algemeen nieuws- en advertentieblad voor zeeuwsch-vlaanderen. FRIS0-BAAI No. 8104. Vrijdag 12 Augustus 1927. 67e Jaargang. AANBESTEDING. Nebukadnezar als bouwmeester. Van "Rossera's 5abak ABONNEMENTSPRIJS: BEKENDMAKING. BUITENLAND. Voor binnen Ter Neuzen f 1,40 per 3 maanden Voor ouiten Ter Neuzen fr. per post /1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post /6.60 per ja, Voox t buitenland f 2,70 per 3 maanden franco per post Abonnementen voor t buitenland alleen bij vooruitbetaling. Oft ittd versehiint lederen Maandaxi-, Woensdag- en Vrljdaaavond. BENOEMING LID VAN DEN GEMEENTER AAD Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG zu len op Maandag 22 Aug. 1927, des zoormiddags ten 10 ure, ten Raadhuize dier gemeente, in het open- baar trachten aan te besteden: De leverantie van de voor het jaar 1928 door de verschillende open- bare lagere scholen benoodigde SCHOOLBEHOEFTEN. De voorwaarden van aanbesteding en listen van de benoodigde schoolbehoeften liggen ter secretarie ter inzage. Zaamslag, 8 Augustus 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOR. DE FEIJTER, Burgemeester. J. 0. EIJKE, wnd. Secretaris. „Is d'it niiet het groote "Babel, dat ik gebouwd heb?" Daniel 4 30. Wij hebben boven dit artikel een woord kunnen plaatsen uit den bijbel, dat in zijn aelbeel aliduis luidt: ,,Is d'it niet het groote Babel, dat ik gebouwd heb tot een huis des Koninkrij'ks, door de sterkte mijner macht en ter eere mijner heerlijkheid - en dat niet zoo onfoeikenide schriftwoond is in 's Konings leven wel volkomen be- waarheid. Ben van de beste kenners van de gieschiedenis van Assyrie en Babylo- nie heeft gescihreven: ..Oatgene, waarin Nebukadnezar al zijn voorg angers over- trof, was zijn hartstocht bij het bouwen". Wij ziulilen in dit artiikel zien, dat en hoe dit zeker wel mocht worden betuigd. Haast iedere rui'ne in Babel toont op den huidugien dag nog de sporen van zijn werkzaamiheid. En terwijl de vroegere heerschers hun bouwweriken bijna uitslui- tenid slechits met door de zon gebrande tegels uitvoerden, die dan na erg slechte weersgesteldiheid natuuflijk heel gemak- kelij'k ineenkrompen, gebruikte Nebukad nezar vooral voor zijn vestingbouw groo- tendeels werfkelijlke baksteenen. De restanten van zijn burcht in Babel hebben het maiteriaal opgeleverd voor de tegen- woordige stad Hille en voor heel veel dorpen in die omgeving; zelfs een moder- ne stuwidam, die verlhinderen wil, dat het water van de Eufraat volkomen in een kanaal afvioedt, bestaat geheel uit tegels van Nebukadnezar, zoodat latere afgra- veris vast en ze'ker op het idee zullen komen, dat men ook hier een Babylonisch metselwerk voor zich heeft. Waar men in een lanld, dat zoo arm is aan hout. het materiaal vanidaan heeft gehaald om tegels te branden, blijft een raadsel, maai in eilik geval zal het wel zeer uit de verte zijn aangevoerd. De plaats van herkomst van het cederhout, dat voor Nebukad- nezars bouwweriken zoo gewaardeerd weijd, kennen wij echter heel precies. In den Libanon, in de nabijiheid van het tegenwoordige Wadi Brissa heeft Nebu kadnezar twee reliefs van zichzelf in de rotsen laten metselen "het eene stelt hem voor in een strijd met een leeuw, en het andere, waar ihij een ceder velt met een inscriptie, waarin hij verhaalt, dat hij hier ..steile bergen gespleten en een gilij- baan voor de gevelde cederstammen aan- gebracht" heeft. Bijzonder injdrukwekkend was de aan- leg van zijn paleis in de hoofdstad, waar zijn voorganger reeds mee was begonnen. De