo stel om de verplichte afdracbt der afdeelingen te verminderen van 30 op 40 cent per lid met verplichte afname van een aantal maandbladen tegen 20 cent per jaar en per stuk. Het Hoofdbestuur zal onderzoeken of het onogelijk is om de 14 dagen een b'ad in kleiner formaat te doen .eiscbijnen. Medegedeeld werd dat alle 9 provtaciale bonden en 39 afdeelingen vertegenwoordigd waren en spec'aal warden welkom geheeten 5 afgevaardigden van de studentenafdeeling #Dr. J. C. de Moor" te Kampen, met den -wenscb, dat ook spoedig te Apeldoorn een afdeeling onder studenten zal wordt n op- gerich'. Met alg. stemmen werd aang nomen een voorstel, waarin uitgesproken wordt, dat eenige actie voor de invoering van alcohol- v.ijen avondmaalwjjn buiten de vereeniging staat en hare instemming niet heeft. Inzake de actie onder de jeugd weid o.a. naar voren gebracht, dat men met dien arbeid voorzichtig moet zijn en niet zonder meer met den J.C. G. O. B in zee kan gaan. De jeugd moet niet dood georga- niseerd worden. Besloten werd dat de kwestie van de contributieheffing van versp eide leden nader door het hoofdbestuur onder de oogen zal worden gezien. Daar reeds meermalen en ook nu van vele zij den klachten werden vernomen over de samenwerking met andere bonden in zake de blauwe week actie, werd na zeer uitgebreide discussie met 82 tegen 16 stemmen besloten het hoofdbestuur mach- tiging te verleenen om na een Jaatste poging tot verbetering van een en ander de samenwerking te verbreken. Aangenomen werd een voorstel van de afd. Middelburg om bij de Nat. Commissie tegen het alcoholisme de aandaeht te vesti- gen op het groote gevaar dat in den ver- koop van allerlei schadelijke alcoholhou- dende bonbons aan kinderen is gelegeD, en daartegen maatregelen te vragen. Nog werd besproken de wenschelijkheid van de wijziging in de samenstelFng van het Hoofdbestuur en vereenigde de ver- gadering zich met de gedachte van Ds. Th Kuipers, lid van het Hoofdbestuur om een moderamen van 3 leden samen te stellen en verder zooveel leden in het Hoofdbestuur te benoemen als er Pro v. bonden zijn. De be-turen dier bonden zullen voor 1 Jan a s. hun verlargens ter kennis van het Hoofd bestuur brengen, opdat dit geadviseerd door een jurist nieuwe statuten en reglementen kan ontwerpen, wat toch moet met het oog op het eindigen van den termijn der Kon. goedkeuring. Hierna h eld de heer dr. H. Ens rink uit Zuidwo'de zijn referaat over ffDr. A. Kuijper Sr. en onder g-heelonthouding", r n werd hij met groote aandaeht aangehoord en door vergaderden werd hem met applaus en door d n Voorzitter met hartelijke woorden dank gebracht. Als plaats voor de volgende vergadering werd Arnhem aangewezen. De voorzitter dankte de ontvangende afdee'irg, ncemde Middelburg een schoone stad, al o troerde het hem gezien te hebben dat buitenlanders, die Middelburg op m-. rkt- dag bezoeken, geld uitdeelen aan kleine ze uwen, die zich laten fotografeeien. Met de gebruikeljjke dankbetuigingen, het zingen van Ps. 84 6 en dankzegging werd de vcgaderiDg hierop gesloten. Na een gemeenschappeijken maaltpd in de societe.t St Joris, werd nog een uit- stapje Daar Ylissingen gemaakt, aange- boden door de afdeeling Middelburg. SAS VAN GENT. Het muziekgezelschap ,/De vereenigde vrienden" zal naar wij vernemen a s. Maan- dag haar jaarlijks uitstapje naar Ostende maken om aldaar deel te nemen aan het bestendig festival. Alweer een nieuwigheid. Ot het vehikel, dat sedert eenige dagen zjjn intrede op de straat gedaan heeft, het transportmiddel van den meest recenter? datam is, laat ik in het midden, maar voor 't Sas is het iets nieuws, nog „nicht da- gewesen". Het is een electrische trolley, een