ratines daarvan zijn eenigen tijid ge- leden door Duiitsche afgravers grooten- deels blootgdegd, zoodat wij ons een zeer duiiddlijik idee over het gebouw kunnen vormen. Dit geheele complex, dat onge- veer 500 meter lang was en 400 meter breed, werd door drie muren in verschil- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 50-40-35-30 j sj. Besf er? niet duur^Si lendie d eel en verdeeild. Er was een groote tuin bij, en ten Zuid'en daarvan bevond zich de troonzaal, waarin tagenover den hoofdingang nog heden ten dage een nis is te zien, die voor den troon was bestemd. En in deze omgeving was nu ook het cen trum der regeering, ,,de band van het land" zooals men dit noem.devanwaarudt de heerscher het lot van zijn Vol ken leJdde. Van het hoofdplein kwam men door een monumentale poort midden in den tuin, en de vertreklken daaromheen waren woningen en werkplaatsen voor beambten en handwerkslieden. Hier vindt men waarschijnijk ook de overblijfselen van de beroemde hangiende tuiinen, die Nebukadnezar op steenen gewelven had laten aan'legg.en, om aan zijn gemalin, die uit Medie kwam, de schilderachtige land- schappen van haar geboorteilanid eenigs- zins te vergoeden. Volgens Grieksche berichten moet -deze aanleg, die ooik wel de ,,tuin van Semiramis" genoemd wordt. een van de zeven wonderen der wereld zijn geweest. Toah werd ook dit paleis nog niet vol- doende in overeenstemming geacht met de waardigiheid der koniniklijlke majesteit, en werd er dus al spoadig weer tot ver- grooiting en verfraaii'ng overgegaan. De meubileering en stoffeering was nu nog pracbtvoller dan in het Zuiderpaleis. In eenige van deze vertrekken had Nebukad nezar op heel moderne manier een museum ingeridit van buit-aanwinsten uit de ver- overde streken. Vele van deze stukken zijn tot op den huidigen dag bewaard en behouden gebleven. En aan de poorten van den hoofldingang stonden, als in de Assyriische paleizen, kolossale leeuwen, uit basalt gehouwen. Ails men deze geweildige bouwgevaar- ten bekijkt, zal men aan de mededeeling van Nebukadnezar, dat hij dezen bouw binnen 15 dagen klaargemaalkt" heeft, wel weinig geloof hecihten. Het doet ons deniken aan een pooherig en Am erikaan, die zich den weg liet wijzen naar het Paleis op den Dam te Amsterdam, en die, bij t passeeren van de Beurs, vroeg, hoe lang men daarover wel gewerkt had? Hem werd gezegd: daar waren jaren en jaren mee heengegaan. Vervolgens vroeg onize Amerikaan aan zijn begeleider. hoe lang er wel gebouwd was over het heel groote Waremhuis daarnaast. En het antwoord luidde: bijna een jaar. Waarop de pocher antwoordde, dat men in Amerika in een week tijds zoo'n bouwwerk in elkaar zette. Maar toen kwam men dan op den Dam, en voor het paleis aldaar, vroeg de Amerikaan weer: hoe lang ze daar wel over gebouwd hadden? Waarop het antwoord van dien leulken jongen luidde: ,,Dat wist hij ook niet; want, toen hij den vorigen dag daarlangs kwam, had dat gebouw er nog heelemaal niet gesitaan Zoo gaat het ons nu ook wed :n beetje met Nelbuikadnezars bewering over die 15 dagen! Men heeft dit praatje echter vroeger goedscihiks geloofd! Tot verdere versterking van d'e stad werden de beide staid smuren weer ver- nieuwd en bevestigd. En toen Nebukad nezar nu zijn paleis over de oude stads- muur heen bouwde, en zijn hoofdstad zich verbaend vergrootte, heeft hij ,,opdat geen vijand of kwaad'willige Babel in t ge- drang zou brengen, een gweldigen muur in het Oosten om Babel heen gebouwd, een gracht gegraven, en de kanten met asfalt en baksteenen versterkt". En in het Noorden van de stad legide <^e koning een nieuwe burcht aan, ,,een pendant van het paleis in Babel", waaraan hij. den naaf gaf: ..Nebukadnezar mage leven: en ould moge worden de schepper van E-sagiila". Men weet vrijwel zeker, dat dit noordelijk paleis nog rust onder den tegenwoordigen ruinenlheuvel van Babel. Matar Nebukadnezar bleef zorgen voor de toekomst van de hoofdstad des rijiks, en deze zorg heeft hem nog tot verdere verdedigingsbouwwerken gebraoht. Om de stad te beveiiligen voor vijandelijke aanvallen, legde hij buiten de muren een kunstmatig moeras aan. En daaromheen legde hij weer een aard'en wal aan. Tot slot en besluit beveiligde hij het geheele Babyloniiscihe land tegen invallen uit het Noorden, door van Opis tot Sippar, van den oever van de Tigris tot den oever van de Eufraat op afstanden van 30 K.M., vij.f gewieldige aarden dammen te doen opwerpen. Deze muur was ook nog aan Grieksche schrijvers bekend onder den naam van ..Medische muiur" of ,,Muur van Semiramis". Volgens zeggen van Xenophon was deze muur gebouwd van gebrande tegels, die op een asfalt-bed lag en, 20 voet breed, 100 hoog. terwijl de lengte ongeveer 110 K.M. zou hebben bedragen maar men beweert, dat Xenophon althans op het punt van de lengte steak heefit overdreven. Deze muur was niet ver van Babylon verwij- derd. En zeker is het wel merkwaardig dat al deze vestingwerken de Perzen bij hun aanval geen noemenswaardigen teg east and vermocht.,"n te bieden. Grieiksche berichten vertellen, dat Ne bukadnezar ook maatregelen heeft geno- men tegen een mogelij.ken aanval uit de Perziscihe golf om de Arabieren af te weren. Maar van meer belang is het, dat deze vorst ook aan de gehouwen, die met den godsdienst verband hidden, alle aan- daeht heeft geschonken. De hoofdtem- pel te Babel, wier bezoek enorm toenam, werd door hem volkomen gerestaureerd en zoo prachtiig uitgerust, dat de Grieken, die deze plaatsen bezochten, nog geheel verblind werden door al die praal en pronik. Het eigenlijike heilVdom van den God Mardoek, dat den naam droeg van ,,'Esagila", was, bijna een rechtihoek, met de afmetingen bijna 80 bij 85 Meter. Aan het Westfront was de toegang tot het Allerheiligste, en dat was dus ,,Ekua", de kapel van den God der goden, Martdoek". waarin, zooals Xerodotus aangeeft, ,,de groote beeldzuil van Zeus stond, die daar zit, van "oud, en daarbij stond een groote tafel, en de stoel en scheme! (voetbank) waren ook van goud", en daarnaast lag de woonp'laats van zijn gemalin. Bij dl'ken grooteren tempel behoorde een aparte tempeltoren, die uit verscheiden verdieningen bestond, die steeds kleiner werden. Naast voor kerkelijike doeleinden dienden deze bouwgevaarten ook nog tot beschouwing van de sterren, die natuur- lijik van daar uit veel makkelijker waren waar te nemen dan vanuit de laagliggen- de stad. Den torenN van Babel, die voor de Israelieten de aanleiddng is geweest voor de bekende geschiedenis, heeft Nebukad nezar, nadat zijn vader reeds met den bouw was begonnen, volkomen nieuw opgericht. Herodotus heeft ook van dit bouwwerk een beschrijvdng gegeven, die afgezien van kledne oneffenlheden, volko men juist is. Een inscriptie in keilschrift bevestigt ihet onis, dat de toren van Babel uit zeven verdiepingen bestond, waarvan de onderste 90 M. in het kwadraat be- droeg. Het resultaat van de opgravingen klopt geheel met deze oude opgaven. Op soortgelijke wijze, al was het dan niet met zooveel pxonk, heeft Nebukad nezar nog een rij andere tempels