minia- tuur-sleeperswagen, door een electromotor voortbewogen, die zijn motor sche energie ontvangt van sterk geladen accu's, alles in kort bestek in elkander gebouwd en geschikt om betrekkelijk zware lasten met hetgrootste gemak en zonder veel spektakel van de eene plaats naar de andere, zelfs betrekkelpk ver van de eerste verwijdeide, te vervoeren. Als op korte beentjes loopt het onnoozel uitziende ding onder den druk van een handle met een sukkelvaartje, maar toch met het grootste gemak, langs de straat, neemt bochten zonder oorverdoovend hoorn- getoeter, draait, zwengt en keert, alsofhet nooit anders gedaan heeft, kortom gehoor zaamt onder den druk van de hand en den voet des bestuurders zoo gewillig en gedwee, en voor voetganger, mensch of dier op zoo ongevaarlijke wijze, datjnen zou wenschen alle veikeer, om waarbofgen voor veiligheid en rust te scheppen, zgu op deze wjjze moeten geschieden. Er is zelfs te voorzien, dat in de drukke centra van den handel en de trafiek dit vervoermiddel in de naaste toekomst den laatsten bolderwegen en het nu reeds spora- disch te signaleeren trekpaard voor goed van de 'oaan zal knikkeren. Wie weet, komt er misschien nog wel tijd, dat men in de ^stbd, bij het gezicht van een wagen met paMden bespannen, het publiek even zal zien stoppen, om met nieuwsgierigen blik zoo iets #altertum lichs" nog even na te oogen. Sic traDsit gloria Paardenuitvoer. De uitvoer van paard^n en veulens naar Belgie houdt nog steeds aan. Heden, Donderdag, wtrden langs het douaue-kantoor 10 stuks volwassen paarden en 5 veulens vcor expoit voorgeleid, naar de kwaliteit te beoordetlen alle bestemd voor den land fcouw. ii. Met betrekking tot bet eerste deel van het verslag der j.l. Dinsdatg aihier in het Hotel des Pays-Bas" geShoudhn vergadering in Ons vorig nuanmer, moeten wij dit nog aanvullen, dat, naar aanleiding der klacht van den heer 't Gdlde over 'gemis aan openbaarheid, ook in zake het rapport 192,6, de burgemeester van Axel, interruimpeerde, dat dit indertijd is op- genomen in de Axelsche Courant, waarop de heer 't Gilde liet volgen: Ja, gedeeltelijk. De tarieven. De besprekingen der tarieven werden ver- voligd met de mededeeling van den heer Baik- ker, Boschkapelle, dat in die gemeente 203 aan- sluitbare perceelen zijn. Hij heeft meegebraeht een teekening van een arbeiderswoning, een mididenstandswioniing en een boerenwoning en verzoekt daarop nu eens aan te geven voor hoeveed kamers die woningen gereikend moeten wortden. De voorzitter stelt die teekenimgen ter hand aan den heer Krull. De heer Claessens, Axel, vraagt, waamm in de statuten het kapitaal op 5,4 millioen is her houden, terwijl te kennen gegeven wordt, dat maar 4,1 millioen noodig is. De heer D. Sdbeele, Ter Neuzen, wijst er op, dat' te kennen gegeven Wordlt, dat gemiddeld 21,84 moet worden opgebraoht, docth vraagt op wiens hoofd de rest komt, indiien de gemid- delde opbrengst in eenige geimeente maar op f 10 komt. Het is niet adeem hier, maar in het algemeen in Zeeuwsoh-Vlaanderen geen goede tijd. In het jaar 1923, toen de besluiten tot toetreding genomen zijn, waren de tijden nog andiers, het was althans toen nog niet zoo doorgedrongen wat de gevolgen konden zijn van de ingetreden malaise. Men gevoelt dit thans beter, en daarom aohtte de meerderheid van den gemeenteraad van Ter Neuzein het nuttig, dat deze zaak nog eens kon worden overwogen, en de vraag te stellen of het wel kan, of men met doorgaan met dit plan niet iets noodlottigs voor Zeeuwsoh-VlaaTiderm doet, indien ten slotte zou blijken, dat dit den last niet kan torsen. Hij zou er voor willen waken,dat deze ondememing voor deze streek een strop