in zijn residentie en elders opgericht en zoo het geheele land het stempel van zijn bouw- kunsit opgedruikt. Nog heden ten dage zal men. als men in Babylonie een groote rui'nenmassa met gebrande tegels aan- treft, zelden fout gaan, als ipen ze tot op den grooten Nebukadnezar ter-ugvoert. Het nieuw-Babylonisc'he rijk, dat ge- durenlde de 42jarige regeering' van Nebu kadnezar uit politiek- en hand.elsoo^punt zoo'n buitengewone mate van bloei heeft bereikt, dat alle andere naties vol ja- loerschlheid naar dezen gelukkigen staat keken, was echter van binnen een kolos op leemen voeten. Ongelukkigerwijze heeft de koning het niet verstaan om den invloed van de priesters in te dij'ken. die al maar bedacht waren op de uitbreilding van hun rechten, en die in hun hart eigen- lijtk heelemaal niet nationiaal gezind wa ren, terwijl zij gaarne een heerscher duld- den, die ihun macht bevestigde en nog ver grootte. Oak het leger stond in dit land van kramers en kooplieden niet op groote hoogte, 'ondanks de militaire successen, en wist dan ook het land niet te verdadigen tegen een wereld van vijanden, vooral om- dat het hoofdzakelijk bestond uit huur- soldaten, die uit alle landen naar Babel stroomden om daar geld en goed te ver- werven. Kort na Nebukadnezars afsterven kwa- men er ook nog allerlei onlusten bij. die het land snel ten venderve voerden. Zijn zoon en opvolger A wil-Mardoek (562 560) deed wel een poging om den invloed der priesters te bep'erken, maar daartoe waren de krachten van den zwakken man niet toereiikend en zijn tenenstanders wreekten zich daardoor, dat zij beweer- den, dat hij .in striid met de wetten en ge- bruiken regeerde. En zoo heeft dus Nebukadnezar wel voor zijn dagen, maar ondaniks zijn goede bedcvelinigen eigenlijik niet voor de toe komst gewerkt. DE VALERA's PARTIJ NEEMT ZLTTING IN DE DA1L. Het is een gewichtig besluit, schrjjft de N. R. Crt'twelk de Fianna Fail, de lersche republikeinsche partij, Woensdag- avond na langdurige debatten heeft genomen, omdat het. op den politieken toestand in den Ierschen Viijstaat van grooten invlred kan worden. Bij de laatste verkiezingen van 13 Juni had De Valera's pariij van de 153 zetels er 44 gekregeD, slechts 2 minder dan de regeeringspartij, welke bovendien rekening heeft te houden met de oppositie van de arbeiderspartij (22 leden), van de Natior.ale Liga van kapitein Redmond (8 leden) en van de 5 extremistische Sinn Feiners. Volgens de regeeringspartg was het eenige liehtpunt in den uitslag, dat De Valera en zij a volgelingen tot dusver tot parlementaire machteloosheid waren ge- doemd, omdat zij weigerden den eed van trouw aan den Koning van Engeland af te leggen. Na de verkiezing heette het dat zij bij die weigering ook thans zouden blijven en dat de regeering, door samenwerking te zoeken met de boerenpartij en de onaf- hankeljjken, die 12 zetels hadden ver- meesterd, toch nog een meerderheid in de Dail zou kunnen krpgen. De regeering zelf scheen daarvan ook overtuigd, want zij ditnde een amendement op de kieswet in, 't welk van iederen can- didaat een verklaring eischt, dat bij bij verkiezing tot parlementslid den eed van trouw zal afleggen. Dit blijkt nu spelen met vuur te zijn geweest. De Fianna Fail toch is plotseling orerstag gegaan en heeft, naar Reuter seint, met algemeene stemmen besloteD, den eed van trouw af te leggen en zitting te nemen, als hedeu de Dail bjjeenkomt. Volgens den Times correspondent te Du blin is dit besluit een reculer pour mieux sauter. De Valera c.s. zouden er op uit zijn, de regeering ten val te brengen en met de arbeiderspartij en de Nationale Liga een kabinet te vormen welks eerste doel zou zijn den verplichten eed van trouw in overleg met de Engelsche regeering af te schaff n. DITSTEL DER EXECUTIE VAN SACC0 EN VANZETT1. Gistermorgen melddeeen Reuter-telegram uit Boston, dat gouverneur Fuller aan Sacco en Vanzetti uitstel heeft verleend tot 22 dezer. De terechtstelling was aanvankelijk be- bepaald op 10 Augustus kort na midder- nacht. Het besluit om de executie van Sacco en Vanzetti op te schorten, is eer-t genomen, nadat het kabinet van den gouverneur daar over 9 uur heefl beraadslaagd. Uit Charleston (Massachusetts) wordt ge- meld, dat nauwelijks een half uur na de publicatie van het besluit van uitstel der executie van Sacco en Varrzetti de demobili- satie der troepen, welke rondom de ge- vangenis geconsigneerd waren, een aanvang nam. Tegen middernacbt verscheen een politie ambtenaar met 3 enveloppeD. be- vattecde de op het uitstel betrekkiug hebbende decumenten. De tegen middernacht door gouverneur Fuller afgelegde verklaring zegt, dat hij geadviseerd heeft tot 12 dagen uitstel, hetwelk door den Raad van State werd goedgekf urd. Een advies inzake een langer uitstel stuitte op groote oppositie van verscheidene leden van den Raad. Ten slotte besloot de Raad het bes'uit van gouverneur Fuller eenparig te ondersteunen. De ter dood veroordeelden namen onbe- wogen kennis van deze nieuwe beslissing Vanzetti verklaarde, dat hij tevreden was. Beiden zjjn uit het doodenhuis van de gevangenis naar een andere eel overge plaatst. Tengevolge van hun //hongerstaking" zijn zij zeer verzwakt. Sacco weigerde Woensdag een verzoek- schrift te teeken om mede te werken tot uitstel van zijn executie. Dit verzoekschrift werd in de gevangenis door zijn advocaat voorgelegd. Hij verklaarde aan den advo caat, die hem dit nieuwe verzoek om op schorting toonde»Zjj hebben mij gedu- rende 7 jaar gekruisigd, ik heb er genoeg van". De advocaat verklaarde, dat Vanzetti verheugd was over de nieuwe aanvraag om uitbtel en hij teekende het stuk binnen den vastgestelden terroijn. TER NEUZEN, 12 Augustus 1927. EEN ON DERSCHEIDING, Door den Koning van Noorwegen is becoemd tot ridder 2e klasse in de orde van St. Olaf de heer J. A. van Rompu, vice consul van Noorwegen alhier. M1DDELBAAR ONDERWJJS.j Op de voordracht ter benoeming van leerares in de Engelsche taal aan de 2e H. B. S. voor meisjes te Rotterdam komt voor mej. M. Nolting, aan de R. H. B. S. te Ter Neuzen. DE WATERLEIDING. Gisteren is verschenen het Staatsblaid no. 280, houidende het Kon, besluit, van INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. In PATENTVERPAKKINC 28 Juli, tot schorsing van een besluit van den raad der gemeente Ter Neuzen, d.d. 12 Juli 1927, om met medewerking van alle aangesloten gemeemten pogiingen aan te wenden am de N.V. Zeeuwsch-Vlaam- sche Waterleid'ing Maatschappij te ont- binden. DE VLAAMSCHE KERMIS. Op U'itnoodiging van het comite namen wij 'heden een kijkje in den mooien rijk belommerden tuin van de R. K. pastorie alhier, waar het volop leven en bedrijvig- iheid was om de laatste hand te leggen aan de verschillende inrichtingen voor de op morgen te openen Vlaamsche kermis, en wij kwamen daardoor tot de conclusie dat het ook hier al niet anders was dan elders; werken tot het laatste oogenblik. De vooribereidingen zijn echter veel- belovend. De vaderlandsche paardenmolen staat reeds gereed om het jongere ^eslacht door de ruimte te doen