wordt. Er wordt berekend, dat er in de aangesloten gemeenten 59.000 mensdhen wonen. Hoeveel wonen er nog niet buiten, die men niet bereiken kan. Er gaat misschien nog wel een tiende deel af. Een groot bezwaar is het, dat zooveel boeren niet kunnen worden aangesloten. Die behoeven dan niet in de lasten te deelen, dooh die boeren roept hij toe, dat ze ootk wel eens moigen denken aan de burgerij. In de vergade ring van den gemeenteraad van Ter Neuzen werd te kennen gegeven, dat het tartef der waterleiding voor de arbeiders geen bezwaar was, onder voorwaarde, dat deze genoeg zoutdlen verdienen. Dan koimt men er altijd, Men moet er ecihter ook rekening houden dat er tegenwoordig veel burgers zijn die het met een inkomen van tusschen de f 1500 tot f 2000 moeten doen. Hij kan zich indenken, dat het tarief geen bezwaar is voor burgemeesters met een tractement van f 5000, of voor leden van Gediepuiteerde Staten of het waterleidimg- comite. Maar de massa der burgerij besohikt niet over zoo'n inkomen en als die met 1500 tot f 2000 moet rondkomen en daarvan ooik al zijn schulden wil betalen, acht spreker het on- verantwoordelijk deze nog den last van 'n 60 's jaars voor watergebriuik op den hals te sdhuiven. Hij zou daarom de waterleiding wiil- len uitstellen tot betere tijden. De heer Collot d'Escury, Hontenisse, deelt de vrees voor een te hoog tarief niet. In ver- gelijiking met andere waterleidingen is het niet te hoog. Hij wijst op dte invoering der electri- citeit, hoewel het tarief daarvoor hoog is, zou toch niemand het weer willen missen. Hij waansohuiwt, een ander tarief aan te nemen. De toetreding is geschied onder het kamer- tarief. Een oppervlakte-tarief zal madeelig worden voor ihet platteland, aangezien men daar de groote woningen treft met weinig kamers. Overigens wil hij dit overlaten aan de prudantie van het bestuur. De heer Krull antwoord, dat bij het opma- ken van het plan rekening is gehouden met dte versp redd staande woningen en die zijn dan ook niiet in rekening gebracht. Het aantal op- gegeven bewoners is begrepen in de aamsluit- bare perceelen. Op 600 kadastrale kaarten zijn alle woningen van Zeeuwsoh-Vlaanderen in teekening gebradht, bijgewerkt tot 1927. Deze omvatten 80.000 inwoners. Er wordt be rekend dat 86 aansluitbaar is. Dat het maatschappielijk kapitaal op 5.4 mil lioen bleef bapaald is geen bezwaar. De ge meenten moet alleen het aantal aandeelen waartoe ze zich verbonden hebben opnemen en de rest blijft in portefeuille. Treden dan later nog gemeenten toe, dan zijn er aandeelen besdhikbaar. De heer Claessens merkt op, dat naar hij meende al eens te kennen Is gegeven dat, als de waterleiding tot stand is gekomen geen ge meenten meer kunnen toetreden. De heer Krul antwoord, dat dit voor ver- schillende gemeenten altihans niet anders zal kunnen dan onder bezwarende bepalingen. In dien dan ten behoeve dier gemeenten extra kosben zullen moeten gemaakt worden aan de toevoerleidingen zullen ze die extra hebben te betalen. Men bahoeft gieen vrees te koesteren, dat de in portefeuille blijvende aandeelen op den hals van de andere gemeenten zullen worden ge- schoven; deze behoeven niet meer te nemen dan waartoe ze zioh verbonden helbben. De heer Claessens acht de begroofcing te hoog opgezet. De heer Krul meent, dat dit eerder als een voordeel zou mogen aangemerkt worden. Het is geen bezwaar, indien het bij de uitvoering meevalt. Hij kan niet toegeven dat de begroo- ting in het algemeen te hoog is. Er zullen wel sommige posten (de budzen en het terrain) meevallen, idloch misschien vallen andere tegen. Het eindcijfer verwadht hij dat zal meevallen. De heer Claessens wijst op het groote be- drag dat Axel moet leenen, nl. f 406.000. De heer Krul merkt op, dat de N.V. Water leiding daarvan de rente en aflossing aan de gemeente garandeert. Dat gescihiedt de eerste jaren mede uit het reservefonds, hetgeen voor de eerste jaren voldoor.de mag worden geaoht. Als het er op aankomt beschikt men dan bo- vendien nog over de rdsaco-garantie van het rijk en de provincie. De reserve is zoodanig gesteld, dat die volgens menschelijke bereke- ning nimmer uitgeput zal zijn. In Zuid-Beve- land is dit het geval geworden als gevolg van den oorfagstoestand. Toen was 'in 1918 de re serve opgeteerd. Toen heeft het rijk 10.000 beschikbaar gesteld, het jaar daama 20.000, het volgende jaar was f 10.000, daama nog eens 7000 en toen was de zaak weer gezond. Dat gegeven voorschot is geen gewone schukl, die wordt resnteloos verstrekt en moet alleen .terugbetaald worden als de toestand der ex- ploitatie dit verooirlooft. In Zuid-Beveland wordt er reeds over terugbetaling ge-dacht, dan is men ook van de rijksccr.trole af. Met zijn rdsicogai-antie verlioht het rijk dus de ri- sico der gemeenten. De heer Claessens wijst er op, dat de raming is opgezet op een buizenprijs van 12 cent per kilogram, hetgeen veel te hoog is. De heer Krul wijst er op, dat in den aange- geven prijs der buizen ook het leggen begrepen is. Er kunnen thans aanmerkelijk goedkooper buizen aangeschaft woirden. Hij heeft ecihter bezwaar in openbare vergadering den juisten prijs te noemen. Ze komen op minder dan 10 cent. De heer Claessens acht dat nog te hoog, aangezien indertijd een leverancder voor 8 cent wilde limiteeren. De heer Krul: Ook met inbegrip van het leggen De heer Scheele vraagt nog wie aansprake- lijk zullen gesteld worden, de eigenaars of de huurders en de heer 't Gilde om eens aan te geven wat eigenlijk overeenkomstig het ka- mertarief onder kanjier verstaan wordt. De heer Hamelink, Ter Neuzen, komt op tegen zijn collega's van Ter Neuzen, die de waterleiding hebben afgekamt, op grond van de tegenwoordiige positie van Ter Neuzen. De toestand was in 1923 met -minder dan tegen woordig, integienideel zal de statistiek wel kun nen uitwijzen, dat de werkloosheid toen groo- ter was. Degenen die zich nu tegen de water leiding verkiaren zijn juist de oorzaak van den toestand waarin Ter Neuzen verkeert, aange zien zij er in tekort zijn geschoten te wijzen op- de uitzonderingspitie dezer havenplaats, op grond waarvan de regeering verplicbt was geweest die gemeente te helpen. Hij herhaalt ook hier, dat de heer Verlinde de menschen bang maakt met te wijzen op verkeerde tarieven en als gevolg daarvan te hooge cijfers noemt. Spreker heeft dat ook in de raadsziititing bestreden aan de hand der cijfers die de heer Krul hem in 1923 heeft ge- noemd en die bev-estigd zijn tegenover de raadscommissie uit Ter Neuzen die hem be- zocht. Door dat de heer Verlinde voor werk- manswoniin gen een bedrag van f 30 noemde heeft hij succes gehad. Er wordt nu ook ge- wezen op den ongunstigen toestand voor den miididenstand, waaruit blijkt, dat die samen- hangt met dien der arbeiders, ware daarvoor beter opgekomen dan zou de gemeente nu niet met een last van f 30.000 voor armenzorg zit- ten hetgeen toch een onjuiste regeling is maar zou de toestand beter zijn. Men is nu de droge jaren vergeten en para- siteert voorts op de Zuid-Bevelandscbe water leiding. Hij kan overigens niet begrijpen, dat personen die democratisoh voelen meewerken voor bestrijding der waterleiding. Water is ook voor het platteland een eerste levensbe- hoefte en hij betwist, dat dit bier in voldoende mate aanwezig is. Hij betreurt daarom dat ook van democratische zijde He pogingen <ym hier een