draaien, een flinke thee- tent, waar de Firma Van Nelle gratis haar keurig proiduct aan de liefhebbers zal toedienen, noode tot een zitje en men kon zich reeds voorstellen op het podium het strijkje van het Patronaat te hooren voor het amuseeren der bezoekers. Overi- giens kan men er zich met veel verpoozen, daartoe bied't gelegeniheid de werptent, het etablissement voor koekhakken, ter wijl in een andere tent zij die een geoefend oog bezdtten van hun schietkunst blijk kunnen geven. Krijgt men ondertusscihea van die verricihtingen honger dan kan daartegen voorziening worden getroffs/T in het oliebollenkraam, waar ook smake- lijke patates frites worden gefabriceerd, terwijl zij die het niet meer bommen kan in de vroolijke keuken gelegeriheid vin- den hun verndiellust bot te vieren, echter zoo ook hier evenals bij a! het voorgaan- d'e, uitgezonderd dan de thee van Van Nelle, ten koste van hun beurs, want, om de du'bbeltjes ten bate van het R. K. Ver- eenigingsgebouw is het te doen. Er is voorts bij het rad van avontuur ook gelegeniheid om z'n geluik te 'beproe- ven, maar, zeer practisch is in de nabij- heid daarvan de waarzegster geposteerd. Die zal miisscibien ook wel weten te ver tellen op welk numimer men de beste kan- sen heeft. Ten slotte mogen we ook niet verzuimen melding te maken van een chocolade-automaat en dat er voor hen die van schoone kunsten en oude meesters houden ook veel te genieten valt in het museum, dat bij het eind van den omme- gang is opgeisteld. Morgennamiddag heeft de officieele opening plaats. Voor't comite en het doel dat het naistreeft is het te hopen, dat een druk bezoek moge volgen. Mooi zomers weer zou daartoe ten zeerste medewerken, want dan zal een vertoeven in den mooien tuin een genot zijn. POLITIE. De Inspectfur vai Politie te Ter Neuzen maakt bekend, dat aan de onderstaande adtessen, de navolgende voorwerpen zijn te bevragen die als gevonden zijn aange- geven. Een bril, L. Meulenberg, DoDze-Visser- straat 53, Ter Neuzen. Portemonnaie met inhoud, D. de Zeeuwr Markt 17, Ter Neuzen. Hoorndoosje met inhoud, M. de Putter, Oostkolkstraat 7. Ter Neuzen. Sierspeld, J. v. d. Velde, Walravenstraat 4, Ter Neuzen. Rij wielbelastiDgmerk, J. d. Bruine, Kanaal- djjk P 58, Ter Neuzen. Sierspeld, P. van Hecke, Dekkerstraat 25. Ter Neuzen. RijwielHelastingmerk. E. ran Hecke, Tramstraat, 27 Ter Neuzen. CO U RANT Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter openbare kennis van de ingezetenen, dat de begrooting van de p'aatselijke inkomsten en uitgaven dezer gemeente, voor het jaar 1928, op heden aan den Raad is aangeboden en voor een tijd- vak van veertien dagen, voor een ieder is nedergelegd op de gemeente-secretarie, alwaar tegen betaling der kosten afschriften kunnen worden verkregen. Ter Neuzen, 11 Aug. 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. J. L, DREGMANS, fd. Secretaris. De Voorzitter van het Hoofd- tevens Centraal- stembureau voor de verkiezingen van de leden van den Gemeenteraad maakt bekend, dat ter Gemeente- secretarie voor een ieder ter inzage is nedergelegd het besluit waarbij wegens het niet aannemen vpn de benoeming door den heer FRANCISCUSLAFFORT, de beer PETRUS FLORENT DE BARKER, is be- noemd verklaard tot lid van den Gemeenteraad. Ter Neuzen, It Augustus 1927. De Voorzitter voornoemd, J. HUIZINGA. per Yi pond BOBBY hchte Boa* 25 cent TABA 20 ZEEPAAOD »5 black biro Zwore shag is MORST NIET SCHEUPT NIET GET FT GEEN KORT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1927 | | pagina 1