waterleiding te krijgen worden be- moeilijkt. Hij durft deze gerust te verdedigen en vcrtrouwt dat ook de arbeictersbevolking best daarvoor te winnen is. De heer Krul merkt op, dat men nu aan een belangrijik punt gekomen is. Er is eerst opge maakt een begrooting van uitgaven en daama nagagiaan op hoeveel aansluitiingen kan ge- rekend word'en, terwijil als basis is aangeno men verplichte aansluiting. Toch is er niet op gerekend, dat dit in eens zoover zou komen. Er is zelfs na verloop van 10 jaar nog maar gerekend op 90 aansluitingen en verwacht wordt, dat het dan nog zal stijgen tot 92 en blijft er dus nog 8 vrij. Het eerste jaar wordt gerekend op 40 in het daarop volgende jaar een toename van 10 in het derde jaar wordt gerekend op 75 in het 5e op 80 en van het zesde tot het lOe een verhooging tot 90 Na het lOe jaar wordt dan nog 2 toename gerekend, behalve de nieuwe woningen, waarvan veron- dersteld wordt, dat ze alien zullen aangeslo ten woiden. Nu moet aan de hand van de gemiddelde kosten der verschillende waterleidingen wor den nagegaan of de leiding duur of niet duur is. Het spreekt van zelf, dat in Zeeland een waterleddiing duurder moet zijn dan in een groote stad. Maar Amsterdam verdient er ook anderlhalf millioen op, 's Gravenhage 7 ton en Rotterdam 1 .millioen. Hier kan men geen winst maken, omdat men naar evenredigheid een hooger percentage buizen in den grond moet steken waarop geen aansluiting komt. De eerste jaren komt men tekort, dan is er ondenproduetie, dan is de helft maar aange sloten en heeft men dus een onevenwichtigen toestand. Het tekort wordt dan aangevuld uit het reservefonds en dit is grooter gewor den dan aanvankelijk is aangenomen. In den gemeenteraad van Ter Neuzen werd een vergelijking gemaakt met Vlissingen. Daai moet echter behalve voor het water ook betaald worden voor de dienstleiding en dan wordt het heusoh niet lager dan hier. Boven- dien moet ook geen vergelijkmg gemaakt worden met een waterleiding dite 25 jaar ge- leden gebouwd is, en in een groote kom. In dien men op de platteland-swaterleidingen Let, maakt het gemiddelde voor Zee u wsCh -VI aan - deren geen slecht figuur. Nu is gevraagd naar de verdeeling van het tarief. ZooaLs reeds mieer gezegd, bestaan er verschillende systemen. Hier is voor de berekenimg aangenomen het kamer-tarief. In antwoord op de gestelde vra gen, antwoord spreker dat als kamer bij het kamer-tarief gerekend worden alle woonver- trekken van 6 M2. of meer die niet als berg- plaats gebruikt worden, dus ook slaapkamers en keukens, doch geen voorvloeren. (Aange zien hetgeen wij hieromtrent gehoord hadden afweek van hetgeen collega's daarover reeds schreven, hebben wij den heer Krul nadere in- lioh.tingen gevraagd, en bevestigde deze zich te hebben uitgesproken als hier vermeld.) Hij besprak voorts ook nog de andere sy stemen, 't oppervlakte-tarief, het huurwaarde- tarief, dooh aan alle kleven gebreken en wer- ken ze voor sommige perceelen onbillijk. De practijk leert evenwel, dat. voor de steden met de moderae woningen, waar men veel ka mers bouwt op een kleine oppervlakte, het kamertarief niet kan voldoen. Ook in Goes heeft men dat ondervonden en men gevoelt ook wel, dat dit hier onlhoudbaar zal zijn. Indien men 21,84 als een gemiddelde noo dig acht, spreekt het wel van zelf, dat 30 voor een arbeiderswoning niet houdbaar is. Als dat tarief werd toegepast zouden de in- komsten te hoog loopen. Daarom moet een andere regeling worden vastgesteld. Men is hier begonnen met een heffing van f 8. Dat is laag. In Tholen begint men met f 10 en men heeft spijt niet met f 12 te zijn begonnen. Men heeft daar van de arbeiders geen last gehad, deze zij,n het eerst gekomen. 8 der aangeslotenen zullen in de klasse van 8 valien, 31 in die van J13 en dat zijn dan toch wel de arbeiders. Alleen van de grootste arbeiderswoningen zullen er ook in de klasse van 19 vallen. Deze omvat 23 zoodat twee derden der bevolking zal betalen f 8 tot f 19 per jaar. Het is mogelijk dat men zegt dat dit hier te veel is en de bevolking het niet kan op- brengen, spreker kan dit niet beoordeelen, maar hij kan toch niet aannemen, dat de be volking hier zoo weinig wedvarend is, dat men ben slotte zou zeggen we wenschen de water leiding niet. Indien men nieuwe plannen zou willen beramen zou men dit moeten doen zon der steun. De geheele voorbereiding van het werk is geibaseend geweest op een samenwer king van Zeeuw^ph-Vlaanderen. De vooruit- zichten zijn thans gunsibiig, de leening kan ge sloten worden tegen niet te bezwarende voor- waarden en ook andere factoren werken mede. Wat de vraag betreft wie aansprakelijk zul len zijn, dit is een interne kwestie die op ver schillende plaatsen verschillend wordt opge- lost. Voor de aansluiting zullen vanzelfspre- kend de eigenaars verantwoordelijk zijn. In Zuid-Limburg b.v. betalen de waningbouw- vei-eenigingen voor het water, dat zij in de huur verhalen. Het komt er maar op aan, dat het innen van het geld zoo goedkoop mogelijk geschiedt. Er wordt gezegd: Ter Neuzen tol 44.000 moeten opbrengen. Ja, als 100 aansluit. Maar voor het eerste jaar wordt maar op 60 gerekend en na 10 jaar ongeveer 90 Het gemiddelde bedraagt f 21,80. E'en waning .als van dien .heer Hamelink', die spreker bekend is zal vallen in de klasse van f 13 of 19, omdat ze tot de grootste behoort denkt hij eerder van f 19, en voor den midden- stand zullen de tarieven zijn van 19 tot 25, slechts 11 der aangeslotenen zal In de hoogere klasse komen. De heer Verlinde vraagt, indien de bespro ken arbeiderswoningem, die inderdaad 5 woon- kamers bevatten, >als 2kamerwoningen worden genobeerd, waarvandaan dan heb bedrag moet komen, dat aan het gemiddelde van f 21,80 bekort komt. Dat antwoord lost zijn finan- cieel bezwaar nog niet op. Er zijn meer dimgen die nuttig zijn, doch die we niet kunnen koo- pen, omdat we ze niet kunnen betalen. De burgemeester van Hontenisse haalde zoo- even de electrificatie aan. Spreker verwijst daarvoor naar Hoek, waar menschen die aan gesloten zijn hun electrische lamp niet ontste- ken, doch zich met een petroleumlamp behel- p-en, omdat dit hun -goedkooper uitkomt. Dat is ook een gevolg van den te duren prijis van 60 cent per K. W. U. De heer Colsen vroeg hierna nader naar de berekening van het aantal kamers, aangezien hem blijkbaar de beantw-oording der gestelde vragen niet duidelijk was geweest. Voor het antwoord verwijzen wij naar hier boven. De heer 't Gilde we-nschte thans nog iets te zeggen naar aanleiding van 't betoog van zijn v-riend Hamelink en meende, dat het met zijn democratisoh standp-unt in het geheel niet in strijd is, wanneer hij zloh verzet tegen d:t. waterleidingplan, waarvan de tarieven, ook vooral voor de volksklasse zoo onvoordeelig en drukkend zijn. Het zou de vraag zijn, of de arbeiders, indien dit plan dooirgaat, den heer Hamelinik 'in de toekomst wel zoo dankbaar zullen zijn. Het beginsel der S. D. A. P. is om van ondernemingen als deze overheidsbedrijven te maken die zoo eoqnomisdh mogelijk heheerd worden eh dat kan, met het oog op hetgeen daarvan bekend werd, van, deze waterleiding niet gezegd worden. (Wordt vervolgid.) Zondag 14 Augustus 1927. Ned. Herr. Kerk. Ter Neuzen. 9f u., Ds. A. Timmerman en 2 u., Ds. A. Timmerman, Bediening van den H. Doop. Sluiskil. 2 u., dhr. L. Dek. Hoek. 91 u. en 2J u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9u. en 2^ u., Ds. G. van Dis. 8as van Gent. 9f u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. Vanhaelen. Ckr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. Tolsma. "Hi'i-: tu Gereformeerde Gemeente. VlooswU katraat) Ter Neuzen. 10 u., 3 u., en 61 (nieuwe tijd) Ds, Noerbos. Ond-Gereformeerde Gemeente. (Vlooawjjkatraat.) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., (oude tijd) leeskerk. Gereformeerde Gemeente. (Weststraat.) Axel. 9) u. en 2J u., leeskerk. Lokaal „Eben-Haezer". (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. 5J u., (Zomertijd) Evangelisatie. R. K. Kerkdienaten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H. H. Diensten om 7,8) enlOuur Namiddags om half drie Lof. BEKNELD. Te Deift is Dinsdagavond omstreeks 6 uur de 39jarige heer Lunt uit Rot'etdam, komende met een pleiz:erjacht van de richti' g Den Baag, -ouder de brug bij Reineveld op het dek aeble en, met het gevolg, dat hij tusschen de boot en de 1 rug-hekneld raakte. In zeer zorgw k- ker.den toestand werd hij door den techni- schen dienst der Delf 9che politie near het gasthu;s ver oerd. VAN DRIFT GESTORVEN. Dinsdag kregen op de markt te Parce- veld een paar paardenhandelaren twist, waarna de een, een bewoner van 0 denzaal, zijn tegenstander, iemand uit Arnhem, een slag met een stok toebracht. Hierbjj maakte eerstgenoemde zich zoo boos, dat bij ongesteld werd en binnen enkele seconden aan hartverlammirg over'eed. TE VROEG UlTGESTAPT. Dinsdagavond kwart over tien stapte te Rotterdam de 54 jarige F. v. K„ uit de Asterstraat, aan de halte Putsche Laan bij de Tweeboschrtraat te vroeg uitdestoom- t>am, die uit Hellevoetsluis kwam. De man viel en geraakte blfekneld tu-scben het perron en een der zware tram wagers. Mft een schedfelbreuk en hersecst huddirg, gebrokeu beenen en armen alsmede zware inwendige knenzingen werd hjj in zeer zorgwekkenden toestand naar het zit-ken- huis vervoerd. Een autobus van den geregelden dienst Brugge Blai ken' erg&e. is bp het dorp Zuien- kerke in een sloot terecht .gekomen. Al de passagiers, een dertigtal, liepen min of meer ernstige verwendingen op. Vijf hunner, waarond-r twee dames, moesten ter verp'eging In het Sint-Janshospitaal in Brugge worden opgenomen. VAN EEN TOREN GESPRONGEN. Een 40 jarige inspecteur van de spoor- wegen is, na een mzie met zjjn vrouw, van een van de hoogste terens van de kathe- draal te Milaan gesprongen en doodge- vallen. Z WERMEN^ KOOLWITJES. Versdrllende streken van Saksen werden beaocht door zwermen van millioenen kool- wi jes (een soort vlind^r), zoodat groote ui^gestrektheden land soms geheel wit zijn als< f er sneeuw lag, dan wel of laaghangende wolken over het land ttetken. EEN FAMIL1EDRAMA. Te Ratibor in Opp r-Silez e heeft de directeur van het Rijksbankfiliaal Wilhelm Sauerb.er in een vlaag van verstandsver- l gsterlng zjjn vrouw en twee kinderen ge- dood en daarr a de hand aan zicbzelf ge stagen. Na den drievoudigen moord was Sauerbier, die heelemaal van streek was ovrr het ontslag, dat hij had gekregen omdat bij de Rijksbank door het verleenen van niet te. verantwro-den kredi. ten voor mim 80,000 mark had benadeeld, met zijn auto uitgereden. Terwpl de auto in voile vaart was, moet hij zich toen een kogel door het hoi fd hebben g'Jaaiid. Men voi d het lijk later u de tegen een boom ver- brijzelde en verbrande auto terug. GROET AAN TER NEUZEN. Hed'enmiddag kwam de Ferry-boot voor den dienst VlissingenBreskens on- ze haven binnengeloopen, meerde even als groet aan Ter Neuzen aan de ponton en stoomde daarna weer vender in de rich- ting Hansweert.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 2